Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2017., 18:25   #41
Kad umremo,znat ćemo na čemu smo i šta je istina a šta nije....
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:08   #42
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Duhovito, hvala ti. Kad god se čovjek nasmije, to je plus.
Pliz, nemoj biti ovako agresivan.

Ne znamo ništa, zašto ovako???
Nisam agresivan uopće, samo potvrđujem da ne mogu davati protuargumente nekome tko očito zna nešto iz prve ruke. Mora da je mrtav kad je toliko siguran da nema ničega.
S druge strane, nešto ipak i znamo jer se već uspjelo bezbroj puta dokazati da nakon smrti svijest živi što su potvrdili svi oni koji su bili u prisutnosti klinički mrtvih koji su im ispričali ono što nisu mogli znati. Čuo sam puno iskustava i osobno od ljudi koji su prošli NDE i uspio na osnovu svega toga i sam donijeti neke zaključke.
Tako da je meni čak prilično jasan princip umiranja i doživljaja nakon ovog života. Tko traži odgovore, naći će ih.
I neka te ne brine ovaj život ovdje jer je to treptaj oka u vječnosti. Ne daj mu previše na značaju jer će proći prije nego se okreneš. Zato ga iskoristi za sreću i zajebanciju.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:23   #43
Evo malo i znanstvenih istraživanja koja su počela tek grepsti po tome:
http://worldnewsdailyreport.com/germ...e-after-death/
http://www.express.co.uk/news/scienc...breaking-study
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:26   #44
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
S druge strane, nešto ipak i znamo jer se već uspjelo bezbroj puta dokazati da nakon smrti svijest živi što su potvrdili svi oni koji su bili u prisutnosti klinički mrtvih koji su im ispričali ono što nisu mogli znati.
Ne želim sa tobom raspravljati o NDEu, ali koristiš jako jake tvrdnje koje čak niti istraživači tog iskustva od Moodya nadalje ne koriste.

Quote:
http://iands.org/ndes/about-ndes/common-questions.html

DON'T NDES PROVE THAT THERE IS LIFE AFTER DEATH?

Last Updated: Monday, 18 May 2015 19:51
Certainly this is a very popular interpretation, although there is no "proof" in a statistical sense and no consensus of opinion. A more cautious explanation is that NDEs suggest that some aspect of human consciousness may continue after physical death. No means currently exists to demonstrate whether this speculation is true.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:31   #45
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne želim sa tobom raspravljati o NDEu, ali koristiš jako jake tvrdnje koje čak niti istraživači tog iskustva od Moodya nadalje ne koriste.
Imaš gore neka znanstvena istraživanja koja sam postao.
Uostalom, pitaj mene nešto o NDE, znam više od znanstvenika jer sam jako detaljno informiran iz puno izvora
Također, ne istražuje to samo jedna grupa znanstvenika, već mnogi, no činjenica je da nije nikada niti davano previše pažnje tim iskustvima jer, kako kaže osa, bolje da smo svi u neznanju.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:37   #46
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Nisam agresivan uopće, samo potvrđujem da ne mogu davati protuargumente nekome tko očito zna nešto iz prve ruke. Mora da je mrtav kad je toliko siguran da nema ničega.
S druge strane, nešto ipak i znamo jer se već uspjelo bezbroj puta dokazati da nakon smrti svijest živi što su potvrdili svi oni koji su bili u prisutnosti klinički mrtvih koji su im ispričali ono što nisu mogli znati. Čuo sam puno iskustava i osobno od ljudi koji su prošli NDE i uspio na osnovu svega toga i sam donijeti neke zaključke.
Tako da je meni čak prilično jasan princip umiranja i doživljaja nakon ovog života. Tko traži odgovore, naći će ih.
I neka te ne brine ovaj život ovdje jer je to treptaj oka u vječnosti. Ne daj mu previše na značaju jer će proći prije nego se okreneš. Zato ga iskoristi za sreću i zajebanciju.
Za sva prokleta NDe iskustva postoji naturalisticko materijalisticko objasnjenje.Ja sam ovde npr,na ovom podforumu nudio objasnjenja za ta iskustva i detaljno objasnio o cemu se tu radi.Dusa nije centralno leziste svesti jer ona ne postoji,vec je centralno leziste svesti oblast u mozgu poznata kao "klaustrum"
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:43   #47
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Za sva prokleta NDe iskustva postoji naturalisticko materijalisticko objasnjenje.Ja sam ovde npr,na ovom podforumu nudio objasnjenja za ta iskustva i detaljno objasnio o cemu se tu radi.Dusa nije centralno leziste svesti jer ona ne postoji,vec je centralno leziste svesti oblast u mozgu poznata kao "klaustrum"
Pa ti kao netko tko zna sve iz prve ruke i može jedino ponuditi najbolje "objašnjenje" jer kada ti "objašnjavaš" meni je potpuno jasno da nitko na ovome svijetu nema nikakav protuargument na to. Iako znanost sve više dokazuje da svijest nastavlja život nakon smrti, ti znaš bolje jer govoriš iz prve ruke, zar ne!?

S druge strane, ako se već pozivaš na logiku i znanost (ili što već), volio bih vidjeti tvoja istraživanja, pod kakvim si ih uvjetima obavio itd. s obzirom da si ti netko tko nudi eto "objašnjenja" bazirana na ... na čemu? Na putovanju tvojih vlastitih nihilističkih neurona po zavidno bogatim prostranstvima tvog neprikosnovenog uma? Vjerojatno.
Ja nemam protuargument za tvoja "objašnjenja". Toliko su jezgrovita da je to nemoguće. Eto, rekao si "klaustrum" i dokazao da nema života nakon smrti. Svaka čast!
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:04   #48
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Imaš gore neka znanstvena istraživanja koja sam postao.
Pratim ti ja koliko mogu sve to..

Ovaj članak u worldnewsdailyreport mi je sumnjivi iz nekoliko razloga.

A najbitnije je to što je fake.

http://worldnewsdailyreport.com/disclaimer_/
WNDR assumes however all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content.

A ako misliš da nije, daj mi link na to istraživanje gdje je bilo objavljeno u nekom peer review časopisu?

Kao što je recimo bilo legitimno AWARE istraživanje koje možeš pročitati ovdje;

AWARE—AWAreness during REsuscitation—A prospective study

Koje je naravno bilo (očekivano) od medija prenapuhano i krivo u nekim stvarima prikazano, a taj link kojeg si stavio je primjer toga.

Quote:
Uostalom, pitaj mene nešto o NDE, znam više od znanstvenika jer sam jako detaljno informiran iz puno izvora
Znaš više o tome nego od nekoga tko to iskustvo istraživa nekoliko desetljeća?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:11   #49
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Pratim ti ja koliko mogu sve to..

Ovaj članak u worldnewsdailyreport mi je sumnjivi iz nekoliko razloga.

A najbitnije je to što je fake.

http://worldnewsdailyreport.com/disclaimer_/
WNDR assumes however all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content.

A ako misliš da nije, daj mi link na istraživanje gdje je bilo objavljeno u nekom peer review časopisu ?

Kao što je recimo bilo legitimno AWARE istraživanje koje možeš pročitati ovdje;

AWARE—AWAreness during REsuscitation—A prospective study

Koje je naravno bilo očekivano od medija prenapuhano i krivo u nekim stvarima prikazano, a taj link kojeg si stavio je primjer toga.



Znaš više o tome nego od nekoga tko to iskustvo istraživa nekoliko desetljeća?
Nema veze je li fake ili ne, već je činjenica da su neki sami znanstvenici rekli "da, dokazano je da svijest nastavlja živjeti nakon smrti".
Ne znam koliko znam više od "nekog drugog", ali znam sasvim dovoljno.
Činjenica je da osim onoga koji doživljava NDE i onoga koji može potvrditi priču toga koji doživljava NDE ne postoje drugačiji znanstveni načini/uređaji da potvrde ili opovrgnu NDE jer je znanost preprimitivna za takvo nešto.
Sada zavisi hoćeš li vjerovati tisućama iskustava i događajima koje ljudi za vrijeme kliničke smrti nisu mogli znati, a opisali su kasnije u detalje ili nećeš. To zavisi o tebi, a ne o znanstvenicima.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:34   #50
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Pa ti kao netko tko zna sve iz prve ruke i može jedino ponuditi najbolje "objašnjenje" jer kada ti "objašnjavaš" meni je potpuno jasno da nitko na ovome svijetu nema nikakav protuargument na to. Iako znanost sve više dokazuje da svijest nastavlja život nakon smrti, ti znaš bolje jer govoriš iz prve ruke, zar ne!?

S druge strane, ako se već pozivaš na logiku i znanost (ili što već), volio bih vidjeti tvoja istraživanja, pod kakvim si ih uvjetima obavio itd. s obzirom da si ti netko tko nudi eto "objašnjenja" bazirana na ... na čemu? Na putovanju tvojih vlastitih nihilističkih neurona po zavidno bogatim prostranstvima tvog neprikosnovenog uma? Vjerojatno.
Ja nemam protuargument za tvoja "objašnjenja". Toliko su jezgrovita da je to nemoguće. Eto, rekao si "klaustrum" i dokazao da nema života nakon smrti. Svaka čast!
Ne da ne dokazuje,već je dokazano da duša ne postoji.A tvoj problem je izmedju ostalog i taj što veruješ u baš svačija NDE iskustva kao da su se dogodila,a nikad ne pomisliš da ima i mnogo lažnih priča i dogovorenih s ciljem da steknu neku popularnost i medijsku pažnju itd.Par puta radjeni eksperiment elektrostimulacijom klaustruma pri čemu se svest u trenutku ugasila tebi ništa ne dokazuje.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:57   #51
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne da ne dokazuje,već je dokazano da duša ne postoji.A tvoj problem je izmedju ostalog i taj što veruješ u baš svačija NDE iskustva kao da su se dogodila,a nikad ne pomisliš da ima i mnogo lažnih priča i dogovorenih s ciljem da steknu neku popularnost i medijsku pažnju itd.Par puta radjeni eksperiment elektrostimulacijom klaustruma pri čemu se svest u trenutku ugasila tebi ništa ne dokazuje.
Dokazano je da duša ne postoji? Tko je dokazao? Ti si dokazao? Gdje je dokaz? Ti ne bi dokazao niti da postoji život za vrijeme života. Postavljaš se "objektivno", a u stvari vrtiš ko papagaj jedno te iste konstrukcije rečenica godinama.
Elektrostimulacija klaustruma ŽIVOG bića tebi je dokaz čega? Gdje je dokaz da je netko lagao u vezi NDE iskustva da stekne popularnost i medijsku pažnju?
Zašto lažeš? Da li ti mene (i ostale) uistinu smatraš toliko mentalno potkapacitiranima da svoje jedno te iste izmišljotine bez truna kredibiliteta ili dokaza već godinama smatraš i dalje validnima? Jesi ikada pričao s nekime tko ima NDE? Jesi ikada uspio dokazati da je ijedno od tih iskustava lažno osim što si "logiku" izvlačio iz mraka svojeg kvazi nihilističkog uma? Nisi.
Čemu onda nastavljaš sudjelovati na ovim temama?

Zar ti zbilja svoje "uvjerenje" o nečemu smatraš dokazom i objektivnom pojavom? Zar to što si razočaran životom i ne vidiš u njemu ikakav smisao ti daje za pravo da nekome drugome govoriš na forumu da bolje da nema dijete jer će mu dijete na kraju završiti kao trula i smrdljiva lešina?

WTF!?

Zašto onda ti živiš u ovom nihilizmu i što te tjera da svoje lobotomizirane budalaštine ovdje pišeš unedogled i unedogled?
Zar zbilja misliš da posjeduješ kapacitet, taman da i govoriš istinu, da tvoja "uvjerenja" kod nekoga padnu na plodno tlo i da će postati nihilist kao i ti?
Mislim da ti svoje postove ne možeš pročitati iz perspektive nekoga tko ima trun mozga u glavi koja mu još eto nije istrunula.
Ne shvaćaš čak niti temelje fizike, niti logiku nastanka cijelog života jer da uključiš logiku, onda bi ti bilo jasno da iz mrtvoga ne nastaje živo i da život sam kao takav nije nastao iz nepostojanja.
Čitam tvoje postove ovako i stječem dojam da ti uopće ne evoluiraš godinama sa svojim izjavama i jedno te istim pristupom i sklopom rečenica koje su toliko besmislene, no srećom opet toliko benigne, te jednostavno stječem dojam da tebi treba u životu netko pružiti ruku i pomoć da te izbavi iz mraka u koji se nekako trudiš bezuspješno uvući sve ostale.
Gle, na kraju krajeva uopće je nebitno ima li života nakon smrti ili ne jer to što ti sebi na ovome svijetu svojim stavovima stvaraš pakao umjesto da u tom, po tebi "besmislu života", iskoristiš svaki trenutak ide samo tebi na štetu.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:00   #52
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Nema veze je li fake ili ne, već je činjenica da su neki sami znanstvenici rekli "da, dokazano je da svijest nastavlja živjeti nakon smrti".
Priznaješ da je vijest i istraživanje fake ali da je činjenica da su to oni rekli kada se je te znanstvenike pitalo za to istraživanje?

Quote:
Ne znam koliko znam više od "nekog drugog", ali znam sasvim dovoljno.
Činjenica je da osim onoga koji doživljava NDE i onoga koji može potvrditi priču toga koji doživljava NDE ne postoje drugačiji znanstveni načini/uređaji da potvrde ili opovrgnu NDE jer je znanost preprimitivna za takvo nešto.
Nisi potpuno u pravu.

Recimo ovdje imaš podjelu zapadnjačkog-ugodnog NDEa u četri faze. Disocijativna, naturalistična, natprirodna i povratna.

Natprirodna faza se može odvijati u nekakvoj duhovnoj stvarnosti i poanta je u tome što je potpuno subjektivna (makar se faze mogu ponekad poklapati), dok se naturalistička faza odvija u okolini u kojoj se svi mi nalazimo i to se može testirati. Zato ti pokušaji sa slikama, brojevima i slično koji su u lokaciji gdje se mogu vidjeti samo ako je netko zbilja izvan tijela.

Ti pokušaji nisu ništa novoga i posebnoga, niti su jedinstveni samo za NDE. Ljudi su imali izvantjelesna iskustva možda još i duže i više od iskustva bliske smrti, i tu isto imamo anegdota o tome o čemu ti govoriš - da su ljudi vidjeli nešto u daljini što nisu mogli vidjeti i slično.

A još i k tome, za razliku od NDEa, OBE se može i voljno izazivati. Što misliš da nije bilo pokušaja da se to testira?

Evo nas u 2017. i ako ljudi zbilja mogu izlaziti iz svojih tijela zašto to nije odavno dokazano i common knowledge?

Bilo je raznih problema u ranim eksperimentima, tipa ljudi su imali problema izlaziti iz tijela i bilo je potrebno nekoliko pokušaja i slično, ali mislim da je zbilja previše vremena prošlo.

Quote:
Sada zavisi hoćeš li vjerovati tisućama iskustava i događajima koje ljudi za vrijeme kliničke smrti nisu mogli znati, a opisali su kasnije u detalje ili nećeš. To zavisi o tebi, a ne o znanstvenicima.
Nije tako jednostavno. I jedna i druga strana imaju svoje argumente. Sve argumente za duhovnu interpretaciju imaš u Irreducible Mind, a za fiziološku/psihološku interpretaciju u knjizi The Myth of an Afterlife. Pa osim argumenta i dokaza, imaju i kontra-argumente. Nije sve to samo tako za procijeniti.

Nije samo stvar vjerovanja u izvan-tjelesne veridikalne percepcije.. to je samo jedan argument ilitiga dokaz koji se citira u prilog duhovne interpretacije, što misliš da suprotna strana nema svoj argument (ljudi izvan tijela ponekad vide i potpuno nepostojeće stvari znaš, nešto što su i NDE istraživači otkrili), već imaju i kontra-argument, pa se analiziraju slučajevi da bi se vidjelo da li zaista 'ni na koji drugi način' nešto nisu mogli 'percipirati' i slično.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:34   #53
Sad sam se sjetila da je prije nekoliko godina svećenik Zlatko Sudac rekao da piše tu temu (iskustva kliničkih smrti) u svojem doktorskom radu. Tko zna jel bi se moglo negdje pročitati.

"Dokazano da duša ne postoji" - to je sa znanstvene strane netočno reći jer nije moguće dokazati da nešto ne postoji.


Zanimljiva tema, moje mišljenje je da bi tuneli, svjetlosti i sl. stvari koje je više ljudi opisalo - mogli biti samo slike u glavi dok čovjek gubi svijest, ali čula sam da su neki ljudi koji su bili klinički mrtvi i da su imali osjećaj da su izašli iz tijela i sve gledali "odozgo" - da su kad su se povratili sve točno opisali što se događalo što nikako ne bi mogli znati ako su bili u nesvjesti. E sad, ovo drugo bi ukazivalo da je to istina.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:53   #54
Ajme majko. Nisam htjela izazvati ovoliku raspravu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:03   #55
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
da su izašli iz tijela i sve gledali "odozgo" - da su kad su se povratili sve točno opisali što se događalo što nikako ne bi mogli znati ako su bili u nesvjesti. E sad, ovo drugo bi ukazivalo da je to istina.
A na što ukazivaju slučajevi gdje ljudi izvan tijela percipiraju stvari za koje kasnije saznaju da nisu bile tamo, ili da su drugačije od onog što su onda vidjeli?

To je jako često u OBEu, a ne samo u NDEu.

Ako je svijet u 'izvan-tjelesnom' stanju samo unutarnja simulacija, onda očito mora biti temeljen na memoriji i mašti i to dvoje dolazi prvo.

Čega se podsvjesni um koji konstruira te slike sjeća o tim lokacijama i to iz svakakvih izvora, što si zamišlja da bi negdje nešto moglo biti, što je vjerojatnije da negdje bude, recimo zna se da ljudi ponekad zvukove ili drugačije impute iz vanjskog svijeta uvađaju u svoj san, dakle informacije iz aktivnih osjetila. Pa tu su i 'lucky guesses'.

Ljudi se ne oporave od teškog srčanog arresta samo tako i odmah progovore o svom OBEu, pa ima um nekad i vremena konstruirati scenarij dok se ljudi i znaju mučiti sa shvaćanjem toga što se je upravo dogodilo, a sjećanje nije savršeno.

No to su anegdote, dosta toga nije nastalo u kontroliranim okolnostima pa zbilja i nije čudno ako ne znamo kako je netko došao do neke informacije.

Zato je potrebno to bolje istražiti.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:13   #56
old-soul80-Ja nisam nihilista i nemoj to da mi spočitavaš.Nihilista filozofski ne daje nikakvu vrednost ničemu,ja dajem izuzetno negativnu vrednost patnji.Elektrostimulacijom klaustruma svest se u trenutku kompletno ugasila.Kako ako je svest nematerijalna,te je centralno ležište svesti duša,a ne klaustrum,onda se svest ne bi mogla isključiti.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:17   #57
Dobro, što se mene osobno tiče, ja sam neko vrijeme brijala po AP i čitala masu toga na tu temu i sama ih imala nekoliko. Meni se činilo dosta realno sve to, drukčije od lucidnog sna npr. Ali da, drukčiji bi mi bili predmeti i njihov razmještaj nego u stvarnosti.

Nisam baš nešto stigla istraživati jer je to bilo mali broj puta i uvijek nenadano, ali i ljudi koji su to redovito prakticirali, svi kažu da nisu nikad uspjeli ništa dokazati. Primjerice, pomaknuti neki predmet pa da on stvarno bude pomaknut ili bi prije "spavanja" izvukli jednu kartu ne gledajući koju i stavili je na stol pa da za vrijeme AP pogledaju koja je to karta - takve stvari nisu uspjeli ni maheri za AP.

A ne znam, možda postoji više tih razina, svaka različite "gustoće" tj. vibracije, odnosno paralelni svemiri u kojima stvari nisu istovjetne originalima. A možda ništa, baš ništa ne postoji izvan naših glava. a možda su u šumi

Evo, sad sam toliko otišla, da autorica sigurno nije mislila da će tema otići u ovom smjeru.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:20   #58
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Sad sam se sjetila da je prije nekoliko godina svećenik Zlatko Sudac rekao da piše tu temu (iskustva kliničkih smrti) u svojem doktorskom radu. Tko zna jel bi se moglo negdje pročitati.

"Dokazano da duša ne postoji" - to je sa znanstvene strane netočno reći jer nije moguće dokazati da nešto ne postoji.


Zanimljiva tema, moje mišljenje je da bi tuneli, svjetlosti i sl. stvari koje je više ljudi opisalo - mogli biti samo slike u glavi dok čovjek gubi svijest, ali čula sam da su neki ljudi koji su bili klinički mrtvi i da su imali osjećaj da su izašli iz tijela i sve gledali "odozgo" - da su kad su se povratili sve točno opisali što se događalo što nikako ne bi mogli znati ako su bili u nesvjesti. E sad, ovo drugo bi ukazivalo da je to istina.
Kada snabdevanje kiseonika u temporoparijetalnom korteksu biva odsečeno tada se stvara halucinacija izlaska iz tela i usled snažnog elektrokortikalnog pražnjenja.U takvim trenucima neuronske mreže ne razlikuju mrtve i tihe neurone pa se i lažna sećanja koja su posejana na neaktivnim moždanim ćelijama aktiviraju,dakle halucinacije i konfabulacije.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:22   #59
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Priznaješ da je vijest i istraživanje fake ali da je činjenica da su to oni rekli kada se je te znanstvenike pitalo za to istraživanje?
Nisam govorio o tim lažnim znanstvenicima da su to rekli.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nisi potpuno u pravu.

Recimo ovdje imaš podjelu zapadnjačkog-ugodnog NDEa u četri faze. Disocijativna, naturalistična, natprirodna i povratna.

Natprirodna faza se može odvijati u nekakvoj duhovnoj stvarnosti i poanta je u tome što je potpuno subjektivna (makar se faze mogu ponekad poklapati), dok se naturalistička faza odvija u okolini u kojoj se svi mi nalazimo i to se može testirati. Zato ti pokušaji sa slikama, brojevima i slično koji su u lokaciji gdje se mogu vidjeti samo ako je netko zbilja izvan tijela.

Ti pokušaji nisu ništa novoga i posebnoga, niti su jedinstveni samo za NDE. Ljudi su imali izvantjelesna iskustva možda još i duže i više od iskustva bliske smrti, i tu isto imamo anegdota o tome o čemu ti govoriš - da su ljudi vidjeli nešto u daljini što nisu mogli vidjeti i slično.

A još i k tome, za razliku od NDEa, OBE se može i voljno izazivati. Što misliš da nije bilo pokušaja da se to testira?

Evo nas u 2017. i ako ljudi zbilja mogu izlaziti iz svojih tijela zašto to nije odavno dokazano i common knowledge?

Bilo je raznih problema u ranim eksperimentima, tipa ljudi su imali problema izlaziti iz tijela i bilo je potrebno nekoliko pokušaja i slično, ali mislim da je zbilja previše vremena prošlo.


Nije tako jednostavno. I jedna i druga strana imaju svoje argumente. Sve argumente za duhovnu interpretaciju imaš u Irreducible Mind, a za fiziološku/psihološku interpretaciju u knjizi The Myth of an Afterlife. Pa osim argumenta i dokaza, imaju i kontra-argumente. Nije sve to samo tako za procijeniti.

Nije samo stvar vjerovanja u izvan-tjelesne veridikalne percepcije.. to je samo jedan argument ilitiga dokaz koji se citira u prilog duhovne interpretacije, što misliš da suprotna strana nema svoj argument (ljudi izvan tijela ponekad vide i potpuno nepostojeće stvari znaš, nešto što su i NDE istraživači otkrili), već imaju i kontra-argument, pa se analiziraju slučajevi da bi se vidjelo da li zaista 'ni na koji drugi način' nešto nisu mogli 'percipirati' i slično.
Razne faze NDE iskustva su normalne. Netko mi je ispričao svoje iskustvo bivanja u svjetlosti, a da nije pritom bio niti mrtav. Desilo mu se u trenutku padanja s jedne litice dok je bio mali. Mislio je da je gotov i u tom trenu se našao u svjetlosti koja je po njegovom opisu bila "sve" i u njoj je bilo "sve".

Ako ljudi za vrijeme NDE vide i onoga što nema, može se postaviti onda pitanje validnosti naše egzistencije i koliko je njena "krutoća" uistinu kruta aka stvarna. Mi imamo jako suženu svijest na ovom nivou i kao takvi ne vidimo dalje od svog nosa. Imamo 5 fizičkih osjetila i ne znamo ništa. Da li je nešto tu ili ne dovodi i do double slit eksperimenta opet. Da li se nešto mijenja ako to promatramo ili mislimo na to.
Jako malo toga znamo.

Postoje u početnim fazama i iskustva vezana za vjerovanja, tipa religijska iskustva ili neka totalno drugačija koja su u stvari prije svega projekcija ega koji se ne može osloboditi odmah ovozemaljskih uvjerenja. Tu znaju doći razni ludi scenariji, raj, pakao, muke, suđenja, pa sve do nekih ovozemaljskih slika i događaja. To s vremenom i nestane, te se opet na kraju ode u svjetlost koja je "sve".

Naravno, može se oko toga filozofirati unedogled, no nikome nije pretjerano u interesu da se spozna istina s one strane. Ponajmanje religijama, a ni znanstvenicima jer su i jedni i drugi dvije strane iste kovanice i imaju u interestu da omalovaže NDE jer bi istina sjebala koncept i jednih i drugih.

Iz hrpe tih iskustava koje sam čuo, meni je sasvim dovoljno da sam donesem svoj zaključak za sebe. Znanstvena istraživanja mi ne trebaju jer su sama po sebi jednako validna/ne validna kao silna iskustva ljudi koji su to prošli i ispričali stvari koje nisu mogli znati.

I onda ono što znanstvenici eventualno rade jest da ta ista iskustva idu sami interpretirati kroz svoja neka "pravila" koja se pak opet baziraju na istim stvarima kao i iskustva ne praćena od znanstvenika, pa meni pritom ostavljaju dojam djece koja se igraju odraslih i smiješno mi je to. Kužim da je ljudima potrebno to da si stvore privid da će im to donijeti neki validan 'zaključak', no recimo meni nije jer potvrđuju ono što se ionako već zna.

Nema službenih tvrdnji koje će validnost tih iskustava niti potvrditi niti pobiti, bar ne uskoro, a i da ima, i dalje ne bi utjecalo na uvjerenje ljudi koji ionako uvijek vjeruju u ono kaj hoće, a ne ono što je oduvijek ukazivalo na istinu iz bezbroj izvora.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:26   #60
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
old-soul80-Ja nisam nihilista i nemoj to da mi spočitavaš.Nihilista filozofski ne daje nikakvu vrednost ničemu,ja dajem izuzetno negativnu vrednost patnji.Elektrostimulacijom klaustruma svest se u trenutku kompletno ugasila.Kako ako je svest nematerijalna,te je centralno ležište svesti duša,a ne klaustrum,onda se svest ne bi mogla isključiti.
Isto tako ugasiš svijest s općom anestezijom. To je zaključio isti doktor koji je zaključio na pacijentima i da svijest uistinu nastavlja živjeti i nakon gašenja tijela.
Ne možeš raditi pokus na živom čovjeku kada svijest i dalje ostaje u njemu... u zdravom i živom tijelu.

Tvoje davanje izrazito negativne vrijednosti patnji zvuči kao spoznaja nekoga da je led izuzetno hladan.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.