Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 00:00   #41
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post

U načelu podjela (glede svjetonazora i duhovnosti pojedinaca) je na idealiste i racionaliste. Sad bi to mogli širiti na pod tipove ali nije tema.
..kako nema puno pravih vjernika nema ni ateista, to je moje mišljenje.
Svjetonazor raspodjeljuju svjetovni. Odvrti im 6 tisuća godina pa vidi dokud su stigli.


pravi vjernici?, naravno biti i ostati manjinom (barem s tim suglasna), premda pomalo nejasno ono "realan vjernik" (koja pak to definicija?), zbilja ukoliko se netko pravi 'idealnim' slagao te u oči, jer u nesavršenih ljudi idealni ne postoje, ne dalje od od lošijih ipak postoje bolji
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 11:48   #42
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Svjetonazor raspodjeljuju svjetovni. Odvrti im 6 tisuća godina pa vidi dokud su stigli.


pravi vjernici?, naravno biti i ostati manjinom (barem s tim suglasna), premda pomalo nejasno ono "realan vjernik" (koja pak to definicija?), zbilja ukoliko se netko pravi 'idealnim' slagao te u oči, jer u nesavršenih ljudi idealni ne postoje, ne dalje od od lošijih ipak postoje bolji
Nisu svi ljudi identičnog psiho pa onda i duhovnog zora.
Realistima, npr., okrenutim ka vanjskom, je duhvnost nešto drukčija nego nekome tko je recimo pjesnička duša ili umjetnička... ili intuitivac pogotovo, što je ustvari nekakav nadrazum, tzv. oko...hoće reć da takvi ljudi su duhovni iako se ne moraju nužno uooće i interesirati za duhovnost. (to sam mislio pod svjetonazor)

Vjernik u smislu iskustva i feedbacka.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:00   #43
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Svjetonazor raspodjeljuju svjetovni. Odvrti im 6 tisuća godina pa vidi dokud su stigli.


pravi vjernici?, naravno biti i ostati manjinom (barem s tim suglasna), premda pomalo nejasno ono "realan vjernik" (koja pak to definicija?), zbilja ukoliko se netko pravi 'idealnim' slagao te u oči, jer u nesavršenih ljudi idealni ne postoje, ne dalje od od lošijih ipak postoje bolji
A zašto šest tisuća godina? Zašto ne pet ili sedam?
Ajd bar jednom u životu daj iskren i konkretan odgovor na pitanje.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 17:41   #44
Naravno da postoji nekakav Bog tj Sila, u to nema nikakve sumnje, samo su nam detalji nepoznati...
mahher is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 17:04   #45
Evo i mene. Imala sam težak period i rekla da to nisam sama mogla proći. Zahvaljivala sam Bogu i anđelima što su me proveli kroz to. I onda se pojavio čovjek koji mi je pričao o Kristu i Bibliji. Bila sam oduševljena kao sjemenka koja padne na tlo. I rasla sam..I krstila se u tom ogranku kršćanstva. Sad se osjećam užasno. Prevareno. Traže od mene da se svaki dan molim i to na njihov način, da se odreknem prijatelja i svega , da Boga stavim ispred svoje djece, da sve prepustim Bogu gotovo da isključim mozak Nema glazbe, nema društva, nema ničega... I što god pomislim je grijeh...Užas...
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 17:04   #46
Quote:
mahher kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji nekakav Bog tj Sila, u to nema nikakve sumnje, samo su nam detalji nepoznati...
Da to je to,,,,
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 17:58   #47
Agnositici su ateisti.
Bog postoji isto kao što.postoji Sotona i ljudi koji ga slušaju i rade nerede u svijetu po njegovoj volji i zapovijedi jer su zavađeni i zatrovani, a veće zlo je i radi ovih dobrih kojih je u manjini a ne žele se istaknuti i izboriti se za bolje sutra jer na takve svi čekaju. Na takve i sam Bog čeka.

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Devil-Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 00:34   #48
Quote:
Devil-Hunter kaže: Pogledaj post
Agnositici su ateisti.
Bog postoji isto kao što.postoji Sotona i ljudi koji ga slušaju i rade nerede u svijetu po njegovoj volji i zapovijedi jer su zavađeni i zatrovani, a veće zlo je i radi ovih dobrih kojih je u manjini a ne žele se istaknuti i izboriti se za bolje sutra jer na takve svi čekaju. Na takve i sam Bog čeka.

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Ne postoji "Satana", a Bog je ljudima samo misao ili koncept, uglavnom nemaju čak ni intelektualno razumevnje eventualnog šireg koncepta. Satana je po pravilu totalno glup koncept, odnosi se posebno na one koji misli da veruju u nešto, suštanstveno prosto nemaju pojma ni u šta tačno veruju, još je gluplje što kažu "verujem u Boga a satana ovo, ono" iako im život prolazi polusvesno u svim stvarima u kojima im se lepljivi um ulepi, bez zapravog razmišljanja na te teme, bez ikakvog udela u šireju svesnosti o tome šta im prolazi kroz glavu, kroz telo, šta im izlazi iz usta itd, kamo li eksperimentisanja.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 22:43   #49
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne postoji "Satana", a Bog je ljudima samo misao ili koncept, uglavnom nemaju čak ni intelektualno razumevnje eventualnog šireg koncepta. Satana je po pravilu totalno glup koncept, odnosi se posebno na one koji misli da veruju u nešto, suštanstveno prosto nemaju pojma ni u šta tačno veruju, još je gluplje što kažu "verujem u Boga a satana ovo, ono" iako im život prolazi polusvesno u svim stvarima u kojima im se lepljivi um ulepi, bez zapravog razmišljanja na te teme, bez ikakvog udela u šireju svesnosti o tome šta im prolazi kroz glavu, kroz telo, šta im izlazi iz usta itd, kamo li eksperimentisanja.
Pazi yakuzza, znas kako vele: najveca obmana Satane je da ubijedi svijet da ne Satana ne postoji You cannot win

Mislim da je taj koncept obicna glupost i da je nemoguce da Stvoritelj koji je samo ljubav moze da stvori i da dozvoli da neko sustavno zlo cini sve suprotno od onoga sto Stvoritelj radi i predstavlja.

Zanimljivo je ono sto je dobio Ljubisa Stojanovic o duhovnoj energiji koja se ne zove Lucifer (duh.energije i nemaju imena), ali su ljudi navodno mislili na nju kad su opisivali taj "otpor" Lucifera. Ono sto je on dobio je da je ta duhovna energija jedna od najsavrsenijih koje je Stvoritelj stvorio, i da ona ima zadatak da od embriona duhovnih energija koje Stvoritelj neprekidno stvara, uz svoju brigu i pomoc, dovede te embrione do pune "zrelosti" uz minimalno odstupanje od programa tog embriona. Tj. nakon milijardi godina takve brige od embriona sa ugradjenim programom (nesto kao beba sa DNA programom) "odgoji" vrhunsku duhovnu energiju, onakvu kakvu je Stvoritelj zamislio. To se dogadja sa oko 5% embriona i oni postaju vrhunske duhovne energije u kozmosu. "Normalan" proces odgoja takvih duhovnih entiteta ne ukljucuje takvu veliku brigu i te energije vise ili manje odstupaju od programa Stvoritelja, pa je "Lucifer" energija predlagala Stvoritelju da umjesto samo 5% energija takav tretman prolaze sve novostvorene energije i njihovi embrioni. Navodno, Stvoritelj je to odbio jer je za takav "odgoj" potrebno jako puno vremena, a i ovakav "normalni" proces je sasvim dovoljan po misljenju Stvoritelja. To je Ljubisa dobio u meditaciji. Znaci, nije tu bilo nikakvog "sukoba", "pobune" i sl. Meni je bilo interesantno da je Ljubisa bio zbunjen kako je takva informacija uopce ikad stigla do ljudi, i vjerojatno ju je netko vremenom izokrenuo i preuvelicao, na taj nacin "stvorivsi" epski sukog izmedju Boga i Lucifera koji se samo uvecavao u umovima ljudi kroz stoljeca.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 15:56   #50
Quote:
istinac kaže: Pogledaj post
Ja sam agnostik, vjerujem samo u ono šta vidim, a ne šta drugi kažu, dakle znam da neznam, budizam je nekako najbliži mome uvjerenju, molio bih nekog sličnih uvjerenja da se javi na ovu temu.
Ako vjeruješ samo u ono što vidiš a ne šta drugi kažu onda bi te jedino promatranje samoubojice spriječilo najbržeg silaska sa 13-tog kata zgrade.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 18:15   #51
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Za Budu ovi sa Tajlanda govore kako je duhovni vođa, a tamo sa dalekog zapada da je avatar.
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Upravo u Indiji govore za njega da je Avatar, Bog lično. Na dalekom Zapadu isto, i to od strane Sadgurua.
Govore u Indiji neke vaisnavske i neohindu hinduske skupine i na zapadu naivni omniezotericari koji olako i bez filtracije upijaju sto god im je dovoljno duhovno sareno.

To u Indiji su poceli spominjati vise od tisucu odina nakon Bude sekte koje su se borile sa budistima za prevlast da bi neprijatelja istumacili i nadjacali inkluzivistickom kozmologijom.

Niti ima veze sa budizom niti ca ikakvim pokusajem objektivnog sagledavaja stvarnosti, slijepa vjera u tada) novokomponiranu religio-politicku mitologiju bez ikakve osnove.

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
ja samo iznosim koncept.
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Šta da ti kažem, sve je u nekom konceptu,
Sve je u nekom konceptu i svaki je pogresan. Stvari su kakve jesu, nase konceptualiziranje i fantaziraje na njima stvara gomile kula od karata vlastitih fantazija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 12:25   #52
Vjera u Boga nužno povlači za sobom određen svjetonazor jer je to njezina suština. Ako vjeruješ u Boga a ta Vjera nema utjecaja na tvoj život onda je isto kao da je i nema. To je ono što Agnostici očigledno ne razumiju.
Iz tog razloga ne možeš biti neutralan (Agnostik) po pitanju Vjere.
Ili vjeruješ pa sukladno Vjeri promatraš svijet, ili nemaš Vjeru koja utječe na tvoj svjetonazor.

Postoji još jedna konfuzija Agnostika. Stav da ne vjeruješ u nešto o čemu nemaš dovoljno pouzdanog znanja se zove Skepticizam. Ako želiš svoja racionalna distanciranja od ne-znanih stvari nazvati imenom onda koristi termin koji u deklarativnom smislu pojašnjava princip po kojem procjenjuješ i donosiš odluke.
Agnosticizam se odnosi samo na postojanje Boga.
Jel isti stav primjenjuješ u slučaju Vilenjaka, Patuljaka, Bigfoota?
Ako da, onda je vrijeme da se upoznaš sa Skepticizmom.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 22:15   #53
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Vjera u Boga nužno povlači za sobom određen svjetonazor jer je to njezina suština. Ako vjeruješ u Boga a ta Vjera nema utjecaja na tvoj život onda je isto kao da je i nema. To je ono što Agnostici očigledno ne razumiju.
Iz tog razloga ne možeš biti neutralan (Agnostik) po pitanju Vjere.
Ili vjeruješ pa sukladno Vjeri promatraš svijet, ili nemaš Vjeru koja utječe na tvoj svjetonazor.

Postoji još jedna konfuzija Agnostika. Stav da ne vjeruješ u nešto o čemu nemaš dovoljno pouzdanog znanja se zove Skepticizam. Ako želiš svoja racionalna distanciranja od ne-znanih stvari nazvati imenom onda koristi termin koji u deklarativnom smislu pojašnjava princip po kojem procjenjuješ i donosiš odluke.
Agnosticizam se odnosi samo na postojanje Boga.
Jel isti stav primjenjuješ u slučaju Vilenjaka, Patuljaka, Bigfoota?
Ako da, onda je vrijeme da se upoznaš sa Skepticizmom.

agnostici nemaju stav vjerovanja ili nevjerovanja, vec stav nemanja znanja o Bogu

vi, ateisti , kao i vjernici, primarno bazirate svoj stav na vjerovanju ne vjerujete u postojanje Boga iz relgija, kao sto vjerinci vjeruju u svog religiskog Boga, nema razlike izmejdu vas

ateizam nije organizirani sistem poput relgija, i to je jedina razlika sa religijama vjernika
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 00:10   #54
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
agnostici nemaju stav vjerovanja ili nevjerovanja, vec stav nemanja znanja o Bogu
Slažem se.

Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
vi, ateisti , kao i vjernici, primarno bazirate svoj stav na vjerovanju ne vjerujete u postojanje Boga iz relgija, kao sto vjerinci vjeruju u svog religiskog Boga, nema razlike izmejdu vas
"Ne vjerujete kao što vjeruju". Razumiješ li to ili ti treba pojasnit da te ne vjerovanje u Štrumfove čini različitim od vjernika u Štrumfove?

Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
ateizam nije organizirani sistem poput relgija, i to je jedina razlika sa religijama vjernika
Ti ne znaš što je religija ali se iz nekog razloga osjećaš pozvanom pričat o njoj i ateistima.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 01:05   #55
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post


Ti ne znaš što je religija ali se iz nekog razloga osjećaš pozvanom pričat o njoj i ateistima.
sto sam pogresno napisala

ateisti svoj stav baziraju ne vjerovanju nepostojanja religijskog Boga
vjernici svoj stav baziraju na vjerovanju postojanja religjskog Boga

YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 13:59   #56
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
sto sam pogresno napisala
Ako kažeš da "ateizam nije organizirani sistem poput religija, i to je jedina razlika sa religijama vjernika" onda pokazuješ da uopće ne razumiješ to o čemu govoriš.

Ateizam nije organizirani sistem zato što od nepostojanja vjerovanja ne možeš imati sistem. Nema ničega. Nula.
Ćelavi ljudi se ne bave stiliziranju svojih frizura. Njihove frizure ne igraju nikakvu ulogu u njihovim životima zato što ne postoje.

Religija je sistem koji se bavi intimnom svjetonazoru koji kao takav djeluje na svakodnevni život. Utječe i nekad presuđuje u tvojim svakodnevnim odlukama.
Vjeronauk u školama ili izvan njih direktno nameće ljudima svoj sustav vrijednosti i ponašanja. Od ljudi se traži da misle i da se ponašaju na određen način.

Kako onda možeš reći da je samo razlika u organiziranom sistemu?

Ateizam je termin kao i Daltonizam. Ako ne vidiš boje onda si Daltonist. Ako ne vidiš Boga onda si Ateist. Kraj priče.
Ono što se stalno miješa i poistovjećuje sa Ateizmom je vjerovanje Ateista u razne ideologije kao što su npr. Humanizam i Znanost. Ali te dvije ideologije su same po sebi predmet za sebe i kao takve se trebaju adresirati.
Kada govoriš o Znanosti onda ne govoriš o Ateizmu.
Kada govoriš o Humanizmu onda ne govoriš o Ateizmu.
Uostalom, mnogi vjernici dijele mnoga svoja uvjerenja sa Znanosti i Humanizmom.

Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
ateisti svoj stav baziraju ne vjerovanju nepostojanja religijskog Boga
vjernici svoj stav baziraju na vjerovanju postojanja religjskog Boga

Naravno ali za razliku od religije, Ateizam ne određuje kakav stav treba imati Ateist. Ateist je svatko tko ne vjeruje u postojanje Boga/Bogova. Tu ima bezbroj kombinacija. Možeš biti Ateist i npr. vjerovat u duhove ako vjeruješ da oni nemaju veze sa Bogom. Možeš vjerovati u vještice ako u toj slici ne postoji Bog.
U cijeloj priči je bitna definicija Boga koja određuje razliku između Ateizma i Teizma. Bog kao biće koje posjeduje volju i namjeru je ono što Ateizam ne prihvaća. Ali ima raznih vjerovanja koji podrazumijevaju nadnaravne sile i neku vrstu inteligencije iza koje ne stoji neko ultimativno biće koje misli, namjerava i djeluje u skladu sa željama.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 16:23   #57
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

U cijeloj priči je bitna definicija Boga koja određuje razliku između Ateizma i Teizma. Bog kao biće koje posjeduje volju i namjeru je ono što Ateizam ne prihvaća. Ali ima raznih vjerovanja koji podrazumijevaju nadnaravne sile i neku vrstu inteligencije iza koje ne stoji neko ultimativno biće koje misli, namjerava i djeluje u skladu sa željama.
ti pises o osobinama modernog ateizma, ali ateizam postoji znatno duze u povijesti ljudskog vjerovanja u Boga ili nesto drugo
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 15:37   #58
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Evo i mene. Imala sam težak period i rekla da to nisam sama mogla proći. Zahvaljivala sam Bogu i anđelima što su me proveli kroz to. I onda se pojavio čovjek koji mi je pričao o Kristu i Bibliji. Bila sam oduševljena kao sjemenka koja padne na tlo. I rasla sam..I krstila se u tom ogranku kršćanstva. Sad se osjećam užasno. Prevareno. Traže od mene da se svaki dan molim i to na njihov način, da se odreknem prijatelja i svega , da Boga stavim ispred svoje djece, da sve prepustim Bogu gotovo da isključim mozak Nema glazbe, nema društva, nema ničega... I što god pomislim je grijeh...Užas...


Uživaj u luksuzu razuma. Mnogi nemaju tu priliku.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 15:42   #59
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
ti pises o osobinama modernog ateizma, ali ateizam postoji znatno duze u povijesti ljudskog vjerovanja u Boga ili nesto drugo
Ateizam postoji duže u povijesti ljudskog vjerovanja u Boga ili nešto drugo?

Ne vladaš logikom i tu prestaje smisao komunikacije.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 16:38   #60
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ateizam postoji duže u povijesti ljudskog vjerovanja u Boga ili nešto drugo?

Ne vladaš logikom i tu prestaje smisao komunikacije.
netocno, ti nemas dovoljno znanja o povijesti ateizma
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.