Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2014., 12:37   #1
Kišni monolozi...

Zapravo... uopće nemam neku jasnu predodžbu kako bi ovo tema trebala izgledati, a još manje kakvom će uopće postati, no... za početak tu je kiša. Zvuk. Oslušnite malo... zastanite... pustite je neka samo pada.



Zrak je pun kisika i samo disanje postaje užitak. Pokušajte to osvjestiti... disanje. Evo sada jednom duboko udahnite kroz nos. Potpuno disanje polazi iz trbuha, zatim puni i širi prsni koš, i naizad dolazi do grla. Na isti način sada izdahnite. Znači prvo izdišemo iz grla, spuštamo prsni koš, te potom i sam trbuh. Pokušajte sada to ponoviti nekoliko puta. Zatim zatvorite oči, duboko dišite i samo slušajte kišu...

Dobro je malo stišati život. Pa i sama riječ duhovnost ima korijen u latinskom, spiritus... udah, disanje, duh. Zato sam upravo odabrao vodu, odnosno kišu. Sad ste se već naviknuli na ovaj zvuk u pozadini. Nije teško... fino smiruje, pa voda zauzima 70% površine našeg Planeta, a maseni udio vode u živim organizmima zna se popeti i do 90%. Ona je dio nas...

Voda kao medij, simbol čišćenja. Bez stalnog oblika, okusa, boje i mirisa...
Ta dva nevjerovatna atoma vodika koji su pod kutom od 104.5° vezana za atomom kisika. Da... točno pod kutom od 104.5°. Ne znam za vas, ali meni je ovo, kada sam prvi put čitao, izmamilo osmjeh na lice.
Razmišljate li kada o toj harmoniji i uređenosti mikro svijeta. Tom nevidljivom skladu, čije savršenstvo nam je vidljivo u mnogim oblicima, no nama sve to ipak promiče i bez nekog osobitog napora, uspjevamo propustiti čitave galaksije mogućnosti...
Mogućnosti inspiracije, one pozitivne pokretačke energije, čistoće i punine misli koju je tada lako usmjeriti u jasno i dobro djelovanje.

Danas čovjek treba sve veću vanjsku stimulaciju kako bi pronašao zadovoljstvo i sreću, a dubokog sam uvjerenja da se u nama kriju odgovori na sva naša pitanja.
Pokušat ću kroz ove kišne monologe postaviti sebi, a i Vama ta pitanja.




1. pitanje... što je to najbolje u meni?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 18:41   #2
Lijepo da si dozivio danasnji dan. Cini se kao drugaciji nego dani prije njega..
Lijep ti je post a moj odgovor na pitanje..ne znam.
Ima neka neopipljivost, izvor neke sretne mirnoce koji ne podlijeze racionalnom analiziranju .. i htio bih biti ta osoba na tom mjestu ali ne mogu haha.. mozda i mozesm ali ne znam
Dayvan Cowboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 01:52   #3
Što je to najbolje u meni?

Evo pošto sada možda malo drugačije gledate na kišu, ili ste za trenutak uspjeli smirili život, stišati svakodnevnu buku koja vas okružuje, onda je sada pravi trenutak za pokušati odgovoriti na ovo pitanje.
Što je to najbolje u meni? Što je to što me čini čovjekom, što me čini dostojnim života u tijelu čovjeka. Vidjet ćete da nije nimalo lako naći iskren odgovor. Dayvan Cowboy kaže kako odgovor ne zna, ali nastavlja...


Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Ima neka neopipljivost, izvor neke sretne mirnoce koji ne podlijeze racionalnom analiziranju ...
Odgovaram slikom...


Ljetni pljusak je ovog puža zarobio, pretvorivši ga u otok. On je sada sam i ima priliku to vrijeme posvetiti sebi. No pošto nema svijest, puž će čekati da se voda povuče, i kada se put oslobodi, krenut će dalje za svojim instinktima.
Čovjek za razliku od puža ima svijest i da bi iskreno odgovorio na ovo pitanje, mora pronaći neko vrijeme samo za sebe. Mora ponekad postati otok. Tek tada će sa ovih izvora neopipljivosti poteći sretna mirnoća u kojoj možemo potražiti odgovor.

Što se mene osobno tiče, suosjećanje vidim kao svoje najveće postignuće. To je jedna potpuno druga planeta sa koje ova Zemlja postaje moja majka, živo biće. S te planete jasno vidite kako vaše svakodnevno djelovanje prema dobrom, hrani tu vrlinu u vama, a istovremeno čini dobro drugima.

Suosjećanje ne samo da produbljuje osobni emotivni spektar, ono pretvara one neke neopipljivosti koje spominje Dayvan Cowboy u jasne senzacije, a način na kojih dopiremo do ljudi su tako snažni, iskreni i izravni da je moguće komprimirati desetke godina života u svega nekoliko dana poznanstva.

Mislim da se s tim čovjek jednostavno rađa i samo je pitanje vremena kada će to sjeme jednom u nama proklijati. Kad se to napokon dogodi, više nikad ne može biti obuzdano. Ono nas jednostavno prerasta i postaje svrha. To je jedan plamen koji može upaliti tisuće baklji, a da ništa ne izgubi od svoje snage.

Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 09:12   #4
U slici puža vidim borbu za opstanak, tako da se puž doista posvećuje samome sebi, tj instinktivno pokušava ne utopiti se. Dali će uspijeti?
erleuchtet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 14:09   #5
Slazem se s tobom i razumijem sliku, zapravo svi smo u toj situaciji.
Vecina nas je veoma nesretna u nekom ocekivanju bilo da je to posao, novac, ljubav; to stanje nas cini nemocnim, nepokretljivim, izvor nepresusne tjeskobe i svima se vrti isti monolog: "Samo da dobijem to onda cu moci raditi na sebi, onda cu biti sretan!".

Svi smo u istom polozaju, svi se osjecamo zarobljeni ali to je prilika koja nam je dana, zaista je; iako i to sam osjecam, vidim, ti si mi ovim postom dao malo momenta.
Mozemo pogledati ovu sliku puza i vidjeti ono sto zelimo vidjeti.
Sve tvrdnje ce biti tocne.. moze biti borba za prezivljavanjem ili prilika za rad.

Na vrhuncu nase nevolje mi smo sami i ta samoca je nepodnosljiva.. mozemo gurnuti glavu u vodi u nadi da cemo vidjeti dno, da cemo vidjeti dubinu nase nevolje ne primjetivsi vedro nebo iznad nas.

Kako si postigao to stanje sucuti? Jer ja isto kao i vecina ljudi volim misliti da sam empatican, ali nisam. Empatican sam samo za situacije koje sam ja prosao, prava empatija ne proizlazi iz prepoznavanja uzorka nego iz iskrene sposobnosti poistovjecivanja.
Dayvan Cowboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 15:45   #6
Quote:
erleuchtet kaže: Pogledaj post
U slici puža vidim borbu za opstanak, tako da se puž doista posvećuje samome sebi, tj instinktivno pokušava ne utopiti se. Dali će uspijeti?
Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Mozemo pogledati ovu sliku puza i vidjeti ono sto zelimo vidjeti.
Sve tvrdnje ce biti tocne.. moze biti borba za prezivljavanjem ili prilika za rad.
Kao što je lako zaključiti u pitanju je stvar percepcije. No percepcija je jednako važna kao i izbor koji sljedi, ako ne i važnija jer prethodi izboru i na taj način ga ipak uvjetuje.

Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Slazem se s tobom i razumijem sliku, zapravo svi smo u toj situaciji.
Vecina nas je veoma nesretna u nekom ocekivanju bilo da je to posao, novac, ljubav; to stanje nas cini nemocnim, nepokretljivim, izvor nepresusne tjeskobe i svima se vrti isti monolog: "Samo da dobijem to onda cu moci raditi na sebi, onda cu biti sretan!".

Da... meni je to naprosto nevjerovatno. Stvar je tako jednostavna... svi težimo istom, pa zašto je onda tako teško? Siguran sam da nam je nešto promaklo, mislim čovječanstvu kao cjelini...?!

A možda jednostavno nemamo muda? Možda je lakše sve to što osjećamo zboksati u kojekakve kuteve podsvijesti, oblikovati to na svoj način, gdje znamo da nećemo biti povrijeđeni, gdje ćemo biti sigurni. E pa kurac!!! Treba boliti, treba biti neizvjesno, tim više... jer mi ljudi imamo takve alate, od jezika, preko umjetnosti i uvijek nam još neki kamenčić nedostaje, pa da sve to posložimo u savršen mozaik.

E pa ne ide tako! Treba dati, treba biti prvi, treba pokrenuti, treba učiniti i ne očekivati da će se vratiti (ali uvijek se vrati, ne na istom mjestu, nekad ne i od istih ljudi, ali se uvijek vrati). Treba oprostiti, treba pokušati ponovo, treba razderati ove luđačke košulje konzumerizma... i tada sasvim mirno kad osjetite energiju vlastitiog bića, kad uskladite percepciju sa onim stvarnim željama koje nosite, e tada ste na vrhu tobogana i tada imate pravo sjesti na guzicu i iz sveg glasa zaurlati... Geronimooo!!!

I bit ćete promjena koju želite vidjeti. A možda pokrenete i čitav jedan vatromet ludila i istinskog prepoznavanja bliskih ljudi oko vas, jer kao što sam već pisao, kad jednom taknete drugo biće na taj divan neposredan način, pojavljuju se neke spone koje postaju gotovo neraskidive.



Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Kako si postigao to stanje sucuti? Jer ja isto kao i vecina ljudi volim misliti da sam empatican, ali nisam. Empatican sam samo za situacije koje sam ja prosao, prava empatija ne proizlazi iz prepoznavanja uzorka nego iz iskrene sposobnosti poistovjecivanja.
Volontiranjem.

Ajde ljudi... izvucite to iz sebe! Što je to najbolje u vama?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 16:18   #7
Eto u pravu si volontiranjem. No tko će odvojiti vrijeme za druge? Ne za sebe već za druge. Onu dimenziju koja nas škrto uvjetuje kratkoćom. Sati, pa dana pa godina.
erleuchtet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 22:07   #8
Lisce susti
pokoji automobil
mjesec iza oblaka



p.s. Nadam se da na pokvarih kisnu atmosferu

Imama jednu:

kap na obrazu
dah u magli
kišobran za dvoje

laka noć svim dobrim ljudima
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš

Zadnje uređivanje modro-zeleni : 13.02.2014. at 22:16. Reason: slikica
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 06:44   #9
Quote:
I bit ćete promjena koju želite vidjeti.
Veoma mi se sviđa tema, a ova izjava mi je najviše zapela za oko

Quote:
erleuchtet kaže: Pogledaj post
Eto u pravu si volontiranjem. No tko će odvojiti vrijeme za druge? Ne za sebe već za druge. Onu dimenziju koja nas škrto uvjetuje kratkoćom. Sati, pa dana pa godina.
Pomogneš li zaista sebi, pomoći ćeš i drugima. Pomogneš li drugima, pomoći ćeš i sebi. Ništa u životu nije jednosmjerno.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 10:28   #10
bezuvjetna ljubav

a, šta se puza tice, ne vidim ga u borbi za opstanak, prije u "igru" stapanja s tom vodom...pogledajte mu ticala...nisu uvucena kao kad ga se preplaši....on samo, istrazuje i uziva u ono što voli
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 11:43   #11
Polako se okupljamo pod ovim kišobranom... neka, dekor je i dalje kiša, taj mantričko rominjavi zvuk kiše i mi i dalje imamo pitanje "Što je to najbolje u meni?"

Evo dok čekamo da se netko ohrabri, nekoliko jednostavnih promišljanja... upravo ovako, kako se razvija ova tema, slično se ljudi ponašaju u stvarnom životu. Okupe se oko nekog zajedničkog intreresa, na prvu donesu jednu dobru energiju sa sobom, ali onda često dolazi do osipanja, a to se događa jer se izgubi ona vodilja koja ih je spojila.

Zato i dalje inzistiram da se odvažite. Sad zamislite kako je teško u stvarnom životu, kad je "problem" u virtulnom svijetu izvući dobro iz sebe. Ili možda nismo zadovoljni s onim što imamo za ponuditi. Možda smatramo da to što imamo nije dovoljno vrijedno, da bi bilo predstavljeno...

Mislim, sve ovo je ljudsko i ne treba nas čuditi nijedan odgovor. Svi strahovi, nade, želje i čežnje, sve radosti, ekstaze, oduševljenja i sreće, sve slučajnosti i spontanosti jednako nastanjuju sva srca ljudi. Kako već ide ona..."Sve što je ljudsko, nije mi strano." Znači sada dolazimo do selekcije do izbora, no prije nego se on dogodi trebamo se pozabaviti percepcijom.

Zato nam je nužno izvući ono dobro iz sebe. Za početak tu... u temi. Jer puž sa slike i njegova interpretacija donosi na tisuće varijacija. Unutrašnjih razmišljanja, strahova, nada, motiva... Izbora su na kraju dva. Ostati i čekati ili zaplivati. No ako samo malo drugačije pristupite slici situacija se drastično mijenja. Nagnete li glavu udesno za 90°, možda vidite dva puža kako se ljube i odjednom ne postoje dva izbora, odjednom se stvara sav ocean mogućnosti.

Možda je i odlučio popiti svu lokvu, nije bitno... bitno je to djelovanje kroz prizmu dobra. Jer kad gledate jednu stvarnost, iz nje svi izvlačimo različite senzacije, zato jer je i gledamo drugačijim očima. Ako je gledamo očima dobra, onda će nam i povratna senzacija biti dobra.



Zato je bitno izvući to dobro vani, ma kako vam se ono činilo nebitno, nedostojno, malo ili...
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 14:15   #12
Vidjeti...barem ponekad, te čarobne niti što nas spajaju

__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 03:00   #13
Moram priznati da me modro-zeleni inspirirao sa ovom lijepom slikom iznad, a pogotovo ovim zagasito zelenim i smirujućim tonovima. Pa dok čekamo da se još netko odvaži i podjeli to dobro koje nosi, evo nekoliko redova jednostavnosti, što u riječima, što u slikama...



Nadam se da tema smiruje, jer i vizualno je teško doživiti samo ogromnu količinu slova i tema kojima forum obiluje, a kamo li još poruku koju nose. Zato sam i font malo prilagdio da sve skupa bude fluidnije. Eh da i onaj link na kišu s prvog posta. Meni je background i dok pišem i dok čitam... i ne samo ovdje.



Nastojim staviti slike sa dosta detalja. Ne samo da bi ih duže gledali, već da malo zastanete... oko voli lijepe stvari, a oči su jedini vidljivi dio mozga. Znači zastanite na trenutak... možete se sjetiti i onog dubokog disanja iz uvodnog posta. Ne treba puno, samo trenutak.

A što je to trenutak?
Osim što je vremenski kratko razdoblje, potrebno je još nešto što povezuje to kratko vremensko razdoblje i udahnjuje mu život, činivši ga tako trenutkom.



Trenuci... netko je jednom napisao da je trenutak ona tišina koja nastupi kada po kišnom danu autom prođete ispod nadvožnjaka. Prekrasno...
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 11:56   #14
Svaki trenutak je uludo potračen ako ga potpuno ne proživljavamo.Rastopimo se u trenutku i postanemo sam trenutak koji smo oduvijek i jedino što jesmo. Izvorno se prisjetimo se da smo voda, biljkica i puž sa razlikama koje nisu odvojene. Spoj i spona smo svega, izgubljena smo karika svega koja spaja sve a koja nikad nije bila izgubljena. Rastočili sebe.

Voda smo koja okruzuje daje život biljkici i pužu, biljkica smo koja daje podršku pužu i koji se nekim čudom našao tu okružen predivnom vodom, puž smo zajedno sa vodom biljkicom i sa svim mislima. Sve smo to.

mmmm...kako fina vodica.
Možda biljkica sljeći tren i popusti ali mmm...vodica je mmm....

Zadnje uređivanje Happyning : 15.02.2014. at 12:02.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 19:29   #15
Idemo dalje...
Trenutak, da... osobito oni trenuci koje ćemo pamtiti čitav život. Te zarobljene esencije koje su jednom uspjele napasti svih 5 osjetila. Neopisivo sjedinjenje vanjskog podražaja kroz emociju i besprijekorno preseljenje u unutrašnji doživljaj i sve to bez ikakvog utroška energije. Tako snažni i komprimirani, postaju plamene baklje na zidovima pamćenja. I gore čitav život, a nastale su u jednom, jedva mjerljivom djeliću života... postavši tako... trenutak.



Kad takav jedan trenutak u nama izazove drugo biće, onda dolazimo do onoga što bi se najlakše moglo opisati kao ljubav. O intezitetu ljubavi i onome što u nama izaziva nije potrebno govoriti. Dovoljno je reći kako iz tih protočnosti i međusobnih stapanja nastaje novi život. Toliko o intezitetu, suštini, jer kao što i ova kap stapajući se sa zemljom napušta svoj savršeni oblik, energija te ljepote hrani zemlju koja potom rađa novi život.



No, postoji i onih nekoliko metara pada u slučaju kapi, odnosno životni put kad je u pitanju čovjek. Tim putem čovjek treba zablistati kao kap, biti čist, biti čovjek... i zato nam je potrebno ono dobro u nama, a na koje čekam već neko vrijeme.

Sutra ću napisati zbog čega mislim da nije došlo...
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 13:30   #16
Dobro u nama... evo, čekao sam nekoliko dana, mada sam bio poprilično siguran da se nitko neće odvažiti. Ne zato što dobro ne egzistira u čovjeku, već zato što je potreban subjekt prema kojem će to dobro djelovati i na kojem ćemo moći prepoznati njegov učinak. Znači potrebno nam je drugo živo biće da bi prema njemu i za njega činili dobro. Psu treba čovjek, da bi bio odan, djetetu majka, da bi bilo sigurno, majci dijete, da bi bila brižna...

Možete biti ispunjeni dobrotom, ali da bi ona imalo smisla, mora biti pretočena u djelovanje prema drugom živom biću. Strpljenje, ljubav, odanost, brižnost, poštenje... ma bilo koja ljudska vrlina ima smisla samo u djelovanju prema drugome. Nije dovoljno biti npr. pravedan na način da smo za sebe sigurni da nikada nećemo biti nepravedni prema nekome, već trebamo djelovati kad primjetimo bilo kakvu nepravdu.



Čovjek ima taj blagoslov da može osvjestiti svoje djelovanje i to u potpunosti i prema svakome
.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 21:02   #17
Ja bih rado podragala ovoga psa, mislim da čeka nekoga...
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 02:04   #18
tema koja potice osjecaj doma.privlaci poput magneta i izvlaci ono skriveno, poput ljepote kise
__________________
love is everything
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 22:51   #19
Pošto smo locirali dobro unutar nas samih, svatko na svoj način i u svom posebnom obliku, sada dolazimo do faze ispoljavanja tog dobra. Znači nakon statičkog promišljanja o dobru, njegovog osvješćivanja, sada bi to dobro trebali oplemeniti. Najbolji način da se to napravi je kroz čin davanja. Na taj način ono što dajemo, nam se vraća, ali oplemenjeno, tako da u sebi sadrži i neku povratnu kapljicu ugode, te nas potiče na ponovni čin davanja.Tako, dobro u nama vibrira, hrani onoga kome je upućeno, ali isto tako kroz sam čin davanja hrani i onoga koji dobro čini. Isto kao što kiša pada na zemlju, te se ponovo u ciklusu uzdiže na nebo i na tom putu hrani život, čovjek se kroz davanje dobra uzdiže, osvješćuje i hrani drugog čovjeka.




Često čujem kako se traži od Duhovnosti da se dokaže, no pokušajte je shvatiti kao putokaz, a ne kao mjesto. Ona je ona želja i način, ona je samo putovanje, ali ne i destinacija. Ona je način pada jedne kapi i uzdizanja druge u cikličnom postojanju. Lako je donjeti dokaz i time potvrditi svima dolazak na neku lokaciju. Da ste zbilja uživali na tom putovanju, znaju samo oni koji su putovali sa vama.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 11:55   #20
ljudima na temi
__________________
love is everything
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.