Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2013., 13:53   #1
Agnostik ili realan vjernik?

Ja sam agnostik, vjerujem samo u ono šta vidim, a ne šta drugi kažu, dakle znam da neznam, budizam je nekako najbliži mome uvjerenju, molio bih nekog sličnih uvjerenja da se javi na ovu temu.

Zadnje uređivanje istinac : 16.03.2013. at 14:55.
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 01:37   #2
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
Ja sam agnostik, vjerujem samo u ono šta vidim, a ne šta drugi kažu, dakle znam da neznam, budizam je nekako najbliži mome uvjerenju, molio bih nekog sličnih uvjerenja da se javi na ovu temu.
Ja vidim aure ljudi, vidim energije oko mene, vidim različite energetske procese u auri kada neko ko ima mogućnost energetskog delovanja zamoli duhovne energije da isceljuju, ili pokrene i neinteligentne energije u telu i slično. Ja nisam vernik, i ne verujem u ono što vidim, ja znam šta je to što vidim - budizam, kao i svaka religija, u samoj suštini nosi duhovne energije i ljudsku mogućnost dobijanja pomoći od njih, iako to jako malo ljudi vidi, a nauka ne može meriti niti je to njena oblast istraživanja što ne znači da ne postoji niti da treba u to da se veruje npr.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 10:28   #3
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
Ja sam agnostik, vjerujem samo u ono šta vidim, a ne šta drugi kažu, dakle znam da neznam, budizam je nekako najbliži mome uvjerenju, molio bih nekog sličnih uvjerenja da se javi na ovu temu.
Ne možeš vidjeti sve svojim osjetilima.

Jer stvarnost u kojoj živimo DALEKO nadmašuje materijalni svijet kojega mi ljudi možemo percipirati.

Moraš uzeti u obzir i duhovnu komponentu stvarnosti, osim materijalne, naravno.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 13:46   #4
Budizam ili realna religija

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ja vidim aure ljudi, vidim energije oko mene, vidim različite energetske procese u auri kada neko ko ima mogućnost energetskog delovanja zamoli duhovne energije da isceljuju, ili pokrene i neinteligentne energije u telu i slično. Ja nisam vernik, i ne verujem u ono što vidim, ja znam šta je to što vidim - budizam, kao i svaka religija, u samoj suštini nosi duhovne energije i ljudsku mogućnost dobijanja pomoći od njih, iako to jako malo ljudi vidi, a nauka ne može meriti niti je to njena oblast istraživanja što ne znači da ne postoji niti da treba u to da se veruje npr.
za Budu čak znaju kad se rodija, i budizam ja smatran nekad i ateističkom religijom, jer nema boga Buda je samo duhovni vođa što oće reć to je ipak realnije od drugih religija koje se pozivaju na boga,, agnostik je poput piški mi se, kaki mi se, ali kako je moguće vjerovat u priče bez dokaza?
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 22:53   #5
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
za Budu čak znaju kad se rodija, i budizam ja smatran nekad i ateističkom religijom, jer nema boga Buda je samo duhovni vođa što oće reć to je ipak realnije od drugih religija koje se pozivaju na boga,, agnostik je poput piški mi se, kaki mi se, ali kako je moguće vjerovat u priče bez dokaza?
To što se za Budu govori daleko od Tibeta, Nepala, Tajlanda etc je jedna stvar, a druga je činjenica da je Buda lično Avatar (Bogočovek), Avatar se pojavljivao svaki put u vreme kada je ljudska civilizacija padala sve dublje i postavljao se u skladu sa vremenom, tradicijom, problemima, otuda i jedan pristup duhovnosti drugačiji od Hrista, Krišne ili Rame pre njega, iako na istom putu ka razvoju svesti ljudi. U vreme Bude su se ljudi ogrezli u materijalizam, u skadu s tim je i delovanje koje je do danas ostalo navodno značajno po tome što "nema Boga" koji se spominje, što ne znači da ga nema, kao i čitav duhovni svet i filozofija duhovnosti koja daleko daleko da govori o isključivo nekakvoj suvoparnoj mentalnoj filozofiji, naprotiv, radi se u vrhunskim duhovnim znanjima, moćima dobijenim od duhovnih energija, delovanjima uz pomoć duhovnih energija, ali sa simpatičnim prizvukom za one koji "ne žele da imaju ikakvo verovanje u Boga i verovanje uopšte", i za takve je budizam otvoren, i slažem se da je najčistija duhovnost danas sačuvana na Tibetu, ali ona ima velike veze sa verovanjem takođe, samo se to zove u svetu Lama i Znanje-moć (moć kao pozitivna stvar, ne moć u rečniku profaniste).

Dakle, u budizmu ne samo da se ne spominje Bog u tom našem smislu reči, već je sam Buda Avatar (Bog, Jedan Jedini, u telu čoveka).

Postoje nebrojan broj čuda za "zapadnjake", ali zapadnjaci za to nemaju objašnjenja, da li to znači da ona ne postoje samo zato što neki profani školarac kaže da tako nešto ne postoji? Ne.. ali se ipak dešavaju.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 09:49   #6
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
za Budu čak znaju kad se rodija, i budizam ja smatran nekad i ateističkom religijom, jer nema boga Buda je samo duhovni vođa što oće reć to je ipak realnije od drugih religija koje se pozivaju na boga,, agnostik je poput piški mi se, kaki mi se, ali kako je moguće vjerovat u priče bez dokaza?
Za početak možeš probati nešto iz ove hrpe: https://www.forum.hr/showthread.php?t=727649

Sve su to manje-više ateističke duhovne tehnike

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ja vidim aure ljudi, vidim energije oko mene, vidim različite energetske procese u auri kada neko ko ima mogućnost energetskog delovanja zamoli duhovne energije da isceljuju, ili pokrene i neinteligentne energije u telu i slično. Ja nisam vernik, i ne verujem u ono što vidim, ja znam šta je to što vidim - budizam, kao i svaka religija, u samoj suštini nosi duhovne energije i ljudsku mogućnost dobijanja pomoći od njih, iako to jako malo ljudi vidi, a nauka ne može meriti niti je to njena oblast istraživanja što ne znači da ne postoji niti da treba u to da se veruje npr.
A da li bi mogao svojim viđenjem detektirati da li je netko bolestan ili nije !??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 12:35   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A da li bi mogao svojim viđenjem detektirati da li je netko bolestan ili nije !??
Ja nisam iscelitelj, te nisam razvio taj aspekt u tom konkretnom smislu, iako bolest i nije tako teško uočljiva kod čoveka i fizičkim okom odnosno uz adekvatno iskustvo u tom pravcu, svi ljudi imaju hronične bolesti, barem srednje teške, a oni koji imaju teške njih je prilično lako detektovati. S druge strane, to mi ništa ne znači, niti onoj osobi koja boluje ukoliko ja ne mogu da joj pomognem.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 01:09   #8
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
To što se za Budu govori daleko od Tibeta, Nepala, Tajlanda etc je jedna stvar, a druga je činjenica da je Buda lično Avatar (Bogočovek)
Za Budu ovi sa Tajlanda govore kako je duhovni vođa, a tamo sa dalekog zapada da je avatar.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sve su to manje-više ateističke duhovne tehnike
Meni je od religija, Budizam najsmisleniji jer nema Boga kojem se štujemo, ustvari pojedinac je na prvom mjestu...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 01:27   #9
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Za Budu ovi sa Tajlanda govore kako je duhovni vođa, a tamo sa dalekog zapada da je avatar.
Upravo u Indiji govore za njega da je Avatar, Bog lično. Na dalekom Zapadu isto, i to od strane Sadgurua.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:58   #10
islim da ima neka viša sila, kad nas nešto tišti osjećamo nekakvu bol u predjelu oko srca,
baš svi, kako to objasnit?
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 20:28   #11
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Upravo u Indiji govore za njega da je Avatar, Bog lično. Na dalekom Zapadu isto, i to od strane Sadgurua.
za budizam je bitno da je buda suštinski čovjek, odnosno, za budistu je bitno da je čovjek suštinski buda, da čineči isto što je činio sidartha može postati ''buddha'', da svako živo biće ''posjeduje buddha prirodu'', bar kao potencial, i može ga ostvariti, makar kroz više života ili kako več ko to sve vjeruje

budizam nebi imao nekog smisla ako bi buda bio avatar, a ne probuđen čovjek

to bi onda naprosto bio vaishnavizam
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 15:26   #12
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
za budizam je bitno da je buda suštinski čovjek, odnosno, za budistu je bitno da je čovjek suštinski buda, da čineči isto što je činio sidartha može postati ''buddha'', da svako živo biće ''posjeduje buddha prirodu'', bar kao potencial, i može ga ostvariti, makar kroz više života ili kako več ko to sve vjeruje

budizam nebi imao nekog smisla ako bi buda bio avatar, a ne probuđen čovjek

to bi onda naprosto bio vaishnavizam
ja samo iznosim koncept.

Buda bi bio Bog-čovek, probuđeni Bog u telu čoveka, ili Bog koji je direktno sišao u formu čoveka, za razliku od ljudi koji idu drugim putem ai se ne razlikuju od Avatara u skldu sa tezom da je jedino Bog Realnost, i on se u suštini ni po čemu ne razlikuje od Sebe u drugim ljudima osim što oni nisu shvatili da su Jedno, dok se on pojavljuje da bi probudio, i iza sebe ostavlja uticaj, jer je drevno Jedno u telu Zoroastra, Rame, Krišne, Bude, Hrista, Muhameda i poslednji Meher Baba. Budizam ne prelazi pojam svesti, u skladu s tim se i govori na takav način, dok se potencira stanje Nibane (Svest-jeste Bog-nije), ali u suštini toga ne postoji ništa sem Boga, i to je jedno stanje koje je samo prelaz ka višem stanju potpunog savršenstva svesti, jer samo sebi nije cilj. To dobro opisuje kroz knjige Meher Baba, koji jeste Avatar našeg doba, a tu potvrdu dobijam i preko drugog Savršenog Učitelja, što jeste čudno samo po sebi, ali ja to prihvatam tako neočekujući da bilo ko to tako doživljava.

Dakle, ne radi se o nekom religijskom panteonu već o jednom Znanju koje ovde spominjem, i koje je meni potpuno blisko, naročito što dolazi sa dve strane.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 17:34   #13
kako mozemo raspravljat o nečemo šta nema odgovora?
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 00:07   #14
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
kako mozemo raspravljat o nečemo šta nema odgovora?
Za tebe nema, ali za nekoga ima odgovora.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 03:16   #15
Ja potajno vjerujem u reinkarnaciju
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 13:07   #16
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Za tebe nema, ali za nekoga ima odgovora.
aj molim te reci, šta si to vidija?
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 13:37   #17
Znanje je u prihvaćanju neznanja, ostalo su samo pretpostavke na nerealnim odgovorima, neživimo vječno pa nije uopće važna priča o "drugom životu" osim toga da i postoji nitko se nije vratija od tamo o sim u drugom obliku
istinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 20:22   #18
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
ja samo iznosim koncept.
ali taj koncept nema veze s vezom

pali kanon veli da buda veli da nije bog

''avatar'' može biti bilo tko ili bilo što, ali po čistoj logici značenja pojma u sustavu u kojem se pojam kao takav koristi, ''gautama buddha'' nemože biti ''avatar'', kao što ''isus krist'' nemože biti recimo ''ubermensch'', jer su to nespojivi pojmovi iz različitih sustava, to bi sasvim razjebalo cjelu simboličku konstrukciju, mit bi izgubio ''unutarnju logiku'', pa bi time postao beznačajan, nešto kao neuspjeo film sa isforsiranom pričom i nerazrađenim likovima

Zadnje uređivanje kor-im : 25.03.2013. at 20:27.
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 21:12   #19
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ali taj koncept nema veze s vezom

pali kanon veli da buda veli da nije bog

''avatar'' može biti bilo tko ili bilo što, ali po čistoj logici značenja pojma u sustavu u kojem se pojam kao takav koristi, ''gautama buddha'' nemože biti ''avatar'', kao što ''isus krist'' nemože biti recimo ''ubermensch'', jer su to nespojivi pojmovi iz različitih sustava, to bi sasvim razjebalo cjelu simboličku konstrukciju, mit bi izgubio ''unutarnju logiku'', pa bi time postao beznačajan, nešto kao neuspjeo film sa isforsiranom pričom i nerazrađenim likovima
Eto sad vidiš kako je meni kad ljudi smišljaju koncepte o kojima ne znaju ništa.

Da poludiš..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 22:15   #20
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ali taj koncept nema veze s vezom

pali kanon veli da buda veli da nije bog

''avatar'' može biti bilo tko ili bilo što, ali po čistoj logici značenja pojma u sustavu u kojem se pojam kao takav koristi, ''gautama buddha'' nemože biti ''avatar'', kao što ''isus krist'' nemože biti recimo ''ubermensch'', jer su to nespojivi pojmovi iz različitih sustava, to bi sasvim razjebalo cjelu simboličku konstrukciju, mit bi izgubio ''unutarnju logiku'', pa bi time postao beznačajan, nešto kao neuspjeo film sa isforsiranom pričom i nerazrađenim likovima
Šta da ti kažem, sve je u nekom konceptu, pa i za svaki svako može reći da nema veze s vezom.

Nikakva koncepcija se ne može razbiti, duhovnost ne zavisi od koncepcije dogme ili objava, duhovnost zavisi od ličnog rada i posvećivanja praktičnom delovanju a ne mozganju ili praznoj intelektualizizaciji.

Avatar je onaj koga ljudi prepoznaju, mnoge Savršene Učitelje su smatrali avatarima, no, ipak, neko od tih može biti i ne mora, to je već treća stvar. Za mene je Avatar jedan, on se pojavljuje u određenim periodima, ali to je moje lično mišljenje na koje ne očekujem da se iko slaže ili ne slaže, ja sam u njegu siguran, osećam ga i to mi je dovoljno.

Budizam se u svojoj duhovnoj esenciji ni po čemu ne razlikuje od bilo koje religije u izvornom smislu, ni od Islama, ni od Hinduizma, jer je ljudska priroda jedna, i ona se razvija kroz na različite načine ali samo u jednom pravcu odnosno pod određenim principima koje su svakako univerzalni.

Ne znaju ni Hrišćani da je Hristos živeo praktično 60 godina, da je 8 godina živeo na granici Indije i Tibeta i bio čuven kao najbolji tumač budizma, pa to neće nikome ni pomoći ni odmoći, niti to neko može prihvatiti jerbo već nosi neki svoj koncept u glavi. Budizam poznaju oni koji se njime bave kao svojim Putem, posvećeno i koji su na toj stazi napravili pomak, takođe je to primer i za druga Učenja i prakse, onaj koji kroz svoj razvoj ne shvati univerzalnost duhovnog Puta, on teško može igde krenuti jer će se držati uvek nekakve igrade, a u razvoju ne postoje ograde sem onih koje treba prevazići.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.