Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2004., 15:57   #21
Quote:
Philosophia. Philos - ljubav, Platon je u Gozbi tumači kao žudnju, težnju. Sophia, mudrost, spoznaja.
ne bi se upuštao u branjenje mog opisa riječi duhovnost, kojeg sam i onako skalupio u trenu, no razlikujem ljubav od težnje i mudrost od spoznaje, koja je u pravilu različita od umnog racionalnog shvaćanja stvari, sebe ili čega god hoćeš
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 16:02   #22
Quote:
Dakle jedino ostaje meditacija. Um (skup misli) ostaje na površini kao instrument opstanka u materijalnom svijetu te se pokazuje nedostatan za duhovnu spoznaju. Što god da ja mislim da ja jesam je pogrešno jer sam ja (ego) neesencijalan. Istina se, kažu, spoznaje egzistencijalno: kostima, tijelom i dušom a tek naknadno (refleksijom) Umom.Zvuči jednostavno no u praksi je izuzetno teško jer se naš gospodar (Um) neće tek tako odreći prijestolja...
zapravo mislim kako je meditacija glupost, i kao uobičajeni dio praksi raznih učenja,

no slažem se sa zadnjom rečenicom; teško se um odriče prijestolja
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 16:24   #23
Quote:
kameni kamen kaže:
no slažem se sa zadnjom rečenicom; teško se um odriče prijestolja
look how: your mind is playing...

Quote:
kameni kamen kaže:
zapravo mislim kako je meditacija glupost, i kao uobičajeni dio praksi raznih učenja,
...tricks on you.

Meditacija predstavlja "smrt" Uma i zato je Um misli kao glupost jer zna da mi ne volimo raditi glupe stvari
 
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 21:26   #24
Quote:
kameni kamen kaže:
...no razlikujem ljubav od težnje i mudrost od spoznaje, koja je u pravilu različita od umnog racionalnog shvaćanja stvari, sebe ili čega god hoćeš
Sto onda mislis pod 'spoznajom'?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 00:07   #25
Quote:
befood veli;
Meditacija predstavlja "smrt" Uma i zato je Um misli kao glupost jer zna da mi ne volimo raditi glupe stvari
pa ne slažem se baš,
meditacija u doslovnom prijevodu i znači duboko razmišljanje i zapravo ijetehnika uma kojom nastojiš transcendirati sam um, što mislim da je glupo, tehnikama meditacija uglavnom uspijevaš doneklo potisnuti, li na tren zavarati naš racionalni umni dio,

racio ili um je dio naše osobnosti i ne treba ga ubiti, treba ga samo staviti na pravo mjesto tako da "dopusti i drugima da se pojave"
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 00:08   #26
Quote:
A ako nešto radimo ne po zacrtanom planu nego spontano iz unutarnjeg poriva, to onda radimo sa zadovoljstvom. U takvom činu istinski sudjelujemo, i tjelesno i emocionalno i u bilo kom pogledu. Onda duhovna energija nesmetano struji posvuda jer nema nikakvih blokada.
mislim da je upravo s takvim osjećajima đek trbosjek čekao slijedeću žrtvu
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 00:10   #27
Quote:
Sto onda mislis pod 'spoznajom'?
hm, pa recimo da mislim spoznavanje svijeta, jasno i nas samih, svim alatima ili mugućnostima koje nam stoje na raspolaganju na ovome svijetu,
inkluziv i racio i meditacio
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 10:38   #28
Quote:
kameni kamen kaže:
mislim da je upravo s takvim osjećajima đek trbosjek čekao slijedeću žrtvu
Duhovan covjek.
Quote:
racio ili um je dio naše osobnosti i ne treba ga ubiti, treba ga samo staviti na pravo mjesto tako da "dopusti i drugima da se pojave"
Tko ili sto stavlja um na pravo mjesto?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:04   #29
Talking Jezgra luka (iliti kapule)

Quote:
befoodturntoshit kaže:
Tko sam ja? pokušaj da otkrijem Tko sam ja? neki mistici navode kao alfa i omega pitanje duhovnosti.
Pa na to je pitanje Buddha davno odgovorio: Ja sam ništa.
Nije problem u tome što bi se tu istinu moglo osporiti, već što nam se ona ne sviđa. Oko tog "ništa" nakupilo se puno smeća i tek kada sve to očistimo dolazimo do jezgre: ništa.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:11   #30
Quote:
adriatic kaže:
Pa na to je pitanje Buddha davno odgovorio: Ja sam ništa.
Stima, ali to je samo jedna strana medalje.
"Ja sam sve." je druga strana...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:17   #31
eto,

pa sad nek neko kaže da medalja nema dvije strane.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:29   #32
Quote:
Gospon Pes kaže:
Stima, ali to je samo jedna strana medalje.
"Ja sam sve." je druga strana...
dosjetljivo

zato je univerzalna forumula- sve je jedno (sve je povezano)
jos jedan nacin da se izrazi ono sto kazu adriatic i madame pes

adriatic- ''znam'' na sto ciljas ali -nista- je u hrvatskom jeziku po mom osjecaju neprecizna rijec da se izrazi buddhin uvid.
ona je misleading (mislim se i ne znam hrv rijec za misleading???)

bolje je reci- ODSUTNOST (neceg tj stalne nepromjenjive ,vjecne, forme)

TJ JA BIH REKAO BUDDHA JE NETKO TKO JE SVEO SVOJ KARMICKI RACUN NA NULU (bravo parsifal :klap:

btw - adriatic- veliki je skok tj potpuni obrat reci - ja sam nista(tj tj po pesicinom - ja sam sve)

OD REALIZACIJE TJ DOZIVLJAJA TOGA

kada ''ti'' ili ''ja'' -kazemo ono sto i buddha- mi samo papagajski ponavljamo nesto sto smo naucili ,iako je tesko doci i do te spoznaje jer cijeli svijet galami i ometa nas da se ona ne bi cula .

DOK JE BUDDHA (i/ili ramana maharsi,rumi, dogen) to dozivio

ipak- za utjehu moze nam biti i ono buddhino- velika je stvar u svojoj osobnoj evoluciji doci do tog stanja i cuti da postoji prosvjetljenje tj sloboda od spona jer onaj tko je to cuo nikada vise nece to zaboraviti i ono ce djelovati u njemu.
kao sto mala iskra tinja i moze zapaliti cijelu sumu tako i vrhunska istina-

POSTOJI SLOBODA (nirvana)

tinja u covjeku i (evoluciji) i ceka
ispunjenje

PRACTICE DILIGENTLY to achieve freedom
was his last words.

NEKA SVI POSTIGNU ! (parsifal bi nadodao )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:36   #33
Quote:
Gospon Pes kaže:
"Ja sam sve." je druga strana...
Of course!!! ALi sve ne znači svašta.

SVE (kao JEDNO) = NIŠTA. Sve se ne može razlikovati od Ništa.
A druga strana medalje postoji samo u dualizmu.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:39   #34
Re: eto,

Quote:
Dragonfly kaže:
pa sad nek neko kaže da medalja nema dvije strane.
medalja i um koji govori o medalji imaju ''dvije strane''

ALI MEBIUSOVA TRAKA IMA SAMO JEDNU STRANU

ali istina nema dvije strane!

svijest nema dvije strane!

ni jedan nema dvije strane

NI JEDNOTA NEMA DVIJE STRANE
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:40   #35
Quote:
parsifal kaže:
kada ''ti'' ili ''ja'' -kazemo ono sto i buddha- mi samo papagajski ponavljamo nesto sto smo naucili

DOK JE BUDDHA (ili ramana maharsi) to dozivio
parsifale, parsifale...

Malo se preolako razbacujes s povjerenjem i postovanjem prema Buddhi i nepovjerenjem i nepostovanjem prema "obicnim smrtnicima".

Ti takodjer samo papagajski ponavljas "Buddha je dozivio".
Odakle ti to ZNAS? I odakle ZNAS da osoba x NIJE dozivjela?

Niti kazem da Buddha nije dozivio, niti da netko drugi jest, samo ti skrecem paznju da po nacinu prezentiranja stavova nema vece razlike izmedju tebe i nekih iskljucivih fanatika s kata nize.

Tvoja istina je jedna od, ne JEDINA.

Ja i dalje ne vjerujem u prosvjetljenost. Osobno je ne priznajem nikome. Ni Buddhi ni bilo kome drugom. Jedino sto smatram mogucim jest da su neki stekli nesto vise spoznaja od vecine, ali apsolutnu (a to bi po mojoj osobnoj definiciji prosvjetljenost bila) ne vjerujem da jesu i ne vjerujem da ce ikad itko.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:56   #36
Quote:
Gospon Pes kaže:
[B] Ti takodjer samo papagajski ponavljas "Buddha je dozivio".
Odakle ti to ZNAS? I odakle ZNAS da osoba x NIJE dozivjela?
[b]
-znam jer sam to studirao i prakticirao.

-znam isto kao sto znam prepoznati vrhunsku muziku od kitcha iako nisam kompozitor

-znam zato jer iako nisam pjesnik ''pjesnik'' u meni prepoznaje RIJEC KOJE DOLAZE IZ IZVORA

-ZNAM ZATO JER U MENI I U TEBI POSTOJI unutrasnja ugodjenost koja reagira na muziku istine

-ZNAM PO UTICAJU KOJI TO IMA NA MENE (i to je najbolji dokaz istinitosti nekog ucenja)

-znam kao sto covjek moze prepoznati covjeka a pas pasa

-znam zato jer je postojanje dva neovisna a korespodentna sustava ( i ching I kabala tj zidovi i kinezi su ih pronasli) veliki dokaz istine za oba

-znam zato jer velika krsc misticarka bernadette roberts u 20 stoljecu dugo nije mogla izraziti ono sto je dozivjela (gubitak ega)
nije znala ni da postoji ucenje buddhe. tek kada je kasnije dosla do njegovih govora shvatila je da je on govorio 2500 godina prije isto sto je i ona dozivjela.
(jer kaze ona- onaj tko govori o 5 skhandas zna o cemu govori i slojevima koji oblikuju iluziju ega)


Quote:
Tvoja istina je jedna od, ne JEDINA.
slazem se ,ali to nije moja istina nego pristup istini
ja nemam istinu..

ne slazem se da sam fanatik i u tome pretjeravas.

Quote:
Ja i dalje ne vjerujem u prosvjetljenost. Za sebe je ne priznajem nikome. Ni Buddhi ni bilo kome drugom. Jedino sto smatram mogucim jest da su neki stekli nesto vise spoznaja od vecine,
a vidis ja vjerujem

- nije rijec o vise spoznaje jer buddha nije znao voziti auto i nije znao njemacki i nije znao fiziku..
nije rijec o tehnickom znanju !KOJE SE MOZE NAUCITI

rijec je o drugom modusu postojanja...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:06   #37
Quote:
Tko ili sto stavlja um na pravo mjesto?
hm, teško je to reći,
možda tako naprosto stoje stvari tu gdje jesmo,..
no većina "učenja" je shavtila da ga treba malo primiriti, zauzdati..,
Quote:
kada ''ti'' ili ''ja'' -kazemo ono sto i buddha- mi samo papagajski ponavljamo nesto sto smo naucili ,iako je tesko doci i do te spoznaje jer cijeli svijet galami i ometa nas da se ona ne bi cula .
ta galama koju parsifal čuje je zapavo galama našeg uma,



Quote:
ipak- za utjehu moze nam biti i ono buddhino- velika je stvar i cuti da postoji prosvjetljenje tj sloboda od spona jer onaj tko je to cuo nikada vise nece to zaboraviti i ono ce djelovati u njemu.
ah, pričice, slične slične,

no meni je ipak ljepše biti sve nego ništa ,

zapravo mnogi dualizmi su pogrešno postavljeni, ili označeni kao značajni, i tako nam život prolazi, tratimo ga na krive dualizme;
tipa sve ili ništa, jedno ili mnogo, a u biti ni jedno ni drugo prktično ne znači ništa, nego je samo možda više ili manje vjerodostojan opis nečijeg više ili manje neobičnog iskustva, koje je kasnije ili ranije proglašeno božanskim

Quote:
Ja i dalje ne vjerujem u prosvjetljenost. Za sebe je ne priznajem nikome. Ni Buddhi ni bilo kome drugom. Jedino sto smatram mogucim jest da su neki stekli nesto vise spoznaja od vecine, ali apsolutnu (a to bi po mojoj osobnoj definiciji prosvjetljenost bila) ne vjerujem da jesu i ne vjerujem da ce ikad itko.
ha ha, gospon pesek,
lijepo zboriš, uglavnom se slažem, no ipak,
možda na nekom nivou spoznaja postane konačna i svobuhvatna, i možemo to dozvoliti ko hipotetsku mogućnost, nije nužno vjerovati u nju..
no, je li je, i tko doživio?,
e bato, to je druga pričica
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:24   #38
Quote:
-znam zato jer velika krsc misticarka bernadette roberts u 20 stoljecu dugo nije mogla izraziti ono sto je dozivjela (gubitak ega)
gubitak ega je nemoguć, moguće je, što već i vrapci znaju,
njegovo privremeno potiskivanje ili odstupanje, što tek otvara vrata, i samo to, a već i to mnogi opisuju ko spoznaju boga, i kao bog te pitaj kako značajno iskustvo..
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 13:20   #39
Quote:
parsifal kaže:
-znam jer sam to studirao i prakticirao.
Sto to? Buddhin dozivljaj?
Pokusavas li ti to meni reci da si u stanju "biti jedno" s Buddhom? Osjetiti i znati tocno ono sto je Buddha osjetio i znao?
A ako to nisi u stanju, kako mozes tvrditi za njega bilo sto kao da je sigurno tako? Nije li to samo tvoje (nedokazivo) misljenje da je tako?
Ni manje ni vise vrijedno od necijeg drugacijeg.
Quote:
-znam isto kao sto znam prepoznati vrhunsku muziku od kitcha iako nisam kompozitor
Ne znas ti nista.
Tvoje prepoznavanje vrhunske muzike nije nista drugo nego tvoj ukus. Je li se tocno takav razvio iz nekih osobnih i urodjenih afiniteta ili jer ti je netko rekao da je glazba A vrhunska, a glazba B kic ili oboje ili nesto deseto...to je sporedno.
Cinjenica je da je tebi kicasta glazba nekom drugom vrhunska, a tvoja vrhunska mu je srot.
Znaci da nema vrhunske ili kicaste, ima samo razlicite muzike kao sto ima i razlicitih ljudi. Za svakoga nesto.

Gdje pise da je ova ili ona muzika vrhunska? Jer je to rekao neki kriticar? Tko je on da odlucuje o tome? Tko si ti da odlucujes o tome? Ili ja?
A da malo smanjimo prepotenciju?

Isto vrijedi i za sve ostalo sto si nabrojio. Po istom principu na jedno reagiras ovako, na drugo onako, a netko drugi suprotno od tebe.
I tvoje ili moje nije nista vrijednije i ispravnije od bilo cijeg.
Quote:

-znam zato jer velika krsc misticarka bernadette roberts u 20 stoljecu dugo nije mogla izraziti ono sto je dozivjela (gubitak ega)
nije znala ni da postoji ucenje buddhe. tek kada je kasnije dosla do njegovih govora shvatila je da je on govorio 2500 godina prije isto sto je i ona dozivjela.
Jakog mi dokaza.
Ja sam jednom na forumu nesto napisala. Kasnije sam to isto procitala od nekog drugog, ali s naznakom da je to rekao Pascal.
Mislis da se sad smatram genijem?

Bernadette dokazuje samo jedno: da nema ekskluzive. Da sto moze jedan, moze i netko drugi.
I ne postoji misao (dozivljaj, osjecaj, blabla...) koju netko na svijetu vec nema ili nije imao.
Quote:
ja nemam istinu..
Da, to i ja mislim. Ti preuzimas tudju.
Quote:
ne slazem se da sam fanatik i u tome pretjeravas.
Ne bih rekla.
Kako inace objasnjavas "napade" na bilo ciji tracak vlastitog razuma (nebitno je li bas razumno kaj veli ) i predbacujes mu nedostatak znanja, studiranja, ovo, ono... A uvijek se sve svodi na ljude i knjige koje ti osobno smatras kvalitetnima. Ako bas ne potpadnes pod rezultate BBC-jeve ankete...
Reci mi sto je studirao i koje knjige je citao Buddha? Isus? Muhammed - koji uopce nije znao citati?
Quote:
- nije rijec o vise spoznaje jer buddha nije znao voziti auto i nije znao njemacki i nije znao fiziku..
nije rijec o tehnickom znanju !KOJE SE MOZE NAUCITI

rijec je o drugom modusu postojanja...
Nisam ni mislila da je rijec o necem naucenom.

Samo pokusavam reci da se spoznaja odvija iskljucivo na osobnoj razini i nitko drugi ne moze znati kolika ta spoznaja jest i koja podrucja obuhvaca.
Mozemo samo imati neko misljenje, a tvoje i moje je suprotno: ti vjerujes u prosvjetljenost, ja ne.
Ti ces mozda reci da si ti u pravu, ja cu reci da smo u pravu oboje.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 13:50   #40
i mali dodatak..

ja ovu raspravu vidim kao raspravu različitih osobnosti, različitih "ja"- i to mogu vrlo jasno razlikovat.

naša "ne ja" uopće nemaju što raditi ovdje- stoje sa strane i mirno promatraju i ,iskreno, ne tiče ih se previše šta parsifal i dragonfly, pesica i kameni ovdje trkeljaju.

u jednom tenutku mira i meditacije, možda će neki biser ovdje bačen(ili neko govono) pomoći mom "ja" da uz pomoć "ne ja" otkrije neku, (ovdje namjerno ne želim reći istinu) spoznaju.


that's the point- i na kraju, neovisno o mudrovanju ili nemudrovanju, tvom ili mom, ljubav nitko ne može spriječiti da djeluje jer njena volja ne ovisi o volji našeg "ja". zato, parsifale, primi se posla i radi što i inače radiš: mudruj!


tome, na kraju krajeva i služi ovaj forum.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.