Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2004., 23:01   #1
Smile Meditacija

meditirate li? kako? kako se osječate nakon i u toku meditacije? pričajte mi o vašim iskustvima...
__________________
"When you really want something, all the Universe conspires to help you achieve it"
tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 23:33   #2
A ti? Kakva su tvoja iskustva?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 23:49   #3
ha ha ha...ok

ne virujen da ce itko odgovorit na moje pitanje....to je valjda nešto osobno između tebe i tvog Boga...

Ja sam imala zanimljiva iskustva...te slike koje sam vidila dok sam meditirala nekoliko godina kasnije su se dogodile u stvarnom životu.
Samo sam tila znat dali je još netko iskusio nešto tako?
__________________
"When you really want something, all the Universe conspires to help you achieve it"
tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 23:53   #4
Quote:
tikvica kaže:
ha ha ha...ok

ne virujen da ce itko odgovorit na moje pitanje....to je valjda nešto osobno između tebe i tvog Boga...

Ja sam imala zanimljiva iskustva...te slike koje sam vidila dok sam meditirala nekoliko godina kasnije su se dogodile u stvarnom životu.
Samo sam tila znat dali je još netko iskusio nešto tako?
Osobno je i ne vjerujem da ce se bas u detalje pricat iskustva.
Ili o tehnikama.

A kako si ti to sebi objasnila?
Jos vaznije, imas li uopce potrebu to sebi objasniti?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 00:27   #5
Mirišem masonsko-papsko-goysku zavjeru.

Meditacija? Bog? Slike koje se ostvaraju?

Tri pojma koja nemaju veze jedan sa drugim.

Treba tu čistku napraviti.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2004., 20:20   #6
Quote:
lahor kaže:
O ovom je vec bila tema.

pa nema veze što se teme ponavljaja ...

Što se tiče meditacija ispokušavala sam nekoliko tehnika, jedna od njih je i TM i ona mi je najmanje pasala....čak sam jednu radila s crtežom u bojama- na bazi vizualne koncentracije, a navodno potječće iz ranokršćanmskih samostana- ona je bila zanimljiva, ali opet možda je nisam dovoljno dugo prakticirala da bih se mogal više izjasniti o njoj...

Inače, meditacija koju sad koristim mi najviše odgovara- za posljedicu nisam imala nikakve posebne "fenomene", ali sam uspjela postići da mi je um mirniji, možda je to fenomen , ha ha,..i općenito si veseliji, sve ti je super...i tako
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2004., 20:32   #7
Re: meditacija

Quote:
tikvica kaže:
meditirate li? kako? kako se osječate nakon i u toku meditacije? pričajte mi o vašim iskustvima...
Naravno, zamislim da se nalazim negdje u orbiti i da promatram zemlju, ljude i sve što se zbiva, ma super se osjećam.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 09:51   #8
najvazniji ucinak meditacije svakako je cinjenica da covjek stane i uzme si malo vremena za sebe. malo mira i tisine, malo prilike za razmotriti stanje svog zivota i svoj polozaj u svijetu.

to je nesto za sto u ovom histericnom svijetu i nacinu zivota tesko nalazimo prilike, a bez cega jednostavno nije moguce od ljudi traziti psihicku stabilnost.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 12:39   #9
Ne slažem se sa time.

Meditacija je ipak nešto više od izolacije od vanjskog svijeta. Pa onda bi svaka baba koja ide pješke na posao svaki dan po 45 minuta bila top "duhovnjak"
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 16:10   #10
Quote:
Baphomet kaže:
Ne slažem se sa time.

Meditacija je ipak nešto više od izolacije od vanjskog svijeta. Pa onda bi svaka baba koja ide pješke na posao svaki dan po 45 minuta bila top "duhovnjak"
nisam to rekao.

htio sam reci da ljudi zive povrsno i plitko, jer su konstantno preoptereceni viskom informacija. jedini nacin da covjek povrati svoju psihicku stabilnost je da se povuce na usamljeno i mirno mjesto i metaforicki pogleda sebi u oci.

eto.
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 20:35   #11
Naravno da se tema ponavlja i naša potreba i potraga za nečim boljim se ponavlja.
O meditaciji je napisano milijun knjiga, a problem je i to što meditaciju vidimo različito.
Postoji naime i čisto jezični problem same riječi meditacija, jer ono što je meditacija u zapadnoj-kršćanskoj kulturi nije isto što i meditacija istočnjačkih religijskih metoda.
Tako se obično miješa pojam kontemplacije i meditacije.
Kontemplacija u istočnim religijama obično podrazumjeva razmišljanje o nekom konceptu ili problemu dok s druge strane u meditaciji se konceptualno i diskriminativno razmišljanje uglavnom
smatra nepoželjnim.
Um se obično vježba vezujući se za određenu metodu te se na taj način smanjuje količina (lutajućih) misli.
Evo toliko za početak, pa ako ima nekih praktičara meditacije možemo nastaviti topic
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 00:44   #12
Dugo nisam baš aktivno meditirala- ono da se sednem il legnem, pa upalim glazbu, svijeću i počnem mantrat.
Al svaki put kad slušam savršenstvo Brendana Perrya i Lise Gerrard, onda meditiram- toliko se umirim, osjećam sretno, slobodno i zadovoljno
Inače kad meditiram, obično sam u turskom sjedu, sklopljenim dlanovima, upalim DCD Spiritchasera i imam svoje mantre i tak to.
I ima jako lijepih doživljaja.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 14:11   #13
Quote:
ljetopisac kaže:
htio sam reci da ljudi zive povrsno i plitko, jer su konstantno preoptereceni viskom informacija. jedini nacin da covjek povrati svoju psihicku stabilnost je da se povuce na usamljeno i mirno mjesto i metaforicki pogleda sebi u oci.

eto.
Pa sa time se slažem. Malo je ljudi koji mogu u tihoj sobi izdržati više od 5 minuta sami sa sobom a da u tom vremenu ne razmišljaju kako će upaliti televiziju ili se negdje s nekim prošetati (kao da postoji velika razlika izmedju toga).
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 14:13   #14
Ma meni je sve ovo zbrkano. Jel' ima ovdje netko tko mi može dati nekakvu definiciju meditacije ili samo ja mislim da je cilj meditacija smirivanje misli i koncentracija a ne lutanje među oblacima.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 15:54   #15
Lightbulb

meditacija je priblizavanje svome centru. osluskivanje sebe bez vanjskih cula. ukljucivanje unutrasnjih osjetila. meditacija je baza, jer od nasheg centra sve pocinje. meditacija je put prema unutra, za razliku od svakodnevnog puta prema van. smirivanje misli i koncentracija su neke od popratnih pojava. druge su pojavljivanja vizija, jace osjecanje unutarnjeg i jace osjecanje vanjskog svijeta. jacanje intuicije. jace osjecanje razlicitih energija, drugih ljudi, stvari ili pojava. no to sve proizlazi iz nasheg priblizavanja nama samima, i budjenja uspavanih ili zatomljenih energija. veca harmonija je isto rezultat meditacije. ispunjenost srecom i dublje razumijevanje dogadjaja.
baza
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 16:13   #16
meditacija je paradox.
kroz okretanje struje svijesti od vanjskih fenomena prema unutra, postizemo tu toliko zeljenu pomirbu s vanjskim svijetom, koju toliko ocajnicki trazhimo vani. a treba samo okrenuti i pogledati stvari iznutra, unutrasnjim okom, da bi se prihvatila ta vanjska vreva i postiglo postojanije zadovoljstvo. u tom kontextu je vanjski svijet mamac, ali istodobno i neophodan takav kakav je, jer postaje najjaci motiv.

znaci kroz meditaciju raste i razumijevanje svijeta oko nas.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 17:04   #17
Quote:
Baphomet kaže:
Ma meni je sve ovo zbrkano. Jel' ima ovdje netko tko mi može dati nekakvu definiciju meditacije ili samo ja mislim da je cilj meditacija smirivanje misli i koncentracija a ne lutanje među oblacima.
Jasno je da lutanje nije cilj meditacije, ali isto tako ne može se tvrditi da je koncentracija i smirivanje uma krajnji cilj meditacije.
Krajnji cilj meditacije nije za sve religije isti, tako je za neke to približanje božanskim, za neke stapanje sa Univerzumom, Jednim ili sl, ili oslobađanje od nezadovoljavajućeg položaja čovjeka, odnosno smanjivaje i dokidanje patnje. Meditacija i njeni rezultati smirivanje uma i uvid su tek neophodan alat za ono što Jimi zove okretanje struje svijesti prema unutra (U Zenu- 'okretanje svijetla prema unutra') prvo da bismo shvatili sebe, a nakon toga i odustali od 'sebe'.
Kada kažem odustali od sebe ne mislimo na negaciju sebstva općenito već na ego koji vidi sebe kao centar, odnosno sa odustajanjem od ega kao centra naša percepcija sebe i okoline se mijenja u smislu da nestaje tvrde podjele na Ja i Drugo (objekt i subjekt). Takvo novo gledište ima za posljedicu upravo ono što Jimi naziva 'pomirdbu sa vanjskim svijetom'
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 17:13   #18
E da....krivo sam se izrazio, za doseći cilja potrebna je koncentracija i smiren um.

A što se tiče ostalog, slično razmišljamo. Samo što ja neznam tako lijepo pisati
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:57   #19
Quote:
ljetopisac kaže:
nisam to rekao.

htio sam reci da ljudi zive povrsno i plitko, jer su konstantno preoptereceni viskom informacija. jedini nacin da covjek povrati svoju psihicku stabilnost je da se povuce na usamljeno i mirno mjesto i metaforicki pogleda sebi u oci.

eto.
Da, djelomično je točno da živimo u turbulentnom vremenu, i da je potrebno periodično se povući na mirnije mjesto i prakticirati.
Dakle radi se o onome što nije svakodnevna praksa kad npr. sjedimo u meditaciji pola sata ili sat dnevno te je to dio svakodnevnih aktivnosti, već o intenzivnoj višednevnoj praksi gdje nastojimo odmaknuti se od svega što nas okružuje svaki dan, te stavljanje prakticiranja meditacije u prvi plan.
Takva povlačenja mogu biti grupna ili samostalna,a karakteristično je za njih da se praksa meditacije provodi cijeli dan i do deset sati. Uz to i sve druge aktivnosti spavanje , hranjenje, rad ili obavljanje nužde smatraju se neformalnom praksom ne manje važnom od meditacije.
Važno je reći da je zapravo meditacijska metoda ono što drži um i tijelo zajedno te je nakon više dana takovog prakticiranja um u stanju mentalne jasnoće i mira kakvog je nemoguće postići u svakodnevnoj praksi.
Efekt takvog višednevnog prakticiranja osjeti se i danima nakon povlačenja te se prenosi na svakodnevne aktivnosti i odnose sa okolinom.
O metodama karakterističnim za Zen budističku meditaciju možda drugi put.
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 22:13   #20
meditacija (po jezicima koje ja poznajem) dolazi od engleskog glagola to meditate (to think calm thoughts in order to relax ) što promašuje bit diskusije koja se ovdje vodi.

meditacija označava grupu metoda za postizanje stanja bez-uma (no-mind) ali uz zadržavanje svijesnosti (inače smo u stanju dubokog sna).

svijesnost usmjerena na objekt (kao strijela ili vektor) predstavlja misao. skup svih misli je um. identifikacija sa umom (ego) je prepreka na putu do istine (čista svjesnost).

mi smo kao osobe (ego) identificirani sa svojim umom ali samo onim kultiviranim i svijesnim dijelom. sve (nama) neprihvatljive misli smo potisnuli (kulturno i društveno programiranje). ta energetska napetost između dva polja uma (svjesno-nesvjesno) je ono što mi u budnom stanju zapravo jesmo.

meditacija je duhovna disciplina širenja svjesnosti na nesvjesno polje uma i na taj način stvaranje jedinstva, uklanjanje svih napetosti te na koncu spoznaja istine (no-mind). mistici upozoravaju da je put svjesnosti izuzetno težak jer dolazi do rastakanja naše individualnosti i suočavanja sa najdubljim frustracijama (face to face) bez zagarantiranog ishoda. dakle cijena istine (po njima) je najveća moguća (za nas) - naše "ja" je cijena.

Zadnje uređivanje befoodturntoshit : 12.02.2004. at 22:51.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.