Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2002., 02:34   #21
Nije lako suočit se s razinom 2, nije lako
Potala is offline  
Old 22.12.2002., 02:56   #22
Quote:
Potala kaže:
Nije lako suočit se s razinom 2, nije lako
Ti kao moderator, kojeg Ispodlončić nadzire, to najbolje znaš.
Satir I Kusch is offline  
Old 22.12.2002., 17:24   #23
Adura, opet samo papagajski ponavljaš nešto što se temelji samo na tvom vjerovanju, a što nema nikakvog ni racionalnog ni povijesnog utemeljenja.

Da je Kur'an riječ Božja ta knjiga bi bila dovoljno savršena da ne bi ni trebale postojati te raznorazne škole koje ovako i onako tumače jednu te istu stvar.

Pročitao sam Kur'an i zaključio sam da je to sve samo ne savršena knjiga! Ima dijelova koji imaju svoju duhovnu vrijednost, ali ima i mnogo stvari za koje se to ne može reči.

Sam Kur'an bi pri čitanju trebalo kritički razmotriti i usmjeriti se one stvari koje zaista mogu koristiti čovjeku u njegovu životu (kao uputa), a sulude konstrukcije tipa 72 djevice ili priču o "šehitima" zanemariti.
Isto kao što u Bibliji treba zanemariti Levitski zakonik, tako bi u Kur'anu trebalo zanemariti Šerijatske zakone, jer u tim zakonima očigledno nema ničeg Božjeg! Ima samo ljudske zloće i okrutnosti.

To što ti tvrdiš da u Kur'anu nema kontradiktornosti i da je sve što tamo piše Muhammed primio od Boga se očigledno ne temelji se na tvojoj objektivnoj spoznaji, nego ti jednostavno samo vjeruješ u ono u što želiš (ili trebaš) vjerovati.

Sa žaljenjem trebam konstatirati da se ti ne razlikuješ mnogo od ostalih Kur'an i Biblija fanatika i da se tvoja duhovnost zasniva većinom na pukom reproduciranju naučenih dogmi bez racionalnog sagledavanja svih aspekata istih

Kao i Lukićevci, krschanin i gotovo svi muslimani na ovom forumu, ipak imaš odlike nivoa 2.
Super Hrvoje is offline  
Old 22.12.2002., 17:28   #24
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Ti kao moderator, kojeg Ispodlončić nadzire, to najbolje znaš.
Nadodala bih da je razini 2 humor strani pojam
Potala is offline  
Old 25.12.2002., 20:12   #25
Super hrvoje, strasno si naporan tip.Eto sta cu sad kad moja "licnost" ovisi o tvojoj procjeni,jadan sam ti ja , necu moci uci ni u "treci" krug jaoooooooj?
Kako rekoh , prije ce biti da to sto "pripisujes" meni tebi stoji(sudom kojim sudis tim sudom ce ti se suditi).
Pomislih da si ovim postom "malo prosirio vidike" al svatih da je prepisan, a da si ti eto tu da "kategorises"(fuj, nego jesi ti neki sudija, pravnik, advokat,posrednik....treba mi radi shedija ).
Adura is offline  
Old 25.12.2002., 22:15   #26
podjela koju navodi m scott peck

je jednostavna i kao takva primitivna i neselektivna za misteriju nad misterijama - tj pitanje i porijeklo SVIJESTI

mnogobrojni adepti ponudili su mnostvo razradjenijih modela
od ovog modela m scott pecka koji je na nivou osnovne skole

radovi gurdjieva (i model enneagrama(9- torostruka podjela)su svakako napredniji od ove podjele na 4 nivoa

- kod scott pecka uopce nema govora o visim stanjima svijesti
(kensho,satori, tj probudjenje tj nivoi kosmicke svijesti)


-genijalci kao

-robert anton wilson
-timothy leary
- john c lilly

razradili su i sjajno opisali suptilne (i vise nivoe) preko 8- stranog modela

-osim toga budisticka psihologija se do u detalja bavi nivoima svijesti

(pisem online i nemam vremena za sire tumacenje)

ali za one naprednije tragace slobodno se moze zanemariti ova
gruba podjela koju nam m scot peck nudi ,te kako je super hrvoje skromno sebe ubacio na 4 kat jedne sumnjive gradjevine..

kada procita 8 level circuit od wilsona, sigurno ce se prepoznati negdje na 6 ,7 ,ili 8mom nivou
pa mu je najbolje zanemariti ovu osnovnu skolu koju nudi m scott peck

evo linka za stranice koje se profesionalno bave ovom temom

8 nivoa svijesti
parsifal is offline  
Old 25.12.2002., 22:40   #27
Ipak se donekle slažem sa klasifikacijom nivoa koje je iznio Hrvoje. Sa malom nadopunom bar 5. nivoa - nivo oslobođenja čovječjeg duha od zemaljskih (materijalističkih) okova i stremljenja ka višem duhovnom nivou. I naravno, kao što sve vezano za intelekt i duh ne možemo precizno odrediti, ne možemo ni ove nivoe precizno stupnjevati. Pa ih jednostavno možemo nazvati jednom vremensko-prostornom skalom koja se penje od nule ka beskonačnom....
I, ipak, pridruživanje pojedinih osoba određenim nivoima, nije li to malo previše subjektivno i podložno greškama.
A i ljudski duh, kao i intelekt i emocije, sazrijeva, napreduje, godinama stiče pravu vrijednost....
Svi smo mi bića iste materije, i u svakom tinja ista ona duhovna iskra (nazovimo je božanska, ili kako god hoćete), i malo je potrebno da se razbukta...
Vega is offline  
Old 25.12.2002., 22:45   #28
Quote:
parsifal kaže:
-genijalci kao

-robert anton wilson
-timothy leary
- john c lilly

razradili su i sjajno opisali suptilne (i vise nivoe) preko 8- stranog modela

Eto, uze mi parsifal riječ iz usta...uhhhh.....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Old 25.12.2002., 22:59   #29
OK. Ali, mili moji, čemu to dijeljenje služi? Jel to način da oni iz 4-og nivoa uvjeravaju sebe kako su duhovno cvijeće čovječanstva?
I tko može tvrditi koji je nivo bliži Bogu? Svrstavamo se u nacije, religije, ovo i ono.... Bespotrebno. Danas sam u novinama vidio jedan jako dobar naslov - "na svijetu postoji samo jedan čovjek". Nemam pojma o čemu se radilo u članku i ima li ikakve veze s duhovnim, ali svidio mi se taj naslov! Ako sagledamo bolje, vidjet ćemo ne samo da je na svijetu samo jedan čovjek, nego i to da je na svijetu samo jedno biće... upravo na način kao što nam je u srcu jasno da je - samo jedan Bog!
djidjimidji is offline  
Old 25.12.2002., 23:21   #30
Quote:
djidjimidji kaže:
OK. Ali, mili moji, čemu to dijeljenje služi? Jel to način da oni iz 4-og nivoa uvjeravaju sebe kako su duhovno cvijeće čovječanstva?
Hehe, upravo tako.
Quote:
Ako sagledamo bolje, vidjet ćemo ne samo da je na svijetu samo jedan čovjek, nego i to da je na svijetu samo jedno biće... upravo na način kao što nam je u srcu jasno da je - samo jedan Bog!
Da ti uzvratim pitanjce iz susjednog topica: mislis da ce ti ovo netko (svatko) skuziti?
Gospon Pes is offline  
Old 25.12.2002., 23:21   #31
Parsifal, očigledno je da nisi pročitao spomenutu knjigu Scott Pecka.

Da jesi, znao bi da on govori o nivoima "duhovnog ili religijskog" razvoja a ne o pitanjima razvoja svijesti u smislu kavim se bave spomenuta trojica autora, tako da taj link koji si stavio kao i tvoj komentar, nemaju mnogo veze ovom temom jer se jednostavno radi o različitim stvarima.
Super Hrvoje is offline  
Old 25.12.2002., 23:34   #32
Quote:
Gospon Pes kaže:
Hehe, upravo tako.

Da ti uzvratim pitanjce iz susjednog topica: mislis da ce ti ovo netko (svatko) skuziti?
Ne. I nije me ni briga za to. Tko shvati shvati, tko ne... nek pati.
Ili, da ti odgovorim odgovorom iz susjednog topika - ne može se stalno biti na prvom koraku i ponavljati kako svaki put počinje prvim korakom. Do vraga - mora se i hodati, a ne samo zakoračiti. Prvi korak je nužan, ali totalno nedovoljan.....
djidjimidji is offline  
Old 25.12.2002., 23:40   #33
Slazem se. No rijetkima se hoda. Udobnija je stara izlizana fotelja u kojoj je vec pradjed sjedio.
Gospon Pes is offline  
Old 26.12.2002., 00:21   #34
Quote:
Super Hrvoje kaže:
Parsifal, očigledno je da nisi pročitao spomenutu knjigu Scott Pecka.

Da jesi, znao bi da on govori o nivoima "duhovnog ili religijskog" razvoja a ne o pitanjima razvoja svijesti u smislu kavim se bave spomenuta trojica autora, tako da taj link koji si stavio kao i tvoj komentar, nemaju mnogo veze ovom temom jer se jednostavno radi o različitim stvarima.
*****
hrvoje, ocigledno je da ti o ljudima donosis brzoplete zakljucke.!

tj bolje ti je sutjeti i biti smatran za budalu ,nego poceti pisati i opovrci svaku sumnju

imam u svojoj maloj biblioteci kod kuce oko 2 tisuce knjiga(a sto mogu -??
,neko kupuje firme,neko automobile ,neko diplomski rad i stolicu u saboru- a ja knjige,-dosadno ,skupo i malo popularno -ali sto mogu kada volim citati i odgovarati ljudima koji brzopleto zakljucuju)

imam i 10 ak knjiga scott pecka
i sve sam ih procitao,ali ne tebi za inat nego jer me sadguru gurao da to ucinim

najbolji je njegov duhovni bestseller the road less travelled koji ima 3 nastavka.( prva knjiga je svjetski rekord jer je oko 400 tjedana(tj 7,5 godina !! !! bila medju top 10 prodavanih knjiga na new york times listi bestselera i prodana je u oko 5 miliona primjeraka!!)

ti si citao drugi dio(koji sam ja citao jos 1996 dok sam se vozio u busu split -pula! i to sa jednom prijateljicom koja je inzistirala da mi uradi nesto sto se u busu bas ne radi ,ali smo ipak nekako to ucinili .i to bas dok sam citao knjigu put kojim rjetko putujemo 2 dio!!-nevjerovatno ali istinito !!. casna rijec i ne zahebavam se !!

(za neupucene reci cu da to ima neke veze sa krash keksom,ali pitajte o tome gospon pesicu a ne mene ) jer je ona ovdje sef i jos ne znam smije li se reklamirati krash keks na ovom forumu.)

.a ne znam sto si ti tada radio dok sam davne 1996 citao ovu knjigu??)
(bas ti hvala sto si me podsjetio na divne uspomene iz busa split -pula )

i u toj knjizi je on objavio svoju klasifikaciju.
(dobre knjige su mu -people of the lie, in the search of stones,
different drum, the world waiting to be born,in heaven as on earth)

( a bas je i pikantno kako on kao psihijatar i u braku i to preobraceni krscanin (U svojoj 42 godini je to ucinio-ali sto mozemo -niko nije savrsen)priznaje u svojim knjigama kako je imao avanture sa svojim pacijenticama(dokje bio u braku) ,ali o tome cemo na drugim topicima )
*****

btw- ono bitno kod covjeka je nivo svijesti i kako to link koji sam dao nema veze sa temom koja govori o nivoima duhovnog razvoja.
ti(tj tvoj ego koji je sam sebi nadjeo nick super hrvoje i skromno se postavio na 4 nivo duhovnog razvoja -
- jednostavno ne moze priznati kada pogrijesis,a to su ti vec rekli ostali diskutanti.
parsifal is offline  
Old 26.12.2002., 00:30   #35
Talking off topic i tema i podforum

Quote:
parsifal kaže:
(za neupucene reci cu da to ima neke veze sa krash keksom,ali pitajte o tome gospon pesicu a ne mene ) jer je ona ovdje sef i jos ne znam smije li se reklamirati krash keks na ovom forumu.)
Da ne bi zlobnici slucajno pomislili da sam ja bila ta prijateljica!
Ipak ne zelim da mi se pripisuju tudje zasluge.
Samo ti reklamiraj sto zelis, mozes i autobusnu liniju...
Od svega mi je najbolji dio da si citao, a posao prepustio kome se radio... Do sad sam mislila da sam taj biser samo ja izvela, bas dobro da nisam jedina.
Gospon Pes is offline  
Old 26.12.2002., 00:36   #36
Quote:
Super Hrvoje kaže:
Čini mi se da je od svih ovih nivoa najlakše razabrati ljude sa nivoa 2:

Evo za koje forumaše ja smatram da se nalaze na nivou 2:

Lukić (

Baphomet je najvjerojatnije na nivou 3, a najbolji kandidat za nivo 4 bi bio semargl.


:
sticajem zivotnih okolnosti poznajem baphometa.
(nismo se fizicki susreli ima valjda 3-4 godine,ne dopisujemo se, ne znam sto ima nova kod njega a ni on kod mene)
(btw sergije i vesna su mi rekli da mu je diploma ostala kod njih)
-
dakle,nekakav smijesan tip koji se tek pojavio na forumu(tj ego- nick -super hrvoje)

usudio se bez imalo opreza,mudrosti, znanja,

klasificirati ljude.

i to je npr baphometa postavio na nekakav 3 nivo nekakove amaterske ljestvice...

mogu samo reci da je baphomet eonima ispred super hrvoja po nivou duhovnog razvoja.
to je kao da uporedjujete kompic zx spectrum iz neke 1980 i procesor pentium 3.

volio bih kao baphomet biti

kratak a jasan,
sutljiv,(a ne lajati stalno kao gospon pesica )
efikasan..
stalozen
poznavati astrologiju i kompice kao on...
parsifal is offline  
Old 26.12.2002., 00:41   #37
Quote:
parsifal kaže vrlo mudro i tocno:
dakle,nekakav smijesan tip koji se tek pojavio na forumu(tj ego- nick -super hrvoje)

usudio se bez imalo opreza,mudrosti, znanja,

klasificirati ljude.
A onda sam sebe diskvalificira:
Quote:
(a ne lajati stalno kao gospon pesica )
Hrvoje je sudio na osnovu postova, a sto jest - jest, Baphomet pretezno pise o pivi. Lako nekog time i zavara.
Pesica laje, tocno. Zakljucujes na osnovu postova.
Ali poznas li je osobno? Laje li zaista toliko ili mozda i ona ponekog zavara?
Gospon Pes is offline  
Old 26.12.2002., 00:45   #38
Re: off topic i tema i podforum

Quote:
Gospon Pes kaže:
[B]Da ne bi zlobnici slucajno pomislili da sam ja bila ta prijateljica!
]
-ma jos mi imamo vremena sve to nadoknaditi

ako mogu bill i monica pa mogu i 2 p tj parsifal i pesica.

to bi bila svjetska forumska afera

vec vidim naslove:

slavna moderatorica zavela ugledno piskaralo sa cednog foruma

NEGO koju knjigu da citam imas li neku ideju jer je to jako vazno za cijelu pricu..
MORAMO OSTAVITI STO BOLJI DOJAM

pa neka cijeli forum puca od zavisti
parsifal is offline  
Old 26.12.2002., 00:51   #39
Naravno da je knjiga jako vazna. Napokon sto bolju citas, to ce moja vrijednost izgledati veca jer naslov ce glasiti:
"parsifalu je radi pesice cak i knjiga pala iz ruke..."
Dakle, uzmi najbolju i najzanimljiviju koju nadjes.
Gospon Pes is offline  
Old 26.12.2002., 00:52   #40
Quote:
Gospon Pes kaže:
[B]A onda sam sebe diskvalificira:

Hrvoje je sudio na osnovu postova, a sto jest - jest, Baphomet pretezno pise o pivi. Lako nekog time i zavara.
]

--ali obrati paznju na baphometov moto
tj evo ti objasnjenja:

__________________
"The Knower of Truth should go about the world ******dly stupid like a child, a madman or a devil."


( to ti je bafi nasao u knjizi k. granta .znam jer i ja to jako volim...)
parsifal is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.