Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2011., 14:57   #1
Ima li još duha zajedništva u Hrvatima?

...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 15.04.2011., 16:05   #2
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
Nema ga. Otišao negdje na privremeni rad...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 15.04.2011., 16:30   #3
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
oporaviti ce se duh naroda sve dok ima onih koji ga dizu, a ima ih i uvijek ce ih biti.
veleizdajice, prodane duse, odi-mi-dodji-mi i kako-vjetar- puse- jadnici su na kraju uvijek gubitnici.

tako mora biti jer to je visa pravda.

love & hugs to beautiful Croatia.

samo mi zao mog brata koji se uz generale i druge heroje borio i sam je odlikovan herojom...kada vidi sav onaj jad i cemer oko sebe i na svim razinama.

Zadnje uređivanje Grazia : 15.04.2011. at 16:35.
Grazia is offline  
Old 15.04.2011., 16:35   #4
Sve dok mislimo da su nam uvijek drugi krivi dok caruju "veleizdajice, prodane duse, odi-mi-dodji-mi kako- vjetar- puse- jadnici su na kraju uvijek gubitnici"
neće biti napretka.
Uvijek tražimo izgovor za vlastiti neuspjeh.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 15.04.2011., 16:43   #5
odredjena odgovornost naravno i lezi na takvima (politickim vodjama i simpatizerima propalog rezima im) koji vode taj narod u propast.

o takvima je rijec.
Grazia is offline  
Old 15.04.2011., 23:47   #6
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
O kojoj se nepravdi radi ?
Osudjen Gotovina ?
Pa izgleda da nije sve bilo bas tako krasno i cisto, kako ste si umislili.
Za mene je zapravo grozno to pozivanje na zbijanje redova radi odbrane "ranjene duse" i kolektivnog duha, bez obzira sta je neko radio. Bitno je valjda samo da je iste nacionalnosti. Nagledao sam se toga u Srbiji i Crnoj Gori i bi mi prilicno muka od toga.
Zar to nije u suprotnosti sa duhovnoscu ?
Dragan is offline  
Old 16.04.2011., 00:45   #7
Ma kako da nema, ja mislim da kao i vecina naroda imamo gomilu zajednickih iluzija Ako to spada pod duh zajedništva. Mislim, zajedništvo u određenim iluzijama. specificnima po sadrzaju za naš narod.

A štos e tiče Gotovine to je kompleksno političko, pravno i tko zna kakvo još pitanje, nije za pdf duhovnost da raspravljamo o tome, ali bilo bi zanimljivo promotriti ga s duhovne strane.

Naime, ako se ne varam bas sva ucennja govore nesto o tome da prvo izvadimo trn (kladu?) iz svog oka, pa da tek kasniej gledamo tuđe oči, ili kakot ove cide u krscanstvu.
Pa, vi si razmislite sami kako bi to trebalo biti po pitanju ratnih zlocina, ako zelimo biti krscani9 i slijediti razna duhovna ucenja. Trebaju li nas više brinuti ratni zločini koje je počinila hrvatska trana ili neka druga strana. I što je uopće za nas, čisto sebično, probitačnije, da mi budemo čisti ili da netko drugi bude čist??
I kakva je u duhovnom kontekstu i po duhovnim ucenjiam razlika izmedju Hrvata i Srbina ili izmedju Arapa i Amerikanca? (Ili izmedju Istrijana i Podravca )
Mislim da je prvenstveno razlika izmedju zlocinca i cestitog covjeka, a ni tu razlika nije bas tolika.

Sto se tiče samog Gotovine ja osobno nemam pojma je li kriv ili nije, i koliko je kriv a koliko nije kriv, rekoh nije to tema ovog pdf-a.
A kad vec govorimo o tom sukobu, cini mi se da malo kome čestitom nije jasno jesu li neke osobe iz JNA i srpske politike krive za Vukovar, ILI sREBRENICU, ili nisu krive. Velim kompleksno je to i ne bih dalje o tome. No da ima i tu puno iluzija, kako da nema... (gdje ih uostalom nema?)
Treba imati i na umu da je situacija rijetko kad crno-bijela, najčešće nije, jako rijetko je.
goranbo is offline  
Old 16.04.2011., 00:57   #8
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O kojoj se nepravdi radi ?
Osudjen Gotovina ?
Pa izgleda da nije sve bilo bas tako krasno i cisto, kako ste si umislili.
Za mene je zapravo grozno to pozivanje na zbijanje redova radi odbrane "ranjene duse" i kolektivnog duha, bez obzira sta je neko radio. Bitno je valjda samo da je iste nacionalnosti. Nagledao sam se toga u Srbiji i Crnoj Gori i bi mi prilicno muka od toga.
Zar to nije u suprotnosti sa duhovnoscu ?
Ne odobravam zločine na ni jednoj strani i ne razlikujem ljude po nacionalnosti. Ovo danas bila je čista politička i nepravedna odluka. Zato boli.
Zajedništvo za mene nije suprotnost nego jedan dio duhovnosti. Posebno taj jaki duh koji ljude vodi ka nekom višem cilju, a to je u ovom slučaju pravda.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 16.04.2011., 12:51   #9
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Ne odobravam zločine na ni jednoj strani i ne razlikujem ljude po nacionalnosti. Ovo danas bila je čista politička i nepravedna odluka. Zato boli.
Zajedništvo za mene nije suprotnost nego jedan dio duhovnosti. Posebno taj jaki duh koji ljude vodi ka nekom višem cilju, a to je u ovom slučaju pravda.
Zaista je bilo vrlo naivno očekivati da neće dobiti kaznu već da će otići doma slobodqan. Pa što bi ih oslobodili... a za što su dobivali godinama službenici suda svoje plaće???
Radi se o politici, igri moći koja je suprotna svim postavkama duhovnosti. Tu se ne radi o nikakvom zajedništvu već o spašavanju vlastitih riti a neka visi Pedro na sudu u Haagu.
Kako je mogao na to utjecati običan građanin ove države???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 16.04.2011., 13:57   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako je mogao na to utjecati običan građanin ove države???
Zato i postoji ona: svaki narod zaslužuje vlast kakvu ima.
Jer kako bi netko mogao činiti loše, ako mu se drugi suprostave? A Hrvati su indolentni, ne talasaj iako je govno do grla, možda vjera i nada pomognu da samo nestane, a i ko zna kakva bi promijena bila. I tako se obični građani ove države ponašaju već preko 15 godina.
Vjerojatno će se i dalje ponašati isto, ljudi su skloni zaborav koristiti maksimalno, a duh zajedništva? bolje da ga više nikad ni ne osjetimo ako je vezan samo uz ratne opasnosti.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 16.04.2011., 20:42   #11
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O kojoj se nepravdi radi ?
Osudjen Gotovina ?
Nije u pitanju samo to što je osuđen. U pitanju je što su srpski zločinci osuđeni na manje kazne. Npr. Biljana Plavšić hoda slobodno, a mi u BiH vrlo dobro znamo šta je sve učinila i koliko "zaslužuje" hodati slobodno.
Quote:
Pa izgleda da nije sve bilo bas tako krasno i cisto, kako ste si umislili.
Ne mora sve biti krasno ni čisto, ali se ne može izjednačiti odbrana zemlje od agresije i agresija.
Quote:
Za mene je zapravo grozno to pozivanje na zbijanje redova radi odbrane "ranjene duse" i kolektivnog duha, bez obzira sta je neko radio. Bitno je valjda samo da je iste nacionalnosti. Nagledao sam se toga u Srbiji i Crnoj Gori i bi mi prilicno muka od toga.
Evo, ja nisam nacionalist. Nacionalizam mi je izuzetno mrzak i prezirem ga. Ali, poprilično mi je bilo muka kad sam saznala kolike su zatvorske kazne dobili ti generali. Muka mi je bilo i kad je Jovan Divjak uhapšen, muka mi je što se uopće sudi ljudima koji su stali na branike svoje zemlje i odbranili je od agresora.
Quote:
Zar to nije u suprotnosti sa duhovnoscu ?
A šta je za tebe u skladu sa duhovnošću? Izjednačiti agresore i žrtve?

P.S. Neću se upuštati u besmislene političke diskusije, ali sam zaista imala potrebu da na ovaj tvoj post odgovorim.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 16.04.2011., 21:34   #12
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O kojoj se nepravdi radi ?
Osudjen Gotovina ?
Pa izgleda da nije sve bilo bas tako krasno i cisto, kako ste si umislili.
ne izgleda nista jer haska presuda je nepravedna i ne konacna.
to su immediate reakcije i hr vlade i stanovnika kao sto je i namjera hrvatske vlade da dokazu presudu kao nevalidnu i nepravednu. ako ne i ilegalnu buduci na mucke behind the closed door...

inace evo video (sa Politike) naseg duhovnjaka Pave kako se poturao na splitskoj rivi sa gradonacelnikom kada se neke javno prozivalo 'jugovicima' (sa pravom ili ne, tko zna).

how sweet.

http://www.dalmacijanews.com/Hrvatsk...ide-VIDEO.aspx
Grazia is offline  
Old 16.04.2011., 22:19   #13
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
Kakva ranjena duša Hrvatske?
Hrvatska, kao prvo, nema nikakvu "dušu". Dušu imamo ti i ja i Ante Gotovina itd.
A duh zajedništva možemo imati ne kao Hrvati ili neki drugi, nego kao ljudi. I kao duše.
Drugo, duše nisu "naše" ili "njihove".
I treće, osuđen je jedan notorni kriminalac koji je već robijao zbog teških pljački i drugih svinjarija. U ovom je slučaju, doduše, po svoj prilici osuđen umjesto drugih, kudikamo većih bitangi, od kojih je većina pod zemljom a duše im traže da se očiste.
Mislim da je ovoliko sasvim dovoljno na podforumu o "duhovnosti".
Dominicus is offline  
Old 16.04.2011., 22:24   #14
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Kakva ranjena duša Hrvatske?
Hrvatska, kao prvo, nema nikakvu "dušu". Dušu imamo ti i ja i Ante Gotovina itd..
Prema ezoteričkom učenju, svaki narod ima dušu i osobnost.
goranbo is offline  
Old 16.04.2011., 22:35   #15
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Prema ezoteričkom učenju, svaki narod ima dušu i osobnost.
Koje se ezoterijsko ucenje bavi narodima?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Old 16.04.2011., 22:40   #16
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Koje se ezoterijsko ucenje bavi narodima?
U materijalima koje je prenijela Alce A Bailey ima govora o tome. Te knjige se moglo pronaci na internetu na jedom mjestu (mislim, ne kao piratske verzije, nego ovako, slobodnoz a citgati, ne znam da li jos postoiji), 20-ak knjiga napisanih izmedju 1919 i 1949.

Takodjer, danas zivuci Benjamin Creme je davao neke informacije o tome.

Ja ne bih ulazio u pojedinosti o tome jer bi jos to područje nije dovoljno jasno da bih ga mogao objasniti nekom drugome.

Zadnje uređivanje goranbo : 16.04.2011. at 23:27.
goranbo is offline  
Old 16.04.2011., 22:56   #17
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
osuđen je jedan notorni kriminalac koji je već robijao zbog teških pljački i drugih svinjarija.
I kakve to tačno ima veze s tim da je branio Hrvatsku? OK, ja nisam pretjerano upoznata s njegovom biografijom, ali mogu uporediti odbranu Sarajeva i reći da su Sarajevo odbranili najveći tadašnji kriminalci. Da nije bilo njih ne bi sad bilo ni nas. Iskreno govoreći, ti ljudi su za mene heroji, ma šta ja mislila o njihovim kriminalnim djelima. I bit ću im zahvalna do kraja svog života. Razumijem zbog čega su ljudi u Hrvatskoj ogorčeni...
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 16.04.2011., 23:00   #18
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
I kakve to tačno ima veze s tim da je branio Hrvatsku? OK, ja nisam pretjerano upoznata s njegovom biografijom, ali mogu uporediti odbranu Sarajeva i reći da su Sarajevo odbranili najveći tadašnji kriminalci. Da nije bilo njih ne bi sad bilo ni nas. Iskreno govoreći, ti ljudi su za mene heroji, ma šta ja mislila o njihovim kriminalnim djelima. I bit ću im zahvalna do kraja svog života. Razumijem zbog čega su ljudi u Hrvatskoj ogorčeni...
Kako ti drago...
Dominicus is offline  
Old 16.04.2011., 23:53   #19
Uglavnom, ja bih bio sklon tome da Gotovina nije kriv, tj da je nejgova krivnja mala.
Mislimd a on to njiej mogao spriejciti, nije mogao biti svigdje na svim mjestima, i nije mogao suzbiti taj mentalitet pojedinaca u hrvatsskom narodu, i mentalitet onih koji su postupke ovih prvih opravdavali i zmirili na jedno oko, propustili ga negdje na kontrolnojtočci, zazmirili za neki palez i "povjerovali" slabo vjerojatno objašnjenju zašto kuća gori. . I sad Gotovina za takve odgovara - ne velim da je to rpavedno, ali zbog njih je on sad tamo gdje je.
Evo ja znam jos ko klinac, da se jedan susjed clan ZNG-a inače oduvijek lik nisoristi, sumnjam id a je bio neki dobar vojnik, vratio iz rata s ratnim plijenom, s tamićem punim neke krame, šta si je spremio u podrum zgrade. Znam i iz Oluje jedan frend mi je bio (ja sam bio premlad), pa šta mi je pricao sta se desavalo, on je bio topnik, onaj sto racuna kud treba top gadjat sta ja znam kak se to zove. Pa kad su ulazili u oslobodjeno podrucje poslje svih. Rekao je da je vidio kako sus e dvojica kladii oce li jedan nekom psoebnom automatskom puskom ili puskomitraljezom prepoloviti jedan leš uzduž (ne poprijeko), dakle rafalom, i da je ovome to poslo za rukom. Pa vi shvatite kakva je ponegdje bila vojnička stega... To je samo ono sto ja znam prakticki iz prve ruke a nisam se mnogo ni raspitivao, niti su ljudi o tome bas skloni pričati. Dakle nije to bila akcija čista ko suza, ni blizu. Da je bila jako čista u odnosu na ostalo šta se zbivalo u JUgoslaviji,npr u Vukovaru, to da. Ali ne moze netko rec, evo mi smo potpuno svi nevini, mi smo se smao branili, nema nikakvih tu zlociina itd. To su price za djecu i samozavaravanja.
Stvar je u mentalitetu ljudi, i ne znam kako je to Gotovina mogao sprijeciti osim da je pobjegao glavom bez obzira pa da ne budem odgovoran ni za šta. Bilo je budala koje su radili sranja, i koji ni za st askoronisu odgovarali, jako malo, i sad neko drugi zbog njihove hluposti odgovara. A bilo je i tih budala, njima nadredjenih ili isto rangiranih koji su propustali ove s ratnim plijenom kroz kontrolne točke (to je isto ratni zločin - pljačka na osvojenim područjima)

Dakako imam i prijatelja kojem je stari nesto iz Vukovara, itd itd,pa koliko ih znam protjeranih, izbjeglih iz Slavonije itd. To je sad drugi par opanaka. A velim sve je to neka politika i nasa hrvatska politika se pokazala po ko zna koji put naivna u svemu, ko i Tudjamn (stvoritelj drzave AFAIK) bio naivan u dogovorima s Milosevicem. Jer nasim je politicarima uvijek bilo puno vaznije slijediti neke dnevno politicke interese, bez imalo dalekovidnosti.

Druga je isto stvar sto je SAD po tim kriterijima napravio tko zna koliko groznih zločina i pobio izravno ili neizravno mnogo tisuca puta više ljudi nego sto ih je pobijeno u Oluji. Da ne govorim da je legalno pokrao čitav Irak. A tek Izrael...

Dakle sve je to jedan veliki kupus.

Tako da bih ja apelirao na moderatore ovdje, kojih ionako nema, da zatvore ovu temu jer vidite da ovdje prakticki nitko nije sposoban pricati o tome s aspekta duhovnosti, niti se rasprava vodi na taj način, nego se vodi tipična politička rasprava.
goranbo is offline  
Old 17.04.2011., 00:13   #20
Hrvatski narod spava dubokim snom, svak je za sebe, većina želi isto, uređenu državu, mir i blagostanje ali ne možemo se ujediniti u mišljenju i postupcima da radimo kao jedan za dobrobit cijeloga društva...Malo nas je al nas ima, ima nas puno različitih što je posljedica naše prošlosti gdje smo dugo bili razjedinjeni, živeći pod ovima, pod onima, samo nikad za sebe. Do 90-ih, tada smo pokazali da smo zajedno jači od svakog neprijatelja ali kako to uvijek biva dok narod radi Juda s vragom tikve sadi. Dokle će to tako, pitam se?
Kaspper is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.