Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2016., 00:49   #1
Wilhelm Busch - Zašto Bog dopušta zlo?

Zašto Bog dopušta zlo? Nešto je o tome pisao Wilhelm Busch:

Na svijetu se događaju strahote! Jednom sam u Essenu prelazio preko ulice, čini mi se da je to bilo 1937. godie kad mi je u susret došao šesnaestogodišnji dječak kojeg sam poznavao s naših omladinskih sastanaka. Izgledao je sav rastrojen pa sam ga upitao: "Što ti se dogodilo?" Odgovorio je: "Na silu su me odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!"

Nikada ih više nije vidio. Dečka sam spasio organiziravši mu bijeg u Nizozemsku, odakle je pobjegao u Ameriku. Nikada neću zaboraviti tog nesretnog dječaka i njegove riječi: "Mene su odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!" ... Zbog takvih se događaja rađaju u ljudskim mislima pitanja: "Pa gdje je onda Bog, zar ne vidi? Zašto šuti na sve to? Zašto Bog dopušta zlo?"

...

Čuj me, pope! - započe čovjek. Ako postoji Bog, u što ja nisam siguran, ali možda nekakav postoji, kada umrem stat ću pred njega i reći mu: "- tada je zaurlao - "Zašto si dopuštao da ljudi umiru na bojištima? Zašto si dopuštao da djeca gladuju dok jedni bacaju hranu i žive u izobilju? Zašto si dopuštao da ljudi umiru od raka? Zašto? Zašto? Tada ću mu reći: Bože, gubi se! Nestani! Čovjek je ogorčeno urlao. Tada sam i ja počeo vikati: "Tako je! Dolje s takvim bogom! Dolje s takvim bogom!

...
Kako biste vi završili priču? Žalosno je da i danas u Hrvatskoj ima ljudi koji vjeruju da su dobri Hrvati jer imaju uvjerenja slična kao kod onih ljudi koji su sterilizirali židovskog dječaka. Jednako se bahato i bezobzirno ponašaju. Pri tome misle da su jako pametni. Da li i vi okrećete glavu u stranu od onih koji su zli ili čine drugima zlo, jer misle da su bolji i vredniji od drugih? Da li to činite jer vam se ne da s time zamarati, jer je tako lakše, ili jer mislite da to nitko ne vidi (u Boga, naravno ne vjerujete, ali možda ipak netko to vidi)?
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 02:47   #2
https://en.wikipedia.org/wiki/Occam%27s_razor

Bog ne postoji
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 08:21   #3
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Aha, pa to je već rečeno u uvodu. Možda nije razumljivo. Istim slijedom možemo reći da ni zlo ne postoji, jer ono što je za nekoga zlo, za drugoga je dobro, i uostalom zašto bi neki potres kao onaj koji je ubio ljude u Italiji bio zao? On je samo prirodna pojava. I što se tiče onog čovjeka koji pita 'zašto', ni on ne postoji, jer je vlastito ja također iluzija, a i zlo je iluzija koja potječe od lažne svijesti o svojem 'ja'. U prirodi postoje razne sile, akcije, reakcije, interakcije, i sve se zato događa.

Zato me zanima: na što je točno bila reakcija potreba da se steriliziraju židovski dječaci i odvode njihovi roditelji u logor? Je li to iz osjećaja ugroženosti od 16-godišnjeg dječaka ili zato što je nekome to bio užitak? Ako mu je bio užitak, zašto mu je bio? Ako bismo to razumjeli, možda bismo mogli na neki način upravljati tom prirodnom pojavom. I drugo, da li ljudi koji imaju takve sklonosti/potrebe misle da ih nitko ne vidi, ili misle da ih netko ipak vidi, pa ih nije briga, a drugi okreću glavu od toga jer misle da je to ok, prirodna pojava ili ih ne zanima dok nije vlastito dupe u pitanju?
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 08:32   #4
Izložit ću jednu pretpostavku. Ljudi okreću glavu od židovskih dječaka koje steriliziraju i odvode im roditelje u smrt jer je i njima to isto užitak, iako sami nisu bili u ulozi sterilizatora. Inače su prevelike kukavice ili su lijeni da bi sami postali sterilizatori. Otprilike kao promatrači na stadionu nekog nogometnog kluba. Oni uživaju u igri, iako sami ne igraju. Naizgled. I oni isto igraju, samo su u toj igri pasivni statisti i promatrači. Nisu aktivni igrači. Zlo je kao pojam također izmišljeno kao dio igre. Svi znaju da je to igra, a u igri netko mora izgubiti. Tko gubi, nema pravo da se ljuti.

Gdje je tu pozicija Wilhelma Busha? I on je dio igre.

Ako tako postavimo stvari, pitanje je: je li igra dobra? Može li biti bolja? Je li važno?
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 08:37   #5
Ako se igramo da ima Boga, zašto se ne bismo tako igrali? I Ockham je isto dio igre. Može li netko dokazati izvan svake sumnje da je Ockham u pravu? Ako se Ockham primijeni na samog Ockhama, ispada da je bolje bez Ockhama. Stvari su dio igre i nije jako važno jesu li ili nisu, ako ih i drugi igrači prihvaćaju. Ockham je jedan igrač kojem se ne sviđa jedan dio igre, pa ga je odlučio izbaciti vani, za neke igrače koji njega uzimaju kao relevantnoga. Ako je Ockham načačkao nešto stvarno temeljno, onda zlo i ovakva igra postoje zbog Ockhama. Jer nema razloga da bi postojala bolja, ovakva je dovoljna i dovoljno dobra. Unutar te igre, ima onih koji će vjerovati Ockhamu, a ima i onih koji neće. Ako bi svi ljudi ozbiljno vjerovali Ockhamu, igra bi postala dosadna i ne bi se više igrala, jer nitko ne bi imao potrebu ustati iz kreveta (zašto? sasvim je dobro ako ležim; uostalom tko sam ja, stvari je lakše objasniti ako ne postoji subjekt - ja - nego samo prirodni zakoni... čekat ću da me nešto natjera da se dignem, glad ili fiziološke potrebe).
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 09:16   #6
Bush je u pravu: Bog ne može privući ljude, čak ni u naslovu teme. Sodoma i Gomora. I ne da im se van iz kreveta.

Nego, na primjer taj Hitler. On je navodno imao samo jedno jajce i vrlo malog. Bio je dosta ogorčen na sve to skupa. Kad je osvojio vlast, postao je svima zanimljiv. Brkovi su mu došli u modu. Uživao je, ali to svejedno nije moglo potpuno ukloniti ogorčenost. Nije u redu biti bolji od svih drugih, ako to ne možeš pokazati na neki žešći način. Onda je krenuo sa Židovima, Ciganima...

Kako su na kraju Hitleru dokazali da nije bolji? Masa ljudi morala se tući s njemačkom vojskom 4 godine da bi mu to dokazala. Jer on ne bi prestao s time. Na kraju su eksplozivom dizali kukaste križeve u zrak po ključnim zgradama propalog nacističkog režima, a sovjetski vojnici su iz sprdnje dizali desnicu u zrak i radili potez prstom ispod nosa, glumeći brkove.

Vjerojatno se tako jedino i može s takvima.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 09:44   #7
Vjerojatno je i Hitler bio ok u nekim stvarima, kao i svaki drugi čovjek. Iskvarila ga je vlast i osjećaj neograničene moći. Imao je potrebu isprobati koliko daleko može ići, a da ne dobije natrag. Možda ga je kopkalo može li izgubiti ili dobiti rat, a to ne može znati ako ne isproba. Iskustvo je majka znanja. U bunkeru vjerojatno nije bio više nikome zanimljiv. Je li Hitler razmišljao o Bogu u bunkeru? Vjerojatno nije, a možda je i pobjegao u Argentinu. Židovskim dječacima ne vrijedi puno to što se on izroštiljao na kraju.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 09:57   #8
Dobro, sad dosta o Hitleru. Idemo malo o imenima. Zašto ljudi daju djeci neko ime ili zašto netko dobije neki nadimak? Kakav nadimak sebi netko želi dati? Obično želi da nadimak ili ime pokazuje da je nešto bolje od drugih. Na primjer, u vrijeme Mussolinija mnoga su djeca dobila ime Benito. Kasnije su se morali skrivati ili mijenjati ime, koje je izgubilo dosta napopularnosti. Neki su dobili ime Ante, a neki su ga i kasnije dobili. Neki ga i sada dobivaju. Neke stvari su jednostavno tradicija. Baphomet je dosta karakteristično ime, recimo. Određeno je. Ne možeš se sakriti, kao da se zoveš Sivko. To samo po sebi može stvoriti tenzije i određeni tip ličnosti, koji bi onda i sam odabrao takvo ime - kao u poznatoj Cashovoj pjesmi "Boy named Sue". Nekonfliktni ljudi će djetetu odabrati neko neutralno ime. Ivana, Marko. Jesu li konfliktni ljudi zločestiji? Nekako mi se čini da nisu. Prije bi mogli biti neki sivkasti, ali kad se osile i shvate da imaju moć. Na primjer - Vladimir Putin. Je li to neko opasno ime? Dobro, mogu se izvući svakakve asocijacije - vladimir vlada, ima vlast, putin je netko tko traži da se slijedi baš njegov put, i tako dalje, ali se ne može posebno odvojiti od prosječnog Rusa. A poubijao je bar 300 samo ruskih novinara, dok je ukupna brojka puno veća. Sivi kagebeovac, s maskom na licu. Nikad ne znaš s kim imaš posla (mogao bi reći Berezovski i neki drugi oligarsi).

No, Putin je uvjeren da je dobar čovjek, koji voli Rusiju. I Staljin je bio prije njega. To su sve sami dobri ljudi. I Dostojevski bi pustio suzu i bio tronut njihovom dobrotom.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 10:03   #9
Pogrešno je razmišljati da dobrota sama po sebi ima neku veliku vrijednost. Možda ima za samog čovjeka koji je dobar, jer je dobar sebi, ali drugima ona ne znači puno, iako je iskorištavaju. Ljudi puno više vole vidjeti krv. Ne treba zaboraviti ono što sam spomenuo na početku, da su oni uglavnom promatrači na tribinama, a nitko ne voli gledati utakmicu u kojoj su sve sami dobri igrači koji jedan drugoga tapšaju po ramenu, dodaju prijateljski loptu i smješkaju se. Žele vidjeti udarce, pad nosom u blato, izbijene zube, puknuta koljena, sudačke prijevare, nadoknade, penale. To je sve ljudski i dobro je.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 10:14   #10
Vrlo je teško stalno biti zabavan rulji. Ljudima dozlogrdi predugo gledati na vlasti neko đubre koje mentalno masturbira i svršava od sreće zato što ima neku moć. U početku je zabavno, ali se kasnije izliže od previše upotrebe, za razliku od prave kite. U starom Rimu su pobjednicima za vrijeme trijumfa liktori govorili "sjeti se da si smrtan". Cezara su izboli noževima. Staljina su vjerojatno otrovali suradnici, da ne bi on njih sredio. Vrlo je mali broj diktatora umro prirodnom smrću. Francisco Franco, na primjer, ali Španjolci su katolici, pa se to može tako objasniti. Katolici vole da ih diktatori jebu u guzicu. Slično je i u Latinskoj Americi, ali manje. Ljudi vole gledati dosadne diktatore kako padaju s visine u ponor, vise obješeni za noge, kako ih strijeljaju, čereče, vade im utrobu. To može donekle zadovoljiti glad za uzbuđenjem, ali ne dugo. Diktatori moraju znati da im rok trajanja ovisi o tome koliko žrtava mogu ponuditi, a da i sami ne postanu poželjni da postanu žrtve.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 10:22   #11
Svaki diktator ima i svoje doušnike, koji mu govore koliko je popularan i doušuju koga treba srediti. To su oni koji upiru prstom i viču 'taj je, taj je'. Njih se ljudi boje, jer ne znaju kad će u koga uperiti prst, ali ih niti previše ne simpatiziraju, osim ako će se dovoljno nauživati čerečenjem onoga u koga je prst uperen. Obično i sami tako završe da netko uperi prst u njih i najebu - primjera iz Staljinovog vremena ima koliko god hoćeš.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 10:47   #12
I kako bi nacističke vlasti znale tko je židovski dečko, ako im to nije netko rekao? Oni sami se time vjerojatno nisu hvalili. Doušnika je uvijek bilo i bit će, ali obično nisu bili na nekoj osobitoj cijeni. Danas su možda postali elita. Ponose se time. Hoće da im se dodijeli medalja za doušništvo? Da ih dođe intervjuirati Morning Star ili nekakva takva tiskovina? Nagradu grada Zagreba za životno djelo? Hah... Sve je to previše dosadno... Ima i zanimljivijih stvari pod kapom nebeskom od dosadnih doušnika.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:18   #13
Ako nisi znao ljudsko biće je 97% životinja samo 3% ima svoje jedinstvene karakteristike koje nisu zabilježene niti kod jedne druge vrste živih bića. Ono 3% da nadvlada ostalih 97% je rijedak ali moguć slučaj.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:42   #14
Quote:
Fjodor SM kaže: Pogledaj post
Zašto Bog dopušta zlo? Nešto je o tome pisao Wilhelm Busch:

Na svijetu se događaju strahote! Jednom sam u Essenu prelazio preko ulice, čini mi se da je to bilo 1937. godie kad mi je u susret došao šesnaestogodišnji dječak kojeg sam poznavao s naših omladinskih sastanaka. Izgledao je sav rastrojen pa sam ga upitao: "Što ti se dogodilo?" Odgovorio je: "Na silu su me odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!"

Nikada ih više nije vidio. Dečka sam spasio organiziravši mu bijeg u Nizozemsku, odakle je pobjegao u Ameriku. Nikada neću zaboraviti tog nesretnog dječaka i njegove riječi: "Mene su odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!" ... Zbog takvih se događaja rađaju u ljudskim mislima pitanja: "Pa gdje je onda Bog, zar ne vidi? Zašto šuti na sve to? Zašto Bog dopušta zlo?"

...

Čuj me, pope! - započe čovjek. Ako postoji Bog, u što ja nisam siguran, ali možda nekakav postoji, kada umrem stat ću pred njega i reći mu: "- tada je zaurlao - "Zašto si dopuštao da ljudi umiru na bojištima? Zašto si dopuštao da djeca gladuju dok jedni bacaju hranu i žive u izobilju? Zašto si dopuštao da ljudi umiru od raka? Zašto? Zašto? Tada ću mu reći: Bože, gubi se! Nestani! Čovjek je ogorčeno urlao. Tada sam i ja počeo vikati: "Tako je! Dolje s takvim bogom! Dolje s takvim bogom!

...
Kako biste vi završili priču? Žalosno je da i danas u Hrvatskoj ima ljudi koji vjeruju da su dobri Hrvati jer imaju uvjerenja slična kao kod onih ljudi koji su sterilizirali židovskog dječaka. Jednako se bahato i bezobzirno ponašaju. Pri tome misle da su jako pametni. Da li i vi okrećete glavu u stranu od onih koji su zli ili čine drugima zlo, jer misle da su bolji i vredniji od drugih? Da li to činite jer vam se ne da s time zamarati, jer je tako lakše, ili jer mislite da to nitko ne vidi (u Boga, naravno ne vjerujete, ali možda ipak netko to vidi)?
tipično komunističko pakiranje koje nema veze sa duhovnošću; ne Bogu, već "dobrim Hrvatima", koje autor poistovjećuje s postojanjem zla i "sterilizatorima židova" iako eto oni niti su sterilizirali židove, niti ih ubijali, niti im je to ikad i padalo na pamet na nedjeljnoj misi.

autor teme naravno vjeruje kako je on bolji od tih zlih utvara, te to daje na znanje svojim bahatim i bezobzirnim stavom.

neizostavni urlik za jednakošću je isto tipično komunistički, pa čak i kršćanski

kad bi tema zaista bila o tome zašto Bog dopušta zlo, bila bi o tome zašto ga je stvorio na ovome svijetu i zašto je svijet tako zamišljen da "zlo" mora postojati, te se k tome još i nagrađuje.. zašto lane mora umrijeti da bi vuk živio, zašto bolest, bol, invalidnost i smrt. i zašto se dobra djela ne nagrađuju, već štoviše često i kažnjavaju..

dole bog je svakako logičan zaključak, jer je on glavni i odgovorni, samo ne odveć praktično koristan.. logičnije je pretpostaviti kako isti ne postoji..

doduše ne radi se o ničem novom.. još su Katari krenuli tom logikom i došli do zaključka kako je život grijeh, a vladar svijeta sotona

Zadnje uređivanje nezgodan2 : 25.08.2016. at 12:20.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:55   #15
Dobri stari Epikur je sve rekao ovim paradoksom:

Quote:
Ako je Bog voljan spriječiti zlo, ali nije sposoban, onda On nije svemoguć.
Ako je sposoban, ali nije voljan, onda je zlonamjeran.
Je li On isposoban i voljan? Odakle onda dolazi zlo?
Nije ni sposban ni voljan? Zašto ga onda zvati Bog?
Moje rješenje tog paradoksa je: Bog ne postoji.

Sve norme i morali su društveno uvjetovani, ne postoje bez kritične mase ljudi koje ih zagovaraju. Isto tako, ne postoji ni apsolutno determinirani, vječno važeći moralni kodeks, niti može postojati. Jedino što sa sigurnošću znamo je da je evolucijom čovjek stekao temelje za moralna ponašanja još u doba starih hominida u kojima se može vidjeti potreba za recipročnim altruizmom, koji kasnije postaje temelj poželjnog ponašanja. Takozvano "zlatno pravilo" je možda proizašlo iz recipročnog biološkog altruizma. Od tog bazičnog primitivnog morala nadalje, sve ovisi o društvenom okruženju i odgoju. No jedan veliki, sveobuhvatni, nadnaravni moralni kodeks, tj. apsolutni moral ne postoji.

Čovjek ima samo svoju savjest, vanjsku i unutarnju prisilu ili samokontrolu, te bez obzira u što vjerovao, ne može negirati uzrok i posljedicu, te na ovaj ili onaj način susreće posljedice svojih djela (ne mislim na karmu, božansku pravdu i ostale fantome). Jedan od glavnih motivatora ljudskog ponašanja je strah od kazne. Čistokrvni altruizam ne postoji a da se u njemu ne preslikava sebična potrebna pojedinca koji pruža pomoć. Najbolji moralni sustav koji sam vidio je sekularni humanistički, najmanje je krvav, najmanje osvetoljubiv, a uzima pojedinca i njegove potrebe u obzir, ne tretira ga kao roba. No čak i progresivni moralni sustavi su formulirani od ljudi, nisu dobiveni iz prirode ili nekog apsolutnog boga, duha, apsoluta ili čega već. Problem kod apsolutizacije i krajnosti je što tu ulazimo u opasan teritorij da pojedinac ili grupa "utvrde" što je to apsolutno poželjno i nameću to svoje drugima.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:31   #16
počeo dubokoumno a završio, fali mi riječ.. prizemno.. recimo to tako..

otkud "društvena uvjetovanost"? zašto, kako, i gdje je društvo zaključilo da im treba i da žele Boga kad od njega ni B na ovome svijetu. Otkud ideja o moralu kad za apsolutno dobro ne postoje niti indicije na ovome svijetu.. prije za pojedi ili budi pojeden.. otkud altruizam kad oni bez njega bolje uspijevaju?

o sekularnom humanizmu, koji dolazi iz ničega (iliti društvene uvjetovanosti, kako je kome draže), propisuje "potrebe pojedinca", te ih želi "društveno uvjetovati", među ostalim negirajući potrebu pojedinaca (barem nekih) za bogom nije vrijedno raspravljati u dublje.

isti negirajući koncepte dobra i zla stremi suditi o tome što je dobro, a što zlo, te sukladno tome vladati i to pripisivati/propisivati drugima.. tojest ljudi koji se na njega pozivaju.. ništa drugo doli nova, istobitna formulacija dvostrukih standarda i apsurda socijalizma/komunizma. među ostalim, negacija čovjeka kao subjekta, a uzdizanje konstrukcija čovjekova uma, različitih -izama, na razinu subjekta, tj. "historijskih sila" koje upravljaju svijetom i poviješću. a te sile, vidi vraga, dobre i zle.. kapitalizam, fašizam, socijalizam.

Zadnje uređivanje nezgodan2 : 25.08.2016. at 12:54.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:38   #17
sve bi dakako bilo mnogo jasnije kad bi se pročitao humanistički manifest, i to i jedan i dva, ako nije u međuvremenu i treći izašao..
pa na to treba dodati i "humanističku psihologiju" uvjetovanja, a nije na odmet znati ponešto i o humanističkoj filozofiji (frankfurtska škola).

ma možemo i do More-a i njegove utopije i dalje do Campanelle, svejedno.. isto sranje drugo pakovanje..

Zadnje uređivanje nezgodan2 : 25.08.2016. at 12:50.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:48   #18
Na ovo pitanje bi,iako nisam hriscanin mogao odgovoriti lako.Da sam hriscanin odgovorio bi ovako:Zasto Bog dopusta zlo? Zato sto ljudi generalno ne zive po njegovim zapovestima i ne veruju iskreno potpuno u njega vecinski i sve ono sto je rekao.I posto su se ljudi svojim izborom udaljili od boga onda je zavladalo zlo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:01   #19
da nam je samo znati kako smo se to udaljili, pa da se opet približimo.. i da nađemo gdje je ta kolektivna krivnja (odlika i jednog i drugog "k", komunizma i kršćanstva). rađamo se u svijetu koji je takav kakav je, ni krivi ni dužni i trudimo se.. da je lako, nije..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:09   #20
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Na ovo pitanje bi,iako nisam hriscanin mogao odgovoriti lako.Da sam hriscanin odgovorio bi ovako:Zasto Bog dopusta zlo? Zato sto ljudi generalno ne zive po njegovim zapovestima i ne veruju iskreno potpuno u njega vecinski i sve ono sto je rekao.I posto su se ljudi svojim izborom udaljili od boga onda je zavladalo zlo.
Da, moraš UVIJEK govoriti istinu, nikad ne smiješ ukrasti, ubiti, mrziti... Ipak, kršćanstvo ti daje mogućnost da se pokaješ što to nisi radio. Nacizam ti ne daje mogućnost da se pokaješ što si Židov. Jesi i moraš platiti - glavom.

Nema govora o tome da Hrvati nisu ubijali - koga je onda Stepinac spašavao? Je li Bush mogao nacistima reći da prestanu s time? Navodno je on više puta zatvaran i hapšen, ali ga nisu ubili. Tko zna zašto? Bojali se ubiti svećenika? Netko ga je pokrivao? Kažu da Stepinac nije dosta napravio. Ali on je napravio sve što je od njega tražila Crkva, doslovno to. Možda i malo više. Njegova savjest mu nije dopuštala da ide protiv Crkve. Ali ipak, postoji i savjest koja govori da se mora ići protiv Crkve, kao i bilo koje organizacije. Ona uvijek može pogriješiti, a čovjek sluša svoju savjest.

Kršćanstvo traži da se bespogovorno daje život za drugoga. Kad bi se svi toga doslovno držali, već sutra bismo svi bili mrtvi i prema tome kršćanstvo se ne može doslovno sprovesti kako zapovijeda. Barem nikada nije masovno isprobano, uvijek su se samo pojedinci žrtvovali za nekoga, ali nikad veće mase. Hrabrost je rijetka osobina pojedinaca, ali ne i masa.
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.