Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2011., 23:47   #1
Sumnja na pervazivni razvojni poremećaj - kada se zabrinuti?

Molim pomoć vas upućenih - imam nećaka, 15 mu je mjeseci. Naizgled potpuno zdrav dječak, no kopka me što od rođenja ne gleda u oči, izbjegava pogled oči u oči, kad ga pogledaš, brzo skrene pogled. Puže sve u 16, još nije prohodao iako mislim da može jer stoji na nogama ali nekako mu je draže puzanje. Ne govori osim svojim nerazumljivim jezikom. Kad se nađemo za vikend kod staraca, mali odmah otpuže na pod i igra se sam, ne doživljava nikoga osim tate i mame. Uglavnom baca kocke i sve čega se dočepa. Imam kćerkicu od 2,5 godine i drugu od 9 mjeseci i zato me toliko i brine njegovo ponašanje jer je skroz drugačiji - ne mogu uspostaviti nikakvu bliskost s njim jer se neda pomaziti, ako ga podignem urla i protestira, isto je i s bakom i dedom, jednostavno nikoga ne doživljava. Kad mu treba promijeniti pelenu, poludi. Inače, doma je vele ko bubica, isto se sam zaigra i užasno voli gledati vcrtiće na onom baby tv-u (čak je i pomalo ovisan o tome, kažu da ih gleda kao hipnotiziran) i tamo ga baka i deda čak mogu pričuvati ali da ostane s njima kod njih - nema šanse. Čim se tata udalji iz vidokruga, počne cviljenje i potraga za njim. Sto puta ga zovnem imenom i on se uopće ne odazove, jednostavno kao da NE DOŽIVLJAVA ni mene, ni baku, ni djeda...Često cendra bez pravog (vidljivog) razloga, kako ne priča još ne može ni reći što ga muči...Ka dse zaigra zna se smijati ili ga netko nasmijava npr. ponavljanjem neke banalne radnje. Brat ga često zna onako 'bacati' u zrak i okretati i to ga isto tako nasmije ali nekako mi fali da me pogleda i nasmije mi se kad ga pozdravim i zagrim, umjesto da negodujući okreće glavu od mene svaki put.Užasno sam zabrinuta, i moji starci vide da nešto nije OK jer su moje maličke skroz drugačije - vole se maziti, od kad su se rodile obožavaju proučavati sugovornika i komunicireaju sa svima na sve moguće načine, dok je on potpuno asocijalan i osim roditelja nikome ne da da mu se približi previše. Molim vas savjet - kome ga odvesti da ga pregleda i kako to uopće da predložim bratu? On ne vidi nikakav problem. Ja se nadam da ga ni nema, ali htjela bih biti sigurna da je sve OK, a da ne povrijedim bratove osjećaje ako mu bilo što natuknem. Malac uskoro kreće u vrtić pa ćemo vidjeti kako će se prilagoditi. Ljudi koji imate neka saznanja i iskustva, pliz savjet i trebam li brinuti?
doubletrouble is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 01:17   #2
mislim da dramiš.
Ako komunicira s roditeljima, znači da je sve ok.. I kakva crna socijalizacija sa 15 mj.
Tvoja djeca su drugačija, naravno pa nije svako dijete isto.

U većini opisa sam prepoznala svoje dijete, ako ga netko ne zanima, tj, ako nije dovoljno blizak s nekom osobom, on tu osobu stavlja na ignore. Čak niti ne pogleda u tu osobu. Sa bliskim osobama i prijateljima je totalno druga priča.
Takvo dijete.. valjda imamo sreću što nas nitko nije uputio dječjem psihologu

Ne stvarno, sa tvojim nećakom je sve u redu i što više stvarate pritisak na njega da vam se otvori samo ćete pogoršati.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 06:00   #3
i moja nećakinja je bila takvo nekakvo dijete, dok je istovremeno moja bila ovako kao tvoje. Sestrina se nije dala pomazit, skretala pogled, dugo nije pričala, uopće nikakva komunikacija, dok su moje bile potpuno drugačije. Sad obje imaju 2 g i par mjeseci i nije niš nenormalno, osim što sestrina i dalje nije tako komunikativna i privržena kao moja, ali svi smo različiti...
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 08:07   #4
I moja nećakinja je bila takva, kao dijete od tvog brata. Ja još tad nisam imala dijete, ali mi je ipak bilo malo čudno kako se ponaša.
Sad ima 4 godine i skroz je drugačija - vesela, brbljava, glavni animator u društvu, tj. sasvim drugačije dijete.

Ne brini, mislim da je sve, maleni je jednostavno u nekom svom svijetu. I nemojte ga za Boga miloga vući po doktorima!
__________________
26.07.2009. & 8.10.2013. :-) <3
... Tko nije drvo razumio prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio i shvatit će kad - tad da ne zna što je hlad...
mišolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 08:52   #5
Quote:
doubletrouble kaže: Pogledaj post
Molim pomoć vas upućenih - imam nećaka, 15 mu je mjeseci. Naizgled potpuno zdrav dječak, no kopka me što od rođenja ne gleda u oči, izbjegava pogled oči u oči, kad ga pogledaš, brzo skrene pogled. Puže sve u 16, još nije prohodao iako mislim da može jer stoji na nogama ali nekako mu je draže puzanje. Ne govori osim svojim nerazumljivim jezikom. Kad se nađemo za vikend kod staraca, mali odmah otpuže na pod i igra se sam, ne doživljava nikoga osim tate i mame. Uglavnom baca kocke i sve čega se dočepa. Imam kćerkicu od 2,5 godine i drugu od 9 mjeseci i zato me toliko i brine njegovo ponašanje jer je skroz drugačiji - ne mogu uspostaviti nikakvu bliskost s njim jer se neda pomaziti, ako ga podignem urla i protestira, isto je i s bakom i dedom, jednostavno nikoga ne doživljava. Kad mu treba promijeniti pelenu, poludi. Inače, doma je vele ko bubica, isto se sam zaigra i užasno voli gledati vcrtiće na onom baby tv-u (čak je i pomalo ovisan o tome, kažu da ih gleda kao hipnotiziran) i tamo ga baka i deda čak mogu pričuvati ali da ostane s njima kod njih - nema šanse. Čim se tata udalji iz vidokruga, počne cviljenje i potraga za njim. Sto puta ga zovnem imenom i on se uopće ne odazove, jednostavno kao da NE DOŽIVLJAVA ni mene, ni baku, ni djeda...Često cendra bez pravog (vidljivog) razloga, kako ne priča još ne može ni reći što ga muči...Ka dse zaigra zna se smijati ili ga netko nasmijava npr. ponavljanjem neke banalne radnje. Brat ga često zna onako 'bacati' u zrak i okretati i to ga isto tako nasmije ali nekako mi fali da me pogleda i nasmije mi se kad ga pozdravim i zagrim, umjesto da negodujući okreće glavu od mene svaki put.Užasno sam zabrinuta, i moji starci vide da nešto nije OK jer su moje maličke skroz drugačije - vole se maziti, od kad su se rodile obožavaju proučavati sugovornika i komunicireaju sa svima na sve moguće načine, dok je on potpuno asocijalan i osim roditelja nikome ne da da mu se približi previše. Molim vas savjet - kome ga odvesti da ga pregleda i kako to uopće da predložim bratu? On ne vidi nikakav problem. Ja se nadam da ga ni nema, ali htjela bih biti sigurna da je sve OK, a da ne povrijedim bratove osjećaje ako mu bilo što natuknem. Malac uskoro kreće u vrtić pa ćemo vidjeti kako će se prilagoditi. Ljudi koji imate neka saznanja i iskustva, pliz savjet i trebam li brinuti?
ukoliko nece gledati nekoga u oči i ne odazivati se na svoje ime, i komunicirati s okolinom u dobi od 3 g na dalje...onda ga odvedite doktoru jer su to znakovi autizma, mislim da je too much prerano o tome govoriti u dobi od 15 mj.
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 09:06   #6
15 mjeseci i ne gleda ljude u oči?



lol. sory, al fakat...

moj osobni savjet je da se ne namećeš djetetu pretjerano.
stvari će sjesti na svoje mjesto kad sjednu.

a o nekakvim problemima unutar tog "socijalnog" konteksta se teško može pričati prije djetetove treće-četvrte godine.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 09:10   #7
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
ukoliko nece gledati nekoga u oči i ne odazivati se na svoje ime, i komunicirati s okolinom u dobi od 3 g na dalje...onda ga odvedite doktoru jer su to znakovi autizma, mislim da je too much prerano o tome govoriti u dobi od 15 mj.


u slučaju klasičnog autizma ne bi gledao u oči nikoga ni komunicirao uopće a kamoli se smijao a to čini s roditeljima. meni se čini da je samo malo povučena beba. hipnotizirano promatranje tv-a je nekako karakteristično za većinu beba a i stereotipije baš ne možeš uočiti u toj dobi jer su ionako još uvijek očarani ponavljajućim ponašanjima.


doubletrouble a koliko vremena vi provodite s njim? Baš znaš da ne komunicira ni s kim osim s roditeljima?
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 09:46   #8
mozda te u stvari smeta sto ne zeli komunicirati sa tobom, moja najstarija je imala slichno ponashanje, jednostavno je stavljala ljude na "ignor" ako njoj nisu pasali...naravno kad se stavi chlana obitelji na ignore da se onda to puno vishe primjeti, poput tetke ili recimo u nashem sluchaju i tetkino djete.Koje je onda pravilo frku jer je godinu mladja nece pratiti i slushati sve naredbe tokom igre, te je ne moze izmanipulirati kako je ova htjela, i onda moja sjedne na pod i uhvati se igrati sama, a ova druga pizdi i plache jer joj ova dala odbijenicu.

josh bih dodala, da ne silish na nekakav prisni odnos ako to djete ochigledno nece, pusti je da sama dodje k tebi. distanciraj se malo.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 09:55   #9
Šta ste je odma napale da dramatizira?!
Žena ima dvije curice i iz vlastitog iskustva mali joj se učinio čudan i ne želi ostati prekriženih ruku.
Nije ona dječiji psiholog, a vjerujem ni vi, pa da zna što je normalno a što nije, a osim toga i sama sumnja i zato je ovorila temu na forumu.
Ima ih puno blesavijih.
Iz mog iskustva, moje cure i bebe oko mene i meni je mali iz njenog posta čudan i da je moj nećak i ja bi se zabrinula. A da je susjedovo dijete ili dijete nekoga na forumu i ja bi rekla da drami bez veze.
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:08   #10
napisala sam mišljenje na temi autizam
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:03   #11
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
ukoliko nece gledati nekoga u oči i ne odazivati se na svoje ime, i komunicirati s okolinom u dobi od 3 g na dalje...onda ga odvedite doktoru jer su to znakovi autizma, mislim da je too much prerano o tome govoriti u dobi od 15 mj.
onda je moj autističan, mislim helou..
Ne komunicira s nepoznatima, niti ih ne pogleda kad mu se obrate.. Sa poznanicima slično.
Ne postoji ništa drugo osim autizma, valjda.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:37   #12
mislim da ne dramatiziram jer mu želim sve najbolje. Naravno da ga ne 'silim' na kontakt - kao ni baka i deda uostalom, jer je očigledno da nas ne šljivi ni pol posto. Ali koliko sam primijetila ne gleda u oči ni mamu ni tatu. I to od rođenja. To mi je oduvijek bilo čudno - pa bebe obožavaju gledati u druga lica, proučavati ih, dirati, brbljati s njima, čak i s neznancima dok su još mali i dok ne postanu 'svojeglavi' (i moja mala od 2,5 normalno me zna ignorirati kad joj ne paše što joj govorim ali to je sasvim druga priča). A on to nikad nije, nikad nije gledao u lice nikome i to me zbunjuje. Pa ako već tako mala beba može biti tako povučena i sramežljiva, super. Ali mi je i dalje to čudno. Osim toga, mislim da ako nešto nije ok, bolje je to ustanoviti što ranije nego čekati tri godine da se dijete socijalizira?! Inače vidimo se svaki tjedan bar jedanput, cijeli dan smo svi skupa, i cijeli dan je ista priča. On, sam puže i igra se na podu. Kao da je sam na svijetu. No, kao što rekoh, još malo pa kreće u vrtić pa ćemo vidjeti. Probat ću malo manje razmišljati, što je teško jer gledam ove svoje dvije koje su dijametralna suprotnost pa me valjda zato to i muči toliko. Hvala svima na odgovorima.
doubletrouble is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:43   #13
osobno mislim da je glavni problem u tome što se dijete ne odaziva na vlastito ime. to je po meni zabrinjavajuće. nadalje, razumije li dijete roditelje npr. sitne stvari kao kad ga pitaš gdje imaš oko? dijete uglavnom prstom pokaže. a sve ovo ostalo ne mora značiti ništa jer neka djeca naprosto ne žele da ih netko drugi dira ili gleda. neka djeca nisu toliko znatiželjna i dovoljna su sama sebi. i još nešto... napisala si da dijete baca kocke... autisti sve spremaju po svojoj nekoj šabloni, oni ništa ne bacaju.
ali s druge strane ako roditelji ne vide problem ti ne možeš napraviti ništa osim razgovarati s njima.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 16:32   #14
nama su rekli na goljaku da je bitno da u tom uzrastu svaćaju jednostavne zahtjeve, npr. donesi loptu, daj mi vodu itd. ako ne razumije trebalo bi se posavjetovati sa pedijatrom i odvesti specijalisti na kontrolu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 16:46   #15
i moj nećak je bio takav, pola familije sumnjalo na autizam, tupili sestri da je sigurno to to.
niš ga nije zanimalo osim mame i tate, samo su ga autići zanimali ali samo kotači, niš drugo.
s nikim nije komunicirao, svakoga se bojao, plakao, nedaj bože fešte neke, slavljenje rođenjdana, više ljudi. on plače, vrišti cijelo vrijeme...
a onda je krenuo u vrtić i sve super. sad je klinac 2 i pol godine, odličan je, super priča,
e da, nije ni pričao dugo. sad lijepo izgovara r, broji do 10. sve ga zanima, svukud može, svi ga čuvamo, voli se mazit, ma sve će to bit super.
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 17:28   #16
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
onda je moj autističan, mislim helou..
Ne komunicira s nepoznatima, niti ih ne pogleda kad mu se obrate.. Sa poznanicima slično.
Ne postoji ništa drugo osim autizma, valjda.
zeno tipični znakovi autizma su,
ne odazivanje na ime
izbjegavanje kontakta očima
nekomuniciranje
ponavljanje jednih te istih radnji u nedogled,tipa opsjednutost predmetima koji se vrte...

a ti znakovi se pronalaze i kod djece od 5 godina, ja ne govorim o bebi od 15 mj gdje je još nepotrebno sumnjati u tako nešto

ja bi se jako zabrinula da mi se dijete u dobi od cca 4-5 godina tako ponaša

ne kuzim gdje si se u ovom našla
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 17:36   #17
eto tak je moj nećak bio nizašta zainteresiran osim za mamu tatu, reklame i kotače.
a na ime se također nije odazivao.
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 18:04   #18
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
zeno tipični znakovi autizma su,
ne odazivanje na ime
izbjegavanje kontakta očima
nekomuniciranje
ponavljanje jednih te istih radnji u nedogled,tipa opsjednutost predmetima koji se vrte...

a ti znakovi se pronalaze i kod djece od 5 godina, ja ne govorim o bebi od 15 mj gdje je još nepotrebno sumnjati u tako nešto

ja bi se jako zabrinula da mi se dijete u dobi od cca 4-5 godina tako ponaša

ne kuzim gdje si se u ovom našla
ne znam na što aludiraš kad kažeš izbjegavanje kontakta očima. Ja pričam o neznancima, dakle, moj sa neznancima neće ostvariti kontakt očima.. Osim ako mu ta osoba nije odmah sjela.

Ne znam, možda sam preležerna, ali u njegovom ponašanju me nije to zabrinulo. Iz razloga što je on povučenije dijete, teško se otvara.
On se igra s vršnjacima i komunicira, ali recimo, čim dođe više djece koju on ne poznaje, lagano se povlači.
I sad ne znam, možda bi se stvarno trebala posavjetovati sa stručnom osobom.

Evo, primjer. Idem s posla, mm me pokupi i usput prebaci jednu kolegicu koju mali prvi put vidi. Ona uđe u auto i javi mu se, on ništa. Kad je izašla iz auta, pokazao je interes za nju, ppita me kako se zove i je'l ona radi samnom,.
Ja bih prije rekla da je ta zatvorenost kod njega u pitanju

Zadnje uređivanje pink5 : 07.09.2011. at 18:09.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 18:14   #19
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
ne znam na što aludiraš kad kažeš izbjegavanje kontakta očima. Ja pričam o neznancima, dakle, moj sa neznancima neće ostvariti kontakt očima.. Osim ako mu ta osoba nije odmah sjela.

Ne znam, možda sam preležerna, ali u njegovom ponašanju me nije to zabrinulo. Iz razloga što je on povučenije dijete, teško se otvara.
On se igra s vršnjacima i komunicira, ali recimo, čim dođe više djece koju on ne poznaje, lagano se povlači.
I sad ne znam, možda bi se stvarno trebala posavjetovati sa stručnom osobom.

Evo, primjer. Idem s posla, mm me pokupi i usput prebaci jednu kolegicu koju mali prvi put vidi. Ona uđe u auto i javi mu se, on ništa. Kad je izašla iz auta, pokazao je interes za nju, ppita me kako se zove i je'l ona radi samnom,.
Ja bih prije rekla da je ta zatvorenost kod njega u pitanju
bitno je da li ga ostvaruje sa ukućanima/ obitelji... bar u toj dobi. po opisu je tvoj očoto povučeno dijete i to je to.
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 21:56   #20
Quote:
morfin@ kaže: Pogledaj post
bitno je da li ga ostvaruje sa ukućanima/ obitelji... bar u toj dobi. po opisu je tvoj očoto povučeno dijete i to je to.
da, o tome se radi. A vidim da autoričnin nećak ostvaruje kontakte sa roditeljima i mislim da tu ne bi trebalo biti razloga za brigu.

I da bi zapravo svako forsiranje djeteta da postane otvorenije izazvalo kontraefekt.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.