Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2007., 21:22   #41
Šta je budizam (10)

Pitanje:Postoji li u budizmu nešto kao Božić?

Odgovor: Prema tradiciji, princ Sidhata je bio rođen, postao probuđen i umro na dan punog meseca vesak, drugog po redu meseca u indijskom kalendaru, što odgovara aprilu-maju u zapadnom kalendaru. Na taj dan budisti u svim zemljama proslavljaju ove događaje tako što odlaze u hramove, učestvuju u različitim ceremonijama ili možda provode dan meditirajući.


(To be continued...)
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 22:14   #42
Dobro je što odgovaraš na ta pitanja ali ja ih nigdje nisam vidio!

Evo ako već želiš odgovarati, molim te da kažeš je li ovo istina:

Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
SPC.

pomesala si...
oceubica (ujakoubica) je buda.

Sv. Sava je covekoljubac.

mozda mislis na pomesne crkve,
to sam pojasnio na drugoj temi.

ruska, jermenska, grcka, bugarska, gruzijska...

drzacu te na oku. ;-)
Hvala!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 23:01   #43
Izraile, kakve to ima veze s bilo cime?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 23:16   #44
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Izraile, kakve to ima veze s bilo cime?
Ima s ovom temom te sam zato pokretača topikao to i upitao.

Mene zanima jel to istina da je Buda ubio ujaka kao što je Osana napisala.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 00:44   #45
Šta je budizam (11)

Pitanje: Ako je budizam toliko dobar, zašto su neke budističke zemlje tako siromašne?

Odgovor: Ako pod siromaštvom mislite na ekonomsko siromaštvo, onda je tačno da su neke budističke zemlje siromašne. Ali ako pod time mislite na nizak kvalitet života, onda su možda neke budističke zemlje vrlo bogate. Sjedinjene Države su, na primer, ekonomski bogata i možna zemlja, ali stopa kriminala je jedna od najviših u svetu, na milione starih ljudi su zaboravila njihova sopstvena deca i umiru od samoće u staračkim domovima, nasilje u porodici, zloupotreba dece, narkomanija su ogroman problem i svaki treći brak biva završen razvodom. Bogati po novcu, ali možda siromašni po kvalitetu života. Ako sada pogledate neke tradicionalno budističke zemlje, nailazite na sasvim drugačiju situaciju. Roditelje cene i poštuju sopstvena deca, stopa kriminala je relativno niska, razvodi i samoubistva su retki i tradicionalne vrednosti kao što je blagost, velikodušnost, gostoprimstvo prema strancima, tolerancija i poštovanje prema drugima, jesu još uvek jake. Dakle, te zemlje su ekonomski zaostale, ali možćda sa višim kvalitetom života nego Sjedinjene Države. Međutim, čak i ako budističke zemlje procenjujemo samo prema njihovim ekonomijama, jedna od najbogatijih i ekonomski najdinamičnijih zemalja u svetu je Japan, gde veliki procenat populacije sebe označava kao budiste.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 00:44   #46
Šta je budizam (12)

Pitanje: Zašo ne čujemo tako često o humanitarnom radu budista?

Odgovor: Možda zato što budisti ne osećaju potrebu da se hvale dobrim koje su učinili. Pre nekoliko godina japanski budistički vođa Nikho Nirvano primio je Templton nagradu za svoj rad na unapređenju harmonije među religijama. SLično tome, tajlandski budistički monah je nedavno dobio prestižnu Magsejsej nagradu za svoj izvanredan rad među zavisnicima od droga. Godine 1987. još jedan tajlandski monah, poštovani Kantajapivat dobio je Nagradu za mir norveške dece za svoj dugogodišnji rad na zbrinjavanju dece beskućnika u ruralnim područjima. I šta reći o zamašnim socijalnim programima koje među siromašnima u Indiji sprovodi Zapadni budistički red? Izgradili su škole, domove za decu, ambulante i male radionice za održiv ekonomski razvoj zajednica. Budisti pomoć pruženu drugima vide kao izraz svoje religijske prakse, baš kao i druge religije, ali isto tako veruju da oko toga ne treba praviti veliku reklamu i sopstvenu promociju.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 00:45   #47
Šta je budizam (13)

Pitanje:Zašto ima toliko budističkih škola?

Odgovor: Mnogo je različitih vrsta šežera -- braon šećer, beli šećer, šežer u kocki, sirup i šećer u prahu, ali je sve to šećer i ukus mu je sladak. Proizvodi se u različitim oblicima, tako da se može koristiti na različite načine. Sa budizmom je isto: postoji teravada budizam, zen budizam, škola čiste zemlje, jogaćara budizam i vadžrajana budizam, ali je sve to učenje Bude i ima isti ukus -- ukus slobode. Budizam je evoluirao u različite forme kako bi bio relevantan za različite kulture u kojima postoji. Bio je reinterpretiran tokom vekova, kako bi ostao relevantan za nove generacije. Spolja gledano, vrste budizama koje danas imamo mogu izgledati vrlo različite, ali u središtu svih njih jesu četiri plemenite istine i plemeniti osmostruki put. Sve glavne religije, uključujući budizam, podelile su se u škole i pravce. Možda je razlika između budizma i nekih drugih religija u tome što su njegove različite škole uvek bile vrlo tolerantne i prijateljski nastrojene jedna prema drugoj.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 00:46   #48
Šta je budizam (14)

Pitanje: Vi sigurno imate visoko mišljenje o budizmu. Pretpostavljam da verujete da je on jedina ispravna religija, a da su sve druge pogrešne.

Odgovor: Nijedan budista koji razume Budino učenje ne misli da su druge religije pogrešne. Niko ko se zaista potrudio da upozna druge religije sa otvorenim umom bi mogao nešto tako pomisliti. Prva stvar koju uočite kada proučavate različite religije jeste koliko one imaju zajedničkog. Sve religije slažu se u tome da je sadašnje stanje čovečanstva nezadovoljavajuće. Sve veruju da je promena stava i ponašanja neophodna da bi se to stanje popravilo. Sve uče etici koja obuhvata ljubav, blagonaklonost, strpljenje, velikodušnost i društvenu odgovornost i sve prihvataju postojanje neke vrste Apsoluta. One koriste različiti jezik, različite nazive i različite simbole da opišu i objasne te stvari. Samo kada se ljudi uskogrudo vežu za svoj specifičan način viđenja stvari, tada se javljaju netolerancija, gordost i uverenje da smo samo mi u pravu.

Zamislimo Engleza, Francuza, Kineza i Indonežanina kako posmatraju šolju. Englez kaže: "Ovo je šolja." Francuz odgovara: "Ne, to je tasse." Tada Kinez doda: "Obojica grešite. To je pei." Na kraju im se Indonežanin nasmeje i kaže: "Kako ste glupi. To je cawan." Onda Englez uzme rečnik i pokaže ostalima: "Mogu da dokažem da je ovo šolja. Tako kaže moj rečnik." "Onda tvoj rečnik greši", kaže Francuz, "jer moj rečnik jasno kaže da je to tasse." Kinez počne da se budni: "Moj rečnik kaže da je to pei, a on je hiljadama godina stariji od vašeg i mora biti da je u pravu. I pored toga, više ljudi govori kineski neko bilo koji drugi jezik. Zato to mora biti pei." Dok se oni tako prepiru među sobom, dođe neki drugi čovek i otpije iz šolje, govoreći im: "Bilo da ovo zovete šolja, tasse, pei ili cawan, sveha šolje je da se u njoj drži voda, kako bi mogla da se pije. Prestanite da se svađate i pijte, prestanite da se prepirete i ugasite svoju žeđ." To je budistički stav prema drugim religijama.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 00:47   #49
Šta je budizam (15)

Pitanje: Neki ljudi kažu: "Sve su religije zapravo iste." Da li biste se složili sa njima?

Odogovor: Religija je pojava suviše kompleksna i raznovrsna da bi mogla biti obuhvaćena jednom takvom tvrdnjom. Budisti bi mogli reći da takva tvrdnja sadrži u sebi element i netačnosti i istine. Budizam uči da ne postoji vrhovni bog, dok hrišćanstvo, na primer, uči da postoji. Po meni je to vrlo važna razlika. Međutim, jedan od najlepših odlomaka u Bibliji kaže:

Ako jezike čovečije i anđeoske govorim a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči. I ako ima proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu vjeru da i gore premještam, a ljubavi nemam, ništa nisam. I ako razdam sve imanjesvoje, i ako predam tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže. Ljubav dugo trpi, malokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča; ne nadima se. Ne čini što ne valja, ne traži svoje, ne srdi se, ne misli o zlu. Ne raduje se nepravdi, a raduje se istini. Sve snosi, sve vjeruje, svemu se nada, sve trpi. (Poslanica Korinćanima, 13:1-7)

To je upravo ono što podučava budizam -- da je kvalitet našeg srca važniji od bilo kakve natprirodne moži koje bismo mogli steći, sposobnosti da proričemo budućnost, snage naše vere ili bilo kakvog ekstravagantnog gesta koji bismo mogli učiniti. Zato, kad se povede reč o teološkim pojmovima i teorijama, budizam i hrišćanstvo se sigurno razlikuju. Ali kada dođe do kvaliteta srca, etika i ponašanje su vrlo slični.

(To be continued...)
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 08:50   #50
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post

Za svaku razinu svijesti primjerena razina duhovnosti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:42   #51
Quote:
Izrail kaže:
Mene zanima jel to istina da je Buda ubio ujaka kao što je Osana napisala.
Nije istina. Do 29. godine dok je bio princ nije nikoga ubio, kasnije kao redovnik i isposnik jos manje.

Vjerovatno si to pomijesao sa Krshnom, koji je ubio svojeg ujaka, ali zato sto je ujak ubio njegovu bracu, utamnicio roditelje i njega samoga progonio.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:55   #52
Dela, dela, dela

Bica su vlasnici svojih dela... naslednici svojih dela; ona nastaju u
skladu sa svojim delima, ogranicena su svojim delima, sopstvena dela
su im uticiste. Samo nas nasa dela razdvajaju na nize i vise.

Culakammavibhanga sutta
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:12   #53
A dali je Buda bio nadahnut Duhom Svetim? Buda je rodjen od djevice Difaki, imao je ucenike, iskusavao ga je Mara kao sto je djavo Isusa. Mara je pobijedjen u iskusavanju. Buda vodi kraljevsko porijeklo kao i Isus mada u Isusovom slucaju to kraljevsko porijeklo vodi u stvari Josif drvodelja. Sve same tandara mandara zavrzlame.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:43   #54
Mogli bi smo reci da je Buddha bio nadahnut Duhom svetim, ili tocnije da je (raz)otkrio taj Duh sveti u sebi samome.

Rane skole buddhizma (theravada) su Buddhu smatrale samo visoko plemenitim covjekom koji je pokazao put spasenja. No, vrlo brzo su se pocele javljati misli o tome da je Buddha bio ustvari utjelovljenje kozmicke prirode, vjecnog Duha te da postoji vjecni Buddha ciji je Gotama Buddha bio samo izraz kroz koji je to vjecno ucenje bilo objavljeno ljudima (ili tocnije receno obnovljeno). Kasnije mahayanske skole to nazivaju dharma-kaya (kozmicko tijelo Buddhe, nesto kao krscanski Duh sveti), sustinu koja sve prozima i koju moramo otkriti u sebi. Sto bi rekli krscani, trebamo biti krsteni u Duhu svetome.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 14:40   #55
u mom selu nas uce da je buda ubio ujaka.

kasnije ga pojeo.

jer se ovaj reinakrnirao u kokosh!

ili sam i to pomesao?

nadam se da budisti i ostali talibani zive od vazduha
jerbo bi se opoganili jeduci svoje inkarnacije... ne?
Osana is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.08.2007., 15:34   #56
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
u mom selu nas uce da je buda ubio ujaka.

kasnije ga pojeo.

jer se ovaj reinakrnirao u kokosh!

ili sam i to pomesao?

nadam se da budisti i ostali talibani zive od vazduha
jerbo bi se opoganili jeduci svoje inkarnacije... ne?
Lakše je izvaditi čovjeka iz sela, nego selo iz čovjeka.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 20:32   #57
To bi bilo prvo poglavlje.
Mali predah, da vidimo ako ima pitanja u vezi sa pređenim gradivom, pa da odgovorimo kako znamo i umemo.

Molim pojedince da se drže teme, inače odmah prelazimo na poglavlje broj 2
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 20:45   #58
Da li je Buda prekopirao ideju kamme od hinduizma

Moramo reci da je Buddha uvijek za sebe govorio da nije otkrio neko novo ucenje, nego je tek obnovio put kojim su u davnini hodili mudraci. Naravno, i Krshna to za sebe kaze u BhG, tako da to pozivanje na drevnu predpovijesnu starost izvornog ucenja o sabranosti paznje (bila to yoga, tantra ili buddhizam) uvijek postoji u indijskoj tradiciji. Postoji razlika izmedju b. i h. u pogledu duse, tocnije postojanja osobe. Buddha nikada nije poricao da postoji osoba u jednom konvencionalnom smislu te rijeci. No, poricao je njeznu vjecnost. Ona je samo zbir privremenih sastojaka (dharmi, dhammi) koje teze ili daljnjoj beskonacnoj promjeni, ili konacnom utrnucu. U tom smislu je korisno pogledati knjigu Ranobuddhisticka dharma od ruskog buddhologa Scerbatskog, dostupna u hrv. prijevodu u izdanju www.demetra.hr
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 00:40   #59
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Pitanje: Dakle, budizam je filozofija?

Odgovor: Budizam uči da moramo pokušati da razvijemo svoje intelektualne sposobnosti do njihovih krajnjih granica, tako da smo u stanju da bolje razumemo.
Buda se vara koliko je dug i shirok.
Tochnije recheno - varaju se oni koji pretpostavljaju da je Buda ikad poduchavao rechenu besmislicu.
IZ KOJEGA TO POLAZISHTA chovjek "mozhe pokushati razvijati svoje intelektualne sposobnosti". Uvijek i samo IZ SEBE SAMOGA. Uvijek i samo iz vec "sadrzhanog" dosega.

Taj sam sebe ("ja") nije kadar sam sebe IZ SAMOGA SEBE niti mijenjati, niti dogradjivati koliko za jednu vlas. Negdje drugdje pochiva i uzrok i pokretach svake mijene u chovjeku.

Revidirane Budine spoznaje uvjetovale su mnogo zla i samom "Budizmu".
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 00:48   #60
Quote:
Osana kaže:
jos koji vaki bogonadahnuti post
i eto mene medj budistima! gde da pokupim clansku kartu?
Dobit ces ti jedan mali lokot i zabranu pristupa ovoj temu ako nastavis laprdati budalastine bez veze s temom, meni se cini. Samo da se javimo Egu pa da te zakljuca!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.