Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 10:10   #21
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
hm... uspio si 1-2 bitne recenice krivo protumaciti...

da ne bude zabune... ja nisam potpisao za vracanje na staro
Ma znam, nismo ni mi glasali za to da nam bude gore, nego bolje, kad smo izlazili iz Juge, pa kad smo ulazili u EU...
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 10:53   #22
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Istina, svi ćete vi doći na moje - kalorimetar je jedino rješenje!
To je najpravednije rijesenje, ali nazalost u starim zgradama tesko izvedivo bez vecih gradjevinskih radova i velikih troskova za uvodjenje takavog vid obracuna grijanja.

Kod mene jutros u 8.30 sati pusteno grijanje, stavio termoventile na 5 i pustio pol sata da toplina probije kroz sve radijatore, zatim pogasio sve osim u dnevnom boravku gdje sam stavio termoventil na 3,5.

Krenuli smo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 11:21   #23
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
To je najpravednije rijesenje, ali nazalost u starim zgradama tesko izvedivo bez vecih gradjevinskih radova i velikih troskova za uvodjenje takavog vid obracuna grijanja.



Krenuli smo.
Stare ili nove zgrade - nije bitno. Isti je trošak i jednako teško, bez obzira jesu li stare ili nove, ako imaju vertikale kroz stanove.
U Karlovcu je oko 1100 stanova to ipak napravilo. I tu nema problema, manji računi, i sve je jasno.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 11:36   #24
Ma OK pod starim zgradama sam i mislio na one koje imaju vertikale u stanovima, pa u novim stanovima unazad par godina valjda rade tako da imaju ugradjene kalorimetre.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 12:54   #25
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Stare ili nove zgrade - nije bitno. Isti je trošak i jednako teško, bez obzira jesu li stare ili nove, ako imaju vertikale kroz stanove.
U Karlovcu je oko 1100 stanova to ipak napravilo. I tu nema problema, manji računi, i sve je jasno.
Gledaj,ja se slažem s tobom,kalorimetri su rješenje,ali ljudi koji zagovaraju micanje razdjelnika,razne udruge tipa Ne razdjelnicima i slične ne zagovaraju stavljanje kalorimetara.Oni žele da se maknu razdjelnici i vrati se na stari način obračuna,a to jednostavno nije u redu i protiv toga se treba boriti.

I svi se pozivaju na to da u Hrvatskoj nije napravljena studiju isplativosti ugradnje razdjelnika prije ugradnje.Šta misliš da li bi ista takva studija trebala biti napravljena i za kalorimetre,i šta bi ona pokazala!?
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 13:47   #26
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Gledaj,ja se slažem s tobom,kalorimetri su rješenje,ali ljudi koji zagovaraju micanje razdjelnika,razne udruge tipa Ne razdjelnicima i slične ne zagovaraju stavljanje kalorimetara.Oni žele da se maknu razdjelnici i vrati se na stari način obračuna,a to jednostavno nije u redu i protiv toga se treba boriti.

I svi se pozivaju na to da u Hrvatskoj nije napravljena studiju isplativosti ugradnje razdjelnika prije ugradnje.Šta misliš da li bi ista takva studija trebala biti napravljena i za kalorimetre,i šta bi ona pokazala!?
Istina. Ona doktorica iz Rijeke koja je to pokrenula, ne spominje kalorimetre. Upustiti se u medijsku promociju pokreta, a da ne znaš o čemu pričaš, je prilično glupo i nanosi veliku štetu biti stvari.
U istu su frulu svirali i laburisti kad su dali na Ustavni sud i popušili. Zahtjevali su da svaki stanar odluči hoće li se grijati na razdjelnike ili ne, tj. da ih ugradi samo onaj koji hoće (još veća glupost, žali bože tko im pisao prijedlog).
Pozivanje na studij isplativosti je uspoređivao cijenu ugradnje i cifru kilovat sata i ništa drugo, tj. studij je pokazao da se negdje manje isplati, negdje više.
Cijena ugradnje je ista, a cijena kilovat sata se razlikuje po nekoliko puta.
Što se tiče kalorimetra, ljudi ulaze i u veće investicije, a da im ne treba. Prednost kod njih je (osim manje potrošnje i veće transparentnosti) i veća mogućnost odvajanja.
A takva studija za kalorimetre?
Pokazala bi isto, naravno.
Što misliš, što bi pokazala za pvc prozore ili stiropor fasadu?
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:07   #27
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Istina. Ona doktorica iz Rijeke koja je to pokrenula, ne spominje kalorimetre. Upustiti se u medijsku promociju pokreta, a da ne znaš o čemu pričaš, je prilično glupo i nanosi veliku štetu biti stvari.
U istu su frulu svirali i laburisti kad su dali na Ustavni sud i popušili. Zahtjevali su da svaki stanar odluči hoće li se grijati na razdjelnike ili ne, tj. da ih ugradi samo onaj koji hoće (još veća glupost, žali bože tko im pisao prijedlog).
Pozivanje na studij isplativosti je uspoređivao cijenu ugradnje i cifru kilovat sata i ništa drugo, tj. studij je pokazao da se negdje manje isplati, negdje više.
Cijena ugradnje je ista, a cijena kilovat sata se razlikuje po nekoliko puta.
Što se tiče kalorimetra, ljudi ulaze i u veće investicije, a da im ne treba. Prednost kod njih je (osim manje potrošnje i veće transparentnosti) i veća mogućnost odvajanja.
A takva studija za kalorimetre?
Pokazala bi isto, naravno.
Što misliš, što bi pokazala za pvc prozore ili stiropor fasadu?
Usao ja neki dan u jednu javnu ustanovu. Unutra energetski certifikat, klasa D.
Stara zgrada, restauratori ne daju stiropor na fasadu.
Ocekivani povrat ulaganja:
stolarija ......35 god
rasvjeta......29 god
istrazivac xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:23   #28
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Istina. Ona doktorica iz Rijeke koja je to pokrenula, ne spominje kalorimetre. Upustiti se u medijsku promociju pokreta, a da ne znaš o čemu pričaš, je prilično glupo i nanosi veliku štetu biti stvari.
U istu su frulu svirali i laburisti kad su dali na Ustavni sud i popušili. Zahtjevali su da svaki stanar odluči hoće li se grijati na razdjelnike ili ne, tj. da ih ugradi samo onaj koji hoće (još veća glupost, žali bože tko im pisao prijedlog).
Pozivanje na studij isplativosti je uspoređivao cijenu ugradnje i cifru kilovat sata i ništa drugo, tj. studij je pokazao da se negdje manje isplati, negdje više.
Cijena ugradnje je ista, a cijena kilovat sata se razlikuje po nekoliko puta.
Što se tiče kalorimetra, ljudi ulaze i u veće investicije, a da im ne treba. Prednost kod njih je (osim manje potrošnje i veće transparentnosti) i veća mogućnost odvajanja.
A takva studija za kalorimetre?
Pokazala bi isto, naravno.
Što misliš, što bi pokazala za pvc prozore ili stiropor fasadu?
Naravno da bi za sve navedeno analiza pokazala da se ne isplati...

Ali,meni je zanimljiva informacija u studiji o razdjelnicima slijedeća: "Okvirna računica na temelju prosječne potrošnje u sektoru kućanstava od 1.700 GWh/godišnje u zimskim sezonama prije uvođenja razdjelnika,govori o potencijalu ušteda od 425 GWh/godišnje(ili 1.530 TJ)ukoliko bi sve zgrade uštedjele 25 posto i uvele razdjelnike topline.Uz emisiju štetnih tvari iz Izvješća (2014)od 109,57kgCO2/GJ,smanjenje zagađenja s CO2 bi godišnje iznosilo oko 167 tisuća tona,odnosno imalo pretpostavljenu vrijednost izbjegnutog troška zagađenja okoliša od oko 25 milijuna kuna na godišnjoj razini.Taj iznos zapravo predstavlja društvenu korist provođenja programa,odnosno pozitivne eksternalije koje su izvan financijske analize projekta koja je ograničena samo na izravne troškove i koristi vlasnika."

Znači,štedi se 25 milijuna kuna...Godišnje,dobro ne ljudi direktno,ali država.Trebalo bi i to ubaciti u kalkulacije u tu studiju,pa bi se vidjelo koliko su neisplativi...
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:53   #29
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Naravno da bi za sve navedeno analiza pokazala da se ne isplati...

Ali,meni je zanimljiva informacija u studiji o razdjelnicima slijedeća: "Okvirna računica na temelju prosječne potrošnje u sektoru kućanstava od 1.700 GWh/godišnje u zimskim sezonama prije uvođenja razdjelnika,govori o potencijalu ušteda od 425 GWh/godišnje(ili 1.530 TJ)ukoliko bi sve zgrade uštedjele 25 posto i uvele razdjelnike topline.Uz emisiju štetnih tvari iz Izvješća (2014)od 109,57kgCO2/GJ,smanjenje zagađenja s CO2 bi godišnje iznosilo oko 167 tisuća tona,odnosno imalo pretpostavljenu vrijednost izbjegnutog troška zagađenja okoliša od oko 25 milijuna kuna na godišnjoj razini.Taj iznos zapravo predstavlja društvenu korist provođenja programa,odnosno pozitivne eksternalije koje su izvan financijske analize projekta koja je ograničena samo na izravne troškove i koristi vlasnika."

Znači,štedi se 25 milijuna kuna...Godišnje,dobro ne ljudi direktno,ali država.Trebalo bi i to ubaciti u kalkulacije u tu studiju,pa bi se vidjelo koliko su neisplativi...
Moze poskupiiti gorivo na 15 kn, pa cemo se malo vozati i ustedjeti, a drzava ce ustedjeti milione zbog manjeg zagadjenja
istrazivac xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 07:37   #30
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
.Uz emisiju štetnih tvari iz Izvješća (2014)od 109,57kgCO2/GJ,smanjenje zagađenja s CO2 bi godišnje iznosilo oko 167 tisuća tona,odnosno imalo pretpostavljenu vrijednost izbjegnutog troška zagađenja okoliša od oko 25 milijuna kuna na godišnjoj razini.
Znači,štedi se 25 milijuna kuna...Godišnje,dobro ne ljudi direktno,ali država.Trebalo bi i to ubaciti u kalkulacije u tu studiju,pa bi se vidjelo koliko su neisplativi...
Daj mi objasni, kako to košta zagađenje okoliša?
Kome se to plaća?
Tko to može izračunati?
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 08:39   #31
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Daj mi objasni, kako to košta zagađenje okoliša?
Kome se to plaća?
Tko to može izračunati?
Gle,ja se ne razumijem u to,ja ti samo pišem šta su drugi napisali,valjda ne bi bezveze pisali cifre,ipak je to ozbiljna stvar.Ali ako te zanima evo ti linkove pa proučavaj...

https://www.zakon.hr/z/269/Zakon-o-za%C5%A1titi-zraka - Zakon o zaštiti zraka

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_77_1559.html - Ovo je pravilnik baš o emisiji CO2 koliko ja kužim
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 11:44   #32
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Gle,ja se ne razumijem u to,ja ti samo pišem šta su drugi napisali,valjda ne bi bezveze pisali cifre,ipak je to ozbiljna stvar.Ali ako te zanima evo ti linkove pa proučavaj...

https://www.zakon.hr/z/269/Zakon-o-za%C5%A1titi-zraka - Zakon o zaštiti zraka

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_77_1559.html - Ovo je pravilnik baš o emisiji CO2 koliko ja kužim
istina, ovo je vrlo ozbiljna stvar koju će svaka država koja drži do sebe odjebati što prije.
Tko je gledao Pad Republike, zna da sve te naknade i kazne zbog prekomjernog CO2 na kraju legnu na konto firme Al Gore-a.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 13:59   #33
Ja mislim da je problem sa tim razdjelnicima što su otpočetka pričali kako je to ušteda. Prvo su nama govorili da će nam računi biti manji, onda neće računi biti manji, nego će se trošiti manje energije, iako po logici, ako se troši manje energije, manje se treba i platiti, i sad na kraju kao manje CO2. NIšta od toga se nije desilo, niti su računi manji, niti se potrošnja zgrade smanjila. Ja i većina stanara plaćamo znatno više, Više od 1200kn na godišnjoj razini, a HEP-ovo izvješće kaže slijedeće za potrošnju:
2014: 1654MWh
2016: 1699MWh
Znači nema uštede na računima, nema uštede na potrošenoj energiji. Jedino se za istu energiju plaća oko 25% više. Netko se tu okoristio jako lijepo, opet na račun običnih građana...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:00   #34
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
istina, ovo je vrlo ozbiljna stvar koju će svaka država koja drži do sebe odjebati što prije.
Tko je gledao Pad Republike, zna da sve te naknade i kazne zbog prekomjernog CO2 na kraju legnu na konto firme Al Gore-a.
A kako bi ti to odjebao!?Pa mi smo u EU,moramo se držati njihovih pravila...Cijela Europa ima takve zakone.
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:08   #35
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Ja i većina stanara plaćamo znatno više, Više od 1200kn na godišnjoj razini, a HEP-ovo izvješće kaže slijedeće za potrošnju:
2014: 1654MWh
2016: 1699MWh
Znači nema uštede na računima, nema uštede na potrošenoj energiji. Jedino se za istu energiju plaća oko 25% više. Netko se tu okoristio jako lijepo, opet na račun običnih građana...
ako su racuni na razini zgrade porasli onda su porasli zbog vecih cijena pausala i/ili energije a ne zbog razdjelnika
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:28   #36
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je problem sa tim razdjelnicima što su otpočetka pričali kako je to ušteda. Prvo su nama govorili da će nam računi biti manji, onda neće računi biti manji, nego će se trošiti manje energije, iako po logici, ako se troši manje energije, manje se treba i platiti, i sad na kraju kao manje CO2. NIšta od toga se nije desilo, niti su računi manji, niti se potrošnja zgrade smanjila. Ja i većina stanara plaćamo znatno više, Više od 1200kn na godišnjoj razini, a HEP-ovo izvješće kaže slijedeće za potrošnju:
2014: 1654MWh
2016: 1699MWh
Znači nema uštede na računima, nema uštede na potrošenoj energiji. Jedino se za istu energiju plaća oko 25% više. Netko se tu okoristio jako lijepo, opet na račun običnih građana...
Ocito nije bas tako, evo podataka za moju zgradu:

Sezona grijanja 2012/2013 potrosnja zgrade 582 MWh
Sezona grijanja 2013/2014 potrosnja zgrade 433 MWh*
Sezona grijanja 2015/2016 potrosnja zgrade 354 MWh
Sezona grijanja 2016/2017 potrosnja zgrade 390 MWh

Ova zadnja cifra je malo veca jel je i godina (narocito mjesec 12/2016 i 01/2017) bila hladnija pa se utrosilo i malo vise energije u odnosu na sezonu prije.

*U sezonu grijanja 2013/2014 smo usli sa novom termofasadom (sto je vidljivo i na potrosnji energije), ali se po razdjelnicima pocelo obracunavati tek od 03/2014 do tada je obracun bio po kvadratu.

Znaci kod nas je potrosnja energije pala i placaju se manji racuni.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:32   #37
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
A kako bi ti to odjebao!?Pa mi smo u EU,moramo se držati njihovih pravila...Cijela Europa ima takve zakone.
A kako, jebiga.
Revolucijom valjda.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:43   #38
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
ako su racuni na razini zgrade porasli onda su porasli zbog vecih cijena pausala i/ili energije a ne zbog razdjelnika
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ocito nije bas tako, evo podataka za moju zgradu:

Sezona grijanja 2012/2013 potrosnja zgrade 582 MWh
Sezona grijanja 2013/2014 potrosnja zgrade 433 MWh*
Sezona grijanja 2015/2016 potrosnja zgrade 354 MWh
Sezona grijanja 2016/2017 potrosnja zgrade 390 MWh

Ova zadnja cifra je malo veca jel je i godina (narocito mjesec 12/2016 i 01/2017) bila hladnija pa se utrosilo i malo vise energije u odnosu na sezonu prije.

*U sezonu grijanja 2013/2014 smo usli sa novom termofasadom (sto je vidljivo i na potrosnji energije), ali se po razdjelnicima pocelo obracunavati tek od 03/2014 do tada je obracun bio po kvadratu.

Znaci kod nas je potrosnja energije pala i placaju se manji racuni.
Naše zgrade nemaju termofasadu, a većina nema ni prozore sa izo staklima... Ali trošio bi manje energije i da nemaš razdjelnike, a napravili ste termo fasadu...
Broj od 1200kn sam dobiop tako što sam izračunao koliko bih plaćao da je obračun po starom, neovisno o paušalu. A paušal je počeo 2014, to je točno. I što se tiče tvoje/vaše uštede to nije zbog razdjelnika, nego zbog termofasade i izo stakla. Jer i da nema razdjelnika trošio bi manje energije, zar ne?
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:48   #39
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Broj od 1200kn sam dobiop tako što sam izračunao koliko bih plaćao da je obračun po starom, neovisno o paušalu.
"pausal" je bio uvijek... samo je malo koga zanimao
Sve mi se cini da si ti to nesto krivo izracunao.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 15:16   #40
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
A kako, jebiga.
Revolucijom valjda.
Možda najbolje da se javiš Pernaru!?
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.