Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2017., 10:07   #61
Promatranje treba poceti polako.
Po stupnjevima tezine.
Najprije se promatra vanjski svijet, okolina, bez komentara. Gleda se ocima bez analize.
Zatim se gledaju pokreti svoga tijela.. Sve to traje neko vrijeme, par mjeseci. Pa se dodaje..promatramje emocija ( i tijela i okoline) par mjeseci, dok se ne stekne praksa. Onda ide i promatranje misli. Pa sve navedeno u kompletu.

NE ZAUSTAVLJA se nista!
PROMATRA SE

Istu gresku sam i ja radila pokusavajuci zaustaviti misli i emocije pa sam se zabetonirala...
Na greskama se uci
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 10:43   #62
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Ja ću napisati svoje iskustvo koje sam imao pred jedno 3-4 godine. Bio sam zainteresiran za duhovnost, isprobavao metode, tehnike. Definitivno psihički "najzanimljivije" razdoblje mog života. Najvjerojatnije ste čuli za sliku i priliku Osha. Za neke je prevarant, za neke nešto više. Između ostalog, koristio sam i njegove metode i učenja, koje su se zasnivale na tome da promatraš svoje misli, tj. da ih pokušavaš zaustaviti. To u biti ljudi pokušavaju raditi i sa ostalim vrstama meditacije(ispravite me ako to nije vaš cilj).

Ali što sam duže takve vježbe radio na sebi, to mi se više pojavljivala psihoza, koju je teško za opisat. Kao da mi je mozak bio preopterećen sa tim vježbama. Doživio sam i par puta "duhovna" iskustva koja mi danas u retrospektivi više liče na halucinacije. Ali svakako su bila intenzivna i upečatljiva. A na neko vrijeme, to me sasvim obuzelo, došao sam do stadija da ne mogu normalno funkcionirati u društvu, jer su sva iskustva bila preintenzivna za moju glavu. Mogao bi to opisati kao traumatično, samoozljeđujuće iskustvo i patnju.

Ali sjećam se tog trenutka kad sam uspio odvojiti "sebe" i "misli" jedno od drugoga u pravom smislu riječi. U tom trenutku mi je bila jasno kao dan da sam ja svjesnost koja upravlja mislima. I ta svjesnost je bila apsolutno mirna, spokojna. I mogla je upravljati mislima i osjećajima, navoditi ih. Imao sam osjećaj kao da je moj mozak instrument kojeg mogu u bilo kojem trenu koristiti da razmišlja na koji god pravac želim. Ali ovaj put bez popratnih osjećaja straha, grižnje savjesti, uzbuđenja. I te osjećaje sam mogao navoditi i upravljati njima. U tom trenutku osjećao sam se stvarno slobodno. Kao da se ničega nemam bojati. Ali ispario je već idući dan. Kroz idućih par dana mogao sam ga na mahove vratiti, ali nikad za stalno. Naposljetku sam odustao od prakse jer sam shvatio da nije vrijedna sve te prijašnje patnje. A i zato jer sada barem intelektualno znam da je mozak samo instrument "duše" , ali sada imam sumnju da je ono stanje bilo samo zabrijavanje i ništa drugo. Ali ta čistoća misli, osjećaja, hmmm drago mi je da sam to doživio, usprkos prethodnoj patnji

Samo da vas upozorim na sve ovo i zašto mislim da krivo pristupate i da sam ja pristupao na krivi način. Ako Vi mislite promatrati misli, tko ste to Vi koji ih promatrate i komentiraju? Promotrite malo, i shvatit ćete da je prilično jasno da Vi koji promatrate misli ste i dalje samo misli. Jedan dio misli se odvojio da gleda druge dijelove misli. Drugim riječima, napravili ste konflikt između "sebe" koji gleda misli i "sebe" kao običnih misli. To se barem meni dogodilo. I u tom konfliktu, mozak počinje raditi nestabilno, jer je u suprotnosti sa samim sobom cijelo vrijeme. Kao da mašinu odvojite na dva dijela i jedan dio upogonite da ide ravno, a drugi dio da ide u rikverc. Rezultat je da mašina stoji na mjestu i ne služi svrsi. Neznam kako drugačije to opisati
Ček, stvarno si dobio psihozu ili to samo ovako kažeš?
I u čemu se sastojala ra prethodna patnja ako ti nije problem napisati?

I još jedno pitanje sorry ako gnjavim - taj dio misli koji se odvojio od drugih da ih promatra, napisao si da su te misli bile apsolutno mirne i spokojne - pa kako onda da su vukle mašinu u rikverc? (ako možeš malo pojasniti, pomoglo bi mi)


Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Promatranje treba poceti polako.
Po stupnjevima tezine.
Najprije se promatra vanjski svijet, okolina, bez komentara. Gleda se ocima bez analize.
Zatim se gledaju pokreti svoga tijela.. Sve to traje neko vrijeme, par mjeseci. Pa se dodaje..promatramje emocija ( i tijela i okoline) par mjeseci, dok se ne stekne praksa. Onda ide i promatranje misli. Pa sve navedeno u kompletu.

NE ZAUSTAVLJA se nista!
PROMATRA SE

Istu gresku sam i ja radila pokusavajuci zaustaviti misli i emocije pa sam se zabetonirala...
Na greskama se uci
Ovo sve što si napisala ima puno smisla, i čitala sam neke knjige gdje ide baš tim smjerom - prvo promatranje biljaka, onda "neživog" minerala tj. kamenja, stjena i sl. pa životinja, pa drugih ljudi itd.

A kako misliš da si se zabetonirala? što bi to točno značilo?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 10:58   #63
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mozes li ovo detaljnije opisati?

Proceduru, kako si energizirao?
Kad se na neke misli skoncentriraš, pojavljuje se energija. Ja isto ne znam kako bih ti to objasnila, ako si nekad radila vježbe za astralnu projekciju - tu moraš skupiti jako puno energije, da ti cijelo tijelo počne vibrirati. Pa možda da pokušaš te vježbe ako te zanima, da dobiješ osjećaj o čemu se radi.

Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Moze o motivaciji?
Kako je sada ojacati?

Posto sam prije bila gonjena programima, osjecaj moranja mi je davao gorivo.
To se istopilo

Da li bi devocija trebala zauzeti ex mjesto "moranja"?

Primijecujem sa su mi i volja i motivacija oslabile.
Ovo je više pitanje za psihologiju. Pitanje je zašto želiš ojačati motivaciju i volju.
Evo ti jedan odogovor, čovjek je imao sličan problem kao ti pa je postavio pitanje M. Brownu, autoru knjige Proces prisutnosti, meni se učinio ok odgovor:

http://presenceprocessquestions.blog...h-chronic.html
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:31   #64
Ovo sve što si napisala ima puno smisla, i čitala sam neke knjige gdje ide baš tim smjerom - prvo promatranje biljaka, onda "neživog" minerala tj. kamenja, stjena i sl. pa životinja, pa drugih ljudi itd.

A kako misliš da si se zabetonirala? što bi to točno značilo?[/QUOTE]

Zbetonirala u smislu da sam pokusavala zaustaviti misli i emocije na silu umijesto da ih promatram
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:35   #65
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Kad se na neke misli skoncentriraš, pojavljuje se energija. Ja isto ne znam kako bih ti to objasnila, ako si nekad radila vježbe za astralnu projekciju - tu moraš skupiti jako puno energije, da ti cijelo tijelo počne vibrirati. Pa možda da pokušaš te vježbe ako te zanima, da dobiješ osjećaj o čemu se radi.


Ovo je više pitanje za psihologiju. Pitanje je zašto želiš ojačati motivaciju i volju.
Evo ti jedan odogovor, čovjek je imao sličan problem kao ti pa je postavio pitanje M. Brownu, autoru knjige Proces prisutnosti, meni se učinio ok odgovor:

http://presenceprocessquestions.blog...h-chronic.html

Hvala, ne baratam engleskim, pokusati cu s google prevoditeljem
Znam zasto zelim ojacati volju

Vise bih voljela da mi se da odgovor na predhodno pitanje
( na mobitelu pisem, ne mogu ga quotati)
Hvala
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:41   #66
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Kad se na neke misli skoncentriraš, pojavljuje se energija. Ja isto ne znam kako bih ti to objasnila, ako si nekad radila vježbe za astralnu projekciju - tu moraš skupiti jako puno energije, da ti cijelo tijelo počne vibrirati. Pa možda da pokušaš te vježbe ako te zanima, da dobiješ osjećaj o čemu se radi.


Ovo je više pitanje za psihologiju. Pitanje je zašto želiš ojačati motivaciju i volju.
Evo ti jedan odogovor, čovjek je imao sličan problem kao ti pa je postavio pitanje M. Brownu, autoru knjige Proces prisutnosti, meni se učinio ok odgovor:

http://presenceprocessquestions.blog...h-chronic.html

Moje pitanje je bilo upuceno Istiphulu , posto se ponudio da moze objasniti korake u samospoznaji.

A ovo sto kazes da je "vise za psihologiju" ? Pitam te: znas li da prava duhovnost radi i na psihi? I da ima odgovore dublje od psihologije
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:56   #67
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je bilo upuceno Istiphulu , posto se ponudio da moze objasniti korake u samospoznaji.

A ovo sto kazes da je "vise za psihologiju" ? Pitam te: znas li da prava duhovnost radi i na psihi? I da ima odgovore dublje od psihologije
Da, znam. Meni sav taj rad s energijama i s mislima i emocijama i nije ništa drugo nego neka vrsta psihoterapije. Rekla sam da je pitanje za tamo jer su se više psiholozi bavili time kako ojačati motivaciju i volju, nego "duhovnjaci".

Nisam mislila da ne znaš zašto želiš ojačati motivaciju, nego u članku govori o tome da to znači da je ostala neka ambicioznost u tebi, što znači ego, zadovoljavanje materijalističkih zahtjeva koje drugi i društvo postavlja pred tebe, što znači neprihvaćanje stvari kakve jesu i sebe itd. A zapravo, ne moraš ništa napraviti, svi koji smo se rodili, imamo pravo živjeti, neovisno o tome jesmo li produktivni i na što trošimo dane. Dakle, da je važno izbjeći tu zamku razmišljanja da moramo nešto učiniti kako bismo bili vrijedni i zaslužni -s čime nas od malena bombardiraju.

Tako nešto.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:07   #68
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Da, znam. Meni sav taj rad s energijama i s mislima i emocijama i nije ništa drugo nego neka vrsta psihoterapije. Rekla sam da je pitanje za tamo jer su se više psiholozi bavili time kako ojačati motivaciju i volju, nego "duhovnjaci".

Nisam mislila da ne znaš zašto želiš ojačati motivaciju, nego u članku govori o tome da to znači da je ostala neka ambicioznost u tebi, što znači ego, zadovoljavanje materijalističkih zahtjeva koje drugi i društvo postavlja pred tebe, što znači neprihvaćanje stvari kakve jesu i sebe itd. A zapravo, ne moraš ništa napraviti, svi koji smo se rodili, imamo pravo živjeti, neovisno o tome jesmo li produktivni i na što trošimo dane. Dakle, da je važno izbjeći tu zamku razmišljanja da moramo nešto učiniti kako bismo bili vrijedni i zaslužni -s čime nas od malena bombardiraju.

Tako nešto.
Najprije, izvinjavam se za moje kratke odgovore posto tipkam na mobu i nije mi ugodno za prste
Pokusaval kratkim odgovorom dati koliko toliko jasan odgovor

Npr... Cini se da si u kontaktu sa literaturom koja govorio o pseudoduhovnosti.. Literatura koja na veliko cirkulira i vrlo je dodtupna.
Ta literatura stvara vise problema nego pomoci ( primjer je forumas koji spominje psihozu) vidim da si i ti upala u zamku "odbacivanja i osude" ega.
Ego mora postojati.
Bez njega bismo umrli vrlo brzo.

To "ego" u pseudoduhovnosti je zapravo lazna licnost koju treba osvjestavati
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:15   #69
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Najprije, izvinjavam se za moje kratke odgovore posto tipkam na mobu i nije mi ugodno za prste
Pokusaval kratkim odgovorom dati koliko toliko jasan odgovor

Npr... Cini se da si u kontaktu sa literaturom koja govorio o pseudoduhovnosti.. Literatura koja na veliko cirkulira i vrlo je dodtupna.
Ta literatura stvara vise problema nego pomoci ( primjer je forumas koji spominje psihozu) vidim da si i ti upala u zamku "odbacivanja i osude" ega.
Ego mora postojati.
Bez njega bismo umrli vrlo brzo.

To "ego" u pseudoduhovnosti je zapravo lazna licnost koju treba osvjestavati
Dobro, ja osobno i nisam previše čitala, možda sam pročitala svega oko 5 knjiga iz duhovnosti ili pseudoduhovnosti - kako ti kažeš, ne znam koja je razlika?

Da, koliko sam shvatila, ego je ta lažna ličnost. Ne treba to osuđivati, to je jednostavno tako, ali ne treba joj ni previše vjerovati. Zašto misliš da ona mora postojati i da bismo bez nje umrli?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:41   #70
Što god da radiš , samo pamti sebe-svoje fizičko tjelo , uđi kao svijest u svoje tjelo i zajedno sa svojom podsviješću sudjeluj u njegovim radnjama(jer je inače svijest uvjek u mislima) , neprestano se samo-prisjećaj , poslije nekog vremena ti se automatski širi svijest na sve oko tebe(na okolinu) i ti si svijesna i svog tjela i okoline u isto vrijeme , ustraj na toj praksi i sasvim spontano svijest će ti se početi odvajati i promatrati misli zajedno s fizičkim tijelom , a pošto se emocije vezuju za misli i emocije ćeš promatrati ali na način da ih osjetiš u fizičkom tijelu.

Znači, započima se sa svijesnošću fizičkog tijela , nastavlja sa svijesnošću tijela i svega oko sebe u isto vrijeme i nastavlja se sa spontanim promatranjem misli i emocija , ali ne očekuj ništa jer samo spontanošću možeš doći do tog promatranja , jer si se ti kao svijest odvojila i promatraš , a svijest-promatrač nije mislilac i nema želje.

Kod mene se sve desilo spontano ,samo sam prakticirao i ostao sam jako iznenađen kako su se mnoga jaka iskustva desila u relativno kratkom vremenskom periodu.

U početku ide koncentracija , poslije se odbacuje koncentracija i na njezino mjesto dolazi meditacija.
Cosmic Wanderer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:07   #71
Quote:
Cosmic Wanderer kaže: Pogledaj post
Znači, započima se sa svijesnošću fizičkog tijela , nastavlja sa svijesnošću tijela i svega oko sebe u isto vrijeme i nastavlja se sa spontanim promatranjem misli i emocija , ali ne očekuj ništa jer samo spontanošću možeš doći do tog promatranja , jer si se ti kao svijest odvojila i promatraš , a svijest-promatrač nije mislilac i nema želje.
To možeš ti, jer ti se razotkrilo kao nešto tvoje (zato je spontano), ali nije preporuka nikome tko sam nema takvih iskustava i privlačnosti prema tome.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:11   #72
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Moze o motivaciji?
Kako je sada ojacati?

Da li bi devocija trebala zauzeti ex mjesto "moranja"?
Nisi mi odgovorila na prethodna pitanja pa ti na nova tvoja pitanja moram odgovoriti pitanjima.

Motivaciji i devociji prema čemu? Koji su motivi u pozadini?
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:17   #73
Quote:
Cosmic Wanderer kaže: Pogledaj post
Što god da radiš , samo pamti sebe-svoje fizičko tjelo , uđi kao svijest u svoje tjelo i zajedno sa svojom podsviješću sudjeluj u njegovim radnjama(jer je inače svijest uvjek u mislima) , neprestano se samo-prisjećaj , poslije nekog vremena ti se automatski širi svijest na sve oko tebe(na okolinu) i ti si svijesna i svog tjela i okoline u isto vrijeme , ustraj na toj praksi i sasvim spontano svijest će ti se početi odvajati i promatrati misli zajedno s fizičkim tijelom , a pošto se emocije vezuju za misli i emocije ćeš promatrati ali na način da ih osjetiš u fizičkom tijelu.

Znači, započima se sa svijesnošću fizičkog tijela , nastavlja sa svijesnošću tijela i svega oko sebe u isto vrijeme i nastavlja se sa spontanim promatranjem misli i emocija , ali ne očekuj ništa jer samo spontanošću možeš doći do tog promatranja , jer si se ti kao svijest odvojila i promatraš , a svijest-promatrač nije mislilac i nema želje.

Kod mene se sve desilo spontano ,samo sam prakticirao i ostao sam jako iznenađen kako su se mnoga jaka iskustva desila u relativno kratkom vremenskom periodu.

U početku ide koncentracija , poslije se odbacuje koncentracija i na njezino mjesto dolazi meditacija.
Hvala, sve jasno, nemam više pitanja (što je čudno)
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:20   #74
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je bilo upuceno Istiphulu , posto se ponudio da moze objasniti korake u samospoznaji.
Koraci su samospoznaji nisu nalik novom stanu, u koji radosno kupujemo namještaj koji nam se sviđa i sve lijepo uređujemo dok ne bude tip-top. Ti koraci su prije nalik prastarom stanu, zagušenom s previše svačega unutra, što se gomilalo toliko dugo da smo zaboravili što sve ima.

Treba dakle početi takav pretrpani i prljavi stan čistiti. Micati stvari koje nam ne služe i ne trebaju, dok malo po malo ne shvatimo da nam ne treba ništa od toga i ostanemo u praznim prostorijama, sami sa sobom. Kad još sve operemo i obojamo u lijepe boje, možemo u miru sjesti na pod i započeti s meditacijim na stvarnost takvu kakva je. Bez naših želja i potreba u njoj. Samo mi, koji smo sada i sve drugo, u tom sada, zajedno s nama.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:30   #75
Quote:
Cosmic Wanderer kaže: Pogledaj post
Što god da radiš , samo pamti sebe-svoje fizičko tjelo , uđi kao svijest u svoje tjelo i zajedno sa svojom podsviješću sudjeluj u njegovim radnjama(jer je inače svijest uvjek u mislima) , neprestano se samo-prisjećaj , poslije nekog vremena ti se automatski širi svijest na sve oko tebe(na okolinu) i ti si svijesna i svog tjela i okoline u isto vrijeme , ustraj na toj praksi i sasvim spontano svijest će ti se početi odvajati i promatrati misli zajedno s fizičkim tijelom , a pošto se emocije vezuju za misli i emocije ćeš promatrati ali na način da ih osjetiš u fizičkom tijelu.

Znači, započima se sa svijesnošću fizičkog tijela , nastavlja sa svijesnošću tijela i svega oko sebe u isto vrijeme i nastavlja se sa spontanim promatranjem misli i emocija , ali ne očekuj ništa jer samo spontanošću možeš doći do tog promatranja , jer si se ti kao svijest odvojila i promatraš , a svijest-promatrač nije mislilac i nema želje.

Kod mene se sve desilo spontano ,samo sam prakticirao i ostao sam jako iznenađen kako su se mnoga jaka iskustva desila u relativno kratkom vremenskom periodu.

U početku ide koncentracija , poslije se odbacuje koncentracija i na njezino mjesto dolazi meditacija.
Evo llenna, Cosmic je to lijepo opisao.
Praksa je jedina vrijedna. Filozofija bez prakse ne daje ucinke. Ako ti je jasno, pokusaj pa polako dalje.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:32   #76
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Nisi mi odgovorila na prethodna pitanja pa ti na nova tvoja pitanja moram odgovoriti pitanjima.

Motivaciji i devociji prema čemu?
Koji su motivi u pozadini?
To te i ja pitam ali ne dajes konkretne odgovore vec ulazis u dublju filozofiju koja me trenutno ne intersira. Hvala. Pitala sam te konkretno, za praktican rad. Ti ides u analize.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:35   #77
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
To možeš ti, jer ti se razotkrilo kao nešto tvoje (zato je spontano), ali nije preporuka nikome tko sam nema takvih iskustava i privlačnosti prema tome.
\\Vidim da dajes komentar na komentar bez odgovora. Tj. pises sto NE treba ciniti a ne objasnis sto TREBA ciniti.

Kazes + nije preporuka+, ..ok. A koja je preporuka
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:42   #78
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
To te i ja pitam ali ne dajes konkretne odgovore vec ulazis u dublju filozofiju koja me trenutno ne intersira. Hvala. Pitala sam te konkretno, za praktican rad. Ti ides u analize.
Odgovorio sam ti konkretno, ali ti želiš dodavati, a zapravo treba oduzimati. Da bi se to moglo, najprije treba razumjeti, a to te ne zanima.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:54   #79
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Kazes + nije preporuka+, ..ok. A koja je preporuka
I to sam već odgovorio. Preporuka je da se najprije oslobodi svijest od (suvišnih) koncepata - ideje pokušavanja da se nešto postigne u situaciji u kojoj je razum u konfliktu sa samim sobom. Bez toga nema pravog uspjeha, koji bi se mogao održati dalje od početnog oduševljenja novom igračkom.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:01   #80
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
I to sam već odgovorio. Preporuka je da se najprije oslobodi svijest od (suvišnih) koncepata - ideje pokušavanja da se nešto postigne u situaciji u kojoj je razum u konfliktu sa samim sobom. Bez toga nema pravog uspjeha, koji bi se mogao održati dalje od početnog oduševljenja novom igračkom.


Ok. Zasto ne opises nacin oslobadjanja svijesti od suvisnih koncepata?
To te pitam.
Ako znas, naravno!

Banalni primjer: pitam te npr.kako promjeniti gumu na autu?
Tvoj odgovor je: trebas je skinuti!
( to znam i ja )

Opisi mi: reci, uzmi dizalicu, podigni auto, nadji krizni kljuc, odvij vijke itd.

Prakticno!
Mozes li?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.