Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2007., 01:05   #61
Quote:
sati kaže:
...kakav je uopšte odnos karme i boga. Zanimljivo mi je da vidim da u mimamsi veruju da karma dejstvuje nezavisno, prema prirodnom zakonu uzroka i posledice, što je blisko budizmu.
Tesko je... bolje receno nemoguce je govoriti o hinduizmu kao jedinstvenom sustavu. Istina je da izvorna religija Veda ne poznaje ucenje o karmi, niti o reinkarnaciji, niti o atmanu i Brahmanu i njihovom jedinstvu. Sve su to postavke koje su u vedski brahmanizam usle odnekud sa strane...

Cinjenica je takodjer da je u razdoblju prije doseljenja glavnog vala vedskih Arijaca na indijskom polukontinentu bila prisutna duhovna nauka koja je svoje glavo utemeljenje nalazila upravo u praksama njegovanja sabranosti paznje. To je yoga. Yoga kao sredstvo oslobodjenja ili oslobodjenje kroz njegovanje sabranosti paznje je zajednicko gotovo svim sustavima indijske religije i filozofije.

Ove su vrijednosti prozele vedsku religiju, tako da su nastale razne skole duhovnog misljenja. Neke koje su vise bastinile od preuzetog temelja indijske duhovnosti, a neke koje su vise zadrzale od vedske religijske bastine. No, utjecaj sa strane i mijesanje je ocito. Tako je nastala i rana upanishadska vedanta (kraj Veda ili vrhunac Veda) u kojoj su glavne postavke ranije vedske zrtvene religije gotovo u potpunosti odbacene, a na njihovo je mjesto doslo ucenje o karmi, jedinstvu Atmana i Brahmana, praksi zadubljenja (yoge) i sl.

Ono sto je vazno kod Buddhe, barem se meni cini, jeste da je on mnogo jasnije od svih dotadasnjih ucitelja i skola naglasio moralno ucenje i objasnio moralnu podlogu uzrocnosti svijeta. To osobno smatram velikim doprinosom buddhizma. No, ipak mi se cini da to nije Buddhino izvorno otkrovenje, nego samo na mnogo jasniji i nedosmisleniji nacin izrazeno jedno vec pristuno ucenje. Naravno, osim toga on je otkrio... kako je i sam obicavao reci... stari vec gotovo zaboravljeni put njegovanja sabranosti paznje. Put kojim su u davnini krocili mudraci.

Na tom tragu buddhizam je doista vrlo slican u pristupu brojnim pravcima yoge (vedantinske, tantricke, pa cak i taoisticke). Svim onim pravcima duhovnosti koji sabranost paznje njeguju kao sredstvo konacnog oslobodjenja.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:17   #62
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Na tom tragu buddhizam je doista vrlo slican u pristupu brojnim pravcima yoge (vedantinske, tantricke, pa cak i taoisticke). Svim onim pravcima duhovnosti koji sabranost paznje njeguju kao sredstvo konacnog oslobodjenja.
Postoji li u taoizmu taj koncept ''konačnog oslobođenja''?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:26   #63
Quote:
nitko i ništa kaže:
Postoji li u taoizmu taj koncept ''konačnog oslobođenja''?
Morat cu malo razmisliti o tom pitanju, i prolistati literaturu... ali jedno je sigurno, postojali su i jos postoje taoisticki isposnici koji se bave meditacijom vrlo slicnom poput buddhista i yogija.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 15:04   #64
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Tesko je... bolje receno nemoguce je govoriti o hinduizmu kao jedinstvenom sustavu...
Fazlija, hvala za vrlo lepo objašnjenje. Mene u principu manje zanima da li se nešto zove, budizam, hinduizam ili alpinizam, već šta je njegova praksa. I drago mi je da si pronašao nit ih koja povezuje, a ona je koliko ja shvatam: 1. moral kao osnova i 2. upoznavanje i ovladavanje umom, to jest uvid, kroz razvijanje svesnosti.

Vrlo jednostavno, mada to ne znači i da je lako
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 15:18   #65
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Taj sam sebe ("ja") nije kadar sam sebe IZ SAMOGA SEBE niti mijenjati, niti dogradjivati koliko za jednu vlas. Negdje drugdje pochiva i uzrok i pokretach svake mijene u chovjeku.
Pozdrav Ivane,
lepo što si se uključio u ovu malu razmenu mišljenja o budizmu

Nisam baš shvatio vezu između onoga što si citirao i onoga što si posle prokomentarisao. No, svejedno, zanima me gde po tvom mišljenju "počiva i uzrok i pokretač svake mijene u čoveku"?

Ako mene pitaš, ja bih rekao da je to naše iskustvo, a onda i naš način na koji to iskustvo doživljavamo. A da bismo se na osnovu njega "pokrenuli", prvo bi trebalo da ga razumemo. Što naravno ne ide bez određenih intelektualnih sposobnosti. U tom smislu sam ja razumeo citiranu rečenicu. I u duhovnim stvarima intelekt ima svoje mesto, mada bismo radije razmišljali o intuiciji. Nekako deluje uzbudljivije
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 20:49   #66
http://free-st.t-com.hr/PARALELE/Krs...Misticizam.htm

Suzuki: Krscanski i buddhisticki misticizam

Novi naslov na domacem du'ovnom nebu. Cijena povoljna!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:48   #67
Dobro, pošto izgleda nema više pitanja u vezi sa prvom lekcijom, prelazimo na poglavlje broj 2
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 17:10   #68
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Tako on kaže:

Postoji nerođeno, nenastalo, nesačinjeno, nesastavljeno. Kad ne bi postojalo to nerođeno, nenastalo, nesačinjeno, nesastavljeno, ne bi bilo bekstva od onoga što je rođeno, nastalo, sačinjeno i sastavljeno. Ali pošto postoji nerođeno, nenastalo, nesačinjeno, nesastavljeno, tada i postoji bekstvo od onoga što je rođeno, nastalo, sačinjeno i sastavljeno.
Sati, mi možeš reči otkuda je ovo točno citirano?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 22:40   #69
Quote:
crazy_person kaže: Pogledaj post
Sati, mi možeš reči otkuda je ovo točno citirano?
Poglavlja koja ovde kačim su iz knjižice: "S. Dhammika - Good Questions, Good Answers".
Konkretno ovaj citat su Budine reči iz Nibbana sutte (Udana 8.3). Engleska verzija je na:
http://www.accesstoinsight.org/tipit...8.03.than.html

a srpska na:
http://www.geocities.com/budizam/can...aka/ud8-3.html
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 00:45   #70
Exclamation BUDIZAM KAO TOP TEMA

Molio bih moderatore da pokazu malo samoinicijative i uočavanja onog što se
događa na forumu i DA OVU TEMU POSTAVE KAO TOP TEMU .

Ako ostale religije tj ateizam,judaizam,kršćanstvo,islam imaju SVOJE TOP TEME onda bi sličnu top temu trebao imati budizam kako bi ljudi koje to zanima mogli probuditi se svjetlom BUDDHINOG UČENJA koje i danas sija kroz tamu vjekova
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 02:52   #71
Nadam se da ce moderatori ovog foruma uslisati tvoje molbe!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 03:48   #72
Quote:
sati kaže: Pogledaj post

Odgovor: Umesto da se neprekidno borimo da imamo ono što želimo, pokušajmo da izmenimo svoje želje. Želje nas slišavaju zadovoljstva i sreće.
Izvorna Budina spoznaja s ovim dualistickim uvidom nema nikakvog dodira.

"Zelju" i njene "mehanizme" valja pojmiti do kraja - to je poduka probudjenosti. Samo ovo poimanje covjeka OSLOBADJA ZAUVIJEK.

Probudjen covjek zivi i "zelje" i "zudnje" samo naizgled. Neprobudjeno bice nije kadro "vidjeti" "unutarnji" zivot probudjenog bicha.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 10:49   #73
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
"Zelju" i njene "mehanizme" valja pojmiti do kraja - to je poduka probudjenosti. Samo ovo poimanje covjeka OSLOBADJA ZAUVIJEK.
Dobro Ivane, pusti sada teoriju. To se moze procitati u svakoj new age knjizi... nego pitanje je kako to sto govoris postici. E, za tu potrebu buddhisti i drugi du'ovnjaci provode svoju meditaciju.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 13:36   #74
Quote:
tkopitaneskita kaže: Pogledaj post
Molio bih moderatore da pokazu malo samoinicijative i uočavanja onog što se događa na forumu i DA OVU TEMU POSTAVE KAO TOP TEMU .
Moderator je možda na godišnjem odmoru. Lepo se brčka u moru, a mi ovde krvarimo nad sudbinskim pitanjima egzistencije. Divljenja vredan mazohizam!
Možda će ga to raznežiti kad stigne tamo negde u septembru, pa usliši vapaj umirućeg u pustinji
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 13:52   #75
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post

"Odgovor: Umesto da se neprekidno borimo da imamo ono što želimo, pokušajmo da izmenimo svoje želje. Želje nas lišavaju zadovoljstva i sreće."

Izvorna Budina spoznaja s ovim dualistickim uvidom nema nikakvog dodira.
"Zelju" i njene "mehanizme" valja pojmiti do kraja - to je poduka probudjenosti. Samo ovo poimanje covjeka OSLOBADJA ZAUVIJEK.
Probudjen covjek zivi i "zelje" i "zudnje" samo naizgled. Neprobudjeno bice nije kadro "vidjeti" "unutarnji" zivot probudjenog bicha.
Plašim se da, kada oponiraš ovom citatu, nisi razumeo šta pisac hoće da kaže, jer ti zapravo govoriš isto što i on. A to je upravo ono što govore i Budine četiri plemenite istine. Izvor patnje je želja. Ako hoćeš da se rešiš patnje, moraš da iskoreniš želju. Kako? Tako što ćeš kroz praktikovanje meditacije "želju i njene mehanizme pojmiti do kraja". Dakle, prvo ćeš uvideti da nam želja kao vid vezivanja za prolazne stvari može doneti samo patnju, tj. tugu za onim što želimo da traje, a ono ipak pre ili kasnije prođe. I drugo, da uzdržavajući se od reagovanja na te želje postepeno izmenimo duboko ukorenjene navike našeg uma da neprekidno poseže ili odguruje sve što se pojavi na horizontu svesti. To znači ostati spokojan i u "lošim" i u "dobrim" situacijama. To je ono o čemu govori 81. stih Dhammapade:

Kao što vjetar ne satire čvrstu stijenu
isto se tako ni pametni ljudi ne kolebaju pred
prijekorom ni pohvalom.

Naravno, ovo je sve moja interpretacija. Znam da svako od vas ima svoju. Dakle, rad sam čuti. Živeo dijalog! )
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 14:31   #76
Da, lako je pročitati da je želja uzrok patnje, ali treba to sam vidjeti proučavajući razne vrste patnje. I onda se tek mogu smanjivati želje.

Ako se pokuša prestati željeti bez znanja o patnji. Rezultati naravno neće biti dobri.

Moje mišljenje.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 20:27   #77
Oho, evo stavilo nas medju svjetske religije! Sad imamo sva prava kakva jos nemamo niti u drzavi!!!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 22:22   #78
Sati i ekipa...

Sorry, ali ne može se onako nabacivati gomilama teksta. Ne pridonosi temi. Predlažem da otvorite blog i stavite link ovdje. Tekstove vam kopiram i pošaljem.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 23:02   #79
Pa tekstovi su kratki, kakva je razlika ako netko natrabunja svojih gluposti 10'tak redova, ili ako stavimo neku relevantnu informaciju? Stvarno nismo lijepili plahte.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 23:27   #80
Ali bilo je 2 strane kratkih informacija. Vjeruj mi, tu bi se pogubile, malo bi ih ljudi stvarno pročitalo, a stvaraju gužvu.

Ima boljih načina za takve stvari. Ozbiljno mislim, napravite blog, napišete gore FAQ o budizmu i dodamo link na prvi post.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.