Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 18:48   #281
Quote:
BerniBook kaže: Pogledaj post
Eto, mislim da bi to mogla biti velika pomoć u savladavanju lektire jer umjesto nekoliko dana, potrebno je uložiti cca 2 sata u iščitavanje najvećih književnih tekstova (uglavnom romana).
Zato što je lektira poput osvajanja najviših vrhova svijeta pa je treba "savladavati".
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 09:56   #282
Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Zato što je lektira poput osvajanja najviših vrhova svijeta pa je treba "savladavati".
zato jer se kao i na najviše vrhove popnu samo rijetki. Valjda zato. Uglavnom, statistike govore da mali broj gimnazijalaca pročita "debele" romane iz lektire. Neki ne vole čitati uopće, nekima su knjige dosadne, nekima preopsežne, nekima teme nisu zanimljive itd. Vani su prepričane varijante upravo iz tih razloga vrlo popularne i imaju svoju stalnu publiku. POnavljam, bolje je da pročitaju barem nešto, nego ništa.
BerniBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 12:13   #283
Quote:
BerniBook kaže: Pogledaj post
Nedavno sam vidio serijal DŽEPNI KLASICI UKRATKO. Riječ je o prepričanim klasicima na stotinjak stranica. Do sada su objavljena tri naslova: Bistri vitez Don Quijote, Zločin i kazna i Gospođa Bovary. Bez obzira što vjerujem kako puritanci i elitisti smatraju da nije dobro da gimnazijalci čitaju prepričana djela, ja mislim da je to itekako dobro jer bolje je da pročitaju nešto nego ništa. osim toga, prepričavanje oponaša izvorni stil, tako da čitatelj ima osjećaj kao da je gotovo pročitao i samo izvorno djelo. Eto, mislim da bi to mogla biti velika pomoć u savladavanju lektire jer umjesto nekoliko dana, potrebno je uložiti cca 2 sata u iščitavanje najvećih književnih tekstova (uglavnom romana).
uf, zlocin i kaznu treba u komadu procitat.
ja sam davnih dana ostala doma (nisam otisla u skolu) i citala, knjiga je odlicna.
tu je hrpa promisljanja, osobnih dilema, karakterizacija likova, ne mozes to prepricati. u to se trebas uziviti.

isto je sa madam bovary, iako je meni ta zena sa svojim ljubavnim histrionskim poremecajem zaljubljivanja isla na zivce, i mozda bi mi tada, sa 17, pasalo procitat skraceno, ali sada sa ovim godinama zivota i profesionalnim iskustvom, drago mi je da sam imala prilike uzivit se i u taj svijet. a to ne mozes nikako ako ti netko preprica kratki sadrzaj.

i sigurno dozivljaj nije isti ako procitas cijelo djelo ili neku skracenu verziju.
to je valjda u rangu one male sirene sto se prodaje na kiosku tiska za 3 kune na 3 strane
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:21   #284
Quote:
BerniBook kaže: Pogledaj post
zato jer se kao i na najviše vrhove popnu samo rijetki. Valjda zato. Uglavnom, statistike govore da mali broj gimnazijalaca pročita "debele" romane iz lektire. Neki ne vole čitati uopće, nekima su knjige dosadne, nekima preopsežne, nekima teme nisu zanimljive itd. Vani su prepričane varijante upravo iz tih razloga vrlo popularne i imaju svoju stalnu publiku. POnavljam, bolje je da pročitaju barem nešto, nego ništa.
Kog vraga idu u gimnaziju ako im je teško čitati? Najbolje da i matematiku skrate na osnovne četiri računske operacije i bok.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 11:58   #285
Quote:
BerniBook kaže: Pogledaj post
zato jer se kao i na najviše vrhove popnu samo rijetki. Valjda zato. Uglavnom, statistike govore da mali broj gimnazijalaca pročita "debele" romane iz lektire. Neki ne vole čitati uopće, nekima su knjige dosadne, nekima preopsežne, nekima teme nisu zanimljive itd. Vani su prepričane varijante upravo iz tih razloga vrlo popularne i imaju svoju stalnu publiku. POnavljam, bolje je da pročitaju barem nešto, nego ništa.
E nije.
Sve ili ništa.
Da ti i doktor tako Anatomiju polaže?
Bolje išta nego ništa, taman posla.
Jebote, ko da kamen kopaju, pazi ti to, na najviše se vrhove popnu samo rijetki. Možda, u planinarenju.
Ima oči, ima mozak, zna slova, ide u školu i nek čita tu vražju lektiru.
A ti prestani reklamirati totalno suptilno sa takvim nickom džepne klasike ukratko na koje si totalno slučajno naletio.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 12:02   #286
Školska lektira

Dođe jučer moje dijete (3. razred) doma tužno i malkice nesretno.

Kaže ona, iz lektire 2 (a zapravo jedinica, čak je uča zvala mamu...) jer je bila štufa i nije joj se uopće dalo razgovarati o priči koja joj je krajnje nezanimljiva. S druge strane, dobra vijest. Peja iz engleskog, 100/100.

I kažem ja djetetu: "srećo, pročitala si priču, mogla si pitati, razgovarati o njoj... ali, tatu ipak više veseli što si kontrolni iz engleskog napisala bez greške nego li da si dobila peju iz lektire".

Khm.., griješim? Odgajam još jednog Irca?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 12:46   #287
Nije moglo oboje?
Ja ne bih bila zadovoljna s pitanjem lektire, a pitanje engleskog uopće ne bih uz to vezala.
Super za engleski, nije super za lektiru.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 12:56   #288
zanimljiva ili nezanimljiva lektira - ako je zadatak bio procitati ju, onda ju je trebala procitati.
ako ju je uciteljica nesto o njoj pitala, trebala je odgovoriti.
ako nije - nije. dobila 2, pa sto?
idete dalje.

petica iz engleskog nema nikakve veze s dvojkom iz lektire.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 13:47   #289
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
zanimljiva ili nezanimljiva lektira - ako je zadatak bio procitati ju, onda ju je trebala procitati.
ako ju je uciteljica nesto o njoj pitala, trebala je odgovoriti.
ako nije - nije. dobila 2, pa sto?
idete dalje.

petica iz engleskog nema nikakve veze s dvojkom iz lektire.

Naravno da nema samo što mene daleko više veseli nego li da je obrnuta situacija.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 14:57   #290
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Naravno da nema samo što mene daleko više veseli nego li da je obrnuta situacija.
Zašto?
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 15:11   #291
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Dođe jučer moje dijete (3. razred) doma tužno i malkice nesretno.

Kaže ona, iz lektire 2 (a zapravo jedinica, čak je uča zvala mamu...) jer je bila štufa i nije joj se uopće dalo razgovarati o priči koja joj je krajnje nezanimljiva. :
većina lektire će joj biti krajnje nezanimljiv
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 20:54   #292
Quote:
pink panthera kaže: Pogledaj post
Zašto?
zato jer je sad in pljuvati po lektiri.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 20:57   #293
neke od najboljih rasprava o lektiri sam imala s profesorima kad mi se knjiga nije svidjela
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 00:55   #294
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
zato jer je sad in pljuvati po lektiri.
Da... Samo seljaci čitaju na materinjem jeziku, kul ljudi speak english only
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 08:56   #295
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
neke od najboljih rasprava o lektiri sam imala s profesorima kad mi se knjiga nije svidjela
pa naravno.
uvijek to tako bude.
Quote:
pink panthera kaže: Pogledaj post
Da... Samo seljaci čitaju na materinjem jeziku, kul ljudi speak english only
ofkors.
kad odgajamo irce.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 10:12   #296
ne kužim ovo-nije joj se dalo razgovarati o priči koja joj je nezanimljiva? onda kad joj se ne bude sviđao zadatak na likovnom, pa ga ne bude radila-jel to ok? kad bude učila nešto dosadno iz engleskog, preskočit će? matematika isto tako? jbg, odradi svoj dio zadatka, ako želiš dobru ocjenu. ako ne želiš, onda se zadovolji s jedinicom/dvojkom, al budi svjesna da to ima svoje posljedice (koje su to, roditelj će odrediti).
meni nije bed kad dobije lošije nego što je očekivala, kad joj nešto ne ide.. vježbat će i popraviti. al da joj se ne da? e to bi već drukčije doma riješili...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 10:21   #297
pa to su ti novi trendovi - ucenici bi trebali raditi samo ono sto im se da, a ono sto im se ne da - ne bi morali, bez ikakvih sankcija.
waldorf, montessori, summerhil.......anarhija - all in one.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 10:41   #298
I onda se na kraju godine, pljuje po učiteljima kako dijete nema 5 iz hrvatskog.
GotU is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 10:43   #299
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

nije joj se uopće dalo razgovarati o priči koja joj je krajnje nezanimljiva.
Koja frajerica!

Quote:
Dođe jučer moje dijete (3. razred) doma tužno i malkice nesretno.
Ili ne?


Quote:
Khm.., griješim? Odgajam još jednog Irca?
Ma ne griješiš. U Irskoj sigurno može na radnom mjestu birati samo one poslove koji su joj turbo zabavni i cool.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 14:20   #300
Zašto bi lektira, posebice odabrani naslov, trebala biti zadatak?
Hebemu, ja sam na blizu 6 banki i još uvijek nisam pročitao Dostojevskog, Tolstoja, Prousta… (nisam dovoljno star za takvo štivo) iako sam pročitao par vagona knjiga.

Poanta je u čitanju, razumijevanju, razmišljanjem nad pročitanim, shvaćanju i uživanju u nečijem izražavanju… ali to može proisteći tek kroz radoznalosti, zanimljivost, interes za temu a ne kao propisana obveza.

Dakle, slažem se i maksimalno podupirem stav da djeca moraju čitati ali, ponudi im sadržaje, ponudi im izbor, od Gilgameša do Harry Pottera, od Ezopovih basni do Doktora Proktora i onda raspravljaj s njima o pročitanome, o onome što su oni izabrali a ne onome što si im nametnuo.

Quote:
Perzefona kaže: Pogledaj post
Ma ne griješiš. U Irskoj sigurno može na radnom mjestu birati samo one poslove koji su joj turbo zabavni i cool.
Neće birati, otići će u Google.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.