Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2016., 21:09   #21
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Može biti ali u datom trenutku ne izgleda da znanost može objasniti.
To se mislio i za grom.

Činjenica jest da u kvantnoj fizici svaki fizičar ima svoje mišljenje i da je to područje jako otvoreno za nova saznanja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 14:32   #22
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To se mislio i za grom.

Činjenica jest da u kvantnoj fizici svaki fizičar ima svoje mišljenje i da je to područje jako otvoreno za nova saznanja
Naprosto obožavam forumske NKV-fizičare.

Usput, nisam napisala "grom" nego "gnom", a još nisam čula ništa pametno o gnomima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 14:36   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To se mislio i za grom.

Činjenica jest da u kvantnoj fizici svaki fizičar ima svoje mišljenje i da je to područje jako otvoreno za nova saznanja
Nitko ne treba nauku koja će mu za 200 godina i kusur objasniti što mu se dogodilo.

Fu.k, dogodilo se malo prije i što sada?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 15:32   #24
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nitko ne treba nauku koja će mu za 200 godina i kusur objasniti što mu se dogodilo.

Fu.k, dogodilo se malo prije i što sada?
Pa i da ti odmah objasni što se dogodilo, neće te to umirit ako ti nešto naškodi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 15:34   #25
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa i da ti odmah objasni što se dogodilo, neće te to umirit ako ti nešto naškodi
Tko kaže da ti naškodi?

Ostavi te bez daha i kasnije kad dođeš sebi počneš se pitati

Hebi ga ne ne ubije te, ne napravi fizičku štetu; samo ti otvori vrata za koja misliš da su zatvorena ili da ne postoje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 04:02   #26
Ja sam isto čuo da u trenucima smrti bližnjih, reagira i tehnika, ugasi se svjetlo i sl. To mi ne ide u glavu kako?????
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 09:19   #27
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja sam isto čuo da u trenucima smrti bližnjih, reagira i tehnika, ugasi se svjetlo i sl. To mi ne ide u glavu kako?????
Ne samo u trenucima smrti...
Da li naša psiha u nekim posebnim situacijama probija granice i djeluje na materiju pa mi to nesvjesno radimo ili je nešto drugo
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 11:58   #28
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja sam isto čuo da u trenucima smrti bližnjih, reagira i tehnika, ugasi se svjetlo i sl. To mi ne ide u glavu kako?????
To je korelacija iz koje ljudi iz guzice zaključuju da je to ne samo kauzalna veza nego i da to rade duhovi njihovih bližnjih i umrlih. Ili nešto slično.

I naravno, izgleda da većina duhova nisu sposobni za takvo nešto..

Meni je nedavno netko blizak umro, i nitko iz obitelji nije prijavio da se je nešto takvoga događalo. A okruženi smo tehnikom ohoho..

Zadnje uređivanje Empyreus : 13.11.2016. at 12:33.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 14:13   #29
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Činjenica jest da u kvantnoj fizici svaki fizičar ima svoje mišljenje i da je to područje jako otvoreno za nova saznanja
Kvanta fizika je područje koje se silno i masovno koristi za mistifikaciju nekakvih (često izmišljenih) pojava od ljudi koji ne znaju o čemu se radi. Ne znam otkud ti to, ali nema veze ni sa čim...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 15:54   #30
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
To je korelacija iz koje ljudi iz guzice zaključuju da je to ne samo kauzalna veza nego i da to rade duhovi njihovih bližnjih i umrlih. Ili nešto slično.

I naravno, izgleda da većina duhova nisu sposobni za takvo nešto..

Meni je nedavno netko blizak umro, i nitko iz obitelji nije prijavio da se je nešto takvoga događalo. A okruženi smo tehnikom ohoho..
I kod mene su stariji umirali i nitko nije imao neke posebne događaje.
Ali je zato imao moj kolega u firmi:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=4421

Evo još jedan slučaja koji je također vezan za neobična iskazivanja zbog nečije smrti. Moj prijatelj je imao oca koji je bio najmlađi brat u svojoj obitelji. Imao je još dva brata i sestru. Jedne noći je čovjek čuo kucanje na vratima stana. Ustao se iz kreveta mrmljajući, koji ga to susjed budi u ovo gluho doba noći. Pomislio je da nekome nešto važno treba, nekakva pomoć. Kad je otvorio vrata, u hodniku nije bilo nikog. Pomislio je da je to neslana šala nekog mladića iz ulaza. Ujutro je saznao lošu vijest. Umro mu je najstariji brat od moždanog udara. Poslije 5 godina, opet ga je probudilo kucanje na vratima i opet nije bilo nikog. Drugi dan je dobio lošu vijest : umrla mu je sestra. Kada se poslije nekoliko godina stvar ponovila, odmah je shvatio o čemu se radi. Ipak je otvorio vrata, iako je znao da nema nikog. Znao je da mu je umro brat. Tako je i bilo. Brat mu je umro, također od moždanog udara. Što reći za ovakve slučajeve? Dawkins bi rekao da je to obična laž. Ne može se čuti nikakvo kucanje na vratima, a da je to posljedica nečije smrti. Još bi mu dali za pravo mnogi znanstvenici. Toga čovjeka, ama baš nitko ne bi mogao uvjeriti da se njemu učinilo nekakvo kucanje na vratima, u gluho doba noći.

A evo i moga šefa: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=4288

Znam primjer neobičnog događaja, mojeg dobrog prijatelja, a radi se o intelektualcu od 45 godina. Sumnjam da bi on iz nekog razloga lagao.
Također nije vjerojatno da mu se učinilo ono što je vidio. Slučaj je ovakav: bračni par, sami u stanu, piju kavu u popodnevnim satima u dnevnom boravku.
Odjednom spazi suprug da se njiše luster. Pita ženu, da li i ona to vidi ? Žena također vidi njihanje lustera. Njihanje nije neznatno, već se radi o njihaju od 5-6 centimetra. Muž se ustaje i provjerava luster u kuhinji. Taj se ne njiše. Razgovaraju o mogućem zemljotresu. Nisu ništa primijetili. Kasnije su pitali za to i susjeda. Toga dana nije bilo nikakvog zemljotresa. Na gornjem katu nitko nije skakao. Nemaju odgovora zašto je do toga došlo do tog fenomena. Odgovor uskoro stiže. Par sati nakon ovog fenomena dobivaju obavijest telefonom da im je umro ujak. Postavlja se teško pitanje. Kako može smrt neke osobe prouzročiti njihanje neke stvari? Za ovako nešto je potrebna izvjesna energija. Odakle je ona došla? Zašto se to javilo baš kod ovog bračnog para ? Pravi naučenjak će reći tri stvari: ili njima se to samo pričinilo, ili je to je laž i izmišljotina, ili se luster njihao iz nekog materi-jalnog razloga (netko ga je slučajno dodirnuo glavom, propuh, lagani zemljotres i sl.).
Ovo je bio slučaj iz moje neposredne okoline. Događaji slični ovome postoje u literaturi. Čuveni dramaturg Ionesko doživio je sličan ovakav događaj. Njegova obitelj je sjedila za stolom. Na njemu je bila, iz između ostalog i jedna kineska vaza. Odjednom se vaza raspala na sitne komade. Piščeva žena odmah krikne: “Bože, umrla mi je majka”. Njezina stara majka je živjela u Parizu. Uskoro dobivaju verifikaciju te njezine zle slutnje. Majka je umrla negdje u to vrijeme kada se raspala vaza na sitne komadiće. Osim Ionesca, ja sam saznao za sličan slučaj u mojem susjedstvu. Jednom čovjeku se u spavaćoj sobi rasprsnula noćna lampa. To je bilo usred bijeloga dana, a sijalica nije bila upaljena. Nakon sat vremena mu je javljeno, da mu je u drugom gradu umrla sestra. Bila je na samrti te je ležala u bolnici.
Materijalističko usmjereni znanstvenici će reći da je ovaj događaj izmišljen. Ako nije u pitanju čista laž, onda se radi o fenomenu koji se može objasniti običnim zakonima fizike. Možda je lampa (ili pak vaza) imala nestabilnu strukturu. Možda je imala nekakva unutarnja naprezanja zbog lošeg materijala ili zbog neadekvatnog pečenja porculana. Možda su kriva temperaturna naprezanja. I tako dalje i tako dalje.....
Gledajući statistički, broj vaza koji se raspadne “iz čista mira“ je možda jedna na 100 tisuća. A da se to dogodi baš u tom trenutku i baš kod određene osobe je možda jedan na milion. Množenjem ovih vjerojatnosti dobivamo vjerojatnost jedan na 100 milijardi.



http://sveu16.webs.com/
Eugène Ionesco

U jednom od svojim manje poznatih spisa, francuski pisac rumunjskog porijekla Eugène Ionesco, opisao je nekoliko neobičnih događaja za koje priznaje da ih jednostavno ne zna objasniti. Evo jednog od njih: događaj se zbio u Bukureštu. Iz Pariza smo stigli dva mjeseca ranije. Nakon jela sjedili smo majka, sestra i ja u malom salonu, oko niskog okruglog stola, na kojem je stajala velika okrugla vaza sa naslikanim likovima. Odjednom, vaza prsne u stotine djelića, a da je niko nije dotaknuo. Majka ustaje i prinoseći ruke licu viknu: 'Moja majka je umrla'! Moja baka se tada nalazila u Parizu. Pokušao sam umiriti majku objašnjavajući kako nema razloga za zabrinutost. Pa ipak, ostalo nam je nejasno kako se vaza mogla razbiti u toliko sićušnih komadića. Čak i da je bila napukla, ne bi se mogla slomiti na taj način. Nije bilo nikakvog zemljotresa, a i da je... Pokupili smo sićušne krhotine, pokušavajući više ne razmišljati o tom događaju. Krajem popodneva stigao nam je telegram iz Pariza. Ispostavilo se da je moja baka tog dana zaista umrla i to zapravo istog trenutka kada se vaza na našem stolu na neobičan način slomila.



Evo još malo toga:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=4291

Kada čitam ovakve osobne upečatljive događaje uvjek se sjetim Dawkinsa i njegovog ateizma i skepticizma prema parapsihologiji. On bi sada rekao da je sve ovo izmišljeno ili se sasvim slučajno podudara. Pravi znanstvenik ne smije vjerovati u ovakve događaje, jer da tako nešto ne može biti istina. Beđ koje nose članovi udruge skeptika u Americi je simbol duha koji je prekrižen. I po njima je ovo sve plod bujne mašte. Oni koji ovako nešto dožive znaju što je prava istina.
Ovog ljeta sam pričao sa starijom ženom o jednom čudnom dugađaju sa njezinim (sada pokojnim) mužem. Njezin muž je bio pomorac, odnosno strojar na jednoj jahti na Azurnoj obali. Događaj se dogodio 60.-tih godina prošlog stoljeća. Jedno popodne je njezin muž čuo kako ga netko doziva: „ Marko, Marko“. Izašao je smjesta iz strojarnice i pitao posadu tko ga to treba. Oni mu odgovore, da ga nitko nije zvao. Otišao je ponovo u strojarnicu, ali ni je prošlo ni pet minuta, opet ga netko zove. Opet se popeo van i pitao tko ga zove. Na žalost ni ovaj put ga nitko nije zvao od članova posade niti gazda jahte. Opet se vratio u strojarnicu. Nakon desetak minuta, čuo je isti glas kako ga zove po imenu. Taj treći put mu je sinulo u glavi: netko mi je umro u domovini. Izašao je iz strojarnice sav potišten, ali je ipak smogao snage da pita, da li ga je tko zvao. Normalno dobio je niječan odgovor. Tu večer je pisao pismo svojoj ženi i objasnio joj popodnevni događaj. U pismu je pisalo da on zna da mu je netko umro. A tu istu večer je njegova supruga pisala pismo da ga obavijesti o smrti njegove bake, koja je to popodne umrla (imala je 84 godine i bila relativno zdrava). Nitko nije očekivao njezinu smrt. U to doba je jedina mogućnost dobivanja informacije bilo pismo ili eventualno telegram. Nakon 4 dana je žena dobila pismo od muža, a on od žene. Bili su obadvoje zaprepašteni, kao i okućani.

Zadnje uređivanje krena : 13.11.2016. at 16:09.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 16:14   #31
Evo još malo: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=189
Na mome otoku se prije 50 godina dogodila tragedija. Curica od 3 godine je bila sama kod kuće (možda pola sata). Išla se igrati oko upaljenog štednjaka na drva. Otvorila je vratašca, te je njoj su pala u krilo žeravica. Vatra je zahvatila odjeću. Kada se majka vratila, bilo je kasno. Zadobila je teške opekline, te su hitno angažirali jedan JNA patrolni brod da je prebaci do grada na kopnu. Brod je žurno isplovio. Negdje na pola puta je dijete umrlo. Stvar je neobična, što je nekoliko milja dalje od toga patrolnog broda prošao teretni brod na kojem je bio njezin otac. On još nije bio obaviješten o tragičnom događaju (nije bilo mobitela kao danas). On je slučajno izašao iz strojarnice na palubu da se prozrači. Pogledao je prema nebu. Primijetio je neku čudnu izmaglicu koja zahvaća brod. Priupitao je neke članove posade da li oni to primijećuju. Oni nisu vidjeli ništa posebno. Njemu je bila jako čudna ta izmaglica koju je izgleda samo on zapazio.
Taj dan naveče mu je javljeno radio-vezom da mu je kći nastradala. On se onda sjetio tog popodnevnog fenomena, te ga povezao sa smrću svoje kćerkice.
Ovaj događaj mi je ispričao kapetan patrolnog broda koji je slučajno bio iz mojeg otoka. Kada ga drugi put sretnem, pitaću ga još neke detalje. Ali je ovdje zanimljivo što je taj kapetan JNA teški ateist. Baš me zanima njegovo mišljenje, pošto on ne vjeruje u zagrobni život?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 22:04   #32
Sjetila sam se još jednog događaja, bila sam curica, prvi razred osnovne.
Bilo je to doba bez telefona, tv je tek stizao u kuće na selu.
Sjećam se da je mama navečer po večeri oprala suđe, a ja sam brisla jedači pribor i slagala ga u ladicu u onom nekadašnjem stolu - slagala sam žlicu na žlicu, vilicu na vilicu, nož na nož, jedno uz drugo uredno posloženo, i polako sam na kraju zatvorila ladicu da se sve ne rastrese. Nakon toga smo svi otišli u spavaću sobu gdje je bio tv. Ja sam inače spavala sa roditeljima - siromaštvo je bilo, nismo imali više prostorija. U neko doba noći smo se svi probudili - iz kuhinje se čulo lupanje žlica , kao da ih netko sve skupa prevrče ili baca na pod. Prvo je iz kreveta iskočio otac,onda mama, a ja za njima jer sam se jako prestrašila od toga zveketa - pomislila sam da su došli lopovi i kradu nam žlice. Ušli smo svi u kuhinju, nije bilo nikoga, a otac je odmah otvorio ladicu stola - pribor za jelo je bio uredno posložen kao što sam ga bila namjestila , sve je bilo u redu.

Ne sjećam se više što se događalo nakon toga, nakon koliko vremena smo opet zaspali, samo onog čuđenja roditelja što je to moglo biti, proizvesti onakve zvukove.
Ne sjećam se niti je li telegram da je tatina sestrična umrla (ubila se) stigao dan ili dva kasnije - uglavnom, živjela je u Ljubljani, tristo kilometara od doma.

Eto, to smo čuli svi - e, za brata se ne sjećam, a i on je spavao u istoj sobi sa nama, ali budem ga pitala baš jeli se i on sjeća toga. Nikada ga nisam pitala je li on čuo zveket, bila sam mala i zbunjena, ali i on se morao probuditi - ako ne zbog zveketa, a ono zbog nas koji smo ustali i uskomešali se.

Inače, imala sam takav doživljaj sa muževom umrlom bakom sa kojom sam bila veoma bliska, no, umro mi je i otac, ali nakon njegove smrti nije bilo ničega neobičnoga.

I sada kada razmislim, smrt muževe bake je možda uskomešala moju psihu, možda je i paljenje tv na neki način povezan sa mojom psihom - tko zna što je naš mozak u stanju napraviti a da mi toga nismo niti svijesni na ovome nivou razvoja na kome trenutno kao vrsta jesmo, no, zvukove žlica smo u slučaju smrti tatine sestrične čuli svo troje. I prihvatili jednostavno da se "nešto dogodilo". Moji su govorili da "im se došla javiti".
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 23:18   #33
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Sjetila sam se još jednog događaja, bila sam curica, prvi razred osnovne.
Bilo je to doba bez telefona, tv je tek stizao u kuće na selu.
Sjećam se da je mama navečer po večeri oprala suđe, a ja sam brisla jedači pribor i slagala ga u ladicu u onom nekadašnjem stolu - slagala sam žlicu na žlicu, vilicu na vilicu, nož na nož, jedno uz drugo uredno posloženo, i polako sam na kraju zatvorila ladicu da se sve ne rastrese. Nakon toga smo svi otišli u spavaću sobu gdje je bio tv. Ja sam inače spavala sa roditeljima - siromaštvo je bilo, nismo imali više prostorija. U neko doba noći smo se svi probudili - iz kuhinje se čulo lupanje žlica , kao da ih netko sve skupa prevrče ili baca na pod. Prvo je iz kreveta iskočio otac,onda mama, a ja za njima jer sam se jako prestrašila od toga zveketa - pomislila sam da su došli lopovi i kradu nam žlice. Ušli smo svi u kuhinju, nije bilo nikoga, a otac je odmah otvorio ladicu stola - pribor za jelo je bio uredno posložen kao što sam ga bila namjestila , sve je bilo u redu.

Ne sjećam se više što se događalo nakon toga, nakon koliko vremena smo opet zaspali, samo onog čuđenja roditelja što je to moglo biti, proizvesti onakve zvukove.
Ne sjećam se niti je li telegram da je tatina sestrična umrla (ubila se) stigao dan ili dva kasnije - uglavnom, živjela je u Ljubljani, tristo kilometara od doma.

Eto, to smo čuli svi - e, za brata se ne sjećam, a i on je spavao u istoj sobi sa nama, ali budem ga pitala baš jeli se i on sjeća toga. Nikada ga nisam pitala je li on čuo zveket, bila sam mala i zbunjena, ali i on se morao probuditi - ako ne zbog zveketa, a ono zbog nas koji smo ustali i uskomešali se.

Inače, imala sam takav doživljaj sa muževom umrlom bakom sa kojom sam bila veoma bliska, no, umro mi je i otac, ali nakon njegove smrti nije bilo ničega neobičnoga.

I sada kada razmislim, smrt muževe bake je možda uskomešala moju psihu, možda je i paljenje tv na neki način povezan sa mojom psihom - tko zna što je naš mozak u stanju napraviti a da mi toga nismo niti svijesni na ovome nivou razvoja na kome trenutno kao vrsta jesmo, no, zvukove žlica smo u slučaju smrti tatine sestrične čuli svo troje. I prihvatili jednostavno da se "nešto dogodilo". Moji su govorili da "im se došla javiti".
Ali na našem otoku ima i kontrapriča sa zveketom žlica:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=714115

Ovaj događaj spada u red komičnih ljudskih gluposti. U mojem selu su od pamtivijeka specijalitet rakovi koji žive u rupama (morskim stijenama) u samom plićaku. Zovu se grmalji, a veličine su ljudske šake. Mogu boraviti na suhom kada dođu oseke, bez problema i cijeli dan. Njih se hvata na poseban način. Po noći se ide sa lampom uz more, tamo gdje je obala blagog nagiba. Po noći su oseke, a ovi rakovi izlaze van iz rupa. Relativno su laki plijen, za onog koji ih zna uhvatiti rukom. Mora biti vješt, jer gadno grizu klještima. Slučaj se dogodio prije dosta godina, kada je nekolicina momaka išla po noći sa petrolejskom lampom u ovaj “grmaljolov “. Bilu su dosta uspješni, te su do ponoći imali punu vreću. Odlučili su ići do jednoga od ove grupe, u cilju da podijele ulov. To su radili na kuhinjskom stolu uz petrolejku. Netko je u tijeku procesa dijeljenja ovih rakova otvorio ladicu na stolu. Trebao je nekakav nož. Nitko nije primijetio da je jedan rak ušao u tu ladicu. Momci su posao podjele uskoro završili te je svako išao svojoj kući. Nakon par sati, a to je bilo oko 3 ujutro, rak u ladici se malo trgnuo i počeo šetati po žlicama i viljuškama. Ukućani su se probudili i razmigoljili po kući. Nisu uspjeli identificirati odakle potječe taj metalni zvuk. Zaključili su da im se to javlja duh njihove bake, umrle prije par tjedana. Nije bilo druge, nego drugi dan naručiti misu zadušnicu. Tek su primijetili tog raka poslije 3 dana, kad je počeo smrdjeti, jer se bio zavukao u sami kraj ladice. Tako je pokojna baka neplanski dobila još jednu misu. Ovo je tipičan slučaj kada se neke stvari odmah objašnjavaju sa duhovima. Stoga se mora biti jako oprezan. Pretpostavlja se, da više od 50% fenomena imaju jednostavno objašnjenje. Jedva 10 % se ne može nikako objasniti.

Ovaj puta nije bio duh pokojne bake. To je bila ova beštija: http://kiko-unico.com.hr/gr%C2%ADma%...ni-zo%C2%ADvu/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:07   #34
Ma da, svačega ima, i najčešće ima logičnih objašnjenja, no, zamisli pet noževa poslaganih jedan na drugi.
To je nestabilna uredna hrpa, za razliku od žlica, pa i vilica, koje će sigurno ostati na mjestu ako nešto pređe preko njih, pogotvo miš - neće se pomaknuti. No, ako se ne pomaknu, neće niti proizvesti nikakav zvuk. Noževi teško da će ostati na mjestu, a ako i ne ostanu, zvuk koji će kroz dvoja vrata doprijeti (između kuhinje i sobe je hodnik) do spavača treba biti zbilja jak da probudi obitelj u dubokom snu.

Ja ne tvrdim ništa - niti da je duh umrle osobe napravio zveket, niti da je došlo do kolektivne histerije - a to nije moglo jer nema ničega kao povod koji bi stanje jednog mogao projicirati na ostale obzirom da smo svi spavali i svi se istovremeno zbog istoga zvuka probudili.
U ovome slučaju nitko još nje znao da je osoba mrtva, dok sam ja u slučaju umrle bake znala da je ona mrtva, a njezin glas koji je zazivao moje ime sam ja čula, a muž koji je spavao pokraj mene nije čuo ništa. Ali je tv koji se upalio sam od sebe vidio kao i ja i naša djeca.
Ih, sada sam se sjetila, danas sam se vidjela sa bratom, on je dvije godine stariji od mene ali veli da se događaja sa zveketom ne sjeća.

Može li mozak sam iskonstruirati priču i uvjeriti me da se sjećam nekih događaja koji se zapravo uopće nisu dogodili?
Možda zbog grižnje savjesti?
U slučaju bake ta savjest postoji jer se nisam odazvala na njezin poziv da se vratim, no u slučaju tatine sestrične ne, jer bila sam curica od nekih šest godina i zapravo je nikada u životu nisam niti vidjela, osim na slici.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:47   #35
Quote:
Ih, sada sam se sjetila, danas sam se vidjela sa bratom, on je dvije godine stariji od mene ali veli da se događaja sa zveketom ne sjeća.

Može li mozak sam iskonstruirati priču i uvjeriti me da se sjećam nekih događaja koji se zapravo uopće nisu dogodili?
Fenomen lažnih sjećanja postoji tako da je odgovor na tvoje pitanje da.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 17:03   #36
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Fenomen lažnih sjećanja postoji tako da je odgovor na tvoje pitanje da.
A i zvučnih halucinacija: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=7549

Pričala mi je jedna gospođa što se njoj dogodilo prije nekoliko godina.
Bila je sama u kući i gledala TV. Odjednom u kuhinji čuje buku, lom i krš kada da su joj pale viseće kredence sa zida. I ova skoči ko oparena i trk u kuhinju da vidi štetu. A ono u kuhinji sve na mjestu. Otvorila vrata terase, ali tamo nema ničeg. Pogleda okolo, opet ništa. Na kraju je samo sebe uvjerila da je to bila zvučna halucinacija.


Inače, ja sam skupljač ovakvih priča: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=7553

NANA KONSTANTA NAJPOZNATIJA IŠĆANSKA ŠTRIGA
Ist – otok prepun čudnovatih, nadnaravnih priča
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 19:51   #37
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kvanta fizika je područje koje se silno i masovno koristi za mistifikaciju nekakvih (često izmišljenih) pojava od ljudi koji ne znaju o čemu se radi. Ne znam otkud ti to, ali nema veze ni sa čim...
Ispričavam se, znanstvenici znaju apsolutno sve u kvantnoj fizici i svi znanstvenici znaju o čemu se radi kod svih pojava u prirodi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 20:07   #38
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kvanta fizika je područje koje se silno i masovno koristi za mistifikaciju nekakvih (često izmišljenih) pojava od ljudi koji ne znaju o čemu se radi. Ne znam otkud ti to, ali nema veze ni sa čim...
Može li fizičar (učen čovjek, intelekt, inteligentan itd.) ne biti i filozof ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 23:39   #39
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, znanstvenici znaju apsolutno sve u kvantnoj fizici i svi znanstvenici znaju o čemu se radi kod svih pojava u prirodi
Do sada je bilo puno pokušaja. I to vrlo poznatih znanstvenika. Ali nema čvrstih dokaza koliko mora biti po usvojenim kriterijima znanosti.
http://blog.vecernji.hr/ratko-martin...ke-i-boga-6070

Ne zaboravimo da je Jung surađivao s najboljim znanstvenicima svoga vremena, uključujući Alberta Einsteina i Wolfganga Paulija, nobelovca koji je bio jedan od utemeljitelja kvantne fizike. Pauli se intenzivno dopisivao s drugim genijima na tom polju, uključujući dobitnike Nobelove nagrade, Nielsa Bohra i Wernera Heisenberga. Pauli je bio izravno ili neizravno odgovoran za mnoge napretke u sferi kvantne fizike, uključujući Paulijev princip isključivanja, u kojem je dokazao da dva elektrona ne mogu zauzimati isti prostor u isto vrijeme. Jung je vjerovao da se sinkronicitet može znanstveno objasniti, pomoću Einsteinove teorije relativnosti i teorije o kvantnoj mehanici koju su razvijali Pauli i ostali. Pauli je bio fasciniran konceptom sinkroniciteta te je, čvrsto uvjeren u njegovu valjanost, objavio svoj vlastiti esej o tome u istoj knjizi s Jungom 1952. Do tada je Pauli već bio dobio Nobelovu nagradu (1945.); a nakon toga je dobio i dvije druge prestižne nagrade za fiziku – Matteuccijev orden 1956. i Orden Maxa Plancka 1958.

http://matematikafizikahemija.bloger...?date=1.5.2011

Wolfgang Pauli (25.04. 1900 – 15.12. 1958)

Paulijev princip isključenja

Paulijev efekt

Paulijeva jednacina - svi ovi pojmovi iz kvantne mehanike nose ime po ovom nobelovcu.

Paulijev efekt je ovdje uljez. Odnosno fizicari se dijele na teorijske (Sheldon Cooper) i eksperimentalne (Leonard Hofstadter). Pauli je bio striktno teorijski fizicar - govorilo se da je tako dobar teoreticar da svaki eksperiment kojem on prisustvuje mora propasti. Tako je jednog dana u laboratoriji univerziteta u Göttingenu skup i slozen aparat za eksperimentiranje prestao raditi. Pauli nije bio prisutan, pa mu je James Franck poslao pismo u Zürich, navodeci kako se aparatura ipak kvari i kad on nije prisutan. Ispostavilo se da je Pauli tog dana putovao iz Züricha u Kopenhagen - i u vrijeme havarije aparata se nalazio na stanici u Göttingenu!

Za Paulija se veze i ona rečenica

"Nije cak ni netacno" kojom je prokomentirao rad jednog studenta koji je postavio teoriju koja se nije mogla testirati eksperimentom i koja se nije mogla uopće projektirati na stvarni svijet.

Jedna od najcudnijih prica je Paulijeva zaokupljenost brojem 137. Jedna od velikih nerijesenih misterija moderne fizike je vrijednost konstante fine strukture, jer dok su druge fundamentalne konstante u prirodi neizmjerno male ili velike, izlazi da je ova konstanta fine strukture 1/137 ljudska velicina broja.

Broj 137 i njegovo mjesto na ljestvici univerzuma posebno je intrigiralo Paulija, kao i fizicare danasnjice. Bila je to tajna koju je Pauli odnio sa sobom u grob. Prilikom dolaska u bolnicu, receno mu je da ce biti smjesten u sobu 137.

Prema jednoj verziji ove price, nakon sto je saznao za broj sobe, Pauli je izjavio,

"Nikada necu odavde izaci." Ubrzo nakon toga fizicar je umro.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 08:42   #40
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Može li fizičar (učen čovjek, intelekt, inteligentan itd.) ne biti i filozof ?
Da.
Kada kroz činjenice dolazi do otkrića (fakata).
Fizičar ne stvara ničega novoga, samo otkriva procese koji oduvijek postoje i kroz razumjevanje pronalazi način njihove primjene.

Ne.
Ako želi do otkrića doći.
Ako pođeš od činjenice da je filozofija promišljanje o načinu razmišljanja o normativima, kroz kojeg dolaziš do razumjevanja fakata, koje doprinosi otkriču. Zapravo je bez razumjevanja šireg konteksta i nemoguće do otkriča doći.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.