Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2016., 15:34   #21
Hepi
Ovo što opisuje Svedenborg bio bi opis 'carstva pravoga čovjeka'. Sve to što si naveo moglo bi se reći da odgovara tom carstvu tako da su u pravu i Svedenborg i Martinus samo što je Martinus, po mom mišljenju, vidio više.
Carstvo pravoga čovjeka je polovinom materijalni, a polovinom duhovni svijet. Tamo bića nemaju spolne organe. Seksualne odnose obavljaju dodirivanjem, a orgazam doživljavaju kad se ljube. Djecu mogu materijalizirati, dakle nema rađanja kao na Zemlji. Martinus je živio u prošloj inkarnaciji u takvom svijetu i to opisuje. Hrane se mesom koštuničavog voća kojega ima u obilju i postupno prelaze na pranu, bez unošenja tvrde hrane.
Svedenborg je vjerojatno imao iskustvo tih svjetova, no postoje i viši koje Martinus naziva carstvo mudrosti, Božiji svijet i carstvo blaženstva kao najviši nivo.
On točno opisuje kojim svijetom vlada koja energija tako da u carstvu blaženstva vlada energija pamćenja (inače je smještena u seksualnim organima). Zbog toga biće u carstvu blaženstva i ima pamćenje koje obuhvaća sve njegove prošle živote.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:01   #22
Hepi
Martinus nije dobio znanje ni od koga. On kaže da se u njemu probudila kozmička intuicija koja se razvije kad energije osjećaja i inteligencije dođu u ravnotežu.
Ovo su energije koje vladaju određenim carstvima i njihove odgovarajuće boje:
Energija Carstvo Boja
Instinkt Biljno carstvo Crvena
Gravitacija Životinjsko carstvo Narančasta
Osjećaji Carstvo pravog čovjeka Žuta
Inteligencija Carstvo mudrosti Zelena
Intuicija Božanski svijet Plava
Pamćenje Carstvo blaženstva Indigo
Matična energija Plan vječnosti Ljubièasta

Kad je stekao kozmičku svijest u 30-oj godini Martinus je otkrio da je stekao trajnu sposobnost intuicije koja mu je omogućila pristup oceanu znanja čitavog Svemira. Mogao je dobiti odgovor na svako pitanje koje je postavio. U njemu su se razvila osjetila koja su mu omogućavala da doživi najviše znanje i rješenje misterija života.
Martinus kaže da intuicija nema nikakvih ograničenja, to je energija koja prožima apsolutno sve i omogućuje biću da vidi najviše realitete postojanja i smisao života.
U svojem posljednjem predavanju Martinus je nekoliko puta
rekao da nikada nije došao do bilo kakvih granica svojega znanja
ili svijesti. Nema granica onome što se može «opažati» intuicijom.
On je tome dodao da čim je odlučio da će pisati svoje kozmičke
analize, odgovori su samo provalili u njegovu svijest.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:11   #23
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Valjda je smisao svake teme raspravljati o temi.
A raspravljati znači imati pravo reći i ako se s nečime ne slažeš.
Naravno, sviđaju mi se tvoji komentari.
Martinus govori o evolucijskim stepenicama i da se ljudi na različitim stepenicama ne mogu razumijeti. Svatko ima mišljenje u skladu s njegovim stanjem svijesti i mjestom u evoluciji.
Ne treba nikoga ograničavati. Svatko ima pravo reći svoj stav.
Zato je Martinus i napisao kozmičke analize koje je nazvao vječna slika svijeta i koje on naziva 'teorijska kozmička svijest'.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:27   #24
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ne uspjevam jos razabrati posve Martinusovu etiku. Sto je preporucio kao praksu? A ne da mi se citati, pa postavljam pitanja tako je lakse

Dakle, kruzimo, spiralu po spiralu vise - sto je na koncu puta, ima li po njemu uopce konca puta ili se vracamo nazad u vjecnom kruzenju? I trebamo li se mi tako vozati po spiralama prema gore, ili mozda gore-dolje, ili ima neki izlaz u toku puta?
Uvijek se ide prema gore, spiralu više jer uvijek doživljavamo nešto novo.
Nema niti početka niti kraja tome putu jer je život vječan. Uvijek smo postojali kao pojedinačno biće i uvijek ćemo postojati.
Vječni život se odvija u tim kozmičkim spiralama evolucije i involucije omogućujući svim bićima vječno doživljavanje života.
Martinus kaže da je to i smisao života: vječno doživljavanje života.

On ne daje nikakve tehnike. U djetinjstvu i mladosti se uvijek molio i govorio je da nije mogao zamisliti kako ljudi mogu živjeti bez Boga.
Govori da trebamo uvijek opraštati kako bismo postali bića na sliku i priliku Božju. Već i to 'intelektualno opraštanje' stvara 'jezgre talenata'(ovo je njegov pojam) koje nam omogućuju da u budućnosti jednoga dana to postane 'automatska reakcija': da volimo bližnjega kao samoga sebe, da postanemo slika i prilika Božija.
Martinus to zove A, B i C-znanje. A je intelektualno znanje, B je kad to provodimo u praksu i C-znanje je automatska funkcija, kad automatski izvodimo nešto što smo vježbali.
Dakle, ako prakticiramo opraštanje, jednoga dana to će postati dio nas samih i funkcionirat ćemo na taj način.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 18:51   #25
To je ucenje donekle slicno kao kod indijske sljedbe ajivika. Ispada da je Martinus suvremeni zapadni ajivika.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 20:07   #26
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
To je ucenje donekle slicno kao kod indijske sljedbe ajivika. Ispada da je Martinus suvremeni zapadni ajivika.
Na koji dio učenja misliš?
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 21:50   #27
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ne uspjevam jos razabrati posve Martinusovu etiku. Sto je preporucio kao praksu? A ne da mi se citati, pa postavljam pitanja tako je lakse

Dakle, kruzimo, spiralu po spiralu vise - sto je na koncu puta, ima li po njemu uopce konca puta ili se vracamo nazad u vjecnom kruzenju? I trebamo li se mi tako vozati po spiralama prema gore, ili mozda gore-dolje, ili ima neki izlaz u toku puta?
Martinus kaže da čovjek može imati prosvjetljenog učitelja sa istoka ako je to istinski duhovni učitelj. On nije protiv duhovne prakse, ali kaže da bez ispravnog vodstva pravog Majstora može doći do problema.
Kozmički bljeskovi su nešto što će se događati spontano, sve više i više kod ljudi u budućnosti.
On kaže,zapravo, da su te razne duhovne prakse bile potrebne ljudima u prošlosti, no da su danas ljudi razvijeniji i mogu bolje koristiti svoj intelekt.
Intelektualizirani osjećaji i humana
inteligencija su karakteristike univerzalne ljubavi i mudrosti prema Martinusu i oni su sve više prisutni kod modernog čovječanstva.
Martinus svoje učenje naziva 'intelektualizirano kršćanstvo', a svoje knjige Treći zavjet tako da ne bih uspoređivao njegovo učenje sa ajivika. Njegovo učenje puno je dublje i on kaže da se ovo znanje koje on iznosi do sada nije niti pojavilo na Zemlji.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 22:46   #28
Zanimljivo, zanimljivo. Sreo sam vec neke Martinusove stovatelje, sve divni i fini ljudi, jako pristojni. To je plemenito i uzviseno ucenje, ali meni se cini da nazalost ne daje prakticne upute kako smanjiti zivotnu patnju. To mu dodose ne smanje vrijednost. Jos je uvijek to vrlo dobra etika, vrlo korisna filozofija, ali... ne vodi na neki posebno praktican put samousavrsavanja. Zato me je podsjetilo na indijske ajivike koji su ucili da ne trebas ciniti nista, da ce se evolucija desiti sama po sebi.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 23:28   #29
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, zanimljivo. Sreo sam vec neke Martinusove stovatelje, sve divni i fini ljudi, jako pristojni. To je plemenito i uzviseno ucenje, ali meni se cini da nazalost ne daje prakticne upute kako smanjiti zivotnu patnju. To mu dodose ne smanje vrijednost. Jos je uvijek to vrlo dobra etika, vrlo korisna filozofija, ali... ne vodi na neki posebno praktican put samousavrsavanja. Zato me je podsjetilo na indijske ajivike koji su ucili da ne trebas ciniti nista, da ce se evolucija desiti sama po sebi.
Proučavanj duhovne literature je isto duhovna aktivnost. Patanjali to zove svadhyaya.
Inače, teško je suditi druge i donositi zaključke o njima. Biti istinski duhovan je nešto sasvim drugo nego baviti se duhovnošću, meditirati,...
Na Martinusa sam naišao prije nekoliko godina i brzo sam pročitao sve knjige jer sam unutra pronašao puno toga što nigdje dalje ne možete naći tako da svima mogu toplo preporučiti njegove knjige.
Meni se to isto ne sviđa, što oni ne meditiraju i ne provode neku praksu. Ja ne pripadam nikakvoj Martinusovoj organizaciji već sam samo oduševljen njegovim konceptom i njime osobno jer je bio skroman i povučen i praktično nepoznat.
Što se tiče toga da ne treba ništa raditi glede duhovnog napretka, postoji li nešto takvo zapravo. "Cijeli život je dijalog između Boga i Sina Božjeg" kako kaže Martinus. Sve je u životu bitno. Bog se čovjeku svakodnevno obraća kroz sve one koje susreće, kroz sve situacije koje prolazi i suočava se s njima. Cijeli život je proces neprestanog učenja i razvoja i kretanja prema naprijed.

Zadnje uređivanje Bagi9 : 30.01.2016. at 23:44.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 23:31   #30
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, zanimljivo. Sreo sam vec neke Martinusove stovatelje, sve divni i fini ljudi, jako pristojni. To je plemenito i uzviseno ucenje, ali meni se cini da nazalost ne daje prakticne upute kako smanjiti zivotnu patnju. To mu dodose ne smanje vrijednost. Jos je uvijek to vrlo dobra etika, vrlo korisna filozofija, ali... ne vodi na neki posebno praktican put samousavrsavanja. Zato me je podsjetilo na indijske ajivike koji su ucili da ne trebas ciniti nista, da ce se evolucija desiti sama po sebi.
"Praktične upute kako smanjiti životnu patnju"
Takvo što ne postoji ...

"Ne činiti ništa" zapravo znači hrabro slijediti vlastitu znatiželju, biti vjeran sebi, ne lagati, i svake večeri prije spavanja prati zube


(Ako voliš konkretnost i praktičnost i znaš engleski, potraži Bashara na jutjubu, on bi ti možda mogao biti zanimljiv)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 16:17   #31
Zanimljivo u svakom slucaju.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:13   #32
Fazlija
Što se tiče duhovne prakse mogao bih čitanje Martinusovih kozmičkih analiza usporediti sa Meher Babinom meditacijom na 'Božansku temu'. Meher Baba je dao određeni koncept, opis razvoja duše koji treba čitati (postoji i shema koju se može vizualno zapamtiti) i zapamtiti tako da postane dio nas i onda kontemplirati i meditirati o tome.
Slično je i u Martinusovoj kozmologij: proučavaju se kozmičke analize i svatko prirodno kontemplira o tom konceptu. To je isto oblik meditacije i duhovne prakse.
Meni je prije čitanja Martinusa najprihvatljiviji Meher Babin koncept, no sad mi se Martinusov koncept čini jednostavno savršenim. On je život objasnio kao nitko do sada i njegovo učenje je jednostavno potpuno pa ga zato i zove 'vječna slika svijeta'.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 09:31   #33
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Carstvo pravoga čovjeka je polovinom materijalni, a polovinom duhovni svijet. Tamo bića nemaju spolne organe. Seksualne odnose obavljaju dodirivanjem, a orgazam doživljavaju kad se ljube. Djecu mogu materijalizirati, dakle nema rađanja kao na Zemlji. Martinus je živio u prošloj inkarnaciji u takvom svijetu i to opisuje. Hrane se mesom koštuničavog voća kojega ima u obilju i postupno prelaze na pranu, bez unošenja tvrde hrane.
Taj svijet je materijalan. Ako tu bića umiru to znači da imaju materijalna tijela.


Quote:
Svedenborg je vjerojatno imao iskustvo tih svjetova
On svojim duhovnim tijelom nije mogao ići u materijalne svijetove, ali je kroz oči duhova koji su došli iz tih svijetova mogao vidjeti neke prizore iz tih svijetova. Negdje je spomenuo i ovo bezspolno razmnožavanje.


Quote:
no postoje i viši koje Martinus naziva carstvo mudrosti, Božiji svijet i carstvo blaženstva kao najviši nivo.
On točno opisuje kojim svijetom vlada koja energija tako da u carstvu blaženstva vlada energija pamćenja (inače je smještena u seksualnim organima). Zbog toga biće u carstvu blaženstva i ima pamćenje koje obuhvaća sve njegove prošle živote.
Ima puno različitih svijetova pa mi je teško prepoznati o kojim svijetovima on govori.
Duhovni svijet je vrlo općenit pojam, tamo ima prvo različitih razina pa onda na svakoj razini puno različitih vrsta svijetova.

U fazi pripreme za nebo duhove se čisti od svega nepotrebnog pa tako i od pamćenja. Pošto kažeš da se bića iz Carstva blaženstva sjećaju svojih prošlih života to znači da to nisu nebeska bića. To nije nebeski svijet.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 09:35   #34
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Kad je stekao kozmičku svijest u 30-oj godini Martinus je otkrio da je stekao trajnu sposobnost intuicije koja mu je omogućila pristup oceanu znanja čitavog Svemira.
Martinus kaže da intuicija nema nikakvih ograničenja, to je energija koja prožima apsolutno sve
Moguće da je doživio nebesko stanje svijesti koje se osjeća kao jedinstvo sa cijelim postojanjem.
Ako je to doživio to je pokazatelj da se radi o vrlo naprednoj duši.

Taj osjećaj jedinstva se pojavljuje kad dušina vibracija postigne nebesku razinu.
Kad takvo fino stanje duše postane trajno to znači da je duša spremna za nebo.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 09:40   #35
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Martinus kaže da čovjek može imati prosvjetljenog učitelja sa istoka ako je to istinski duhovni učitelj. On nije protiv duhovne prakse, ali kaže da bez ispravnog vodstva pravog Majstora može doći do problema.
Ovdje se nikako ne slažem.
Učitelji su nepotrebni, a čak mogu biti i štetni ako petljaju po duhovnim tijelima svojih učenika.
Takvim petljanjem oni na umjetan način ubrzavaju duhovni rast svog učenika, a to nikako nije dobro. To tako ne ide jer to je kršenje božanskog Zakona.
To je kao da biljki uštrcavamo sredstvo za brži rast. Takva biljka neće biti zdrava.

Na sreću takvih učitelja koji su za to sposobni ima vrlo malo. Većina takozvanih "učitelja" nemaju nikakve vanredne sposobnosti nego se radi o najobičnijim teolozima koji su bezopasni i nevažni.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 09:49   #36
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Proučavanj duhovne literature je isto duhovna aktivnost.
To nije duhovna nego intelektualna aktivnost.
Emocionalnost je ono što nekoj aktivnosti daje duhovnu komponentu.

Kad se posvađaš sa ženom to ti je puno duhovnije nego sve knjige o Bogu koje si pročitao.

Quote:
Biti istinski duhovan je nešto sasvim drugo nego baviti se duhovnošću, meditirati
Tako je.
Ako je neko posvetio cijeli svoj život Bogu i meditaciji to uopće ne znači da je duhovniji od drugih.
Najčešće je baš suprotno, religijski posvećenici su zbog asketskog života manje duhovni od drugih.
Oni nemaju uobičajena životna iskustva a baš to je ono što obogaćuje dušu.

Asketski život je od njih stvorio mrzovoljne i jadne zombije koji kao roboti slijede svoju propisanu rutinu.
Nepotrebnim odricanjima oni samo muče svoju dušu a misle da rade za nju.


Quote:
Što se tiče toga da ne treba ništa raditi glede duhovnog napretka, postoji li nešto takvo zapravo.
Postoji u prirodi. Biljku ne zanima nikakav napredak. Ona samo slijedi svoje prirodne potrebe a napredak joj se događa sam od sebe.


Quote:
Cijeli život je proces neprestanog učenja i razvoja i kretanja prema naprijed.
Tako je.
Život nam je jedini pravi učitelj.
Živeći se razvijamo na prirodan način.
Jes da je to dugotrajan način ali je jedini koji vrijedi.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 23:49   #37
Hepi
"Ovdje se nikako ne slažem.
Učitelji su nepotrebni, a čak mogu biti i štetni..."

Sam boravak pokraj savršenog učitelja je veliki blagoslov.
Zato i postoji izreka 's kim si takav si'. U društvu svetih ljudi čovjek postaje svet.
U budizmu postoji budha, dharma i sangha. Jako je bitno imati prosvjetljenog učitelja, slijediti dharmu(ispravnost) i biti u društvu svetih. Uz budhu su tako mnogi ostvarili budastvo.
Čitanje knjiga prosvjetljenih majstora je isto tako uzdižuće. Kakve će netko knjige i učitelje odabrati to ovisi o njegovom stupnju razvoja, no bez obzira na to svatko će napredovati onoliko koliko trenutno može.
Ako netko svira neki instrument potreban mu je učitelj. Bez učitelja to naprosto nije moguće.

Kad čitam Martinusa osjećam takvu čistoću kakvu nigdje nisam osjetio. On jednostavno nije radio nikakve greške i donosio krive zaključke. Ništa nije vidio pomoću nekakvih anđela kako ti to opisuješ ili duhova, već vlastitom kozmičkom intuicijom koja nema granica spoznaje. Njegov život je najbolja poruka. Živio je čist život. Nikada nije dotakao alkohol, cigarete i nije imao kontakte sa ženama (iako nije bio protiv toga: jednom suradniku koji se žalio da mu nedostaje žena je rekao da je bolje da nađe ženu).
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 00:51   #38
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Taj svijet je materijalan. Ako tu bića umiru to znači da imaju materijalna tijela.
Ne umiru samo materijalna bića. Čitavi duhovni svjetovi također su ograničenog vijeka trajanja ....
Čak i čovjekova druga tijela, ona koja preživljavaju smrt fizičkoga, nakon nekog vremena nestaju, o čemu je najbolje pročitati kod Steinera (eterično tijelo, dvojnik fizičkog, nakon "pregleda proteklog života" rasplinjuje se u eter skupa sa svim uspomenama; astralno tijelo ostaje malo duže ali nakon što se pročiste emocije/želje/pobude koje su ondje smještene i to se tijelo rasplinjuje u astral od kojega je sačinjeno; nakon toga ostaje još samo Ja-jezgra koja odlazi u mentalni svijet, gdje se priprema za novo rođenje... - ovo je kratki prikaz po sjećanju)

Inače, što se tiče Martinusa, ono zbog čega je mene osvojio već u startu je njegova napomena da "ne nudi nikakvu novu religiju ni dogmu" i da je sasvim u redu i za očekivati da se mnogi neće složiti s njegovim izlaganjima ... Sviđa mi se što nije isključiv. I što potiče pojedinca da ostane uz ono što ga "najviše uzbuđuje" (u ovome je nalik Basharu):
"Za svakog je pojedinca ili za svakog tražitelja istine najvažnije da na svojem svakodnevnom životnom putu ili doživljavanju života pronađe takve ljude, oblike manifestacije, takvu literaturu, zanimanje ili mjeru koji će za njega predstavljati apsolutno životvornu ili stimulirajuću osnovu njegovog razvoja od neznanja prema znanju. Takvi ljudi, stvari ili manifestacije koji imaju posebnu inspirativnu vrijednost za pojedinca vrlo se lako mogu prepoznati po tome što pod njihovim utjecajem dotični pojedinac osjeća protok topline, protok životne snage ili energije, protok ideja, protok čežnje za postignućem većeg savršenstva, protok nade i vjere u Providnost ili Život, protok božanskog zadovoljstva, harmonije i sreće, neodoljivu potrebu za ljubavlju ili povećanu sposobnost da se voli sve i svakoga. Tamo gdje pojedinac osjeća jedan ili više takvih protoka, tamo je njegovo pravo mjesto u životu. Samo tu se pojedinac može nadati da će steći prvu početnu sposobnost da svjesno doživi svoje svakodnevno postojanje kao božansku očinsku komunikaciju ili govor, koji je Providnost rezervirala i prilagodila isključivo njemu..."

I, kao u Tečaju Čuda (npr) kod Martinusa je također jedino zlo i jedini uzrok svakog (ljudskog) zla = neznanje ...
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 09:26   #39
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sam boravak pokraj savršenog učitelja je veliki blagoslov.
Zato i postoji izreka 's kim si takav si'. U društvu svetih ljudi čovjek postaje svet.
Kad bi tako bilo onda bi nam Bog poslao svakome svoga sveca da se s njim družimo, i svi bismo na taj način postali sveti.

Izgleda kao da nam Bog ne želi dobro jer umjesto da nas je stavio u društvo svetaca da i sami postanemo sveci, On nas je stavio među obične ljude da postanemo još običniji nego što jesmo.


Quote:
U budizmu postoji budha, dharma i sangha. Jako je bitno imati prosvjetljenog učitelja, slijediti dharmu(ispravnost) i biti u društvu svetih. Uz budhu su tako mnogi ostvarili budastvo.
To su religijske dogme.

Quote:
Ako netko svira neki instrument potreban mu je učitelj. Bez učitelja to naprosto nije moguće.
Slažem se da je za mnoge stvari potreban učitelj.
Ali duhovnost je poseban slučaj zato što se duhovnost ne može naučiti.

Ne može nas niko naučiti kako da volimo.
Ljubav trebamo sami steći svojim vlastitim životom.
Sve priče o tome i tehnike i meditacije su uzaludne.


Quote:
Kad čitam Martinusa osjećam takvu čistoću kakvu nigdje nisam osjetio. On jednostavno nije radio nikakve greške i donosio krive zaključke. Ništa nije vidio pomoću nekakvih anđela kako ti to opisuješ ili duhova, već vlastitom kozmičkom intuicijom koja nema granica spoznaje. Njegov život je najbolja poruka. Živio je čist život.
Ovako na prvi pogled i meni se on sviđa.

Imam osjećaj da ti moje primjedbe doživljavaš kao da ja njega napadam.
Ja bi imao primjedbe i da pričamo o Swedenborgu jer mi niko nije idol kojemu vjerujem što god da kaže.

Ljudi su ograničeni, niko ne zna sve. Čak i ono što zaista vide ne mora značiti da je baš takvo kako su oni vidjeli.
Moguće da jedan gleda iz jednog kuta a drugi iz drugog pa im ista stvar drugačije izgleda.

Ima puno načina kako se istina može iskriviti, i zato nam nijedan čovjek ne bi trebao biti apsolutni autoritet.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 09:34   #40
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ne umiru samo materijalna bića. Čitavi duhovni svjetovi također su ograničenog vijeka trajanja ....
Čak i čovjekova druga tijela, ona koja preživljavaju smrt fizičkoga, nakon nekog vremena nestaju, o čemu je najbolje pročitati kod Steinera (eterično tijelo, dvojnik fizičkog, nakon "pregleda proteklog života" rasplinjuje se u eter skupa sa svim uspomenama; astralno tijelo ostaje malo duže ali nakon što se pročiste emocije/želje/pobude koje su ondje smještene i to se tijelo rasplinjuje u astral od kojega je sačinjeno; nakon toga ostaje još samo Ja-jezgra koja odlazi u mentalni svijet, gdje se priprema za novo rođenje... - ovo je kratki prikaz po sjećanju)
Ovo je dobar primjer pokvarenog telefona.
Steiner je imao znanje ali kad je tvoj razum obradio to njegovo znanje došlo je do mnogih pogrešaka.

Pojam materijalno je širok pojam, tu ne spada samo ovo što možemo opipati.
Materija zrači. Kako se nakon smrti tijelo postupno raspada tako postupno nestaju i njegova zračenja.

Ta zračenja Steiner naziva astralnim i eteričnim tijelima. To su samo ostaci materijalnog tijela i naravno da nestaju zajedno sa tijelom. To su zračenja i pogrešno ih je nazivati tijelima jer se protežu dosta izvan granica samog tjelesnog oblika.

Duhovno tijelo je nešto posve drugo. Ono nije zračenje materijalnog tijela nego zasebni entitet koji može postojati potpuno neovisno od materijalnog tijela.


Quote:
kod Martinusa je također jedino zlo i jedini uzrok svakog (ljudskog) zla = neznanje
To je potpuna zamjena uzroka i posljedice.
Nije neznanje uzrok zla, nego je zlo uzrok neznanja.

Zlo je stvar duše a neznanje je stvar uma.
Pravi problem je u duši a ne u umu.
Kad se riješi problem duše automatski će biti riješen i problem uma.

"Ko ima dat će mu se i ono što nema", u prevodu, ko je dobar razotkrit će mu se svo znanje.

To nije samo simbolika, to davanje znanja je nešto što se zaista događa dobrim ljudima nakon smrti.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.