Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2014., 13:39   #61
Često se u vezu dovode bezuvjetna ljubav majke - dijeteta. Postavimo pitanje, što je sa željama, očekivanjima roditelja za njihovo djete... volim te ali želim radi tvog dobra da si ovakav ili onakav ... ili pak imaju svoje želje, očekivanja od njega. jel to bezuvjetna ljubav,,,, to su opet programi, očekivanja, nastojanja, vezanosti... Bezuvjetna ljubav je slobodna od toga. Jel dostižna, teško , ali ipak nastojanje je put
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:44   #62
Aaa ... Moze neko objasnit cime je uvjetovana(ljubav) zivotinja koje su monogamne stvorene?

Pingvini,labudovi,lastavice...etc

Bezuvjetna ljubav ili ...?
__________________
Prosvijetljeno voljeno cudo Univerzuma
mmm-alrighty then-ORGAZAM!-LJUBAV!-PRVO ZDRAVICA BOLESNIH ONDA GOVOR MUTAVIH-zasto se nisam udala?
iz vedra neba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:49   #63
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Često se u vezu dovode bezuvjetna ljubav majke - dijeteta. Postavimo pitanje, što je sa željama, očekivanjima roditelja za njihovo djete... volim te ali želim radi tvog dobra da si ovakav ili onakav ... ili pak imaju svoje želje, očekivanja od njega. jel to bezuvjetna ljubav,,,, to su opet programi, očekivanja, nastojanja, vezanosti... Bezuvjetna ljubav je slobodna od toga. Jel dostižna, teško , ali ipak nastojanje je put
To je čista uvjetna ljubav.
U ime nečijeg dobra (poznata nam je ta konstrukcija) treba se dijete ponašati u skladu sa željama roditelja a ne govorimo sa njihovim neostavenim željama. Pa onda izabere krivu školu, krivog partnera ili izabere ne daj bože istospolnog pa krivi životni stil...

odlika slobode je odgovornost - odgoj za samoodgovornost je pretežak zadatak za neke roditelje jer to uključuje uvjet da ćeš voljeti dijete bez obzira kakvo ono bilo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:50   #64
Ljubav je Jedna i znači BEZUSLOVNO DAVANJE.
Bezuslovno davanje = Buzuslovno dobijanje (prihvatanje).

Stoga, ne postoji gradacija Ljubavi, Ljubav je uvijek LJUBAV=BEZUSLOVNO DAVANJE, a da bi bezuslovno dobijali (prihvatali) prvo moramo da se otvorimo, a da da bi se otvorili moramo da dopustimo da sve ono što JESMO bude ponuđeno bez uslova svemu postojećem, dakle da bude 'dato' bez razmišljanja zašto to činimo. Da bi se to ostvarilo SUD razuma mora da bude isključen.

Ljubav nije dio dimenzionalne realnosti, nije dio razuma. Ljubav je u sferi Duha. Biće razumom uvijek mjeri, uslovljava, koliko se daje toliko se dobija. Ljubav nema mjeru. Ljubav se uzdiže potpunim predavanjem razuma i njegovih vrijednosti a s tim i otvaranjem Sebe prema svemu, što uistinu znači davanjem Sebe.

Majčinska 'ljubav' nije bezuslovno davanje. Ona se djetetu daje upravo zbog uslovljenosti; ona svoj život ulaže u produžetak vrste. Tu je dakle prisutan uslov koji je postavljen na nivou genetike, na nivou pod-svjesnog razuma.

Ljubav nije privilegija majki. Ljubav jedino doživljava onaj (svako) ko Sebe bezuslovno uspije dati svemu, dakle bez očekivanja da će njegovo davanje da produži vrstu, da obezbijedi opstanak nekome ili nečemu drugom, da će nekome ili nečemu načiniti 'dobro'... davanje Sebe (u Ljubavi) nije usmjereno ka individui niti kolektivu već ka CJELINI, uvijek ka cjelini, ka samoj egzistenciji, postojanju, ka istinskom Sebi. Ne postoji drugi način da se Ljubav uzdigne u postojanje.
JA KOJI JESAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:52   #65
Quote:
iz vedra neba kaže: Pogledaj post
Aaa ... Moze neko objasnit cime je uvjetovana(ljubav) zivotinja koje su monogamne stvorene?

Pingvini,labudovi,lastavice...etc

Bezuvjetna ljubav ili ...?
Instinkt.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:53   #66
Quote:
JA KOJI JESAM kaže: Pogledaj post
Ljubav je Jedna i znači BEZUSLOVNO DAVANJE.
Bezuslovno davanje = Buzuslovno dobijanje (prihvatanje).

Stoga, ne postoji gradacija Ljubavi, Ljubav je uvijek LJUBAV=BEZUSLOVNO DAVANJE, a da bi bezuslovno dobijali (prihvatali) prvo moramo da se otvorimo, a da da bi se otvorili moramo da dopustimo da sve ono što JESMO bude ponuđeno bez uslova svemu postojećem, dakle da bude 'dato' bez razmišljanja zašto to činimo. Da bi se to ostvarilo SUD razuma mora da bude isključen.

Ljubav nije dio dimenzionalne realnosti, nije dio razuma. Ljubav je u sferi Duha. Biće razumom uvijek mjeri, uslovljava, koliko se daje toliko se dobija. Ljubav nema mjeru. Ljubav se uzdiže potpunim predavanjem razuma i njegovih vrijednosti a s tim i otvaranjem Sebe prema svemu, što uistinu znači davanjem Sebe.

Majčinska 'ljubav' nije bezuslovno davanje. Ona se djetetu daje upravo zbog uslovljenosti; ona svoj život ulaže u produžetak vrste. Tu je dakle prisutan uslov koji je postavljen na nivou genetike, na nivou pod-svjesnog razuma.

Ljubav nije privilegija majki. Ljubav jedino doživljava onaj (svako) ko Sebe bezuslovno uspije dati svemu, dakle bez očekivanja da će njegovo davanje da produži vrstu, da obezbijedi opstanak nekome ili nečemu drugom, da će nekome ili nečemu načiniti 'dobro'... davanje Sebe (u Ljubavi) nije usmjereno ka individui niti kolektivu već ka CJELINI, uvijek ka cjelini, ka samoj egzistenciji, postojanju, ka istinskom Sebi. Ne postoji drugi način da se Ljubav uzdigne u postojanje.

Bilo bi lijepo da je istinito ali nije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:59   #67
...zasto samo "instinkt" ?
__________________
Prosvijetljeno voljeno cudo Univerzuma
mmm-alrighty then-ORGAZAM!-LJUBAV!-PRVO ZDRAVICA BOLESNIH ONDA GOVOR MUTAVIH-zasto se nisam udala?
iz vedra neba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:18   #68
Quote:
iz vedra neba kaže: Pogledaj post
...zasto samo "instinkt" ?
Što ne?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:34   #69
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da je istinito ali nije.
Istinito je za svakoga ko uspije da se otvori prema Cjelini.
Pokušaj, shvatit' ćeš kad uspiješ.
JA KOJI JESAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:38   #70
Quote:
JA KOJI JESAM kaže: Pogledaj post
Istinito je za svakoga ko uspije da se otvori prema Cjelini.
Pokušaj, shvatit' ćeš kad uspiješ.
Istina se tako otkriva?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:30   #71
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da je istinito ali nije.
Jeste istinito.
Čovekovo ispoljavanje u kratkom životu je uslovljeno blokadama pogrešnog načina mišljenja koje stvara veliki broj negativnih misli koje ga ograničavaju psihički, emotivno, fizički - posebno iluzijom da se čovekovo postojanje zaustavlja unutar te ograničenosti koju naziva ljudski život.
Ispoljavanje božanske Ljubavi stoji iza tih blokada koje je inhibiraju, inhibiraju stvarno ljudsko postojanje božanskog života koji je jedina stvarnost - sve ostalo je iluzija.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 21:01   #72
Exclamation

Do istine se može isključivo razumom. Riječ "istina" samo po sebi podrazumijeva razumski, racionalni, analitički proces. Svaka druga uporaba riječi "istina" je re-definiranje značenja izvornog izraza pa nema smisla.

Nikakvo otvaranje "apsolutima" tu neće pomoći. Otvorenost i kreativnost su dobri i zdravi, no istina nije nužno ono što je dobro ili zdravo za pojedinca ili društvo. Istina je neutralna, nikome ne godi ili godi, ona jest. Na pojedincu je kako će se nositi sa istinom, kakva god ona bila.

Sve u postojanju je uvjetno, sve je povezano, sve se mijenja i sve utječe na sve. Sve je u nizu kauzalnosti, uzrok-posljedica. Čim postoji u lancu uzroka i posljedica, ne može biti bezuvjetno jer to bi značilo da ne ovisi o zakonima prirode.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 21:07   #73
[QUOTE=Katayama;52634336]

1.
Quote:
"Ako idemo gledati po Bibliji, na koju se vole neki jako pozivati..."
1. Na poforumu smo duhovnosti tako da nema potrebe kritizirati nekoga tko se koristi Biblijom.

2.
Quote:
"... i sam Bog je otjerao neke od sebe i oni su izgubili njegovu naklonost...zbog toga jer ga nisu poštivali. Ta on bi trebao sve voljeti jer su ipak to njegove kreacije, šta ne??"
2. Ovo sto kazes je tocno, ali malo cu te ispraviti:"... i sam Bog je otjerao neke od sebe i oni su izgubili njegovu naklonost...zbog toga jer nisu prihvacali njega i njegovu ljubav, A TO JE ONO STO SU TI LJUDI ZAPRAVO HTJELI - ODJELJENOST OD BOGA. Ta on sve voli jer su ipak to njegove kreacije"

3.
Quote:
"O Isusu isto ima negdje kako je bijesan i kako bičuje neke tamo....neznam o čemu se točno radi ali nije niti bitno..."
3. Opet govoris tocno, ali malo cu te ispraviti: BITNO JE STO BICUJE JER ISUS NIJE BICEVAO LJUDE NEGO JE BICEM PORAZBIJAO STANDOVE ISPRED CRKVE, A TO JE NAPRAVIO JER:
1. ISUS VOLI LJUDE BEZUVJETNO, ALI MI NE SMIJEMO ISKORSITAVATI TU LJUBAV U SMISLU " JA CU SAD GRIJESITI KOLIKO GOD HOCU I NECU SE NI POKAJATI JER ZNAM DA CE MI BOG OPROSTITI" JER I U TOM SLUCAJU BOG/ISUS CE NAS BEZUVJETNO VOLJETI, ALI ONI NE MOGU DOPUSTITI DA IH LJUDI ISKORISTAVAJU.
2. NE MOZEMO OD KUCE OCA NEBESKOGA PRAVITI KUCU TRGOVACKU. To je Isus rekao nakon sto je porazbijao standove ispred crkve ( mozes to potarziti na internetu).

4.
Quote:
"Netko mi je rekao nedavno; 'mi svi dolazimo iz istog izvora, mi smo svi jedno, trebao bi sve voljeti oko sebe'."
4. Popravit cu te malo: TI JESI JEDNO SA SVIM OVIM "BOLESNIM" LJUDIMA JER SMO SVI MI BRACA. RAZUMIJEM DA NPR. UBOJICE NISU BAS NEKI DOBRI LJUDI, ALI ONI SU I MOJA I TVOJA BRACA.

5.
Quote:
"...i nema bezuvijetne ljubavi od mene za nikoga, čak niti bezuvjetnog poštivanja."
5. Ovo cak zvuci kao da te netko u proslosti jako povrijedio ili si imao/la traume pa zato doslovno ne mozes ni voljeti.
Miguela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 21:19   #74
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post

"shvacaš li ti koncept ljubavi?"

"... nema veze s bogom vec s necim puno vecim i jacim...."
Mozes li mi molim te reci sto je to vece i jace od Boga?
Miguela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 22:26   #75
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Do istine se može isključivo razumom. Riječ "istina" samo po sebi podrazumijeva razumski, racionalni, analitički proces. Svaka druga uporaba riječi "istina" je re-definiranje značenja izvornog izraza pa nema smisla.

Nikakvo otvaranje "apsolutima" tu neće pomoći. Otvorenost i kreativnost su dobri i zdravi, no istina nije nužno ono što je dobro ili zdravo za pojedinca ili društvo. Istina je neutralna, nikome ne godi ili godi, ona jest. Na pojedincu je kako će se nositi sa istinom, kakva god ona bila.

Sve u postojanju je uvjetno, sve je povezano, sve se mijenja i sve utječe na sve. Sve je u nizu kauzalnosti, uzrok-posljedica. Čim postoji u lancu uzroka i posljedica, ne može biti bezuvjetno jer to bi značilo da ne ovisi o zakonima prirode.
Hvala ti, vratio si mi nadu u covjecanstvo.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:11   #76
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Do istine se može isključivo razumom. Riječ "istina" samo po sebi podrazumijeva razumski, racionalni, analitički proces. Svaka druga uporaba riječi "istina" je re-definiranje značenja izvornog izraza pa nema smisla.

Nikakvo otvaranje "apsolutima" tu neće pomoći. Otvorenost i kreativnost su dobri i zdravi, no istina nije nužno ono što je dobro ili zdravo za pojedinca ili društvo. Istina je neutralna, nikome ne godi ili godi, ona jest. Na pojedincu je kako će se nositi sa istinom, kakva god ona bila.

Sve u postojanju je uvjetno, sve je povezano, sve se mijenja i sve utječe na sve. Sve je u nizu kauzalnosti, uzrok-posljedica. Čim postoji u lancu uzroka i posljedica, ne može biti bezuvjetno jer to bi značilo da ne ovisi o zakonima prirode.
Istina (Sveta Znanja) se zapravo ne spoznaje razumom, razum nije izvor Istine, niti je Istina plod analize ograničenog uma pukim čulnim opažanjem ili bilo kakvom spoljašnjom (poput naučne) ili hermetičkom metodom (unutrašnjom analizom na osnovu spoljašnjih čulnih impulsa ili ljudskih znanja).
Istina takođe ne predstavlja domen promenljivosti pojavnog života već predstavlja nepojavne principe iz kojih proizilazi pojavni promenljivi svet.

Istina (duhovna istina ili duhovna Znanja) predstavlja znanje iz onostranog do kojeg čovek, niti nauka, niti filozofija nikada neće biti u stanju doći svojim metodama već isključivo prenošenjem duhovnih energija retkim pojedincima koji su po kriterijumima duhovnih energija na visokom duhovnom nivou, pri čemu su oni dužni to preneti svih drugima ljudima. Ta znanja su s druge strane barijere do koje čovek ne može.

Jedna od istina i jeste da čovek (čovečanstvo) je u dubokom neznanju, a to se neznanje manifestuje na već dobro pozna kauzalni način haosa, ogromnog broja konfliktnih žarišta i sve moguće patnje koje čovečanstvu nisu strane.

Priroda je mnogo šire i dublje od pojavnog Univerzuma.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."

Zadnje uređivanje yakuzza : 14.12.2014. at 23:18.
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:16   #77
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Hvala ti, vratio si mi nadu u covjecanstvo.
“It’s no wonder that truth is stranger than fiction. Fiction has to make sense.” ~ Mark Twain
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:29   #78
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Istina (duhovna istina ili duhovna Znanja) predstavlja znanje iz onostranog do kojeg čovek, niti nauka, niti filozofija nikada neće biti u stanju doći svojim metodama već isključivo prenošenjem duhovnih energija retkim pojedincima koji su po kriterijumima duhovnih energija na visokom duhovnom nivou, pri čemu su oni dužni to preneti svih drugima ljudima. Ta znanja su s druge strane barijere do koje čovek ne može.
Sori, zakopavas se sve dublje.

Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Kada pricam o duhovnosti volim misliti na prvo, jer drugo je za mene BS. Kao sto rekoh gore, nacin samouzdizanja koristeci se raznim mistifikacijama u svrhu stavljanja sebe u superiornu poziciju naspram ostalih "neproduhovljenih".
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:38   #79
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Instinkt.
Mogli bi argumentirati da je i ljubav čovjeka prema bilo kome ili čemu isto samo instinkt. Čitaj malo Dawkinsa, ta se logika može primijeniti na sve.

Voliš mamu i tatu jer te hrane dok si nemoćan, svoga bližnjega jer kada si u grupi sa pripadnicima iste vrste onda si ipak zaštićeniji od životinja i elementarnih nepogoda. Voliš svoju družicu jer ti omogućuje nastavak tvog genetskog koda. Spreman si se žrtvovati za neku osobu jer indirektno braniš svoj širi genetski bazen.

Dokaži mi da bilo što što sam voliš i radiš nije proizvod instinkta?

Iako ja osobno vjerujem da stvari nisu baš takve..imao sam psa i inače dosta dobro poznajem životinje...i vjerujem da je dio njihovog ponašanja zaista instinkt (kao i kod nas), a dio nije, već se radi o iskrenim emocijama.
__________________
This is the way
angrif is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:49   #80
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Sori, zakopavas se sve dublje.
Prosvetljenih osoba u istoriji čovečanstva je jako malo ali ipak dovoljno, oni su nam ostavili duhovna Znanja (Istinu) ili ih reotrkivaju savremeni visokorazvijeni pojedinci. Istina je jedna, diskursa je pregršt.

Ako je neko u potrazi za Istinom, nju neće naći niti u naučnoj paradigmi, niti će to moći učiniti putem umovanja o tome šta Istnia jeste. S druge strane, latentna priroda bića je duboko ispod slojeva lažnog života čoveka koji istinom smatra nešto što je promenljiva pojavnost čiju kauzalnost takođe ne poznaje već samo zamišlja koristeći se "logikom" koja mu najviše "pije vodu" (kao to da je čovek npr isključivo fizičko telo, ili da je Univerzum vakuum sa ponekim delom materije i zračenja).

Kao što neko reče, Istina je neutralna, no, pitanje je šta je to Istina. Nema ovde mesta egonavlačenjima "ko je bolji", ako to nekoga zanima u bilo kojem smislu (osećaj superiorinosti ili inferiornosti) to je svakako njegov problem.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."

Zadnje uređivanje yakuzza : 14.12.2014. at 23:55.
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.