Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2009., 02:13   #1
Sai Baba

kao prvo se ispricavam ako sam na krivom mjestu postavila topik,nsam se mogla odlucit za religiju ili tu...

inace neznam puno o njemu,samo iz prica poznanika.dali mi neko moze objasnit taj fenomen SB-e,jedna bliska osoba ide na te seanse,mitinge ili kako vec pa me zanima sta tolike ljude fascinira,koja je glavna vodilja ili tema tog pokreta?
mislim,svaka religija ima neku filozofiju,al imam osjecaj da se njemu priklanja dosta ljudi koji su se razocarali u konvencionalnim religijama i misle da je ovo nesto pravije od drugih.
konkretno zivcira me kako ta jedna doticna osoba,koja mi je draga,stalno hvata priliku da mi prica neke pricice kad je SB bio mlad,pa je ovo ili ono.
i zanima me zasto,ako sam dobro zakljucila,ti ljudi ne zive u sadasnjosti nego vjeruju da pravi "zivot"pocinje poslje ovog zivota,da ovaj zivot nije stvarnost?
zasto se moraju tjesit da zivot kakav imaju ovdje i sada nije dobar,al to nije pravo nego ih pravo blazensvo ceka nedje drugdje,nekad?
i da,dosta dobrostojecih ljudi se nalaze u tim krgovima koliko sam primjetila.mozda nije pravilo.
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:19   #2
Quote:
°°°x°°° kaže: Pogledaj post
kao prvo se ispricavam ako sam na krivom mjestu postavila topik,nsam se mogla odlucit za religiju ili tu...

inace neznam puno o njemu,samo iz prica poznanika.dali mi neko moze objasnit taj fenomen SB-e,jedna bliska osoba ide na te seanse,mitinge ili kako vec pa me zanima sta tolike ljude fascinira,koja je glavna vodilja ili tema tog pokreta?
mislim,svaka religija ima neku filozofiju,al imam osjecaj da se njemu priklanja dosta ljudi koji su se razocarali u konvencionalnim religijama i misle da je ovo nesto pravije od drugih.
konkretno zivcira me kako ta jedna doticna osoba,koja mi je draga,stalno hvata priliku da mi prica neke pricice kad je SB bio mlad,pa je ovo ili ono.
i zanima me zasto,ako sam dobro zakljucila,ti ljudi ne zive u sadasnjosti nego vjeruju da pravi "zivot"pocinje poslje ovog zivota,da ovaj zivot nije stvarnost?
zasto se moraju tjesit da zivot kakav imaju ovdje i sada nije dobar,al to nije pravo nego ih pravo blazensvo ceka nedje drugdje,nekad?
i da,dosta dobrostojecih ljudi se nalaze u tim krgovima koliko sam primjetila.mozda nije pravilo.
to da zivot počinje poslije ne vjeruje niti jedan ozbiljan praktikant bilo kojeg učenja istoka.ajoj jesi stavila temu,da vidiš sad sta će bit tu.
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:23   #3
Quote:
šumskičovjek kaže: Pogledaj post
to da zivot počinje poslije ne vjeruje niti jedan ozbiljan praktikant bilo kojeg učenja istoka.ajoj jesi stavila temu,da vidiš sad sta će bit tu.
zasto,nisam vrijedjala nikoga,cinjenice me zanimaju.
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:26   #4
Quote:
°°°x°°° kaže: Pogledaj post
zasto,nisam vrijedjala nikoga,cinjenice me zanimaju.
ok .ok ne velim niš.načitat čes se svega.bit će tu linkanja filmova bbc-a -avatar noći,jubito "dokaza" da je varalica itd itd
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:29   #5
aha,nisi reko svoje misljenje,ti si pretpostavljam sklon njemu ili?
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:31   #6
Quote:
°°°x°°° kaže: Pogledaj post
aha,nisi reko svoje misljenje,ti si pretpostavljam sklon njemu ili?
ja ne bih o tome u postovima.sorry
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 09:29   #7
Quote:
°°°x°°° kaže: Pogledaj post
inace neznam puno o njemu,samo iz prica poznanika.dali mi neko moze objasnit taj fenomen SB-e,jedna bliska osoba ide na te seanse,mitinge ili kako vec pa me zanima sta tolike ljude fascinira,koja je glavna vodilja ili tema tog pokreta?
pokret nema niti jasnu filozofiju (uglavnom se radi o miksturi lakonotnog puckog hinduizma ne nuzno najbolje izmjesanoj) niti praksu (ima 3 meditacije koje se vrte ali to je onako kako se kome cefne uglavnom). To nije tolko ni bitno posto nije niti filozofska niti osobito kontemplativna skupina da bi se na tim stvarima previse baziralo vec vise kult licnosti gdje se vjeruj da je SaiBaba Bog (avatar) i stoga je bivanje sljedbenikom "Boga" samo po sebi centar cijele price. U organizaciji se kao redovna zajednicka praksa u okviru centara pjevaju duhovne pjesme - bhajani, raspravlja o ucenjima (knjige, govori) - satsang, vrsi odredjena humanitarna djelatnost - seva, a postoje i posebne aktivnosti mladih (bar je tako nekad bilo, nisam bas u toku ako se sta mjanjalo.) U principu bhakti (devocijski) pristup usmjeren na zivog covjeka za kojeg se vjeruje da je Bog, dakle klasican kult licnosti. E sad sto ljude fascinira.. vjeroatno teznja za "kozmickim taticom", tj nekim kome ce prebaciti odgovornosti i naci smisao u zivotu kojim se razacaralo (uglavnom se u takve price ulazi u nekim fazama zivotnih bedova)...


Quote:
konkretno zivcira me kako ta jedna doticna osoba,koja mi je draga,stalno hvata priliku da mi prica neke pricice kad je SB bio mlad,pa je ovo ili ono.
pocetnicki entuziazam.. kao i novoobraceni krscani ili tko bilo. Proci ce ga/ju.

Quote:
i zanima me zasto,ako sam dobro zakljucila,ti ljudi ne zive u sadasnjosti nego vjeruju da pravi "zivot"pocinje poslje ovog zivota,da ovaj zivot nije stvarnost?
ovo bas i nema smisla.

Quote:
i da,dosta dobrostojecih ljudi se nalaze u tim krgovima koliko sam primjetila.mozda nije pravilo.
Ne bih rekao, prosjecno... ima svega od klosara do poduzetnika i pokoje medijske licnosti..

P.S. eto nisam niti BBC spomenuo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 30.01.2009. at 09:34.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 11:37   #8
aha,hvala!
a ovo sta sam rekla da ne zive u sadasnjosti nego se nadaju buducem pravom zivotu,bi ja rekla da se odnosi na ovo da je to princip da ljudi prebace odgovornost na nekog drugog i tjese se da ce im bit bolje u nekom dr zivotu.
dobro to je koncept svake vjere.
ja mislim da je vjera potrebna covjeku-(nisam vjernik ali vjerujem u nesto)ali mi je glupo to klanjanje jednoj zivucoj osobi i takvo velicanje.ja osobno nisam pobornik toga.mislim da covijek mora nac boga u sebi i da sam sebi pomogne i osvjesti se jer svako ima to nesto u sebi ali nezna nac.
i iritantno je kad me se siluje informacijama o tome i kako je to super i kako ja nezam sta je prava stvar,da zivim u zabludi etc.
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 11:45   #9
Quote:
°°°x°°° kaže: Pogledaj post
a ovo sta sam rekla da ne zive u sadasnjosti nego se nadaju buducem pravom zivotu,bi ja rekla da se odnosi na ovo da je to princip da ljudi prebace odgovornost na nekog drugog i tjese se da ce im bit bolje u nekom dr zivotu.
dobro to je koncept svake vjere.
mozda si mislila na to sto ocekuju da ce Baba svijet uvesti u novo "zlatno doba" di ce sve biti shmensi-fensi-cvjetic-leptiric?


Quote:
ja mislim da je vjera potrebna covjeku-(nisam vjernik ali vjerujem u nesto)ali mi je glupo to klanjanje jednoj zivucoj osobi i takvo velicanje.ja osobno nisam pobornik toga.mislim da covijek mora nac boga u sebi i da sam sebi pomogne i osvjesti se jer svako ima to nesto u sebi ali nezna nac.
i iritantno je kad me se siluje informacijama o tome i kako je to super i kako ja nezam sta je prava stvar,da zivim u zabludi etc.
sto se kome svidja.. dok druge ne silujemo svojim uvjerenjima i nismo problem sirem drustvu zbog njih... sve po volji
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 23:24   #10
Vjeruje se da je On Avatar tj. Božanska svijst koja silazi (među ljude u ljudskom tijelu). Stvorene su mnoge priče ali i mnoga osobna svjedočanstva. Osobno vjerujem da ako je samo dio tih svjedočanstava točnim da je stvar onda jasna. Sljdbenici koje poznam su vrlo otvoreni i susretljivi i nisam doživio neki fanatizam. Da je varalica pa već bi davno to krahiralo. Evo ja tko mislim.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 23:27   #11
Ono što mi se tu sviđa je da nema čvrste doktrine, sadhana je đapa, meditacija, karma joga, a ja to doživljavam kao Advaitu sa puno elemenata Purana da bi se neke stvari prikazale slikovito.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 01:15   #12
Varalica.
Da je avatar, on bi njima prao noge.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 09:16   #13
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Vjeruje se da je On Avatar tj. Božanska svijst koja silazi (među ljude u ljudskom tijelu). Stvorene su mnoge priče ali i mnoga osobna svjedočanstva. Osobno vjerujem da ako je samo dio tih svjedočanstava točnim da je stvar onda jasna. Sljdbenici koje poznam su vrlo otvoreni i susretljivi i nisam doživio neki fanatizam. Da je varalica pa već bi davno to krahiralo. Evo ja tko mislim.
e pa ja sam bivsi dugogodisnji sai sektas sa stazem i u organizaciji i u Indiji i tvrdim da je varalica, stas sad
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 09:25   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
e pa ja sam bivsi dugogodisnji sai sektas sa stazem i u organizaciji i u Indiji i tvrdim da je varalica, stas sad
Jednom sektaš uvijek sektaš.. to što sad slijediš nekog drugog guru-a, to apsolutno ništa ne znači.
Za očekivati je da ćeš i tog sadašnjeg gurua častiti istim epitetima u ne tako dalekoj budućnosti.
Choronzon333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 09:42   #15
Quote:
Choronzon333 kaže: Pogledaj post
Jednom sektaš uvijek sektaš.. to što sad slijediš nekog drugog guru-a, to apsolutno ništa ne znači.
Za očekivati je da ćeš i tog sadašnjeg gurua častiti istim epitetima u ne tako dalekoj budućnosti.
nemam gurua

A primjedba je cista glupost. Ko kad klinac ima sjebane roditelja pa postane psihopat, mrzi sve na dve noge i jedva se suzdrzava to ne poklat Kriva procjena i sta sad, ajmo dalje covjek sto je stariji bolje poznaje kako svijet funkcionira i teze ga je preveslat. To to sto je SB muljator.. sto je po nekoj mojoj odokativnoj procjeni debela vecina "gurua" (posebno na zapadu) sto laznjaka sto ima nekih drugih sumnjivih stvari.. ne znaci da nema niti dobrih stvari... Cak niti dolazeci sebi u ekim godinama i svacajuci kolko je tu muljaze nisam mislio uza svo razocaranje da je sve trulo... to je jednako djetinjasti debilizam i ideolosko ufuravanje kao i sektastvo. Stvoris si svoju crno bijelu sliku svijeta u kojoj je ovo ovako, a ono onako, ufuras u neke apsolutne vrijednosti i sve je lako i jednostavno, zar ne? ali stvarnost nije takva i najbolje sto mozes napraviti u bilo kom slucaju jest doci do svih mogucih informacija o pojedinom fenomenu, osobi itd.. i koliko to razum i iskustvo dozvoljavaju doci do najboljeg moguceg zakljucka (koji nikad ne mozezes biti siguran da je 100% tocan) sve drugo je ideologija, a ne razum pa je i tvoj stav vise manji isti kao i sektaski
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 16:03   #16
....jedno od njegovih redovnih "čuda" je materijaliziranje lingama u tijelu koje na neki sveti dan izbaci pred svima na usta ....


....pogledati ovaj video je sasvim dovoljno pametnom čovjeku da ga ne uzima za ozbiljno.

ili recimo ovo gdje ako mu gledate u ruke vidjet ćete kako je iz maramice u lijevoj ruci prebacio lingam u desnu ruku i navodno ga materijalizirao ...

čak i kao mađioničar je nespretan

Zadnje uređivanje Jelena Ivanjicki : 06.02.2009. at 16:14.
Jelena Ivanjicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 00:01   #17
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
e pa ja sam bivsi dugogodisnji sai sektas sa stazem i u organizaciji i u Indiji i tvrdim da je varalica, stas sad
Meni osobno su Njegove knjige nadahnuće, opuštaju me. Osobno nisam Njegov formalni sljedbenik (inače sam u JUSŽ). U stanu na zidu sam imao gljivice i kad sam prvi put u stan donio vibuti, taj dan sam primjetio da te mrlje sliče na Njega, čak sam pitao ljude koji bi mi ušli u kuću na što ih podsjeća, ali mislim da bi neko morao bit s njim 24 sata da bi mogao reć da se radi o prevari.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 15:22   #18
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Meni osobno su Njegove knjige nadahnuće, opuštaju me. Osobno nisam Njegov formalni sljedbenik (inače sam u JUSŽ). U stanu na zidu sam imao gljivice i kad sam prvi put u stan donio vibuti, taj dan sam primjetio da te mrlje sliče na Njega, čak sam pitao ljude koji bi mi ušli u kuću na što ih podsjeća, ali mislim da bi neko morao bit s njim 24 sata da bi mogao reć da se radi o prevari.
Ne znam jel cisti prevarant, jel ima kakve siddhije il sto trece, samo da je vrlo malo vjerojatno da je ono cime se predstavlja, a sad ne mislim nikog uvjeravat jer vjerska uvjerenja nisu nesto sto mozes dokazivat. Stvari se desavaju, i sam sam dozivio i cuo svasta.. no vrlo je upitno je li nesto stvarno, umisljeno ili je produkt tvoje vjere svjesne ili podsvjesne .. enivej lako i za madjionicarske trikove i za to sto guzi mulce po ashramu (navodno ali previse dugo se o tome prica da ne bi ilo nikakve istine osim ako se radi o smisljenoj zavjeri sto je vec malo... paranoicno).. ako se otkrije da se laziraju biografski podaci pocevsi od datuma rodjenja (da bi se bilo u skladu sa odredjenim prorocanstvom koje opet ako ides na izvoru citat vidis da prica o necem sasvim trecem i izvadjeno je iz konteksta) na dalje, da su i njegove knjige izgleda pisali drugi "po zadatku", da su govori cesto preradjivani kod prevoda na engleski (za neke imas neovisne prevode direktno sa tamilskog i nadje se svakakvih smijurija u tome) da bolje zvuce .... e to je vec ozbiljnija stvar.. jer rusi kompletnu vjerodostojnost osobe kakve god isprike nasao za "madjionicarske trikove" isl.. jednostavno ako se pokazuje da osoba mulja u cilju prikazivanja sebe vecim i lazno se predstavlja nema se sta tu vise razmisljat. Naravno i tu opet postoji mogucnost necijih zavjera u zelji da ga diskredititaju.. kako rekoh svako sebi nek procjeni.. srecom danas imamo net sto jako otezava kultevima rad jer su sve moguce informacije lako dostupne za razliku od vremena kada osoba koja bi napisala nesto o tome (jos prije razdoblja neta pisali su neki stari sljedbenici o sumnjivim stvarima, pedofiliji isl) jednostavno nije mogla imati dovoljnu reklamnu masineriju, dovoljno trziste i time interes izdavaca da to dodje do sire publike u mjeri u kojoj u pravilu do nje dolaze njuejdj kakice od literature gdje bih ubrojao i sai literaturu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 16:04   #19
Već sam na nekoj temi napisao da nemam kapcitet (ni intelktualni ni duhovni) tvrditi da neko je ili nije prosvjetljen, plodovi nekog Učitelja su njegovi sljebenici. Meni su neke knjige više inspirativne od drugih, a tu mi spada i Sai literatura (uglavnom Njegovi citati) to mi daje nadahnuće isto kao recimo Ošove knjige, one mi razbijaju tabue i neke uhodane klišee, a literatura HK me jednostavno opušta kao kad gledam neke pejzaže bez da usvajam neki koncept, ali pitanja još jako puno imam! Ono što sam reko za Sai sljedbenike je da kod ni jednog nisam doživio neku isključivost (uključujući i tebe kao bivšeg sljedbenika, nisam doživio neku isključivost nego zdravi komentari i stavovi, osim što mi se čini da si tu nešto doživio loše pa te povrijedilo, a znam da povrijeda na vlastitiom duhovnom putu više boli od tamo nekih).
Ali ko je više ili manje prosvjetljen manje je bitno pitanje, ja radim na sebi i želim bit u prvom redu iskren prema sebi i drugima a koristim sve što me nadahnjuje a izbjegavam onošto u meni budi kritičnost (makar se ne mogu pohvalit da najbolje provodim ovo što sam napisao).
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 16:22   #20
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Meni su neke knjige više inspirativne od drugih, a tu mi spada i Sai literatura (uglavnom Njegovi citati) to mi daje nadahnuće isto kao recimo Ošove knjige,
oboje su prevaranti.

Quote:
one mi razbijaju tabue i neke uhodane klišee, a literatura HK me jednostavno opušta kao kad gledam neke pejzaže bez da usvajam neki koncept,
HK previse kritizira i jednostrano gleda na stvari.

Quote:
Ono što sam reko za Sai sljedbenike je da kod ni jednog nisam doživio neku isključivost
velika vecina Saijevaa su dragi ljudi... to je uglavnom tako kod rasprsenih i labavo discipliniranih kulteva.. ma u biti kod svih kulteva su sljedbenici dragi ljudi, inace ih se ne bi dalo vodat.. oni koji vodaju su problem, ne sljedbenici. Osim toga kako rekoh radi se o labavom tipu kulta, dakle ne zivi u nekoj izoliranoj komuni, nisu nadgledani.. navise osobnih problema (glede pedofilije isl) izlazi iz njegovih asramskih skola (uglavnom indijska djeca koja internatski tamo zive) i dugogodisnjih i najblizih sljedbenika. Oni sto povremeno odu u ashram, oduseve se Babinom kosicom i laganom i pitkom iako povrsnom literaturom za domacice.. njima je dobro.. i oni su uglavnom dobri, nema im se gdje desit nesto lose i vjeojatno im je zivot ljepsi nego prosjecnom "usenasepodase" covjeku bez ideala.

Quote:
(uključujući i tebe kao bivšeg sljedbenika, nisam doživio neku isključivost nego zdravi komentari i stavovi, osim što mi se čini da si tu nešto doživio loše pa te povrijedilo, a znam da povrijeda na vlastitiom duhovnom putu više boli od tamo nekih).
nikad nisam nista lose dozivio tamo, naprotiv to mi je bilo najbolje razdoblje zivota. ALi ne mislim dozvolit takvim osjecajima (pripadnost grupi, sigurnost, prijateljstvo itd) da zamagle sposobnost razlucivanja posto je to upravo ono sto omogucava sektama da funkcioniraju. Nista lakse nego smisliti lijepu pitku recenicu ili napisati knjizicu i skupiti ljude oko toga dajuci im smisao u zivotu, posebno u fazama kad izgube tlo pod nogama... to je tolko jako da znam slucajeve ljudi koji su otkrivsi sumnjive stvari otisli.. da bi se opet vratili u sektu posto su im osjecaji bili vazniji od razuma i nisu vise mogli funkcionirati van tog filma. Uglavnom nemam bas nikakvog osobnog razloga niti ikakvog negativnog dogadjaja iz tog razdoblja. Inace i to je jedna od tipicnih metoda sektaskog ponasanja.. kad izadje nesto sto ne pase uglavnom se pokusava diskreditirati osobu koja iznosi svjedocanstvo (to se desilo gotovo svim onima koji su dali svjedocanstva o seksualnim maltretiranjima u ashramu npr.),, naravno kod njih ima i stvarnih razloga za negativne osjecaje.. na zalost moram razocarati jer kod mene nema, samo sam u jednom trenutku odlucio procitat sve ono sto se izbjegava u organizaciji (Baba je naravno jako kritizirao internet cim su se ocele pojavljivai te price, zabranio unosenje fotoaparata i kamera cim su se pojavile snimke di je ocito da se radi o trikovima), iskljucio osjecaje, stavio sve na vagu i bilo mi je sasvim ocito da sam bio zaveden najobicnijim kultom u vrijeme "mladost ludost".. koje je uglavnom tu kod muskaraca do neke 25 god (u dvadesetima generalno muskarci postizu neurolosku zrelost da tako kazem) i kada je lako manipulirati bez obzira radilo se o kultu ili o mabiliziranju za vojne akcije na krilima nacionalnih osjecaja ili nesto trece... i lijepo otiso.. naravno fizicki se iskljucit je lako, dok sekta izadje iz glave treba jos godina-dvije.

Quote:
Ali ko je više ili manje prosvjetljen
kakvo prosvjetljenje, ovdje govorimo o Bogu glavom.. kako je reko vecim od Rame i Krishne..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.