Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2007., 02:19   #1
Rodbinske veze i koljena

Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?

Zadnje uređivanje colbert : 03.01.2011. at 20:02.
Budala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 02:42   #2
Quote:
Budala kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?
Braća i sestre su 0 koljeno.
__________________
Negdje u meni tvoj je znak
J, I U!
VirtualBaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 05:16   #3
Prvo koljeno su mama i tata u odnosu prema sinu/kćeri. Drugo koljeno su braća i sestre. Treće prvi rođaci. Ja mislim A i imas vise klasifikacija


dr.kronja
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 11:15   #4
bratić i sestrična su prvo koljeno (dakle oni čiji su roditelji braća, sestre ili brat i sestra ), njihova djeca su 2. koljeno... Od 4. koljena nadalje je po bapskim pričama dozvoljena ženidba, a od 6. više niste rod (ako je vjerovat mojim seoskim babama)
Fleur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 15:05   #5
Braća i sestre, majka, otac, bake i djedovi su neposredna rodbina tj. obitelj.
Tetke, ujaci, stričevi, strine, bratići i sestrične su 1. koljeno.
Bratići i sestrične od roditelja (djeca braće i sestara od baka i djedova), i njihova djeca su 2. koljeno.
Bratići i sestrične od baka i djedova (djeca braće i sestara prabaka i pradjedova), njihova djeca, i njihove unuke i unuci su 3. koljeno.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:05   #6
Quote:
Budala kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?

brat i sestra su rođaci u 2 stupnju, računa se kolko poroda tolko stupnjeva!
mišura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:14   #7
Quote:
mišura kaže: Pogledaj post
brat i sestra su rođaci u 2 stupnju, računa se kolko poroda tolko stupnjeva!
? Nisam baš siguran. Da su brat i sestra rođaci u drugom stupnju, čak ne ni prvom?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:43   #8
o jebovas nepismene.

bratić/sestrična ti je rod u prvom koljenu. računaj dalje. dakle dijete roditeljevog bratića/sestrične je drugo koljeno. njegovo dijete je treće. njegovo dijete je četvrto.

da bi ti neko bio rod u trećem koljenu, vaše prababe moraju bit sestrične.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:45   #9
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
? Nisam baš siguran. Da su brat i sestra rođaci u drugom stupnju, čak ne ni prvom?
a ko ne vjeruje nek malo prosurfa internetom, inače bratići i sestrične su rođaci u 4. stupnju, brak je dozvoljen od petog nadalje, što u praksi znači da bi se moj unuk i unuka od mog brata/sestre mogli vjenčati, ili moj sin i kčer od moje sestre/brata također.
mišura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:46   #10
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
o jebovas nepismene.

bratić/sestrična ti je rod u prvom koljenu. računaj dalje. dakle dijete roditeljevog bratića/sestrične je drugo koljeno. njegovo dijete je treće. njegovo dijete je četvrto.

da bi ti neko bio rod u trećem koljenu, vaše prababe moraju bit sestrične.
Baš po tome što si rekao ispada: kad su baka i djed isti, to je prvo koljeno, kad su bake i djedovi braća i sestre (dakle prabaka i pradjed isti) to je durgo koljeno, a kad su bake i djedovi bratići i sestrične a prabake i pradjedovi sestre ili braća (a ne sestrične) to je treće koljeno. A kad su prabake i pradjedovi bratići ili sestrične to je onda već četvrto. Ako se slažemo da su bratić i sestrična rod u prvom koljenu?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:46   #11
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
o jebovas nepismene.

bratić/sestrična ti je rod u prvom koljenu. računaj dalje. dakle dijete roditeljevog bratića/sestrične je drugo koljeno. njegovo dijete je treće. njegovo dijete je četvrto.

da bi ti neko bio rod u trećem koljenu, vaše prababe moraju bit sestrične.
kaj je najbolje imaš 2 računanja, ovo tvoje je 'narodno' kako svaka baba u nekom selu računa

ali ono vatikansko, za odobravanja brakova, ide da su brat i sestra 1. koljeno, bratić i sestrična 2. kojeljno itd.
a dopuštaju vjenčavanje između onik koji su 5. koljeno, dakle jedno manje od onog 'narodnog'
__________________
fensi šmensi
messed_up is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 01:48   #12
Quote:
Budala kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?
Pod koje slovo ovo spada?
Malina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:31   #13
ej... imam problem. naime, ja i bratić moga tate neodoljivo se međusobno privlačimo. al me muči to kaj smo rod. koje je to koljeno, dovraga?
stvarno bih htjela biti s njim (ne veza,nego onako, tu i tamo avantura, brija) , al se bojim da mi savjest ne bi bila mirna.
pomagajte!!!!!!
butta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:37   #14
ovo nema veze s ljesom, više je za društvene znanosti...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 15:44   #15
Quote:
Budala kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?
Evo ti link, pa ćeš skužit koga, po zakonu, možeš kresat, a koga ne.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 11:15   #16
ajde, ljudi
fakat sam u banani
skroz mislim na to
HELP
butta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:02   #17
molim vas, pomognite mi!!!!!!!!!!!!!11 ja ću poludjeti.
butta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 20:10   #18
po kanonskom zakoniku mogu se vjenčavati i prvi rođaci (kojima imaju zajedničke bake i djedove). sretan?
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 09:27   #19
Quote:
Budala kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se racunaju ta koljena u rodbinskoj vezi...jedni vele da su brat i sestra 1. koljeno a drugi vele da nisu...
moze koji savijet?
Ima pitanje zasto se to opisuje kao koljena!Sta jel svi imaju ista koljena i sta bi to trebalo da znaci?
SUMARICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 11:00   #20
Quote:
SUMARICE kaže: Pogledaj post

Zašto se to opisuje kao koljena! Šta, je l' svi imaju ista koljena i što bi to trebalo da znači?
Koljeno je ovdje arhaični naziv za generaciju (=naraštaj, =pokoljenje).

Kad se kaže da se narodna priča prenosila s koljena na koljeno, to znači s generacije na generaciju.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.