Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2011., 14:37   #81
Simpa, neko ti je gore prekrasno odgovorio, ma ima ovdje puno jako ljepih odg.
Isus je utemeljio ispovijed preko ljudi tj na apostolima. Pitam se a imam razloga za to- jesi ti uvedena u vjeru? Jesi ili nisi? Ako jesi onda moraš znati da je Isus utemeljio crkvu na 12 apostola Daleko od toga da su oni bili idealni, Juda izdajnik, Petar prevrtljive ljubavi ali prvi papa, Toma sumnjiv, Ivan i jakov foteljaši... no ipak je Isus njima kao običnim ljudima dao neobične božanske moći.
Isus je to rekao ovako: primite duha svetoga kojima oprostitte grijehe, i ja im opraštam, kojima zadržite, zadržani su im.
Dakle on je to tako htio.
A druga stvar: koga vrijeđam grijehom? Boga, svoje bližnje, sebe samu. A jer pripadam crkvi i ja sam kao katolik, ja sam crkva, onda je po mojem grijehu i moja crkva manje dobra i manje sveta. narušio sam svetost crkve kao što klinac kad dobije 1 iz matematike smanji prosjek razreda. E sada, moram tražiti oprost od Boga, od bližnjega, moram i sebi oprostiti, ali moram tražiti oprost od crkve.
Veliki psihoterapeuti kažu da osjećaj krivnje vodi u psihičku bolest, a manjak istog osjećaja tj raditi koješta bez grižnje savjesti opet vodi u tupost i spremnost i na velike zločine...
Također psihići veliki broj ljudi s problemima uputi svećenicima, jer u psihoterapiji ja mogu leć na krevet i izbrbljati grijehe, mogu dobiti čak i konkretan dobar savjet od psihića ali ne mogu dobiti odrješenje od onoga koji je sam Tvorac života. A On se služi ljudima, jer ljudi najbolje razumiju svoju vrstu, U ispovijedi svećenik ne odrješuje ništa, nego Bog preko svećenika, Bog se služi ljudima, baš kao što se služi i tobom u konkretnom životu.
Nije mi jasno kako to neko može biti krizmeni kum a da nema potrebe ispovijedi. Da ti pojasnim, evo uvjeta za kuma, 1. kršten, 2. pričešćen, 3. krizman 4. ako je u braku onda u crkvenom braku 5. redoviti kršćanin i praktični vjernik nedjeljne mise.
Ne znam vidiš li razlog zašto npr neko ko živi u divljem braku ne može kumovati . jednostavno ne zato jer nije dobar čovjek, može biti izuzetan lik nego zato jer ne živi spolnost kako je Isus htio a on je bio na piru i došao u brak tj . crkvenim blagoslovom življena spolnost.
U mojoj župi je jako jasno ONAJ KOJI NIJE REDOVIT NA MISI ne može biti kum. Stavljajući desnu ruku na tog mladića ili djevojku u biti kažeš - živi kršćanstvo kao ja.
Prije u starini kumovi su spremali kroz 3 godine dijete na krizmu i to tako da bi ga učili ali i vodili sa sobom 3 godine na misu i obrede i onda bi ga doveli svećeniku stavivši na njega ruku i rekavši nešto poput- evo ja svjedočim da je on --ona spreman živiti sam odgovorno kršćanstvo.
Također, SVEĆENIK MOŽE SAM ODREDITI KUMA uzevši neku osobu aktivnu u župi ... kao primjer vjere...
Staviti ruku na nekoga znači uzeti ga pod svoju zaštitu i primjer. Bolje odustati od toga ako je dijete kriizmanik bolji i redovitijeg života u vjeri nego kum...
Kakav je to primmjer koji ne osjeća potrebu za ispovijedi da bi se na samom slavlju mogao i potpuno sjediniti s Isusom po pričesti? Doći na svadbu a ništa ne jesti = biti na misi a ne pričestiti se. Kakvo je to misno jedinstvo? Ako moje kumče primi Isusa u pričesti, ja hoću biti jedno s kumčetom i s Isusom tako da na isti način i ja primim Isusa... Kakav mu PRIMJER VJERE dajem ako se ni na krizmi nisam u stanju pričestiti...

Nemoj se ljutiti na ovu retoriku, ali tvoje pitanje mi daje znati da možda formalno pripadaš crkvi ali ne i praktično.
Kum prednjači u vjeri. On je uzor vjere.
Ja sam kuma na krizmi i ne mogu reći da sam idealna, ali u mojoj se obitelji moli redovito svaki dan, za stolom se moli i blagoslivlja onog tko je spremio jelo i onog tko će jesti, nedjelja mi je bez mise samo ako sam bolesna ili u smjeni, ali ako radim znam i to da subotnja misa uvečer zamjenjuje nedjeljnu pa su isti tekstovi Božje Riječi i čitanja....
Ukratko a produljila sam dosta...
Isus je htio Crkvu, osnovao je na ljudima, za ljude, znao je da su ljudi i slabi i grešni ali zato nam je dao i sredstva sakramente koje nazivamo lijek besmrtnosti, ispovijed, hranu života pričest itd.. ko je kršćanin on svoj život odnos prema radu, imovini, riječima, seksu, tuđem životu, istini, ima kroz Krista ili kao Krist.
Toliko, ispovijedi se lijepo, i sretno ti bilo.. Nije pitanje kako ti kažeš da li bog zna ili ne tvoje grijehe, on ih zna, ali želi da ih ti izgovaranjem i javno priznaješ i time pokazuješ da si ih i ti svjesna, i konačno on je tako htio, mi ljudi volimo pričati s ljudima, a bog se prilazeći nam spustio na našu razinu komunikacije, kao čovjek s čovjekom.. Sretno ti bilo
kromanjonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:29   #82
Quote:
simpa_ kaže: Pogledaj post
U subotu sam krizmana kuma.U petak je ispovijed.Pitanje je...Dal vi stvarno mislite da ako ja kazem tako nekom velecasnom,popu,kako god hocete svoje grijehe da ce ih meni Bog oprostit?!?? Po mome Bog sve moje grijehe vidi!!! Tako da ne vidim svrhe u tom ispovijedanju.I ustalom uopce nemam pojma sta rec na ispovjedi...
Po pitanju božjeg oprosta nisam kompetentan no, duboko sam uvjeren kako će liku s druge strane ispovjedaonice tvoja priča biti zanimljivija od Big Brothera.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 22:25   #83
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
mene zanima kako se tretira kad osoba nešto ne smatra grijehom,a po crkvenim zakonima je?
Grijeh je objektivna kategorija, a Crkva kao Majka i Učiteljica pomaže nam spoznati što je grijeh. Moralni zakoni su utkani u svijet, nitko ne može na svoju ruku odlučiti što je grijeh, a što nije. Može pokušati, na vlastitu propast.

To je slično kao i sa zakonima fizike. Ja ne mogu odlučiti da "za mene" zakon gravitacije neće biti onakav kako ga je definirao Newton, jer mi to trenutno ne odgovara. Zakon gravitacije je takav kakav jest, htio ja to ili ne. Isto je i sa moralnim zakonom.

Quote:
šta onda,..kako ispovjediti nešto što netko to ne smatra grijehom,..recimo lijenost? kakav je stav katoličke vjere u vezi toga?
U tom slučaju treba ispovijediti manjak vjere u autoritet i poslanje Crkve, i u činu kajanja moliti Boga da nam poveća vjeru, učvrsti ufanje i usavrši ljubav.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 22:58   #84
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Grijeh je objektivna kategorija, a Crkva kao Majka i Učiteljica pomaže nam spoznati što je grijeh. Moralni zakoni su utkani u svijet, nitko ne može na svoju ruku odlučiti što je grijeh, a što nije. Može pokušati, na vlastitu propast.

To je slično kao i sa zakonima fizike. Ja ne mogu odlučiti da "za mene" zakon gravitacije neće biti onakav kako ga je definirao Newton, jer mi to trenutno ne odgovara. Zakon gravitacije je takav kakav jest, htio ja to ili ne. Isto je i sa moralnim zakonom.


U tom slučaju treba ispovijediti manjak vjere u autoritet i poslanje Crkve, i u činu kajanja moliti Boga da nam poveća vjeru, učvrsti ufanje i usavrši ljubav.
kako će to osoba ispovjediti i zatražiti ako ne smatra to grijehom,...i zatražiti da učvrsti ljubav i vjeru,zbog nečeg što ne pojmljuje da je grijeh.zar to ne bi bilo licemjerno od te osobe?
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 23:15   #85
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
kako će to osoba ispovjediti i zatražiti ako ne smatra to grijehom,...i zatražiti da učvrsti ljubav i vjeru,zbog nečeg što ne pojmljuje da je grijeh.zar to ne bi bilo licemjerno od te osobe?

osoba samo mozda i nece, al vjernik bi sigurno trebao.

prakticni vjernik osjeti svoj manjak vjere. Ponekad i najveci vjernik napravi kompromis sa svijetom i pristane na nesto sta je uobicajeno..al i dalje posjeduje znanje o ispravnosti i neispravnosti toga sto cini...pa time je moguce molit recimo - milost da to uvidi tj da uvidi da je njegov cin neispravan.

ne vidim licemjernost u preispitivanju svojih stavova i gledista spram svega pa i spram grijeha...moguce je promijenit se.

nevjernik je nevjernik i njemu to ni nece bit problem nit ima veze s crkvom ili sakramentima i onda ak idemo u takvu krajnost i takvu savjest to onda ne spada u ovu temu po meni.

iako mnogo toga ne spada u ovu temu al aj
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 00:34   #86
očigledno se ne kužimo,....da pojednosstavnim,..ako ja smatram da lijenost ili škrtost nije grijeh,kako mogu tražiti da molim da mi se ojača vjera i učvrsti ufanje,ako smatram da ne činim ništa loše???kako osjetiti taj manjak vjere,koji ti spominješ Agice,ako ne osjećaš kao takvog??
vjernik sam da se razumijemo,pitanje je postavljeno hipotetski,nije riječ o meni,već o razmišljanjima,.....no uostalom zašto bi škrtost bila smrtni grijeh?i naravno što se ovdje smatra pod škrtošću,....
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 11:33   #87
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
kako će to osoba ispovjediti i zatražiti ako ne smatra to grijehom,...i zatražiti da učvrsti ljubav i vjeru,zbog nečeg što ne pojmljuje da je grijeh.zar to ne bi bilo licemjerno od te osobe?
Mislim da se nismo razumijeli. Pretpostavimo da osoba psuje, a da ne misli da je psovanje grijeh. U tom slučaju ona se mora pokajati zbog manjka vjere u autoritet Crkve koji tvrdi da je psovanje grijeh, a kojeg ona ne prihvaća.

Naravno, ako osoba nije katolik, fućka joj se za autoritet Crkve, ne osjeća nikakvu grižnju savjesti zbog toga što ne prihvaća nauk Crkve u potpunosti... onda se ja pitam zašto takva osoba uopće želi ići na ispovijed?

Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
očigledno se ne kužimo,....da pojednosstavnim,..ako ja smatram da lijenost ili škrtost nije grijeh,kako mogu tražiti da molim da mi se ojača vjera i učvrsti ufanje,ako smatram da ne činim ništa loše?
Ako misliš da ne činiš ništa loše time što se protiviš Božjim zapovijedima, zašto onda uopće želiš ići na ispovijed? Ako ne misliš da je loše ustrajti u onome što je Sveta Crkva obznanila da je grijeh, zašto onda uopće tražiš oproštenje u toj istoj Crkvi?

Ako vjeruješ u Crkvu koju je utemeljio Isus Krist, ako vjeruješ da je toj Crkvi dan nezabludivi autoritet da naučava u Njegovo ime, a ne prihvaćaš moralni nauk Crkve, onda se trebaš pokajati zbog toga i moliti za milost da ga prihvatiš. Opet kažem, ako ne misliš da je Crkva sveta, ako ne misliš da je ona utemeljena od Boga i vođena Duhom Svetim, onda ja ne razumijem zašto bi uopće željela ići na ispovijed u takvoj Crkvi?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 15:23   #88
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ako vjeruješ u Crkvu koju je utemeljio Isus Krist, ako vjeruješ da je toj Crkvi dan nezabludivi autoritet da naučava u Njegovo ime, a ne prihvaćaš moralni nauk Crkve, onda se trebaš pokajati zbog toga i moliti za milost da ga prihvatiš. Opet kažem, ako ne misliš da je Crkva sveta, ako ne misliš da je ona utemeljena od Boga i vođena Duhom Svetim, onda ja ne razumijem zašto bi uopće željela ići na ispovijed u takvoj Crkvi?
prvo nije riječ o meni,..jako dobro znam što je moralno, a što ne i što je etički, a što ne,..ne govori u mome licu,jer sam navela da nije riječ o meni,..i da našla sam se uvrijeđenom,ako se upravo to pitaš.
No na moje pitanje nisamdobila odgovor,...zašto bi škrtost bila grijeh????
i što se smatra pod škrtoćšću???? ne davanje milostinje, ne kupovanje druge košulje jer već imaš jednu,...ili ne znam,škrtost pružanja ljubavi,...objasni mi što se smatra pod škrtošću,jednim od SMRTNIH grijeha,....možda ne davanje novaca crkvi???

odgovor koji nije odgovor je ništa,...ti si tu svašta natrackao,o crkvi kao instituciji koja ima autoritet,a odgovor mi nisi dao....
eto ja pitam po još ko zna koji put, zašto je škrtost smrtni grijeh,...i molim te ako ne znaš striktni odgovor,nemoj mi odgovarat sa odgovorima tipa "okolo kola",...pusti nek mi odgovori netko tko zaista zna razlog zašto je ovo smrtni grijeh!!pliz

i ne napadaj me jer me upravo takvo nešto vijeđa,...pisala sam u prvom licu radi boljeg razumijevanja pitanja,....

Zadnje uređivanje angelina39 : 18.05.2011. at 15:51.
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 15:57   #89
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
prvo nije riječ o meni,..jako dobro znam što je moralno, a što ne i što je etički, a što ne,..ne govori u mome licu,jer sam navela da nije riječ o meni,..i da našla sam se uvrijeđenom,ako se upravo to pitaš.
Žao mi je ako sam te uvijedio, korištenje 2. lica jednine je samo govorni izričaj, to ne znači da sam mislio da pitaš za sebe. To je slično kao u engleskom jeziku kada kažu one, npr. "If one wants to have a million dollars..." mi bismo preveli kao: "Ako želiš (ili želimo) imati milijun dolara...". Drugo lice jednine (nekad i prvo množine) tu zapravo ima ulogu trećeg lica. Toliko o jeziku.

Quote:
No na moje pitanje nisamdobila odgovor,...zašto bi škrtost bila grijeh?
i što se smatra pod škrtoćšću?
Postoji razlika između škrtosti, razboritosti i štedljivosti. Teško je dati općenitu definiciju. Ako imaš dilemu, izloži je svom ispovjedniku pa neka te on savjetuje. Sebičnost je u svakom slučaju grijeh, pa možeš razmisliti da li to što smatraš škrtošću ima porijeklo u sebičnosti.

U svakom slučaju ako nisi sigurna što je grijeh (if one isn't sure..) ili imaš dilemu, najsigurnije je sve izložiti svećeniku u ispovijedi. I ne se svađati s njime, već skrušeno prihvatiti to što ti kaže i pokajati se. Ako misliš da je rekao nešto krivo, možeš kasnije zatražiti duhovni razgovor pa to raščistiti. Ispovijed nije mjesto za svađe i rasprave!

Quote:
objasni mi što se smatra pod škrtošću,jednim od SMRTNIH grijeha,....možda ne davanje novaca crkvi?
Pa ako nikada ne daješ nikakav novac za potrebe Crkve i župe čije usluge koristiš, a s druge strane trošiš do mile volje na vlastite luksuze i udobnosti, onda ti je valjda jasno da tu nešto ne štima.

Quote:
i ne napadaj me jer me upravo takvo nešto vijeđa,...a uopće nisam govorila o sebi,nego sam pisala u prvom licu radi boljeg razumijevanja pitanja,....
Da, a ja sam odgovarao u drugom licu jer je tako najlakše. Nisam mislio na tebe osobno, već sam koristio drugo lice u smislu trećeg lica, kao što sam objasnio na početku.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 17:58   #90
Vrlo neobično odgovaraš ljudima na njihova pitanja i njihove komentare,...imam osjećaj da u svemu pronalaziš da su svi neznalice,...i čak voliš djeliti savjete iz ponašanja,..daj se malo smiri,...ima nas koji se znamo ponašat i bez tvojih savjeta kkoji su jako oštri :
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
.
U svakom slučaju ako nisi sigurna što je grijeh (if one isn't sure..) ili imaš dilemu, najsigurnije je sve izložiti svećeniku u ispovijedi. I ne se svađati s njime, već skrušeno prihvatiti to što ti kaže i pokajati se. Ako misliš da je rekao nešto krivo, možeš kasnije zatražiti duhovni razgovor pa to raščistiti. Ispovijed nije mjesto za svađe i rasprave!


Pa ako nikada ne daješ nikakav novac za potrebe Crkve i župe čije usluge koristiš, a s druge strane trošiš do mile volje na vlastite luksuze i udobnosti, onda ti je valjda jasno da tu nešto ne štima.
Da, a ja sam odgovarao u drugom licu jer je tako najlakše. Nisam mislio na tebe osobno, već sam koristio drugo lice u smislu trećeg lica, kao što sam objasnio na početku.
a ovo drugo boldano,šta hoćeš s tim reć,..crkva je izabrala da bude siromašna i da pomaže bez uzimanja milostinje,..a najbogatija je na svijetu institucija,...ili ti zaista živiš u nekom svom začahurenom svijetu ili si svećenik,..možda laik?!
prihvaćam tvoje objašnjenje za pisanje u drugom licu,...samo nismo englezi,zar ne,pa da se poistovjećuješ s njihovom gramatikom,...jedino ako se s tim nisi pokušao izvuć,..no dobro sve okej,u duhu podforuma na kojemu pišemo....
inače na kakve usluge misliš da ljudi koriste iz župe,..hostiju nedjeljom trebaju platiti???ili financirati gradnju velebnih zdanja,koja koštaju kao nekoliko stambenih objekata ...ili plaćati prediku sa oltara,..možda blagoslovljenu vodicu s kojom se prekrižimo (blagoslovimo) kad ulazimo i izlazimo iz Crkve,...
Da ne govorim o plaćanju mise za pokojnika za godišnjicu smrti,a u toj misi taj pokojnik bude samo jednom spomenut i to jednom jedinom rečenicom, a misu bi svećenik svejedno održao i bez toga,...bez uvrede,ali zvučiš kao fanatik...oprosti,morala sam to reći.
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 21:42   #91
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
Vrlo neobično odgovaraš ljudima na njihova pitanja i njihove komentare,...imam osjećaj da u svemu pronalaziš da su svi neznalice,...i čak voliš djeliti savjete iz ponašanja,..
Savjete koje dajem su u skladu s onim što nas uči Sveta Majka Crkva. Ja ne izmišljam neka svoja pravila, niti se postavljam iznad drugih. Ako mi se postavi pitanje, ja odgovorim najbolje i najjasnije kako znam. Što je u tome loše?

Quote:
a ovo drugo boldano,šta hoćeš s tim reć,..
Hoću reći da je svaki član Crkve pozvan da, u okviru svojih realnih mogućnosti, doprinosi za potrebe Crkve. Uvijek postoje ljudi koji su u većoj potrebi i neimaštini nego mi (njima pomaže Caritas), a potrebe apostolata (posebno misija!) uvijek su veće nego što materijalne mogućnosti dozvoljavaju.

Zato je svaki kršćanin pozvan odvajati dio svojih sredstava bilo za dobrotvorne svrhe (Caritas, ili nešto slično), bilo za potrebe Crkve (misije, izgradnja župskog zvonika, isl.).

Quote:
ili ti zaista živiš u nekom svom začahurenom svijetu ili si svećenik,..možda laik?!
Živim u istom svijetu u kojem i ti živiš, i prilično sam ga svjestan. Nisam svećenik, laik sam.

Quote:
prihvaćam tvoje objašnjenje za pisanje u drugom licu,...samo nismo englezi,zar ne,pa da se poistovjećuješ s njihovom gramatikom
Ne poistovjećujem se, već upravo suprotno. Englezi imaju običaj uvijek koristiti treće lice jednine (one should...), dok u hrvatskom jeziku ulogu trećeg lica nekad preuzme drugo lice jednine ili prvo množine.

Quote:
inače na kakve usluge misliš da ljudi koriste iz župe,..hostiju nedjeljom trebaju platiti?
A što misliš, da se zgrada održava sama od sebe? Da svećenik i časna sestra žive od zraka? Da oni ne moraju jesti, prati odjeću, grijati se? Misliš da HEP i plinara ne dostavljaju račun župnim crkvama?

Quote:
Da ne govorim o plaćanju mise za pokojnika za godišnjicu smrti,a u toj misi taj pokojnik bude samo jednom spomenut i to jednom jedinom rečenicom, a misu bi svećenik svejedno održao i bez toga,...bez uvrede,ali zvučiš kao fanatik...oprosti,morala sam to reći.
Meni se čini da ti ne znaš što je Misa. Ali dobro, nećemo sada u to ulaziti, tema je ispovijed, a ne liturgija.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 02:26   #92
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post


Hoću reći da je svaki član Crkve pozvan da, u okviru svojih realnih mogućnosti, doprinosi za potrebe Crkve. Uvijek postoje ljudi koji su u većoj potrebi i neimaštini nego mi (njima pomaže Caritas), a potrebe apostolata (posebno misija!) uvijek su veće nego što materijalne mogućnosti dozvoljavaju.
Zato je svaki kršćanin pozvan odvajati dio svojih sredstava bilo za dobrotvorne svrhe (Caritas, ili nešto slično), bilo za potrebe Crkve (misije, izgradnja župskog zvonika, isl.).


A što misliš, da se zgrada održava sama od sebe? Da svećenik i časna sestra žive od zraka? Da oni ne moraju jesti, prati odjeću, grijati se? Misliš da HEP i plinara ne dostavljaju račun župnim crkvama?


Meni se čini da ti ne znaš što je Misa. Ali dobro, nećemo sada u to ulaziti, tema je ispovijed, a ne liturgija.
nisam primjetila da oskudjevaju u gradnjama,...vidim crkve se grade od punog betona,velebne,ogromne,nakićene,..na mojoj crkvi je strop od stakla,a svaki vitraž je plaćen oko 300 000 eura,...a ima ih nekoliko, ugrađeno podno grijanje,klima uređaji,..sto čuda,...zar ne misliš da je to razbacivanje???
ti novci su mogli biti uplaćeni u nešto drugo,recimo za misije....
naravno da nitko ne živi od zraka,ali je Crkva itekako bogata da im i nije potrebno živit od zraka,uostalom oslobođeni su poreza na skor sve ako ne i sve.


i dobro znam što je misa,ne brini se ti za to,..samo nisam glupa da slušam kako mi netko sa oltara gadi neke političare koji im momentalno nisu pri srcu i slično,...gdje je tu ljubi bližnjeg svoga,...pa da mi daju savjete kako i za koga glasat,nisam guska da ulijećem u maglu,fala Bogu pa me je obdario darom razmišljanja....
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 14:44   #93
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
nisam primjetila da oskudjevaju u gradnjama,...vidim crkve se grade od punog betona,velebne,ogromne,nakićene,..na mojoj crkvi je strop od stakla,a svaki vitraž je plaćen oko 300 000 eura,...a ima ih nekoliko, ugrađeno podno grijanje,klima uređaji,..sto čuda,...zar ne misliš da je to razbacivanje???
Ne mislim. Shopping centri i poslovne zgrade još su luksuznije opremljene, a posvećene su veličanju čovjeka. Crkve su posvećene veličanju Boga - prvenstveno bogoslužjem, ali i arhitekturom, umjetnošću, glazbom...

Quote:
naravno da nitko ne živi od zraka,ali je Crkva itekako bogata da im i nije potrebno živit od zraka,uostalom oslobođeni su poreza na skor sve ako ne i sve.
Ne znam odakle ti tolika gorčina. Žao mi je.

Quote:
i dobro znam što je misa,ne brini se ti za to,..samo nisam glupa da slušam kako mi netko sa oltara gadi neke političare koji im momentalno nisu pri srcu i slično,...
Ja već nekoliko godina idem na misu svaki dan. I to gdje se god zateknem. I nikada nisam doživio da je neki svećenik sugerirao za koga glasovati, ili da je s oltara blatio nekog političara. Ne kažem da toga nema, ali toga ima u puno puno manjoj mjeri nego što netko tko prati medije tipa index.hr može steći dojam.

Uostalom, propovijed nije najvažniji dio mise. Od 7 dana u tjednu, samo jedan dan je obvezna propovijed (nedjeljom i eventualno blagdanom). Ne kažem da je propovijed nebitna, ali ako netko Misu izjednačava za propovijedi (koja uopće nije esencijalni dio misne Žrtve), onda ima veliki problem u shvaćanju same Mise.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 17:24   #94
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne mislim. Shopping centri i poslovne zgrade još su luksuznije opremljene, a posvećene su veličanju čovjeka. Crkve su posvećene veličanju Boga - prvenstveno bogoslužjem, ali i arhitekturom, umjetnošću, glazbom...



prvo trgovački centri i poslovne zgrade zapošljavaju ljude i na taj im način daju(ljudi zarađuju) kruh svagdašnji,....ne znam kako to uopće možeš uspoređivat,...užas!
a Boga ne triba veličat nikakvim velebnim zdanjima,..moj pokojni sin je rekao da u Boga triba gledat kroz dušu i srce, a ne u lice i tijelo,..a imao je samo 8 godina,..stoga,...građenje preskupih zgrada u svrhu održavanja svog standarda,a ne standarda duša koje dolaze čut toplu i blagu riječ,nema smisla,dapače,sve više i više to odbija ljude od crkve,..jer Bog je svugdi oko nas,tako da oltar može biti i u kolibi što se mene tiče
,...


Ne znam odakle ti tolika gorčina. Žao mi je.

evo odakle,od takvih koji to podržavaju,zlato i kadifu na mjestima na kojima triba vladati skromnost i dobrota.


Ja već nekoliko godina idem na misu svaki dan. I to gdje se god zateknem. I nikada nisam doživio da je neki svećenik sugerirao za koga glasovati, ili da je s oltara blatio nekog političara. Ne kažem da toga nema, ali toga ima u puno puno manjoj mjeri nego što netko tko prati medije tipa index.hr može steći dojam.

Uostalom, propovijed nije najvažniji dio mise. Od 7 dana u tjednu, samo jedan dan je obvezna propovijed (nedjeljom i eventualno blagdanom). Ne kažem da je propovijed nebitna, ali ako netko Misu izjednačava za propovijedi (koja uopće nije esencijalni dio misne Žrtve), onda ima veliki problem u shvaćanju same Mise.
onda jednom dođi na misu u moju župu, a sve više mislim da spadaš u red lažljivaca,..uostalom koja je svrha odlaženja na misu svaki dan,..osim ako nisi kao što mislim svećenik pa ti je to poslanje ili se brineš o crkvi ko remeta,..ali odlaziti u crkvu na misu svaki dan,..helou,ti onda nemaš drugog posla,..nemaš obitelj,obaveze,....ma ti dragi peviše filozofiraš i život ti se vrti oko toga....još mi samo reci da držiš kateheze,....

Zadnje uređivanje angelina39 : 19.05.2011. at 17:30.
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 17:33   #95
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
uostalom koja je svrha odlaženja na misu svaki dan
Susret sa Isusom Kristovm, živim i stvarno prisutnim u otajstvu svete Euharistije. Kada nekoga voliš, onda se želiš i svaki dan družiti s njime i biti u njegovoj prisutnosti, zar ne?

Quote:
ali odlaziti u crkvu na misu svaki dan,..helou,ti onda nemaš drugog posla,..nemaš obitelj,obaveze
Imam i obitelj i obveze. Misa mi oduzima pola sada dnevno - toliko uvijek mogu odvojiti za Onoga koji me je toliko ljubio da je dao svoj život za moj spasenje (da parafraziram sv. Pavla). Kada samo razmisliš na koje sve stvari ljudi troše vrijeme (gledanje glupih serija na RTL-u i slične aktivnosti), pola sata dnevno zaista nije puno vremena.

Quote:
još mi samo reci da držiš kateheze
Ne, ne bavim se ničim sličnim. Imam svoju obitelj i svoj posao koji nema veze sa Crkvom (po struci sam fizičar).
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 17:52   #96
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Susret sa Isusom Kristovm, živim i stvarno prisutnim u otajstvu svete Euharistije. Kada nekoga voliš, onda se želiš i svaki dan družiti s njime i biti u njegovoj prisutnosti, zar ne?

Sa Isusom Kristom se može družiti i van Crkve,dapače,on je tu u tebi,meni,svima,..okolo nas,.u svakom cvijetu,listu,komadu zemlje,..zraku koji dišeš,..ne samo družiti nego i razgovarati. Na svakom mjestu na ovoj zemaljskoj kugli...

Zadnje uređivanje angelina39 : 19.05.2011. at 18:49.
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 18:06   #97
Quote:
Marihi kaže: Pogledaj post
zašto si onda uopće i pristala biti krizmana kuma ako tako razmišljaš o ispovijedi, a pretpostavljam i o Crkvi općenito... nije mi jasno na koji način gledaš na krizmu i što ona uopće tebi predstavlja...

bolje ti odustani od toga kumstva....ili odi na ispovijed i tamo pitaj svećenika o svemu pa će ti on to objasniti...jedino ak misliš da si pametnija od svih...

Bog s tobom...
de molim te -.-''
simpa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 18:15   #98
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne mislim. Shopping centri i poslovne zgrade još su luksuznije opremljene, a posvećene su veličanju čovjeka. Crkve su posvećene veličanju Boga - prvenstveno bogoslužjem, ali i arhitekturom, umjetnošću, glazbom...
Isus je tražio Crkvu od ljudi, ne od kićenog zlata. Čitao Bibliju kojim slučajem?
Thunderhorse is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 18:23   #99
Quote:
Thunderhorse kaže: Pogledaj post
Isus je tražio Crkvu od ljudi, ne od kićenog zlata. Čitao Bibliju kojim slučajem?
kaj bi ti da se okupljamo na cesti? ili u polju?
ili da se ne okupljamo uopce?
postoji Crkva kao skupnost i crkva kao zgrada...
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 18:28   #100
Vidim da je ovo crno-bijeli svijet...ja nekoliko godina nisam imala ispovijed zbog nekih jako slicnih stavova koje tu sam procitala-nazalost....
i evo sada ima skoro godinu sam dozivila preobaracenje....Crkva vise-manje svaki dan...misa.....redovita ispovijed

Na svecenike sam bila ajme nastrojena (novci, zene, auti ...) sad ih zalim....i nije me briga za njima i njihovim zivotima..osobno ih poznajem nekoliko koji vode dvostruke zivote..neki ocito stupe u pakao jos za ovoga zivota...
Meggie C is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.