Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2007., 09:24   #61
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
ima jedna izreka, ne znam da li ima veze sa ovim, ali kaže:
nikad ne prati ljude, već ideale... - bez obzira kako zvuči, nadam se da je bit jasna. ljudi su promjenjivi i ako vjeruješ da je netko guru i smatraš ga bezgraničnim, nisi na pravom putu. tako bar ja mislilm.
možeš preuzeti neku tehniku i netko -guru ti može pokazati način..ali sve što ćeš postići ovisi o tebi.
no, imaš pravo, nisam inicirana i ne vjerojatno ne znam o čemu govoriš.
Da znaš u kojem kontekstu koristim riječ Guru ne bi tako govorila. Ljudi uopće ne znaju što je to 'Guru'. Ta riječ je toliko zloupotrebljavana da ljudi više pojma nemaju što ona znači isto kao i 'ljubav'. Guru nije osoba, Guru je princip. Problem je što mi vidimo samo tu njegovu vanjsku formu jer smo ograničeni. Al još jednom kažem to se može shvatiti samo neposrednim iskustvom...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:25   #62
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
neda.. zene i gurui su zasebna prica, al zene su ionako za madraca, a ne mudraca

a i svako se danas naziva guruom. Pogadjate - treba sve to na gradjevinu

No sami biramo idiote za gurue jer ovo drugi ne prave dovoljno buke, nisu dovoljno osebujni i posebni (pa necemo ni mi bit s njima), zahtjevni su i ne obecavaju vikend prosvjetljenje..
ma sta ja pricam, pa ni nema zivih gurua od formata osim Swami Chidanande, a on je samo djelomicno ziv

AJ ovi Manov je ok
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:33   #63
Quote:
JivanMukta kaže: Pogledaj post
Meditacija.. hm..
Za tebe Mano ona povinje u Manipuri. Zanimljivo.
Meditacija je stanje prosirene svesti. Jeste da sjedinjenje ide i pingale jeste prosirenje svesti, tj. rad shushumne. Ili drugim recima njeno otvaranje. Ali ne bih rekao da meditacija ovisi o bilo kojoj chakri. Prosto zbog mistifikacije samog proces.
Proces meditacije tj. prosirenja svesti ne mora zavisiti ni od tehnike, ni od chakri.. ili slicnih "objekata".
Ima svesnost, tj rad na sevesnosti sto nema nikakve veze sa radom na chakrama ili nadijima, pa ljudi ulaze u povisena stanja svesti.

Prvo i osnovno, treba se demistifikovati vecina stvari. Jer sama mistifikacija jeste idealizacija ili drugim recima pretjerivanje i davanje pretjeranog znacaja necemu. Sto je daleko od meditacije tj. prosirene svesti.
do širenja svijesti dolazi kad se otvara središnji kanal tj. susumna nadi. A to si dogodi onda kad se ida i pingala sjedine. A one se mogu sjedinit jedino u manipuri. Radi čega dolazi do toga nije bitno kao što si i sam rekao da ne ovisi o tehnikama ... samo kažem da u tom trenutku počinje Dhyana tj. meditacija o čemu je riječ. Zato se kaže da ne možeš u to stanje doći na silu isto kao što ne možeš reći sad će zaspati pa zaspeš. Sadhana i unutarnje pročišćavanje slijeđenjem yame i niyame pogoduje tom procesu jer dok su nadiji začepljeni prana ne može slobodno teći…
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:34   #64
Quote:
JivanMukta kaže: Pogledaj post
Meditacija.. hm..
Za tebe Mano ona povinje u Manipuri. Zanimljivo.
Meditacija je stanje prosirene svesti. Jeste da sjedinjenje ide i pingale jeste prosirenje svesti, tj. rad shushumne. Ili drugim recima njeno otvaranje. Ali ne bih rekao da meditacija ovisi o bilo kojoj chakri. Prosto zbog mistifikacije samog proces.
Proces meditacije tj. prosirenja svesti ne mora zavisiti ni od tehnike, ni od chakri.. ili slicnih "objekata".
Ima svesnost, tj rad na sevesnosti sto nema nikakve veze sa radom na chakrama ili nadijima, pa ljudi ulaze u povisena stanja svesti.

Prvo i osnovno, treba se demistifikovati vecina stvari. Jer sama mistifikacija jeste idealizacija ili drugim recima pretjerivanje i davanje pretjeranog znacaja necemu. Sto je daleko od meditacije tj. prosirene svesti.
točno tako!
i ja smatram da se meditacija previše mistificira. jer to je prirodna potreba u čovjeku kao voda, hrana... i naravno...ne bum dalje jer i sama smatram da se ne smije spikat sam tak
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:36   #65
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Pa to onda i nije neki učitelj ako trči oko tebe i slini. Prije mi sliči na opis nekog psa.
ne virujem ja nikome bahi
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:43   #66
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
neda.. zene i gurui su zasebna prica, al zene su ionako za madraca, a ne mudraca

a i svako se danas naziva guruom. Pogadjate - treba sve to na gradjevinu

No sami biramo idiote za gurue jer ovo drugi ne prave dovoljno buke, nisu dovoljno osebujni i posebni (pa necemo ni mi bit s njima), zahtjevni su i ne obecavaju vikend prosvjetljenje..

beljki, pun si mudroslova...
baš nađoh neki topic o ženama filozofima, pa tip veli da kad vidi ženu za mješalicom onda će moć reć da je ravnopravna sa muškarcima...
eto, nisam mu odgovorila, ali radila sam dosta "prljavih, muških" građevinskih poslova...ne smatram se ravnopravna zbog toga (možda samo nadmoćna)
ali zato znam sa čime se više ne želim maltretirati...
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:48   #67
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
ne virujem ja nikome bahi
sumnja je korisna, ona je simptom inteligencije (bhudi). Ali pretjerana sumnja ne vodi ničemu. Tj. imam sumnju testiram taj objekt sumnje i onda vidim jel opravdana ili nije. Ako nije više ne sumnjam, ako je idem dalje...

'za sumnjičavu osobu nema sreće ni u ovom ni u slijedećem životu' kaže Bhagavad gita.

moraš malo riskirat ak' se želiš pomaknut sa mrtve točke... ili samo pustiš da život teće mimo tebe... sve po željama
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:48   #68
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
beljki, pun si mudroslova...
baš nađoh neki topic o ženama filozofima, pa tip veli da kad vidi ženu za mješalicom onda će moć reć da je ravnopravna sa muškarcima...
eto, nisam mu odgovorila, ali radila sam dosta "prljavih, muških" građevinskih poslova...ne smatram se ravnopravna zbog toga (možda samo nadmoćna)
ali zato znam sa čime se više ne želim maltretirati...
ma tip je budala, zensko ne moze bit ravnopravno nit za mjesalicom, zensko je da suti, slusa i povremeno se naspanka, preventive radi


Gle - glavni razlog "pada" mnogih velikih yogina (o nekima pisu i Purane, neki su bili po njima i veci od debele vecine onih koje danas smatramo najvecim) su zene. Ako cemo vjerovat indijanerskom spisu nitko nije apsolutno siguran i slobodan od te napasti osim triusa fantastikusa (Brahma, Vishnu Shiva) i Nara-Narayane

Vecina gurua koje znam, a oko kojih se ople neka kontroverza - seks je u pitanju prvo, potom sve ostalo.

Stoga pravi guru ne poducava zene

__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:54   #69
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ma tip je budala, zensko ne moze bit ravnopravno nit za mjesalicom, zensko je da suti, slusa i povremeno se naspanka, preventive radi


Gle - glavni razlog "pada" mnogih velikih yogina (o nekima pisu i Purane, neki su bili po njima i veci od debele vecine onih koje danas smatramo najvecim) su zene. Ako cemo vjerovat indijanerskom spisu nitko nije apsolutno siguran i slobodan od te napasti osim triusa fantastikusa (Brahma, Vishnu Shiva) i Nara-Narayane

Vecina gurua koje znam, a oko kojih se ople neka kontroverza - seks je u pitanju prvo, potom sve ostalo.

Stoga pravi guru ne poducava zene

spankić mrnjau

upravo zato ja NEĆU nekakvog kvazi gurua.
onaj koji ne može pobjedit slabost na žene u samome sebi, nije guru...onaj koji ne može gledat na ženu kao i na svako drugo normalno živo biće...
zato vam je kako vam je
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:02   #70
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
spankić mrnjau

upravo zato ja NEĆU nekakvog kvazi gurua.
onaj koji ne može pobjedit slabost na žene u samome sebi, nije guru...onaj koji ne može gledat na ženu kao i na svako drugo normalno živo biće...
zato vam je kako vam je
da bi Guru uopće išta počeo značiti u tvom životu trebaš doći do tog nivoa kada više ne možeš sama ništa napraviti... postoji jedan limit nakon kojeg više nejde i to je stvarno tako ... onda počneš tražiti alternativu pa nabasaš na Njega i onda sve krene i prokola, a do tada je o tome bespredmetno govoriti... da ne kažem uvredljivo...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 10:57   #71
Zasto covjeku treba meditacija, i zasto mu treba ucitelj u smislu da ga uci spoznaji samoga sebe. Valjda zato sto to covjek ne bi znao sam???

Ali cekaj, od koga je prvi covjek naucio spoznati svoj put i samoga sebe. Niko prvoga nije moga nauciti, sam je naucio... dakle, zasto vi ne mozete sami?

Ucitelje, Mesije, Spasitelje trebaju ljudi kojima treba netko pokazati kako da zive, jer inace ne bi sami znali...

Svi mi ucimo od nekoga... od prijatelja, iz knjiga, filmova... nebitno... ali, ovakvo nesto kao ovo o cemu se prica mi je neshvatljivo... odgovorno tvrdim da nikad necu otici nekome da me uci meditaciji, nacinu zivota na taj nacin da mi prica o cakrama... a odgovorno tvrdim da cu svakako otici covjeku da me nauci kako vjesto kopati motikom, jerbo je to znanje koje bi na tezi nacin sam svladao, uvijek je bolje da ti netko pokaze "poteze"... ali, kako ti netko moze pokazati poteze u otkrivanju samog sebe? Mislim da svaki covjek i sam moze shvatiti koji mu nacin zivota najbolje odgovara...
__________________
forget-me-not: reci kako ti se sad svidja moj avatar? :)
Zelengor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:10   #72
Quote:
Zelengor kaže: Pogledaj post
Zasto covjeku treba meditacija, i zasto mu treba ucitelj u smislu da ga uci spoznaji samoga sebe. Valjda zato sto to covjek ne bi znao sam???

Ali cekaj, od koga je prvi covjek naucio spoznati svoj put i samoga sebe. Niko prvoga nije moga nauciti, sam je naucio... dakle, zasto vi ne mozete sami?

Ucitelje, Mesije, Spasitelje trebaju ljudi kojima treba netko pokazati kako da zive, jer inace ne bi sami znali...

Svi mi ucimo od nekoga... od prijatelja, iz knjiga, filmova... nebitno... ali, ovakvo nesto kao ovo o cemu se prica mi je neshvatljivo... odgovorno tvrdim da nikad necu otici nekome da me uci meditaciji, nacinu zivota na taj nacin da mi prica o cakrama... a odgovorno tvrdim da cu svakako otici covjeku da me nauci kako vjesto kopati motikom, jerbo je to znanje koje bi na tezi nacin sam svladao, uvijek je bolje da ti netko pokaze "poteze"... ali, kako ti netko moze pokazati poteze u otkrivanju samog sebe? Mislim da svaki covjek i sam moze shvatiti koji mu nacin zivota najbolje odgovara...
Moze, samo je pitanje koliko mu vremena treba.
Majstori su putokaz. Ali putujes sam. I sam stizes i sam kreces na Stazu.
No, ljudi su i od toga napravili ideologiju. Klasika.

Mozes i sam putovati. Ali moras prihvatiti i "pogresne smjerove" i putokaze.
A s druge strane, to sto svi traze to je sama Priroda covjeka. Kad tad, stizes do nje. Samo ako "zuris" onda je bitno da ti neko pokaze smjer, barem u pocetku, dok ne naucis da pronalazis putokaze sam za sebe i naucis koristiti intuiciju na putu kojim ides.

Pozdrav
Nirvaan
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:15   #73
Quote:
JivanMukta kaže: Pogledaj post
Moze, samo je pitanje koliko mu vremena treba.
Majstori su putokaz. Ali putujes sam. I sam stizes i sam kreces na Stazu.
No, ljudi su i od toga napravili ideologiju. Klasika.

Mozes i sam putovati. Ali moras prihvatiti i "pogresne smjerove" i putokaze.
A s druge strane, to sto svi traze to je sama Priroda covjeka. Kad tad, stizes do nje. Samo ako "zuris" onda je bitno da ti neko pokaze smjer, barem u pocetku, dok ne naucis da pronalazis putokaze sam za sebe i naucis koristiti intuiciju na putu kojim ides.

Pozdrav
Nirvaan
Pa da, ali, Zasto traziti kroz meditaciju? Moze li jednostavnim promisljanjem? I volio bi kad bi netko ovdje izrazio ono sto je nasao kroz meditaciju... ? Ako nekome nije problem podijeliti takvu intimnost sa ljudima koji ce to postovati kroz diskusiju, ja cu postovati.
__________________
forget-me-not: reci kako ti se sad svidja moj avatar? :)
Zelengor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:18   #74
Quote:
Zelengor kaže: Pogledaj post
Pa da, ali, Zasto traziti kroz meditaciju? Moze li jednostavnim promisljanjem?
ako se možeš najesti promišljanjem o hrani onda može i tako...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:23   #75
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
zanimaju me vaša iskustva sa meditacijom gdje. kako, koliko, rezultat?
Svi pričate o nekim iskustvima tijekom samog čina meditacije, a koliko ja vidim iz ovog pitanja, čovjeka zanima kako meditirate, koje metode koristite i kako ta meditacija djeluje na vas.

Treba li o svemu tome pričati ili ne, mislim da se treba voditi svojim unutarnjim glasom. Ako imaš potrebu pričati, pričaj.

Btw. Ima li ovdje netko tko koristi neke druge oblike osim meditacije kao jogijske tehnike?
latifa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 11:38   #76
I meni nije ovdje jasno zašto se od meditacije stigne do majstora, njihovih filozofija i sličnih stvari? Zašto se ne ostane na samim tehnikama i razmjeni iskustava bez ideologija, bez mistifikacija?

Evo, i ja meditiram, ali moje meditacije nemaju nikakve veze sa indijskim izrazima, sa čakrama, sa japanskim mačevima, harama, seksualnim energijama, tantrama, mantrama, jantrama i gantrama.
Borut011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:04   #77
Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
Svi pričate o nekim iskustvima tijekom samog čina meditacije, a koliko ja vidim iz ovog pitanja, čovjeka zanima kako meditirate, koje metode koristite i kako ta meditacija djeluje na vas.
zato što se o tim iskustvima ne priča. To treba svatko sam za sebe doživjeti jer je iznad poimanja intelekta... hrana se jede, o njoj se ne filozofira... sjedneš i jedeš

Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
Btw. Ima li ovdje netko tko koristi neke druge oblike osim meditacije kao jogijske tehnike?
meditacija je kruna svih yogijskih tehnika. Tj. sve one su priprema za meditaciju....
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:06   #78
Quote:
Borut011 kaže: Pogledaj post
I meni nije ovdje jasno zašto se od meditacije stigne do majstora, njihovih filozofija i sličnih stvari? Zašto se ne ostane na samim tehnikama i razmjeni iskustava bez ideologija, bez mistifikacija?

Evo, i ja meditiram, ali moje meditacije nemaju nikakve veze sa indijskim izrazima, sa čakrama, sa japanskim mačevima, harama, seksualnim energijama, tantrama, mantrama, jantrama i gantrama.
hvala bogu da ti nije jasno. To znanje je skriveno od neiniciranih ... to se prenosi usmenim putem izvana i direktno iznutra ...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:09   #79
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
meditacija je kruna svih yogijskih tehnika. Tj. sve one su priprema za meditaciju....
Možda nisam jasno formulirala pitanje Mano, mislila sam koristi li itko neku drugu vrstu meditacije, znamo da ih postoji velik broj i nisu sve došle s Istoka... i u svakom slučaju nisu sve dio joge...
latifa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:17   #80
I da, meditiraju li uopće žene i muškarci na isti način?
latifa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.