Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2016., 17:27   #1
Martinus

Martinus Thomsen je prosvijetljeni danski mistik koji je svoje duhovne uvide opisao u 7 tomova knjige Livets Bog i 4 knjige „Vječna slika svijeta“ u kojima objašnjava svoje simbole.
Knjige su prevedene na naš jezik.

Ovdje imate dosta članaka na hrvatskom. Uglavnom su to Martinusova predavanja ili onih koji se bave Martinusovom kozmologijom.
http://www.magicus.info/hr/magicus/index.php?id=10405

Ovdje su članci na engleskom (i drugim jezicima):
http://www.martinus.dk/en/articles/index.php

Ovdje Martinus govori o sebi, njegovoj misiji i njenom značenju:
http://www.martinus.dk/en/articles/i...artikelnr=1807

Pročitao sam puno toga, no nigdje nisam pronašao tako duboka objašnjenja duhovnih istina kao kod njega.
Bio je vrlo skroman i praktično nepoznat.

Pročitao sam sve knjige (osim ovih koje sam gore naveo 7+4, napisao je i nekoliko manjih knjiga koje su isto prevedene na naš jezik) i mogu ih svima toplo preporučiti.

Ako je netko nešto već pročitao i čuo za Martinusa, molim da komentira.

Lijep pozdrav!
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 18:19   #2
http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=51417

Ovdje imate Martinusovu biografiju na hrvatskom.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 20:57   #3
Vro zanimljivo, hvala! Cuo sam vrlo povrsno o njemu i njegovim prorocanstvima. Bio bi mi koristan neki sazetak, da ne citam 7 + 4 knjige. Ipak me ne zanima toliko. Nadam se da cu naci nesto ukratko...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 17:29   #4
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Vro zanimljivo, hvala! Cuo sam vrlo povrsno o njemu i njegovim prorocanstvima. Bio bi mi koristan neki sazetak, da ne citam 7 + 4 knjige. Ipak me ne zanima toliko. Nadam se da cu naci nesto ukratko...
Martinus govori da je život vječan, da nikada nije nastao niti će prestati postojati.
Kad se npr. govori o 'VELIKOM PRASKU', on kaže da je to točno, no to je samo lokalna pojava koja se odvija pri nastanku određenoga Univerzuma, ali ne cijele Kreacije. Isto tako 'širenje svemira' on opisuje kao disanje nekog kozmičkog makrobića.
Cijeli svemir je tijelo Božije koje je beskonačno. Unutar Njega postoje bića koja su njegov dio. Postoji međukozmos, mikrokozmos i makrokozmos. Npr. naši organi (pluća,srce,..) su naša mikrobića, stanice našega tijela su još niži nivo, zatim dolaze molekule i atomi i sve tako u beskonačnost.
Isto tako je u makrokozmosu koji je iznad nas. Zemlja je isto tako živo biće, Sunce također, planetarni sustav, galaksija,...itd. u beskonačnost.
Međukozmosu pripada stvarnost koju doživljavamo oko nas.
Kroz sva ta bića Bog doživljava život. Sve je u vječnoj promjeni, sva bića rastu i razvijaju se. Sva bića su vječna bića, vječni sinovi Božji koji se nalaze naraznim stupnjevima evolucije/involucije.
Vječni život se odvija kroz procese evolucije i involucije kroz kozmičku spiralu tako da bića vječno mogu doživljavati život uvijek doživljavajući nešto novo i više svaki put doživljavajući viši spiralni ciklus.
Evollucija je proces uzdizanja prema duhovnim svjetovima (put od mraka prema svijetlu) i zapravo oslobađanja od iskustava koja smo stekli u procesu involucije, dok je involucija silazak u materiju (iz svijetla u mrak) iz duhovnih svjetova, zapravo iz carstva blaženstva.
Ovo su dva procesa koj se vječno odvijaju.
Martinus kaže da je vječni boravak u carstvu blaženstva nemoguć zbog 'principa zasićenja' i da nakon mnogih trilijuna godina biće ponovo silazi u materiju. Razlog tomu je prestanak sposobnosti doživljavanja. Primjer za to bi bio boravak na južnom polu npr. gdje od bjeline jednostavno nismo u stanju ništa drugo percipirati.

Ovo bi bio mali sažetak Martinusove kozmologije.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 21:57   #5
A sta je rekao o drustvenom poretku u buducnosti? Nesto je spominjao neki oblik socijalizma, da ce ljudi raditi u velikim kompanijama koje ce pripadati zaposlenicima ili tako nesto?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 23:02   #6
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
A sta je rekao o drustvenom poretku u buducnosti? Nesto je spominjao neki oblik socijalizma, da ce ljudi raditi u velikim kompanijama koje ce pripadati zaposlenicima ili tako nesto?
Radit će samo nekoliko sati tjedno jer će strojevi zamijeniti ljude. Ljudi će obavljati samo ono što strojevi ne budu mogli. Neće biti novca, nego samo neka potvrda da ste odradili tih nekoliko sati i s tom potvrdom moći ćete dobiti sve što vam je potrebno.
Svijest ljudi će biti izuzetno visoka i to će biti moguće.
U muzejima će biti noževi i oružje kojima su ljudi ubijali životinje i jedni druge i čudit će se kako su njihovi preci mogli tako nešto raditi.
Martinus kaže da je u prijašnjem životu on i živio na jednoj takvoj planeti i da je tamo već bio ostvario prosvjetljenje. Kad se inkarnirao na Zemlji trebalo mu je praktično samo jedna meditacija da se prosvijetli. Dobio je neku knjigu o meditaciji , pročitao upute kako se meditira, sjeo u stolicu i doživio stanje kozmičke svijesti. (Imate link gore o tome). To se dogodilo kad je imao 30 godina (kao i kod Isusa). On kaže da je to povezano s tim da je cjelokupni život do 30-e godine rekapitulacija prošlih inkarnacija.
Postoji u znanosti nešto slično:
Haeckelov biogenetski zakon, zakon koji je 1866. formulirao njemački zoolog → Ernst Haeckel: ontogeneza je skraćena rekapitulacija filogeneze, što znači da jedinka u svojem razvoju ponavlja sve najvažnije promjene oblika kroz koje je prošla njezina vrsta tijekom evolucije.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 23:58   #7
Dakle, on tvrdi da kada se jednom dozivi prosvjetljenje da se opet padne u vezanost... ako sam dobro razumio. Tako da oslobodnjenja ustvari niti nema. Kruzi se gore, dolje, i tako vjecno.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:00   #8
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Dakle, on tvrdi da kada se jednom dozivi prosvjetljenje da se opet padne u vezanost... ako sam dobro razumio. Tako da oslobodnjenja ustvari niti nema. Kruzi se gore, dolje, i tako vjecno.
Da, ali to su ogromni ciklusi i sve se odvija automatski.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:01   #9
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Da, ali to su ogromni ciklusi i sve se odvija automatski.
Postoji oslobođenje, ali za određeni spiralni ciklus.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 06:27   #10
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Dakle, on tvrdi da kada se jednom dozivi prosvjetljenje da se opet padne u vezanost... ako sam dobro razumio. Tako da oslobodnjenja ustvari niti nema. Kruzi se gore, dolje, i tako vjecno.
Martius to zove 'princip zasićenja'.
Kad se biće zasiti mraka, ide prema svijetlu (evolucija), a kad se zasiti svijetla ide prema mraku (involucija). To su dva vječna procesa. Jedan krug kozmičke spirale sastoji se, dakle, od dva procesa: involucije i evolucije. Tako se život odvija kroz vječnost i taj princip omogućuje vječno doživljavanje života. Život tako postoji da bi se vječno doživljavao.
Cijeli proces odvija se automatski.
Ovdje treba naglasiti da se proces silaska u mrak, materiju iz duhovnih svjetova (carstva blaženstva) odvija po istom principu. Biće je zasićeno svijetla i postoji velika želja da se ponovno vrati u materijalno postojanje. Martinus kaže da je nemoguć vječni boravak u tim nebeskim svjetovima zbog prestanka mogućnosti doživljavanja (kao kad na sjevernom ili južnom polu više ništa ne vidimo zbog bjeline).
U carstvu blaženstva biće živi u svom unutarnjem svijetu i doživljava zlatne kopije svih svojih inkarnacija iz prethodne spirale. Tim carstvom vlada energija pamćenja i omogućuje potpuno sjećanje na sve detalje iz svih tih života. Carstvo blaženstva je jednim dijelom u duhovnom svijetu, a drugim u materijalnom (mineralno carstvo: zato zlato tako sjaji, kristali snijega,leda,..) kad se biće ponovno inkarnira u materijalni svijet. Sjaj Sunaca je posljedica želje bića carstva blaženstva da se ponovno inkarniraju u materijalnom svijetu npr.
Iznad životinjskog carstva postoji 'carstvo pravoga čovjeka' koje je jednim dijelom u materijalnom svijetu, a drugim u duhovnom. Zatim dolaze 'carstvo mudrosti', 'Božiji svijet' i 'carstvo blaženstva'. Materijalna carstva su: drugi dio carstva blaženstva, biljno, životinjsko i prvi dio carstva pravoga čovjeka.
Martinus kaže da u toku razvoja svako biće doživljava stanje 'Božije svijesti' i ima uvid u sve principe koji vladaju Svemirom jer mu se u određenom trenutku razvije kozmička intuicija koja nema kraja spoznaji i pomoću koje se sve može spoznati. Do razvoja intuicije dolazi kad energije inteligencije i osjećaja dođu u ravnotežu.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 09:30   #11
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Biće je zasićeno svijetla i postoji velika želja da se ponovno vrati u materijalno postojanje.
U svim svijetovima ima svjetla.
Ako je neko zasićen svjetlom materijalni svijet mu nije rješenje jer će ga i tu dočekati svjetlo.


Quote:
Martinus kaže da je nemoguć vječni boravak u tim nebeskim svjetovima zbog prestanka mogućnosti doživljavanja
Mislim da Martinus ne zna kako se živi u nebeskim svijetovima.

Mogućnosti doživljavanja su tamo daleko veće nego u ovom svijetu.
Prema tome ako nekome tamošnji život nije dovoljno doživljajuć ovaj svijet mu neće riješiti taj problem jer ovdje će imati još manje doživljaja.

Jedino rješenje mu je da prestane postojati kao osoba.
Ako to zaista hoće ta želja mu se može ispuniti.


Quote:
U carstvu blaženstva biće živi u svom unutarnjem svijetu
Ne.
Tamo se živi kompletan društveni život. Niko tamo ne meditira niti moli Boga.
Sva pažnja nebeskih bića je usmjerena na vanjske aktivnosti.


Quote:
i doživljava zlatne kopije svih svojih inkarnacija iz prethodne spirale. Tim carstvom vlada energija pamćenja i omogućuje potpuno sjećanje na sve detalje iz svih tih života.
Ne.
Sjećanja iz materijalnih života su im oduzeta i nisu ih uopće svjesni.
U nekim rijetkim situacijama im ta sjećanja mogu biti privremeno vraćena, ali to ne znači da onda imaju nostalgiju za tim danima, naprotiv to im je nešto što žele brzo zaboraviti.


Quote:
Carstvo blaženstva je jednim dijelom u duhovnom svijetu, a drugim u materijalnom
Materijalni svijet je carstvo patnje a ne blaženstva.
Veliki dio duhovnog svijeta je također carstvo patnje.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 13:44   #12
Hepi
Ovo ovdje što ja iznosim je Martinusov koncept koji je on stvorio na osnovu svojih duhovnih uvida. Sve što ovdje piše on je konkretno vidio i izrazio kroz svoje knjige i simbole.

Ja ovdje samo iznosim njegov koncept.

Molio bih te da napišeš koji su izvori na kojima temeljiš svoje tvrdnje.
Ako je npr. vedska tradicija, onda, molim te, navedi koji je učitelj.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 16:15   #13
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Martinus kaže da u toku razvoja svako biće doživljava stanje 'Božije svijesti' i ima uvid u sve principe koji vladaju Svemirom jer mu se u određenom trenutku razvije kozmička intuicija koja nema kraja spoznaji i pomoću koje se sve može spoznati. Do razvoja intuicije dolazi kad energije inteligencije i osjećaja dođu u ravnotežu.
I kada to dozivi tj. ostvari, onda se zasiti i polako se opet vraca u stanje zivotinje ili jos nize, ako sam dobro shvatio i tako stalno u krug.

A kako po tom pitanju stoji s pitanjem duhovne prakse? Ako se sve automatski odvija bez naseg voljnog utjecaja, i klizanje prema gore, i klizanje prema dolje, onda mi ustvari nista i ne trebamo ciniti. Sami se vozimo od stanja slijepe tvari do vrhunskih bozanskih utjelovljenja i nazad, i tako vjecno u krug, ako sam ja to dobro shvatio.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 17:23   #14
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
I kada to dozivi tj. ostvari, onda se zasiti i polako se opet vraca u stanje zivotinje ili jos nize, ako sam dobro shvatio i tako stalno u krug.

A kako po tom pitanju stoji s pitanjem duhovne prakse? Ako se sve automatski odvija bez naseg voljnog utjecaja, i klizanje prema gore, i klizanje prema dolje, onda mi ustvari nista i ne trebamo ciniti. Sami se vozimo od stanja slijepe tvari do vrhunskih bozanskih utjelovljenja i nazad, i tako vjecno u krug, ako sam ja to dobro shvatio.
Ako je netko završio spiralni ciklus kao ljudsko biće i prošao kroz sve duhovne svjetove, nakon boravka u carstvu blaženstva, ponovno se inkarnira u materijalnom svijetu, ali spiralu više: postaje planet. Za Martinusa je planeta Zemlja isto tako živo biće, kao što su i zvijezde, planetarni sustavi, galaksije,…To su sve ti spiralni ciklusi o kojima on govori.
Dakle kad je biće prošlo kroz jedan spiralni ciklus kao čovjek u slijedećem ciklusu postaje planet, zatim Sunce, planetarni sustav,…
On još kaže da je u jednom ciklusu biće uvijek jednoga spola i da spol mijenja tek u slijedećem spiralnom ciklusu.
Cijeli taj proces je vezan uz nešto što Martinus zove jednopolnost i dvopolnost.
U materijalnom svijetu bića su jednopolna, dok su u duhovnim svjetovima bića dvopolna. Kako je Isus rekao. „U Kraljevstvu Nebeskom nema ženidbe“. Došlo je do sjedinjenja Šive i Šakti, rekli bi u hinduizmu.
Primitivno biće, životinja, je čisto jednopolno biće. Što je biće razvijenije, u njemu je razvijenija i druga strana i postupno postaje dvopolno biće i uzdiže se prema duhovnim svjetovima.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 10:05   #15
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Hepi
Molio bih te da napišeš koji su izvori na kojima temeljiš svoje tvrdnje.
E. Swedenborg. On je bio u nebeskim svijetovima, i ono što je tamo vidio i što je čuo od anđela baš se ne slaže sa ovime što Martinus govori.


Quote:
Ako je npr. vedska tradicija, onda, molim te, navedi koji je učitelj.
U tome je problem. Tradicije i njihove knjige su pogrešne.
Ima ljudi koji su skupili znanje iz tih knjiga i na temelju tako stečenog znanja sebe nazivaju učiteljima. Takvi nemaju pojma, to su najobičniji teolozi. Zbog takvih imamo hrpu različitih religija i sve su međusobno proturječne.

Ima i onih koji su imali neka duhovna iskustva pa na temelju toga misle da puno znaju.
To je već malo bolje. To jesu nekakvi učitelji, ali ni njima ne treba previše vjerovati.

A ima i onih koji su anđeli. To su pravi učitelji jer njihovo znanje dolazi od Boga.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 10:08   #16
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
U materijalnom svijetu bića su jednopolna, dok su u duhovnim svjetovima bića dvopolna.
Ovo nije točno. U duhovnom svijetu je isto kao u materijalnom, svako duhovno biće je ili muško ili žensko.


Quote:
Kako je Isus rekao. „U Kraljevstvu Nebeskom nema ženidbe“.
Ni ovo nije točno.
Swedenborg je više puta bio na nebeskim svadbama.


Quote:
Došlo je do sjedinjenja Šive i Šakti
Stari mitovi kriju u sebi mnoge nebeske tajne jer su ih pisali ljudi koji su poznavali duhovne korespondencije.
Ali danas je to znanje potpuno izgubljeno pa te mitove više niko ne razumije.

Zato je bolje ostavit se svih tih starih knjiga jer one vode ljude u mnoge zablude.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 10:24   #17
Bagi evo sad sam pročitao ovu stranicu Martinusove biografije što si je linkao.
Duhovno iskustvo koje je imao je autentično i vrlo pozitivno, ali to nije iskustvo nebeskog svijeta.
To mu se objavilo neko nebesko biće i prosvijetlilo ga, ali stvarni odlazak u nebeske svijetove je nešto posve drugo.
On tamo nije bio.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 11:35   #18
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Duhovno iskustvo koje je imao je autentično i vrlo pozitivno, ali to nije iskustvo nebeskog svijeta.
To mu se objavilo neko nebesko biće i prosvijetlilo ga, ali stvarni odlazak u nebeske svijetove je nešto posve drugo. On tamo nije bio.
Hepi, pobogu - odkuda ti to znas, a osim toga - mislim da nije smisao ove teme prepucavati se sa Bagijem i Martinusom, nego saznati nesto o tome, pa ako ti se ne svidja mozes slobodno otvoriti svoju temu i pisati o Swedenborgu ili bilo cemu drugome.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 11:43   #19
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Ako je netko završio spiralni ciklus kao ljudsko biće i prošao kroz sve duhovne svjetove, nakon boravka u carstvu blaženstva, ponovno se inkarnira u materijalnom svijetu, ali spiralu više: postaje planet.
Ne uspjevam jos razabrati posve Martinusovu etiku. Sto je preporucio kao praksu? A ne da mi se citati, pa postavljam pitanja tako je lakse

Dakle, kruzimo, spiralu po spiralu vise - sto je na koncu puta, ima li po njemu uopce konca puta ili se vracamo nazad u vjecnom kruzenju? I trebamo li se mi tako vozati po spiralama prema gore, ili mozda gore-dolje, ili ima neki izlaz u toku puta?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 15:28   #20
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
mislim da nije smisao ove teme prepucavati se sa Bagijem i Martinusom, nego saznati nesto o tome
Valjda je smisao svake teme raspravljati o temi.
A raspravljati znači imati pravo reći i ako se s nečime ne slažeš.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.