Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2007., 14:39   #21
Ne znam zasto je tema o jehovim svjedocima zakljucana? No, vidim da su sada neki od njih dosli na ovu temu.

Kako mi nisu stigli odgovororiti na svojoj temi, biti cu slobodan ponoviti pitanja ovdje. Mozda Ribolovac dobije nadahnuce da odgvoori:

Ovo ne razumijem:

a) Prvo, gdje je to Isus mogao uznesen na nebo? Gore nema nista?! Pa, nije valjda na Mjesecu (ili kruzi oko Zemlje)? Gdje je to mogao biti uznesen na nebo? Zasto krscani jos uvijek misle da je Bog gore i zagledaju u nebo dok se mole?!

b) Tko je to vidio kako Isus leti u nebo?!

Meni se osobno cini da je to jedno staro pagansko praznovjerje koje se uvuklo u krscanstvo, po kojem su ljudi nekada mislili da su bogovi na oblacima odakle ih gledaju. Zato su i prinosili zrtve paljenice, jer su mislili da su bogovi neka etericna bica koja ne mogu meso i ostale prinose jesti u krutom stanju, nego im se moraju pretvoriti u dim i mirise. Od tog kadjenja i mirisanja (u Bibliji pise ugodnog mirisa, kome ugodnog, ljudima?) koje ide u nebo, kasnije bogovi vracaju blagoslov kisom od koje rastu usjevi i goji se stoka itd.

Na slican nacin krscani vjeruju da se Isus "vrato" na nebo? No mi danas znamo da gore nema nista.

Stoga, Tomino evandjelje kaze da Kraljevstvo nije na nebu, jer bi ptice petekle ljude u duhovnosti, niti je u moru, jer bi ribe bile naprednije u duhovnosti. Kraljevstvo je u vama samima... naucava Krist po tom evandjelju. To mi se cini mnogo razumniji argument.

Druga stvar je s ponovnim dolaskom. Po tom pitanju i Zidovi imaju jedna vrlo pametan prigovor. Oni kazu da je proreceno da ce Mesija donijeti konacan mir na Zemlju, a to se nije desilo sa Kristom. Zar Mesija treba 2 x dolaziti, to se nigdje ne spominje u Tori (Starom zavjetu)?!

Opet mi se namece Tomino evandjelje u kiojem (navodno) Krist poducava da je Kraljevstvo vec tu i da nece biti ponovnog dolaska, jer je ono vec uspostavljeno oduvijek u nama samima, samo ga treba otkriti. Takve postavke mi se cine mnogo razumnijima nego trenutna krscanska uvjerenja u letove u svemir i ponovne dolaske koji samo sto nisu... vec 2.000 god.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:24   #22
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto je tema o jehovim svjedocima zakljucana? No, vidim da su sada neki od njih dosli na ovu temu.

Kako mi nisu stigli odgovororiti na svojoj temi, biti cu slobodan ponoviti pitanja ovdje. Mozda Ribolovac dobije nadahnuce da odgvoori:

Ovo ne razumijem:

a) Prvo, gdje je to Isus mogao uznesen na nebo? Gore nema nista?! Pa, nije valjda na Mjesecu (ili kruzi oko Zemlje)? Gdje je to mogao biti uznesen na nebo? Zasto krscani jos uvijek misle da je Bog gore i zagledaju u nebo dok se mole?!

b) Tko je to vidio kako Isus leti u nebo?!

Meni se osobno cini da je to jedno staro pagansko praznovjerje koje se uvuklo u krscanstvo, po kojem su ljudi nekada mislili da su bogovi na oblacima odakle ih gledaju. Zato su i prinosili zrtve paljenice, jer su mislili da su bogovi neka etericna bica koja ne mogu meso i ostale prinose jesti u krutom stanju, nego im se moraju pretvoriti u dim i mirise. Od tog kadjenja i mirisanja (u Bibliji pise ugodnog mirisa, kome ugodnog, ljudima?) koje ide u nebo, kasnije bogovi vracaju blagoslov kisom od koje rastu usjevi i goji se stoka itd.

Na slican nacin krscani vjeruju da se Isus "vrato" na nebo? No mi danas znamo da gore nema nista.

Stoga, Tomino evandjelje kaze da Kraljevstvo nije na nebu, jer bi ptice petekle ljude u duhovnosti, niti je u moru, jer bi ribe bile naprednije u duhovnosti. Kraljevstvo je u vama samima... naucava Krist po tom evandjelju. To mi se cini mnogo razumniji argument.

Druga stvar je s ponovnim dolaskom. Po tom pitanju i Zidovi imaju jedna vrlo pametan prigovor. Oni kazu da je proreceno da ce Mesija donijeti konacan mir na Zemlju, a to se nije desilo sa Kristom. Zar Mesija treba 2 x dolaziti, to se nigdje ne spominje u Tori (Starom zavjetu)?!

Opet mi se namece Tomino evandjelje u kiojem (navodno) Krist poducava da je Kraljevstvo vec tu i da nece biti ponovnog dolaska, jer je ono vec uspostavljeno oduvijek u nama samima, samo ga treba otkriti. Takve postavke mi se cine mnogo razumnijima nego trenutna krscanska uvjerenja u letove u svemir i ponovne dolaske koji samo sto nisu... vec 2.000 god.
Babo, pogedaj prvo vreme kada sam ja pisao na ovaj topic a kada je tamo zatvorena tema, drugo previse si pobrkao tvoju licnost tako da ne znas vise ni sam ko si , kada to rascistis sa sobom tek tada ces biti pri cistoj svesti , ovako ne znam kojoj licnosti da odgovorim jer ti si sa dva Ja , i kome da se obratim, i manje pi tog caja hoce to u glavi da zamuti mozda
ribolovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:46   #23
Dakle, nista od odgovora... Ha, dobro, onda mi je drago da ces barem sudjelovati u raspravama o buddhizmu. Inace, buddhizam i krscanstvo imaju mnogo slicnosti i zajednistva. Bas trazim neke zgodne linkove, pa cu ih postaviti za sve koje to zanima.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:50   #24
Evo linka koji govori o slicnostima izmedju buddhizma i krscanstva, medjusobnim utjecajima i sl.

http://www.jesusisbuddha.com/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 17:09   #25
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Evo linka koji govori o slicnostima izmedju buddhizma i krscanstva, medjusobnim utjecajima i sl.

http://www.jesusisbuddha.com/
U babo nisi trebao da se mucis ja ne znam engleski. Otkud ti ideja Isus u Indiji pa znas li ti kada je pisana Biblija , i stari i novi zavet, kako mozes onda pricati neke stvari. Nemoj mi samo reci da se ono
njegovo drugo ja preselilo u indiji ma to su tvoje fantazije niko ti ne brani samo ti uzivaj u tome, samo Jehova te poziva na vreme da izadjes iz te sekte i da se spasis , slusaj bracu sta ti govore jer upravo Bog Jehova ih salje na tvoja vrata.
ribolovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 17:13   #26
zen-budizam 3

Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Zen učitelj je jednom prilikom rekao: "Čuvajte se onih koji tvrde da su doživjeli prosvjetljenje."
Hm... je li baš to neki majstor reka?

Bilo je to jedne prohladne i vjetrovite zime kad nismo imali prečeg posla već smo polupijani razglabali uobičajne vrhunaravne teme. Prasko se još ufuravao u ekipu i divio Pišti kako prosvjetljuje ljude svojim palcem. Naime, Pišta je nadaleko poznat majstor prosvjetljenja te su mu dolazili heretici iz svih krajeva svijeta. Kad bi neki lik doša majstor Pišta bi samo uzdigao svoj masni i debeli palac i rekao: "Ovo!" I lik bi se prosvjetlio. Kako je Pišta otiša na wc a onda ga satima nema, Prasko je potajno zauzeo njegovo mjesto i poput svoga učitelja Pište, podizao prst s namjerom da u likovima probudi prosvjetljenje. Nakon par sati Pišta se vratio a Prasko pohvalio:"Majstor Pišta, dolaze ljudi i traže prosvjetljenje a ja im isto kao ti samo podignem svoj prst!". "To je papagajski put a ne put zena!", dekne Pišta i klocom mu odsjeće palac. "Uaaaaaaaaargh!" drekne Prasko. "Dođi vamo i reci mi što je to buda-dharma!!!" krikne Pišta. I Prasko i Pišta su podigli svoj prst i u trenutku kad je Prasko vidio svoj otkinuti prst, iznenada se prosvijetli.

Ono što su drugi intuitivno razumjeli ne može nikad postati vaše osim ako ne dođete do razumijevanja toga kroz svoj vlastiti napor.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 17:19   #27
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Evo linka koji govori o slicnostima izmedju buddhizma i krscanstva, medjusobnim utjecajima i sl.

http://www.jesusisbuddha.com/
U babo vidim neke slike tu neki kipovi, babo pogresio si Isus ne bi nikad poklonio paznju kipovima i slikama, Isus je uvek kazao da se molimo njegovom ocu u duhu

Ti si kipoklanjalac ne vredi onda stobom diskutirati, meni Jehova kaze da se ne klanjam kipovima niti bilo kakvim idolima
ribolovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:22   #28
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Evo linka koji govori o slicnostima izmedju buddhizma i krscanstva, medjusobnim utjecajima i sl.

http://www.jesusisbuddha.com/
Pogledo i podrapo se od smjeha.

The Sanskrit
TRi-RaTNaS
becomes the Latin
TRi-NiTaS.


...even the name is copied...

pišarija, nemoj mi reć da svoj intelekt hraniš takvim stvarima
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:28   #29
Quote:
ribolovac kaže: Pogledaj post
U babo vidim neke slike tu neki kipovi, babo pogresio si Isus ne bi nikad poklonio paznju kipovima i slikama, Isus je uvek kazao da se molimo njegovom ocu u duhu

Ti si kipoklanjalac ne vredi onda stobom diskutirati, meni Jehova kaze da se ne klanjam kipovima niti bilo kakvim idolima
Što ti još Jehova govori? I ono što me zanima je kada ti se obraća, da li govori muškim ili ženskim glasom?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 19:14   #30
...nisi trebao da se mucis ja ne znam engleski... vidim neke slike tu neki kipovi...

Za svaku razinu svijesti primjerena razina duhovnosti.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:12   #31
Impresioniram sam koliko je ovde interesovanje za budizam, ali kao da stvari nisu najjasnije, pa da krenemo od početka
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:14   #32
Šta je budizam (1)

Pitanje: Šta je budizam?

Odgovor: Naziv budizam dolazi od reči buddhi, što znači "probuditi se", te se zato za budizam može reći da je filozofija probuđenja. Ova filozofija ima svoje poreklo u iskustvu čoveka Sidhate Gotame, znanog i kao Buda, koji je sam sebe probudio u 35. godini života. Budizam je sada star 2500 godina i ima oko 300 miliona sledbenika širom sveta. Do unazad stotinak godina budizam je bio uglavnom azijska filozofija, ali onda počinje da pridobija sve više sledbenika u Evropi, Australiji i Severnoj Americi.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:15   #33
Šta je budizam (2)

Pitanje: Dakle, budizam je filozofija?

Odgovor: Reč filozofija dolazi od reči philo, koja znači "ljubav", i sophia, koja znači "mudrost". Dakle, filozofija je ljubav prema mudrosti ili ljubav i mudrost, pri čemu oba značenja savršeno opisuju budizam. Budizam uči da moramo pokušati da razvijemo svoje intelektualne sposobnosti do njihovih krajnjih granica, tako da smo u stanju da bolje razumemo. On nas takođe uči da razvijamo ljubav i blagonaklonost, tako da svakom biću možemo biti poput istinskog prijatelja. Dakle, budizam jeste filozofija, ali ne obična filozofija. On je praktična filozofija
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:15   #34
Šta je budizam (3)

Pitanje: Ko je bio Buda?

Odgovor: Godine 563. rodilo se dete u kraljevskoj porodici na severu Indije. Dečak je raslo u bogatstvu i luksuzu, ali je na kraju otkrio da materijalno bogatstvo i imetak ne garantuju sreću. Duboko ga je potresla patnja koju je video svuda oko sebe i odlučio je da pronađe put do trajne ljudske sreće. Kada je imao 29 godina, napusitio je ženu i dete i krenuo od jednog do drugog velikog religijskog učitelaj toga doba, akko bi učio od njih. Mnogo čemu su ga oni podučili, ali nijedan zapravo nije znao pravi uzrok čovekove patnje i kako se ona može prevazići. Na kraju je, posle šest godina učenja, borbe i meditacije, doživeo nešto što je razvejalo svako neznanje u njemu i on je iznenada razumeo. Od tog dana nazivan je Buda, Probuđeni. Živeo je još 45 godina, tokom kojih je putovao po čitavoj severnoj Indiji, podučavajući druge onome što je sam otkrio. Njegova samilost i strpljenje prešli su legendu i imao je hiljade sledbenika. U 80. godini, star i bolestam ali još uvek dostojanstven i vedar, konačno je preminuo.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:16   #35
Šta je budizam (4)

Pitanje: Nije li to neodgovorno sa Budine strane što je napustio ženu i dete?

Odgovor: Odluka da napusti porodicu za Budu sigurno nije bila laka. Sigurno je dugo pre toga bio zabrinut i neodlučan. Ali se našao pred izborom: da li da sebe posveti porodici ili čovečanstvu. Na kraju, velika saosećajnost navela ga je da sebe posveti čitavom svetu i čitav svet još uvek uživa plodove te žrtve. To nije bilo neodgovorno. Bila je to možda najznačajnija žrtva koja je ikada učinjena.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:17   #36
Šta je budizam (5)

Pitanje: Ako je Buda mrtav, kako nam on može pomoći?

Odgovor: Faradej, koji je otkrio elektricitet, takođe je mrtav, ali nam njegovo otkriće i dalje pomaže. Luj Paster, koji je pronađao lek za mnoge bolesti, takođe je mrtav, ali njegova medicinska otkrića još uvek spašavaju živote. Leonardo da Vinči, koji je stvorio umetnička remek-dela, jeste mrtav, ali to što je on stvorio može još uvek da nadahne srce i pruži radost. Veliki heroji i heroine su možda mrtvi već vekovima, ali kada ćitamo o njihovim delima i dostignućima, još uvek nas to nadahnjuje da radimo isto što i oni. Da, Buda je umro, ali 2500 godina kasnije njegovo učenje još uvek pomaže ljudima, njegov primer još uvek inspiriše ljude, njegove reči još uvek menjaju živote.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:17   #37
Šta je budizam (6)

Pitanje: Da li je Buda bio bog?

Odgovor: Ne, nije. On nije ni tvrdio da je bog, božije dete, čak ni njegov glasnik. On je bio ljudsko biće koje je sebe usavršilo i učilo da ukoliko sledimo njegov primer i mi sami sebe možemo da usavršimo.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:19   #38
Šta je budizam (7)

Pitanje: Ako Buda nije bog, zašto ga ljudi obožavaju?

Odgovor: Ima različitih vrsta obožavanja. Kada neko obožava boga, on ga slavi, prinosi mu žrtvu i moli da mu ispuni neku želju, verujući da bog čuje njegovo slavljenje, da prima žrtvu i odgovara na molitve. Budisti ne praktikuju tu vrstu obožavanja. Druga vrsta obožavanja jeste kada iskazujemo poštovanje ekome ili nečemu čemu se divimo. Kada učitelj uđe u učionicu, đaci ustanu, kada sretnemo nekog značajnog, rukujemo se, kada se svira himna stojimo mirno. To su sve gestovi poštovanja i ukazuju na naše divljenje prema određenoj osobi ili stvari. Budisti praktikuju ovakvu vrstu predanosti. Budina statua sa rukamo što mirno počivaju sklopljene u krilu i njegov saosećanjem ispunjen osmeh podsećaj unas na potrebu da razvijamo mir i ljubav unutar sebe. Miris mirisnih štapića podseća nas vrlinu koja sve prožima, sveća ili lampa nas podsećaju na svetlost znanja, a cvetovi, koji brzo klonu i osuše se, podsećaju nas na prolaznost. Kada se klanjamo, mi izražavamo svoju zahvalnost Budi za sve ono što nam je njegovo učenje dalo. To je značenje budističkog izražavanja poštovanja.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:20   #39
Šta je budizam (8)

Pitanje: Ali ja sam čuo ljude koji kažu da budisti obožavaju idole.

Odgovor: Ovakve tvrdnje samo pokazuju nerazumevanje onoga ko ih daje. Rečnik reč "idol" objašnjava kao "sliku ili kip koja se obožava kao božanstvo". Kao što smo već videli, budisti ne veruju da je Buda bio bog, pa kako bi onda mogli da veruju da je komad drveta ili metala bog? Sve religije koriste simbole da predstave svoja različita verovanja. U taoizmu, jing-jang dijagram se koristi da simbolizuje harmunije među suprotnositma. U sikizmu, mač se koristi da simbolizuje duhovnu borbu. U hrišćanstvu riba simbolizuje Hristovo prisustvo, a krst njegovo žrtvovanje. Z budizmu, statua Bude podseća na ljudsku dimenziju u budisitčkom učenju, na činjenicu da je budizam okrenut čoveku, a ne bogu, da moramo pogledati u sebe same, a ne izvan sebe, kako bismo pronašči savršenstvo i razumevanje. Zato, reći da budisti obožavaju idole jeste isto toliko besmisleno kao i reći da hrišćani obožavaju ribu ili geometrijski oblik.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 21:20   #40
Šta je budizam (9)

Pitanje: Zašto ljudi u budističkim hramovima rade razne čudne stvari?

Odgovor: Mnoge stvari nam se mogu učiniti čudnim ako ih ne razumemo. Umesto da ih odbacimo kao čudne, trebalo bi da pokušamo da pronađemo njihovo značenje. Međutim, istina je da neke od stvari koje budsiti čine imau koren u narodnom sujeverju i nerazumevanju, više nego u Budinom učenju. A takva nerazumevanja nije teško pronaći ne samo u budizmu, već i u drugim religijama. Buda je jasno i do detalja podučavao i ukoliko neki ljudi ne uspevaju da to razumeju, on se ne može zbog toga okrivljavati. Ima jedan odlomak u budističkim tekstovima:

Ako neko ko je bolestan ne traži sebi lek čak i kada je lekar pored njega, ne treba zbog toga okrivljavati lekara. Na isti način, kada nekoga muči bolest patnje, a ne traći pomoć od Bude, to nije Budina greška. (Jn. 28-9)

Ne bi trebalo ni budizam ni bilo koju drugu religiju procenjivati na osnovu onih koji je ne upražnjavaju na pravi način. Ako želiš da saznač pravo budističko učenje, čitaj Budine reči ili razgovaraj sa onima koji ih pravilno razumeju.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.