Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2012., 22:42   #1
Intenziv gnoze (prosvjetljenja)

Da li je netko od forumaša bio na intenzivu gnoze, odnosno intenzivu prosvjetljenja. Takve seminare organiziraju u hrvatskoj nekolicina "duhovnjaka" , tipa Vladimir Ivanov, Zoran Tepurić , naš susjed Slavinski , Luka Jercog itd

O čemu se radi:


Kratka povijest Intenziva Prosvjetljenja

Tvorac INTENZIVA PROSVJETLJENJA je Charles Berner, rođen 1929. godine u Kaliforniji. Njegovi roditelji su se aktivno bavili psihoterapijom tako da je od najranije mladosti ušao u svijet duhovnosti.

Posebno velik utisak na Bernera je ostavio posjet ašramu indijskog mudraca Shri Ramane Maharishi-ja kojeg je još kao dječak posjetio sa svojim ocem. Od tog trenutka pa nadalje cijeli Bernerov život usmjeren je ka duhovnom razvoju.

Upražnjava razne tehnike i podučava druge ljude. Tijekom više godina podučavanja drugih, uočio je nešto značajno. Ljudi koji su sporo duhovno napredovali, nisu znali tko su, a ljudi koji su znali tko su , napredovali su jako brzo.

U jednom trenutku nadahnuća spojio je praiskonsko pitanje "TKO SAM JA ?" s tehnikom komunikacije i to je bio začetak INTENZIVA PROSVJETLJENJA.
O otkriću ove čudesne tehnike sam Berner kaže: " Jednog proljetnog popodneva našao sam se u planinama Santa Crus u Kaliforniji razmišljajući o tom problemu kad mi je iznenada došla ideja. Zašto ne bih postavio praiskonsko pitanje "TKO SAM JA?", staro najmanje sedam tisuća godina i spojio ga s tehnikom komunikacije kojom sam bio ovladao ?
Nisam dugo razmišljao o tome. Ja sam se u stvari zapitao kako da pomognem ljudima da ubrzaju proces samorazvoja i tako iz te potrebe nastalo je ovo otkriće. Iz kojeg je izvora došlo, ja uistinu ne znam, ali mi se dogodilo u jednom trenutku. To nije bi proces rješavanja problema putem razmišljanja. Ja sam jednostavno postavio sebi pitanje i odgovor je bio tu."
Odmah potom, 1969. godine, u pustinjskoj oblasti južne Californije ispod improvizirane nadstrešnice od dasaka i šatorskog platna, održao je svoj prvi Intenziv.
Bio je zaprepašten kad je za tri dana trećina učesnika doživjela prosvjetljenje. Berner je poslije stalno govorio kako nije u stanju o tome razmišljati bez čuđenja.
Zbog svoje velike snage i izuzetne efikasnosti ova se tehnika od tada proširila po cijelome svijetu, tiho od usta do usta, od srca do srca.

U gradiću Santa Helena, sjeverno od San Francisca, osniva svoj ašram pod nazivom ANUBAVA ili "Dijadna Škola Prosvjetljenja".
Godine 1984. s najbližim suradnicima seli u južnu Australiju gdje u Mount Barckeru osniva ašram sličan onom u Kaliforniji.

Berner je održao ukupno 99 Intenziva Prosvjetljenja i potom se povukao u svoju sobu za meditaciju prepuštajući vođenje Intenziva majstorima koje je za to obučio.

Jedan od učesnika Bernerovog drugog Intenziva, Jeef Love, prenio je Intenziv u Europu, gdje se je bez ikakve reklame proširio.

Intenziv Prosvjetljenja u ex Jugoslaviju je donio Ž. M. Slavinski.
Prvi put učestvuje na Intenzivu u Londonu 1979. godine na kojem je majstor bio Jeef Love. Tada ne doživljava prosvjetljenje ali se čvrsto uvjerio da je pronašao pravi duhovni sustav za kojim je cijeli život tragao.

Godine 1980. Ž. M. Slavinski putuje u Kaliforniju te u ašramu Charlesa Bernera, na samom izvorištu nastanka Intenziva, doživljava soje prvo prosvjetljenje.
Prikupivši neke pisane materijale i kazete o Intenzivu Prosvjetljenja vraća se kući, te 29. studenoga 1980. godine održava u Beogradu prvi Intenziv na području ex Jugoslavije. Od tada pa do danas kroz Intenzive je prošlo na tisuće ljudi.

S najbližim suradnicima osniva bijelu gnostičku crkvu "EGA"- Ecclesia Gnostica Alba - sa sjedištem u Ljubljani, u Hrepeljcima u Istri te u Joševi kod Beograda grade se ašrami.

Na temelju dugogodišnjeg iskustva u prakticiranju Intenziva Prosvjetljenja, Slavinski postepeno unosi sve više novina. Izmijenjene su komande, izmijenjena je tehnika, izmijenjene su oblasti na koje se primjenjivao ovaj sustav.

Kako sam Slavinski kaže: " To je bilo nešto suštinski drugo, daleko brže i mnogo efikasnije."
Tako je ovaj sustav dobio naziv "Intenziv gnoze".
U svojoj knjizi "Priručnik za majstore gnoze", Slavinski piše: "Nastanak i razvoj "Intenziva gnoze" naučio nas je da od najboljega postoji bolje i da se savršeno može usavršiti".

Uz "Intenziv gnoze" drže se i tečajevi za majstore Intenziva. Obučeno je dosta majstora te se Intenzivi vode u cijelom području bivše Jugoslavije. To je bio procvat i zlatno doba Intenziva na ovim područjima, kakav ni sam Berner nije uspio postići.

Nedaleko od Šibenika u selu Slivno kod Perkovića, Intenziv je vodio jedan od najiskusnijih majstora "EGA"-e, M. B. - Hisa Hatana. To je majstor s velikim praktičnim iskustvom za kojeg se zna da je prošao najveći broj Intenziva od bilo kojeg drugo učesnika.
Na Intenzive pod njegovim vodstvom uključio sam se u rujnu 1986, godine, a moja supruga dva mjeseca kasnije, u studenom iste godine.
Oboje smo na tim svojim prvim Intenzivima doživjeli svoja prva prosvjetljenja i sada dok ovo pišem, punih 17 godina poslije, jasno se sjećam svakog detalja sa tog Intenziva i dakako iznad svega svog prvog prosvjetljenja.
Od tada stalno smo učestvovali na trodnevnim, sedmodnevnim i četrnaestodnevnim Intenzivima.

Nakon nekoliko godina predanog prakticiranja tehnike Intenziva, oko ovog majstora formirala se stabilna, duhovno snažna grupa koja se mogla suočiti s najsuptilnijim barijerama i najtamnijim sadržajima ljudskog duha.

Na višim stupnjevima duhovnog razvoja tehnika Intenziva, sama po sebi, zahtijeva drugi pristup i drukčiju primjenu.
Umjesto komande koja se davala partneru kao snažan zahtjev da doživi to što se od njega zahtijeva, sada je to bio poziv Bića upućen Biću.
Ovaj sustav dobiva novi naziv "Intenzivna meditacija", te pod tim nazivom ova grupa nastavlja rad.
Nakon još dubljih spoznaja radeći na koanu (ključnom pitanju) "drugo ljudsko biće", ovaj sustav još jednom doživljava svoju preobrazbu, te se daljnji rad usmjerava na koan "drugo Biće".
Naziv Intenziv u potpunosti nestaje, a grupa duhovni rad obavlja pod nazivom "Daršan" - našraD, koji od četrnaestodnevnih Intenziva prerasta u svakodnevni intenzivni duhovni rad.

Usporedo s odlaskom na Intenzive kod majstora M. B.- Hisa Hatana, gradimo naš ašram "ADA"- utočište, petnaestak kilometara od Splita prema Omišu u starom selu Zeljovići.

Godine 1994. osnivamo udrugu pod nazivom "Argonauti" - Udruga za istraživanje i ekspanziju svijesti- kako bismo nesmetano i legalno mogli održavati Intenzive Prosvjetljenja.

Bavimo se meditacijom i tečajevima komunikacije, da bi na rođendan Intenziva Prosvjetljenja na ovim područjima, 29. studenoga 1998. godine održali svoj prvi Intenziv Prosvjetljenja.

Uz sve razvojne promjene i usavršavanja koje je ovaj sustav doživio, bili smo skloni prvotnom izvornom nazivu pod kojim i dan danas prakticiramo ovaj sustav - Intenziv Prosvjetljenja.


http://www.inet.hr/~zzemunik/povijest.html
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 23:42   #2
Nisam upoznat sa tehnikom Intenziva. O čemu se točno radi? Kako se prakticira?

Imam samo jednu knjigu od Žike a nije vezana za intenzive već za Golden Dawn sustav magije.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 10:18   #3
Obzirom da poznajem osobno jednog od navedenih u uvodnom postu)duhovnjaka..
mogu sva ta prosvjetljenja inicirana njihovim posredstvom nazvati samo dobrom zabavom....
Hajde Krena,a jesi li ti doživio prosvjetljenje posredstvom nekog od njih...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:00   #4
to je za mlade duse koje osjecaju prazninu prohujalih vijekova jer nisu bile duhovale u ta davna primitivna vremena
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:26   #5
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Obzirom da poznajem osobno jednog od navedenih u uvodnom postu)duhovnjaka..
mogu sva ta prosvjetljenja inicirana njihovim posredstvom nazvati samo dobrom zabavom....
Hajde Krena,a jesi li ti doživio prosvjetljenje posredstvom nekog od njih...
Kako ću doživjeti prosvjetljenje kada nisam ni probao tu tehniku. Samo sam o njoj čitao u knjizi od Slavinskog. Imam kod kuće dvije knjige: Sunjata , te druga Intenziv prosvjetljenja
Izvjesni duhovnjak, Zemunik je imao tečaj nedaleko od moga stana, a ja sam kasno za to saznao. http://www.ayus.hr/arhiva/16-intenzi...jetljenja.html

Ta je tehnika sada dobila malo drukčije ime: Intenziv gnoze

p.s.

A koga ti to duhovljaka poznaješ, ako nije tajna ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:32   #6
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Nisam upoznat sa tehnikom Intenziva. O čemu se točno radi? Kako se prakticira?

Imam samo jednu knjigu od Žike a nije vezana za intenzive već za Golden Dawn sustav magije.
Evo jednog dobrog opisa te tehnike : http://intenziv.blog.hr/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:19   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jednog dobrog opisa te tehnike : http://intenziv.blog.hr/
Čini se vrlo razumna i vrlo intenzivna praksa. Dobar naziv za sustav!

Nešto kao zen koan u paru ili atma vichara (samo-ispitivanje) po Ramani Maharishiju + mindfulness u hodu.

Prakticirao sam nešto slično, pa iz iskustva mogu reći da je ovo jedan meni osobno od najboljih načina koji kombiniraju uporabu pasivne koncentracije i aktivne kontemplacije u duhovnu praksu.

Samo, mislim da ćemo se nas dvojica složiti, ovo "prosvjetljenje" ili "gnoza" je malo pretenciozno i uvodi nužni dualizam u priču. Možda je bolje koristiti psihološki termin "samo-aktualizacija" jer je to više dinamički proces, nešto što je nemoguće odvojiti od prizmenog života. Iako ne vjerujem u ultimativnu spoznaju u epistemološkom smislu, niti u ultimativni bitak u ontološkom smislu kao nešto natprirodno, i dalje smatram da po ovom što vidim, ova praksa itekako ima dobre plodove. Neka moj realizam ili nedostatak idealizma ne bude apsolutna nit vodilja onome tko ovo čita, to je samo moj racionalistički mentalni sklop.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.01.2012. at 19:25.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 21:43   #8
Quote:
“Ja sam jednostavno postavio sebi pitanje i odgovor je bio tu.“
I koji je onda odgovor? Pazi Krena, ako se radi o gnosisu, sam rijec ima znacenje zora - trenutnog uvida, nema tu puno price, ni tecajeva...stoga, jel receno koji je to odgovor na pitanje “tko sam ja“?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 22:13   #9
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
I koji je onda odgovor? Pazi Krena, ako se radi o gnosisu, sam rijec ima znacenje zora - trenutnog uvida, nema tu puno price, ni tecajeva...stoga, jel receno koji je to odgovor na pitanje “tko sam ja“?
Nema odgovora u sklopu standardne logike. Radi se o nekoj vrsti zen-koana i uvida na nešto što se ne može izreći riječima. To je mnogo složenija problematika negoli kada nam fizičari kažu da se prostor može kriviti, a vrijeme usporavati. Za granične stvari fizike imamo matematiku koja nam to može donekle predoćiti. A u rješenju zen-koana nemamo ništa za predočavanje. Nešto slično da pokušaš čovjeku rođenom bez muda objasniti što je to orgazam
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 22:17   #10
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nema odgovora u sklopu standardne logike. Radi se o nekoj vrsti zen-koana i uvida na nešto što se ne može izreći riječima. To je mnogo složenija problematika negoli kada nam fizičari kažu da se prostor može kriviti, a vrijeme usporavati. Za granične stvari fizike imamo matematiku koja nam to može donekle predoćiti. A u rješenju zen-koana nemamo ništa za predočavanje. Nešto slično da pokušaš čovjeku rođenom bez muda objasniti što je to orgazam
Nedaj se zavarati, nema to veze s logikom, ima veze s odgovorom, ako je isti nadjen, onda je i izreciv...but hej, djaba onda, ko ce na tecajeve, ko ce kupit knjiga
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 23:33   #11
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Nedaj se zavarati, nema to veze s logikom, ima veze s odgovorom, ako je isti nadjen, onda je i izreciv...but hej, djaba onda, ko ce na tecajeve, ko ce kupit knjiga
Normalno, uvijek ima ljudi koji dobro žive od prodaje magle
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 23:42   #12
Bila ja prije 18 g.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 00:52   #13
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Bila ja prije 18 g.
I kako je bilo ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 01:03   #14
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
I kako je bilo ?
Pa ono što mi je izuzetno ostalo u sjećanju jest da sam na kraju trodnevnog intenziva mogla gledati "kroz zidove", a vraćajući se kući u autobusu sam mogla "čuti" svakog ponaosob što misli u tom trenutku
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 01:08   #15
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Pa ono što mi je izuzetno ostalo u sjećanju jest da sam na kraju trodnevnog intenziva mogla gledati "kroz zidove", a vraćajući se kući u autobusu sam mogla "čuti" svakog ponaosob što misli u tom trenutku
Da li je to bilo kod čike Slavinskog? Ova mi iskustva više liče na neku halucinaciju negoli na prosvjetljenje ?!
A kako se točno radi vježba komunikacije. Što točno govori aktivna, a što radi pasivna osoba?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 01:17   #16
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li je to bilo kod čike Slavinskog? Ova mi iskustva više liče na neku halucinaciju negoli na prosvjetljenje ?!
A kako se točno radi vježba komunikacije. Što točno govori aktivna, a što radi pasivna osoba?
Kod jednog njegovog učenika još iz ex Juge, samo sam u međuvremenu zaboravila kak se zove.
Pa ne bih uopće rekla da su to halucinacije, provjerene su na mjestu
Jednostavno, svijet si vidio potpuno drugačije, gotovo prozirno, a granice između materije i duha kao da nisu postojale. Definitivno jedno od najjačih iskustava ikada koje sam imala.

Jao, nemoj me sada detalje ispitivati jer ih se ne sjećam. Znam da nas je bilo tri para, radili smo putem šalabahtera gdje je točno pisalo što tko govori, mijenjali smo se u parovima i sjećam se da smo počeli tako što smo se poistovjećivali s predmetima oko nas i pokušavali "ući" u njih, osjećati njihovu strukturu, materijale i tako..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 12:30   #17
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Pa ono što mi je izuzetno ostalo u sjećanju jest da sam na kraju trodnevnog intenziva mogla gledati "kroz zidove", a vraćajući se kući u autobusu sam mogla "čuti" svakog ponaosob što misli u tom trenutku
zašto nisi nastavila?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 16:45   #18
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Kod jednog njegovog učenika još iz ex Juge, samo sam u međuvremenu zaboravila kak se zove.
Pa ne bih uopće rekla da su to halucinacije, provjerene su na mjestu
Jednostavno, svijet si vidio potpuno drugačije, gotovo prozirno, a granice između materije i duha kao da nisu postojale. Definitivno jedno od najjačih iskustava ikada koje sam imala.

Jao, nemoj me sada detalje ispitivati jer ih se ne sjećam. Znam da nas je bilo tri para, radili smo putem šalabahtera gdje je točno pisalo što tko govori, mijenjali smo se u parovima i sjećam se da smo počeli tako što smo se poistovjećivali s predmetima oko nas i pokušavali "ući" u njih, osjećati njihovu strukturu, materijale i tako..
Ja sam mislio da jedna osoba pita drugu o tome što je njezino ja, a da ova pokušava na sve naćine to reći. I da samo o tome razmišljaju 3 dana.
Izgleda da sam ja spontano došao na tu ideju koju ti spominješ: pokušaj da se poistovjetite s predmetima i da se pokuša u njih "ući". Moja tehnika je malo drukčija. Ja nemam sugovornika, a koristim i pomagala: cigaretu i wiski-kolu
Evo o čemu se radi: http://forum2.orbis.hr/showpost.php?...&postcount=170
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 18:39   #19
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moja tehnika je malo drukčija. Ja nemam sugovornika
covjekova duhovnost je bar za korak dva odmakla od te mute duhovnosti

covjek je u medjuvremenu spoznao da je komunikativno bice, i da je dijalog taj, da je covjekov odnos taj koji ga razvija


krena, poklonit cu ti izvadak iz upravo svoje danasnje e-pistolarne Patnje Starih Wertherica ::



to su ti oni koji NE vjeruju u konverzaciju, koji nikoga ne trebaju za talk back, jer oni misle da oni sve znaju . takvi vole celebrities, takvi se klanjaju liscu na drvetu, pioistovjecuju se s koprivom i obozavaju svoje kučiće i mačiće, samo zato sto im nitko od njih ne daje odgovor, odgovor za koji vec unaprijed znaju da im se mozda nece svidjati

to su ti oni kojima ne treba nikakav personhood niti relationship jer oni ce sve sami, i tako 'rastu' i nadimaju se kao germa, a jedino cega im puno udje u njihovu anforu i jedino sto im moze narusiti njihovu nirvanu i uvuci im se u sistem je neka demonštinica ili neki crvić, sto nazalost u izobilju i dobiju

eto, to sam bas iskomunicirala veceras lezuci vani pod svojim drvetom i gledajuci u sivo oblacno nebo, dok sam osluskivala sto mi ima reci moj Bog, Onaj koji mene slusa, a slusam i ja Njega … uvijek sam se divila nadahnutim ljudima koji su zivjeli tu Konverzaciju, koji su u svojim sredinama i za svojega vremena bili cak i u nemilosti, neshvaceni, pokoseni, a kojima tek danas ustvari placamo respekt . a nadasve se divim malim obicnim ljudima koji isto tako zive taj isti Dijalog koji se toliko umnozio rasirio i omasovio da je kao $2 burger postao dostupan u svakom zaseoku, i nije vise kuriozitet rezerviran za ''''pre(o)svijetle''''

nas dvije smo isto tako taj Dijalog, jer znamo prepoznati, sto-ono-babe-kazu, kad Bog govori kroz each one of us

napomena : ove dvije Ferhterice nemaju nista zajednicko, svaka ima svoje krilo, al se ispomazu
across the universe
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:10   #20
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
zašto nisi nastavila?
Pa nemam pojma. Jednostavno nisam tada bila zrela za to. Nekako sam unutar sebe osjećala da "preskačem stepenice"
I bila u pravu.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.