Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak > Kokošinjac

Kokošinjac Nesuvisle i chaterske teme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2015., 05:06   #1
Žrtve običaja i industrije vjenčanja

Evo posto sam uletila u skripac da se dvije rodice vjencaju u isti dan u 8 mjesecu 2016. i od Toga ne da je postala Drama, nego obiteljska i seoska svada sam se zamislila Koje smo mi (pogotove zene) tu postale zrtve.
Ove dvi, ni jedna nece da odustane od termina a barem 50 ako i vise gostiju ce biti pozvane na obe svadbe.
Ja luda jos predlozila u svojoj naivnosti "pa zasto nebi napravili duplo vjencanje" jedva sam izvukla zivu glavu od napada nakon tog pitanja i nacula se psovki i stvari kao:
"pa da mi netko drugi na moj dan krade glavni ulogu/ude prvi u crkvu ili salü"
I tako ja promisljam o tome i pitam se jesmo li stvarno u 21. stoljecu stigli.
Dali je taj nekada jedini dan slobode zene i zato poseban uopce jos ono sta je nekada bio, dali je uopce potrebam i gdje nas je dovela industrija ili natjecaj sa drugima.

Ono kada ides ista kupiti i mozes staviti izpred "vjencano" odmah skoci cjena. Bili to vjencanje haljine ili prstenje itd. Ma da ima vjenacana konzerva od pome ta bil bila 40-50% skuplja od obicne konzerve poma pa makar isto bilo u njiman.

Natjecajni karakter je isto tu, mora se biti bolji ili posebniji od zadnjeg vjencanja u selu itd.
Zelja za perfektnost tog dozivljaja dovete veze na rub prekida. Te svade budu sa drugima koji ti zele tu pomoci itd.
Opsjednost Tom temon nista drugo ne radimo mjesecima. sve se radi da se organizira "perfektan dan" za druge.
Najlepsi dan u zivotu?
Pa neznam ako se ja sjecam priprema prvog vjencanja i dizanja u 5 sati da bi se okupala i kod frizera itd. i prvih gostiju u 10 Doma kod mojih itd. pa misa u 14 i u sali oko 16 sati i tih 250 osoba s kojima sa svakim moras pricati 2-3 rijeci itd. Pa neznam po cemu je to najlepsi dan. Nikada u zivotu nisam bila tako nervozna i zivacana i da nemam slika i Video nebi znala naprijiti pola osoba koji su bili pristuni. Odnosno bi jer se mjesecima prija vec isla praviti razpored , gjde ce tko sjediti itd.

Zasto smo takve Bridezile?
Zasto ne samo mi kao mlade nego isto kada se neka frendica se zeni nas puknu neki hormoni i kuda nam izkljuci dio mozga dok ne prode taj dan. Ai kasnije gledanje Videa sa svakim posjetom, pa sta ga gledamo i 20 put u 30 dana itd. ?

Sta je to da evo i na forumu ima odjel koji je veci i aktviniji nego neki odjeli sa temema Koje cnas prate cjeli zivot?

Ovo je cisto tema da malo ogovaramo to, da malo shvatimo i priznamo koliko puta smo nakon vjencanja jos nosili vjencanicu koju smo znaci plaitili naprijmer 10000kn itd. Malo vise kukanje o nasoj ludosti i razprava dali su takva vjencanja danas potrebna vise ili manje od prija.
ili recimo tema gdje cemo kriticno gledati taj inace sveti dan koji mora biti tako prefektan da ponekad postane sulud i nas dovodi do ili blizu sloma zivaca.
Ajmo najluda vjecanja na kojim ste bili.
Kako se netko osramotijo na vjencanju?
Kako su neki stedili i potrozili previse na nekim pizdarijama ili na vaznim stvarima itd.

Neka igre zapocnu......
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 10:57   #2
Sve vi koje ste imale te velike svadbe - niste normalne. Ne bih ni da mi je netku cijelu plati, organizira i izmasira mi noge poslije.
Free M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 15:02   #3
Quote:
Free M. kaže: Pogledaj post
Sve vi koje ste imale te velike svadbe - niste normalne. Ne bih ni da mi je netku cijelu plati, organizira i izmasira mi noge poslije.
+1
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 15:03   #4
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
+1
i još jedan +
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 17:36   #5
+ i od mene. ne sviđa mi se to nimalo.
Ja kad ću se udavat ću se udat kod matičara, poslije otić na neku finu večeru sa najbližima, a lovu koju bi utukli u svadbu ćemo potrošit na neko putovanje.

Moja mama je prije 30 god kad se udavala imala malu svadbu, bili su u restoranu nekom, glazbu su puštali sa tatinog hi-fi-a (sam je birao mjuzu i sve) i bilo ih je oko 30tak i mnogi su rekli da je bila jedna od najveselijih svadbi na kojoj su bili.
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:06   #6
Mi smo se vjencali u Gornjogradskoj vijecnici kod maticara, samo sa roditeljima, koji su ujedno bili i svjedoci.

Nakon toga smo otisli na veceru u Esplanadu i bili smo natrag doma prije ponoci.
Ja sam imala crni smoking, jer sam se u tome najugodnije osjecala.

Nije bilo ni uzrujavanja, ni napetosti, ni velikih troskova.
Od ulaska u kadu i pranja kose, pa do "finalnog proizvoda" proslo je cca sat vremena. Makar, muza je skoro slag trefio kad sam se pocela spremati, jer je bio siguran da cemo zakasniti.

Nama je bilo posve nezamislivo imati klasicnu svadbu.
Ja ne volim ni kad me se pozove na svadbu.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:37   #7
moje 2. je bilo sa ukupno 14 osoba i to vikend izlet u prag. Predivna 3 dana sa meni stvarno vaznim osobama. A ne da neznam vise ni tko je bio.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:43   #8
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Ja ne volim ni kad me se pozove na svadbu.
Ne volim nija, al uskoro moram na jednu.
Planiram se nacugat i otić doma u jedan.
To moranje zabavljanja me izluđuje.
Neću plesati, neću se prežderavati, neću ništa što mi ne paše, a kakti je red.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 20:31   #9
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Ja ne volim ni kad me se pozove na svadbu.
također. to je prava pokora i zato odlazim samo onda kad je nemoguće to izbjeći (jako bliski prijatelji, članovi obitelji)
autorce, oprosti, ali post ti je nečitljiv, tako da nisam stigla ni do plovine, a trudila sam se.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 20:37   #10
Evo, meni je baš žao što onomad nisam napravila veliku svadbu. Ne zbog ceremonije i protokola, nego zato jer je to bila prilika da se okupe meni neki dragi ljudi i budu malo zajedno nekim lijepim povodom. Uvijek se kaže da to nije problem i da ćemo se već naći, a činjenica je da se, ako nema svadbi ili kakvog drugog događaja koji svima diktira vrijeme i mjesto okupljanja, srećemo uglavnom na sprovodima nekoga od tih krasnih ljudi.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:39   #11
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Evo, meni je baš žao što onomad nisam napravila veliku svadbu. Ne zbog ceremonije i protokola, nego zato jer je to bila prilika da se okupe meni neki dragi ljudi i budu malo zajedno nekim lijepim povodom. Uvijek se kaže da to nije problem i da ćemo se već naći, a činjenica je da se, ako nema svadbi ili kakvog drugog događaja koji svima diktira vrijeme i mjesto okupljanja, srećemo uglavnom na sprovodima nekoga od tih krasnih ljudi.
Pa slavi ali opustenije, bez svih tih pizdarija neku godisnjicu.
Ono da bude vise opusteno.

Njemci imaju taj obicaj da slavu vjencanje u 2 djela.
1.) Polterabend.
Tada se stavi kontejner izpored kuce i ljudi donosu keramicne tanjire itd. i rabijajau jih, i par mora to skupiti i baciti u kontejner. Zvuk razbijanja je tu da potra ca zloceste duhove da ne udu sa vama u brak.
To zna po broju osoba biti slicno hrvatskim vecim pirovima. Znaci svi iz sportsko kluba, svi sa posla itd. Samo evo je dosta opusteno, jer se tu dolazi u normalnoj robi, te si kao netko tko je pozvan na svadbu vise manje zaduzen tu pomoci i svako pozvan donese neku salatu ili kolac itd.
Znaci da naprimerj Kum toci cijelu vecer pivo, Otac mlade je na rostilju i okrece meso, majka sprema svedski stol sa pripremljenon hranom itd. I tu se ti pomgatelji mjenjaju i isto festaju sa vama.
To je 1-2 tjedna prija vjencanja.
Tako da se slavi vjencanje sa 40-60 osoba.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:58   #12
1) Ogromno vjenčanje je mladoj prilika da pokaže koliko se dobro udala, pred što više ljudi (broj ljudi je također znak statusa u selu).
Nije slučajno to što mladoženje boli kurac za vjenčanje, a mlade opsesiraju godinama unaprijed.
Ženama o tome ovisi društveni status među prijateljicama i šire, zato sve mora biti savršeno i upečatljivo.

2) Narcizam.
Ono što su selfiji među fotografijama, to su vjenčanja među društvenim događajima.
Mislili ste da slučajno mlada mora jedina nositi bijelo, a gošćama u bijelom se kopaju oči?
Bili ste u krivu.

Ukratko, radi se o društvenom statusu i narcizmu. Ženskom.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 00:08   #13
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Evo posto sam uletila u skripac da se dvije rodice vjencaju u isti dan u 8 mjesecu 2016. i od Toga ne da je postala Drama, nego obiteljska i seoska svada
Pa šta ćeš? Jesi li izabrala kome ćeš se zamjeriti ili ćeš da se dan prije naprasno razboliš grozno? Nije tebi lako, drž se ne daj se, evo ti hajfajv I to će proći i vrijeme liječi sve rane.

Ovdje gdje ja živim nisu se toliko napuhale svadbe (kod ruralnih su uvijek bile napuhane, kod urbanih uglavnom ne), već ostali rituali - krštenja i, više od svega, slave. Sad je to toliki natjecateljski sport oko toga kome će više ljudi na slavu doći da se zovu i nacionalno miješani otvoreni ateisti i mrzitelji svega tradicionalnog, poput mene.

Imala sam malecku svadbu i to je sa moje strane bio kompromis, sad sam srećom srećna sa totalnim istomišljenikom i ne uplićemo ni državu, ni rodbinu, ni okolinu u naše intimne stvari.
__________________
Ideja RAVNOPRAVNOSTI je da sva ljudska bića, bez obzira na razlike koje među njima postoje - a na koje ona ne mogu uticati - kao što su npr. rodna pripadnost, nacionalna pripadnost ili seksualna orijentacija - dobiju JEDNAK PRISTUP JEDNAKIM OPCIJAMA, te preuzmu odgovornost za svoj IZBOR među tim opcijama. Ako već imate tu privilegiju da ste se rodili u grupi kojoj društvo i dalje daje najveće mogućnosti izbora, cinično (i cmizdravo) zvuči da za svoje loše izbore i njihove negativne ishode optužujete "diskriminaciju".
Incongruity is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 00:15   #14
idem normalnim ljudima na svadbe.
na zadnjoj drugačije dobroj sam bila kad sam imala 17, udavala mi se tučna sestrična koja je išla okolo i govorila "da će njena svadba biti takva, kakvu nigdje drugdje nećemo imat prilike vidjeti"

bila je u pravu
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 23:45   #15
Neki lik u Hercegovini je napravio svadbu za 700 ljudi.
Beat that.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 10:08   #16
U današnje vrijeme trebala bi postojati mogućnost printanja vjenčanog lista.
Isprintaš, potpišeš se i pošalješ preporučeno poštom ... gdje već treba poslati. To je jedini način kako bih se udala.
Izbjegavam uspješno svadbe već godinama.
Ali koliko sam shvatila, ljudi znaju zaraditi na tim svadbama pa je i to valjda nekakav motiv.
pipi21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 10:40   #17
Quote:
Reljef kaže: Pogledaj post
idem normalnim ljudima na svadbe.
na zadnjoj drugačije dobroj sam bila kad sam imala 17, udavala mi se tučna sestrična koja je išla okolo i govorila "da će njena svadba biti takva, kakvu nigdje drugdje nećemo imat prilike vidjeti"

bila je u pravu
Sto je tucna sestricna?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 12:36   #18
sestrična s obilježjima tuke.
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 12:45   #19
Daj nam poneko obilježje te svadbe
Treš je uvijek dobar
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 13:41   #20
Ležala sam u nekoj virozi i gledala smeće po teveju i naletjeh na film koji se vrti oko albuma neke ženske koja je s mamom od SEDME godine planirala svoje vjenčanje.
Onak - jebote!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.