Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2004., 02:43   #41
ja sam zavrsila tecaj meditacije na svjetlosne zrake ("ja jesam" prisutnost),ali nisam poslije prakticirala.
 
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 11:43   #42
Učenik se učio meditaciji i nije mu baš išlo.
"išta mi se ne dešava, ne osjećam ništa, misli mi lutaju, ne uspjevam ih smiriti"-požalio se Učitelju.
"Meditiraj, proći će"-odgovori mu Učitelj.
Nakon nekog vremena učenik dotrči Učitelju sretan i ushićen.
"Učitelju, ovo je prekrasno, te boje, ti osjećaji, divno!"
"Meditiraj, proći će"-odgovori mu učitelj


Te priče se ja uvijek sjetim kad mi netko priča o doživljajima u meditaciji
tilopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 00:26   #43
meditacija je pomoćna tehnika spoznaje. uz mnoge druge (prehrana, način života itd.).

ne garantira ništa, ali može pripremiti- ako biva konzekventno i disciplinirano sprovođena.

najniži stupanj jest oslobođenje misaonog organizma od čulnih modaliteta. doživljaj misli neovisne od osjetilnog može uslijediti kao "imaginacija". odraz duhovnog, ali ne i njegova srž.
SLIKA nadomješta čulnu stvarnost.
za ovakvu percepciju vježba se tehnikom vizualizacije konkretnih objekata, koji u materijalnom mogu postojati (ili barem njihove definicije), ali je njihova kombinacija rezultat "unutrašnjeg napora". to mogu biti npr. geometrijski likovi, ili religijski simboli, upareni s određenim "razvojnim" idejama ili idealima.
slijedeći korak je (a može potrajati i godinama) koncentracija na unutrašnji napor i proces na koji smo navikli kroz pređenu fazu vizualizacije, ali ovaj put BEZ predočavajućih simbola! rezultat je inspirativna spoznaja. koju neki još zovu i MELODIJOM duha.

najviši stupanj jest prazna, ali očuvana svijest. u toj fazi zanemarujemo i slike i proces nadograđivanja. svijest je kristalno jasna, ali nepokretna. to je nivo intuicije, ili GOVORA duha. i područje najviše ljudske slobode, jer voljni impulsi padaju u jedno s impulsima viših entiteta.
cijeli razvoj je ujedno i MORALNI razvoj.

skeptičan sam prema ideji da se ODMAH može početi sa vježbama intuicije, jer pražnjenje svijesti kod ljudi koji nisu prošli prethodne faze dovodi, ili do padanja u san, ili do zaborava (također i neprepoznavanja) doživljenog.

na putu vrebaju razne zamke i "ispiti", a nagrada nije dobit, već spoznata odgovornost.
daromar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 15:29   #44
Smile Meditacija

zanimaju me vaša iskustva sa meditacijom gdje. kako, koliko, rezultat?
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 23:20   #45
Moja iskustva su da meditiram i nista se ne dogadja, cim prekinem sve krene da se dogadja.
I sada jel to iskustvo sa meditacijom ili samo samnom? .. hm..
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 08:51   #46
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
zanimaju me vaša iskustva sa meditacijom gdje. kako, koliko, rezultat?
Prvo i osnovno pravilo - o tome se ne prića. Pogotovo ne ovako javno ... to je jako loše za onog tko to radi
Svoja meditativna iskustva reci samo svom učitelju i nikom više.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 08:58   #47
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno pravilo - o tome se ne prića. Pogotovo ne ovako javno ... to je jako loše za onog tko to radi
Svoja meditativna iskustva reci samo svom učitelju i nikom više. Ako ga nemaš bolje ti je da ne meditiraš
To nije zafrkancija ...
zašto se ograničavati na učitelje?
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 08:59   #48
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
zašto se ograničavati na učitelje?
Zato jer tako brže dođeš do rezultata.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 08:59   #49
Mano ne plasi ljude, s tim idealizacijama i pricama guru politicara.
O tome sto se ne prica, si djelomicno i u pravu.
Jedno od pravila je da licna iskustva zadrzis za sebe, ali razlog za to je veoma logican.
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:01   #50
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
zašto se ograničavati na učitelje?
Zato što smo mi ograničeni a guru je bezgraničan. Zato to nije ograničavanje, to je tek sloboda. Sam što ti to ne razumiješ jer nisi inicirana. To kuži samo onaj tko je... meni je jako žao al to je tako

Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:06   #51
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Zato jer tako brže dođeš do rezultata.
hoćeš reći - nema zastranjivanja?
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:07   #52
Quote:
JivanMukta kaže: Pogledaj post
Mano ne plasi ljude, s tim idealizacijama i pricama guru politicara.
O tome sto se ne prica, si djelomicno i u pravu.
Jedno od pravila je da licna iskustva zadrzis za sebe, ali razlog za to je veoma logican.
moram malo

a pod dva to nisu rijeći politićara već je to u skladu sa sastrama da ne kažem guru, sadhu i sastre ... to su rijeći Rishija (vidioca).

btw ja nikom ništa ne branim, bože sačuvaj, samo kažem ono što je moje osobno iskustvo. Uostalom neke stvari nisu uvijek shvatljive al' funkcioniraju, a ima i onih što zvuće logično, a ne služe ničem pa vi birajte...

Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:09   #53
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
Zato što smo mi ograničeni a guru je bezgraničan. Zato to nije ograničavanje, to je tek sloboda. Sam što ti to ne razumiješ jer nisi inicirana. To kuži samo onaj tko je... meni je jako žao al to je tako

ima jedna izreka, ne znam da li ima veze sa ovim, ali kaže:
nikad ne prati ljude, već ideale... - bez obzira kako zvuči, nadam se da je bit jasna. ljudi su promjenjivi i ako vjeruješ da je netko guru i smatraš ga bezgraničnim, nisi na pravom putu. tako bar ja mislilm.
možeš preuzeti neku tehniku i netko -guru ti može pokazati način..ali sve što ćeš postići ovisi o tebi.
no, imaš pravo, nisam inicirana i ne vjerojatno ne znam o čemu govoriš.
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:12   #54
još jedna stvar. Mnogi ljudi govore o meditaciji. U većini slučajeva to nema veze sa meditacijom (dhyana). Možda više sa dharanom ili pratyaharom . Meditacija počinje onda kad se ida i pingala sjedine u manipur cakri, a to nije tako jednostavno.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:13   #55
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
hoćeš reći - nema zastranjivanja?
Ne baš, hoću reći da ne moraš otkrivati toplu vodu.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:16   #56
bahi nemrem si zamislit da neko slini oko mene dok ja čučim na podu i pokušavam se konc na jednu točku. trebala sam krenut sa didi al ova plahutari po indiji...
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:20   #57
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
zašto se ograničavati na učitelje?
raspravljanjem o stvarima se gubi intenzitet fokusa, ozbiljnost i osobni znacaj neke stvari vec se svodi na razinu teoloskih intelektualistickih prepucavanja, a forum je posebno los u tm smislu.

S uciteljem se normalno razgovara jer je - ucitelj, tj jer je taj razgovor u funkciji naredka i zato sto on ionako stoji iza tvoje prakse pa tu nema problema. DOdao bih da ne treba biti niti tako strog - nece bit problem niti ako razgovaras s nekim jednako naprednim, a da nije tvoj ucitelj al opet cemu.. ) ili mozda nekim vrlo bliskim i u istoj tvojoj sadhani, dakle nekim s kim nes ulazit u nepotrebne filozofiranja. AL ipak generalno uvijek se savjetuje duhovne prakse drzat za sebe.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:20   #58
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
bahi nemrem si zamislit da neko slini oko mene dok ja čučim na podu i pokušavam se konc na jednu točku. trebala sam krenut sa didi al ova plahutari po indiji...
Pa to onda i nije neki učitelj ako trči oko tebe i slini. Prije mi sliči na opis nekog psa.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:22   #59
Meditacija.. hm..
Za tebe Mano ona povinje u Manipuri. Zanimljivo.
Meditacija je stanje prosirene svesti. Jeste da sjedinjenje ide i pingale jeste prosirenje svesti, tj. rad shushumne. Ili drugim recima njeno otvaranje. Ali ne bih rekao da meditacija ovisi o bilo kojoj chakri. Prosto zbog mistifikacije samog proces.
Proces meditacije tj. prosirenja svesti ne mora zavisiti ni od tehnike, ni od chakri.. ili slicnih "objekata".
Ima svesnost, tj rad na sevesnosti sto nema nikakve veze sa radom na chakrama ili nadijima, pa ljudi ulaze u povisena stanja svesti.

Prvo i osnovno, treba se demistifikovati vecina stvari. Jer sama mistifikacija jeste idealizacija ili drugim recima pretjerivanje i davanje pretjeranog znacaja necemu. Sto je daleko od meditacije tj. prosirene svesti.
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:23   #60
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
bahi nemrem si zamislit da neko slini oko mene dok ja čučim na podu i pokušavam se konc na jednu točku. trebala sam krenut sa didi al ova plahutari po indiji...
neda.. zene i gurui su zasebna prica, al zene su ionako za madraca, a ne mudraca

a i svako se danas naziva guruom. Pogadjate - treba sve to na gradjevinu

No sami biramo idiote za gurue jer ovo drugi ne prave dovoljno buke, nisu dovoljno osebujni i posebni (pa necemo ni mi bit s njima), zahtjevni su i ne obecavaju vikend prosvjetljenje..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.