Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 10:39   #441
Planiram na jesen ići za Temišvar. Izravne linije busom iz Hrv nema,niti iz Beograda. Jedino Gea tours ali ne može se unaprijed znati kada će voziti. Da li netko zna postoji li vlak iz Bg za Temišvar i koliko vožnja otprilike traje ? Hvala
mulan55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:56   #442
Quote:
mulan55 kaže: Pogledaj post
Planiram na jesen ići za Temišvar. Izravne linije busom iz Hrv nema,niti iz Beograda. Jedino Gea tours ali ne može se unaprijed znati kada će voziti. Da li netko zna postoji li vlak iz Bg za Temišvar i koliko vožnja otprilike traje ? Hvala

Nema izravne linije vlakom prema Temišvaru. Bio sam na željezničkoj stanici u Beogradu prije dvadesetak dana tako da je to prilično pouzdana informacija.

Pokušaj doći do Vršca, za to postoje autobusne linije svaki sat vremena iz Beograda ili još bolje do Kikinde pa onda dalje u Rumunjsku.
histria is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 10:28   #443
Živili!

Idem početkom 10. mjeseca s prijateljima na turu autom po Rumunjskoj. Posjetit ćemo između ostaloga Temišvar, Cluj, Bukurešt, Sibiu i Brašov, pa me zanima imate li za preporučiti neka dobra mjesta za probati lokalnu hranu? Ako ništa, bar u ovih par većih gradova. Znači nikakvi hamburgeri, pizze i slično :-) Zanima me baš rumunjska hrana.

Hvala!
Paka01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 21:26   #444
Quote:
Paka01 kaže: Pogledaj post
Živili!

Idem početkom 10. mjeseca s prijateljima na turu autom po Rumunjskoj. Posjetit ćemo između ostaloga Temišvar, Cluj, Bukurešt, Sibiu i Brašov, pa me zanima imate li za preporučiti neka dobra mjesta za probati lokalnu hranu? Ako ništa, bar u ovih par većih gradova. Znači nikakvi hamburgeri, pizze i slično :-) Zanima me baš rumunjska hrana.

Hvala!
MICI - iako je to u prijevodu mali to je poveći ćevap jako fini i sočan obično su 4 kom u porciji
CSORBA - nešto fino između juhe i variva, ima LEGUME (povrće), FAJOL (grah) i PUI (piletina) prve dvije su super a za zadnju ne znam jer ne jedem piletinu
SHAORMA - rumunjski fast food nešto slično kebabu puno povrća, umaka i piletine pa nisam probao ali dobro izgleda

ja sam već pisao opširni opis putovanja ali brzo su me izbrisali zbog srba jer sam išao duljim putem da izbjegnem srbiju i dao sam svoje mišljenje o razlozima izbjegavanja srba. preko budimpešte, szegeda, arada, sibiu, bukurešt, mamaia. put je duži ali je puno više autoputa.

u mamaii su duge lijepe pješčane plaže ko u španjolskoj a sve puno jeftinije uključujući i prpošne mršave rumunjke. ako idete do bukurešta imate samo dva sata pristojnog autoputa do mora i šteta je ne vidjeti constantu grad sličan splitu s bogatom poviješću, jezerom usred grada i sto metara širokim i nekoliko kilometara dugačkim pješčanima plažama.
za preporučiti nacionalni povijesni muzej na glavnom trgu plata traian. već je sama zgrada fascinantna a i unutra ima tri kata zanimljivih stvari.

bilo je tako dobro da se slijedeće ljeto vraćam sigurno na više od 15 dana

ključne razlike u odnosu na nas su:
- sve je puno jeftinije osim cigareta (ležaljka s debelom spužvom na plaži 17 kn dan, dvije litre mineralne 2,50 kn itd)
- bacaju smeće posvuda
- ima puno pasa lutalica no većinom su prijazni
- puno pristojnije voze, nema divljih prestrojavanja i trubljenja
- more nije slano jer je blizu delta dunava
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 01:19   #445
Constanta slična Splitu

Po čemu to točno?

Sorry, ali meni se čini da jedan od ta dva grada nisi nikada vidio.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:06   #446
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Constanta slična Splitu

Po čemu to točno?

Sorry, ali meni se čini da jedan od ta dva grada nisi nikada vidio.
po veličini oko 300.000 stanovnika, najveći obalni grad u državi. Lijepe plaže u gradu a umjesto trajektne luke tu je teretna. šetalište kod akvarija slično rivi samo povišeno 20-tak metara od mora. bogato rimsko nalazište tomis kao dioklecijanova palača i salona.
stara jezgra malo manja nego u splitu plata traian, strada traian i početak bulevardul tomis.
razlika je što nema japanaca pa nema ni gužve i što je farul constanta pao u treću ligu za razliku od hajduka. i pauka nigdje ni komunalaca ni ležećih policajaca pa je ugodno s autom
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 01:16   #447
Koje su to lijepe plaže u gradu?

Ne znam koja je tvoja priča, ali uspoređivati Split i Constantu, osim po broju stanovnika, nema nikakvog smisla za ikoga tko je vidio oba grada, a još manje za ikoga tko je vidio obalu Mediterana ili Jadranskog mora i obalu Crnog mora.

Ima Rumunjska svašta za ponuditi, ali inzistirati na Constanti kao destinaciji je

U nogomet ne bih zalazila, u to se ne kužim
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:44   #448
Plaja Modern ispod hotela Ibis npr. oko 2 km dugačka preko 200 m široka, zbog veličine nikad nije gužva. fini pijesak nijednog kamenčića bezbrižno se može ući bos u vodu za razliku od mediteranskih kamenjara. uvijek puše nema znojenja na plaži. more nije slano ne grize za oči. mediteranska obala je puno ljepša na slici ali za kupača je crno more puno ugodnije.
znam da rumunjska ima svašta za ponuditi ali ja sam taj put zamislio kao čisto ljetovanje a šta naiđem usput dobro. ni u sibiuu gdje sam spavao po putu nisam tražio nekakve sinagoge i crkve. odradio sam svoj trening na igralištu i išao raije spavat za jutarnju vožnju na transfagarsan. fascinantno je samo po 10 km prije i poslije uspona na vrh a to produžuje put do bukurešta skoro tri sata. lijepo za vidjeti ali ponovio ne bih. sigurno se ne budem zbog nekakvog dvorca vozio po lošoj cesti i silazio s autoputa kojeg je od ukupnih 880 km od mađarske granice do mora sasvim pristojnih 670 km za mjesečnu vinjetu od 7 eura.
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 23:17   #449
Gle, nemoj se ljutiti, očito imamo jako različitu percepciju dobrog morskog ugođaja.

To je gradsko izletište za koje je naš zagrebački Jarun - Saint Tropez, a kamoli da se može uspoređivati s ičim na Jadranu

S plaže gledaš u par komunističkih blokova i dizalice teretne luke/kontejnerskog terminala Constante odmah u susjedstvu Možeš se brčkati u plićaku u smećkastoj pjeskovitoj vodi jer valovi ne dopuštaju dalje, a i plićina je dokle oko seže. Moram priznati da ne kužim

Constanta kao grad ne može se niti za milijun svjetlosnih godina uspoređivati sa Splitom, apsolutno ni po čemu (osim po broju stanovnika).

Dobro poznajem Crnomorsku obalu (i Rumunjske i Bugarske), i to nema puno veze s onime što naši ljudi najčešće očekuju od mora. Bugarska obala je mrvicu malo bolje. Naravno da ima ljudi koji vole nešto drugačije, i drago mi je da je tebi bilo super.

Ima zabave preko glave i sve je jeftino za naše pojmove, to stoji, ali ne možemo zbog toga brkati kruške i jabuke.

Rumunjska ima jako puno toga za pokazati, osobito prirodnih ljepota i povijesti, ali to je uglavnom u unutrašnjosti, dok uz obalu je jako lijepa delta Dunava na sjeveru.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 00:12   #450
Quote:
Paka01 kaže: Pogledaj post
Živili!

Idem početkom 10. mjeseca s prijateljima na turu autom po Rumunjskoj. Posjetit ćemo između ostaloga Temišvar, Cluj, Bukurešt, Sibiu i Brašov, pa me zanima imate li za preporučiti neka dobra mjesta za probati lokalnu hranu? Ako ništa, bar u ovih par većih gradova. Znači nikakvi hamburgeri, pizze i slično :-) Zanima me baš rumunjska hrana.

Hvala!
Razmišljam već par dana što da napišem.

Rumunji koji će ići u restorane - će ti u velikim gradovima pretežno ići u internacionalne restorane (prvenstveno talijanske), pa je dobrih restorana s lokalnom domaćom kuhinjom zapravo jako malo, ako uopće postoje (i ja tražim stalno).

Ove mici, shaorma itd ćeš naći prvenstveno kao street food u raznim prčvarnicama uz cestu ili u shopping centrima uz McDonalds, pa vidi/procijeni gdje ćeš. Alternativno ćeš ih naći u centru-turističkim zonama u ponudi restorana za turiste kao "lokalna hrana", ali moje je iskustvo da je to uvjiek ali ono stvarno smeće ... (lokalci će kupiti u kiosku uz cestu, a turisti ionako ne znaju što trebaju dobiti).

Za Bukurešt ću se usuditi preporučiti jedino mjesto koje znam i osobno sam probala više puta, a da dolaze masovno lokalci i imaju u ponudi lokalnu klopu, pivnice Hanu Berarilor, ukucaj ime u google pa ćeš dobiti adrese.

No oni su u okviru grupe koja vodi više lanaca restorana pod raznim brendovima, tako da ne misliš da neka bakica sad tamo kuha domaća jela koja je do jučer kuhala svojim unucima ... to su ogromni restorani i bude tamo vikendom uvečer po par stotina ljudi, lokalaca s privatnim proslavama, turista, poslovnjaka u grupama, svi stolovi puni, tipična pivnička atmosfera i solidna klopa, ima svega, obrtaj je veliki pa barem znaš da je svježe Cijene umjerene.

Sve drugo što sam probala u potrazi za domaćom tradicionalnom kuhinjom je bilo jednom i nikada više, ali ono baš loše. I dalje sam u potrazi.

No generalno gledajući, njihova kuhinja je jako slična našoj kontinentalnoj, sarmice (sarmale kod njih), pa te razne verzije "ćevapa", juhe, čušpajzi, puno jela s grahom i sl... mix turskog, njemačkog i mađarskog utjecaja, baš kao i kod nas ..
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 00:25   #451
Skoro zaboravih, u Bukureštu je čuveno mjesto za "mici" i "kebab" lokal na uglu dviju velikih ulica u kvartu Dristor, svaki taksist će ti znati gdje je to, a odmah preko puta je Mc Donalds u kojem je neprestani red i gužva valjda i u 3 ujutro i na 100 metara dalje i KFC.

To je nešto što svi znaju, kao što je nekada bio Rubelj u Zagrebu, na primjer.

No nisam osobno probala. Ali znam da tamo svi lokalni vole uzeti"mici".

Edit: vidim sad da je Dristor kebab postao lanac u međuvremenu http://dristorkebap.com/rezervari.html
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:24   #452
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Gle, nemoj se ljutiti, očito imamo jako različitu percepciju dobrog morskog ugođaja.

To je gradsko izletište za koje je naš zagrebački Jarun - Saint Tropez, a kamoli da se može uspoređivati s ičim na Jadranu

S plaže gledaš u par komunističkih blokova i dizalice teretne luke/kontejnerskog terminala Constante odmah u susjedstvu Možeš se brčkati u plićaku u smećkastoj pjeskovitoj vodi jer valovi ne dopuštaju dalje, a i plićina je dokle oko seže. Moram priznati da ne kužim

Constanta kao grad ne može se niti za milijun svjetlosnih godina uspoređivati sa Splitom, apsolutno ni po čemu (osim po broju stanovnika).

Dobro poznajem Crnomorsku obalu (i Rumunjske i Bugarske), i to nema puno veze s onime što naši ljudi najčešće očekuju od mora. Bugarska obala je mrvicu malo bolje. Naravno da ima ljudi koji vole nešto drugačije, i drago mi je da je tebi bilo super.

Ima zabave preko glave i sve je jeftino za naše pojmove, to stoji, ali ne možemo zbog toga brkati kruške i jabuke.

Rumunjska ima jako puno toga za pokazati, osobito prirodnih ljepota i povijesti, ali to je uglavnom u unutrašnjosti, dok uz obalu je jako lijepa delta Dunava na sjeveru.
upravo u tome je čar turizma. razni turisti imaju razne prohtjeve. nećeš vjerovati ali upravo zbog takve plaže sam se vozio tih 1500 km iz zagreba. nakon 7 godina supetra i šolte i nabadanja po kamenju baš mi je pasalo bezbrižno hodati bos. i dobro kažeš nema puno plivanja svi stoje na 50-tak metara od obale u vodi do pasa i bacakaju se po valovima i smijulje i mlado i staro meni je to super. i bez straha da će te val baciti na neki kamen jer kamenja nema. nekoliko dana ranije ujutro bilo je mirnije pa sam mogao ići s kajakom. ja sam imao svoj kajak na napuhavanje a deda što iznajmljuje je odlazio oko 2 popodne kad su uvijek bili već veliki valovi.
u constanti sam bio na plaži dvaput. na plaji corbu jedinoj uz vadu netaknutoj ležaljkama i kafićima 3-4 puta a sve ostalo u mamaia sat. ultima plaja mi je highlight ljeta. zadnja po redu prema navodariju što joj i ime kaže. lagana muzika, mir, ni cigankama s perecima se ne da do nje, ugodna ležaljka i auto na pijesku 30 m od ležaljke. i uopće nije smetao pogled na lijevo na tornjeve rafinerije navodari i udesno na betonizaciju mamaie.
ako mi je bilo do kuhanog ručka izbor je bio dizzy beach 5-6 plaža dalje malo glasnija muzika a 100 m iza nekoliko lokala s dnevnim menijem: csorba, glavno jelo i salata za 14 lei iliti 23 kn.
vraćam se sigurno slijedeće ljeto samo ne bi po putu bio na balatonu nego preko brašova i moldavije do odese u povratku uz ukrajinsku obalu preko delte dunava u već provjereni dobri mirni corbu.
kažem naše more je prekrasno na slici i za nautičare ali za običnog kupača crno more je mrak.
bio sam jednom u varni avionom i ne bi rekao da je bugarska obala bolja nego je drukčiji turizam. tamo si u ogromnom resortu sa stotinjak hotela bez kontakta s domaćima a ovdje je nekako prisnije domaćije i nije ćirilica pa se sve pročita

Zadnje uređivanje Ginekolog Pero : 19.09.2017. at 12:35.
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 22:23   #453
Može li netko tko ima iskustva opisati kakve su ceste Rumunjskoj i kako je
općenito za voziti? Znam da nema puno autocesti, ali zanima me kakve su
ostale ceste pogotovo u Transilvaniji? Da li ima puno rupe? Treba li ići vlastitim
autom (da ga se ne uništi previše) ili je bolje rentati auto tamo? Kakvi su
Rumunji vozači tj. je li istina da su "divlji" (frend koji je bio tamo veli da su
ok).
Velika mi je želja otići u Rumunjsku autom ali ne znam koliko je to pametno s
malim djetetom (tek će navršiti godinu dana)?
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 00:47   #454
Rumunji su vrhunski vozači, ali svi su navikli na situacije na koje mi nismo i znaju što treba paziti i kako voziti. Ako voziš u velikim gradovima - vozi defanzivno, ne obaziri se na to što će ti svi trubiti i gledaj oko sebe i u retrovizore, očekuj da se iz 2 trake formiraju 3, da u ulasku u raskršće sa skretanjem iz jedne trake nastanu 3 koje se opet spajaju u dvije i to sve preko pješačkog prijelaza i kolone auta koji ti presjecaju putanju, i sve to prolazi super jer su zaista jako spretni, brzi i znaju što gledati i kako se ponašati u toj "šumi".

Dakle, nisu "divlji" vozači, nego JAKO DOBRI vozači i jednostavno znaju kako voziti u gužvi, mi to ne znamo jer se kod nas u prometu sve odvija puževim korakom za njihove pojmove (i moje ).

Ceste: to malo autoputa je super, magistralne ceste posve OK ali budi spreman da su većinom jednotračne i pune kamiona, lokalne ceste - to samo nebo zna, ovisi o općini i intenzivno se popravlja kako im je ekonomija krenula u zadnje vrijeme uzlazno, ali točnu info može dati samo netko tko je cestom koja te zanima prošao u zadnjih pola godine do max godinu dana.

Za put s djetetom, svatko zna za sebe, ali ne kužim što bi bilo zanimljivo djetetu od 1 godinu da se tramaka beskrajno po dugim vožnjama, rekla bih da bi to i za roditelje bila patnja. Možda s malim djetetom treba razmisliti o nekim jednostavnijim destinacijama s manje vožnje i više sadržaja zanimljivog maloj djeci, a Transilvaniju ostaviti za kasnije.

Zadnje uređivanje NemremSeSjetit : 23.09.2017. at 01:03.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 09:42   #455
Bukurešt

Pozdrav Mene zanima kakav je Bukurešt, isplati li se ići samo tamo na 2-3 dana, i je li zbilja Pariz u malom? Čuo sam da je dosta zagađen, je li to istina?

Hvala svima!
favorit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 18:23   #456
U novom broju časopisa Place2Go (bivša Putovanja za dvoje) ima reportaža o Bukureštu pa možda pomogne kod odluke (osobno nisam bila tamo).
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:06   #457
ceste u rumunjskoj

od zagreba preko goričana kroz cijelu mađarsku autoput. od mađarsko-rumunjske granice lijepi novi autoput kroz ravnicu 150 km. onda se silazi na staru nekih 50 km liči na staru riječku prometno kamioni treba oko sat vremena (na tom dijelu se gradi autoput). nakon toga opet novi autoput ravni do sibiu. sibiu ima stariju obilaznicu ali dvije trake u jednom smjeru. nakon toga slijedi 150 km stare ceste do pitestija to je konfiguracijski najzahtjevniji dio i ko zna kad će se graditi autoput. liči na plitvičku cestu ali puno više naselja pa treba skoro tri sata. od pitestija do bukurešta stariji autoput 90 km prometniji ali ok. bukurešt je avantura jer je obilaznica ubi bože jedna traka puna kamiona pa sam u oba navrata išao kroz grad koji je ogroman. oko 30 km s kraja na kraj i minimum sat vremena. poslije toga je do mora normalni autoput 250 km do constante oko 2 sata. kao što je navedeno ranije lokalne ceste mogu biti pune rupa. u mamai najvećem ljetovalištu je skroz ok ali već prema corbu gdje sam ja bio je široka ali puna rupa. ili 40 na sat u desnoj traci ili po sredini posred duple crte gdje nema rupa.
rumunji bolje voze od naših. nema nervoze i trubljenja, smireniji su. više je kružnih tokova nego semafora i jednostavno čekaš da uđeš u kružni tok nema puštanja.
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:21   #458
Quote:
favorit godine kaže: Pogledaj post
Pozdrav Mene zanima kakav je Bukurešt, isplati li se ići samo tamo na 2-3 dana, i je li zbilja Pariz u malom? Čuo sam da je dosta zagađen, je li to istina?

Hvala svima!
prošao sam dvaput na putu prema crnom moru i nije me dojmilo za zaustavljanje dulje od točenja benzina. široke avenije, komunistička arhitektura, duplo veći od zagreba. što se smeća tiče mogu reći po constanti. manje je kanti i smeće se baca posvuda. pored stepenica koje vode na plažu u grmlju je hrpa vrećica od čipsa, škanicala i praznih boca jer očito nema povrata ko kod nas. tome se nije teško prilagoditi pa sam i ja bacao na takve hrpe ako nije bilo blizu kante.
i svi će za rumunjsku reći kako ima puno pasa lutalica. ja sam imao uvijek malo psećih keksa kod sebe i nisam s njima imao nikakvih problema.
uglavnom kad se već dođe do bukurešta treba produžiti još ta dva sata autoputa do crnog mora. mamaia je mallorca u malom. plus što je 500 m od valovitog mora mirno jezero za vodene sportove.
klima je slična našoj pa sve planove treba ostaviti za slijedeće ljeto. sad je već prehladno za plažu a i dani su prekratki za tako dugu vožnju
Ginekolog Pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:28   #459
Hvala puno na opširnim i korisnim informacijama @Nemremsesjetit i
GinekologPero

OK mislim da ćemo Rumunjsku još odgoditi za koju godinu dok dijete malo ne
naraste a u međuvremenu ćemo na neke bliže destinacije
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 23:36   #460
Moram se osvrnuti na smeće; Bukurešt je zadnjih par godina napravio neviđeni napredak, sada je teško više igdje vidjeti smeće na području grada i to ne samo po centru nego i do rubnih dijelova, grad je čist, a napravili su i nevjerojatne iskorake u uređenju (to malo što ih imaju) zelenih površina, stvarno se trude.

Problem Bukurešta je prašina, jednostavno je svuda i sve je prašnjavo, ne možeš pobjeći od te prašine, posljedično ljudi ne otvaraju prozore pa je svuda zagušljivo, i tako to.

Sam grad je nešto što ne vidim kome bi turistički bilo zanimljivo, kilometri i kilometri komunističkih betonskih blokova 10-katnica s po 5-10 ulaza svaka, dokle pogled seže, par ulica u starom dijelu grada sa sačuvanim zaista lijepim palačama u francuskom stilu, nema niti jedan trg u gradu u smislu kako mi poimamo trg, kao mjesto okupljanja i druženja ljudi. Sve oznake na mapama "Piata ova ili ona" nisu trgovi nego uglavnom kružni tokovi zakrčeni prometom.

Infrastruktura je katastrofalna, pa i najnovija naselja koja zadnjih par godina niču neviđenom brzinom (novi u pravilu 10-katni blokovi) nemaju ni blizu dovoljno parkinga za moderne potrebe, a i kroz te nove blokove vode jednotračne ceste koje nisu dovoljne za normalno odvijanje prometa; nekada niti nakon 2 godine cesta nije asfaltirana.

No možda i to treba vidjeti (pa više cijeniti ljepote, širinu i zelenilo našeg Zagreba i ne se sekirati u pol sata dnevno zagrebačke prometne gužve).
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.