Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2016., 21:10   #1
Question Kako (pro)tumačiti nadnaravne pojave?

Znam da je izvor teksta komatičan i najčešće komičan jer je portal nalik na sprdex no uzimam ga za primjer jer me zanima jedna činjenica.

http://www.dnevno.hr/vjera/svjedocan...canstvo-969050

Mi smo ljudi specifični stvorovi pa događanja koje osjetimo na vlastitoj koži dajemo im određeno tumačenje; sve što nam se događa u realnosti tumačimo na svoj način najčešće po kliznom mjerilu dobro-loše.
Tako tumačimo događaje kad zagrebemo ne svojom krivnjom u područje "iza ogledala".




Pitanje; tko ili što nam mora biti polazno ishodište u tim tumačenjima, na što da se oslonimo u času kad nas nespremne dotakne osobno mistično iskustvo...možemo li se uopće oslanjati na nešto da bi sebi protumačili što nam se dogodilo

Čitam zanimljivu knjigu MALA STUDIJA, Denisa Kotlara, podnaslova "O nevidljivim ljudskim i neljudskim entitetima i utjecajima".

Ono što je zanimljivo je njegovo tumačenje da smo mi često pod utjecajima raznoraznih entiteta, pa događanja tipa što je prošla ova mlada Poljakinja posljedica je istog. Ona je to dakle sebi to protumačila na način da se mora vratiti religijskom stadu u kojem bi po difoltu trebala biti a podsvjesno u sebi zbog toga njeguje krivnju zbog vlastitog ponašanja koje se opire religijskim pravilima.

Vaša razmišljanja...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 22:11   #2
Kognitivne i optičke iluzije, beskrajni nizovi kognitivnih pristranosti (bias) koji su hardkodirani u naš mozak, stvaranje pričica iz nepovezanih događaja... Pridavanje određenim unutarnjim osjećajima primarnost pri odlučivanju što je stvarno što nije i još otprilike 50+ kognitivnih zajeba po dizajnu. Neke stvari se mogu izbjeći i ublažiti ali mozak funkcionira na taj način da traži uzorke i smislove (čak i tamo gdje ih nema) te ih na silu nameće svjesnom umu zbog iluzije kontrole. Manje košta u evolucijskom smislu nego da um sve preispituje i sumnja u mogućnost da je grabežljivac možda upravo u susjednom grmu. Kapacitet ljudskog uma za samoobmanu je golem.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 11:06   #3
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Kapacitet ljudskog uma za samoobmanu je golem.
Misliš li da je sve samoobmana?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 11:49   #4
npr. sanjaš pa nakon buđenja sjetiš se sna, možda razmišljaš o tome i onda zaboraviš...tijekom dana sretneš tu osobu ili situaciju...kako ?

Što se tiče ovih kao preobraćenja, to i nije nešto neobjašnjivo, savjest u projekciji sveca isl. Dakle osoba je već ranije imala dvojbe oko svog načina života. Ulazak u vjeru jest pomoć oko tog koraka promijene.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 11:53   #5
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Dakle osoba je već ranije imala dvojbe oko svog načina života. Ulazak u vjeru jest pomoć oko tog koraka promijene.
Da, dvojbe samo dobe malo "gnojiva" i narastu do točke promjene.

E, sad da li "gnojivo" dolazi iznutra ili se potiče izvana...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 12:20   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da, dvojbe samo dobe malo "gnojiva" i narastu do točke promjene.

E, sad da li "gnojivo" dolazi iznutra ili se potiče izvana...?
i jedno i drugo.
Pitaj se čemu uopće religija ili duhovnost ako to nema (objektivnih) dokaza (bog-ovi, duhovi, entiteti i td.), ima samo utjecaj (e to je već činjenica) na onoga tko se time bavi ?!
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 19:24   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Misliš li da je sve samoobmana?
Ladica je uvijek vrhunsko riješenje za nered.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 20:38   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Znam da je izvor teksta komatičan i najčešće komičan jer je portal nalik na sprdex no uzimam ga za primjer jer me zanima jedna činjenica.

http://www.dnevno.hr/vjera/svjedocan...canstvo-969050

Mi smo ljudi specifični stvorovi pa događanja koje osjetimo na vlastitoj koži dajemo im određeno tumačenje; sve što nam se događa u realnosti tumačimo na svoj način najčešće po kliznom mjerilu dobro-loše.
Tako tumačimo događaje kad zagrebemo ne svojom krivnjom u područje "iza ogledala".




Pitanje; tko ili što nam mora biti polazno ishodište u tim tumačenjima, na što da se oslonimo u času kad nas nespremne dotakne osobno mistično iskustvo...možemo li se uopće oslanjati na nešto da bi sebi protumačili što nam se dogodilo

Čitam zanimljivu knjigu MALA STUDIJA, Denisa Kotlara, podnaslova "O nevidljivim ljudskim i neljudskim entitetima i utjecajima".

Ono što je zanimljivo je njegovo tumačenje da smo mi često pod utjecajima raznoraznih entiteta, pa događanja tipa što je prošla ova mlada Poljakinja posljedica je istog. Ona je to dakle sebi to protumačila na način da se mora vratiti religijskom stadu u kojem bi po difoltu trebala biti a podsvjesno u sebi zbog toga njeguje krivnju zbog vlastitog ponašanja koje se opire religijskim pravilima.

Vaša razmišljanja...
Ja sam pročitao sličnu knjigu moga prvog gurua : http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=50246

Vaše misli nisu uvek zaista vaše. Postoje astralna i druga bestelesna bića u vašem psihičkom polju i u drugim dimenzijama egzistencije koja često utiču na vas. Posednutost duhovima ili bestelesnim bićima bila je poznata u svim vremenima i svim kulturama. Od Entiteta su se oslobađali Buda, Hristos i Muhamed, a u tekstovima koji opisuju živote poznatih svetaca svih religija govori se o njihovoj borbi sa prisilnim mislima i vizijama koje su ih opsedale. One su uvek imale formu živih svesnih bića sa negativnim namerama. Da su Entiteti surova realnost, a ne produkat nekontrolisane mašte brzo ćete utvrditi kada primenite u praksi efikasne metode za oslobađanje od Entiteta opisane u ovoj knjizi, koja je u velikoj meri praktičan priručnik.

Ove delotvorne tehnike oslobađaju Entitete vezanosti za vaše psihološko polje. Rezultat takve slobode jeste da mnogi teški emocionalni problemi i nekada i fizičke nevolje bivaju olakšane ili uklonjene. Otkriveno znanje otvoriće vam oči za nove neobične svetove i omogućiće vam viši stepen Spiritualne slobode.


Da li ovdje ima kakve istine ??

Moje je iskustvo takvo da postoji statistički vrlo rijetki događaji da bi se za njih reklo da su skroz slučajni.

recimo ovaj primjer:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=3006
ili stranica prije:
Ne može biti iz čista mira ! Jedino ako ono što sam ja napomenuo prije da postoji: SPONTANA NESVJESNA CRNA MAGIJA

Na žalost, ovo je jako svježe: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=111
Naime, mome se barbi dogodilo nešto vrlo gadno, teško i neugodno.
Niti mjesec dana nakon što sam ja svoj dio prodao za 15 000 eura manje, barbi se preko noći zdravlje totalno urušilo ??!!!
Čovjek ima 63 godine i nikada nije imao neke bolesti teže od gripe ili pak alergije na plavu ribu. Ali ovo što ga je sada uhvatilo je stvarno teško i opasno.
On je u razdoblju 6 mjeseci bio 3 puta u bolnici. Na kraju su mu našli cirozu jetre. Kako ja znam , nije bio neki veliki lokator. Osim što su u zadnje vrijeme volili popiti par litara vina dnevno on, njegov priajtelj , a i društvo.
Sada mora piti samo vodu i mora se intenzivno liječiti. Ono što čujem po selu, situacija je prilično ozbiljna
Da li je to čista slučajnost ??


Radi se o ovom slučaju: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=98

..... (moja baka) je naime svoju kuću-starinu podijelila na dva nejednaka dijela i jedan dala meni, a jedan svome vanbračnom sinu.
Ja sam ukljižio 7/10, a moj polu-barba 3/10. Kuću smo tako i fizički podijelili. U ovoj kući na otoku nitko ne živi, nego je to nama vikendica. S time da moj polu-barba isto tu ne živi jer ima svoju vlastitu ogromnu kuću.
Meni je prije pola godine umro punac i žena je dobila svoj dio, a to je bila kuća koju je trebalo temeljito obnoviti. Dogovor je pao tako da će mo prodati moju bakinu kuću (moj dio) i stime obnoviti ženinu kuću i baviti se turizmom.
I ja našao kupca za svoj dio. Ali sam se u jednoj stvari malo prevario. Moj polu-barba je odlučio mene malo ucijeniti. Jer nismo imali ugovor o fizičkoj podjeli kuće, nego samo sudske upisane omjere, a kuća je bila i fizički tako podijeljene prije 15 godina.
Barba je tražio da mu za bagatelu prepustim jednu veliku sobu na katu , inače će mi stopirati prodaju, uključujući i verbalni napad na kupca odnosno i druge kupce. Majka je naredila: ne popuštati nego ići na dugotrajno parničenje. Na žalost ja znam kako su do sada završile dugotrajne parnice: kuća bi izgubila na cijeni skoro 50%. Stoga sam ja pristao na trampu rog za svijeću. Ja sam trampio svoj dio kuće za neku bezvrijednu poljoprivrednu parcelu sa svojim barbom.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Misliš li da je sve samoobmana?
Može biti svašta, ali ja uvijek samo iznosim činjenično stanje.
A zadnje činjeničko stanje da je moj polu-barba gadno bolestan, a da je mene zajebao za 15 000 eura !!
Čovjek je u listopadu 2015 pucao od zdravlja. Ugovore smo potpisali u Studenom. A u sječnju ove godine je već bio prvi put u bolnici. A po 4. , put je bio prije 15 dana.

Zadnje uređivanje krena : 03.11.2016. at 21:13.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 10:42   #9
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ladica je uvijek vrhunsko riješenje za nered.
Točno, da ali to ako stavljamo krive stvari u pravu ladicu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 10:48   #10
Nekako sam uvjerenja da je za takve pojave odnosno tumačenja bitan sadržaj sa kojim se hranimo. Duhovno mislim ne fizički.

Ako unašamo religijski sadržaj u sebe onda ćemo tumačiti i stvarnost prema pravilima, možda ćemo to malo modificirati ali uglavnom to će biti tako obojeno. Analogno tome, dogodi li nam se neki posebni, izvanredni događaj, tumačiti ćemo ga isto kao u slučaju one poljske manekenke.

Oni koji su duhovno samohrani, imati će veći izbor tumačenja dok konzumenti brze religijske hrane, koji za svoje tumačenje mogu pročitati meni iz menze
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 01:21   #11
Nadnaravne pojave bih ja protumacio kao naravne, s tim sto je definicija naravnosti, sve sto postoji.
Znaci ako neka pojava postoji, onda je naravna (mada nama u tom trenutku, iz dosadasnjeg iskustva mozda neobicna).
Kada bi nekome pre 200 godina demonstrirao delovanje elektromagnetskih valova (radio na pr.), bez objasnjenja, to bi za njega definitivno bila "nadnaravna" pojava.

Po prirodi stvari, nasa subjektivna iskustva, su manje podlozna objektivnom merenju (merenja mozdanih valova i sl. su intresantna, ali ih ne smatram dovoljno dobrim za odredjenje samog iskustva), sto otvara polje za, sto bi rekao tehuti, "kognitivne zajebe". Pa ipak, imam snazan dojam da postoji odredjena objektivnost (izvan fizioloske podloge) u toj subjektivnosti.
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Pitanje; tko ili što nam mora biti polazno ishodište u tim tumačenjima, na što da se oslonimo u času kad nas nespremne dotakne osobno mistično iskustvo...možemo li se uopće oslanjati na nešto da bi sebi protumačili što nam se dogodilo
U sustini, polazno iskustvo mora biti nasa trenutna struktura licnosti (sto bi rekli stari Grci, covek je merilo svih stvari...).
Dete moze svet sagledati samo iz svoje perspektive. Tek kada odraste moze zauzeti neki, mozda objektivniji stav, o onome sto je nekada bilo.
Znaci tek kada ovladamo nekom fizickom, psihickom vestinom, kada "izadjemo" iz kruga koji nas je do tada ogranicavao mozemo nesto objektivnije sagledati sam taj krug.
Sto ne znaci da smo automatski slobodni od delovanja tih krugova.
Ako se pretpostavi da je covek nesto vise od fizickog tela, onda on tek prelaskom licne svesti, na prvu visu razinu, moze sagledati objektivnije vlastito fizicko postojanje i donekle postati neovisniji od te razine.
Na isti nacin, nas unutrasnji pogled na vlastita iskustva, moze biti jasniji ili zamagljeniji, u zavisnosti od strukture licnosti i od toga koliko smo uspeli da "izadjemo" iz kruga same licnosti (sto verovatno mnogima izgleda nemoguce, ali tu upravo pocinje problem verifikacije misticnog iskustva).
Dodatna poteskoca lezi u tome sto se misticno iskustvo, buduci izvan dozivljaja same licnosti, ne moze "prevesti" na jezik licnosti, koja je uglavnom zaduzena za nasu orjentaciju u svetu (kao sto odrastao covek tesko moze svoje vidjenje sveta "prevesti" detetu), te ako vec ne izgleda kao teski poremecaj licnosti, moze se podvesti pod zabludu, fantaziju, kognitivni zajeb, ili nesto u svakom slucaju nestvarno.
Pitanje oslonca, moze da se resi tako sto ce se covek prikloniti nekom vec razradjenom verovanju i opisu tradicije (sta bi to iskustvo trebalo da znaci), ili pronalazenju neke nove tacke oslonca u samom sebi, koje makar osobno daje zadovoljavajucu sliku stvarnosti i samog sebe, ukljucujuci misticna iskustva - ovo pod uslovom naravno da takva tocka uopce postoji.
Mislim da je kljucna stvar u svemu, o bilo kojoj razini da pricamo - zrelost (sto podrazumeva bezbrojna iskustva).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 14:22   #12
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Nadnaravne pojave bih ja protumacio kao naravne, s tim sto je definicija naravnosti, sve sto postoji.

Po prirodi stvari, nasa subjektivna iskustva, su manje podlozna objektivnom merenju (merenja mozdanih valova i sl. su intresantna, ali ih ne smatram dovoljno dobrim za odredjenje samog iskustva), sto otvara polje za, sto bi rekao tehuti, "kognitivne zajebe". Pa ipak, imam snazan dojam da postoji odredjena objektivnost (izvan fizioloske podloge) u toj subjektivnosti.

U sustini, polazno iskustvo mora biti nasa trenutna struktura licnosti (sto bi rekli stari Grci, covek je merilo svih stvari...).
Više manje se slažem sa napisanim no kad ti se dogodi nešto što trenutno izlazi iz pojma saznanja u smislu da gazi zakone fizike a onda se nađeš u čudu.

Takve je događaje jako teško drugima iskazati jer je iskustvo nemoguće prenijeti u svoj svojoj punini.

Stoga nažalost ili na sreću NEMA nikakvog pravila. Snađi se sam u datom trenutku.

Ipak, čovjek je uvijek mjerilo svih stvari! Stoga, spoznaj samog sebe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:08   #13
Objektivnost ili objektivno razmišljanje nastaje zbog toga što fizička čula koja fizičko tijelo upotrebljava nisu razvijena da osjete povezanost između "objekata" u konačnici jedinstvo i međusobnu povezanost sa Univerzumom. Tek kada dođe do faze kad se počnu upotrebljavati čula suptilnog tijela i kada postanemo svjesni svoje suptilnije prirode otkrivamo da smo povezani međusobno otvaraju se vrata onog što manje svjesniji ljudi nazivaju "nad-naravnim" jer za njih je naravno samo ono što doživljavaju u tri dimenzije, u stvari sve je prirodno uključujuči i suptilno.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:13   #14
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Objektivnost ili objektivno razmišljanje nastaje zbog toga što fizička čula koja fizičko tijelo upotrebljava nisu razvijena da osjete povezanost između "objekata" u konačnici jedinstvo i međusobnu povezanost sa Univerzumom. Tek kada dođe do faze kad se počnu upotrebljavati čula suptilnog tijela i kada postanemo svjesni svoje suptilnije prirode otkrivamo da smo povezani međusobno otvaraju se vrata onog što manje svjesniji ljudi nazivaju "nad-naravnim" jer za njih je naravno samo ono što doživljavaju u tri dimenzije, u stvari sve je prirodno uključujuči i suptilno.
No, mi ipak živimo u materijalnom svijetu, spušteni smo na tu razinu i borimo se preživljavanje.

Ono što znam (zbog životnog i inog iskustva) da je ta granica između suptilnog i tvrdog, materijalnog tanka te da postoji jedinstvo svega.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:28   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
No, mi ipak živimo u materijalnom svijetu, spušteni smo na tu razinu i borimo se preživljavanje.

Ono što znam (zbog životnog i inog iskustva) da je ta granica između suptilnog i tvrdog, materijalnog tanka te da postoji jedinstvo svega.
Kada prestanemo gledati na život kao surovu borbu za opstanak i preživljavanje, poništimo to uvjerenje koje nam se nameće tisućama godina. Tek tad možemo beskrajno bogatstvo koje se nalazi u nama samima otkriti i živiti u skladu sa prirodom koja je također bogata i daje u izobilju. Samo je problem što su ljudi osjećajući pohlepu stavili cijenu i prodaju ono što priroda daje besplatno u izobilju.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:30   #16
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nekako sam uvjerenja da je za takve pojave odnosno tumačenja bitan sadržaj sa kojim se hranimo. Duhovno mislim ne fizički.

Ako unašamo religijski sadržaj u sebe onda ćemo tumačiti i stvarnost prema pravilima, možda ćemo to malo modificirati ali uglavnom to će biti tako obojeno. Analogno tome, dogodi li nam se neki posebni, izvanredni događaj, tumačiti ćemo ga isto kao u slučaju one poljske manekenke.

Oni koji su duhovno samohrani, imati će veći izbor tumačenja dok konzumenti brze religijske hrane, koji za svoje tumačenje mogu pročitati meni iz menze
A što misliš o ovome - imam osobno iskustvo.
Jesam katolkinja po rođenju, no, slabovjernik sam, sumnjičava, neuvjerena u to postojanje Vrhunskog Bića koje će me dočekati i pokazati prstom smjer kojim ću krenuti nakon završetka boravka ovdje na zemlji, imam sasvim drugačije viđenje vjere, no, ipak u meni postoji taj strah božji i vječito pitanje - što, ako ipak.....

Pred dvadeset godina je umrla baka moga muža s kojom sam bila jako emotivno vezana. Na dan njene smrti, nekoliko sati prije, izlazeči iz njene bolničke sobe oglušila sam se na njezin poziv da se vratim - bila sam već izašla i zatvarala vrata, a ona me zvala da ponesem kući voće koje je dobivala od posjetitelja - ponovila je moje ime nekoliko puta.
Te je večeri umrla.
Dva dana nakon sprovoda legla sam navečer u krevet, i taman kada sam tonula u san, uz krevet sam čula njezin glas - ponavljao je moje ime. Isti sam se tren podigla i sjela u krevetu, ali više ničega nije bilo.
To je vjerojatno psiha radila svoje, podsvijesno me mučilo što sam je iznevjerila i nisam se odazvala u tom našem zadnjem susretu, što smo se rastale tako.
No, nekoliko dana nakon toga, spremavši djecu u školu ujutro, stavila sam im doručak na stol, a ja sam otišla do prozora i leđima okrenuta njima zagledala se van. Okrenuvši se nakon toga, vidjela sam da je televizor upaljen, no, ekran je bio bez slike, samo je snijeg titrao na njemu. Prekorila sam ih pitanjem - zar se ni najesti ne mogu bez tv - a.
Oboje su porekli da su ga upalili, a daljinski je bio na polici iznad njega.
Tjedan dana nakon toga bili smo popodne van kuće i vratili se navečer, već je bio mrak, ali još nije bilo vrijeme povratka djece iz popdnevne školske smjene. Već ulaskom autom u dvorište, kroz veliki prozor dnevnog boravka vidjela sam da je tv upaljen, i opet je na ekranu bio snijeg. Prvo sam pomislila da su se djeca iz nekog razloga vratila ranije pa ga uključila iako i opet nije bilo slike na ekranu, no, nije bilo nikoga u kući.

To se sve događalo u prvih desetak dana nakon smrti bake, i šta da kažem - ono buđenje zbog glasa sam pripisivala psihi, ali ovo sa televizorom me je uznemirilo. Pogotovo zato što se nikada ranije nije dogodilo da se sam upali. A nije niti nikada kasnije, evo, već dvadeset godina.
Sad, što da velim, odlučila sam otići k župniku i uplatiti Svetu misu za baku - odslužio ju je odmah drugi dan, a od njega sam otišla na groblje.
Nakon toga se nikada više ništa nije dogodilo, osim jedne ranice koju imam na zapešću lijeve ruke (lijevak sam) koja je zarasla i ostao mi je ožiljak u obliku križa, jasno vidljiv, već jedno sedam - osam godina.
I ožiljak može biti slučajnost, vjerojatno jest slučajnost, i buđenje zbog glasa može biti uskomešala psiha zbog osjećaja krivice, ali se još uvijek pitam - a kako si objasniti tv?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 14:14   #17
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Kada prestanemo gledati na život kao surovu borbu za opstanak i preživljavanje, poništimo to uvjerenje koje nam se nameće tisućama godina. Tek tad možemo beskrajno bogatstvo koje se nalazi u nama samima otkriti i živiti u skladu sa prirodom koja je također bogata i daje u izobilju. Samo je problem što su ljudi osjećajući pohlepu stavili cijenu i prodaju ono što priroda daje besplatno u izobilju.
E, da...probaj se odmaknuti od materije; počni, recimo sa disanjam.

Možda nekima to i uspije ako predhodno ne umru od gladi ili nedostatka kisika

7 milijardi ljudi ne može ništa drugo nego prirodu uništiti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 14:22   #18
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post

To se sve događalo u prvih desetak dana nakon smrti bake, i šta da kažem - ono buđenje zbog glasa sam pripisivala psihi, ali ovo sa televizorom me je uznemirilo. Pogotovo zato što se nikada ranije nije dogodilo da se sam upali. A nije niti nikada kasnije, evo, već dvadeset godina.
Sad, što da velim, odlučila sam otići k župniku i uplatiti Svetu misu za baku - odslužio ju je odmah drugi dan, a od njega sam otišla na groblje.
Nakon toga se nikada više ništa nije dogodilo, osim jedne ranice koju imam na zapešću lijeve ruke (lijevak sam) koja je zarasla i ostao mi je ožiljak u obliku križa, jasno vidljiv, već jedno sedam - osam godina.
I ožiljak može biti slučajnost, vjerojatno jest slučajnost, i buđenje zbog glasa može biti uskomešala psiha zbog osjećaja krivice, ali se još uvijek pitam - a kako si objasniti tv?
Imam slična iskustva ko i ti.
Tu su stvari koje su se pomicale, glasovi i tehnika koja se sama palila.
Dapače iskustava su mi ne samo povezana sa ljudima, bližnjima već i sa životinjama.

Nisam davala nikakve mise jer nakon nekog vremena svi oni odlaze tamo gdje trebaju biti. Da je ispočetka neugodno to je istina jer se pomiču granice fizike koje poznamo.

Ono što sam shvatila da u snažnom emotivnom procesu (nakon nečije smrti svi mi to prolazimo) granice su ta dva svijeta još tanje.

I onda nam se događaju raznorazne stvari...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 16:43   #19
Ja vjerujem da to nije ništa nadnaravno i da se sve to može znanstveno objasniti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 20:09   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da to nije ništa nadnaravno i da se sve to može znanstveno objasniti
Može biti ali u datom trenutku ne izgleda da znanost može objasniti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.