Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2014., 13:15   #41
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post

Drugi problem s idejom da ti se bog direktno obraća je taj što - istina je - puno ljudi ima dojam da im se bog obraća, međutim svima njima se obraća uglavnom bog njihove religije. Nema masovnim preobraćenja s islama zato jer im je Isus poručio da su u krivu. Muslimanima se obraća Alah, kršćanima Isus ili Jehova, a onima koji neodređeno vjeruju u neku višu silu, obraća im se nekakva viša sila Pretpostavljam da se i tebi obratio bog iz kulture u kojoj si odrastao?
Zato je moj dojam da ta iskustva dolaze iznutra, a ne izvana.
Slažem se u tome da dolaze samo iznutra, jer i nema ničeg "izvana" suštinskog ljudskog Sebstva, jer je Duša bezgranična, i sve se nalazi u njoj.

S druge strane, potpuno je prirodno to što ljudi doživljavaju na način kako doživljavaju (ako je to iskustvo stvarno a ne posledica drugih pojava), a prirodno je u tome što im se nikada ne obraća Stvaralac kao takav, već su to forme koje su njima najbliskije, iza toga mogu stajati samo atributi Boga koji su za takve vidove spoznaja najbliži svesti čoveku, a kako obično duhovnici u monoteističkim religijama imaju samo na umu svog Avatara odnosno nekakvog Boga koga niti mogu opisivati niti shvatiti kao celovitog, forma služi svrsi duhovne pomoći (dakla, ako je taj kontakt zapravo ostvaren) a dalje tumačenje ostaje na igri subjekta i onda su svedočanstva takva.

Lamaisti u meditaciji imaju kontakte sa različitim vidovima manifestacija, uzašlim majstorima itd, iako njima nije svojstveno da se tome posebno prepuštaju.

Premda je i u hrišćanstvi, kao i islamu (sufizmu pre svega) poznat kontakt ne samo sa "Bogom" u tom kontekstu, koliko sa različitim subjektima duhovne hijerarhije a koji su i opisivani vekovima, utkani dalje kao arhetipi i u mišjlenje i umetnost. Ali da im se pojavila jedna magla (duhovna energija kako je njen prirodan oblik), dakle, jedno sivkasto polje ni po čemu posebno, to ne bi imalo nekakvog posebnog smisla za ograničenu svest čoveka nego kada se radi o Šivi, Avalokitešvari, Serafimima ili Muhamedu, ili opet, kako neko kaže - pokojnoj babi.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:24   #42
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Slažem se u tome da dolaze samo iznutra, jer i nema ničeg "izvana" suštinskog ljudskog Sebstva, jer je Duša bezgranična, i sve se nalazi u njoj.

S druge strane, potpuno je prirodno to što ljudi doživljavaju na način kako doživljavaju (ako je to iskustvo stvarno a ne posledica drugih pojava), a prirodno je u tome što im se nikada ne obraća Stvaralac kao takav, već su to forme koje su njima najbliskije, iza toga mogu stajati samo atributi Boga koji su za takve vidove spoznaja najbliži svesti čoveku, a kako obično duhovnici u monoteističkim religijama imaju samo na umu svog Avatara odnosno nekakvog Boga koga niti mogu opisivati niti shvatiti kao celovitog, forma služi svrsi duhovne pomoći (dakla, ako je taj kontakt zapravo ostvaren) a dalje tumačenje ostaje na igri subjekta i onda su svedočanstva takva.

Lamaisti u meditaciji imaju kontakte sa različitim vidovima manifestacija, uzašlim majstorima itd, iako njima nije svojstveno da se tome posebno prepuštaju.

Premda je i u hrišćanstvi, kao i islamu (sufizmu pre svega) poznat kontakt ne samo sa "Bogom" u tom kontekstu, koliko sa različitim subjektima duhovne hijerarhije a koji su i opisivani vekovima, utkani dalje kao arhetipi i u mišjlenje i umetnost. Ali da im se pojavila jedna magla (duhovna energija kako je njen prirodan oblik), dakle, jedno sivkasto polje ni po čemu posebno, to ne bi imalo nekakvog posebnog smisla za ograničenu svest čoveka nego kada se radi o Šivi, Avalokitešvari, Serafimima ili Muhamedu, ili opet, kako neko kaže - pokojnoj babi.
Evo, rekli smo istu stvar različitim riječima i sad kad bi imali svoje fanatične sljedbenike, oni bi međusobno mahali svaki sa svojim tekstom i svađali se, jer nam sve riječi nisu iste oni koji bi shvatili poantu bi znali da ono što smo zapisali, da već piše u njihovom srcu
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:33   #43
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Evo, rekli smo istu stvar različitim riječima i sad kad bi imali svoje fanatične sljedbenike, oni bi međusobno mahali svaki sa svojim tekstom i svađali se, jer nam sve riječi nisu iste oni koji bi shvatili poantu bi znali da ono što smo zapisali, da već piše u njihovom srcu
Ujedno smo to pisali u praktično istom vremenskom intervalu. Ja sam malo odužio dok si ti prvi postavio komentar.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:39   #44
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Uglavnom se slažem s napisanim.
Ali tu je jedna pogreška, Ti misliš da su ljudi skloni promišljanju nisuuuuu!
I ponavljam, ljuč je u onom što sui napisao, što će nam slobodna volja ako nema uvida, onda je to tapkanje koje može biti opasno. Što će meni slobodna volja na nepoznatom terenu, ja itekako želim što više ograda po raznim putićimi, jer mi ne treba slobodan izbor prema provaliji.
Da su ljudi skloni promišljanju, pa prvo bi se ukinulo pravo glasa i demokracija!
Vidiš, ljudi ne moraju niti razmišljati niti biti pametni. Jedino što moraju imati je informacija. Na primjer, ja s apsolutnom sigurnošću znam da je kazna za pljačku zatvor, pa kad krenem u pljačku izvršavam vlastitu slobodnu volju znajući za posljedice i ako me uhvate ne mogu se vaditi da nisam znao.
Isto tako, ako mentalno poremećena osoba napravi kriminal, njega se ne kažnjava nego liječi, jer nije sposoban shvatiti posljedice, prema tome nije ni odgovoran.

Tvoja analogija o ogradama podrazumijeva da mi ne moramo znati razloge zabrana, ali ih se moramo držati. Međutim, upitno je da li uopće zabrane postoje zbog slijedećeg razloga: na svijetu je puno religija, a samo kršćanstva ima na tisuće denominacija. Čak i unutar kršćanstva postoje razlike u shvaćanju božjih zahtjeva, a kamoli između različitih religija.
Stoga mi nije jasno, kako prosječni kršćanin može znati što bog hoće, kad se čak i njegovi kolege koji isto listaju bibliju ne slažu s njim? Zapravo jasno mi je, svaki kršćanin umišlja da je jedino on pravi, a ostali su zavedeni

Na primjer, uzmimo neku realnu životnu situaciju. Cura zatrudni sa 15 godina i rodi dijete. Ako boga nema, to nije nikakav problem. Život će ići svojim tokom, dijete će odrasti, jedina posljedica će biti za djevojku koja će morati ozbiljnije živjeti u mlađim danima, ali kad dođe u 40te, a dijete ode na faks, koga više briga što je bilo?
Međutim, neke kršćanske denominacije će to osuditi, vanbračni seks, blud, vanbračno dijete...ide se u pakao za to. U nekim arapskim zemljama će zaliti djevojku kiselinom.

Iz ovog primjera vidimo da izrazito važno imati točnu informaciju o tome što bog želi od tebe, a to ne možemo dobiti od drugih ljudi, jer - kako sam objasnio - puno je ljudi i svaki tvrdi drugačije. Ako bog nešto očekuje od nas, sigurno u svojoj mudrosti razumije da jedino direktno obraćanje pali, obzirom da prosječan čovjek ne može precizno odrediti koja denominacija kršćanstva je jedina točna.
Dakle, jednom kada iskreno pitaš da ti se bog ukaže, a on se ne javi, to je ekvivalent kao kada nekog nešto pitaš, a on ti okrene leđa i ne želi pričati s tobom. Što se radi tada? Ideš svojim putem I kako me onda taj stvoritelj može držati odgovornim za nešto, a nije mi ništa rekao kad sam ga pitao?

To me malo podsjeća na poreznu koja moju firmu opali s globom zbog nekog propusta, a kad smo ih baš to pitali, nisu nam znali reći kako to treba riješiti.
Je li bog kao porezna u Hrvata? Pušta ljude neka se sami snalaze i onda ih kazni ako smo nešto krivo shvatili?
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:47   #45
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Primjetio da većina nakon smrti (ove prividne) uđu u tunele i svatko više manje vidi svog Boga ili predstavnika boga, odnosno ateisti vide svjetlo (na kraju tunela), pitao svećenika, zar nebi svi trebali vidjeti istog?
...ili možda mozak u trenucima kada prestaje dotok krvi polako prekida sa svojim funkcijama, pa dio koji je zadužen za vid više ne formira sliku već vidiš jedino rupu od zjenice u obliku mutnog svijetla u daljini? Dodajmo još lučenje endorfina koji čine ugodu, i malo snova, i efekt je potpun.

Da je to stvarno religijsko iskustvo, onda to ne bi doživljavali i astronauti koji se vježbaju u centrifugama pa ostaju bez svijesti, ili piloti koji brzo poniru pa izgube svijest.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:53   #46
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Vidiš, ljudi ne moraju niti razmišljati niti biti pametni. Jedino što moraju imati je informacija. Na primjer, ja s apsolutnom sigurnošću znam da je kazna za pljačku zatvor, pa kad krenem u pljačku izvršavam vlastitu slobodnu volju znajući za posljedice i ako me uhvate ne mogu se vaditi da nisam znao.
Isto tako, ako mentalno poremećena osoba napravi kriminal, njega se ne kažnjava nego liječi, jer nije sposoban shvatiti posljedice, prema tome nije ni odgovoran.

Tvoja analogija o ogradama podrazumijeva da mi ne moramo znati razloge zabrana, ali ih se moramo držati. Međutim, upitno je da li uopće zabrane postoje zbog slijedećeg razloga: na svijetu je puno religija, a samo kršćanstva ima na tisuće denominacija. Čak i unutar kršćanstva postoje razlike u shvaćanju božjih zahtjeva, a kamoli između različitih religija.
Stoga mi nije jasno, kako prosječni kršćanin može znati što bog hoće, kad se čak i njegovi kolege koji isto listaju bibliju ne slažu s njim? Zapravo jasno mi je, svaki kršćanin umišlja da je jedino on pravi, a ostali su zavedeni

Na primjer, uzmimo neku realnu životnu situaciju. Cura zatrudni sa 15 godina i rodi dijete. Ako boga nema, to nije nikakav problem. Život će ići svojim tokom, dijete će odrasti, jedina posljedica će biti za djevojku koja će morati ozbiljnije živjeti u mlađim danima, ali kad dođe u 40te, a dijete ode na faks, koga više briga što je bilo?
Međutim, neke kršćanske denominacije će to osuditi, vanbračni seks, blud, vanbračno dijete...ide se u pakao za to. U nekim arapskim zemljama će zaliti djevojku kiselinom.

Iz ovog primjera vidimo da izrazito važno imati točnu informaciju o tome što bog želi od tebe, a to ne možemo dobiti od drugih ljudi, jer - kako sam objasnio - puno je ljudi i svaki tvrdi drugačije. Ako bog nešto očekuje od nas, sigurno u svojoj mudrosti razumije da jedino direktno obraćanje pali, obzirom da prosječan čovjek ne može precizno odrediti koja denominacija kršćanstva je jedina točna.
Dakle, jednom kada iskreno pitaš da ti se bog ukaže, a on se ne javi, to je ekvivalent kao kada nekog nešto pitaš, a on ti okrene leđa i ne želi pričati s tobom. Što se radi tada? Ideš svojim putem I kako me onda taj stvoritelj može držati odgovornim za nešto, a nije mi ništa rekao kad sam ga pitao?

To me malo podsjeća na poreznu koja moju firmu opali s globom zbog nekog propusta, a kad smo ih baš to pitali, nisu nam znali reći kako to treba riješiti.
Je li bog kao porezna u Hrvata? Pušta ljude neka se sami snalaze i onda ih kazni ako smo nešto krivo shvatili?
Pa ja sam se složi s tobom u načelu, sloboda izbora ima smisao samo uz punu informaciju.

A u situacijama, ako namem informaciju, volio bi jasne ograde.

Dao sam primjer staza uz provaliju ili neznam, upute lokalnog stanovništva kad se izgubiš u nekom nepoznatom gradu.

Tebi može doći netko i uvjeravati te kako on zna što Bog hoće, naravno, da ako nemaš povjerenja da ga ne moraš poslušati

U nepoznatom gradu uzmeš taksi, taksist može biti pošten i najkraćim putem te dovest do cilja ili te vozikati po gradu po najskupljoj tarifi.

Možeš naletiti i na lažnog taksistu šaljivđiju koji osim što će te provozati, još će te iskrcati u neku vukojebinu...

E sad, što vrijedi da ti netko da pravo na izbor taksisata, ako nemaš punu informaciju tko je od njih pošten taksista, a tko loš šaljivđija

Da ne laprdam dalje slažem se da je znanje bolje od pukog slobodnog izbora!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:55   #47
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
...ili možda mozak u trenucima kada prestaje dotok krvi polako prekida sa svojim funkcijama, pa dio koji je zadužen za vid više ne formira sliku već vidiš jedino rupu od zjenice u obliku mutnog svijetla u daljini? Dodajmo još lučenje endorfina koji čine ugodu, i malo snova, i efekt je potpun.

Da je to stvarno religijsko iskustvo, onda to ne bi doživljavali i astronauti koji se vježbaju u centrifugama pa ostaju bez svijesti, ili piloti koji brzo poniru pa izgube svijest.
Zato postoje meditacije, kojima želimo prekoračiti taj tunel i vidjeti, što kad mozak do kraja utrne
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 14:04   #48
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Dakle, jednom kada iskreno pitaš da ti se bog ukaže, a on se ne javi, to je ekvivalent kao kada nekog nešto pitaš, a on ti okrene leđa i ne želi pričati s tobom. Što se radi tada? Ideš svojim putem I kako me onda taj stvoritelj može držati odgovornim za nešto, a nije mi ništa rekao kad sam ga pitao?
Da bi neko dobijao Sveta znanja kao znanja koja nisu o opsegu ljudske mogućnosti saznanja, ta osoba je s jedne strane na visokom duhovnom nivou, što znači da se te pojave dešavaju ne nekom željom ili na volju čoveka, već isključivo na volju duhovnih energija odnosno duhovnom potrebom, a koje su čoveku pretpostavljene oduvek, i preko njih se to dešava. To su znanja do kojih nauka niti filozofija ili bilo koja umna delatnost ograničenog čoveka ne može dopreti, to su znanja iz onostranog koji pripadaju čoveku u širem kontekstu ali je on za njih blokiran hiljadama godina (kako mi to kažemo, otuđio se od prirode, iako ta priroda podrazumeva ne samo šume, brda, životinje, reke i mora i harmoničan saživot već i kontakte sa duhovnim energijama krzo svest čoveka)

Kako je čovečanstvo u generalnom neznanju, ono ne može ni doseći duhovni razvoj jer time bi značilo da poseduje Znanje (ne ljudsko znanje kao plod umovanja), i stoga je običnom čoveku teško uopšte da se upusti u istraživanje Duhovnog znanja, u njegovo razumevanje posebno ako nema ko da mu to objasni (kao i u osnovnoj školi, dete neće samo načiti da piše bez pomoći, sem verovatno vunderkidova koji samo slože, no ostatak ipak nije kadar za tako nešto, tako je i u duhovnim stvarima svakako).

Bog se manifestuje preko svojih atrubuta, isto kao što se manifestuje preko sveg postojećeg a ujedno to i nije On kao nešto bezgranično što se ne može razumeti niti je to cilj individue na planeti. Može se, doduše, reći u jednom porednom smislu da je to objava Boga itd, iako su po sredi drugačiji vidovi (ako su pravi, dabome).

Dakle, to što danas 10.000 ljudi tvrdi da je primilo znanje o Boga, a kad se prouče ta znanja, vidi se da su ili plod ljudske intucije o tome šta je "dobro a šta je loše", čiji osećaj za tim bi trebao svako da probudi, ili su baljezganja najraznoraznijeg tipa i ni po čemu se ne razlikuju od klasičnog ljudskog umišljanja, ili su Duhovna znanja (Sveta znanja) koja su najređa, i ako su novijeg datuma onda su najčistija i blagorodna za svakoga. Ali, to da svako želi da se njemu baš obraća neko "od gore" i da time mu usluži njegove ljudske ograničene želje, često odgovore na pitanja koje nemaju nikakvog suštinskog smisla sa eventualnim njegovim duhovnim razvojem kao prirodom duše.

Činjenica da stvari po sebi nisu ni dobre ni loše, a takođe i to da usled duhovnog nerazumevanja i neznanja razvija se strah, nezadovoljstvo, gomilaju problemi, sebičnost, sve veće ograničavanje u svim pravcima i haos koji je celovit i seže dubkoo unutar čoveka - pri tome celu dramu čini svakim danom još težom i tako ad infinitum.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 14:14   #49
bolid74

"Dakle, jednom kada iskreno pitaš da ti se bog ukaže, a on se ne javi, to je ekvivalent kao kada nekog nešto pitaš, a on ti okrene leđa i ne želi pričati s tobom. Što se radi tada? Ideš svojim putem I kako me onda taj stvoritelj može držati odgovornim za nešto, a nije mi ništa rekao kad sam ga pitao..."

Prvo ko smo mi da se nama Bog ukazuje kad ga zovnemo? Ne radi u T-mobileu...drugo i ja nekad okrenem leđa/zašutim kad me neko nešto pita, a odgovor mu je pred nosom napisan, ali osoba nije uložila trud da pročita...

Drugo, kojim jezikom Bog govori? Latinski, poljski, talijanski? Treba li znati hrvatski ako mi nešto želi reći ili ja trebam pokušati shvatiti božji jezik?..hoće li mi reći riječima koje mi ljudi ne doživljavamo/zaboravimo ili će se dogoditi neka situacija nad kojom ću se zamisliti ako se želim zamisliti i doći sama do odgovora kojeg ću pamtiti ne kao riječ nego kao stvarnu situaciju koja se dogodila ali se i nije morala, a upravo je odgovor na pitanje koje tražim...a da to onda nema veze s Bogom nego čistom slučajnosti

..i da ja sam ta koja trebam otvoriti oči, pitati se, i shvatiti da mi je kroz neki događaj odgovoreno ili će mi tek biti odgovoreno ali opet bez konkretnog dokaza...

...i da pitao si ga pitanje a nije odgovorio, možda je baš tražio da mu ponoviš pitanje, odustao si jer nije skočio odmah, a zašto i bi, možda pitanje nije bilo ispravno, možda je već odgovoreno, ali znaš što se kaže ko traži nalazi, uvijek pali kod mene čak i u shoppingu..
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 14:32   #50
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Prvo ko smo mi da se nama Bog ukazuje kad ga zovnemo? Ne radi u T-mobileu...drugo i ja nekad okrenem leđa/zašutim kad me neko nešto pita, a odgovor mu je pred nosom napisan, ali osoba nije uložila trud da pročita...
Jednako su mi odbojni i takvi ljudi i takvi '' bogovi '' koji šute kad ja nešto pitam i okreću leđa očekujući da im čitam preuzvišene misli, pa ja to onda otfikarim po kratkom postupku, zaboravim da takve spodobe uopće postoje, ljudske ili '' božanske '', živim u blaženom neznanju, sama sam svoj bog i nema većeg boga nigdje iznad mene da mi se prekenjava nad glavom - i svi problemi rješeni.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 15:08   #51
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Prvo ko smo mi da se nama Bog ukazuje kad ga zovnemo? Ne radi u T-mobileu...drugo i ja nekad okrenem leđa/zašutim kad me neko nešto pita, a odgovor mu je pred nosom napisan, ali osoba nije uložila trud da pročita...
Mi smo njegova kreacija s kojom se upleo u 6.000 godina dugotrajnu konfuziju, zbog kojih je potapao svijet, žrtvovao svog sina, bla bla bla...
Ok, prihvaćam da je moguće da je on u nekoj sferi iz koje nema šta komunicirati s nama, i neki vjeruju i to, međutim to je u oštroj suprotnosti sa glavninom kršćana koji tvrde da mu je jako stalo do svakog do nas i da nas sluša, ako ne direktno, onda preko Isusa.

Kažeš da mi je odgovor pred nosom, i shvaćam da svaki kršćanin koji umišlja da je jedino njegova denominacija točna misli tako. Međutim, objasnio sam da puno ljudi na svijetu tvrde drugačije stvari, religije su podijeljene na tisuće pravaca, prema tome odgovor nije nikom pred nosom, inače bi svi znali istu stvar.

Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Drugo, kojim jezikom Bog govori? Latinski, poljski, talijanski? Treba li znati hrvatski ako mi nešto želi reći ili ja trebam pokušati shvatiti božji jezik?..hoće li mi reći riječima koje mi ljudi ne doživljavamo/zaboravimo ili će se dogoditi neka situacija nad kojom ću se zamisliti ako se želim zamisliti i doći sama do odgovora kojeg ću pamtiti ne kao riječ nego kao stvarnu situaciju koja se dogodila ali se i nije morala, a upravo je odgovor na pitanje koje tražim...a da to onda nema veze s Bogom nego čistom slučajnosti
Valjda se on treba prilagoditi nama, obzirom da smo mi nesavršeni i smrtni, ako nam želi nešto poručiti? Kako ću ga ja doseći? Vičući glasnije? Nije baš da ga mogu potezati za rukav ako se neće okrenuti
Da li ti svom djetetu objašnjavaš nuklearnu fiziku riječima atomskog fizičara ili prilagodiš temu dječjem uzrastu? Tako bi isvemoguće biće moglo osmisliti neku komunikaciju, pa makar i na svim jezicima, na način da ne zbuni 7 milijardi ljudi? Valjda bog može sebe obznaniti svima?

Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
..i da ja sam ta koja trebam otvoriti oči, pitati se, i shvatiti da mi je kroz neki događaj odgovoreno ili će mi tek biti odgovoreno ali opet bez konkretnog dokaza...
Ja govorim cijelo vrijeme da ljudi širom planeta "otvaraju oči" i "shvaćaju", pa su, uz božju pomoć, dokučili sve na tisuće različitih načina. To jednostavno nije dobra metoda za dokučiti istinu. Da je, većina bi se složila oko istine.

Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
...i da pitao si ga pitanje a nije odgovorio, možda je baš tražio da mu ponoviš pitanje, odustao si jer nije skočio odmah, a zašto i bi, možda pitanje nije bilo ispravno, možda je već odgovoreno, ali znaš što se kaže ko traži nalazi, uvijek pali kod mene čak i u shoppingu..
Eh, da je samo ignoriranje pitanja problem, pitao bih ja opet

Cijeli svijet jednostavno ne djeluje kao da ga je osmislio bog pun ljubavi. Ne samo ljudska patnja, već i životinje koje se proždiru, vulkani, potresi, meteori koji padaju s neba...potrebno je puno mentalne gimnastike da se ta kontradikcija uskladi - kao što se da pročitati u prvom postu.
Bog nama lijepo, a mi njemu tako, pa eto i đavo se upleo, i prema njemu bog lijepo, a on tako...pa ipak nas i dalje voli, ali eto, dao vama ženama porođajne muke...pa nas malo potopio, a mi opet loši, pa poslao sina, a mi opet loši...ne znam za vas, ali meni to ne izgleda kao savršen plan, više mi dođe kao krpanje rupa na buretu, jednu začepiš, a na drugoj strani procuri.

Puno je razumnije objašnjenje da se bog jednostavno ne bavi našim životima, ako uopće postoji.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 15:14   #52
Quote:
Tiger Lily kaže: Pogledaj post
Jednako su mi odbojni i takvi ljudi i takvi '' bogovi '' koji šute kad ja nešto pitam i okreću leđa očekujući da im čitam preuzvišene misli, pa ja to onda otfikarim po kratkom postupku, zaboravim da takve spodobe uopće postoje, ljudske ili '' božanske '', živim u blaženom neznanju, sama sam svoj bog i nema većeg boga nigdje iznad mene da mi se prekenjava nad glavom - i svi problemi rješeni.
Ako si dobro čitala ja pričam o tome da zašutim kad me neko pita o nećem što sam već ne rekla nego napisala, kome je u biti plačeno da čita što je napisano, a ne radi se o nikakvom čitanju misli ovdje pričam o ljudima...radi se o tome da mene vrijeđa tuđa nezainteresiranost ili ljenost što li već, i onda bi ja trebala takovoj osobi servirat sve već jednom napismeno servirano...i ja takve odma otfikarim svojom šutnjom
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 15:37   #53
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
radi se o tome da mene vrijeđa tuđa nezainteresiranost ili ljenost što li već, i onda bi ja trebala takovoj osobi servirat sve već jednom napismeno servirano...i ja takve odma otfikarim svojom šutnjom
Samo naprijed ti po svom, ali ne nameći svoj osobni ideal represivnog, komunikacijski nesposobnog boga svima ostalima, jer si potpuno nelogična: ako vjeruješ da si stvorena na njegovu priliku, čemu je onda potrebno to ponizno strahopoštovanje ko kad neki sićušni kmet drhturi pred svojim arogantnim feudalcem, u stilu '' šta ima meni bijedniku bog odgovarati na neka moja pitanja ?? ''

O čemu mi oprosti pričamo - ako netko postavi jasno, pristojno pitanje, a ne dobije od sagovornika jasan odgovor nego okretanje leđa, taj koji pita nije u nikakvom problemu, nego je problem s lijenim ignorantom koji ne zna iskomunicirati ni odgovor na pitanje, ni to da ne želi odgovoriti na pitanje - dakle, treba onda dekonstruirati sliku tog tupavog i neinteligentnog boga, u smislu da takvog naprosto nema, a i da ga ima, skroz je nekoristan u našem životu, pa o njemu ne treba ni misliti.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 16:17   #54
to se i ja cijelo vrijeme pitam, zašto bi bog (ako je svemogući) dopustio ovako nešto ili ovako nešto, ovo je nešto prestrašno, mislim ja ne mogu shvatiti i nikad neću moći, kako ljudsko biće može napraviti drugom ljudskom biću tako nešto. inače sam odgojena u katoličkom duhu, išla redovito na mise, na vjeronauk, molila se, pjevala u crkvenom zboru. no onda sam progledala i prosvijetlila se negdje u 22. godini života i uvidjela da je katolička crkva jedan veliki bullshit. ma ja smatram da su sve religije glupost i da bi svijet bio bolji bez njih. sada bih za sebe mogla reći da sam agnostik ili ateist, ne znam, jer i sam ne znam u što da vjerujem ili ne. baš zbog te patnje koju bog dopušta sumnjam u njegovo postojanje.
crystalmaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 16:26   #55
Kažeš da mi je odgovor pred nosom, i shvaćam da svaki kršćanin koji umišlja da je jedino njegova denominacija točna misli tako...ovako zapiši pitanje na papir, i ponovno pročitaj Bibliju, sve, ne dijelove, Kuran što li već koje si vjere, izvuci sve rečenice koje se odnose na tvoje pitanje ili su povezane pitanjem, ako tada ne nađeš odgovor potraži svečenika možda njemu sine...

Međutim, objasnio sam da puno ljudi na svijetu tvrde drugačije stvari, religije su podijeljene na tisuće pravaca, prema tome odgovor nije nikom pred nosom, inače bi svi znali istu stvar...naravno pitanje bi trebalo biti koja je ona prava vjera...ako Kabalisti daju jake dokaze vjerovat ću u kabaliste, no činjenica znanstvena je da je upravo vjera koja je nastala na nekom geografskom području sačuvala živote tih ljudi...opstanak...mi gledamo na vjeru u africi kao na primitivnu, na neke obrede nepojmljive, ali rijetko kad se uspjelo proniknuti u tajnovite razloge zašto je to tako u tome području, isto tako vjerom želim biti ono što su bili moji preci. Zašto bi tražila istine u nekoj drugoj vjeri koja je došla sa nekog drugog kontinenta, područja? Da li je moja vjera prava ili neka druga...za hindusa je njegova prava za mene moja...oboje smo samo ljudi bez obzira na navodne razlike u vjerovanjima...a točno univerzalna vjera još nije izmišljena...

Ja govorim cijelo vrijeme da ljudi širom planeta "otvaraju oči" i "shvaćaju", pa su, uz božju pomoć, dokučili sve na tisuće različitih načina...možda ali ima li u tom mnoštvu ipak da je možda bit, osnova u svima ista...svete knjige postoje za svaku religiju, tumače ih svečenici, jesu li oni zakazali ako svako istu stvar tumači drugačije kako mu paše...možda negdje i neki jesu..

To jednostavno nije dobra metoda za dokučiti istinu. Da je, većina bi se složila oko istine...šta to nije dobra metoda da ima toliko vjera koliko ima otoka u moru...e sad koja je istinita? ajde probaj obrnuto koja je lažna? koja je laž u deset zapovjedi?...ali možemo se zapikniti za neku nebitnu činjenicu da li se nešto prije 2000 godina desilo tako ili nekako drugačije...kao da su tada ljudi imali tehnologiju današnjice...

Valjda se on treba prilagoditi nama, obzirom da smo mi nesavršeni i smrtni, ako nam želi nešto poručiti? Valjda se onda i tvoji roditelji trebaju prilagoditi tebi? Radi toga jer si nesavršen i smrtan...e sad smrtnsot je onako škakljiva tema...vjera tvrdi da smo besmrtni u duhu tjelo se raspada,...bog kad bi se prilagođavao nama pao bi u istu kaljužu od koje nas pokušava sačuvati...ali ipak imamo slobodnu volju

Kako ću ga ja doseći?...obrnuto probaj sagnuti glavu? Vičući glasnije? Oni kojima je najteže šute...hoće li lječnik u hitnim slučajevima prije priskočiti onome koji urla ili onome koji je miran i šuti...

Da li ti svom djetetu objašnjavaš nuklearnu fiziku riječima atomskog fizičara ili prilagodiš temu dječjem uzrastu? Tako bi isvemoguće biće moglo osmisliti neku komunikaciju, pa makar i na svim jezicima, na način da ne zbuni 7 milijardi ljudi? Valjda bog može sebe obznaniti svima?...ovo je smješno mislim da je taj dio već davna prošlost...

Cijeli svijet jednostavno ne djeluje kao da ga je osmislio bog pun ljubavi...hm da živimo li onda sada u paklu?...ali rekao ti je put..čovjek je čovjeku vuk ...kakve to veze ima s Bogom...što je on tu rekao?

ne znam za vas, ali meni to ne izgleda kao savršen plan, više mi dođe kao krpanje rupa na buretu, jednu začepiš, a na drugoj strani procuri...pa eto daj ti neku verziju plana kako bi to po tebi trebalo izgledati...savršeni plan...plan za šta to konkretno?

Puno je razumnije objašnjenje da se bog jednostavno ne bavi našim životima, ako uopće postoji...ali koje djete ima roditelje koji se s njim bave do smrti..radi se o tvom životu, sve ti je rečeno kroz sveto pismo, kad ćeš se ti počet njime bavit, kaže se da ti je dar..šta bi još tebalo da zamolimo T-mobile da otvori Help desk BNL...Bog na liniji...a i pitanje za kraj ko je tu da se bavi našim životima? Država? društvo? ili bližnji?...dobro u neku ruku kroje okvire, ali kretanje unutar okvira je vlastiti odabir...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 16:29   #56
Vrtimo se oko loših definicija Boga. Jer su nas tako naučili teološki autoriteti. A On sam ima ipak malo drukčije osobine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2752
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 16:55   #57
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
. . . Pa nek se ljudi upoznaju s Istinom da ne krive Boga za zlo bezveze ne . . . jer Bog nema ništa s tim. Za sad se još ne mješa u događaje na zemlji ali hoće uskoro jer dolazi Veliki dan Jehovin u kojem će posvetiti svoje sveto ime koje Sotona i ljudi blate. A taj dan se još zove i Harmagedon !
Ma da, samo što nije stigao, ha,ha....sad je negdje kod Hamburga, baš mi se sinoć javio. Ja mu se stalno molim pa se često javi, čujemo se i tako to. Imamo poseban odnos.

P.S. Bog dopušta zlo iz prostog razloga jer bog ne postoji.
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 17:04   #58
[QUOTE=Tiger Lily;50091517]Samo naprijed ti po svom, ali ne nameći svoj osobni ideal represivnog, komunikacijski nesposobnog boga svima ostalima, jer si potpuno nelogična: ...prosim dokaz za tvoje tvrdnje i ponizno se povlačim...prvo šta znači nametanje, koga ja išta silim, iznosim mišljenje, ti se možeš ne složit...drugo navedi rečenice koje govore o represiji, komunikacijskoj nesposobnosti boga...da li pričam o tome ili pričam o našem shvačanju vjerskih istina...i za kraj navedi nelogičnosti...konkretno i boldano prosim .l..


ako vjeruješ da si stvorena na njegovu priliku,...nikad u to nisam vjerovala, jer bi time sebe izjednačila s Bogom, a znamo čiji je to pokušaj bio, ali da duh božji prebiva u čovjeku...vjerujem kao i duh zla...

čemu je onda potrebno to ponizno strahopoštovanje ko kad neki sićušni kmet drhturi pred svojim arogantnim feudalcem, u stilu '' šta ima meni bijedniku bog odgovarati na neka moja pitanja ?? '' ...a čega to ima u feudalcu da treba drhturiti pred njim?...čemu ponizno strahopoštovnje ...jer smo nitko i ništa...samo prašina koju vjetar odnosi i više nas se nitko niti ne sijeća...jednaki robovi kao i prije 2000 godina, u modernijem obliku

O čemu mi oprosti pričamo - ako netko postavi jasno, pristojno pitanje, a ne dobije od sagovornika jasan odgovor nego okretanje leđa, taj koji pita nije u nikakvom problemu, nego je problem s lijenim ignorantom koji ne zna iskomunicirati ni odgovor na pitanje, ni to da ne želi odgovoriti na pitanje -

Oprosti koji je tvoj problem? Ovdje pričam o ljudskoj komunikaciji...taj koji pita je lijen jer pita, a sve mu je napisano, za to isto prima redovnu plaću...i to mu je posao...njegovo pitanje odaje da nije niti pročitao/la ono što mu je posao, ali onda ja neznam komunicirati kad su ljudi ljeni na svom radnom mjestu,što mene s druge stvari vrijeđa nečija indolencija i ravnodušnost, i sve bi da im se servira na gotovo...i da bit ću bahata za takve na foteljama, (oni će mislit da neznam komunicirat) onima koji se trude ali im teže ide ponovit ću ...kao tebi sada par puta istu stvar a ne kopčaš o čemu pričam

dakle, treba onda dekonstruirati sliku tog tupavog i neinteligentnog boga, u smislu da takvog naprosto nema, a i da ga ima, skroz je nekoristan u našem životu, pa o njemu ne treba ni misliti....točno što ti misliš o njemu to vjerojatno on misli i o tebi...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 17:11   #59
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
i za kraj navedi nelogičnosti...konkretno i boldano prosim .l..
Daj molim te sredi malo te citate, zamorna si za čitanje, ne ti kao osoba, nego način na koji pišeš postove.

Jasna misao, sređen stil, bistra glava - komunikacija teče ko po loju. Gdje je pak zbrka u glavi, oboje trebaju poraditi na tome da se pročiste veze i tokovi, a ja mislim da sam se potrudila biti jasna, i sad je red na tebi.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 17:49   #60
Quote:
Tiger Lily kaže: Pogledaj post
Daj molim te sredi malo te citate, zamorna si za čitanje, ne ti kao osoba, nego način na koji pišeš postove.

Jasna misao, sređen stil, bistra glava - komunikacija teče ko po loju. Gdje je pak zbrka u glavi, oboje trebaju poraditi na tome da se pročiste veze i tokovi, a ja mislim da sam se potrudila biti jasna, i sad je red na tebi.
Zatražila sam da budeš konkretna i da argumentiraš svoje tvrdnje..vidim da ti je sad problem moj stil i nesređenost teksta...neznam jel neko drugi ima problem s time

...jel ti to misliš tako bistra glava kojoj dva puta moram ponavljat isto...nije nikakv red na meni već ti nisi potkrijepila svoje tvrdnje

...i lakše je bježat od odgovora na koji si pozvana pametno se oglasit, ali nemaš argumanate, pa onda vješto prebacit ping-pong lopticu na drugi stol...žao mi je pala je na pod, ...ja ju ne mislim dizat i vraćat ti ju natrag, s pozivom da odgovoriš ...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.