Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2006., 17:56   #1
Ostavinska rasprava - postupak Q&A

Mnogo je komplikovano, pa ću probati iz početka.
U Hrvatskoj mi je umrla baka (mamina mama) nakon čega je imovina (koja je u Hrvatskoj, kao i ona koja je u Srbiji) podeljena ravnopravno između moje mame, njene sestre i djeda. Inače, vlasništvo nad imovinom je bilo pola-pola između bake i djeda.
Nakon toga, za vreme rata, umire i moj djeda. E, sad nastaje problem (prvi )
Nakon djedine smrti, nije povučena ostavinska rasprava, već je mamina sestra (koja živi u CRO, a moja majka u Srbiji) izdavala svo to vreme kuću, i nije nam dala ni dinara/kune/evra/marke..... E, sad, nedavno je moja mama umrla.
Ono što mene zanima, jeste:
1. Kako ja sad da pokrenem ostavnisku raspravu, tj. postupak.
2. Koji su otprilike troškovi?
3. Da li ja moram voditi dva odvojena postupka (mamina imovina u Hrvatskoj, pa onda da pokrećem za imovinom koja je ostala za djedom ili može i sve odjednom)
4. Da li ja, kao strani državljanin moram angažovati advokata....
Ma, MOLIM vas pomagajte (ošto će mamina sestra sigurno otezati taj postupak, već se pokazala kao "savesna" po tom pitanju)... , jer ne znam ništa, a baš da sad dajem pare šakom i kapom advokatima ne bih... Nema se...

Ako negde nisam bila jasna, pitajte, ali bi mi jako značilo....

E, još jedno pitanje kako je moguće da ostavinska rasprava nije pokrenuta po službenoj dužnosti (djeda je umro pre 10ak godina)?

Hvala unapred!
lilly53
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 20:23   #2
mislim da ti je najpametnije angažirati nekog odvjetnika u mjestu gdje je imovina, troškovi ovise od vrijednosti ostavine, nazovi par odvjetnika i vidi, ali imaš tarifu na http://www.odvj-komora.hr/ pa računaj...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 13:45   #3
a da li iko zna da li moram sprovoditi prvo ostavinsku za maminu imovinu pa onda za djedovu ili kako???
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 06:49   #4
Kažeš da nakon djedove smrti nije povučena ostavinska rasprava, pretpostavljam od bake.
Ni ne treba je povlačit. Prvo se provodi ostavinska iza bake, zatim iza djeda a tek onda iza tvoje pokojne majke. Mora postojati pravni slijed.
Sve što trebaš je nakon ostavinske rasprave predati u katastar i gruntovnicu, ako su nekretnine u pitanju, zahtjev za provedbu (nisam sigurna da li je javni bilježnici šalju nakon ostavinske rasprave) i pustiti da se rješava jedna po jedna.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 12:58   #5
ne, ne...
Nije sprovedena iza djeda, iza bake vac jeste, i to cim je ona umrla (prvo je umrla baka pa djed pa sad skoro i moja mama ). Tako da se nekretnina vodi na djedu, "tetku" i moju mamu. Sad je umrla i moj mama, pa mi nekako logicnije deluje da ja uzmem "sto je moje" (odnosno, ono sto se vodi na mamino ime), a posle da se ganjam za ono sto se vodi na djedovo ime. Inace u pitanju su iskljucivo nekretnine.
Pride ja sam strani drzavljanin (Sada Srbija, do skoro SCG), pa ne znam da li MORAM ici preko advokata ili mogu i ja sama to da uradim (nevezano za to da li sam sposobna to sve sama uraditi, ili moram da idem preko nekog ovlascenog hrvatskog drzavljanina?
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 15:59   #6
malo sam off, ali da ne otvaram temu..
starci imaju stan, stari umre i djeca se pismeno odreknu prava na stan u korist stare (ne pitajte zakaj). moze li se takva izjava povuci? koliko je nuzni dio?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 18:37   #7
Quote:
Billi kaže:
malo sam off, ali da ne otvaram temu..
starci imaju stan, stari umre i djeca se pismeno odreknu prava na stan u korist stare (ne pitajte zakaj). moze li se takva izjava povuci? koliko je nuzni dio?
sve se moze, samo kad se hoce... ...ali, za ovo - ne vjerujem!
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 11:41   #8
billi.... i ovako mi jedva odgovoaraju na pitanjaaaaaaa smrc!
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 14:41   #9
Pa sve ti je isto, ako je iza bake provedena, čekaš da se provede iza djeda pa onda iza tvoje pokojne majke.
Mora biti pravni slijed. Vjerojatno će tvoja mama i njena sestra nakon djedove ostavine dobiti pola - pola (osim ako nije oporukom ostavljeno). A ako si ti jedinac onda ti dobivaš tu polovicu od svoje majke. Ako je u pitanju kuća onda ste ti i tetka pola-pola na kući i pola-pola na zemljištu.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 15:31   #10
izgelda jednostavno....
ajde videcemo, probacemo, hvala na odgovorima!
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:51   #11
Ostavinska rasprava Q&A

nisam primjetila da postoji ovakva tema, a nemamo koga pitati. dobili smo neke neprovjerene informacije pa molim pomoć.
pokojnik ima prebivalište u jednom gradu, a umro je u drugom. dakle, rečeno nam je da
1. s izvodom iz matice rođenih i osobnom umrlog idemo u matični prema mjestu smrti po smrtni list
2. sa smrtnim listom, zk izvatcima i podacima o pokretninama u matični ured prema mjestu prebivališta umrlog, a oni šalju zahtjev za provođenje ostavinskog postupka u općinski sud
3. odjavimo umrlog u hzzo-u prema mjestu prebivališta umrlog
4. vratimo dokumente umrlog mup-u
jel to sve točno? isto tako, čuli smo da hzzo ili hzmo daje novčanu pomoć obitelji umrlog, znate li koji su uvjeti?

hvala!
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 20:40   #12
Quote:
1. s izvodom iz matice rođenih i osobnom umrlog idemo u matični prema mjestu smrti po smrtni list
Da.

Quote:
2. sa smrtnim listom, zk izvatcima i podacima o pokretninama u matični ured prema mjestu prebivališta umrlog, a oni šalju zahtjev za provođenje ostavinskog postupka u općinski sud
Ostavina se vodi u javnobilježničkom uredu, a ne na sudu. Dobiti ćete poziv uglavnom. Prikupite sve podatke o ostavinskoj masi.

Quote:
3. odjavimo umrlog u hzzo-u prema mjestu prebivališta umrlog
Mislim da odjava pri HZZO-u ide samo u posebnim slučajevima, nazovi ustrojstvenu jedinicu prema prebivalištu pokojnog i pitaj. Ako je osoba primala mirovinu, odjaviti s HZMO-a.

Quote:
4. vratimo dokumente umrlog mup-u
Ne trebate.

Quote:
jel to sve točno? isto tako, čuli smo da hzzo ili hzmo daje novčanu pomoć obitelji umrlog, znate li koji su uvjeti?
U Zagrebu ne.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 18:44   #13
hvala scarlet
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 20:09   #14
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Da.


Ostavina se vodi u javnobilježničkom uredu, a ne na sudu. Dobiti ćete poziv uglavnom. Prikupite sve podatke o ostavinskoj masi.


Mislim da odjava pri HZZO-u ide samo u posebnim slučajevima, nazovi ustrojstvenu jedinicu prema prebivalištu pokojnog i pitaj. Ako je osoba primala mirovinu, odjaviti s HZMO-a.


Ne trebate.


U Zagrebu ne.
Točno, iako u biti javni bilježnici vode ostavinske postupke kao povjerenici suda

Ali ostavinska rasprava će definitivno biti pred javnim bilježnikom...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:20   #15
Pokretanje ostavinske rasprave

Baka mi je umrla prije godinu dana i par mjeseci. Moj otac kada je išao prijaviti da je umrla rekli su mu da će oni sami pokrenut ostavinsku. Mene zanima dali je to stvarno tako ili ju mora pokrenut moj otac i njegov brat? Isto tako zanima me dali se plaća i koliko za ostavinsku ili prijepis imovine? (naša obitelj je u dosta lošoj financijskoj situaciji)
__________________
I'd rather spend one minute holding you...than a lifetime knowing I never could
Renesme56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 20:54   #16
Da, ostavinski postupak se pokreće po službenoj dužnosti na način što matični ured dostavi smrtovnicu nadležnom sudu, koji onda taj ostavinski spis dodjeli nekom od lokalnih javnih bilježnika.

Za provođenje ostavinske rasprave se plaća naknada javnom bilježniku, a porez na nasljedstvo (prijepis imovine), obzirom da je baka u pitanju, se ne plaća.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 20:22   #17
Hvala na odgovoru
__________________
I'd rather spend one minute holding you...than a lifetime knowing I never could
Renesme56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:53   #18
a jel se zna po prilici koliko kosta JB,
Osoba koja je umrla imala je u vlasnistvu grunt van Zagreba ne bas velike vrijednosti i to je svesto ima i tekuci na kojem ima minus, ali to rjesava njegova zena....i par komunalnih racuna koji na njega glase...
Hvala
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:56   #19
Iznad je tema o naknadama javnom biljezniku
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 17:02   #20
meni treba savet, naime, treba da pokrenem ostavinsku raspravu, u pitanju je didin deo kuce. Ne znam sta mi je potrebno sve od papira jer sam ja strani drzavljanin. Inace dida je ,43. streljan u Beogradu, ja sam jedini naslednik, bili su tu jos baka, mama i ujak ali su svi umrli....Moze li neko pomoci?
Andjelcica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.