Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2008., 11:00   #881
Vrlo zanimljiv dokumentarac "The Mindful Way" (25 minuta) o ucitelju Adjan Chau i buddhistickom theravadskom samostanu Wat Pah Pongu u Tajlandu na:

http://www.watnongpahpong.org/videomfw.php

Takodjer, dokumentarac "The Buddha Comes To Sussex" (35 min.) o tome kako je buddhizam poceo hvatati korjenje u Britaniji krajem sedamdesetih godina.

http://www.watnongpahpong.org/videobcs.php
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:15   #882
Možda bi se netko od upućenijih u buddhizam odvažio usporediti ova dva (#2 i #16 ) tekstića? Je li to ista razdioba?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:23   #883
Hm, usudio bih se dati osvrt na ovo pitanje, mada nisam neki veliki poznavatelj buddhisticke epistemologije. Naime, prvi prilog (br.2) je prilicno tocan, ali donekle idealistican. Najagrjuna je rekao otprilike ovako: Buddha nikada nije naucavao o postojanju dvije (ili vise) usporedne stvarnosti. Drugim rijecima, svijet pojava (samsara) je u isto vrijeme ujedno i podrucje cistog opazanja konacne stvarnosti (nirvana). Ne postoji nirvana bez samsare i obrunuto, samsara koja ne bi bila ujedno i nirvana. To je vise mahayanski stav. Vjerujem da je theravada u tome jos izravnija. Ne postoji razlika izmedju naseg opazanja predmeta i neke stvari po sebi koja bi bila visa ili prava priroda tog istog predmeta. Predmet nema dvije prirode, jednu culnu, i jednu nadculnu. Buddhizam nacelno ne zagovara postojanje razlike opazajne pojavnosti i neke dublje sustine bilo kojeg pojedinog predmeta opazanja. Problem nije toliko u opazanju, koliko u nasem razumijevanju (uvidu) odnosa izmemedju predmeta (nas i tzv. drugih). Kada nastupi uvid da "ja" ne postoji, nestaje i privid pogresnog razumijavanja prirode svih drugih stvari.

Stoga se ova 3 vida opazanja odvijaju u isto vrijeme ili tocnije ovise o nasem pristupu (osvijestenosti) promatranja. Mudrac opaza izravno (intuitivno, uvidom), obicna osoba malo razvijenog intelekta je sklonija razvijati sustave svojih vlastitith predozbi, dok izrazito jednostavne osobe opazaju samo na razini slika i pojedinacnih pojmova vezanih za njih.

Drugi prilog (br.16) govori vise o iskustvima ili sadrzajima svijesti. Sva tri su bez sustine. Postoje, ali se ne zna kako i od kuda nastaju, niti gdje nestaju. Priroda im je prolazna (iako su stvarni dok traju). Stoga se, rekao bih, buddhizam ne veze pretjerano na njih, mada ih nabraja u popisima iskustava, uvida i sastavnica stvarnosti. Jednako tvar, um i sadrzaji uma nastaju, traju i nestaju, a uvidom se postize nevezanost za njihove stalno mijenjajuce pojavnosti i oblike.

Pri tome spisi opisuju i takve profinjene uvide i iskustva energetskih i titrajnih stanja profinjenih tvarnih i valnih cestica, kakve je donedavno bilo tesko zamisliti bez pomoci suvremene sub-atomske fizike. To svjedoci da su drevni i suvremeni vjezbaci sabranosti paznje istu uspjevali izostriti do razina kakvima se danas sluze elektronski mikroskopi. Bez obzira na tu razinu dometa, priroda tih cestica i valova ostaje jednako nepostojana.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 14:18   #884
Cini mi se da se cesto krivo tumaci razlika
buddhizma i drugih duhovnih pravaca po tome
kakav stav imaju po pitanju jastva.

Kamalshila, poznati mahayanski filozof kaze:

"Uzrok nemira jest sebican um. Kada pojedinac
prihvati zamisao o "Ja" sebicnosti nema kraja!
Samo Buddha je rekao da je to "Ja" bez osnove,
nitko drugi nije. Prema tome nema drugog puta
osim njegova da se postigne potpuni mir."

Iz ovoga vidimo da su takav stav podrzavali cak
i veliki buddhisticki mudraci, a jednako su ih
u tome slijedili i protivnici buddhizma u svojim
napadima na Buddhino ucenje. Ipak, u tome mislim
da su i jedni i drugi imali krivo.

Izmedju buddhizma i yoge (koju koriste sve skole
ne-buddhistickog misljenja istoka) ne postoji razlika
po pitanju jastva, nego samo razlika po pitanju
filozofija. Slicnost se ogleda po pitanju puta
postizanja oslobodjenja. To je za jedne i druge
sabranost paznje. Po tome su sustinski slicni.

Zar dosita moze postojati trajno jastvo u vedanti
koja naucava da je samo Brahman vjecna istina, a
sve ostalo smao privid? Sto se tice jastva, ono je
i u tantri jednako razumljeno kao i u buddhizmu.
Pogledajmo sto o jastvu kaze Anandamurti, jedan od
vodecih suvremenih tantrickih ucitelja:

"Trebate pobijediti svoje "ja", svoje jastvo. Svi
tereti, sva zbunjenost, sva briga oko ugleda povezani
su s vasim "ja". Protiv nekoga tko se ne slozi s vama
pokrecete tuzbu. Zasto se mucite oko toga? Samo zato
da biste obranili svoje jastvo. Jastvo je uzrok svih
nevolja i nezadovoljstava. I nakon sto sve predate Bogu
ovaj najveci neprijatelj "ja" ostaje. Kazete: Ja sam
sve predao Bogu. Opet ja, ja, ja. Prijatelju moj, daj
i to "ja" Bogu i tek tada ce tvoje predavanje biti potpuno.
Sve nevolje nastaju zbog tog malog jastva."
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 22:29   #885
Aditta sutta -- (Kuća) u plamenu (SN I.41)

Ovako sam čuo. Jednom je Blaženi boravio blizu Savatija, u Đetinom gaju, u manastiru Anatapindike. I tada izvesna boginja, u sred noći, tako bleštava da je njezin sjaj obasjao čitav Đetin gaj, dođe do Blaženog. Pristigavši, pošto mu se poklonila, stade sa strane. I dok je tako stajala, izgovori ove stihove u prisustvu Blaženoga

Kada je kuća u plamenu
samo posuda što smo je sačuvali
biće od koristi,
ne i ona što je u plamenu ostavismo.

Isto tako kad je svet u plamenu
starosti i smrti,
treba da spasavamo [svoj imetak] davanjem:
ono što je dato spašeno je.

Ono što damo donosi plod zadovoljstva.
Ali ne i ono što zadržimo:
ili ga odnesu lopovi, il’ kraljevi;
ili izgori u vatri, il’ izgubljeno biva.

A onda na kraju
ostavljamo ovo telo
zajedno sa imetkom.
Znajući to, mudrac
uživa u imetku i daje.

Uživajući i dajući
onoliko koliko može,
besprekoran odlazi
među nebeska bića.

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 22:56   #886
Hm..hmmm..hmmmm...
__________________
Ne voli se neko zato sto ti odgovara. Prosto se voli.
http://www.youtube.com/watch?v=eML6X8VfAfY
Djura skulptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:17   #887
Obavestavam sve zainteresovane da je u toku prijavljivanje za naredni kurs Vipasana meditacije, koji ce se odrzati na Rtnju (istocna Srbija), od 25. juna do 6.jula. Kurs ce voditi Ucitejica (Acaria) Floh Lehman, koja ima iza sebe oko 40 godina prakse meditacije a zadnjih dvadesetak je posvetila poducavanju.. . Ko zeli da provede 11 dana u u potpunom tihovanju i nauci tehnike anapanu i vipasanu od kompetentnog ucitelja, ili ima bilo kakvih pitanja, moze da nam pise direktno na adresu: [email protected]
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 11:02   #888
U pripremi je neformalno vikend-povlacenje za siri krug polaznika.
Osnovne programske komponente su: Uvod u Budizam i Habitus art.

Uvod u Budizam podrazumeva interpretaciju esencije Budinog ucenja (vizuelni i audio materijali), uz elementarno upoznavanje sa tehnikama meditacije (anapana i vipasana). Kao prateci program, Habitus art je u funkciji transformisanja navika cula i ponasanja, kroz proceduru diskretne "estetizacije svakodnevlja". Koriste se bazicni mediji: boja, zvuk, "scenski" govor i pokret.

Obe komponente prilagodjene su za pocetnike ("laike"), ali ukljucuju i ucesce meditanata, pojednaca sa iskustvom.

Termin: pocetak juna. Lokacija: Beograd. Nema placanja (fakultativno pokrivanje troskova za salu).
Trajanje: petak vece - subota (celodnevni program) - nedelja popodne.

Blize informacije na [email protected] ili tel.: 010/ 325-023, 062/ 257-944
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 17:58   #889
što budisti misle o Isusu (generalno mišljenje), koja Isusova učenja prihvaćate a koja ne, koja su komaptibilna sa Budhinim, dakle zanimaju me mišljenja budista o Isusu Kristu.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 09:18   #890
Vesakh 2552.
Desetogodišnjica Budističkog centra u Zagrebu
http://www.budisticki-centar.hr/

Uz tradicionalnu proslavu Buddhinoga dana koji se obilježava na dan uštapa u svibnju, ove godine Centar ima dodatni razlog za slavlje - djelujemo punih deset godina! Premda se u usporedbi s preko dva i pol tisućljeća budističke povijesti deset godina može činiti tek kratkim trenutkom, radi se o zrelom, značajnom i plodnom razdoblju u radu grupe koja posljednjih 35 godina ima pionirsku ulogu u promicanju Buddhinoga nauka u našoj zemlji. Radosno vas zato pozivamo da se uključite u program proslave:

Subota, 17. svibnja

17 sati Tri utočišta i Pet pravila, predavanje

Tri utočišta i Pet pravila smatraju se temeljima budističke staze duhovnoga vježbanja, a njihovo preuzimanje iskaz je povjerenja i posvećenosti odabranom životnom putu. Predavanje je namijenjeno svima koji će dan kasnije ceremonijalno preuzeti Utočišta i Pravila, koji o tome razmišljaju, ali i svima koji su ih već preuzeli, no žele se podsjetiti na njihov značaj i smisao.

Nedjelja, 18. svibnja

11 sati Ceremonija Utočišta

Otvorena za sve koji su odlučili formalno postati budistima. Toplo pozivamo i sve koji žele obnoviti svoje zavjete.

13 sati Proslava Vesakha

Na dan Vesakha obilježava se Buddhino rođenje, probuđenje i odlazak. No, iznad svega slavi se urođeni ljudski potencijal za ostvarenje svoje prave naravi. Tradicionalno se pritom ispreda priča o Buddhinom životu i čitaju se odlomci iz njegovih govora. Običaj je da svi koji prisustuju proslavi oltar daruju cvijećem, a sanghu poklonima.

14 sati 10 godina Centra

Prebiranje po uspomenama i niti vodilji... Naš učitelj, Žarko Andričević, ispričat će svoju priču o posljednjih deset godina, a pridružit će mu se najstariji članovi grupe.

15 sati Ručak

Tradicionalno neodoljiv i bogat, ručak satkan od priloga svih pridošlih. Molimo vas da se konzultirate s Karmen o tome što donijeti.

16.30 Predstavljanje novih web stranica

Godišnjicu smo odlučili obilježiti i obnovom web stranica Centra koje po prvi puta predstavljamo upravo na Vesakh.

Dodatni program:

Izložba "10 godina"

Projekcija odabranih fotografija i filma

---------------------------
Zbog ogarničenog prostora, molimo vas da najavite svoj dolazak na tel. 01 481 0074
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 15:59   #891
Zanimljiv izvor o poznatom pustolovu i svjetskom putniku Szandoru Csomi de Körösu (za one koji ne znaju rumunjski stranica ima također verziju na engleskom i mađarskom jeziku). Sam Szandor Csoma: http://csoma.mtak.hu/en/index.htm rođen je u selu Körösu u Transilvaniji na podrucju današnje Rumunjske, a bio je jedan od prvih evropljana koji je posjetio Tibet i prenio na Zapad podatke o osnovama tibetskog jezika i duhovnoj bastini tibetske mahayane i vajrayane. Napisao je prvi tibetsko-engleski rjecnik, preveo mnoga temeljna djela mahayanskog buddhizma s tibetskog na zapadne jezike i postao je jedan je od utemeljitelja tibetskih studija na Zapadu. Uzivajte: http://www.yun.ro/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 00:06   #892
Imaš li link za taj rječnik?Ja proučavam taj jezik upravo zbog starih budističkih tekstova,pa bi mi koristili novi materijali za učenje.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 19:44   #893
Ne vjerujem da ima on-line tibetski rjecnik, ali mozes si naruciti preko Amazona kada znas naslov, pisca, godinu izdavanja. Vjerujem da je od tada izaslo mnogo kvalitetnih izdanja tibetskih rjecnika, i mnogo boljih rjecnika, nego sto je bio taj prvi od Csome.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 21:55   #894
Soma sutta -- Monahinja Soma (SN V.2)

Ovako sam čuo. Jednom je prilikom Blaženi boravio u Savatiju, u Đetinom gaju, u manastiru Anatapindike.

Tada, ujutru, bhikkhuni Soma se obuče i, uzevši posudu za hranu i ogrtač, ode u Savati u prošnju hrane. Pošto je prošla Savati i vratila se iz prošnje, pošto je jela, otide do Slepčevog gaja, da tamo provede ostatak dana. Zašavši u Slepčev gaj, sede u podnožje jednoga drveta, da tu provede ostatak dana.

Tada zli Mara, želeci da u bhikkhuni Somi izazove strah, uznemirenost i jezu, želeći da joj pokvari koncentraciju, priđe joj i obrati joj se ovim stihovima:

"Teško je postići ono stanje
Kojem teže mudraci,
Ne može ga postići žena
Sa to malo njezine pameti."

Tada se bhikkhuni Somi javi misao: "Ko je izgovorio ove stihove -- ljudsko ili neljudsko biće?" Onda pomisli: "To je zli Mara, koji ih izgovori želeći da u meni izazove strah, uznemirenost i jezu, želeci da mi pokvari koncentraciju."

Tako bhikkhuni Soma, shvativši "Ovo je zli Mara", odgovori mu stihovima:

"Šta znači je li neko žensko ili muško
Kada je um dobro skoncentrisan,
Kada znanje postojano pritiče
Dok direktno posmatramo Dhammu.

Onome koga muči misao,
'ja sam žensko' ili 'Ja sam muško'
Ili 'Ja sam ovo ili ono' --
Taj samo zlog Maru priziva."

Tada zli Mara -- tužan i potišten zbog misli: "Bhikkhuni Soma me prepozna" -- nesta u trenu.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:26   #895
Ja sam mocni buda, poklonite mi se i pokajte se neverni smrtnici!!
restless dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:53   #896
Budizam je zakon.....Dalai lama rula .......volite se i do viđenja
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 23:16   #897
Iccha sutta -- Želja (SN I.69)

[Božanstvo:]

Čime li je to ovaj svet sputan?
Šta pobediti treba da on slobodan bude?
Šta napustiti, pa da sve spone presečene budu?

[Buda:]

Samo žudnjom je ovaj svet sputan.
Pobedivši žudnju on slobodan biva.
Žudnju napusti da sve spone presečene budu.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:26   #898
jel netko zna da li u zagrebu postoji budisticki hram ili barem ljudi koji su budisti?
ajde neka mi se javi na pm please
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 17:53   #899
Quote:
electric_barbarella kaže: Pogledaj post
jel netko zna da li u zagrebu postoji budisticki hram ili barem ljudi koji su budisti?
ajde neka mi se javi na pm please
Budistički centar - Zagreb
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 14:27   #900
Kako postati budista

Ako neko zeli da postane budista, za to ne postoji ceremonija
inicijacije (ili krstenja) kojoj se treba podvrgnuti... Ako razumemo
Budino ucenje, ako smo ubedjeni da je to ucenje pravi Put i pokusavamo
da njime idemo, onda smo budisti.

Ali prema neprekinutoj drevnoj tradiciji u budistickim zemljama, neko
se smatra budistom ako Budu, Dhammu (Ucenje) i Sanghu (zajednicu
budista) - a to se naziva Trostrukim draguljem -- uzima kao svoje
utociste, svoju zastitu, i nastoji da postuje pet pravila morala, kao
minimum moralnih obaveza za nezaredjene budiste:

(1) ne unistavati zivot, (2) ne krasti, (3) ne ciniti preljubu, (4) ne
lagati, (5) ne piti alkoholna pica...

Ne postoje spoljasnji rituali ili ceremonije koje budisti treba da
obavljaju. Budizam jeste nacin zivota, a njegova sustina jeste
kretanje Plemenitim osmostrukim putem.

Walpola Rahula in What the Buddha Taught
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.