Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 23:32   #101
vi new ageri u svakoj drugoj rečenici ali doslovno u svakoj drugoj koristite: "neću ti objašnjavat jer nećeš shvatiti"

zašto uopće onda diskutirate sa nekim maloumnim kao ja, zašto se vaša visočanstva uopće spuštaju na moju maloumnu razinu i pokušavaju dokazat inkarnacije, energije, karme i slično?

zar nemožete jednu rečenicu bez pumpanja ega tipa "davno sam ja to prošao/prošla"

u takvim trenutcima a puno ih je se zapravo vidi kakvi ste zapravo kvazi duhovnjaci.
a znam puno falših duhovnjaka, odlikuje ih ponavljanje određenih fraza kao papige uvjereni da znaju nešto što nitko drugi "ne može shvatit" jer naime, nisu dosegli njihov nivo pa su oni jadni sami gore u oblacima znanja i shvaćanja.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 23:50   #102
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
vi new ageri u svakoj drugoj rečenici ali doslovno u svakoj drugoj koristite: "neću ti objašnjavat jer nećeš shvatiti"

zašto uopće onda diskutirate sa nekim maloumnim kao ja, zašto se vaša visočanstva uopće spuštaju na moju maloumnu razinu i pokušavaju dokazat inkarnacije, energije, karme i slično?

zar nemožete jednu rečenicu bez pumpanja ega tipa "davno sam ja to prošao/prošla"

u takvim trenutcima a puno ih je se zapravo vidi kakvi ste zapravo kvazi duhovnjaci.
a znam puno falših duhovnjaka, odlikuje ih ponavljanje određenih fraza kao papige uvjereni da znaju nešto što nitko drugi "ne može shvatit" jer naime, nisu dosegli njihov nivo pa su oni jadni sami gore u oblacima znanja i shvaćanja.
To je trenutno nedokazivo. Koliko sam upratio radi se na tome, najvise sto se tice postojanja duse i parapsiholoskih sposobnosti.
Sluzbeno i znanstveno nista od toga trenutno nije moguce dokazati...tako da je to barem lako.
Ako trazis znanstvene dokaze.... jos ih nema.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:44   #103


Pobogu

Tema je tema, a ne sugovornici.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:50   #104
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
To je trenutno nedokazivo. Koliko sam upratio radi se na tome, najvise sto se tice postojanja duse i parapsiholoskih sposobnosti.
Sluzbeno i znanstveno nista od toga trenutno nije moguce dokazati...tako da je to barem lako.
Ako trazis znanstvene dokaze.... jos ih nema.
a neće ih ni bit. u prvom redu zato što je znanost dogmatska tlapnja poput svake religije ili ideologije i drugo, što duhovnost nije moguće razmatrati znanstvenim metodama, kao što Crowley slikovito kaže; 'bilo bi to kao da geograf sa stručnog stajališta razmatra guliverova putovanja'
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 14:11   #105
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
a neće ih ni bit. u prvom redu zato što je znanost dogmatska tlapnja poput svake religije ili ideologije i drugo, što duhovnost nije moguće razmatrati znanstvenim metodama, kao što Crowley slikovito kaže; 'bilo bi to kao da geograf sa stručnog stajališta razmatra guliverova putovanja'
Insinuira li to Crow. da je duhovnost fantazija i poetska simbolika, a ne opis stvarnosti? Jer pisac niti ne tvrdi da se radi o realnoj geografiji kao sto duhovnjaci rade sa svojom kozmologijom.

Znanost moze istraziti ekstrasenzornu percepciju, makar me i pojedini religijski model njena tumacenja, ali bi i to vec bilo puno.

I naravno da nije dogmatska tlapnja, iako postoje interesi, lobiji, subjektivnosti itd i u znanosti. Ali je temeljno upravo suprotno dogmatizmu postavljena i trazi dokaz mjesto vjere, a model je uvijek dokazima promjenjiv nasuprot 'vjecnoj' istini dogme.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 22:06   #106
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Insinuira li to Crow. da je duhovnost fantazija i poetska simbolika, a ne opis stvarnosti? Jer pisac niti ne tvrdi da se radi o realnoj geografiji kao sto duhovnjaci rade sa svojom kozmologijom.
a kako je onda moguće proučavati duhovnost pomoću čula i njihovih produžetaka, kad je sam čulni doživljaj smetnja duhovnim dimenzijama, a šta se tiče znanosti ak imaš volju pročitaj si The Turning Point: Science, Society, and the Rising Culture (1982)
od Fritjofa Capre
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 22:45   #107
isto je i s razumom, razum je još veća smetnja za bilo kakvu duhovnu spoznaju
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 23:00   #108
Quote:
i drugo, što duhovnost nije moguće razmatrati znanstvenim metodama,
Moguće je, ali samo onaj dio koji je u njezinoj domeni.

Moguće je o nekim stvarima koje itekako imaju veze sa 'duhom' formulirati neka pitanja koja će biti znanstvena a ne recimo samo filozofska. Odnosno, formulirati hipoteze koje se daju testirati znanstvenom metodom. Beljki i bubi mir su ti dali neke primjere.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:01   #109
ako ćemo govoriti o čovijeku kao o energiji, mi jesmo energija.
mi smo toplinska energija, električna energija, mehanička i kemijska energija.

a što se duhovnog tiče, mislim da smo najdalje u tom smijeru došli istraživanjem NDE (iskustava tik do smrti), regresije i neke droge kao što je recimo DMT.
to je nešto opipljivo i dostupno našem razumijevanju.

ima dokumentarac o DMT drogi gdje je dozvoljena studija za istraživanje efekata te droge na volontere.
prezanimljiv dokumentarac, zove se "the spirit molecule"
iako bih volio da se više bazirao na znanost, zanimljiv je za gledati i otvara neka pitanja o svijetu u kojem živimo.
to bi po meni bio pravi put istraživanja duhovnosti a ne slušati nekog indijskog prodavača magle kakvih je mnogo.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:31   #110
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
a što se duhovnog tiče, mislim da smo najdalje u tom smijeru došli istraživanjem NDE (iskustava tik do smrti)
,

Postoje i druga 'mistična iskustva', odnosno promijenjena stanja svijesti. Ona se znanstveno mogu istraživati tako da se pitamo recimo što se točno događa u mozgu dok netko ima to iskustvo, koja područja mozga igraju ulogu u nastanku tog iskustva i slično. Sve su to pitanja koja se mogu istražiti znanstvenom metodom. Za NDE baš i nije tako, odnosno stvar je puno teža i kompliciranija. Ako govorimo o tim iskustvima dok se događaju za vrijeme srčanog arresta, onda ekipu za reanimaciju baš i nije briga što se tada događa u tvojoj glavi. Nema vremena za postavljanje EEG-a ili da bi te tada išli staviti u fMRI.

Komponent izvantjelesnog iskustva se može testirati, odnosno da li nešto zbilja izlazi iz tijela ili je sve to nečiji unutarnji mentalni model. Svi drugi elementi NDEa su previše subjektivni. Ovaj se barem događa u vanjskoj okolini.

Ono što ostaje su istraživanja koja gledaju na to koji su to točno elementi, koliko ljudi statistički imaju to iskustvo, itd. Uglavnom istraživaju se detalji. I razne fiziološke i psihološke hipoteze..

Quote:
regresije
Što odavno spada pod psuedoznanost.

Quote:
i neke droge kao što je recimo DMT.
Dakle istraživanja koja gledaju na to kako se svijest ili po nekim definicijama 'duh' mijenja sa promjenama u električnoj aktivnosti mozga. Ovo nije ništa posebno, svijest se mijenja i zbog mnogih drugih razloga i sve je to zajedno sa detaljima predmet istraživanja znanosti.

Ugl, sam cilj parapsihologije je bio da se 'duhovno' ili recimo fenomeni povezani sa idejom duše i zagrobnog života probaju istražiti znanstvenom metodom. Kako možeš reći da su istraživanja NDEa najbliže tome kada su se ljudi bavili sa mnogim drugim fenomenima i to duže nego što je uopće postojao pojam NDE.

No parapsihologiju sa strane, sve ono što sam naveo u vezi traženja neuronskih korelacija svijesti je u nekom smislu i istraživanje duhovnog, jer svidjelo se to nekome ili ne ali 'duhovno' je usko povezano sa materijalnim, i jedno je možda i osnovni dio priče drugog.

Zadnje uređivanje Empyreus : 26.03.2017. at 00:45.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:31   #111
pa sve navedeno je trenutno pseudoznanost.
ali mišljenja sam da je to najdalje što je čovijek došao u istraživanju duhovnog.
ali sigurno da je to bliže istini od raznih mudraca koji prodaju new age sranja tipa zakon privlačenja, matrix i ostale gluposti koje zvone na istinu ali su samo prazne tlapnje temeljene na ničemu.
ima ih i u nas, gledam na YT neki dan neka Ana Bučević uči ljude kako privući novac:
https://www.youtube.com/watch?v=c7u1Ysicnxs
bože sačuvaj koliko ona likeova ima i kako je ljudi gledaju ko nekog mudraca.
tu na forumu na temi o anđelima ima ljudi koji tvrde da komuniciraju s njima i da im anđeli (među ostalim) sređuju i parkirno mjesto.
onda je netko primjetio da nekima anđeli sređuju parkirna mjesta dok neku djecu neće da spase od seksualnog ropstva a takvih slučajeva ima nebrojeno.
pa je postavljeno pitanje, a gdje su njihovi anđeli?
odmah se dežurna new age ekipa osjetila prozvano i nastalo je natezanje tipa koje smo vidjeli i tu sa old soulom gdje tvrde da ne razumijemo jer smo intelektualno i duhovno inferiorni.

a regresije,
postoji teorija da se radi o hipnotičkoj sugestiji.
ali to ne objašnjava ljude koji za vrijeme regresije počnu tečno govoriti drugim jezicima.

a DMT, pogledaj dokumentarac, ja ga upravo skidam da ga opet pogledam.
DMT je zanimljiv jer se nalazi svugdje u prirodi, samo ga treba znati ekstraktirati, što su urođenici iz južne Amerike i radili, kuhali ayahuascu.
i zašto naš mozak reagira tako zanimljivo na tu molekulu.
dokumentarac je podijeljen na znanstveno stajalište i na osobne ispovjesti volontera koji su sudjelovali u projektu.

Zadnje uređivanje 2+2=3 : 26.03.2017. at 11:50.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:48   #112
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
pa sve navedeno je trenutno pseudoznanost.
Neuroznanost je psuedoznanost? sa svim ostalim znanostima i disciplinama koji ju čine?

Dal nisi ti možda previše špageti pojeo? ili misliš na samo ono što si naveo? u istraživanjima NDEa ima psuedoznanstvenika i loše znanosti i mistike čak. Evo jedan novinar je bio na jednoj konferenciji od IANDSa i eto što je napisao:

"By the third day of the conference, I was starting to despair of finding a voice of reason. Everyone seemed to be on a spectrum ranging from pseudoscience to full-blown mysticism, with a lot of sheer ignorance in the middle."
https://www.theatlantic.com/magazine...iences/386231/

Za DMT ne znam što je tu točno psuedoznanost, on postoji i ima utjecaj na psihu. Makar nisam pogledao dokumentarac.

Quote:
a regresije,
postoji teorija da se radi o hipnotičkoj sugestiji.
Beljki ti se je sa hipnozom bavio, pa pitaj njega što on o tome misli (i što stručnjaci opčenito o tome misle) Ili ne moraš, evo ukratko.

A objašnjenje je složenije od sugestije, i uključuje i maštu, kriptomneziju, konfabulaciju..

Quote:
ali to ne objašnjava ljude koji za vrijeme regresije počnu tečno govoriti drugim jezicima.
Xenoglosija? misliš? davno sam čitao o nekim slučajevima gdje su stručnjaci za te jezike malo poanalizirali neke slučajeve gdje su tako ljudi počeli govoriti dok su se navodno sjećali svojih prošlih života. Rezultati i nisu baš bili tako fascinantni, i u skladu su sa gore spomenutim psihološkim objašnjenjima regresije.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:57   #113
ne kažem da su neuroznanost i slično pseudoznanost.

kažem da su istraživanja halucinogenih droga, regresija i iskustava tik do smrti u kontekstu duhovnog trenutno pseudoznanost.

uostalom oprostit ćeš mi što ni znanosti ne vjerujem sto posto sve do čega dođu.

jer znanost je napravila prvu atomsku bombu i tako proslavila pronalazak nukleane energije.
znanost je liječila ljude lobotomijama.

tako da sve treba uzimati sa zrnom soli.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 12:09   #114
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
ne kažem da su neuroznanost i slično pseudoznanost.

kažem da su istraživanja halucinogenih droga,..u kontekstu duhovnog trenutno pseudoznanost.
E pa ta istraživanja i spadaju pod neuroznanost. Dakle, u kontradikciji si.

Ne vidim što je psuedoznanstveno u tim istraživanjima. Može jedino biti da ne mislimo na istu stvar, jer sam i rekao da onaj DMT dokumentarac nisam pogledao.

Zadnje uređivanje Empyreus : 26.03.2017. at 12:26.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 01:31   #115
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
U Indiji postoji nesto vrlo slicno tome. Iako sluzbeno nema kastinskog sistema, kaste su jos vrlo jasne. Indijci smatraju da su nedodirljivi kao najniza kasta sami krivi za los zivot, a taj je nezamislivo los sa nase tocke gledista.
Pomagati im ( sto su zapadnjaci skloni ciniti ) smatraju losim i stetnim po njih same jer ako im prekines ovaj ciklus, oni ce se opet roditi u jednako losim uvjetima jer karma je neumoljiva.
Iako vjerujem u zakon karme i reinkarnacije, sto vise uvjeren sam, ovakvo misljenje je za mene kulturoloski sok i emotivno i psihicki ga ne mogu prihvatiti ( logicki cak da ).
Postoji mali logicki problem u ovom stavu.
Sta ako je njihova karma bas da im neko pomogne ?
Mozda upravo zavrsavaju ciklus i vreme je da pocnu novi, u kome ce bolje ziveti ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 14:20   #116
postoji caka u svakoj teoriji
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 18:13   #117
Quote:
Horz kaže: Pogledaj post
Ja sam mišljenja da su halucinogeni svojevrsni shortcut za ono šta yogima treba cijeli život da postignu. Priroda nam je dala mogučnost da iskusimo "stanje smrti", pakla, raja... a da se ne odreknemo zemaljskog fizičkog iskustva.
Apsolutno točno, ali opet ne skroz. Da bi taj shortcut radio, moraš brijat na mir i imat mir u glavi (opet ne toliko jak kao jogiji). Bitno je da znaš poantu smirivanja i da to prakticiraš onda pod nečim, a naravno da ne zaspeš.
Sad za jače stvari neznam, znam pod ovim što je dns najpopularnije, a to i nije nešto jako...
2ključne stvari za uspjet kad ideš shortcutom; budi miran i nemoj zaspat.

Isto ne znači da će uspjet iz prve, možda će iz desete. Pošto kao i jogiji, moraš se uvježbati bar malo (dok kod njih na trijezno moraš bit uvježban skroz, svaki dan).

Horz možda malo previše pretjeruje (ne sudim, nit imam iskustva da mogu sudit u tom polju), samo želim reći da može se i s slabijim stvarima, ne trebaju biti nez ni ja kakve jake halucinogene stvari, može se i s normalnom biljkom koju dns svi znaju...

P.S. Što se tiče same teme, ubio se sam časno il nečasno, sve je to isti k, jer poslije toga si mrtav i to je jedino što je bitno. Um kod raznih kultura će reći svoje (čast/nečast), al mrtvacu je to nebitno, jer ionako ih više ne čuje.

Život, bez obzira što naša mašta nam govori, je logično jedino ono što zaista vrijedi. Logično vam nije? Stavite živog i mrtvog čovjeka jednog pored drugog i sve će vam biti jasno.

Nisam ateist ni vjernik nit išta od toga, jer jednostavno znam da nešto postoji, kao i svi vi, jer da ne postoji, kako bi mi onda uopće živjeli i gdje?
Prostor je ogroman i zbog naših dobrih i loših emocija ne trebamo stvarati teorije o postojanju prirode i tko ili kako ona bi trebala izgledati.
Izgleda kako izgleda i prihvati to čim prije i počni živjet i napravi nešto od ovog života, jer nitko (osim raznih kulturalnih teorija) ti ne garantira da ćeš se ikada više vratiti na naš planet u obliku čovjeka ili bilo kakvom drugom. Zato uživaj (ali ne previše), radi, muči se, napati se ko kreten, trpi, al napravi nešto ne samo za sebe, nit bližnje, pa ni za čovjeka, već za planet i sve na njemu.
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 20:16   #118
Shorkut je za psihoticnu epizodu.

I ne vrijedi klinca, jer je veliki dio koristi prakse u dugogodisnjoj disciplini, redovitosti, organizaciji i okrivru koji daje odredjenu stabilnost (iako je po sebi relativan), ne samo u nekim misticnim iskustvima.

Ekipa koja pretjeruje sa psihodelicima (i to kazem kao netko tko ih jest koristio sa vise pozitivnim nego negativnim iskustvom) me nerjetko podsjeca na ekipu sa psihickim poremecajima na manicno-psihoticnoj strani spektra i koja je pomalo pogubila sposobnost zdravorazumskog filtriranja informacija (ako ga je ikada imala).

Psihoticne epizode, spontano ili namjerno inducirane, svakako imaju i svoje zanimljive strane, ne mislim da je to samo poremecaj. Jednako kao sto i depresija ima svojih prednosti (ljudi u depresiji imaju mjerljivo objektivniju percepciju okoline) ili manija sa druge strane takodjer (kreativnost, hiperaktivnost) - ali to ne znaci da su neka idealna stanja kojima se treba opsjedati i koja nemaju i ovu negativnu stranu, ako nisu pod kontrolom i balansirana vrlo lako donose vise stete nego koristi.

Imho jednom drobom djelu ljudi koji se opsjeda preko mjere sa halucinogenima (a i duhovnim iskustvima opcenito) bi vise koristili antipsihotici i zabrijavanje na formalnu logiku i znanost nego halucinogeni i zabrinjavanje na nejasnu impresijsku spiritualnu poetiku.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 13.04.2017. at 01:54.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 21:57   #119
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Shorkut je za psihoticnu epizodu.

I ne vrijedi klinca, jer je veliki dio koristi prakse u dugogodisnjoj disciplini, redovitosti, organizaciji i okrivru koji daje odredjenu stabilnost (iako je po sebi relativan).
Psihoticna epizoda mozda da (najvjerojatnije), mozda ne...
Ugl bitna stvar je ta da ovo podebljano je jako bitno i sama supstanca nije dovoljna, i jedna stvar koja je najbitnija, a to sam zaboravio napomenuti je ta da prije svega toga moras prvo pronaci samog Sebe da se nebi slucajno izgubio...
Pronadji to i nista te nece zaustaviti, a raj ce kad tad doc.
Bez volje nikom nista nije uspjelo...
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 14:18   #120
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

Ekipa koja pretjeruje sa psihodelicima (i to kazem kao netko tko ih jest koristio sa vise pozitivnim nego negativnim iskustvom) me nerjetko podsjeca na ekipu sa psihickim poremecajima na manicno-psihoticnoj strani spektra i koja je pomalo pogubila sposobnost zdravorazumskog filtriranja informacija (ako ga je ikada imala).

Pretjerivanje je u tom kontekstu jako relativan pojam. I vrlo subjektivan. Iz te faze života, kada smo kao klinci, eksperimentirali sa halucinogenima, znam situacije iz prve ruke. Kada su neke osobe uzele relativno slabe doze halicinogena i pretpjeli teška oštečenja, od kojih su neki završili sa suicidnim posljedicima ili sa totalnom psihičkom disfunkcijom. Što zbog toga što nisu imali pojma što zapravo uzimaju i da to nije "droga za zabavu", što zbog toga što njihova nutrina nije imala kapaciteta za apsorbaciju tolike i takve količine informacija, pa su naprosto - pregorili.

A sa druge strane (uključujići i moju malenkost), ostali su, bez obzira na količinu, vrstu i učestalost konzimiranih halucinogena imali pozitivne učinke na razvoj individue u fizičkom, psihičkom, emotivnom i duhovnom smislu.

Tako da, psihoaktivne supstance i njihovo djelovanje, sa posebnim naglaskom na halucinogene droge, nemaju pozitivan niti negativan učinak na personu, niti na društvo ili čak globus u cjelini. To je još samo jedan alat, čija uproba može biti krajnje destruktivna a istovremeno krajnje kreativna.
Horz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.