Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2007., 23:08   #1
Obvezna uzica ili ne?

evo mozda negdje ima i odgovor među temama, al ne mogu nac..
imala sam jednu vrlo neobicnu situaciju pred tjedan dana..i ne znam ni sama odgovor na pitanje..
sjedim u parku (u koji inace roditelji dolaze s malom djecom) i kad na jednom ugledam psica koji bez nadzora tj nije na uzici trci u mom smjeru...ne obazirem se jer iz daleka nisam skuzila pasminu...
pogledam ja malo bolje kad ono doberman...nije izgledao ni malo miroljubivo ni lijepo..ja sam umalo umrla od straha..
sreca sta nisam bila sama..osoba koja je bila samnom savjetovala me da ne radim nagle pokrete...poslusala sam ga..i sad tu dolazi kljucni dio...
i kad je pas zastao pored nas i proso dalje ide njegov vlasnik koji nosi uzicu u ruci (neka mlađa osoba cirka max.20 god.) i ja se lijepo ispricam i kazem dal mogu nest pitat...kaze on da mogu..ja ga upitam dal nije po zakonu duzan svog psa setat na uzici ili s brnjicom? a gospodin mi bahato odgovori da nije...
toliko nas razljutio da smo obavijestili policiju...

dakle..pitanje koje me zanima ..Dal je vlasnik svog psa duzan setat na uzici i u kojim slucajevima s brnjicom?
__________________
Dobro jutro tugo , di si bila ti do sad?
*Ani* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 23:23   #2
Pas mora biti na lajni. Kod mene u kvartu ima jedna obitelj pametnjakovića koji svoju dogu šeću bez lajne, masu puta sam vidjela djecu kako se boje proći jer je jebeni cucak iste veličine kao i djeca, ali vlasnike zaboli ona stvar jer "on je miran i dobar"
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 00:02   #3
nisam za to da se psi vode u dječje parkove i igrališta. ali definitivno nisam ni za isključivu obavezu lajne uvijek i svugdje.

pas mora i slobodno prošetati i potrčati. ova hajka na pse je toliko pretjerana da ih više kao ne smiješ ni na sljeme bez lajne voditi. presmiješno i katastrofa!!

( a inače, pas na lajni je potencijalno i opasniji jer se osjeća nesigurnije tako da djeca, uz to što sama ne bi smjela prilaziti niti jednom psu bez nadzora, osobito još više ne bi smjela prilaziti zavezanom psu!)

naravno da to podrazumijeva i kultiviranost psa a i gazde. jer istina je da nam je grad pun govana neodgovornih vlasnika, naglasit ću, većinom MANJIH pasmina. jer su navikli da mali pas kao sve može, pa šta, i govno mu je malo. A svi stalno dižu hajku na velike koji, usput, manje laju od malih, rijetko seru po cesti a i puno, puno rjeđe će ugrist!!!!

aiax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 00:08   #4
Malo sam ljuta pa još nešto. Od onih par ekskluzivnih naslova o napadima velikih pasa (koji su po meni očajni i naravno nedopustivi) svi su se uskomešali i uspaničili. Pa pogledajte malo CRNU KRONIKU i onda mi odgovorite jel se više trebate bojati pasa ili TIH DIVNIH LJUDI

aiax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 00:13   #5
Moj je pas u gradu obavezno na lajni, puštam ga jedino kad smo ili na nasipu gdje nema gotovo nikoga ili kad ga odvedem malo van grada na livadu ili u šumicu. Nema Boga da ga pustim da slobodno šeta bez lajne među drugim ljudima i djecom. Plus, u 90% slučajeva kad je moj pas bio napadnut to se desilo od strane psa koji nije bio na lajni
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 02:03   #6
Quote:
aiax kaže: Pogledaj post
nisam za to da se psi vode u dječje parkove i igrališta. ali definitivno nisam ni za isključivu obavezu lajne uvijek i svugdje.

pas mora i slobodno prošetati i potrčati. ova hajka na pse je toliko pretjerana da ih više kao ne smiješ ni na sljeme bez lajne voditi. presmiješno i katastrofa!!

( a inače, pas na lajni je potencijalno i opasniji jer se osjeća nesigurnije tako da djeca, uz to što sama ne bi smjela prilaziti niti jednom psu bez nadzora, osobito još više ne bi smjela prilaziti zavezanom psu!)

naravno da to podrazumijeva i kultiviranost psa a i gazde. jer istina je da nam je grad pun govana neodgovornih vlasnika, naglasit ću, većinom MANJIH pasmina. jer su navikli da mali pas kao sve može, pa šta, i govno mu je malo. A svi stalno dižu hajku na velike koji, usput, manje laju od malih, rijetko seru po cesti a i puno, puno rjeđe će ugrist!!!!

potpisujem
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 10:10   #7
Pas može slobodno prošetati, ali u naseljima i blizini dječjih parkova, škola i drugih javnih površina mora obavezno nositi brnjicu. Opravdano ili ne, zakon je takav i moramo ga se pridržavati.
Pas ne mora agresivno izreagirati zato što je po prirodi agresivan, već zato što neki ljudi ne poznaju psećiju narav, pa mogu izreagirati na način da se pas osjeti ugroženim i zato napadne. Nažalost, i u tom slučaju će pas uvijek izvući deblji kraj, pa sam i zato kao vlasnica psa za ovaj zakon. Ne rijetko mi se događa da ljudi i djeca bez pitanja trče u susret meni i mom psu (na lajni) da ga podragaju . Ovako ja bar imam kontrolu nad njim i mogu ga povući k sebi u slučaju neke napete situacije, dok bez lajne to nije uvijek moguće.
Isto tako, ovaj zakon je za veliku većinu vlasnika koji nabave pse iz krivih razloga i nemaju pojma kako ih odgojiti. Ti su najčešće i najbahatiji.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 10:18   #8
Quote:
aiax kaže: Pogledaj post
nisam za to da se psi vode u dječje parkove i igrališta. ali definitivno nisam ni za isključivu obavezu lajne uvijek i svugdje.

pas mora i slobodno prošetati i potrčati. ova hajka na pse je toliko pretjerana da ih više kao ne smiješ ni na sljeme bez lajne voditi. presmiješno i katastrofa!!

( a inače, pas na lajni je potencijalno i opasniji jer se osjeća nesigurnije tako da djeca, uz to što sama ne bi smjela prilaziti niti jednom psu bez nadzora, osobito još više ne bi smjela prilaziti zavezanom psu!)

naravno da to podrazumijeva i kultiviranost psa a i gazde. jer istina je da nam je grad pun govana neodgovornih vlasnika, naglasit ću, većinom MANJIH pasmina. jer su navikli da mali pas kao sve može, pa šta, i govno mu je malo. A svi stalno dižu hajku na velike koji, usput, manje laju od malih, rijetko seru po cesti a i puno, puno rjeđe će ugrist!!!!

Ne bih baš tako generalizirala o velikim i malim psima. Psi su upravo onakvi kakvim ih učine vlasnici.
Psi su psi i svi kakaju i laju (osim Haskija), a vlasnici čiste ili ne čiste iza njih, a ti vlasnici, ljudi, imaju mozak i mogućnost da se posavjetuju s nekim tko zna, ako imaju problem sa svojim psom.
Zakon je s druge strane zakon, koji je donijet s nekim razlogom.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 11:11   #9
velik pas bi trebao obavezno biti na lajni, posebno gdje ima ljudi. ok, on je agresivniji kad je na lajni, super... klinci ko klinci, nisu svjesni opasnosti i svaki ce dotrcat do psa, zezat ga, gurnut prst u oko i slicne stvari... mislis da ce to bolje podnjet pas ako ce bit oslobodjen?.. i kad je uopce mini psic ozljedio koga? pa covjece, s psom nikad neznas, ako vlasniku nista nece, ne znaci da nece meni odnosno nekom drugom. mozda sam ja bas popila casu vina a pas ne podnosi alkohol...

dakle, jedna isto situacija, pusten pas i pocne trcat prema meni, a vlasnik gleda.. ja odma prek prve ograde i kazem covjeku da bi takvog psa trebao drzati na uzici... a on se pocne derat na mene da kaj ja mislim da bi on imao psa pustenog da je opasan????
__________________
**Covjek pokazuje svoju velicinu nacinom kojim se odnosi prema "malim" ljudima**
ofcica
crna ovčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 12:45   #10
Quote:
aiax kaže: Pogledaj post
jer istina je da nam je grad pun govana neodgovornih vlasnika, naglasit ću, većinom MANJIH pasmina. jer su navikli da mali pas kao sve može, pa šta, i govno mu je malo. A svi stalno dižu hajku na velike koji, usput, manje laju od malih, rijetko seru po cesti a i puno, puno rjeđe će ugrist!!!!

Wtf, jesi ti normalan/a? Ja imam maltezera od 6 mjeseci kojeg obavezno vodim na lajni, u svakom đepu jakne/hlača imam po nekoliko vrećica,jer obavezno, naglašavam obavezno, pokupimo govno svaki put iza njega i ne da ne grize, obožava klince i ne radi gluposti. Neki dan nas je napao jedan statford koji nije bio na lajni, a moj pas mu apsolutno ništa nije napravio. Kad sam ga primila u naručje jer ga je ovaj naganjao, statford je skočio meni na rame, umrla sam od straha, a vlasnika nigdje. Usput, non stop nalazim velika govna - biće da je to od pekinezera ili čivava.
Nemojmo generalizirati, ok
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 13:06   #11
naša beba od 4 mj je na lajni do benta (dravskog nasipa), a tamo uglavnom bez, osim kad vidimo nekoga velikoga psa koji je bez lajne onda mi radije svoga privežemo zbog njegove sigurnosti, pošto nisam sigurna da će ga drugi tretirati kao bebu sa njegovih 19kg, iako sam se nadavno ugodno iznenadila kako se lako spijetaljio s dva irska setera od 1g, bez da je ijedan od njih pokazivao dominanciju

i da, ne volim vlasnike koji u šetnji svojim psima ne dozvole niti da se ponjuškaju, naravno dok su na lajni, što očekivati od takvog psa kasnije
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 13:18   #12
Moj lux (tri mjeseca ima) je uvijek na lajni. Puštam ga samo na pasjoj livadici uz nasip gdje nema nikoga osim drugih pasa i vlasnika. Pesi se igraju a ljudi razgovaraju
Kad je na lajni, nedam mu blizu ljudi, djece, biciklista...jer je zaigran, veseli se svakome i na sve bi skakal i grickal. Dam mu da se onjuši s drugim pesima na lajni, ali samo ako vidim da je i vlasnik za to, inače ne. Uvijek imam vrećicu sobom, iako on to obavi uglavnom u dvorištu, našem vlastitom.
Nikad, ali nikad neću voditi pesa bez lajne, i nikad mu neću dati da se približi ljudima ili klincima. Ni ja ne volim kad me njuška tuđi pes.
fijolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 14:46   #13
Ne kažem da pas ne treba biti na lajni uopće. i ja sam svog vodila na lajni po gradu sve do livade, nasipa, sljemena ili slično. zato sam i rekla da nisam za isključivu upotrebu lajne.

isto tako ne generaliziram o vlasnicima manjih pasa. govorim samo o statistikama jer u prilog tome govori veličina govana po pločnicima

a za staforde i ostale opasne pasmine mislim da trebaju biti pod strogim nadzorom jer njihov je ugriz itekako opasan.

a što se tiče hajke na velike pse tu sam u potpunosti u pravu. svi izdaleka paničare, bio na lajni ili ne, radilo se o labradoru ili kojem drugpom, dok mali psi, naravno iz nagona da se obrane, uvijek odozdola potiho reže.

Usput, koliko znam, maltezeri su jedna od specifičnijih malih pasmina i nisu nervozni psi

isto tako, istina je da se svaki pas glasa lavežom (osim pojedinih vrsta) ali isto tako mi nitko ne može reći da nije istina da manji psi više laju od velikih. ali to niti nije predmet rasprave.

ja sam samo malo ljuta jučer bila što sam i naglasila

tako, za one koji me nisu razumjeli

aiax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 00:58   #14
Ne možete pse kategorizirati u "opasne pasmine" i "bezopasne pasmine". Znači li to da ste vi sigurni da će vas jedan rottweiler bez uzice napasti, a neki manji terijer to neće učiniti? Psi su psi; svi imaju istog pretka i osnovne nagone, njihova veličina ili fizički izgled nije važna. Stvar je u dijelom u karakteru, a glavninom u odgoju. Smatram da su za te slučajeve ugriza i napada pasa na ljude krivi vlasnici, ne samo zbog puštanja psa da slobodno trči okolo, nego i zbog prvotnog odgoja. Moj pas nikada nije pušten bez uzice kad sam s njom negdje među ljudima. Puštam ju samo na nekoj livadi, ograđenom mjestu, šumi ili sl. gdje sam sigurna da nema ljudi jer sam svjesna toga da ne vole baš svi pse, a moj pas voli ljude koji bi opet njezino potpuno bezopasno i dobronamjerno trčkaranje i njušenje mogli krivo shvatiti i krivo reagirati.
 
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 01:28   #15
a kaj se meni dogodilo prije par dana....

taman sam izasla iz pekare i nosila u ruci svoj gablec (i jela naravno) i naisel je pas, ogroman, KRAVA OD PSA. nije me ugrizel, ali je poceo skakati na mene/oko mene. na kraju sam se tolIko uplasila da sam mu bacila svoj gablec. popizdela sam, a vlasnika nigdje. da stvar bude jos 'bolja' pored mene su prosle DVIJE KRAVETINE (zene srednjih 30-tih godina) koje su se tome SMIJALE.

eto, da znam tko je vlasnik, mogla bih ga vrlo lako tuziti za pretrpljene dusevne boli.



da, naravno da pas mora biti na uzici!
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 02:38   #16
Quote:
*Ani* kaže: Pogledaj post
dakle..pitanje koje me zanima ..Dal je vlasnik svog psa duzan setat na uzici i u kojim slucajevima s brnjicom?
Evo, ako ćemo službeno:
NN 26/05 Pravilnik o opasnim psima:

"• »opasan pas« može biti bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je, ničim izazvana, napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili koja se uzgaja i/ili dresira za borbe pasa ili je zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom,

• »moguće opasan pas« – pas službeno obučen za čuvanje imovine ili kao tjelesni čuvar te psi iz članka 6. stavka 3. ovoga Pravilnika"

...nadalje ...

"Članak 4.
1) Činjenicu da je pas opasan utvrđuje veterinarski inspektor po podnesenoj prijavi o ničim izazvanom napadu na čovjeka i nanesenoj mu tjelesnoj ozljedi.
...
9) Izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno je jedino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa."

.. i ..

" Članak 6.
3) Psi pasmine terijera tipa bull koji ne mogu biti upisani u registar (pit bull terijer) i njihovi križanci ... "


Članak 17. stavak 8. Zakona o veterinarstvu (NN 70/97):

"Uvjete i način držanja pasa, divljih životinja i zvijeri te način postupanja s neupisanim psima, psima i mačkama lutalicama, kao i drugim opasnim i zloćudnim životinjama, propisuje predstavničko tijelo općine ili grada."

- Iz Odluke o držanju životinja za društvo i životinja opasnih za život ljudi i postupanju s njima (Službeni glasnik Grada Zagreba 09/00):

"Članak 9.

Na ulici, javnoj površini, u parkovima te u prostorijama koje služe zgradi kao cjelini (stubište, ulaz, dizalo, dvorište i slično) pas se mora voditi na uzici tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje ljudi, drugih životinja i njihovo kretanje.
Psi koji su zbog svojih urođenih svojstava i agresivnog instinkta ili izvježbanosti opasni za sigurnost ljudi, a posebno dobermani, američki strafordski terijeri, bulterijeri, pitbul terijeri, rotwaileri, doge, njemački i belgijski ovčari, japanski borilački psi, veliki japanski špicevi, mastifi, šarplaninci i njihovi križanci, moraju se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, voditi na uzici, obvezno s brnjicom.
Iznimno od stavka 2. ovog članka bordoške doge i napuljski mastifi vode se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, na uzici, ali bez brnjice."

... i ...

"Članak 13.

Iznimno od odredbe članka 9. ove odluke, psi se mogu kretati uz nadzor i odgovornost vlasnika bez uzice i bez brnjice na prostorima koji će biti obilježeni okruglim znakom s likom psa:
1. na Dotrščini;
2. na Grmoščici;
3. na prostoru od Jadranskog mosta, uzvodno, desnom obalom Save do nasipa (inundacija);
4. na prostoru desne obale Save do nasipa (inundacija), nizvodno, počevši u visini ulaza u deponij smeća Jakuševac;
5. na prostoru lijeve obale Save, do nasipa (inundacija), uzvodno od Jankomirskog mosta;
6. na prostoru lijeve obale Save do nasipa (inundacija), nizvodno, počevši od tehnološkog kanala Toplane;
7. na travnatoj površini omeđenoj Ulicom Hrvatske bratske zajednice s istoka i zapada, Ulicom grada Vukovara sa sjevera i Slavonskom avenijom s juga;
8. u Sesvetama, od cjevovoda, zapadnom stranom Savske ceste prema jugu do Rimskog puta.
Članak 14.

Iznimno od odredbe članka 9. ove odluke, psi se mogu kretati uz nadzor i odgovornost vlasnika bez uzice, a psi opisani i nabrojeni u članku 9. stavku 2. ove odluke s brnjicom na prostorima koji će biti obilježeni s likom psa s brnjicom:
1. na prostoru u parku Maksimir, sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu, Treće jezero i skreće iza Vidikovca;
2. na zelenoj površini omeđenoj Maksimirskom cestom i Hondlovom;
3. na prostoru između Avenije V. Holjevca i Zagrebačkog velesajma (osim u vrijeme održavanja velesajamskih priredbi);
4. na prostoru u produžetku Kranjčevićeve ulice (neuređeni dio trase bivšeg Samoborčeka);
5. na prostoru između Ulice Florijana Andrašeca i željezničke pruge (nadvožnjaka);
6. na prostoru zapadno od Mandlove ulice;
7. na prostoru južno od Ljubljanske avenije u Prečkom;
8. na prostoru između Selske ceste, Ljubljanske avenije i Zadarske ulice;
9. u parku Ribnjak, na dijelu uz Zvonaričku i Degenovu ulicu;
10. na Ksaveru, prostoru omeđenom Ksaverom, Radićevim šetalištem i Mirogojskom cestom;
11. na prostoru kod skretanja iz Avenije V. Holjevca u Siget;
12. na prostoru sjeverno od ceste Bundek u Zapruđu (do uređenja planiranog kompleksa);
13. na lijevoj i desnoj obali Save (inundacija);
14. u Sesvetama, sjeverno od Zagrebačke ulice, uz potok Vuger (Kostanić)"

... i za kraj..

"Članak 23.

Za prekršaj iz članaka 9., 14. i 15. ove odluke komunalni redari mogu od osoba koje zateknu u prekršaju naplaćivati novčanu kaznu na licu mjesta, u iznosu od 100,00 kuna."


Ja sam inače svom psu (rottweiler) uvijek stavljala brnjicu i uzicu, a on bi onda napravio onaj molećljiv pogled, pa sam slušala komentare tipa: "A jaaadan", "Što mu te radite?", "Zašto ste mu to stavili?"
Srećom, ne moramo više hodati 10 minuta da bi došli do parka.
__________________
Jeste vi svjesni da ste potrošili 2 sekunde vašeg dragocjenog života na čitanje posve beskorisnog potpisa?
EDIT: 5 sekundi ^_^
Mortalius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 10:11   #17
Quote:
aiax kaže: Pogledaj post
N

isto tako ne generaliziram o vlasnicima manjih pasa. govorim samo o statistikama jer u prilog tome govori veličina govana po pločnicima

Možeš li mi molim te navesti izvor koji je proveo to statističko istraživanje?
Ili se ipak radi o tvom subjektivnom doživljaju "statistike" i veličine dreka?

Generaliziraš
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 16:14   #18
moze li netko odgovoriti je li istina da psi ne smiju biti na vodilici vec samo na lajni i to na ne duljoj od 1,5 m? susjed je nesto takvo provalio al ja ne mogu vjerovat da je to istina
__________________
Što više ljudi poznajem - to više volim svog psa !
missLove is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 16:30   #19
Cool

definitivno sam za to da svi psi budu na uzici
imala sam dosta neugodnih iskustava jer sam ja svog vodila, a drugi ljudi nisu .. a njihov je "dobar" znate kak to vec ide .. pa se pokace .. a ja imam njemca, a on je golden koji je miroljubiv pa smo mi krivi pa nas tracaju po kvartu da mi ubijamo i jedemo ljude

osim toga netko je gore napiso da su djeca nestasna i piknu ga u oko, povuku ga za rep .. dobro di su ti roditelji dok njihova djeca nekog staforda il rotica vuku za rep ???????????????????????????? nema ih .. oni piju kavu
djecu treba naucit kako se ponasat prema psima .. i zivotinjama opcenito.. i mislim da to onda nebi bilo toliko napada na malu djecu i naznam kaj sve pisu po novinama .. jer uvijek je lako okrivit nekog drugog ...

ovo sam procitala u jednoj knjizi
"NA TOM PLANETU ZELJA BILI SMO POTPUNO SAMI, I OD SVIH ZIVIH BICA KOJA SU ZIVJELA U NASOJ BLIZINI S NAMA SE SPRIJATELJIO SAMO PAS"



psi su zakon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sweet cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 16:40   #20
jap ... to sam i ja cula prija par dana .. da psi koji imaju povodnik, uzicu kak god ko to naziva. .. ak je duza od 2 metra da se pas smatra kao da je pusten .. znaci li to da cemo morat peseke vodit na lajnama od 1.5 ?? i da si vise ni nogice nemreju protrcat kak spada ??
sweet cookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.