Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2017., 10:27   #81
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bojim se da je to samo početak nekog novog sranja...
I ja isto!!

A nipošto ne bih htjela da budem prisiljena opet se reinkarnirati. Čula sam, po budističkim stajalištima, da se moraš reinkarnirati, da je to nezaustavljivi krug, i da te ta neka kozmička struja šalje u idući život. Kvragu sve! Izgleda da nemaš slobodu izbora čak niti tamo na "drugoj strani"!
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:44   #82
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Da, sli opet patnja... jebemu. To je ta samsara.



I ja se bojim. Kako rekoh, jebena samsara. Koliko god bila agnostik, nekako sumnjam da je to sranje u pitanju.
I ja isto sumnjam da je to sranje u pitanju. Nekako intuitivno to osjećam...

Izgleda da nikako ne možemo "pobjeći" ovom usranom i šugavom životu.
I KAKVA mi je to glupa utjeha što životu nema kraja kad to automatski znači da niti patnji i bolu isto NEMA kraja!! Pošto bol i patnja očito moraju biti sastavni dio ovog, kako rekoh, šugavog i usranog života.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:55   #83
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Nema otkaza brate mili.
Ovaj život je tako grub i surov. I možda se nastavlja i nastavlja.
Nema otkaza nažalost, nema....

Ovaj zemaljski život je pregrub i presurov. I 95% sam uvjerena da se, nažalost, nastavlja i nastavlja....

Kunem se, radije bih postojala tamo negdje u dubini/visini kozmosa kao neka izmaglica, oblačić energije ili neke neodređene svijesti bez posebne svrhe NEGO da budem prisiljena proživljavati opet ovo sranje!
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:04   #84
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ma znaš što... Želim se reinkarnirati u vjevericu.

Samo nagađam, ali ako i postoji SILA, TA NIJE UM0LJIVA.
A ja u pticu!! Ne, ne šalim se! Često mislim da bi mi to baš bilo lijepo! Istina, postojala bi opasnost od jastreba, ali radije bih da me vreba jastreb nego ponovno živjela ovim ljudskim životom; ispunjenim patnjom, depresijom, očajem, frustriranošću, ogorčenošću...

Potpuno si u pravu... TA sila NIJE umoljiva. Nimalo.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:20   #85
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Hvala vam svima na mišljenjima. Užasno mi je teško.
Nemam djece, razmislila sam o tome, bez brige.
Imam mačku, nisam imala izbora nego ju pokupit s ceste, ne bi preživjela inače. Ona ima toliko života u sebi, nisam adekvatna za nju.
Ajd baš mi je drago da je maca dobro; da je živa i zdrava. Čitala sam tvoje postove (sve postove zapravo) na forumu TUGA ZA UGINULIM LJUBIMCEM, jer i samu me je tamo doveo vlastiti traumatični događaj i bolni gubitak. I uglavnom, sjećam se da si napisala kako si na cesti našla malog, jadnog, zapuštenog miceka i dovela ga doma, njegovala, liječila (mislila si da je slijep)... Al poslje se nisi više javila na forum, a baš me zanimalo kak je tom tvom miceku/mici i jel se izvuko/izvukla...
Nisam skužila na kraju; jel cura il dečko?

Stvarno mi je žao zbog tvoje mame... Jel joj išta bolje?
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:58   #86
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Slično tako i kod mene. A i da nije kraj, nadam se da na 'drugoj strani' postoji ta opcija i sloboda da dam jebeni otkaz
Na kraju krajeva, i ovdje na zemlji možeš ići pod opću anesteziju i zbogom, nema te. Ako to mogu napraviti molekule djelujući na rad nekih stanica, onda prokleto bilo ako to bolje ne može napraviti Bog/ili tko već upravlja ovime.
Ako ne, onda je to zbilja zatvor, samsara kako kažeš.
Ma čula sam ja ta neka indijska (ayurvedska) stajališta; kad ti se duša kao spoji s tom kolektivnom svijesti, da te nitko na ništa ne prisiljava - tipa da se ne moraš reinkarnirati u ništa; da se ne moraš ponovo roditi ako ne želiš, a ako želiš možeš, naravno. I da je sve VLASTITI izbor. Možeš izabrati i da se rodiš/iskusiš život na nekom drugom planetu...

Ali onda sam čula "malo" drugačija stajališta, isto indijska, budistička preciznije, da se OBAVEZNO MORAŠ reinkarnirati. Na to te tjera, kako oni to zovu, karmički vjetar ili struja. I sad si ti misli!! I budi pametan!

E da, htjela sam odgovoriti na tvoj post maloprije (bio je postavljen u 10:08 h,
19.05.2017.), ali je naprosto nestao!!
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:04   #87
Ayurveda je medicinski sustav, nije direktno vezan za ova pitanja. Hinduizam, slicno Budizmu, reinkarnaciju smatra datoscu uvjetovanom karmom, a cilj duhovnih praksi na nizoj razini skupljanje dobre karme za bolje rodjenje, a na visoj oslobodjenje od cijelog ciklusa (samsare).

Te ideje je povijesno inako vrlo vjerojatno Hinduizam preuzeo od Sramana (Jaini, kasnije i Budisti i neki drugi).

Vlastiti izbor inkarnacije i vidjenje svega toga u pozitivnijem svjetlu je vise moderna zapadna, newage struja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 14:40   #88
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ayurveda je medicinski sustav, nije direktno vezan za ova pitanja. Hinduizam, slicno Budizmu, reinkarnaciju smatra datoscu uvjetovanom karmom, a cilj duhovnih praksi na nizoj razini skupljanje dobre karme za bolje rodjenje, a na visoj oslobodjenje od cijelog ciklusa (samsare).

Te ideje je povijesno inako vrlo vjerojatno Hinduizam preuzeo od Sramana (Jaini, kasnije i Budisti i neki drugi).

Vlastiti izbor inkarnacije i vidjenje svega toga u pozitivnijem svjetlu je vise moderna zapadna, newage struja.
Znam što je ayurveda; i medicinski sustav (liječila sam se na njoj kod dr. Tomislava Petrušića), no IMA i svoj sustav vjerovanja koja crpi/uzima direktno iz staroindijskih veda (svetih indijskih spisa; najstarijih tekstova na svijetu). Slušala sam (u emisiji "na rubu znanosti"), a i čitala, na desetke istraživača veda koji čitaju i proučavaju te spise cijeli život, i uglavnom, u njima doslovce možeš naći SVE, od igle do lokomotive, da se tako izrazim. Uče te medicini, zdravoj prehrani, zdravim pogledima na svijet, na vlastitu svijest (mikrokozmos/makrokozmos; kao u jednoj tvojoj molekuli nalazi se cijeli svemir), kozmičkom ustroju, uče arhitekturi, znanosti (prastare letjelice - vimane) itd itd. Tako da mislim da stvarno JE DIREKTNO vezano uz ova pitanja.

A ovo što pričaš o budizmu isto mi je sve poznato; pričala sam i sa reiki majstorima i majstorima budizma. Bila sam na regresiji kod Zrinke Jančić. Ona je i budistica, i reiki majstorica, i naravno, regresoterapeut. I da, poznato mi je da se oni koji su postigli visoki stupanj meditacije NE moraju reinkarnirati, oni mogu birati jer su dostigli viši stupanj svijesti, kao npr. indijski jogiji. No kakve to veze ima sa mnom, i nama, "običnim", i da tako kažem, prizemnijim ljudima?? Svi oni se, baš kao i ja, po toj teoriji MORAJU iznova i iznova reinkarnirati, jer nismo, naravno, na višem nivou svijesti. Ne znam za tebe, al meni baš i ne leži meditacija!

Pa onda sve te priče o karmi; ak si dobar i pošten, sve će ti se to kao pozitivno vratiti/isplatiti, a ako si loš, zao, radiš zlo ljudima, e onda će kao sve to tebe čekati u idućem životu, bla-bla-bla.... Tipa ono "kak posiješ tak ćeš i žeti".

P.S. Ja NISAM niti Newager, niti budista/hinduist, niti reikist. Nisam ništa. Ne prakticiram NIKAKVU vjeru.
NE vjerujem u NIŠTA. NE vjerujem NIKOME. Vodit ću se samo za vlastitom intuicijom, kud god da me ona odvela.
Pozdrav!

Zadnje uređivanje LongHorizons : 19.05.2017. at 15:08.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 15:26   #89
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Ma čula sam ja ta neka indijska (ayurvedska) stajališta; kad ti se duša kao spoji s tom kolektivnom svijesti, da te nitko na ništa ne prisiljava - tipa da se ne moraš reinkarnirati u ništa; da se ne moraš ponovo roditi ako ne želiš, a ako želiš možeš, naravno. I da je sve VLASTITI izbor. Možeš izabrati i da se rodiš/iskusiš život na nekom drugom planetu...

Ali onda sam čula "malo" drugačija stajališta, isto indijska, budistička preciznije, da se OBAVEZNO MORAŠ reinkarnirati. Na to te tjera, kako oni to zovu, karmički vjetar ili struja. I sad si ti misli!! I budi pametan!

E da, htjela sam odgovoriti na tvoj post maloprije (bio je postavljen u 10:08 h,
19.05.2017.), ali je naprosto nestao!!
Nije naprosto nestao nego sam ga ja namjerno izbrisao. preskočimo taj dio gdje objašnjavam zašto..

Ja nisam religiozan i ne pristupam ovoj temi o zagrobnom životu iz religiozne perspektive. Zapravo skorom pa potpuno ignoriram religiju ovdje. Nego više preferiram filozofski (argumenti za i protiv zagrobnog života, dualizam, problem uma-tijela..) i emprijski pristup (parapsihologija, neuroznanost).

Dakle, postoji 'grana' parapsihologije koja se bavi sa različitim fenomenima i iskustvima koji se mogu povezati sa dušom i zagrobnim životom i tome najviše dajem pažnju. Kada ideš na amazon i kada ukucaš u tražilicu pojmove tipa afterlife dobiješ cijelu hrpu knjiga koje navodno daju nekakve dokaze za život nakon smrti, malo je onih koji su skeptični, ali recimo ova se također pri kraju bavi sa tim navodnim dokazima i argumentima. I od tih stvari uglavnom polazim.

Ne zanima me previše o čemu su filozofirali neki tamo u indiji prije nekoliko stotinu godina. Predlažem da radiš na tome da i tebe to čim manje zabrinjava.

Ovo o 'slobodnoj reinkarnaciji' koju opisuješ bi bilo najbolje jer tu je upravo ta sloboda, i to uopće ne mora biti neki new age (2012. je gotova, zašto se tome još daje pažnja?), več čista filozofija. Monistički idealizam, panpsihizam. Samo zato što te filozofije 'new ageri' vole osvajati ne znači da su one odmah 'new age'. No o tome nisam baš govorio u tom komentaru kojeg citiraš. Više sam ciljao na osobnu autonomiju i 'right to die'.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 22:26   #90
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nije naprosto nestao nego sam ga ja namjerno izbrisao. preskočimo taj dio gdje objašnjavam zašto..
A tako znači... a vidiš meni blesavoj to nije palo napamet!


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ja nisam religiozan i ne pristupam ovoj temi o zagrobnom životu iz religiozne perspektive. Zapravo skorom pa potpuno ignoriram religiju ovdje. Nego više preferiram filozofski (argumenti za i protiv zagrobnog života, dualizam, problem uma-tijela..) i emprijski pristup (parapsihologija, neuroznanost).
Ni ja nisam religiozna. Uopće. Mislim da sve svjetske religije samo ograničavaju čovjeka u njegovom razvoju, i drže ga, da se tako izrazim, "u kutiji" čitav život. Mislim da se religija i mora ignorirati kada razmatramo znanstvene pristupe. Pa religija je sušta suprotnost znanosti, zar ne? Neću glumiti da znam puno o znanosti, ali volim slušati o znanstvenim temama, to me uvijek zaintrigira... Zato volim pogledati emisiju "na rubu znanosti", ima dosta interesantnih epizoda...


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Dakle, postoji 'grana' parapsihologije koja se bavi sa različitim fenomenima i iskustvima koji se mogu povezati sa dušom i zagrobnim životom i tome najviše dajem pažnju. Kada ideš na amazon i kada ukucaš u tražilicu pojmove tipa afterlife dobiješ cijelu hrpu knjiga koje navodno daju nekakve dokaze za život nakon smrti, malo je onih koji su skeptični, ali recimo ova se također pri kraju bavi sa tim navodnim dokazima i argumentima. I od tih stvari uglavnom polazim.
Da, ljudima su to najinteresantnije teme: duša i zagrobni život, iliti život nakon smrti. To je razumljivo, s obzirom da o tim temama ništa sa sigurnošću ne možemo znati. Oni koji žarko žele vjerovati u nešto, vjerovat će u to bez obzira što nema nikakvih dokaza koja bi potkrijepila ta vjerovanja.

Čula sam da su sad dosta popularne knjige Michaela Newtona: "Putvanje duša" i "Sudbina duša". Nisam ih čitala, ali znam da u njima, on, kao psihijatar i hipnoterapeut, kao "vraća" svoje pacijente u prošle živote. Ne znam kaj da mislim o tome. Neki jako hvale te knjige, ali neki su skroz skeptični....

A koje je tvoje stajalište o tom, tzv. zagrobnom životu?
Kliknula sam na ovaj tvoj linkić, malo "škicnula", i ako se ne varam, ta knjiga demantira postojanje života nakon smrti? Jesi ju čitao? Ak jesi, jel zanimljiva?


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne zanima me previše o čemu su filozofirali neki tamo u indiji prije nekoliko stotinu godina. Predlažem da radiš na tome da i tebe to čim manje zabrinjava.
Ma ne zanimaju ni mene ti neki indijski frikovi, jogiji, filozofi etc... Dosadni su mi više i popeli se navrh glave s tim svojim meditacijama, mudrošću, prosvjetljenjem, postizanjem savršenstva i više svijesti, bla-bla... Samo sam hipotetski razmišljala, pisala šta mi je bilo na pameti, to je sve... I, vjeruj mi, ne zamaram se previše tim raznoraznim filozofijama, jer.... šta na kraju imam od toga? To su uvijek bile, i ostat će samo nedokazane filozofije, ništa više.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ovo o 'slobodnoj reinkarnaciji' koju opisuješ bi bilo najbolje jer tu je upravo ta sloboda, i to uopće ne mora biti neki new age (2012. je gotova, zašto se tome još daje pažnja?), več čista filozofija. Monistički idealizam, panpsihizam. Samo zato što te filozofije 'new ageri' vole osvajati ne znači da su one odmah 'new age'. No o tome nisam baš govorio u tom komentaru kojeg citiraš. Više sam ciljao na osobnu autonomiju i 'right to die'.
Potpuno se slažem, zašto bi to nužno morao biti new age? Upravo to; ako newageri "prisvoje" neku filozofiju, to NE znači da je ona "new age". To NE znači da ta filozofija nije postojala davno prije no što se new age uopće pojavio!

Da, "pravo da umreš" - ako taj život nakon smrti stvarno postoji, kakav god on bio, i u kakvom god obliku, nije pravedno da te netko, iliti ta neka kozmička sila, tjera/sili da moraš proživljavati nešto što ne želiš proživljavati! Ako je to tako, onda bi to značilo da ni na toj "drugoj strani" nema pravde, baš kao ni u ovom našem zemaljskom životu.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 12:45   #91
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Čula sam da su sad dosta popularne knjige Michaela Newtona: "Putvanje duša" i "Sudbina duša". Nisam ih čitala, ali znam da u njima, on, kao psihijatar i hipnoterapeut, kao "vraća" svoje pacijente u prošle živote. Ne znam kaj da mislim o tome. Neki jako hvale te knjige, ali neki su skroz skeptični....
Kupio sam te dvije knjige prije 6 godina. Sada mi samo sjede na polici i sakupljaju prašinu.

Te i slične knjige su uvijek bile popularne. Većina ljudi na Zemlji ipak vjeruju u dušu, zagrobni život one ili one vrste, ili su religiozni i te stvari dolaze sa paketom, ili pak vjeruju u nekakve paranormalne fenomene koji sugeriraju preživljavanje smrti - pa nije čudno zašto su takve knjige toliko popularne.

Beljki se je mislim bavio sa hipnozom i sl. stvarima, pa pitaj njega. On je sa time više stručan nego ja. No sve u svemu, tehnika 'hipnotičke regresije u prošle živote' nije baš nešto na temelju čega bi ja vjerovao tim 'sjećanjima'. A kamoli još vjerovanje u duše i reinkarnaciju.

Ako ne znaš što da misliš o tome - jednostavno. Misli, odnosno vjeruj u ono što ti je više uvjerljivo.

Quote:
A koje je tvoje stajalište o tom, tzv. zagrobnom životu?
Mislim da za sada postoje jako dobri (uvjerljivi) razlozi za misliti da ne postoji i da postoje dosta loši razlozi za misliti da postoji. Ne smatram to vjerojatnim.

Jedini oblik zagrobnog života koji mi je za sada zanimljivi i više vjerojatan je onaj sa mind uploadingom, što nije nešto što uskoro očekujem da će postati stvarnost - a možda i nije nešto što bih želio.

Quote:
Kliknula sam na ovaj tvoj linkić, malo "škicnula", i ako se ne varam, ta knjiga demantira postojanje života nakon smrti? Jesi ju čitao? Ak jesi, jel zanimljiva?
Ako se ne varaš? pa naslov je Mit o zagrobnom životu: slučaj protiv života nakon smrti.

Situacija okolo te knjige je više zanimljiva, i ono što je zanimljivo je povezano sa popularnosti onih knjiga i sa confirmation biasom. Izašla je u 2015. Ako ideš na amazon za sada ima samo 12 recenzija. Komentari ispod tih recenzija su pogotovo interesantni.

A kada netko poput Ebena Alexandera objavi knjigu Dokaz zagrobnog života: putovanje jednog neurokirurga u zagrobni život, u dosta kratko vrijeme ona postane bestseller i ima na 10,000 recenzija, 60% od kojih je pozitivno odnosno koji imaju najviši broj zvijezda.

Ovdje se zbilja može vidjeti nešto o čemu je vrijedno razmišljati.

Da li ovo znači da je Mit o zagrobnom životu loša knjiga? naprotiv. Ovom svijetu trebaju više takvih knjiga i o ovome se definitivno treba (više) raspravljati.

Knjiga koje o zagrobnom životu govore sa vjerničke i afirmativne perspektive ima koliko želiš, ali ako te zanima skeptična strana svakako ju pročitaj.

Ovdje isto imaš zanimljivih izvora: http://godlesshaven.com/ep-9-is-ther...ith-augustine/

Zadnje uređivanje Empyreus : 20.05.2017. at 13:59.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:11   #92
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Kupio sam te dvije knjige prije 6 godina. Sada mi samo sjede na polici i sakupljaju prašinu.
Znači, zanimale su te takve teme prije; postoji li reinkarnacija i može li se to znanstveno dokazati?
A, ne znam, da su me tak jako zanimale te 2 knjige, valjda bi ih već dosad kupila.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Te i slične knjige su uvijek bile popularne. Većina ljudi na Zemlji ipak vjeruju u dušu, zagrobni život one ili one vrste, ili su religiozni i te stvari dolaze sa paketom, ili pak vjeruju u nekakve paranormalne fenomene koji sugeriraju preživljavanje smrti - pa nije čudno zašto su takve knjige toliko popularne.
Nije čudo, da.
Neki fenomeni doista sugeriraju preživljavanje svijesti nakon smrti, kao npr. iskustva bliska smrti (makar i to vrlo vjerojatno može biti nekakva subjektivna projekcija/interpretacija koju je mozak izmislio) i izlazak iz vlastitog tijela. Kod ovog drugog, da tvoja svijest izađe iz tvog tijela, neki to postižu nekakvim meditativnim vježbama, a nekima se to događa spontano, npr. dok spavaju.

Što se tiče religije i presmiješne dogmatične podjele zagrobnog života na raj i pakao... bolje da ni ne komentiram. Te besmislice o raju i paklu zvuče tolko glupo i naivno da ja stvarno ne shvaćam ko bi ih mogao ozbiljno shvatiti....


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Beljki se je mislim bavio sa hipnozom i sl. stvarima, pa pitaj njega. On je sa time više stručan nego ja. No sve u svemu, tehnika 'hipnotičke regresije u prošle živote' nije baš nešto na temelju čega bi ja vjerovao tim 'sjećanjima'. A kamoli još vjerovanje u duše i reinkarnaciju.
Ono što sam ja radila zove se - nehipnotička regresija, al koja glupost, mislim, kak može bit nehipnotička ak te netko hipnotizira? Uopće nema logike. No, da ne duljim previše, taj moj fijasko od regresije nije uspio. Žena je rekla da imam blokade, nisam se mogla opustit.... Al si prije mislim da to nije uspjelo jer sam ja preskeptična prema tome. Sve mi je to djelovalo tak površno i glupo: opuštanje tijela, brojanje od 10 unatrag, pa onda kao moraš vizualizirat tunel i na njegovom kraju svjetlost, koju onda slijediš.... NIŠTA nisam vidjela. Apsolutno ništa. Samo mrak. Ništa osjetila. Vjerojatno je problem u meni jer mi je od samog početka cijela ta stvar zvučala kao obična bedastoća.

Pa o tom se upravo i radi - Može li se uopće tim "sjećanjima" vjerovati? Kako možemo biti sigurni da su to STVARNA sjećanja? I to još na prošle živote? Meni je stvarno teško u to povjerovati. Možda su to samo projekcije uma, kao nekih podsvjesnih želja ili sklonosti, pa ih mozak iskonstruira kao "sjećanje na prošli život". Mislim da se tu najviše radi o autosugestiji. Ali ni sugestija terapeuta, po meni, nije isključena.
Uzmimo samo za primjer kakve je sve stvari naš mozak sposoban iskonstruirati, kakve priče i događaje izmisliti u snu!


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ako ne znaš što da misliš o tome - jednostavno. Misli, odnosno vjeruj u ono što ti je više uvjerljivo.
Mnoge stvari mi se čine interesantne, poput tih "izlazaka" svijesti iz tijela, tzv. izvantjelesna iskustva, ideje o neuroplastičnosti mozga, ideje o hologramskom svemiru, kolektivna svijest, telepatija, te njoj srodan pojam - sinkronicitet.
Također volim teme o drevnim naprednim tehnologijama i pretpotopnim civilizacijama. S vremena na vrijeme znaju me i UFO teme zaintrigirati, kao i njima slična tema: paleokontakti.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Mislim da za sada postoje jako dobri (uvjerljivi) razlozi za misliti da ne postoji i da postoje dosta loši razlozi za misliti da postoji. Ne smatram to vjerojatnim.
Jedini oblik zagrobnog života koji mi je za sada zanimljivi i više vjerojatan je onaj sa mind uploadingom, što nije nešto što uskoro očekujem da će postati stvarnost - a možda i nije nešto što bih želio.
Jel može pojašnjenje za laika poput mene što je to mind uploading?
I zašto to možda ne bi želio?


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ako se ne varaš? pa naslov je Mit o zagrobnom životu: slučaj protiv života nakon smrti.
Ok., ok., jasno mi je sad da sam postavila stvarno glupo pitanje. Al s obzirom da sam u to vrijeme sa živcima već "u banani" i moram bit "u krpama" jer tablete za smirenje/spavanje pijem u 9, a ja pisala post oko pol 10, kad mi se već dobrano mantalo u glavi, valjda mi se može "progledat kroz prste"...


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Da li ovo znači da je Mit o zagrobnom životu loša knjiga? naprotiv. Ovom svijetu trebaju više takvih knjiga i o ovome se definitivno treba (više) raspravljati.
Slažem se.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:43   #93
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Znači, zanimale su te takve teme prije; postoji li reinkarnacija i može li se to znanstveno dokazati?
A, ne znam, da su me tak jako zanimale te 2 knjige, valjda bi ih već dosad kupila.
Jesu i zanimaju me. I vjerovao sam u reinkarnaciju..

Ne znam da li postoji reinkarnacija, vjerojatno ne, i ne vidim kako bi se mogla.

Quote:
Nije čudo, da.
Neki fenomeni doista sugeriraju preživljavanje svijesti nakon smrti, kao npr. iskustva bliska smrti (makar i to vrlo vjerojatno može biti nekakva subjektivna projekcija/interpretacija koju je mozak izmislio) i izlazak iz vlastitog tijela. Kod ovog drugog, da tvoja svijest izađe iz tvog tijela, neki to postižu nekakvim meditativnim vježbama, a nekima se to događa spontano, npr. dok spavaju.
Ovo zadnje je zapravo pogotovo zanimljivo, a i povezano je sa lucidnim snovima, još jedan zanimljivi fenomen, iako nema neke veze sa zagrobnim životom. Kome se da eksperimentirati i pokušavati namjerno takva stanja izazvati, neka samo da. Zašto ne malo više iskoristiti tu jednu trećinu našeg života i stvari malo više napraviti zanimljivijima.

Quote:
Pa o tom se upravo i radi - Može li se uopće tim "sjećanjima" vjerovati? Kako možemo biti sigurni da su to STVARNA sjećanja? I to još na prošle živote? Meni je stvarno teško u to povjerovati. Možda su to samo projekcije uma, kao nekih podsvjesnih želja ili sklonosti, pa ih mozak iskonstruira kao "sjećanje na prošli život". Mislim da se tu najviše radi o autosugestiji. Ali ni sugestija terapeuta, po meni, nije isključena.
Da. A i smatra se da tu kriptomnezija i proces konfabulacije igraju pogotovo veliku ulogu.

Quote:
Mnoge stvari mi se čine interesantne, poput tih "izlazaka" svijesti iz tijela, tzv. izvantjelesna iskustva, ideje o neuroplastičnosti mozga, ideje o hologramskom svemiru, kolektivna svijest, telepatija, te njoj srodan pojam - sinkronicitet.
Također volim teme o drevnim naprednim tehnologijama i pretpotopnim civilizacijama. S vremena na vrijeme znaju me i UFO teme zaintrigirati, kao i njima slična tema: paleokontakti.
Koji vrag neuroplastičnost radi ovdje? to nikako nije na 'istom nivou' kao ostale nabrojane stvari.

Quote:
Jel može pojašnjenje za laika poput mene što je to mind uploading?
I zašto to možda ne bi želio?
Hipotetska tehnologija produženja života u kojem se recimo skenira i mapira bitna (za um) svojstva nečijeg mozga te se ista ta svojstva kopiraju i prenašaju u kompjuterski sistem koji će biti sposoban izvađati simulaciju rada toga istoga mozga. Taj rad bi za sve praktične svrhe bio isti kao i original, i budući da je original proizvodio određeni um i svijest ideja je da će isto tako raditi i ta emulacija mozga. Taj simulirani um bi se recimo mogao nalaziti u humanoidnom robotu ili drugom biološkom tijelu (sjeti se recimo filma Self/less ako si ga gledala) ili bi se mogao nalaziti u nekakvoj virtualnoj stvarnosti u simuliranom 3D tijelu (kao kod recimo video igrice Soma).

Taj um bi i dalje mogao na taj način postojati i daleko nakon što je originalni mozak umro, što ovo čini i oblikom zagrobnog života.

I ne znam, pitaj ono zbilja stare ljude da li se boje smrti. Šanse su da ćeš dobiti odgovor tipa 'jedva čekam, ovo sranje me umara'

Da li bi se oni željeli uploadati? kako se osjećaju prema opciji ili vjerovanju da bi i dalje nakon smrti nastavljali postojati? da bi i dalje nastavljali imati posla sa 'ovim sranjem'? dokle bi čovjek izbjegavao ono što je možda i neizbježno? koji je smisao toga?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:02   #94
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post

No uglavnom, prilikom tog zadnjeg glasnog izdaha točno sam znala i osjetila da mu duša napušta tijelo.
A životinje, naravno, također IMAJU dušu, osjećaje i svijest.
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post

NE vjerujem u NIŠTA.
Ovo je u blagoj proturječnosti.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 13:27   #95
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Ovo je u blagoj proturječnosti.
Da, u proturječnosti je, i?? Što s tim??
Ja sam proturječna. Svi smo mi proturječni. Cijeli svijet je, ako nisi primjetila, proturječan. CIJELI ovaj jebeni život je proturječan.

I da, ja PRIZNAJAM da sam trenutno IZGUBLJENA. Totalno izgubljena. Jesi sad zadovoljna? Izgubljena sam ko guska u magli i većinu vremana samo tapkam u mraku. Kao i većina nas.

I šta sad, ti si, pronicljiva, pronašla moje proturječnosti, koje si izvukla iz konteksta btw, i tako ih vješto istakla! WOW, otkrila si toplu vodu! I kaj sad, hoćeš aplauz?

Ja sam u svom prvom postu na ovoj temi govorila o tome kako nije čudno ni neukusno u istu rečenicu staviti psa i baku, kako je pokretačica teme smatrala.
i ja sam joj pokušavala objasniti da životinje nisu manje vrijedne od ljudi, i da AKO čovjek ima dušu, IMA ju i životinja. Ali hvala ti što si tu moju misao izvukla iz konteksta.

I na kraju krajeva, ja sam, kao i većina ljudi, stvorenje raspoloženja. Moje trenutno raspoloženje UTJEČE na to kako ću u tom trenutku razmišljati. Raspoloženje se naravno često mijenja, barem kod mene, i normalno da se s njime mijenjaju i moja razmišljanja, nade, uvjerenja/stajališta.

I još jedna stvar: Ako sam napisala taj apstraktni pojam "ne vjerujem u ništa" (kojeg si btw isto izvukla iz konteksta jer sam govorila ISKLJUČIVO s vjerskog/religijskog aspekta, a postojanje duše NEMA NIKAKVE veze s religijom!), ZAŠTO to nužno mora isključivati vjerovanje u postojanje duše, ili želju da se u postojanje duše vjeruje?? Šta to uopće znači - duša?? NEMAM POJMA. Ne bih ju znala zamisliti i ni na koji način vizualizirati. A svijest? Je li to ista stvar kao i duša? Ako je to ista stvar, onda čak možemo reći da duša i ne postoji. Evo, trenutno sam u raspoloženju da se nadam da postoji ta neka svijest u nama koja nadživi tijelo, i da tako kažem, preživi smrt. A ZAŠTO se to nadam?? Nemam blage veze!! Jer NE vjerujem da bi mi to preživljavanje svijesti donijelo bilo kakvo olakšanje ili utjehu. Vidiš? Opet proturječnost! Kužiš kaj ti hoću reći?
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 14:36   #96
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Jesu i zanimaju me. I vjerovao sam u reinkarnaciju..
Ne znam da li postoji reinkarnacija, vjerojatno ne, i ne vidim kako bi se mogla.
Ne znam ni ja postoji li. A kako bih i mogla znati? Nemam ni najmanjeg pojma. O ničemu više nemam nikakvog pojma.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje je zapravo pogotovo zanimljivo, a i povezano je sa lucidnim snovima, još jedan zanimljivi fenomen, iako nema neke veze sa zagrobnim životom. Kome se da eksperimentirati i pokušavati namjerno takva stanja izazvati, neka samo da. Zašto ne malo više iskoristiti tu jednu trećinu našeg života i stvari malo više napraviti zanimljivijima.
Apsolutno se slažem. I baš mi je drago da postoje ljudi kojima se tak da eksperimentirati. Da, istina da lucidni snovi nemaju veze sa zagrobnim životom,
ali su i meni kao tema jako interesantni. Volim čitati i slušati o tome. Neki su se
u tom svjesnom sanjanju tolko ispraksirali da je to upravo nevjerojatno. I impresivno. Mislim, ta razina smirenosti, snage volje i kontrole koju posjeduju...
da uđu u san kad požele, da izađu iz njega isto kad požele, da "vode" i usmjeravaju san također kud god požele, i time uspiju doživjeti fenomenalna i uzbudljiva iskustva.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Da. A i smatra se da tu kriptomnezija i proces konfabulacije igraju pogotovo veliku ulogu.
Da, znam. Ko što sam rekla, mozak je sposoban svašta izmisliti. Sposoban je izmisliti, da se tako izrazim, nevjerojatne stvari.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Koji vrag neuroplastičnost radi ovdje? to nikako nije na 'istom nivou' kao ostale nabrojane stvari.
A zašto neuroplastičnost ne bi bila ovdje? Neuroplastičnost mozga je sposobnost mozga da poveća svoj obujam i sposobnost mozga da se fizički mijenja. A time se neminovno mijenja i naša osobnost. To je također sposobnost mozga da se zaliječi i kompenzira za oštećene stanice; zaobiđe ih i
stvara nove sinapse.Tu se javlja zanimljivi fenomen da je mislima i snagom mentalne volje moguće prestrojavati i reorganizirati mozak. Neuroplastičnom meditacijom istočnjaci uspijevaju uroniti u duhovnu realnost izvan prostora i vremena; transcendiraju pojavni svijet. I kako to sad nije, kak ti veliš, na istom nivou? Ili barem sličnom?
Onda si mi trebao prigovoriti i za teme o paleokontaktima, ufo-ima, drevnim (naprednim) civililizacijama jer, kakve pak veze oni imaju sa zagrobnim životom?!
Samo sam nasumično nabrojala teme koje su mi interesantne, to je sve. Kaj bi mi, pobogu, tek reko da sam još spomenula da me zanimaju i teorije zavjera, teorije da je Mjesec šupalj i umjetno postavljen u orbitu, drevne megalitske građevine itd. itd.?


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Hipotetska tehnologija produženja života u kojem se recimo skenira i mapira bitna (za um) svojstva nečijeg mozga te se ista ta svojstva kopiraju i prenašaju u kompjuterski sistem koji će biti sposoban izvađati simulaciju rada toga istoga mozga. Taj rad bi za sve praktične svrhe bio isti kao i original, i budući da je original proizvodio određeni um i svijest ideja je da će isto tako raditi i ta emulacija mozga. Taj simulirani um bi se recimo mogao nalaziti u humanoidnom robotu ili drugom biološkom tijelu (sjeti se recimo filma Self/less ako si ga gledala) ili bi se mogao nalaziti u nekakvoj virtualnoj stvarnosti u simuliranom 3D tijelu (kao kod recimo video igrice Soma).
E, vidiš, ovo mi stvarno djeluje fascinantno. Iako ne mogu zamisliti da bi se to doista moglo realizirati, čak ni u daljoj budućnosti, a ne samo u bližoj. No možda se varam? Kaj tebi izgleda najprivlačnije: živjeti u robotu, tuđem tijelu ili
simuliranom tijelu? Ja, da mogu, izabrala bih to simulirano 3D tijelo. To bi bilo nešto poput holograma, kaj ne?


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Taj um bi i dalje mogao na taj način postojati i daleko nakon što je originalni mozak umro, što ovo čini i oblikom zagrobnog života.
Potpuno se slažem. Možda to uopće ne bi bilo tak loše?

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
I ne znam, pitaj ono zbilja stare ljude da li se boje smrti. Šanse su da ćeš dobiti odgovor tipa 'jedva čekam, ovo sranje me umara'
Ma pričaj mi o tome... stalno slušam svog starog (svog tatu), koji je inače ekstremno pesimistična osoba, da govori, odnosno stalno ponavlja iznova i iznova upravo ovo kaj si napisao: "jedva čekam da crknem više, da me vrag zeme, ovaj život je samo dolina suza, ne živi mi se viže, ovaj pakao od života me skroz izmoril itd. itd..."


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Da li bi se oni željeli uploadati? kako se osjećaju prema opciji ili vjerovanju da bi i dalje nakon smrti nastavljali postojati? da bi i dalje nastavljali imati posla sa 'ovim sranjem'? dokle bi čovjek izbjegavao ono što je možda i neizbježno? koji je smisao toga?
Nemam pojma. Za svog starog definitivno mogu garantirati da se NE bi htio uploadati.
A ja? Djeluje mi jako interesantno, mislim da bih vjerojatno željela to probati.
A opet s druge strane, moguće da samo pričam gluposti.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 19:08   #97
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Da, u proturječnosti je, i?? Što s tim??
Ja sam proturječna. Svi smo mi proturječni. Cijeli svijet je, ako nisi primjetila, proturječan. CIJELI ovaj jebeni život je proturječan.

I da, ja PRIZNAJAM da sam trenutno IZGUBLJENA. Totalno izgubljena. Jesi sad zadovoljna? Izgubljena sam ko guska u magli i većinu vremana samo tapkam u mraku. Kao i većina nas.

I šta sad, ti si, pronicljiva, pronašla moje proturječnosti, koje si izvukla iz konteksta btw, i tako ih vješto istakla! WOW, otkrila si toplu vodu! I kaj sad, hoćeš aplauz?

Ja sam u svom prvom postu na ovoj temi govorila o tome kako nije čudno ni neukusno u istu rečenicu staviti psa i baku, kako je pokretačica teme smatrala.
i ja sam joj pokušavala objasniti da životinje nisu manje vrijedne od ljudi, i da AKO čovjek ima dušu, IMA ju i životinja. Ali hvala ti što si tu moju misao izvukla iz konteksta.

I na kraju krajeva, ja sam, kao i većina ljudi, stvorenje raspoloženja. Moje trenutno raspoloženje UTJEČE na to kako ću u tom trenutku razmišljati. Raspoloženje se naravno često mijenja, barem kod mene, i normalno da se s njime mijenjaju i moja razmišljanja, nade, uvjerenja/stajališta.

I još jedna stvar: Ako sam napisala taj apstraktni pojam "ne vjerujem u ništa" (kojeg si btw isto izvukla iz konteksta jer sam govorila ISKLJUČIVO s vjerskog/religijskog aspekta, a postojanje duše NEMA NIKAKVE veze s religijom!), ZAŠTO to nužno mora isključivati vjerovanje u postojanje duše, ili želju da se u postojanje duše vjeruje?? Šta to uopće znači - duša?? NEMAM POJMA. Ne bih ju znala zamisliti i ni na koji način vizualizirati. A svijest? Je li to ista stvar kao i duša? Ako je to ista stvar, onda čak možemo reći da duša i ne postoji. Evo, trenutno sam u raspoloženju da se nadam da postoji ta neka svijest u nama koja nadživi tijelo, i da tako kažem, preživi smrt. A ZAŠTO se to nadam?? Nemam blage veze!! Jer NE vjerujem da bi mi to preživljavanje svijesti donijelo bilo kakvo olakšanje ili utjehu. Vidiš? Opet proturječnost! Kužiš kaj ti hoću reći?
Oprosti mi, nisam te željala uvrijediti. Samo ti skrenuti pažnju da ipak vjeruješ u nešto. Uvijek je dobro vjerovati u nešto. Eto, ja vjerujem u dušu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 09:55   #98
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Oprosti mi, nisam te željala uvrijediti. Samo ti skrenuti pažnju da ipak vjeruješ u nešto. Uvijek je dobro vjerovati u nešto. Eto, ja vjerujem u dušu.
Ma u redu je. Ne ljutim se.
Bila si fer i ispričala se.

A ja priznajem da sam u trećem odlomku svog posta definitivno pretjerala u grubosti i agresivnosti prema tebi. Ispričavam se zbog toga.
Istina je da sam slaba sa živcima, ali ipak, to mi nije opravdanje. Eto, izgleda da imam "kraći fitilj" no što sam mislila. Sorry.

To što kažeš, da je dobro vjerovati u nešto, vrlo vjerojatno je istina. Jer primjetila sam da su neki ljudi oko mene, koji čvrsto vjeruju u nešto, sretni. Definitivno se čine puno sretniji od mene. Ta njihova vjera ih, da se tako izrazim, "drži". No kod mene je problem što mi se ništa ne čini dovoljno uvjerljivo, jednostavno sam takva, i čini mi se da me nikakva uvjerenja/stajališta ne mogu (sasvim) zadovoljiti. Sve mi nakon određenog vremena počne djelovati nekako neuvjerljivo i "predaleko" da bih to mogla stvarno osjetiti. A kad ti je nešto "neopipljivo", onda normalno da počneš sumnjati u to.

No usprkos svemu, svakodnevno se pitam GDJE je dušica mog dragog mačića, mog malenog anđela, za čiju se smrt krivim.
Je li mu duša negdje izgubljena ili zatočena tu na Zemlji zbog moje tuge za njim i zbog toga što ga ne mogu "pustiti" i oprostiti se s njim? Zbog toga što živim u ogorčenju, neprihvaćanju i poricanju onog što mu se dogodilo? Ili se možda stvarno reinkarnirao u neku drugu macu? U tom slučaju, pitam se bih li ga prepoznala, da dođe k meni?
Eto, takva pitanja me muče i proganjaju svakodnevno.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:05   #99
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
A zašto neuroplastičnost ne bi bila ovdje?...
Samo sam nasumično nabrojala teme koje su mi interesantne, to je sve. Kaj bi mi, pobogu, tek reko da sam još spomenula da me zanimaju i teorije zavjera, teorije da je Mjesec šupalj i umjetno postavljen u orbitu, drevne megalitske građevine itd. itd.?
Ništa ti previše nebi rekao. Očito nisam želio ulaziti u ostale teme a ne želim i sada. I tako nisu tema. I mene je alternativa nekada zanimala kao i tebe pa si mogu zamisliti zašto bi te te teme zanimale, eto. Toliko o tome.

Neuroplastičnost je znanost a ovo ostalo.. ne baš. Kao i ostale stvari, neuroplastičnost se zna koristiti u ne baš znanstvene svrhe. Kada recimo ljudi argumentiraju na temelju nje da um (psihokinezom?) mijenja mozak na način da on mora biti nešto 'ekstra' i odvojeno od mozga, dakle za dualizam. Takvo nešto ne valja, a u osnovi je i tako logička greška gdje se odgovor zapravo unaprijed pretpostavlja u početnim premisama. Pa ti je možda ta struja misli više interesantna nego neuroplastičnost per se, pa si ju zato spominjala zajedno sa "snagom mentalne volje". U tom slučaju, slažem se da ta 'neuroplastičnost' spada zajedno sa ostalim ne baš toliko znanstvenim konceptima.

No nema veze..ugl nisam to napisao iz razloga zbog kojih si ti mislila da sam to napisao.

Quote:
E, vidiš, ovo mi stvarno djeluje fascinantno. Iako ne mogu zamisliti da bi se to doista moglo realizirati, čak ni u daljoj budućnosti, a ne samo u bližoj.
A neki stručnjaci baš misle da to i nije toliko udaljeno.

The Singularity Is Near: Mind Uploading by 2045?

A neki su više skeptični i, ako ignoriramo one koji misle da nešto takvoga nije moguće, misle da smo još kojih 100 ili više godina udaljeni za to.

Kako god, takva tehnologija očito još ne postoji.

Quote:
Kaj tebi izgleda najprivlačnije: živjeti u robotu, tuđem tijelu ili
simuliranom tijelu? Ja, da mogu, izabrala bih to simulirano 3D tijelo. To bi bilo nešto poput holograma, kaj ne?
Više poput digitalnog virtualnog svijeta kojeg stvara super-računalo, no da.

Sve su opcije zanimljive, ne znam.

Quote:
No usprkos svemu, svakodnevno se pitam GDJE je dušica mog dragog mačića, mog malenog anđela, za čiju se smrt krivim.
Je li mu duša negdje izgubljena ili zatočena tu na Zemlji zbog moje tuge za njim i zbog toga što ga ne mogu "pustiti" i oprostiti se s njim? Zbog toga što živim u ogorčenju, neprihvaćanju i poricanju onog što mu se dogodilo? Ili se možda stvarno reinkarnirao u neku drugu macu? U tom slučaju, pitam se bih li ga prepoznala, da dođe k meni?
Eto, takva pitanja me muče i proganjaju svakodnevno.
Za ljude poput mene to je kao da pitaš 'kamo je otišla pjesma nakon što su glazbenici prestali pjevati i svirati instrumente' ili 'kamo je otišao ples nakon što su plesači prestali plesati'.

Imam mačku sada a imao sam jednu i prije nje, i iskreno ne sjećam se je baš. Znam samo da ju je pregazio auto, moj otac ju je morao zgaženu maknuti sa ceste, i navodno još je bila živa i umrla mu je u rukama. Pogodi tko ju je prvi našao?

Ne znam prije koliko godina je to bilo, no ugl. Tebi je sve to još valjda 'friško'.

Meni očito nije, što mi govori da ili imam problema sa memorijom ili da takve emocije nisu trajne. A za ostalo sam zbilja pogrešna osoba, ja imam dosta 'hladan' odnos prema smrti. Nisam netko tko bi ti okolo ostalih stvari mogao pomoći.

Zadnje uređivanje Empyreus : 22.05.2017. at 13:02.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:45   #100
Živo biće u materijalnom svijetu prenosi svoja različita životna shvaćanja iz jednoga tijela u drugo, kao što zrak prenosi mirise. Tako prihvaća jednu vrstu tijela i ponovno je napušta kako bi prihvatilo drugu.
Bhagavat gita (peporuka za pročitati)

Poslano sa mog SM-T815 koristeći Tapatalk
muni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:59.