Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2007., 12:18   #81
Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
Možda nisam jasno formulirala pitanje Mano, mislila sam koristi li itko neku drugu vrstu meditacije, znamo da ih postoji velik broj i nisu sve došle s Istoka... i u svakom slučaju nisu sve dio joge...
pa ja sam prije radio meditacije na tarot karte, budističku vipasanu isl. ...

al sad vidim da su to više bile vježbe koncentracije tj. dharana u yogijskom smislu ...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:19   #82
Prvo sto je to meditacija?
Za mene, meditacija je stanje prosirene svesnosti. Rezultat nje je prosirena svest.
Ako cemo to uzeti kao neki pocetak i definiciju meditacije, onda meditacija nije iskljucivo istocnjacka, niti zapadnjacka.

Znaci do prosirenja svesnosti ili svesto mozemo dici, na bilo koji nacin. Meditacijom kao npr. mantrom, vizualizacijom, kontemplacijom, paznjom, svesnocu.
Pranajamom, tj. tehnikama disanja.
Analizom, u jednom dijelu, a da prelazi u svesnost i izostrenu paznju.
ritualima, jogom, borilackim vjestinama, molitvom.. itd.

Stoga, pricamo li o meditaciji .. na koji nacin?
Ili pricamo o prosirenoj svesnosti i svesti?
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:27   #83
Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
I da, meditiraju li uopće žene i muškarci na isti način?
Latifa, simpaticna si sa ovakvim pitanjima.
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:32   #84
evo jedan linkić

Meditation and its Utility in Daily Life
Swami Premananda's 'Meditation Classes' have become very popular and there is a great demand. This booklet will help aspirants and seekers.

Formats
: .pdf (80 kb)
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:41   #85
Quote:
Zelengor kaže: Pogledaj post
Pa da, ali, Zasto traziti kroz meditaciju? Moze li jednostavnim promisljanjem?
ne znam, svasta je moguce.. no kad bi razum dao odgovore ne bi postajala religija. Smisao meditacije je ipak dotaknuti nesto sto je izvanokvira racionalnih spoznaja. Racio je instrument koji funkcionira u odredjenoj domen, kao sto to radi i tijelo i emocije.. e sad vjerojatno se i njim moze postic nesto iznad same logike i dokone filozofije (dobar primjerje jnana yoga), no samo donosenje zakljucaka i promisljanje nije isto.. a opet.. nis nije crno - bijelo, ne?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:43   #86
Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
I da, meditiraju li uopće žene i muškarci na isti način?


al u biti zanimljivo je da tibetanci za razliku od indijskih yogina (barem kolko mi je poznato) prave razliku i smjestaju idu i pingalu obrnuto kod zena od onog kod muskaraca te se i metode koje rade na toj razimi (pranayame isl) razlikuju.. noi dal postoji i razlika u meditacijama.. ko zna..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:44   #87
Quote:
latifa kaže: Pogledaj post
Možda nisam jasno formulirala pitanje Mano, mislila sam koristi li itko neku drugu vrstu meditacije, znamo da ih postoji velik broj i nisu sve došle s Istoka... i u svakom slučaju nisu sve dio joge...
Ne znam zasto su krscani tako suzdrzani sa svojim kontemplativnim praksama

mislim da je do srednjeg vijeka kad ih je intelektualisticka skolastika malo igurala toga bilo puno vise

pa naravno i islam u ovim krajevima ima svoje metode...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:50   #88
Quote:
up99 kaže: Pogledaj post
Latifa, simpaticna si sa ovakvim pitanjima.
Pa drago mi je da sam ti simpatična
To pitam zbog činjenice da su žene intuitivnije, senzitivnije, opuštenije (barem bi trebale biti jer imaju preduvjete za to). Neću dalje nabrajati, za početak dosta, vjerojatno ćete me napasti i zbog ovoga
latifa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:56   #89
postoji više načina meditiranja. npr. uz tarot karte (kao mano), uz kristale, vizualizacija energetske lopte, uz glazbu itditd.... nekome treba guru, dok su drugi prirodno talentirani khm
šta drugo reć?

rezultat?
smanjivanje agresije, jačanje imuniteta, smirenje, sklad u odnosima sa drugima prihvaćanjem drugih, prihvaćanjem sebe, prihvaćanje karme etc...

štreberica sam pa kaj?!
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:02   #90
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
postoji više načina meditiranja. npr. uz tarot karte (kao mano), uz kristale, vizualizacija energetske lopte, uz glazbu itditd.... nekome treba guru, dok su drugi prirodno talentirani khm
šta drugo reć?

rezultat?
smanjivanje agresije, jačanje imuniteta, smirenje, sklad u odnosima sa drugima prihvaćanjem drugih, prihvaćanjem sebe, prihvaćanje karme etc...

štreberica sam pa kaj?!
viš za sve ove ciljeve ti ne treba guru tak da si zapravo u pravu.

Ja govorim o meditaciji u yogijskom smislu koja vodi do samadhija, a za to je Guru neophodan. Eto sad smo svi u pravu

znači postoji meditacija i meditacija ...

ja govorim o meditaciji a vi brijete na meditaciju i nor malno da se ne slažemo u mišljenju


e da... meditirao sam i sa kristalima... ima jedna dobra tibetanska ... sjedneš na jaspis a prizmatični gorski držiš u rukama i usmjeri se prema pupku... onda možeš osjetiti kako se nešto uspinje uz kralješnicu
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:05   #91
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
viš za sve ove ciljeve ti ne treba guru tak da si zapravo u pravu.

Ja govorim o meditaciji u yogijskom smislu koja vodi do samadhija, a za to je Guru neophodan. Eto sad smo svi u pravu

znači postoji meditacija i meditacija ...

ja govorim o meditaciji a vi brijete na meditaciju i nor malno da se ne slažemo u mišljenju


e da... meditirao sam i sa kristalima... ima jedna dobra tibetanska ... sjedneš na jaspis a prizmatični gorski držiš u rukama i usmjeri se prema pupku... onda možeš osjetiti kako se nešto uspinje uz kralješnicu
i završio na hitnoj?

aj ti pokušaj opisat svoju meditaciju? kakvi su ciljevi? samadhi? pojasni ti to malo po naški...
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:11   #92
ovo je jaspis (za muladharu)



a ovo je prizmatičan gorski kristal http://terreeneveil.canalblog.com/images/Cristal.jpg

dalje znate...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:23   #93
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
i završio na hitnoj?

aj ti pokušaj opisat svoju meditaciju? kakvi su ciljevi? samadhi? pojasni ti to malo po naški...
sjedneš i mentalno ponavljaš svoju mantru i sve ide automatski. Mantra te vodi do svog izvora, a taj izvor je i tvoj izvor. A mantru moraš dobiti od Gurua osobno da bi funkcionirala i to je to

cilj je samospoznaja, totalno buđenje svijesti ... tj. samadhi

samadhi je stanje kada onaj tko meditira i objekt meditacije postanu jedno. Ego nestaje i dolazi do rastakanja suptilnih omotača tj. svijest se širi u beskraj i tvoja prava priroda se razotkriva kao sat, chit i ananda koja egzistira izvan vremena i prostora ...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:25   #94
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
sjedneš i mentalno ponavljaš svoju mantru i sve ide automatski. Mantra te vodi do svog izvora, a taj izvor je i tvoj izvor. A mantru moraš dobiti od Gurua osobno da bi funkcionirala i to je to

cilj je samospoznaja, totalno buđenje svijesti ... tj. samadhi

samadhi je stanje kada onaj tko meditira i objekt meditacije postanu jedno. Ego nestaje i dolazi do rastakanja suptilnih omotača tj. svijest se širi u beskraj
... i tvoja prava priroda se razotkriva kao sat, chit i ananda
samo sve su to nize realizacije impersonalistickih transcendentalista
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:29   #95
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
samo sve su to nize realizacije impersonalistickih transcendentalista
pa kako god... samospoznaja nije kraj nego početak... kak je rekel striček Aurobindho

... prvo treba do toga doći pa bumo onda diskutirali što je više a što niže
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:29   #96
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
sjedneš i mentalno ponavljaš svoju mantru i sve ide automatski. Mantra te vodi do svog izvora, a taj izvor je i tvoj izvor. A mantru moraš dobiti od Gurua osobno da bi funkcionirala i to je to

cilj je samospoznaja, totalno buđenje svijesti ... tj. samadhi

samadhi je stanje kada onaj tko meditira i objekt meditacije postanu jedno. Ego nestaje i dolazi do rastakanja suptilnih omotača tj. svijest se širi u beskraj i tvoja prava priroda se razotkriva kao sat, chit i ananda koja egzistira izvan vremena i prostora ...
ok, ajmo sad na mantru. mantra je samo tvoja, ne smiješ ju nikada i nikome reći kako bi funkcionirala. jedina osoba koja zna tvoju mantru je tvoj guru. nakon što si primio njegovu mantru ulaziš u njegov izvor!
nije li tako?
btw lijepo si ovo opisao, morat ću malo meditirat nad time
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:31   #97
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
pa kako god... samospoznaja nije kraj nego početak... kak je rekel striček Aurobindho

... prvo treba do toga doći pa bumo onda diskutirali što je više a što niže
ma nebitno, al tako je lijepo koristit internu HKHKKKHHHRHRRRHH terminologiju
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:39   #98
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
ok, ajmo sad na mantru. mantra je samo tvoja, ne smiješ ju nikada i nikome reći kako bi funkcionirala. jedina osoba koja zna tvoju mantru je tvoj guru. nakon što si primio njegovu mantru ulaziš u njegov izvor!
nije li tako?
btw lijepo si ovo opisao, morat ću malo meditirat nad time
ma nije bed ak netko zna koja ti je mantra... to ti nitko više ne može oduzeti... ona je posađena u tvoje srce inicijacijom i raste iz dana u dan dok te ne odvede nazad kući od kuda smo i došli ... al nije dobro okolo svima reći koja ti je mantra jer ona je nešto vrlo osobno i jako vrijedno pa čisto iz poštovanja...

al nije ju dovoljno samo imati već se treba koristiti ... ona je tvoja izravna veza sa duhovnom energijom ... to je sve što ti treba... sve se odvija iznutra... to možeš sam osjetiti, ono što si prije samo čitao u knjigama sad se polako razotkriva u tebi samom ... u knjigama samo dobiješ potvrdu za ono što sam osjetiš

Onda shvatiš kako su nastali sveti spisi ... i dobiješ dublje razumijevanje istih
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:40   #99
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ma nebitno, al tako je lijepo koristit internu HKHKKKHHHRHRRRHH terminologiju
je
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:43   #100
bas me zanima kako HKHKKKHHHRHRRRMM dozivljavaju inicijaciju i odno pred i post dikshinske jape.. al mislim osobno i iskustveno, ne demagosko-ideoloski

doduse mislim da dobrim djelom krivo rede japu ionako
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.