Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2018., 02:17   #41
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Nisam ni skuzila da se vani vec zabijelilo. Nadam se da ce sutra kad se probudim biti puuuno sninega. Da mi se sad, dok je vani snijeg, izolirat i bavit cim hocu. Nis mi drugo ne treba.
Da izolacija je super, to, i jos bi bilo super sjest pored otvorenog kamina, i cijeli taj setup negdje u prirodi i tisini, da se "cuju" samo pahulje koje padaju na iglice borova.

U svijetu zapravo i nema niceg zanimljivog, van nas samih i prirode, samo buka, smog, problemi, uplatnice, troskovi, karijere, ganjanja love, pumpanja ega, racuni, porezne, brze ovo, brze ono, ma uzas koja budalastina, svi nesto hoce, svi nesto trebaju stalno...

Ja to sve teze podnosim.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 04:29   #42
Nešto ovakvo, Ulfur, mantisa?

__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:52   #43
https://www.forum.hr/showthread.php?t=956129

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 17:27   #44
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Nešto ovakvo, Ulfur, mantisa?

Bi li se netko usudio točno prevesti ovo fenomenalno djelo u drvu ?
__________________
Centar za transnacionalnu kooperaciju / CTK je krinka za djelovanje obavještajnog sustava
Foetor Ex Ore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 01:09   #45
Quote:
Foetor Ex Ore kaže: Pogledaj post
Bi li se netko usudio točno prevesti ovo fenomenalno djelo u drvu ?
Na ovom linku je kompletna knjiga, prijevod na hrvatski:

http://elektronickeknjige.com/knjiga...-david/walden/
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 11:13   #46
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Maločas sam našla na zanimljivi članak:

https://eand.co/why-were-underestima...e-be04d9e55235

Autor u njemu opsuje rastuće patologije američkog društva, od školskih pucnjava do ovisnosti o opijatima i krajnjeg siromaštva koje uništava svako ljudsko dostojanstvo. Kao posljednju, i najopasniju patologiju navodi "predatorsko društvo" koje opisuje sljedećim riječima:

"Predatorsko društvo ne podrazumijeva samo oligarhe koji pljačkaju ljude. Ono također podrazumijeva činjenicu da ljudi klimaju glavom, smješkaju se i bave se svojim svakodnevnim poslom dok njihovi susjedi, prijatelji i kolege umiru preranom smrću. Predator u američkom društvu nisu samo enormno bogati - to je nevidljiva i nezasitna sila: ono što bi se u ostatku svijeta smatralo sramotnim povijesnim i generacijskim moralnim kolapsom, ako ne i zločinom, postaje tek svakodnevna pojava o kojoj ne treba previše brinuti."


S jedne strane to zvuči zastrašujuće, a s druge se ta inačica zombi apokalipse nama ovdje može učiniti previše dalekom, apstraktnom i nebitnom. Opet, posljednjih desetak godina primjećujem svojevrsnu migraciju negativnih društvenih trendova na Europsko, pa i Hrvatsko tlo. Nekada mi se činilo da čovjek mora biti Amerikanac kako bi vjerovao u ravnu Zemlju, gubio vrijeme sipajući mržnju po internetsima, ozbiljno shvaćao bulažnjenja vjerkih fundamentalista i trpao u sebe hamburgere veličine omanjeg praseta.

A sad je to sve stiglo u Lijepu Našu. No, jesmo li i mi postali predatorsko društvo ili još ima nade za pozitivne promjene?

Samo ću kopirati dio teksta koji sam već stavio na jedan drugi pdf:

1849. je godina u Južnoj Karolini. 24 godišnji crni rob Simon (nazvan tako od strane svog gospodara) odlučio je pobjeći tijekom noći. U potragu za njim su pušteni psi koji su ga pri pronalasku izgrizli. Kada je bio vraćen, dobio je 50 udaraca bičem i bilo mu je odrezano jedno uho. Tjedan dana kasnije umro je najvjerojatnije od trovanja krvi.
Većina ostalih robova su znali da je sustav u kojemu žive nepromjenjiv i da je Simon budala koja nije shvaćala da će kao vlasništvo i sredstvo gospodara pretrpjeti posljedice.
Pa sasvim normalno jer rob je bio roba, sredstvo i stvar, a njegov vlasnik je bio oštećen. Da li je rob mogao očekivati drugačiji ishod? Trebao je znati bolje. U tome su se mnogi složili, ne samo njegov vlasnik, već i ostali robovi. Generacijama se tako živjelo i sustav kao takav treba prihvatiti i poštivati jer on je nepromjenjiv. Biti nezahvalnik koji bježi od onoga koji ga hrani i brine se za njega jednostavno nije bilo ništa za pohvalu.
18. prosinca 1865. ropstvo je službeno ukinuto u cijelom SAD-u.

Hannah Arendt je stvorila jedan odličan termin poznat kao 'banalnost zla'. Citat iz Wikipedije:
----------------------------------
Banalnost zla je fraza koju je nemačka filozofkinja Hana Arent skovala 1963. godine u delu Ajhman u Jerusalimu. Njome je izrazila tezu da velika zla u istoriji nisu počinili fanatici i sociopate već obični ljudi koji su prihvatali tumačenje države da su akcije u kojima učestvuju normalne.

Teza o banalnosti zla nastala je pod utiskom suđenja u Jerusalimu nacističkom ratnom zločincu Adolfu Ajhmanu, odgovornom za sprovođenje Holokausta. Arentovoj je bilo neshvatljivo to što Ajhman, zadužen za provođenje Holokausta, nije izgledao kao jedan od najvećih zločinaca svih vremena - nisu bile vidljive nikakve patološke sklonosti, nije bilo nikakvih znakova da je organizacija genocida bila izraz njegovog zverstva. On se držao kao birokrata kojem je stalo samo da dobro obavi svoj posao - što je i bila njegova glavna odbrana tokom procesa - iako je taj posao bio teško ubistvo nepojmljivog broja ljudi. Pošto joj Ajhman nije izgledao kao oličenje zla, već potpuno obično, Arentova je postavila pitanje kako se ljudsko zlo uopšte može prepoznati i odakle uopšte dolazi. Na osnovu izveštaja sa suđenja ona je zaključila:

Wikiquote „Krajnja zloba, patologija ili ideološko ubeđenje nisu nužni kako bi pomogli pojedincu da počini beskrajno zlo.“
(Hana Arent)
Upravo je Ajhmanova "izvanredna plitkost" navela Arentovu da imenuje zlo koje ne zahteva nikakvu posebnu zloću ni pokvarenost, već samo dubok nedostatak mišljenja i suđenja.[1] To je pojedinac koji dobrovoljno učestvuje u aktivnostima kriminalnog režima, a sebe smatra oslobođenim bilo kakve odgovornosti za svoje postupke, zbog hijerarhijskog ustrojstva i zbog važećih zakona. Putem takvog opravdavanja, pojedinac može izbegavati bilo kakvo suočavanje s pitanjem moralnosti svojih postupaka. Stoga, gde je režim zločinački, demonski karakter je nepotreban - potrebni su samo poslušnost i pokoravanje zakonu. Iz toga nastaje paradoks banalnog izvršioca čija dela pokazuju ekstremno zlo. Hana Arent tvrdi da se političko zlo 20. veka nije moglo ostvariti bez regrutovanja miliona "normalnih" osoba i institucionalne saradnje koja je raširila saučesništvo na čitavo društvo.[2]

-----------------------------------------

Više od 150 godina nakon ukidanja ropstva u SAD-u, u jednoj maloj zemlji na dalekom Balkanu, ovako ljudi rezoniraju kada se nekoga izbaci iz njegovog jedinog doma čime se čovjeka ili automatski osuđuje na smrt ili mu se otežava već ionako jako teška situacija:
"sam si je kriv... nije trebao dići kredit za koji nije sposoban... trebao je moći plaćati režije... jer ako ja plaćam, a on ne, a nije izbačen, onda sam ja budala.... dobio je što je zaslužio".

Naravno, kada smo dio nehumanog sistema, mnogi od nas jednostavno nemaju pravu perspektivu da shvate da zbog indoktrinacije nisu u stanju ništa drugo osim podržavati nehumani sistem i da bi u ona nekadašnja vremena na isti način podržavali robovlasništvo kao i svaki drugi čin protiv čovječnosti samim time jer je zapisan u zakonima. Neki se ovdje i javno ponose time što slijepo slijede zakone i u to su uspjeli nekako ugurati pojam "demokracija".
Za 150 godina, ako evolucija učini svoje, ljudi će na nas gledati kao na ništa manje barbare od srednjovjekovnih inkvizitora ili robovlasnika koji su mučili i ubijali druge ljude.
I dan danas pokazujemo da nismo ništa više doli roba koji će šutke prihvatiti svako zlo koje mu dolazi od gospodara. Roba smo, sredstvo smo i moramo stvarati dobit nekome jer u suprotnome, biti ćemo bičevani, a možda i ubijeni... pardon, izbačeni iz doma na cestu.

Sistemi se mijenjaju, samo mediokriteti koji se nikada nisu usudili mijenjati svijet na bolje (već su ga mijenjali oni koji su se usudili) ostaju isti. Nismo mentalno kmetovi na tuđu štetu, već na svoju.

Sistemi su se uvijek mijenjali. Niti prije 30 godina nismo živjeli u svijetu u kojemu živimo danas, a kamoli naspram svijeta otprije 200 godina.
Nisu ljudi tu zbog sistema, već je sistem tu zbog ljudi. Sistemu kojemu nije u interesu zdravlje i dobrobit čovjeka nije sistem koji se treba poštivati na bilo kojem nivou, a kamoli ga smatrati, kao nekada i robovlasništvom, normalnim i vječnim. Nikada ništa nije bilo vječno, pa makar trajalo i stoljećima kao recimo inkvizicija ili robovlasništvo.

Ideja o boljem svijetu je uvijek isprva bila samo to - ideja. Netko će shvatiti. Netko neće nikada jer je po defaultu istreniran da ne vidi van sustava koji ga je rodio, odgojio i indoktrinirao.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:39   #47
koja nevjerojatna hrpa bullshita
bas me zanima kako bi prica izgledala da se javio netko , 150 godina nakon ukidanja ropstva u americi, na brdovitom balkanu, kome je netko ostao duzan ili ga prevario??
sigurno ne bi bio mediokritet i imao bi odmah projekciju sire slike i rekao "ma nema veze, pa necu ja valjda traziti od duznika i njegove imovine da meni vrati dug, niti cu biti zavidan prevarantu kaj se okoristio"

cudno, gledam po portalima, nema takve vijesti nigdje
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:56   #48
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
koja nevjerojatna hrpa bullshita
bas me zanima kako bi prica izgledala da se javio netko , 150 godina nakon ukidanja ropstva u americi, na brdovitom balkanu, kome je netko ostao duzan ili ga prevario??
sigurno ne bi bio mediokritet i imao bi odmah projekciju sire slike i rekao "ma nema veze, pa necu ja valjda traziti od duznika i njegove imovine da meni vrati dug, niti cu biti zavidan prevarantu kaj se okoristio"

cudno, gledam po portalima, nema takve vijesti nigdje
Ti si već svojim upisima odavno potvrdio da spadaš upravo pod to što je opisano, pa ne očekujem išta drugo nego da se prepoznaš u tome i zauzmeš obrambeni stav.
Isto očekujem od još nekih forumaša. Da vas nema, društvo ne bi bilo takvo kakvo jest bilo kroz povijest, pa i kakvo je i danas zbog istih.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:04   #49
slobodno ti to nastavi ponavljati
nazalost, nece se drustvo od toga promijeniti, ma koliko ti u svojoj tami sobice drkao kako si bolji
naime, boljost ili pamet ne dolaze od toga da se nade vas par i circlejerka kako ste si super
u ovom svijetu jos uvijek postoje uzroci i posljedice, pa tako dok nisi spreman biti posljedica, nemoj glumiti da si uzrok
kvazihumanisticka preseravanja mozda uspiju kod kakve tek punoljetne curice, ali i to samo dok se njoj ne postavi uvjet da se navedeno odnosi i na nju ako hoce biti "napredna", od njene, ne od tatine love
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:21   #50
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
slobodno ti to nastavi ponavljati
nazalost, nece se drustvo od toga promijeniti, ma koliko ti u svojoj tami sobice drkao kako si bolji
naime, boljost ili pamet ne dolaze od toga da se nade vas par i circlejerka kako ste si super
u ovom svijetu jos uvijek postoje uzroci i posljedice, pa tako dok nisi spreman biti posljedica, nemoj glumiti da si uzrok
kvazihumanisticka preseravanja mozda uspiju kod kakve tek punoljetne curice, ali i to samo dok se njoj ne postavi uvjet da se navedeno odnosi i na nju ako hoce biti "napredna", od njene, ne od tatine love
Za svjesnost o tome kako svijet funkcionira treba imati i intelekt. Treba također imati i neko znanje o sociologiji i ljudskoj prirodi. Pomalo podbacuješ na nekim poljima.

Već u prvoj rečenici kako se "društvo neće promijeniti" strpao si ljudski rod u doba kada smo bili još majmuni. Robovlasništva više nema. Inkvizicije više nema. Ili po tebi ima? Ako nema, kako se društvo onda nije promijenilo?
Postoji nešto što se zove evolucija, a ako ti smatraš da nisi dio nje, onda si uzmi vremeplov i vrati se u svoje doba. Popni se na drvo i arlauči s njega, a drugog pavijana lupaj kamenom po glavi.

Upravo su svijet mijenjali uvijek oni koji su se opirali sustavu. Sustav je promijenjen bezbroj puta, a ovakvi kao ti, koji uvijek u svakom sustavu misle da se ništa ne može promijeniti, su uvijek bili žrtve onoga na što su ih trenirali od rođenja.

Kolakušić recimo nastoji nešto promijeniti na dobrobit svih nas. Ti s druge strane, kao i mnogi građani samo želiš ići linijom manjeg otpora i dokazivati neki Darwinizam koji uopće ne postoji u obliku koji si popušio.

Odmalena preko 80% djece koja još ne mogu niti govoriti ima usađenu empatiju i to je dokazano znanstveno preko pokusa.
Mnoge životinje će spašavati ne samo svoju vrstu, već i druge vrste. Mnoge životinje poput dupina spašavaju ljude jako često, no nemaju od toga nikakvu korist.

Empatija je nešto što je usađeno u čovjeka kao i u sve druge razvijenije oblike života. Zbog toga ljudski rod i opstaje. Ne zbog žderanja nekog drugog.
Ono što ti promoviraš je psihopatija za koju se zna da je bolest mozga kojemu nisu upaljene sve lampice u prednjem dijelu.

Naravno, možemo katkada nešto svesti i na plemena, no postoje plemena koja nemaju pojam "moje" jer se ništa ne posjeduje, već je sve zajedničko. Kada jedan jede, jedu i ostali. To je isto ljudska priroda. Ljudska priroda nije na silu izbaciti nekoga iz doma i pustiti ga da umre. To je samo nehumani dio trenutnog sustava koji medokriteti i ini idioti bez mozga prihvaćaju normalnim.

Informiraj se malo o stvarnoj ljudskoj prirodi, a ne prodaj mi tu te srednjoškolske mačo fore bazirane na svim izmišljenim floskulama.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:29   #51
i opet ocekivano: umjesto primjera kako si ti nekome bio jamac za kredit i onda pustio covjeka, proradio si kao visecjevni bacac floskula i preseravanja

i tako to otprilike i biva, jos davno receno - svi su socijalisti i humanisti s tudom lovom, a tvrdi kapitalisti kad se o njihovoj radi
a s obzirom kako vec postoje rezultati eksperimenta zvanog socijalizam i na drzavnim nivoima, otsaje nam samo rpisjetiti se one o pojmu za ljud ekoji stalno ponavljaju isti postupak i nadaju se drugacijim rezultatima

a takvima ja nisam drug, pa prema tome...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:39   #52
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
i opet ocekivano: umjesto primjera kako si ti nekome bio jamac za kredit i onda pustio covjeka, proradio si kao visecjevni bacac floskula i preseravanja

i tako to otprilike i biva, jos davno receno - svi su socijalisti i humanisti s tudom lovom, a tvrdi kapitalisti kad se o njihovoj radi
a s obzirom kako vec postoje rezultati eksperimenta zvanog socijalizam i na drzavnim nivoima, otsaje nam samo rpisjetiti se one o pojmu za ljud ekoji stalno ponavljaju isti postupak i nadaju se drugacijim rezultatima

a takvima ja nisam drug, pa prema tome...
I opet očekivano, daješ očekivane odgovore bez ikakvih argumenata, pa za isto prozivaš sugovornika.
Da ti postavim pitanje analogno tvojemu. Očekuje li rob da će dobro proći ako želi pobjeći od gazde, tj. ruke koja ga hrani, a taj rob svojim bijegom njemu čini veliku financijsku štetu?
Razmišljaš na isti način i braniš nehumani sistem jer si lišen sposobnosti da uopće shvatiš što melješ.
Robovlasništvo je bilo ukinuto iako ga ti iz ondašnje perspektive ne bi mogao nipošto shvatiti upitnim. Ne postoje tu sustavi zbog samih sebe, već zbog ljudi i dobrobiti svih.
Ako postoji sustav gdje netko može završiti na cesti, znači da treba mijenjati taj sustav. U mnogim kapitalističkim zemljama, koje su usto i socijalne, kao recimo Njemačka, Austrija, pa i Slovenija, ovakve stvari se ne dešavaju kao kod nas.
Ako ne vjeruješ meni, pitaj Kolakušića, koji je za razliku od tebe sudac, znači završio je neke fakultete i ima, opet za razliku od tebe, iskustvo kako ovaj nehumani sustav, koji ti tako žustro braniš, funkcionira.

Hannah Arendt je govorila upravo o tebi, a ako se trebaš pravdati nekome zbog karakternog deficita, to možeš samo samome sebi, no ne trebaš i meni. Mene nije briga. Ti potvrđuješ pravilo o kojemu sam pričao i zato mi je drago da si se odazvao da svi ljudi vide na primjeru kako to banalnost zla točno funkcionira.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:46   #53
ne trebam se pravdati nikome, najmanje nekome kao sto si ti i tebi slicni
i ne moram pitati nikoga, primjera uzivo ima sasvim dovoljno ovih o kojima ja pricam
ovih o kojima ti trkeljas, s druge strane, hmmmm ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:09   #54
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Za svjesnost o tome kako svijet funkcionira treba imati i intelekt. Treba također imati i neko znanje o sociologiji i ljudskoj prirodi. Pomalo podbacuješ na nekim poljima.
Ti podbacuješ, jer baš sa tim znanjem ne možeš tvrditi ono što ti tvrdiš.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Već u prvoj rečenici kako se "društvo neće promijeniti" strpao si ljudski rod u doba kada smo bili još majmuni. Robovlasništva više nema. Inkvizicije više nema.
Tako je, a atomska bomba? Nema inkvizicije koja rasteže ljude na spravama za mučenje ali ima pokolja čitava dva grada unutar jedne minute.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Postoji nešto što se zove evolucija, a ako ti smatraš da nisi dio nje, onda si uzmi vremeplov i vrati se u svoje doba. Popni se na drvo i arlauči s njega, a drugog pavijana lupaj kamenom po glavi.
Nema potrebe da on to radi jer to radi civilizirani svijet u svakom trenutku. Evo kolikoi "kamenja" su po lubanjama djece pobacali krema civilizacije Amerikanci.

Drugo, nemaš pojma o evoluciji. Evolucija ne kaže da smo nastali od majmuna.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Upravo su svijet mijenjali uvijek oni koji su se opirali sustavu. Sustav je promijenjen bezbroj puta
tako je, i to u 99,99 posto slučaja ognjem i mačem. A onda kada to nije bilo tako ..ne znam, u industrijskoj revoluciji i izumima tada..onda su pak ti izumi korišteni od opet kreme evoluirane civilizacije za najgora zvjerstva i krvoločštva.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
a ovakvi kao ti, koji uvijek u svakom sustavu misle da se ništa ne može promijeniti, su uvijek bili žrtve onoga na što su ih trenirali od rođenja.
Ovime pak ti pokazuješ niži evolucijski stupanj (i to baš onaj biološki) u ophođenju sa ljudima.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Kolakušić recimo nastoji nešto promijeniti na dobrobit svih nas.
To ćemo tek vidjeti na djelima. i o Sanaderu se govorilo kao o mesiji.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ti s druge strane, kao i mnogi građani samo želiš ići linijom manjeg otpora i dokazivati neki Darwinizam koji uopće ne postoji u obliku koji si popušio.
To da ne postoji baš u tom obliku ćeš dokazati samome sebi kada jednog jedinog beskućnika (i to ne ljenjivca nekog, nego poštenog beskućnika) useliš kod sebe doma, opereš ga i hraniš dok se ne snađe.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Odmalena preko 80% djece koja još ne mogu niti govoriti ima usađenu empatiju i to je dokazano znanstveno preko pokusa.
Mnoge životinje će spašavati ne samo svoju vrstu, već i druge vrste. Mnoge životinje poput dupina spašavaju ljude jako često, no nemaju od toga nikakvu korist.

Empatija je nešto što je usađeno u čovjeka kao i u sve druge razvijenije oblike života. Zbog toga ljudski rod i opstaje. Ne zbog žderanja nekog drugog.
Ono što ti promoviraš je psihopatija za koju se zna da je bolest mozga kojemu nisu upaljene sve lampice u prednjem dijelu.
usađena nam je empatija kao i mnogim drugim životinjskim vrstama jer je evolucijski to nekada biloo korisno za egoistično preživljavanje. Ako ne sad onda je nekad bilo korisno i ostalo je do danas. Moram reći da živa pojma nemaš o evoluciji.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ono što ti promoviraš je psihopatija za koju se zna da je bolest mozga kojemu nisu upaljene sve lampice u prednjem dijelu.
Eto, i ti nekoga uspoređuješ sa pavijanom.

ne radi se o promoviranju već realnom gledanju na realnost. Možemo i mi staviti ružičaste naočale kao i ti. Ali ja bar to ostavljem za neke romantičarske situacije. Sada govorimo o činjenicama a ne Crvenkapici jebote!

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Naravno, možemo katkada nešto svesti i na plemena, no postoje plemena koja nemaju pojam "moje" jer se ništa ne posjeduje, već je sve zajedničko. Kada jedan jede, jedu i ostali. To je isto ljudska priroda.
Tako je, ali to je zato u "tim nekim" plemenima jer su opet okolnosti dovele do toga a ne zato jer su oni tako divni i dobri ljudi. A opet, pitanje je šta se dešava kada se "ugasi svijetlo".

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ljudska priroda nije na silu izbaciti nekoga iz doma i pustiti ga da umre. To je samo nehumani dio trenutnog sustava koji medokriteti i ini idioti bez mozga prihvaćaju normalnim.
Ljudska priroda je upravo to boldano. A ono što ga u tome priječi jesu barem dva razloga.

1) policijski pendek
2)superego kao dio psihe koji je opet ugrađivan zbog ovoga prvoga a ne zbog slatke dobrote.

A ako si mislio na deložacije, ja ću se useliti kod tebe doma bez tvoje dozvole. kako? Pa sa batinašima nekim. i onda kada pozoveš policiju da me izbaci ja ću pozvati Živi zid da me brani.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Informiraj se malo o stvarnoj ljudskoj prirodi, a ne prodaj mi tu te srednjoškolske mačo fore bazirane na svim izmišljenim floskulama.
Ti se infomiraj i to čisto osnovnim znanjem. A ne nekim crvenkapica crvenkarica pričama.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:21   #55
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
..a s obzirom kako vec postoje rezultati eksperimenta zvanog socijalizam i na drzavnim nivoima, otsaje nam samo rpisjetiti se one o pojmu za ljud ekoji stalno ponavljaju isti postupak i nadaju se drugacijim rezultatima

a takvima ja nisam drug, pa prema tome...
Tu se jedino ne slažem djelomično, jer ako su se pokazali lošima mnogi socijalizmi koji su postojali, to ne znači da je socijalizam loš sam po sebi. Mislim da je socijalizam najbolji sistem, ali da se čvrsto regulira da se nekakve besposličarske parazite spriječi da na tuđoj grbači žive. Dakle, svi moraju raditi.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:37   #56
los je upravo u tome jer ljudima uzima motivaciju, pa od losih radi dobre, a od dobrih budale koje grbe i za sebe i za lose
sljedeca losa stvar je kaj to isto radi i s odgovornosti
ja nisam pobornik tvrdog kapitalizma u kojem se radi bilo kaj 16 sati na dan samo da se ne crkne od gladi i smatram da je moguce psotaviti stvari na nacin koji bi bio kombinacija najboljeg od svega kaj danas poznajemo
ali to najbolje sigurno nije uravnilovka i sigurno nije zaljenje onih koji se neodgovorno i vlastitom odlukom naglavacke bace u kantu govana
nesto najblize postenom po meni bi bilo startanje s jednakih starnih pozicija, pa onda neka s esvatko nade i snade kako zna i za svoj racun
i to ne bi iskljucivalo socijalnu komponentu drzave, ali bi ta komponenta bila sa svijesti kako to kosta one koji su produktivni i bila bi usmjerena na minimum pomoci u davanjima i maksimum pomoci u nalazenju posla i osposobljavanju jedinke da se sama brine za sebe i svoje potrebe
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:40   #57
Dobro, ovdje je to off-topic. Ovdje je bitno argumentima zapušiti usta ovome koji govori da smo evoluirali od pavijana..a koristi pavijanske metode razgovora.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:41   #58
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Ti podbacuješ, jer baš sa tim znanjem ne možeš tvrditi ono što ti tvrdiš.

Upravo mogu, a kasnije sam u istom postu i elaborirao

Quote:
Tako je, a atomska bomba? Nema inkvizicije koja rasteže ljude na spravama za mučenje ali ima pokolja čitava dva grada unutar jedne minute.
atomska bomba? Pratim medije od rođenja i još nijedna nije pala otad. Aha.. misliš na onu otprije više od 70 godina. I pogledaj koliko se društvo od tog trena promijenilo. Postoji čak nešto što se zauzima i za osobna ljudska prava danas, dok je nekada čovjek bio samo kmet. Još uvijek smo, no evolucija čini svoje.

Quote:
Nema potrebe da on to radi jer to radi civilizirani svijet u svakom trenutku. Evo kolikoi "kamenja" su po lubanjama djece pobacali krema civilizacije Amerikanci.
Tko je rekao da su Ameri krema civilizacije? Ovo sada u Hr sa sve češćim izbacivanjem ljudi na ulice je po američkom principu, pa upravo u tome i jest problem.

Quote:
Drugo, nemaš pojma o evoluciji. Evolucija ne kaže da smo nastali od majmuna.
Nisam nigdje rekao da je čovjek nastao od majmuna, već se sam sugovornik strpao na taj nivo, pa sam se slikovito izrazio. Netko pametan bi shvatio to, umjesto da se osvrće na nebitne stvari.

Quote:
tako je, i to u 99,99 posto slučaja ognjem i mačem. A onda kada to nije bilo tako ..ne znam, u industrijskoj revoluciji i izumima tada..onda su pak ti izumi korišteni od opet kreme evoluirane civilizacije za najgora zvjerstva i krvoločštva.
Opet si u srednjem vijeku? Da, revolucije su često bile krvave kada se trebalo svrgnuti loše sustave. Katkada je na žalost to jedini način, no ne negira evoluciju čovjeka, o kojoj eto, Vi gospodine, znate tako jako puno.

Quote:
Ovime pak ti pokazuješ niži evolucijski stupanj (i to baš onaj biološki) u ophođenju sa ljudima.
Bio sam sasvim pristojan. Jesi ikada recimo svinju nazvao nekim drugim nazivom samo zato jer pojam 'svinja' kod ljudi znači nešto negativno? Možda labudom? Na sasvim lijep način sam mu rekao pod što njegov mentalni sklop spada.

Quote:
To ćemo tek vidjeti na djelima. i o Sanaderu se govorilo kao o mesiji.
Vjerujem da si i glasao za njega prije nego si se uvjerio u njegov karakter. Ja recimo odmah osjetim kakav je tko.

Quote:
To da ne postoji baš u tom obliku ćeš dokazati samome sebi kada jednog jedinog beskućnika 8i to ne ljenjivca nekog, nego poštenog beskućnika) useliš kod sebe doma, opereš ga i hraniš dok se ne snađe.
To je dužnost sistema, a ne pojedinaca. Zato treba u ljudima pobuditi humanost koja je u njima. Ljudi prihvaćaju ovaj sistem iz straha i iz glupih uvjerenja da sustav ne može biti drugačiji. Da imam mogućnost, pobrinuo bih se za sve beskućnike. U SAD-u primjerice možeš završiti u zatvoru samo ako u javnosti hraniš beskućnike. Da li je to sustav koji želiš? Pa naravno.

Quote:
usađena nam je empatija kao i mnogim drugim životinjskim vrstama jer je evolucijski to nekada biloo korisno za egoistično preživljavanje. Ako ne sad onda je nekad bilo korisno i ostalo je do danas. Moram reći da živa pojma nemaš o evoluciji.
Ljudi nisu egoistični na tuđu štetu zato jer sebe vole, već iz straha, kompleksa i jer se ne vole nimalo. Mnogi ljudi pomažu drugim ljudima financijski, pa i na mnoge druge načine, a nemaju zbog toga nikakve osobne koristi.
Jednom sam kupio nešto u pekari i prodavačica mi je od 100 kn uzvratila 100 kn nazad u sitnome. Kada sam skužio da nešto ne štima, već sam otišao dosta dalje, prebrojao sam sve svoje novce i vratio se nakon 5 minuta i dao joj tih 10 kn. Znaš zašto? Iz jednostavnog razloga jer nisam htio da mora iz svog džepa davati tih 10 kn ili da najebe na još gori način. Ja nisam osobno imao nikakve koristi od toga. Htjela me ponuditi nakon toga i kavom i odbio sam, okrenuo se i otišao.
Reci mi, iz kojeg egoizma sam to učinio? Učinio sam ono za što sam znao da je ispravno napraviti prema drugom ljudskom biću. Ti to ne bi učinio jer da to učiniš smatrao bi se budalom. Ako želiš mijenjati svijet na bolje, to su mali koraci koje možeš učiniti da svima bude dobro. Ali da bi to mogao započeti, moraš prvo voljeti i samoga sebe.

Quote:
Eto, i ti nekoga uspoređuješ sa pavijanom.
Sve rečeno o psihopatiji je istina. Ako imaš protuargment, daj ga.

Quote:
ne radi se o promoviranju već realnom gledanju na realnost. Možemo i mi staviti ružičaste naočale kao i ti. Ali ja bar to ostavljem za neke romantičarske situacije. Sada govorimo o činjenicama a ne Crvenkapici jebote!
Iz čega zaključuješ da ja stavljam ružičaste naočale? Ako smatram sustav nemoralnim kao i ponašanje ljudi koji ga prihvaćaju, onda sam očito jebeno pesimističan i to čak više od onih koji smatraju izbacivanjem ljudi na cestu nečim prihvatljivim.
Oni koji su se usudili nešto mijenjati, ti su nešto i promijenili. Ostali su samo meketali kako im je lijepo biti kmet i jesti govna.

Quote:
Tako je, ali to je zato u "tim nekim" plemenima jer su opet okolnosti dovele do toga a ne zato jer su oni tako divni i dobri ljudi. A opet, pitanje je šta se dešava kada se "ugasi svijetlo".
Zaključuješ napamet, a za to nemaš nikakvog dokaza. Nitko nije bio ostavljen iza i svi su sve radili zajedno zato jer svi mi i jesmo jedno te isti organizam. Ta plemena su to znala. Djelovali su kao kolektiv i kao jedan. Današnji kapitalizam po američkom sistemu je zato nehuman i neprirodan jer negira pravu ljudsku prirodu gdje svi pomažu jedni drugima.

Quote:
Ljudska priroda je upravo to boldano. A ono što ga u tome priječi jesu barem dva razloga.

1) policijski pendek
2)superego kao dio psihe koji je opet ugrađivan zbog ovoga prvoga a ne zbog slatke dobrote.
Dobro da si kao i ZgSash dokazao još jednom uspješno pojam banalnosti zla.

Quote:
A ako si mislio na deložacije, ja ću se useliti kod tebe doma bez tvoje dozvole. kako? Pa sa batinašima nekim. i onda kada pozoveš policiju da me izbaci ja ću pozvati Živi zid da me brani.
Ajme koliko ga trkeljaš

Quote:
Ti se infomiraj i to čisto osnovnim znanjem. A ne nekim crvenkapica crvenkarica pričama.
Moram ti priznati da sam eto odlučio odgovoriti ti na sve ovo iako moram priznati da je ovo jedan od rjeđih trenutaka da mi netko ide trančirati kvotanjem post samo da natrkelja gomilu lobotomizirajućih i nesuvislih bedastoća koje je pritom vjerojatno u svojoj glavi doživio "snažnim argumentima".
Sve što si ovdje nalupao je moram priznati jedan od najsnažnijih primjera besmislenog lupetanja do sada na forumu.
Sve što si kvotao je rezultiralo uglavnom sasvim nevezanim i infantilnim odgovorima, no unatoč tome dovoljno si bio hrabar da pokažeš "kapacitete argumentiranja" bez imalo ustručavanja.
Svaka čast
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:44   #59
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Dobro, ovdje je to off-topic. Ovdje je bitno argumentima zapušiti usta ovome koji govori da smo evoluirali od pavijana..a koristi pavijanske metode razgovora.
To što netko rezonira kao pavijan, ne znači da sam rekao da smo evoluirali od pavijana. Ti osim što pokazuješ elementarni manjak ikakvog znanja i logike si sasvim dovoljan i samome sebi da si "zapušiš" usta. U tome ti čak nitko ne treba niti pomoći.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:48   #60
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Tu se jedino ne slažem djelomično, jer ako su se pokazali lošima mnogi socijalizmi koji su postojali, to ne znači da je socijalizam loš sam po sebi. Mislim da je socijalizam najbolji sistem, ali da se čvrsto regulira da se nekakve besposličarske parazite spriječi da na tuđoj grbači žive. Dakle, svi moraju raditi.
A bolesne, invalidne i ine ćemo pojesti, je li tako?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.