Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2007., 23:43   #81
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ali bilo je 2 strane kratkih informacija. Vjeruj mi, tu bi se pogubile, malo bi ih ljudi stvarno pročitalo, a stvaraju gužvu.

Ima boljih načina za takve stvari. Ozbiljno mislim, napravite blog, napišete gore FAQ o budizmu i dodamo link na prvi post.

Ok, prihvatam kritiku, ako je zaista nepregledno.
Srećom, vlasnik sajta "Budizam" je pristao da knjigu "Dobra pitanja - Dobri odgovori" stavi kod sebe:

http://www.geocities.com/budizam/lib/dhammika.html

Hvala na sugestiji
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 23:48   #82
Od kada to Budizam uđe u povlaštenu - svjetsku religiju!?!
Pa, neka! Biće pućanstvo prosvjetljeno novim zraćenjem!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 00:53   #83
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Od kada to Budizam uđe u povlaštenu - svjetsku religiju!?!
Pa, neka! Biće pućanstvo prosvjetljeno novim zraćenjem!
Meni padaju na pamet barem 3 razloga:
1. religija stara više od 2500 godina.
2. ima preko 300 miliona sledbenika.
3. sve više pristalica na Zapadu.

Ali da ne pričam ja umesto moderatora...
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 01:37   #84
zanima me jedna stvar, jesu budizam i sotonizam ista stvar?
i ako jesu, kak da otjeram ove budisticke demone koji zive u stanu do mene?
Maxiralamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 03:49   #85
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Od kada to Budizam u?e u povlasˇtenu - svjetsku religiju!?!
Pa, neka! Bic´e puc´anstvo prosvjetljeno novim zrac´enjem!
Gautama Buda je suvereno iskazao stupnjeve ljudske svjesnosti hiljadu godina prije islama.

Kako li je to samo uzmogao, a da mu nitko nije shaputao?!

Dosta za povlashtenost medju povlashtenima u svakom smislu rijechi.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 03:54   #86
Lightbulb BUDINA ŠUTNJA I BUDINE RIJEČI

( Drago mi je što je nick KOLIKO JE SATI započeo i što su moderatori imali sluha i postavili temu o BUDIZMU na vidljivo mjesto tako da bude SVJETILJKA onima koji traže i žele naći

(zanimljivo je da sam pred par dana pripremio niže napisani uvod i želio otvoriti temu o budizmu i zamoliti moderatore da bude top tema. tako mi se želja ispunila ,ali je sve započeo nick KOLIKO JE SATI
a ovaj moj skromni uvod neka bude kao kuriozitet.
--------------------------------


Molio bih moderatore da uvrste ovu temu u top teme.
Bilo bi na korist svih nas da imamo aktivnu temu na kojoj bi oni koje to zanima mogli dobiti odgovore na pitanja o Budizmu.
(kao što imamo top teme o ostalim velikim svjetskim religijama)

Zanimljvo je primjetiti da je strpljivi Buddha u svom stilu neprimjećen i tih sjedio u pozadini , dok su ostali glasno raspravljali u prvim redovima.
Došlo je vrijeme da ovaj forum obrati pažnju na šutljivu figuru BUDDHE.

Ovom temom bi smo mogli dati riječ samom BUDDHI ŠAKJAMUNIJU , SANGHI ,ali i onima koji imaju pitanja o budizmu.

Pošto smo na upravo aktivnoj temi o popularnosti pape i dalaj lame u Njemačkoj saznali da je inače teološki NEPREVARLJIVI sveti otac papa BENEDIKT proglasio budizam kao najvećeg neprijatelja KATOLIČKE CRKVE u 21 stoljeću (nakon propasti komunizma) to možda dijalogom
uspijemo razumijeti budizam ali i to zašto ni papa Ivan pavao drugi ni kardinal Ratzinger ne razumiju i baš ne vole budizam .


Budizam uči da je neznanje jedan od najvećih grijehova i korijen svih zala.
Pokušajmo ovom temom raspršiti tamu neznanja svjetlom Budinog učenja koje i danas svijetli kroz tamu vjekova.
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:08   #87
Lightbulb BUDDHA PROTIV PAPE - TKO ĆE POBIJEDITI ??

na str 2 ovog foruma religija imamo temu na kojoj saznajemo da je ''teološki neprevarljivi'' papa BENEDIKT proglasio BUDIZAM NAJVEĆIM NEPRIJATELJEM SVETE MATERE CRKVE U 21 STOLJEĆU .

https://www.forum.hr/showthread.php?t=239570

Btw molio bih našu dragu braću kršćane da mi objasne ovdje ili na temi o kršćantsvu) nešto što mi nikada nije bilo jasno.

KAKO SU TO KARDINALI KOJI SU INAČE PREVARLJIVI I POGREŠLJIVI
IZABRALI I ODREDILI DOGMU (svetu istinu) da je sam papa TEOLOŠKI NEPREVARLJIV.

(kako sam ja shvatio ta dogma kaže da papa može biti i jest prevarljiv kao čovjek
ALI JE U TEOLOŠKIM PITANJIMA NEPOGREŠIV

Eh zašto je mene dopalo da nisam katolik tj pripadnik jedine istinite religije na cijelom svijetu,nego me opčaraše riječi tog indijskog prosjaka-propovjednika BUDDHE .
Ima li nade još za mene i hoće li me neki dobar katolik uspjeti preobratiti ,recimo na ovoj temi
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:11   #88
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Plasˇim se da, kada oponirasˇ ovom citatu, nisi razumeo sˇta pisac hoc´e da kazˇe, jer ti zapravo govorisˇ isto sˇto i on. A to je upravo ono sˇto govore i Budine cˇetiri plemenite istine. Izvor patnje je zˇelja. Ako hoc´esˇ da se resˇisˇ patnje, morasˇ da iskorenisˇ zˇelju. Kako? Tako sˇto c´esˇ kroz praktikovanje meditacije "zˇelju i njene mehanizme pojmiti do kraja".
"Zhelja" je protok zivota u nama.
"Zelja" je shto i "jastvo" i "sebstvo".

"Iskorijeniti zelju" je shto i iskorijeniti pokretacha nashih tijela i bicha. Zato MAJSTOR Ivan i istiche RAZUMIJEVANJE "ZELJE', a ne njeno utrnuche.
SPOZNAVANJE "ZELJE', a ne njeno "rjeshavanje".

Iz ovog pochetnog nesporazuma proistichu i svi plitki tekuchi i povijesni ataci na Budino uchenje.

Probudjen covjek "zhelju" zivi, ali na nju NIJE NAVEZAN.
NIJE NAVEZAN jer zhelja hodi shumom, dok BUDA hodi drumom.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:11   #89
Exclamation REKLI SU O BUDIZMU

Kao proučavatelj komparativnih religija,vjerujem da je Budizam najsavršenija religija koju svijet ima. Doktrina budizma daleko je superiornija bilo kojoj religiji.
Svijetu budističke misli nije me privukla povijest religije niti studij filozofije,već moji profesionalni liječnički interesi .
Moj je životni zadatak tretiranje psiholoških oboljenja ,i radi toga sam bio prinuđen upoznati se sa pogledima I metodama Buddhe, tog velikog učitelja čovječanstva ,čija je središnja tema problem patnje,bolesti,starosti I smrti.


Dr. Carl Gustav Jung ( 1875-1961)
Švicarski psihijatar ,mistik , tvorac Jungijanske škole psihologije
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:15   #90
Budini govori su izvor I rudnik neuporedivog bogatstva I dubine.Čim se oslobodimo navike promatranja njegovog učenja kao intelektualne rasprave , i ako pažljivo slušamo I dopustimo da nam govori kao PROBUĐENI,postati ćemo svjesni da se u njegovim bezbrojnim govorima krije sklad,mir duha, smiješak transcedentnog, potpuna odlučnost,ali istovremeno i beskrajno strpljenje I suosjećanje.
Intelektualni sadržaj Budinog učenja samo je polovica njegovog djela.
Druga polovica je njegov život ,onako kako ga je živio ,I djelo koje je ostavio.
Mnoge neznalice na zapadu promatraju budizam kao religiju koja propovjeda pasivnost,indijsku snenost ,fatalizam,I pesimizam.
Nasuprot tome imamo 50 godina Budinog aktivnog života koje je proveo kao neumorni hodajući propovjednik-učitelj koji je ostavio u nasljeđe duhovni trening ,odredio cilj I postigao rezultate prema kojima istinski heroji naše zapadnjačke aktivnosti mogu samo osjećati zapanjenost.


Herman Hesse (1877-1962) njemački književnik,dobitnik NOBELOVE NAGRADE
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:19   #91
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Nisam basˇ shvatio vezu izme?u onoga sˇto si citirao i onoga sˇto si posle prokomentarisao. No, svejedno, zanima me gde po tvom misˇljenju "pocˇiva i uzrok i pokretacˇ svake mijene u cˇoveku"?
Pochiva u istom onom ISHODISHTU u kojemu je covjeku uskracena svaka "slobodna volja".
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 04:22   #92
Exclamation

Pojedinac osjeća ništavnost ljudskih želja i planova,i suptilnost i veličanstven red koji se razotkriva i u prirodi i u svijetu misli.On gleda na svoju egzistenciju kao na vrstu zatvora i želi iskusiti svemir kao smislenu cjelinu.
Začetke kosmičkog religioznog osjećaja javljaju se u počecima ljudskog duhovnog razvoja na primjer u mnogim Davidovim psalmima.

Budizam,o kojem sam učio u izvanrednim Schopenhauerovim djelima,sadrži još jačeElemente ''univerzalne kosmičke religije''...

"RELIGIJA BUDUĆNOSTI TREBA BITI KOSMIČKA RELIGIJA.
ONA TREBA TRANSCENDIRATI OSOBNOG BOGA I IZBJEĆI DOGMU I TEOLOGIJU.
SJEDINJUJUĆI PRIRODU I DUHOVNOST ONA TREBA BITI ZASNOVANA NA RELIGIOZNOM OSJEĆAJU KOJI RASTE IZ ISKUSTVA SVIJU POJAVA PRIRODE I DUHA KAO SMISLENOG JEDINSTVA.
BUDIZAM ODGOVARA OVOM OPISU!
......AKO IMA IJEDNA RELIGIJA KOJA SE MOZE NOSITI SA MODERNIM NAUCNIM ZAHTJEVIMA ONDA JE TO BUDIZAM.




Albert Einstein

( ,fizičar,nobelovac. u anketi lista TIME proglašen najznačajnijom osobom
koja se pojavila na ovom našem plavom planetu u posljednjih tisuću godina
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 05:04   #93
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Dobro Ivane, pusti sada teoriju. To se moze procitati u svakoj new age knjizi... nego pitanje je kako to sto govoris postici. E, za tu potrebu buddhisti i drugi du'ovnjaci provode svoju meditaciju.
Korisniji je upit POSTOJI LI u covjeku ili izvan njega ishta slichno "zhelji" i "zheljenju" samo po sebi, ili je pak svako "zheljenje" tek "pohranjeno" "iskustvo" svijeta nashih predshasnika u nama samima. Hoche rechi u nashim "jastvima' i "sebstvima".

Izbijati iz sebe prichine nashih smuchenih podizatelja u ime "postizanja" new age-ovskih fantazmagorija je djetinjasto. Ta vec sama zhudnja za "postizanjem" predmnijeva onu istu zharku ZELJU koja nas inache jede i choka.

K tome jos u ovo se "izbijanje" na mala vrata uvlachi ona i od samih Budista" prezrena nepostojecha (sic!) "slobodna volja". Gdje god je covjeka kao "chinitelja", tu i volja ne mozhe biti neslobodna.

"Budisti" Budu niti su pojmili, NITI GA MOGU. Meditiraju uludo.
Ako je svaka stvar i pojava savrshena PO SAMOM SVOM ISKONSTVU, onda su ti isti "Budisti" ovu Gautaminu TEMELJNU SPOZNAJU tesko i zalosno propustili NARINUTI potonjim narashtajima.
A da nisu, ta tko bi ikad i igdje rogobario protiv samog sebe ili svoga "Boga"?

Iz ovog civilizacijskog "propusta" razvidna je sva lakomislenost ne samo budizma, nego i inih "vjeroispovijesti", u slijedjenju i poimanju svojih eventualno probudjenih zachetnika.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 13:41   #94
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
"Budisti" Budu niti su pojmili, NITI GA MOGU. Meditiraju uludo.
Moram priznati, vrlo hrabra izjava.
Tim pre što po meni implicira da si ga ti razumeo, pošto uviđaš da drugi nisu.
No, naravno, slobodni smo da i tako mislimo. Um je preteča svih stvari...
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 13:46   #95
Duhovni vodič kroz Šri Lanku

Naiđoh na jedan zanimljiv link, za sve one koji možda planiraju da posete Šri Lanku:

Sacred Island - A Buddhist Pilgrim's Guide to Sri Lanka
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 14:59   #96
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
"Iskorijeniti zelju" je sto i iskorijeniti pokretaca nasih tijela i bica. Zato MAJSTOR Ivan i istice RAZUMIJEVANJE "ZELJE', a ne njeno utrnuce. SPOZNAVANJE "ZELJE', a ne njeno "rjesavanje".

Iz ovog pocetnog nesporazuma proisticu i svi plitki tekuci i povijesni ataci na Budino uchenje.

Probudjen covjek "zelju" zivi, ali na nju NIJE NAVEZAN.
NIJE NAVEZAN jer zhelja hodi shumom, dok BUDA hodi drumom.
Dragi Majstore, mudro zboris kao i uvijek. Potpuno tantricki! Niti sam Krshna ne bi bolje. No, ipak ne bi smio dovoditi meditativno zadubljenje u pitanje, jer ono tek otvara uvid u to sto kazujes!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 17:02   #97
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Dragi Majstore, mudro zboris kao i uvijek. Potpuno tantricki! Niti sam Krshna ne bi bolje. No, ipak ne bi smio dovoditi meditativno zadubljenje u pitanje, jer ono tek otvara uvid u to sto kazujes!
Probudjeno biche ni prema jednoj stvari ili pojavi NIJE ISKLJUCIVO.

Meditativno zadubljenje jednako je "korisno" kao i kakva druga radnja, sto god to bilo. ISTINA se stroposhtava na meditanta i mljekara jednako, ne obratno. "ZADNJA" UVID se ne da prizvati ili iznuditi "po prirodi same stvari".

Jos jednom - osnovni upit je KAKO TO DA "ZADNJA" SPOZNAJA PROBUDJENOSTI NIKAD JOS NIJE NASLA PUTA U VJEROISPOVJESNE KODEKSE.

Muchni posljedak ovoga promashaja svih sljedbi i sljedbenika je VJECHITI OTKLON OD SEBEUKOTVLJENOSTI i pojedinca i kolektiva.

"Promasaj" dakako, i nije doista promashaj - naime, PROBUDJENOST niti uopche ima nachina sebe posredovati i narinuti (A)DVAITISTICKOJ zbunjenosti stovatelja svakovrsnog "istocnog grijeha".

Iz svega ovoga slijedi da je "iskupljenje uvijek i samo individualno". Takodjer i to da je institucionalizirana vjeroispovijest tek na naivnih vrbi svirala.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 23:48   #98
Probudjeno biche ni prema jednoj stvari ili pojavi NIJE ISKLJUCIVO

Da, samo sto prisvjetljenom bicu ne treba duhovna praksa, nego svima nama koji to jos nismo. Svi prosvjetljeni ljudi, pa tako i Buddha, su dali praksu za ucenike. Nagovarati ucenike da ne rade praksu, a sipati izjave koje oni ne mogu posvjedociti iskustvom, znaci zaustaviti im napredak i teoretizirati. Cak i ako je to bez lose namjere, tako sto im ostaje beskorisno. Bolje da rade praksu i vlastitim iskustvom dodju do toga sto pricas.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 00:57   #99
U tehničkom smislu želja može donositi patnju. Ako nam je život niz želja i trka za njihohovim zadovoljavanjem, to će nam donijetii patnju samin time što smo gonjeni žudnjom, a i stvar bi mogla imati i tendenciju daljnih komplikacija.
Ali sa druge strane ne može se želja osuditi ako je u pitanju želja za pomaganje drgima, ili želja za prosvjetljenjem.
Ono što Druga plemenita istina govori da patnji predhodi uzrok. Da nije samopostajuća već da ima uzrok svog postojanja.
To je važna točka i za Treću plemeniti Istinu, jer ako uklonimo uzrok patnje, patnja kao posljedica ne može postojati, iz čega možemo zaključiti da postoji stanje svijesti u kome nema patnje. Uzrok patnje je neznaje, ako to moramo definiratu u jednoj riječi. Točnije žudnja, mržnja i neznanje, odnosno dva impulsa svijesti, privlačenje i odbojnost ukorjenjene u neznanju.
U razvijenijoj formi pet otrova: ljutnja-mržnja, žudnja, ponos, ljubomora-zavist, neznanje.

Dalje je stvat metodologije, o kojoj govori Četvrta plemenita istina, istina o putu u prosvjetnjenje. To je savršeni put put koji je doveo do promjene princa Šakjamunija do Bude Šakjamunia. Ova plenenita istina daje odgovor na pitanje: kako?
Način je, Plemeniti osmorustruki put za Teravada budizam ili šest savršenosti za Mahajana budizam. Kako se rijetko piše o njima nabrojati ću ih:
Savrsenstvo davanja
Savršenstvo discipline,
Savršenstvo strpljenja
Savršenstvo napora-ustrajnosti
Savršenstvo pažnje-koncestracije,
Savršenstvo mudrosti-meditacije
Iz ovoga se primjećuje da je put, borba na više frontova, što će reći da se ne može prosvjetljenje postići samo jednom metodom. Kako je bitna meditacija u formalnom smislu, tako i promišljane, jer ako ne shvatimo da neki tip ponašanja dovodi do bola, nećemo biti u mogućnosti da učinimo nešto da to promjenimo.

I za kraj iskreno divljene za izboreno mjesto među Top temama.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 02:11   #100
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Da, samo sto prisvjetljenom bicu ne treba duhovna praksa, nego svima nama koji to jos nismo. Svi prosvjetljeni ljudi, pa tako i Buddha, su dali praksu za ucenike. Nagovarati ucenike da ne rade praksu, a sipati izjave koje oni ne mogu posvjedociti iskustvom, znaci zaustaviti im napredak i teoretizirati. Cak i ako je to bez lose namjere, tako sto im ostaje beskorisno. Bolje da rade praksu i vlastitim iskustvom dodju do toga sto pricas.
Buda je dao praksu za uchenike iz NEMOCHI da svoju spoznaju unese u kanone SVJETOVNOGA.

Da je izmijenio zasade zajednichnog zhivljenja svoga vremena stubokom, tko bi danas "radio ikakvu praksu"?

Tko bi bio "ucenik" a tko "MAJSTOR" ondje gdje je dojedno biche ODUVIJEK PROSVIJETLJENO?

"Nagovarati uchenike da ne rade praksu" danas, znachi tek dopuniti Budin nauk unekoliko.

Nutkati "uchenika" na nedogledno odlaganje SPOZNAJE - to je ono sto je pravo "beskorisno".

Uz ZBILJSKOGA MAJSTORA SPOZNAJA JE SAD - u koga su "chiste" ushi.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.