Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2016., 15:10   #21
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne postoji jedan isusov i drugi muhamedov Bog, nego samo postoji Bog
E to kaži i objasni svima koji se ne slažu oko toga.
Jedan Stvoritelj jest. Kako mu je ime?
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 15:38   #22
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Jedan Stvoritelj jest. Kako mu je ime?
Krišna
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 15:53   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Krišna
Pogrešno.
Eto vidiš kako je to. Ljudi misle da znaju Ime Boga i da su upoznali Boga, ali nisu upoznati zapravo.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 20:15   #24
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
I, šta reče?
Hmmm, ne znam ko je prijašnju Objavu pripojio svojoj knjizi, i ko ju je uzduž i poprijeko prošarao tražeći "proročanstva" za Isusa boga.
Tražeći? Malo manje laganja samog sebe pa ćete vrlo brzo "progledati" da za Isusa Boga i stoji.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Kur'an je samostalna knjiga, ne oslanja se na prethodne knjige i tekstove.
Jel'? Zato autor Kurana kaže "pitajte ljude knjige", i mi smo objavili tervat, indžil, itd, itd. Komedija. No ima vas muslimana svakakvih istina.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
stvarno se trebaš praviti slijep i ignorisati kompletan islamski nauk da bi muslimane proglasio idolotarima.
Pogledaj si svoju maloprijašnju gornju tvrdnju i ponovno ovih 30 točaka pročitaj pa si dva puta razmisli.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
U predislamskom vremenu ime Hubal i Allah nisu smatrani jednim te istim.
Pogani su Hubala smatrali vrhovnim bogom, a u hadisima je vidljivo kako su se Muhamed sa arapskim plemenima prepucavali koji je veći - "moj ili tvoj bog".


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
stvarajući nemoguće paralele i usporedbe; krivotvoreči historijske činjenice i sl...
Oprosti, po tom su poznati muslimani. No drago mi je da ste gledali video, mnogo ljudi svjedoči na video uratcima Davida Wooda kako su se obratili sa islama - upravo jer su prepoznali brojne utemeljenosti. Vi tvrdite što želite, znam dobro tko ima argumente, a vi sigurno nemate.



Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
U Starom Zavjetu na arapskom jeziku fino stoji:

U početku Allah stvori Nebesa i Zemlju.
Jel, na arapskom, ma tko bi rekao? Za vašu informaciju, riječ Allah je općeprihvaćeni termin za riječ "Bog" na tim prostorima.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Tako da ovo nasilno poistovječivanje predislamskog Hubel božanstva sa Allahom, je jednako uvredljivo za arapske kršćane i židove kao što je za nas muslimane.
Za kršćane nije - ako im kažete jel vjerujete u Jedinoga Boga objavljenog u Ocu, Sinu i Duhu Svetomu, ili islamskoj slici boga, koja je za kršćanina iskrivljena. Znaju oni dobro u koga vjeruju ne bojte se.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Nego, šta Biblija kaže šta je činiti s nama krivovjercima? Možemo li pored vas ili s vama živjeti šireći svoj nauk? Ima li šta na tu temu?
Za razliku od naputaka vama u Kur'anu, puno ljepše riječi na tu temu - da.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 20:29   #25
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Isto tako, kršćanstvo se mora zapitati zašto nijeka temeljne ŽIDOVSKE istine poput one da je Bog jedan i da mu niko nije ravan, da se slijedi Objavljen Zakon?
Gdje to Biblija tvrdi da pravi Bog nije Jedan, ili katekizam Crkve pokažite mi? Ma pokažite mi molim vas? Neistinama ne možete daleko dogurati. I zaboravili ste što židovi i kršćani vjeruju - Bog Otac, a ne Allah, tj islamska verzija božjeg poimanja.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Po tome, nepristrasnom istraživaču i posmatraču, islam i judaizam su jaaaako slični, mnogo sličniji nego judaizam i kršćanstvo
Kada izuzmete sve dijametralne razlike. Slični su. Slični su muslimani i sa hinduistima - isto se klanjaju. A u teološkim razlikama - velike razlike.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Kršćani, a i jevreji, su najbolji dokaz da je islamsko učenje o Bogu najispravnije.
A jel? Što ne pitate nas nego umjesto nas govorite? Pitajte nas, pa ćete se začuditi odgovoru.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Dok se jevreji donekle osjećaju povlašteni zbog tog odnosa "djeca - Bog", kršćani su otišli korak dalje pa su to pretvrili u stvarni biološki odnos "sin - Otac"
Pretvorili? Biološki otac? Očito niste baš uzimali Novi zavjet u ruke. I imate pogrešno, kuransko shvaćanje da Bog tjelesno mora začeti i imati ženu da bi imao Sina. Nas učenje uči da je Isus preko Duha Svetoga a ne preko tijela da je itko morao spermom oploditi Mariju. To je kuransko shvaćanje, ne naše. Isusov Otac je iznad tijela, jer nije morao s nikime spolno općiti niti fizički začinjati.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
zamutivši i zakompliciravši na taj način čisti monoteizam.
Ha zamućen je jedino onima kojima to nije jasno, koji tu dobro ne vide. Mi odlično vidimo i kažemo: Jedan je Bog, Svesilni, Svemudri, Jedan jedini. Čak i kada je objavljen istovremeno u 3 osobe (Ocu, Sinu i Duhu) i dalje: Jedan te isti - Jedan jedini. Nikakav problem, štoviše, samo poznavanje Boga i Njegovog djelovanja.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Muslimani i ako prihvataju u nekom duhovnom smislu da smo svi djeca Božija, da smo svi od Njega potekli... to nikako ne uzimaju za osnov ili pravo da se neko osjeća povlašćenim pred Bogom, da Bog zbog tog odnosa neće biti u stanju kazniti griješnike.
Ne svi ispravak - vi to shvaćate tako. Većina vehabija i tvrdokornih muslimana se nebi složila s vama. Što se tiče ovog suludog razmišljanja da Bog ne bi kažnjavao grešnike zato jer su mu djeca, odkuda vam ta suluda ideja? Da nije iz Kurana, ah da. Za vašu informaciju: nas Biblija uči upravo suprotno:

Poslanica Hebrejima 12,7
Poradi vašega odgajanja trpite. Bog s vama postupa kao sa sinovima: a ima li koji sin kojega otac stegom ne odgaja?


Živjele kontradikcije Kurana u logici i osnovnom nerazumijevanja kršćanskog pogleda na djecu Božju i odnos Oca i svoje djece.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Zbog insistiranja na tom odnosu "otac - sin" zamućuje se svarna slika Boga, nestaje strahopoštovanje i čovjek srlja u činjenje krupnih grijeha jer Otac neće karati niti žestoko kažnjavati svoga sina - Otac to ne može.
Vi ne znate što je drugom u glavi, a vidimo da je kriva predodžba i predrasuda, tako da je očigledno zamućeno vama vaše razmišljanje.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Stoga u islamu, da se nikad ne bi stvorila takva pogrešna i lažna predođba, da se čovjek ne bi umislio i uzoholio... koriste se termini "Gospodar i rob".
Slaba utjeha, i krivo objašnjenje. Ropski odnos ne garantira ljubav, a Otac ljubi svoju djecu, koju i šibom nekada odgaja da nauče što je dobro a što zlo. Štoviše, Isus kaže znamenito:

Evanđelje po Ivanu 8,35
Rob ne ostaje u kući zauvijek, a sin ostaje zauvijek.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 22:30   #26
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Tražeći? Malo manje laganja samog sebe pa ćete vrlo brzo "progledati" da za Isusa Boga i stoji.


Ti se ovdje svađaš sa muslimanom? Ne moraš meni ništa pisati, istraži malo kako židovi gledaju na kršćansko čitanje Starog Zavjeta i izvrtanje značenja biblijskih citata da bi ih učinili proročanstvom za Isusa boga.

Video: Scripture Twisting

Pogledaj čitav video, preporuka. Mada, čini mi se da ti to već znaš ali se nazor prepireš i pokušavaš ovdje predstaviti kako samo s muslimanima postoje razlike, a sa židovima se perfektno slažete

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Jel'? Zato autor Kurana kaže "pitajte ljude knjige", i mi smo objavili tervat, indžil, itd, itd. Komedija. No ima vas muslimana svakakvih istina.
Kur'an nema uza se pripojen ni Toru ni Jevanđelje, niti posuđuje citate ni iz jedne ni iz druge knjige. Dok se to isto ne može reči za Novi Zavjet. Autori NZ su itekako posuđivali citate iz SZ nerjetko trpajuči ih Isusu u usta - kao da se radi o ispunjenju proročanstava.

Kad se na tu činjenicu gleda bez teološkog objašnjenja (obojenosti), jasno se prepoznaje posuđivanje i prepisivanje iz Knjige i Objave koja je prethodila Novom Zavjetu.

Ne znam zaista šta prigovarate Kur'anu? Kur'an, za razliku od Novog Zavjeta, na svoj način govori o historiji Jevreja, o prijašnjim poslanicima/prorocima. Fokus dokazivanja Muhammedovog, alejhi selam, poslanstva nisu nikakvi citati iz prijašnjih Objava, već sam Kur'an, razmišljanje o Božijem stvaranju i rijašnjim narodima, te na koncu logički slijed u dolasku prijašnjih poslanika (koji su poznati jevrejima, i kršćanima). Nema prepisivanja/posuđivanja citata!

"Pitajte sljedbenike knjige" - šta sa ovim želiš reči? Ne kontam te?
Bog u Kur'anu kršćane kritizira zbog načina vjerovanja, zbog pripisivanja Njemu, Svevišnjem, ortaka (sina). No to ne znači da sve što je kršćansko i židovsko da ne valja. Židovi i kršćani su imali (i imaju) znanje o prijašnjim poslanicima (prorocima), pa se Bog obrača sumnjičavima predislamskim arapima, idolopoklonicima, da ako sumnjaju u to da Bog šalje poslanike, nek onda upitaju sljedbenike Knjige o tome.

Jesi li ti to čitao u Kur'anu, ili si pokupio s nakog anti-islamskog sajta? Jer da si čitao, vidio bi da se Bog obraća mnogobošcima/idolopoklonicima.
A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest?". "Gospodar moj zna" – reče on – "šta se govori i na nebu i na Zemlji; On sve čuje i sve zna!". Oni, čak, govore: "To su samo smušeni snovi; on ga izmišlja; on je pjesnik; neka nam donese kakvo čudo kao i prijašnji poslanici!". Nijedan grad koji smo Mi prije njih uništili nije u čudo povjerovao, pa zar će ovi vjerovati?. I prije tebe smo samo ljude slali kojima smo objavljivali, zato pitajte sljedbenike Knjige ako ne znate vi! Mi ih nismo stvarali kao bića koja žive bez hrane, ni oni nisu besmrtni bili. Poslije smo im obećanje ispunjavali, i njih, i one koje smo htjeli, spašavali, a one koji su nevaljali bili uništavali. Mi vam Knjigu objavljujemo u kojoj je slava vaša, pa zašto se ne opametite? A koliko je bilo nevjerničkih sela i gradova koje smo uništili i poslije kojih smo druge narode podigli! I čim bi silu Našu osjetili, kud koji bi se iz njih razbježali. "Ne bježite, vratite se uživanjima vašim i domovima vašim, možda će vas neko što upitati." "Teško nama" – oni bi govorili – "mi smo, zaista, nevjernici bili!" I kukali bi tako sve dok ih ne bismo učinili, kao žito požnjeveno, nepomičnim. Kur'an; Vjerovjesnici 21:5-15
Isti je slučaj sa kur'anskim ajetima u suri Pčela 16:33-44. Bog se obrača arapskim mnogobošcima, koji od Jišmaela pa na ovamo nijednog poslanika nisu imali, tako da im je taj koncept, za razliku od židova i kršćana, nepoznanica. Plus arapi su tražili specijalne, nadnaravne poslanike/proroke, kao uvjet njihovog vjerovanja, no Bog im kazuje: "Mi smo i prije tebe samo ljude kao poslanike slali i objavljivali im – pitajte sljedbenike Knjige ako ne znate – jasne dokaze i knjige. A tebi objavljujemo Kur'an da bi objasnio ljudima ono što im se objavljuje, i da bi oni razmislili." - pročitaj sve od 33. ajeta gore spomenute sure, pa će ti biti jasnije.

I ako može pojasni šta ti misliš da bi mi muslimani u tim riječima "pitajte sljedbenike knjige ako ne znate" trebali da vidimo?

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Pogledaj si svoju maloprijašnju gornju tvrdnju i ponovno ovih 30 točaka pročitaj pa si dva puta razmisli.

Pogani su Hubala smatrali vrhovnim bogom, a u hadisima je vidljivo kako su se Muhamed sa arapskim plemenima prepucavali koji je veći - "moj ili tvoj bog".
Ne kontam šta si htio reči, pa ne znam ni šta da odgovorim...

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Oprosti, po tom su poznati muslimani. No drago mi je da ste gledali video, mnogo ljudi svjedoči na video uratcima Davida Wooda kako su se obratili sa islama - upravo jer su prepoznali brojne utemeljenosti. Vi tvrdite što želite, znam dobro tko ima argumente, a vi sigurno nemate.
Predpostavimo, rsprave radi, da smo eto poznati po tome - predpostavimo - daje li to za pravo kršćanima da lažu? Zar ne bi u tom slučaju bilo lakše istinom pobiti muslimanske "zablude i krivotvorine"?

Onaj video Davida Wooda sam na prekskae pogledao, uhvatio ga na dvije tri podvale i prestao gledati (i još neke njegove video uradke) - jasno je da pošto zašto želi pobjedu u raspravi.

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Jel, na arapskom, ma tko bi rekao? Za vašu informaciju, riječ Allah je općeprihvaćeni termin za riječ "Bog" na tim prostorima.
/CUT/
Za kršćane nije - ako im kažete jel vjerujete u Jedinoga Boga objavljenog u Ocu, Sinu i Duhu Svetomu, ili islamskoj slici boga, koja je za kršćanina iskrivljena. Znaju oni dobro u koga vjeruju ne bojte se.
No comment! Tvrdiš da je Allah = Hubel, ali to važi samo za "muslimanskog Allaha" dok za arapske židove i kršćane to ne važi - premda su svi bili arapi, čak i u vremenu kad nije bilo islama, kad se Hubal obožavao. Ako su Allah i Hubal istoznačnica, zašto se nisu odmakli od tog "poganog" termina i koristili nešto čišće - Adonai/Gospod?

Želim reči, da se s ovim izjednačavanjem Allah i Hubela radi o neistini i podvali evangelista, koji pošto zašto žele prikazati muslimane da su idolopoklonici

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Za razliku od naputaka vama u Kur'anu, puno ljepše riječi na tu temu - da.
Koji su ti naputci? I ako se ti naputci krše, jesi li loš kršćanin?

Zadnje uređivanje Palenholik : 22.12.2016. at 22:40.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 23:23   #27
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Gdje to Biblija tvrdi da pravi Bog nije Jedan, ili katekizam Crkve pokažite mi? Ma pokažite mi molim vas? Neistinama ne možete daleko dogurati. I zaboravili ste što židovi i kršćani vjeruju - Bog Otac, a ne Allah, tj islamska verzija božjeg poimanja.

/CUT/

Ha zamućen je jedino onima kojima to nije jasno, koji tu dobro ne vide. Mi odlično vidimo i kažemo: Jedan je Bog, Svesilni, Svemudri, Jedan jedini. Čak i kada je objavljen istovremeno u 3 osobe (Ocu, Sinu i Duhu) i dalje: Jedan te isti - Jedan jedini. Nikakav problem, štoviše, samo poznavanje Boga i Njegovog djelovanja.
Za jevreje taj koncept je uvrijedljiv i neprihvatljiv. Do te mjere da kršćane smatraju idolopoklonicima/politeistima - oni politički korektni se zadovoljavaju s naglašavanjem da je to neprihvatljivo.

Po židovima, Bog se nije reinkarnirao u čovjeka i kao takav se spustio među ljude. Bog nije zaimao sina kojeg je kasnije razapeo na križ kako bi oprostio grijehe.

Ta priča o sličnosti je isprazna i neutemeljena, služi samo da bi se kontriralo muslimanima i prikazalo kako jedino sa muslimanima postoje razlike i problemi, sa židovima je sve oki-doki - što je obmana i notorna laž.
In Judaism, the idea of God as a duality or trinity is heretical — it is even considered by some polytheistic. According to Judaic beliefs, the Torah rules out a trinitarian God in Deuteronomy (6:4): "Hear Israel, the Lord is our God, the Lord is one." Wiki
Can a Jew believe in Jesus?
Of course a Jew can believe in Jesus. Just like a vegetarian can enjoy a rump steak, a peace activist can join a violent demonstration, and a dictator who preaches martyrdom can surrender himself to his enemies. As long as logic and clear thinking are suspended, anything makes sense!
(...)
Editor's Note: Visit Jews for Judaism for a comprehensive counter-missionary handbook.
Izvor
Tu je referenca na stranicu jewsforjudaism, autori video uradka koji sam ti u mom prijašnjem upisu predložio.

Bezveze se raspravljati, očito je da ćeš ti nazor unaotoč svim činjenicama pokušati dokazati kako eto nema DIJAMETRALNIH razlika između kršćanskog vjerovanja i judaizma

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Kada izuzmete sve dijametralne razlike. Slični su. Slični su muslimani i sa hinduistima - isto se klanjaju. A u teološkim razlikama - velike razlike.
Navedi te dijametralne razlike između muslimana i židova kad je u pitanju pojmanje Boga?
Judaism teaches that it is heretical for any man to claim to be God, part of God, or the literal son of God. The Jerusalem Talmud (Ta'anit 2:1) states explicitly: "if a man claims to be God, he is a liar."
(...)
Some Jewish scholars note that the common poetic Jewish expression, "Our Father in Heaven", was used literally by Jesus to refer to God as "his Father in Heaven
" Ibid.
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Slaba utjeha, i krivo objašnjenje. Ropski odnos ne garantira ljubav, a Otac ljubi svoju djecu, koju i šibom nekada odgaja da nauče što je dobro a što zlo. Štoviše, Isus kaže znamenito:

Evanđelje po Ivanu 8,35
Rob ne ostaje u kući zauvijek, a sin ostaje zauvijek.
Možda kaže, možda ne kaže... ono što mi znamo je da tako kažu Pavlovi sljedbenici, i autori Evanđelja a šta je Isus istinski govorio - Bog zna.

No "tebi tvoja vjera a meni moja", ja vjerujem da je Bog Gospodar svega, pa i moj Gospodar. Znam da sam rob Njegovih (prirodnih) zakona kojima ne mogu umaći ni oni koji tvrde da nisu robovi - stoga srcem prihvaćam, jezikom očitujem i djelima potvrđujem da sam Njegov rob i da se povinujem Njegovoj volji i odredbi. U tome je moja sloboda, spokoj i spas.

Živ ti meni bio, ako ti se samo svađa sa još jednim muslimanom, željan pobjede... zaobiđi me, nema smisla prepucavati se. Ima ljepših i pametnijih stvari za raditi.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 23:35   #28
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
30 činjenica koje otkrivaju da Kuran nije Božja objava:

1. Židovi i kršćani su vjerovali u Boga kao Oca, dok islam niječe Boga kao Oca (Post 49, 24, Iz 45,11, Mal 2, 10, Iv 1,12, Mt 6,9, Iv 14,21, 1 Iv 3,1)

2. Sinovi Božji su se pojavljivali u Starom i Novom zavjetu, te ih je Bog blagoslivljao i direktno se nazivao Ocem, dok ih Kuran niječe (Izr 4,10, Izr 4,20, Sir 2,1, Sir 16,24, Sir 21,1, Izr 3,11, Iz 45,11, Mal 2, 10, Iv 1,12, Mk 1,11, Dj 13,33)

3. Židovstvo i kršćanstvo su religije obreda, dok islam nema obreda u bogoštovlju (Izl 12,25; 29,1; 40,1-7, Lev 4,20; 4,31; 4,35; 5,10; 5,13; 5,16; 5,18; 5,26; 19,22, Br 15,25; 15,28, Heb 9, 22, Lk 2,41; 24,53, Iv 1,29; 11,56; Otk 5,9)

4. Hram u židovstvu i kršćanstvu ima oltar tj. žrtvenik (zbog prikazivanja obredne žrtve), dok u islamu nema oltara jer islam ne poznaje obred ni žrtve za Boga u Hramu (Post 8,20; 12,7; 13,4; 22,9, Post 25,26, Post 33,20, 35,1-3, Izl 17,15)

5. U Kuranu su zapisane povijesne netočnosti: primjerice pomiješane su osobe Merjem, Aronove sestre (Stari zavjet), i Marije, Isusove Majke (Novi zavjet, osobe udaljene mnogo naraštaja). Za autora Kurana to je ista osoba, što bi značilo da je Mojsije Isusov tetak. Kada su kršćanski apologeti ukazali Muhamedu na ovu potpunu besmislicu i neistinu u Kuranu, on je samo odgovorio da su ljudi davali slična imena. Što je netočno, jer niti je Marija iz istog plemena kao Aron i Merjem, i ne da je nevjerojatna slučajnost da bi se brat nazivao isto (Harun/Aron) ali da se i ta osoba (Marija), i brat i otac (Imram) da se nazivaju isto kao u Starom zavjetu: to samo osoba besmislenog nijekanja ne može vidjeti da je totalni falsifikat i čista kopija koju je Muhamed kasno shvatio kada je vidio da je neistinu u Kuran ubacio. Imena Marijinih roditelja znamo iz povijesnih činjenica: Joakim i Ana.
Kuran također povijesno netočno piše o godinama postojanja Nabukodonozora

6. Kuran niječe Božjega Sina, a u Bibliji stoji da svatko tko niječe Sina, nema ni Oca, te da nije od Boga. Biblija naviješta da je svatko tko niječe Oca i Sina u službi antikrista (1 Iv 2,22-23). Intrigantno, upravo islam inizistira da postoji Bog, ali niječe Oca i Sina, što je direktno ispunjenje te definicije.

7. U Kuranu se ne uči o ljubavi. Islamski "bog" je upravitelj koji želi potčiniti sebi svijet, dok je Bog objavljen u Isusu Bog ljubavi i milosrđa objavljen da ga prihvate onima koji to čuju.

8. Vidljivo je stanovito odstupanje retorike u Kuranu. Prve objavljene (iz Medini), puno su blaže od zadnjih objavljenih (iz Meke).

9. Definicijom abrogacije Muhamed je poništavao prethodno objavljene ajete kada mu je stekao veću moć.

10. Abraham nikada nije izgradio Kabu kao što muslimani vjeruju. Ne postoji niti jedan povijesni spis, te niti jedno židovsko ni kršćansko vjerovanje u to.

11. Kuran poziva muslimane da upitaju "Ljude Knjige" (židove i kršćane) o prijašnjim objavama. Kada ih pitaju, oni im odgovore što im je jedino zapisano, i niti jedna verzija ne odgovara islamskoj

12. Islam nosi nevjerojatnu tvrdnju da se svim ljudima pričinilo da je Isus bio razapet na križu. S druge strane, zapisano je da je Allah to učinio ljudima da ga krivo vide. Ono što upada u oči je nevjerojatna činjenica: po islamskom shvaćanju, sam Bog je namjerno u krivu vjeru poslao ljude, da ih bi poslije osuđivao zbog svoje odluke. I tu se otkriva da Kuran nije Božja objava.

13. Kuran proklinje židove i kršćane. Ne mogu se voljeti one koje proklinjemo. Zgražati se nad nekime znači da ta osoba/učenje indirektno uči mrziti.

14. Isus u Bibliji govori da će se spasiti svatko tko se pokrsti. Islam potpuna suprotnost tome, se još i bori protiv krštenja.

15. Isus je osuđivao odlične poznavatelje Levitskog Zakona u raznim djelima koje je činio nauštrb tog Zakona i dopunivši taj Zakon novim milosrdnim zapovijedima. Sličnu paralelu kao sa židovima imamo danas sa muslimanskim shvaćanjem "zakona" koji je matematičko-mehaničan kao što je bio i židovski

16. Kuran uči da je Isus došao da "obnovi vjeru". To je netočno, vjera u Jedinoga jedincatoga Boga - Boga Abrahama, Izaka i Jakova je bila već ustanovljena, što je bilo vidljivo u Isusovim diskusijama i sa grešnicima. Upravo je u vjersko okruženje među farizejima došao Isus.

17. Muslimani govore da nebi priličilo Bogu da dođe u tijelu. Biblija im odgovara da je priličilo u Starom zavjetu da se Bog objavljuje u oblaku i gorućem grmu. Muslimani nisu mjerodavni da kažu što Bogu priliči a što ne. Ako on želi, on se može utjeloviti, i to se desilo u Isusu Kristu, koji je bio bezgrešan, a to je božanska osobina.

18. Islam mora nijekati Izaiju 53 i Isusovu žrtvu i smrt za grijehe naroda da bi opravdao svoju neistinu

19. Muhamed se nije držao kuranskih naputaka (imao je puno više od 4 žene), umro je od trovanja a ne svetačkom smrću

20. Besmislica je da je Isus kao Božja Riječ i jedini bezgrešan najavio običnog čovjeka Muhameda koji nije čak bio nikakav Svetac (imao više od 4 žene, dao osakatiti oči nekim grešnicima)

21. Kuran govori da je Muhamed zadnji poslanik, a hadisi da će Isus ponovno doći. Ako je Isus običan čovjek (po nauku islama), kako to da će biti ponovno poslan. Još jedna od činjenica koje otkrivaju da Kuran nije Božja objava

22. Muhamed je govorio ljudima da prihvate islam, da druga vjera neće biti priznata. Po krutosti i načinu držanja Zakona, islam je izuzetno sličan židovstvu. Ako je Jedan Bog što i Židovi vjeruju, mogao je ljude uputiti da vjeruju u Boga kao i Židovi dalje. I to je pokazatelj da islam nema veze sa Božjom objavom

23. Muslimani imaju praksu hadža. Židovi ni kršćani nikada nisu imali takve propise, ali su takve propise imala poganska arapska plemena za vrijeme Muhameda

24. Za vrijeme nastanka islama u Kabi se je štovalo 360 poganskih bogova. Jedan od njih je bio Hubal, koga se smatralo centralnim "bogom" svih "bogova". Njega je Muhamed zamijenio Allahom a zadržao propise da umiri dotada višebožački sustav.

25. Islam nosi simbol polumjeseca. Simbol polumjeseca je bio simbol Hubala. Hubal, sama riječ govori je verzija Baala: Hu-baal. Tako je "Allah" zamijenio Hubala

26. U islamu je Isusova majka puno više čašćena od Muhamedove. Ako je Muhamed "pečat svih poslanika", zbog čega njegova majka nije toliko bitna? Jedna od nelogičnosti islama.

27. U Kuranu je dozvoljen brak sa do 4 žene. U takvom sistemu nema ljubavi. Voljeti se istinski mogu samo dva srca, sve ostalo rađa ljubomoru. A nismo objekti, već vršitelji Božje Riječi. Isus i Novi zavjet jasno govore o jednoj ženi i ništavnosti braka sa drugom.

28. Muslimani govore da je Muhamed poslan svim narodima. Ipak, za života, nikada nije bio ni u Europi, ni u Africi, Južnoj Americi, ni Australiji, Europi, ni bližim Azijskim zemljama od arapskih. Znači da ga Allah nije ipak poslao nigdje osim na arapska mjesta. S druge strane, Isus, koji je fizički bio poslan samo u Izrael, je logično ono što nije stigao za života, poslao svoje učenike da krste sve narode i nakraj svijeta naviještaju evanđelje.

29. Biblija je više puta naviještala da će doći i da po plodovima možemo raspoznati lažne poslanike/proroke (Mt 7). Uz sva ova učenja, kršćanstvo jasno vidi to u Muhamedu.

30. Isus je pokazao ljudima što znači trpljenje, obraćenje, poniznost i da se zbog ljubavi za druge isplati umrijeti za druge, a Muhamed je pokazao da nema veze sa takvim Isusom već je osudio sve što je smatrao pogrešnim (i proglasio sve osim njegovog mišljenja da ide u pakao), te tako pokazao ljudima egoizam i krivu pobožnost.


(Nemojte žuriti sa odgovorom, najprije o svemu razmislite. Kada razmislite, krenite sa odgovorima ali ne žurite da sve točke replicirate u jednom postu.)
Ta večinom otrcana,glupava pitanja,plasirana ovdje sa nekog antiislam. sajta,
sama u sebi nose kontradikcije,
ovdje su već ranije višestruko razglabana i nisu od interesa.

Evo ti,pismoznače,samo jedno pitanje,
na kojeg se traži inteligentan i ozbiljan odgovor!

U slučaju da se egzaktno dokaže
da Isus Nazarećanin iz Evanđelja
nije nikakva božanska osoba
,
nego božji čovjek,

hoće li oficijelno-crkveno Kršćanstvo/Katolićanstvo pasti u vodu?!

Iza toga slijedi jedno krucijalno pitanje,zbunjujuće!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 19:12   #29
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ne moraš meni ništa pisati, istraži malo kako židovi gledaju na kršćansko čitanje Starog Zavjeta i izvrtanje značenja biblijskih citata da bi ih učinili proročanstvom za Isusa boga.

Video: Scripture Twisting

Pogledaj čitav video, preporuka. Mada, čini mi se da ti to već znaš ali se nazor prepireš i pokušavaš ovdje predstaviti kako samo s muslimanima postoje razlike, a sa židovima se perfektno slažete
Ajme meni, vi ste sve krivo shvatili o čemu ja govorim. Ma gdje sam ja igdje napisao da Židovi vjeruju da je Isus Bog? Pa normalno je da Židovi to ne vjeruju. Ja vam govorim da Židovi vjeruju da je Bog naš Otac, te da Bog ima svoju djecu. E to vam govori i židovska i kršćanska objava a islam jasno ne.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Kur'an nema uza se pripojen ni Toru ni Jevanđelje, niti posuđuje citate ni iz jedne ni iz druge knjige. Dok se to isto ne može reči za Novi Zavjet. Autori NZ su itekako posuđivali citate iz SZ nerjetko trpajuči ih Isusu u usta - kao da se radi o ispunjenju proročanstava.
To je netočno za Kur'an, ima neke rečenice vrlo slične biblijskima, zatim doslovno rečenicu prepisanu iz Talmuda, i neke prepisane iz nekih gnostičkih tekstova.
A što se tiče ispunjenja proročanstva - pa Isus je to sam za sebe govorio. Nema problema. A to što vi ne vjerujete - to je sasvim drugi par rukava i totalno nebitno.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Fokus dokazivanja Muhammedovog, alejhi selam, poslanstva nisu nikakvi citati iz prijašnjih Objava, već sam Kur'an, razmišljanje o Božijem stvaranju i rijašnjim narodima, te na koncu logički slijed u dolasku prijašnjih poslanika (koji su poznati jevrejima, i kršćanima).
To vam nije istina, jer vam Muhamed govori da vam je recimo zapisano o poslanom, i da je to navodno on. On tu naravno citira Ivanovo evanđelje koje jedino ima tu priču, ali naravno drugačije nego što Muhamed tvrdi.
A ako je Kur'anu podloga da se ne drži prijašnjih objava, to mu ne ide u prilog. Jer su uvelike promašene povijesne neke stvari i rodoslovlja što otkriva da je Kuran itekako ljudski spis.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
pa se Bog obrača sumnjičavima predislamskim arapima, idolopoklonicima, da ako sumnjaju u to da Bog šalje poslanike, nek onda upitaju sljedbenike Knjige o tome.
Ako se obraća njima, dakle potvrđuje da se može pitati sljedbenike Knjige, isto mogu učiniti i muslimani i pitati o prijašnjim objavama. Obično nas tu muslimani pokušaju uvjeriti da je Muhamed naviješten, pa kada im dokažemo na temelju prijašnjih objava da to jednostavno nije istina, stanu svjesno iznositi neistine.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Jesi li ti to čitao u Kur'anu, ili si pokupio s nakog anti-islamskog sajta? Jer da si čitao, vidio bi da se Bog obraća mnogobošcima/idolopoklonicima.
Po nekim muslimanima mnogobošci su i kršćani jer po njima vjeruju u više bogova. Po toj logici, Allah je to izrekao mnogobošcima, da to objasne mnogobošcima. Nema baš neke logike, slažete se?

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
[INDENT][COLOR="green"]A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest?". "Gospodar moj zna" – reče on – "šta se govori i na nebu i na Zemlji; On sve čuje i sve zna!". Oni, čak, govore: "To su samo smušeni snovi; on ga izmišlja; on je pjesnik; neka nam donese kakvo čudo kao i prijašnji poslanici!"...
Jasno, nisu mu vjerovali.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Plus arapi su tražili specijalne, nadnaravne poslanike/proroke, kao uvjet njihovog vjerovanja
Slična stvar i sa Židovima koji su tražili Isusa da im daje posebne znakove jer nisu imali vjere da vjeruju bez opipljivih i vidljivih dokaza.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
I ako može pojasni šta ti misliš da bi mi muslimani u tim riječima "pitajte sljedbenike knjige ako ne znate" trebali da vidimo?
Svakako vam tu Allah potvrđuje da je prije pisano za razmatranje. Ako je to rekao i mnogobošcima (i Kinezima, nebitno) - vrijedi dakle i za muslimane (jer je tu potvrda o slobodnoj provjeri od strane Allaha). A ako je za razmatranje, onda nije zagubljeno (kako neki učenjaci govore za prijašnje objave).



Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Onaj video Davida Wooda sam na prekskae pogledao, uhvatio ga na dvije tri podvale i prestao gledati (i još neke njegove video uradke) - jasno je da pošto zašto želi pobjedu u raspravi.
Ako ste gledali na preskokce kako ste potvrdili, kako niste znali da upravo između nisu odgovori na ono što vam je možda stvorilo nerazumijevanje? David Wood je izuzetno informirana osoba i velik broj bivših muslimana mu danas zahvaljuje što im je pokazao brojne sahih hadise i učenja koja nije kreirao on nego ih priznaje i ulema.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
No comment! Tvrdiš da je Allah = Hubel, ali to važi samo za "muslimanskog Allaha" dok za arapske židove i kršćane to ne važi - premda su svi bili arapi, čak i u vremenu kad nije bilo islama, kad se Hubal obožavao. Ako su Allah i Hubal istoznačnica, zašto se nisu odmakli od tog "poganog" termina i koristili nešto čišće - Adonai/Gospod?
Da vam pomognem: zato jer su bili pogani, niste razmislili o tome? Mislim da me niste razumjeli. Ja samo tvrdim da je Allah zauzeo Hubalovo mjesto, da se desila zamjena. Arapski židovi i kršćani nikada nisu niti slijedili Hubala ako su vjerovali u svog Boga (Jahvu, tj. kršćani u tom Jahvi Isusa). Hubal je bio bog Kabe a ne Crkve ili sinagoge. Kakve veze bi kršćanin i židov imao sa Kabom dok još nije bilo ni Muhameda (pa da je bio pod njegovim utjecajem?). Nikakvog, to su jednostavno bili tadašnji arapski pogani.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Želim reči, da se s ovim izjednačavanjem Allah i Hubela radi o neistini i podvali evangelista, koji pošto zašto žele prikazati muslimane da su idolopoklonici
Vama to nema logike, no nama ima vidite kada se sve uzme u obzir.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Koji su ti naputci? I ako se ti naputci krše, jesi li loš kršćanin?
Evo na primjer mi pada čestitanje svetih dana: Božića, kurban bajrama. Ja bez problema svom susjedu mogu čestitati kuran bajram. Dragom Bogu hvala na svim dobrim muslimanima. No takav naš kršćanski stav odgoj i stav se ne može reći za mnoge muslimane da mogu čestitati ne blagdan nego našu svetinju - Božić (kad već govorimo o širenju ljubavi, ili širenju podjela i netrpljivosti) jer im to mnogi učenjaci danas tako govore.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 19:17   #30
Za židovsku vjeru sam vam odgovorio u prošlom komentaru, pa da se ne ponavljam - sve tamo piše.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Možda kaže, možda ne kaže... ono što mi znamo je da tako kažu Pavlovi sljedbenici, i autori Evanđelja a šta je Isus istinski govorio - Bog zna.
A dobro, vaša skepsa tj. nevjera je jedan drugi par rukava koji je totalno nebitan za kršćane.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
No "tebi tvoja vjera a meni moja", ja vjerujem da je Bog Gospodar svega, pa i moj Gospodar. Znam da sam rob Njegovih (prirodnih) zakona kojima ne mogu umaći ni oni koji tvrde da nisu robovi - stoga srcem prihvaćam, jezikom očitujem i djelima potvrđujem da sam Njegov rob i da se povinujem Njegovoj volji i odredbi. U tome je moja sloboda, spokoj i spas.
Mislim da podjele "tebi tvoje, meni moje" u današnjem svijetu ne pridonose nikome, što mislite? Ljubav treba svijetu, a ne podjele. Što se tiče vaših ostalih stvari koje ste naveli, dobro za vas, totalno nema veze sa temom.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Živ ti meni bio, ako ti se samo svađa sa još jednim muslimanom, željan pobjede... zaobiđi me, nema smisla prepucavati se. Ima ljepših i pametnijih stvari za raditi.
Nitko se ne svađa, mislim da ste krivo shvatili. Ako netko ima drugačije vjerovanje od vašeg ne znači da je odmah protiv vas osobno, nego da samo u nešto drugo vjeruje, što mu je možda logičnije, smislenije, više ga je dotaknulo i tako dalje! Svako dobro vama!
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 20:15   #31
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

Ta večinom otrcana,glupava pitanja,plasirana ovdje sa nekog antiislam. sajta,
sama u sebi nose kontradikcije,
ovdje su već ranije višestruko razglabana i nisu od interesa.

Evo ti,pismoznače,samo jedno pitanje,
na kojeg se traži inteligentan i ozbiljan odgovor!

U slučaju da se egzaktno dokaže
da Isus Nazarećanin iz Evanđelja
nije nikakva božanska osoba
,
nego božji čovjek,

hoće li oficijelno-crkveno Kršćanstvo/Katolićanstvo pasti u vodu?!

Iza toga slijedi jedno krucijalno pitanje,zbunjujuće!
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post

-----------------------------------
Nitko se ne svađa, mislim da ste krivo shvatili. Ako netko ima drugačije vjerovanje od vašeg ne znači da je odmah protiv vas osobno, nego da samo u nešto drugo vjeruje, što mu je možda logičnije, smislenije, više ga je dotaknulo i tako dalje! Svako dobro vama!
Postavio sam tebi,with_one. esancijalno pitanje
o prirodi Isusa Nazarečanina,
i na tome zasnovanoj oficijelnoj-pavlovskoj kristologiji
i crkv. saborskom-Nicejskom vjerovanju,

pa ako ne možeš ili ne zanš odgovoriti-pa reci.

Izbjegavanje tog odgovora biće protumačeno da si u velikoj nedoumici
i velikoj sumnji!
u velikoj zdvojnosti!

OK!
Odgovoriće neko ko zna!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 09:52   #32
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Ajme meni, vi ste sve krivo shvatili o čemu ja govorim. Ma gdje sam ja igdje napisao da Židovi vjeruju da je Isus Bog? Pa normalno je da Židovi to ne vjeruju. Ja vam govorim da Židovi vjeruju da je Bog naš Otac, te da Bog ima svoju djecu. E to vam govori i židovska i kršćanska objava a islam jasno ne.
Mislim da ništa ja nism krivo shvatio. Itekako sam dobro shvatio tvoje povezivanje kršćanstva i judaizma u izrazu "židovsko-kršćanske istine" a ovo što se dalje protoeže je bilo samo jedan od primjera.

Ja sam ti naveo, i opet ću ti navesti video židvoskog rabina koji te pobija i kategorički odbija to kršćansko izjednačavanje sa židovima... kao sve je isto samo postoje neke trivijalne razlika. Što svakako nije istina.

Video: Differences between Christianity & Judaism!

Video: SCRIPTURE TWISTING


Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
To je netočno za Kur'an, ima neke rečenice vrlo slične biblijskima, zatim doslovno rečenicu prepisanu iz Talmuda, i neke prepisane iz nekih gnostičkih tekstova.
Daj da ih pogledamo. Pogotovo ove prepisane.
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
A što se tiče ispunjenja proročanstva - pa Isus je to sam za sebe govorio. Nema problema. A to što vi ne vjerujete - to je sasvim drugi par rukava i totalno nebitno.
To što je Isus sam za sebe govorio, to je teologija i da bih u to vjerovao ja i bilo ko drugi trebali bi biti kršćani da to prihvatimo. No kao što si rekao, nećemo o tim proročanstvima nego o tekstualnom materijalu koji je prepisam, posuđen iz Starog Zavjeta, odnosno Tore, kako bi se dokazalo da je Isus predskazan u Tori i da ga židovi trebaju prihvatiti.

Matej se obračao židovima kad je pisao ta proročanstva. Nije teško predpostaviti da su tada, kao i sada, postojali napori da se preobrate drugi narodi i pripadnici vjere u kršćanstvo.

Današnji evanđelisti na sličan način i muslimanima pristupaju kad i pokušavaju konvertirati na kršćanstvo, citiraju iz Kur'ana one ajete koji navodno govore da je "Biblija ispravna", da se "kršćane treba pitati ako ne znamo" i sl...

No danas mi to prepoznajemo kao propagandni, misionarski materijl, no ono što je Matej pisao je prihvaćeno kao kanonsko Jevanđelje.

Znači određeni citati su iščupani iz Tore, iz svog konteksta i prebačeni u Jevanđelje u novi kontekst grubo ignorišući ono o čemu su ti citati originalno govorili. To je prepisivanje i posuđivanje.

No tebi to ne smeta, ti imaš teologiju koja to opravdava i sasvim ti je normalno to prihvatiti. Za to prepisivanje postoje jaki i čvrsti historijski i materijalni dokazi, no ipak ti to nećeš nazvati prepisivanjem.


No kad je u pitanju Kur'an, ti nemaš ni blizu dovoljno materijalnih i historijskih materijala da je Muhammed, alejhi selam, mogao išta prepisati od prijašnjih knjiga - samo spekulacije. Muhammed, alejhi selam, nije bio pismoznanac, ustvari nije znao čitati niti pisati. Nema nikakvih dokaza da je duži vremenski period družio se i boravio sa pismoznancima (Kur'an je objavljen u periodu od 23 godine). U Kur'anu ne postoje bukvalni prepisi citata iz Biblije čak šta više gotovo svako kur'ansko kazivanje koje se može podudariti s biblijskim, se razlikuje do te mjere da mnogi kršćani podrugljivo za Kur'an kažu "loše prepisana Biblija".

I uprkos svemu ovome, ti si voljan ubjeđivati se da Kur'an prepisuje iz Biblije?

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
To vam nije istina, jer vam Muhamed govori da vam je recimo zapisano o poslanom, i da je to navodno on. On tu naravno citira Ivanovo evanđelje koje jedino ima tu priču, ali naravno drugačije nego što Muhamed tvrdi.
/CUT/
Eh kad bi ti razumio, slojevitost i višedimenzionalnost Kur'ana. Kur'an u obračanju kršćanima i židovima, podsjeća ih da je Muhammed, alejhi selam, najavljen u njihovim knjigama, ili najavljen u prethodnim Objavama. No ne obraća se cijelom čovječanstvu, ne obraća se arapskim idolopoklonicima nastupom "ka što je u Bibliji rečeno, Muhammed je to i to" - čak šta više takvog nastupa nema ni kad se obraća vama, sljedbenicima knjige!

No navedi mi te citate koje je Kur'an preuzeo iz bilo kojeg od Jevanđelja?!

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Po nekim muslimanima mnogobošci su i kršćani jer po njima vjeruju u više bogova. Po toj logici, Allah je to izrekao mnogobošcima, da to objasne mnogobošcima. Nema baš neke logike, slažete se?
Slažem se, ovo što ti pišeš nema logike

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Svakako vam tu Allah potvrđuje da je prije pisano za razmatranje. Ako je to rekao i mnogobošcima (i Kinezima, nebitno) - vrijedi dakle i za muslimane (jer je tu potvrda o slobodnoj provjeri od strane Allaha). A ako je za razmatranje, onda nije zagubljeno (kako neki učenjaci govore za prijašnje objave).
Muslimani se drže Kur'ana i Objave, i u tim okvirima razmatramo kršćanstvo i judaizam. Bog u Kur'anu kritizira kršćane zbog njihovog vjerovanja (pripisivanju Bogu - Ocu - sudruga). Muslimani nemaju neprijateljstvo prema svemu što dolazi od kršćana. Muslimani jesu preuzimali od kršćana, ali ne u Kur'anu, ko to traži u Kur'anu - na pogrešnom mjestu traži.

Muslimani (komentatori Kur'ana, historičari i sl.) su kršćanska i židovska kazivanja o prijašnjim poslanicima i narodima bilježili kao odvojene predaje i tradicije koje su nazivali Israilijjati. Ovo govorim kao dokaz da ono što nije oprečno Kur'anu, muslimani uzimaju i prihvataju od židova i kršćana.

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Da vam pomognem: zato jer su bili pogani, niste razmislili o tome? Mislim da me niste razumjeli. Ja samo tvrdim da je Allah zauzeo Hubalovo mjesto, da se desila zamjena. Arapski židovi i kršćani nikada nisu niti slijedili Hubala ako su vjerovali u svog Boga (Jahvu, tj. kršćani u tom Jahvi Isusa). Hubal je bio bog Kabe a ne Crkve ili sinagoge. Kakve veze bi kršćanin i židov imao sa Kabom dok još nije bilo ni Muhameda (pa da je bio pod njegovim utjecajem?). Nikakvog, to su jednostavno bili tadašnji arapski pogani.
David Wood sam stvara svoj slučaj na kojemu gradi ostatak svog dokaza. Postoji jedan dio "agreisvnih" historičara koji ukoliko nema arheoloških ili pisanih materijala mimo Kur'ana i muslimanske tradicije, onda ne prihvataju ništa što dolazi preko muslimana - navodno radi objektivnosti. A pošto izvan muslimanskih izvora ni nema dovoljno materijala da bi se stvorila slika o predislamskim arapima, na scenu stupaju spekulacije.


David Wood se upravo hvata tih spekulacija. Iskren istraživač i naučnik bi priznao ovo iznad, no David to ne čini nego gradi svoj slučaj na spekulacijama kao da se radi o 100% i općeprihvačenim istinama i faktima.

On predpostavlja da su arapi Hubela smatrali centralnim ili vrhovnim božanstvom, da arapi nisu ni znali za Boga, Svevišnjeg Stvoritelja (na arapskom Allah). Što je neistina.

Arapi koji vode porijeklo od Jišmaela, su itekako znali za Boga, koji je Stvoritelj i Gospodar svijeta, jer su bili monoteisti kao njihov praotac Abraham. No vremenom su se počeli moliti i klanjati idolima kao posrednicima između njih i Boga. Nije li se slično dešavalo i židovima mješajući se s drugim narodima, Babilon? Nije li retorika Tore žustrija u tom periodu, upozoravajući i prijeteći da se uz Boga ne pripisuju niti obožavaju druga božanstva?

Muhammed, alejhi selam, je kod arapa samo obnovio i povratio čisti monoteizam.

I največi dokaz za to je sam Kur'an. Čak i ako ne vjeruješ da je Kur'an božija Objava, on odražava vrijeme i okruženje u kojem je "nastajao". Rasprave i polemike, osnovni problemi društva koje je adresirao. Stoga Kur'an obračajući se arapima kazuje:
Ako ih upitaš ko je stvorio nebesa i Zemlju, sigurno će reći: "Allah!", a ti reci: "Mislite li vi da bi oni kojima se, pored Allaha, klanjate mogli otkloniti štetu, ako Allah hoće da mi je učini, ili, da bi mogli zadržati milost Njegovu, ako On hoće da mi je podari?" Reci: "Meni je dovoljan Allah, u Njega se pouzdaju oni koji se pouzdavaju." Kur'an; Skupovi 39:38
A da ih upitaš: "Ko je nebesa i Zemlju stvorio i ko je Sunce i Mjesec potčinio?" – sigurno bi rekli: "Allah!" Pa kuda se onda odmeću? Allah u izobilju daje hranu onome kome hoće od robova Svojih, a nekome i uskraćuje; – Allah, zaista, zna sve. A ako ih upitaš: "Ko s neba kišu spušta i njome mrtvu zemlju oživljava?" – sigurno će reći: "Allah!" – a ti reci: "Hvala Allahu!" – ali većina njih ne shvaća. Kur'an; Pauk 29:61-63 sve do 68 ajeta.
Dakle Kur'an u direktnoj raspravi sa mnogobošscima podsječa ih na ono što u osnovi vjruju i znaju, te upozorava na nelogičnost da se pored Stvoritelja koji sve daje i svime upravlja, oni klanjaju idolima.

A kakvih dokaza ima David za svoje tvrdnje? Nikakvih, sama nagađanja i naklapanja.

Zadnje uređivanje Palenholik : 26.12.2016. at 10:24.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 09:53   #33
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Evo na primjer mi pada čestitanje svetih dana: Božića, kurban bajrama. Ja bez problema svom susjedu mogu čestitati kuran bajram. Dragom Bogu hvala na svim dobrim muslimanima. No takav naš kršćanski stav odgoj i stav se ne može reći za mnoge muslimane da mogu čestitati ne blagdan nego našu svetinju - Božić (kad već govorimo o širenju ljubavi, ili širenju podjela i netrpljivosti) jer im to mnogi učenjaci danas tako govore.
Ja tebe mogu pozvati da prihvatiš islam, i ti mene kršćanstvo... ali svakako neću od tebe tražiti da činiš nešto što ti je neugodno ili što bi te iz vjere izvelo.

Ja želim tebi i tvojoj porodici sve najljepše tokom ovih blagdanskih praznika, da vam Bog podari mir, siurnost i dobro zdravlje još dugo godina. Ali za mene kao muslimana je bogohulno da kažem "sretan božić" - nadam se da toliko možeš shvatiti i prihvatiti. A ako ne možeš, žao mi je ali šta ja tu mogu.

Ako za kršćane čestitanje bajrama i/ili nekih drugih muslimanskih praznika, predstavlja bogohuljenje ili se kosi sa njihovim vjerskim principima - onda ne bi trebali da rade to, i ja bih to razumio.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 00:12   #34
Quote:
with_one kaže:
Evo na primjer mi pada čestitanje svetih dana: Božića, kurban bajrama. Ja bez problema svom susjedu mogu čestitati kuran bajram. Dragom Bogu hvala na svim dobrim muslimanima. No takav naš kršćanski stav odgoj i stav se ne može reći za mnoge muslimane da mogu čestitati ne blagdan nego našu svetinju - Božić (kad već govorimo o širenju ljubavi, ili širenju podjela i netrpljivosti) jer im to mnogi učenjaci danas tako govore.


Zima u Glamoću,jadne ofce!

Možeš li ovo,with_one, uzeti kao upučenu želju da se dobro sprovedeš za prastari Praznik,koji pada u Zimski Solsticij!
Ovo su ti poznate povijesnie činjenice!

Stari Perzijanci su stoljeće godina prije kršćana
slavili
zimski solsticij ,blagdan Yalda,kao
dan rođenja Mitre,boga Svjetlosti i Istine.

Rimski car je u ¾ trećeg stoljeća dekretom uveo slavljenje svakogodišnjeg ponovnog rođenje sunca kao
boga Sol Invictus-Nepobjedivo Sunce,
kao državnog praznika.

Onda su u 4. st. kršćanski Oci uzeli upravo taj dan za
rođenje svog žrtvovatelja Isusa.

Dakle,slavi se izvorno idolopoklonički praznik,kao najstariji.

Uostalom,to je nebitno, jer bitno je danas da se tog dana raduju ljudi,
kupuje se,prodaje se,i opija vinćekom-

pa u zdravlje i veselje svima koji u kontinuitetu
slave taj pradavni praznik.
!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 18:54   #35
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


Zima u Glamoću,jadne ofce!

Možeš li ovo,with_one, uzeti kao upučenu želju da se dobro sprovedeš za prastari Praznik,koji pada u Zimski Solsticij!
Ovo su ti poznate povijesnie činjenice!

Stari Perzijanci su stoljeće godina prije kršćana
slavili
zimski solsticij ,blagdan Yalda,kao
dan rođenja Mitre,boga Svjetlosti i Istine.

Rimski car je u ¾ trećeg stoljeća dekretom uveo slavljenje svakogodišnjeg ponovnog rođenje sunca kao
boga Sol Invictus-Nepobjedivo Sunce,
kao državnog praznika.

Onda su u 4. st. kršćanski Oci uzeli upravo taj dan za
rođenje svog žrtvovatelja Isusa.

Dakle,slavi se izvorno idolopoklonički praznik,kao najstariji.

Uostalom,to je nebitno, jer bitno je danas da se tog dana raduju ljudi,
kupuje se,prodaje se,i opija vinćekom-

pa u zdravlje i veselje svima koji u kontinuitetu
slave taj pradavni praznik.
!
Da religije mimike imitacije kopiratori slave predmete pa ti imitatori
slave kroz trgovački božić rađanje sunca a navodno rođenje Krista
pa navukli ovce da vjeruju da slave nešto dobro, a slave planetu sunce.
Isto je i s ostalima. Muslimane navukli da slave i idoliziraju mjesec i sunce.
Šta rade ti vukovi ovcama ludilo, is not good
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 04:34   #36
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Da religije mimike imitacije kopiratori slave predmete pa ti imitatori
slave kroz trgovački božić rađanje sunca a navodno rođenje Krista
pa navukli ovce da vjeruju da slave nešto dobro, a slave planetu sunce.
Isto je i s ostalima. Muslimane navukli da slave i idoliziraju mjesec i sunce.
Šta rade ti vukovi ovcama ludilo, is not good
Niže sfere, kolega, njima apstraktno, pogledaj ih, rastegnu postove skoro ko blogove, a sve samo zato kako bi izbjegli jedno najjednostavnije pitanje:

Zašto je Muhamed bio nepismen? Jer - Mojsije je bio pismen.


I
ukoliko vjeruju alah je gospodar svjetova - čemu onda maltretirati tenzijom 'svi morate postati muslimani'

njihova religija sveopće nelogična

Zadnje uređivanje Pravi Život : 29.12.2016. at 04:52.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 16:04   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Niže sfere, kolega, njima apstraktno, pogledaj ih, rastegnu postove skoro ko blogove, a sve samo zato kako bi izbjegli jedno najjednostavnije pitanje:

Zašto je Muhamed bio nepismen? Jer - Mojsije je bio pismen.
ponovljeni zakon 18:18 "... i ja ću mu staviti u usta riječi moje..."
e zato je trebalo da ne zna pisati.
Quote:
I
ukoliko vjeruju alah je gospodar svjetova - čemu onda maltretirati tenzijom 'svi morate postati muslimani'

njihova religija sveopće nelogična
na kojeg alaha misliš!? alaha ima najmanje onoliko koliko je ljudi i svaki od njih je lažan?

ja ne zna šta se ovakvim kao što si ti više treba reći. ja razumijem da je neko zaslijepljen mržnjom, ali ako već mrziš muslimane ša su ti krivi kršćani koji dolaze sa arapskog govornog područja? oni govore Allah.

mi ovdje govorimo o praktično najstarijim kršćanskim zajednicama na svijetu.
pa zar misliš da bi oni prihvatili ime paganskog boga za svog?

ne znaš da nije tako.
Allah je Allah -bog vaš i bog naš jedan jedini!

to da se mi zalažemo da svi morate postati muslimani je jedna obična floskula koja sigurno nema ishodište u islamu.

s tvoje strane kada ti to kažeš ispada i dvolično jer vrlo dobro znaš da u Kur'anu piše slijedeće:
A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; 5:48

vidiš mi bi trebali da se natječemo u dobrim djelima.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.

Zadnje uređivanje bubi mir : 30.12.2016. at 13:27. Reason: Edit: Ad hominem
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 18:44   #38
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ponovljeni zakon 18:18 "... i ja ću mu staviti u usta riječi moje..."
e zato je trebalo da ne zna pisati.

na kojeg alaha misliš!? alaha ima najmanje onoliko koliko je ljudi i svaki od njih je lažan?

ja ne zna šta se ovakvim kao što si ti više treba reći. ja razumijem da je neko zaslijepljen mržnjom, ali ako već mrziš muslimane ša su ti krivi kršćani koji dolaze sa arapskog govornog područja? oni govore Allah.

mi ovdje govorimo o praktično najstarijim kršćanskim zajednicama na svijetu.
pa zar misliš da bi oni prihvatili ime paganskog boga za svog?

ne znaš da nije tako.
Allah je Allah -bog vaš i bog naš jedan jedini!

to da se mi zalažemo da svi morate postati muslimani je jedna obična floskula koja sigurno nema ishodište u islamu.

s tvoje strane kada ti to kažeš ispada i dvolično jer vrlo dobro znaš da u Kur'anu piše slijedeće:
A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; 5:48

vidiš mi bi trebali da se natječemo u dobrim djelima.
Eto mnogo alaha ima, bogova. A zato i radi jasnog
identiteta Svemoguči je rekao svi će na zemlji znati Moje Ime. Isus kaže neka se sveti ime Tvoje.
Dakle pravi Bog ima vječno Ime koje će svi znati.
Alah nije ime, to je riječ koja se koristi za bilokog boga.

Muslimane treba voljeti kao i druge ljude i to kao sebe.
Ali ne može sad maziti ih, dojiti ih. Mora se reči oštra poruka od Boga svim narodima, i proroci su
iznosili ljudima opomene i Isus je židovima jasno i direktno u oči govori sve i ono što im je smetalo.

E ovo je ambilivibol:ne zna Da je alah htio učino bi jednu vjeru...
a onda negdje kaže mrzite krščne i jefreje
i drugi putevi ne valjaju samo jedan valja.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 21:17   #39
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post

na kojeg alaha misliš!? alaha ima najmanje onoliko koliko je ljudi i svaki od njih je lažan?

ja ne zna šta se ovakvim kao što si ti više treba reći. ja razumijem da je neko zaslijepljen mržnjom, ali ako već mrziš muslimane ša su ti krivi kršćani koji dolaze sa arapskog govornog područja? oni govore Allah.

mi ovdje govorimo o praktično najstarijim kršćanskim zajednicama na svijetu.
što reći 'ovakvima' kao što sam jA? - a pa mislim ono u svakom slučaju im ne trndat o tamo nekim kvazi mržnjama da ne pomisle muslimani su plašljivi i boje se tuđeg mišljenja


al dobro veliš, alaha ima kolko i ljudi, unas ti se to veli 'bogova kolko i ljudi'


al zeznuo si se po stvari "mi ovdje govorimo o praktično najstarijim kršćanskim zajednicama na svijetu"

čitaj: 'množina'=nepostojeći termin u kršćanstvu

dal je preteško za skontati?)


dakle, očem se ovdje priča ako ne o "kuran nije Božja objava"

znate li vi uopće tko je Bog Stvoritelj?, rekli biste suvišno pitanje ali sve samo dok ne počnete pričati o 'alahu'
i
ne zaboravi, sve ovo je još laganini jer zamisli što će se zbiti ako sad otvorimo ozbiljne knjige najozbiljnijih autora koji više nego izvrsno raspolažu činjenicama koje potvrđuju sam naslov teme ovdje
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 10:01   #40
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Eto mnogo alaha ima, bogova.
alah ilah opća imenica za boga
Quote:
A zato i radi jasnog
identiteta Svemoguči je rekao svi će na zemlji znati Moje Ime. Isus kaže neka se sveti ime Tvoje.
šteta što nemamo ovo zapisano onako kako je Isus to rekao. umjesto toga imamo samo nešto na grčkom...
Quote:
Dakle pravi Bog ima vječno Ime koje će svi znati.
Alah nije ime, to je riječ koja se koristi za bilokog boga.
tako je!
samo da de nadopunim.
alah nije ime ali Allah je Njegovo Vlastito Ime!
Quote:
Muslimane treba voljeti kao i druge ljude i to kao sebe.
Ali ne može sad maziti ih, dojiti ih. Mora se reči oštra poruka od Boga svim narodima, i proroci su
iznosili ljudima opomene i Isus je židovima jasno i direktno u oči govori sve i ono što im je smetalo.
tako je!

Quote:
E ovo je ambilivibol:ne zna Da je alah htio učino bi jednu vjeru...
ne alah - Allah!
Quote:
a onda negdje kaže mrzite krščne i jefreje
gdje? takvo nešto ne postoji! Allah nigje u Kur'anu ne naređuje mržnju prema bilo kome!- tako da si ovo izmislio
Quote:
i drugi putevi ne valjaju samo jedan valja.
ovo je jedno pojednostavljeno rezonovanje.
siratal mustekim ili pravi put, ili put po vertikali je jedna veoma zanimljiva konstrukcija o kojoj se ne usuđujem pisati.
promišljanje o ovome zahtjeva jedan visok nivo duhovne zrelosti, a s obzirom da je ovo javni prostor... ovdje moram stati.

Molim Boga da te dovede u društvo osobe koja će ti govoriti o ovome i molim Boga da tada budeš imao dovoljno duhovne snage za ponijeti taj veliki Dar
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.

Zadnje uređivanje Meadow : 03.01.2017. at 21:38. Reason: quote
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.