Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2018., 15:13   #7221
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post


Zašto nema nijednog nobelovca koji je sustavno pisao o zločinima US/UK/FR i traumama koje su izazivali u malim ljudima širom svijeta?
Daj utipkaj u trazilicu "Popis nobelovaca u knjizevnosti" pa obrazuj se malo.

Harold Pinter, UK, 2005.
Günter Grass, BRD, 1999.
Toni Morrison, USA, 1993.
Heinrich Böll, BRD, 1972.
Jean-Paul Sartre, FR, 1964.
Ernst Steinbeck, USA, 1962.
Bertrand Russell, UK, 1950.
André Gide, FR, 1947.
Hermann Hesse, BRD, 1946.
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 27.01.2018., 16:01   #7222
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Daj utipkaj u trazilicu "Popis nobelovaca u knjizevnosti" pa obrazuj se malo.

Günter Grass, BRD, 1999.
Ernst Steinbeck, USA, 1962.
Hermann Hesse, BRD, 1946.
O kojim su to zločinima diljem svijeta pisali Grass, Steinbeck, Hesse?
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 16:24   #7223
Bwahaha....sad sam skužio da je Churchil dobio Nobelovu nagradu za književnost 1953.
1953. Churchill
https://hr.wikipedia.org/wiki/Nobelo...jiževnost
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 16:24   #7224
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
O kojim su to zločinima diljem svijeta pisali Grass, Steinbeck, Hesse?
Grass je jedan od najpoznatijih proturatnih pisaca, a i osnivac fonda za prava Zigana i Roma "Otto Pankok"
Steinbeck je bio jedan od najaktivnijih kriticara makartizma.
A u Grapes of Wrath opisao je teski i bespravni zivot americki sezonskih radnika.
Sto se tice Hessea, pogrijesio sam, mea culpa.
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 27.01.2018., 16:26   #7225
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Bwahaha....sad sam skužio da je Churchil dobio Nobelovu nagradu za književnost 1953.
1953. Churchill
https://hr.wikipedia.org/wiki/Nobelo...jiževnost
Ni ja nisam znao. Prvim sam put saznao da je bio nobilovac samo prije par sati. Za nevjerovati je!
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 27.01.2018., 16:37   #7226
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Grass je jedan od najpoznatijih proturatnih pisaca, a i osnivac fonda za prava Zigana i Roma "Otto Pankok"
Uh bogati. No koliko ja znam jedino je o tome pisao u "Limenom Bubnjaru", a to jedva da je ratni roman.

Quote:
Steinbeck je bio jedan od najaktivnijih kriticara makartizma.
A u Grapes of Wrath opisao je teski i bespravni zivot americki sezonskih radnika
Da, točno. I to je manje više sve. Govorio je o čarima liberalnog kapitalizma. I snimljen jedan film o tome, mlak.

Quote:
Sto se tice Hessea, pogrijesio sam, mea culpa.
Ok.

Pročitao sam većinu tih Nobelovaca do negdje 1985-te gdje sam definitivno prestao voditi računa o tome. Velika većina ima samo jedno ili dva čitljiva djela. Mogao bih sad redom navesti pisce i djela, ali mi se jednostavno ne da trošiti vrijeme.

Samo par primjera. O kojim to ratovima i teškom socijalnom životu ugnjetavanja od strana Zapada gvoori Markez (1982)?

Najbliži je tome William Golding (1983), i to u jednom jedinom (odličnom) proturatnom djelu Gospodar Muha, ali to je alegorija koja se može upotrijebiti na bilo koje društvo.

Cannetti? Milosz? Bellow? Martinson? Becket? Camus? Faulkner? Sigurno ne Tagore?

Jedini koji donekle iskače je Heinrich Boll. Hemingway vrlo, vrlo uvjetno, njemu je rat samo pozadina događaja, a socijala i represija za njega i ne postoje.

Nikakve veze Nobelova nagrada nema niti sa kvalitetom djela niti sa osudom represivnih i zločinačkih društvenih režima. Osim ako nisu komunistički i kontra zapadnih interesa. Dejal svih tih pisaca koja se odnose na mahom socijalnu (ali ne političku) represiju na Zapadu se mogu na prste izbrojati.
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 16:39   #7227
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Ni ja nisam znao. Prvim sam put saznao da je bio nobilovac samo prije par sati. Za nevjerovati je!
Da, bizarno. Što je najbolje, moguće je da je napisao koje kvalitetno djelo (mislim da se radi nešto o britanskoj povijesti, napisao nakon 1945), bio je dobar orator. S druge strane, i neki drugi su bili dobri oratori pa i pisci, ali bolje da ih ne spominjem.
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 16:55   #7228
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Naravno.
Smatras da je film dobio nagradu zirija iz politickih razloga?
Jesi li gledao film?
bubi mir is offline  
Old 27.01.2018., 17:12   #7229
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Smatras da je film dobio nagradu zirija iz politickih razloga?
Jesi li gledao film?
Dozvoli da imam predrasude.
Quote:
https://en.wikipedia.org/wiki/Loveless_(film)
The film was shot in Moscow, with international support after the Russian government disapproved of Zvyagintsev's 2014 film Leviathan.

Loveless opened to critical acclaim and it won the Jury Prize at the 2017 Cannes Film Festival. It is nominated for the Academy Award for Best Foreign Language Film.
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 17:24   #7230
Malo sam unakrsno provjerio podatke.

Churchil je bio premijer '51-55

'52-53 je naredio špricanje Agenta Orange po Malajcima tijekom "Malayan Emergency"
Quote:
https://en.wikipedia.org/wiki/Malayan_Emergency
Similarities[edit]
Many tactics used by the USA in Vietnam were similar to those used by the British in Malaya. Some examples are listed below.

Agent Orange[edit]
Main article: Agent Orange
During the Malayan Emergency, Britain was the first nation to employ the use of herbicides and defoliants to destroy bushes, food crops, and trees to deprive the insurgents of cover and as part of the food denial campaign in the early 1950s. The 2,4,5-T and 2,4-D (Agent Orange) were used to clear lines of communication and wipe out food crops as part of this strategy and in 1952, trioxone, and mixtures of the aforementioned herbicides, were sent along a number of key roads. From June to October 1952, 1,250 acres of roadside vegetation at possible ambush points were sprayed with defoliant, described as a policy of “national importance”. The British reported that the use of herbicides and defoliants could be effectively replaced by removing vegetation by hand and the spraying was stopped. However, after this strategy failed, the use of herbicides and defoliants in effort to fight the insurgents was restarted under the command of British General Sir Gerald Templer in February 1953, as a means of destroying food crops grown by communist forces in jungle clearings
Quote:
http://www.toxicremnantsofwar.info/u...ange-malaysia/
Agent Orange: A British invention

Britain was the first country to use 2,4,5-T in a military capacity, helping establish a precedent for the US to use the same potently toxic substance in Viet Nam, albeit on a much larger scale. The British government assisted the US’s development of AO amid the rush for effective defoliants and herbicides for use in tropical environments, sharing research and expertise following WWII.

...
The “Malayan Emergency”
At the time of Trioxone’s development, post-WWII Malaya, at the time a British colony, was undergoing a communist insurgency due to a lack of equal opportunities and rights in many ethnic Chinese communities. The Malayan Emergency was the colonial government’s term for the conflict. The MNLA called it the Anti-British National Liberation War. The colonial rubber plantations and tin mining industries had pushed for the use of the term emergency since their losses would not have been covered by Lloyd’s insurers if it had been termed a war.
The insurgent Malayan National Liberation Army (MNLA) and its supporters lived in and around the dense tropical jungle. British forces were concerned about the cover the jungle provided and how it could aid ambushes and sabotage efforts by the MPLA.

The development of Trioxone, along with other herbicides, was brought to the attention of a General Harold Briggs, the head of UK armed forces in Malaya in 1951. Widespread testing and spraying using modified fire fighting vehicles was approved in 1952. This resulted in ICI’s entire stock of Trioxone being bought by the UK-run Malay administration. A follow-up report ultimately showed hand cutting to be cheaper due to the abundance of labour and spraying was stopped. To avoid embarrassment from purchasing a large quantity of an expensive and potentially useless chemical, it was then decided by the administration, led by Sir Gerald Templer the then High Commissioner, to target the insurgents’ food supplies that were being grown in inaccessible parts of the jungle. Spraying by helicopter commenced in March 1953.
Nobela za književnost je dobio '53. Simpatično.

Tko je rek'o Obama?
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 18:25   #7231
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Pa puno toga meni nije jasno
Jesi ti siguran da nesto sto se zove gender centar ima dozvolu za rad u Rusiji?
Ma ne u RF vec u BiH. Hoce da se pola parlamenta bira na izborima, a pola budu zene koje postavlja NVO sektor. I to na na svim nivoima.

Ruskinje se jos nisu dosjetile da traze ravnopravnost. One su totalno zaostale - traze da ih tretiraju kao princeze.

Ovde govorim o dubokom poremecaju "zapada" i nametanju novih vrijednosti. Ista stvar je sa brigom o djeci koja se izmece u represiju. Kad sam bio klinac igrali smo se na ulici od jutra do mraka. Sad roditelj koji pusti klince na ulicu bez nadzora dobije etiketu loseg roditelja. Gledam ove evropizovane moderne mame u svom komsiluku - k'o kerber su. Djecu dovoze i odvoze u skolu, pa na tening, pa muzicka skola ili balet ... Djeci je citav dan isprogramiran, nemaju slobodnog vremena, nema u djecije graje na ulici i klinaca kao se igraju (osim par "neodgovornih roditelja").
Kad krenes od toga pa do otimacine djece od strane drzave na zapadu mozes citavu knjigu napisati o zastranjivanju samo u ovoj oblasti.

Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post

Nobela za književnost je dobio '53. Simpatično.

Tko je rek'o Obama?
Nobelovoj komisiji omakla se jedna velika greska kad su ispustili 1938. da dodijele nobelovu nagradu za mirno pripojenje Sudetske oblasti. Prvo su ga zakinuli za knjigu, a onda i za najveci dopriinos miru u Evropi kasnih tridesetih. Da je bio anglosakson nebi mu se omakla nagrada.
tihobl is offline  
Old 27.01.2018., 18:30   #7232
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Dozvoli da imam predrasude.
Pa ok.
Da, Levijatan je proglasen anti- ruskim filmom.
Nelyubov isto ima tu atmosferu beznada, ali mi je jos hladniji, no to je redateljski potpis. On ocito snima takve filmove.
Glumci su ubili, a posebno glavna glumica, inace skroz nepoznata van Rusije.
bubi mir is offline  
Old 27.01.2018., 18:56   #7233
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Pa ok.
Da, Levijatan je proglasen anti- ruskim filmom.
Nelyubov isto ima tu atmosferu beznada, ali mi je jos hladniji, no to je redateljski potpis. On ocito snima takve filmove.
Glumci su ubili, a posebno glavna glumica, inace skroz nepoznata van Rusije.
Budem pogledao oba.

Moja poanta je da na Zapadu:
- nitko ne kreira filmove koji opisuju duboku nepravdu u tim društvima; zadnji kojega se sjećam je bio sa Meryl Streep gdje je glumila žensku koja radi u problematičnoj nuklearnoj elektrani.
https://en.wikipedia.org/wiki/Silkwood

Bio je i onaj sa Harvey Keitellom, "Blue Collar".
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Collar_(film)

Ima tih filmova još, a ima tisuće puta primjera iz života (primjerice recentno trovanje olovom vodovoda u okrugu Flint), ali nitko te filmove ne šljivi niti pol posto.

A to je USA, gdje koliko toliko postoji neki nadzor vlasti. Što je sa stotinu puta većim katastrofama van granica USA, uzrokovanim od strane USA kompanija (i pokrivenim od US države, primjrice United Fruits/Chiquita u Hodnurasu/Gvatemali) ili američkom diektnom intervencijom (da ne nabrajam).

To su stotine milijuna ljudskih sudbina prema kojima je Levijatan kao filmkoji ukazuje na struktrualnu korupciju Rusije trivijalna lokalna zafrkancija lokalnog šerifa.

I gle baš taj film/redatelj dobiva svu pozornost zapadnih medija.

I onda nastavljamo dalje u revijalnom tonu. Svaki njegov film će biti proglašavan "genijalnim" i dobijati nagrade (isto kao Churchil i Obama Nobela), dotle dok cilj ne bude postignut ili redatelj umre/promijeni stav. Sjećamo li se Tarkovskog/Končalovskog? Znamo li zašto se Zapad tako odnosio prema njihovim djelima? I gdje su njihov djela danas? isto kao Citizen Kane.

To je kao da netko pored tebe kolje tvoje dijete, a ti to kao ne vidiš nego Rusima zamjeraš jer Rus svome djetetu nije prije odlaska u školu počešljao kosu. Ne znam kako drukčije da ti objasnim disproporciju zapadnog medijskog virtualnog svijeta i realnosti.

Zato i ova nikom bitna ruska spisateljica odjednom dobiva pozornost MSM i biva prevođena na 20 ili 30 jezika, dobija pare, plus drži govore i predavanja (za koje biva plaćena, je li, kao i Hillary)

Ne shvaćam kako ne uviđate da je to stalno jedan isti koruptivni mehanizam, koji je ogoljen do daske upravo ovom Trumpovom izbornom kampanjom i zadnjih godinu dana.

To traje već stotinu, dvije godina, ako ne i puno dulje. Samoproglašena superiornost "zapadne civilizacije".
ruka-slave is offline  
Old 27.01.2018., 19:37   #7234
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ne shvaćam kako ne uviđate da je to stalno jedan isti koruptivni mehanizam, koji je ogoljen do daske upravo ovom Trumpovom izbornom kampanjom i zadnjih godinu dana.

To traje već stotinu, dvije godina, ako ne i puno dulje. Samoproglašena superiornost "zapadne civilizacije".
Posebna prica je korupcija u naucnim krugovima i dijeljenje doktorata. Znam dzibere koji su u Engleskog dobili stipendije i doktorate na osnovu podobnosti, a nikad nebi mgoli doktorirati nu u BG ili ZG, jer nemaju pojma.
Pa Srdju Popovica su nagradili mjestom rektora u Britaniji kao zasluznog opertivca na sirenju "zapadnih vrijednosti".
tihobl is offline  
Old 28.01.2018., 14:34   #7235
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
A jadni Rusi, uvijek zrtve, samo smo mi veca zrtva od njih. Netko bi trebao ozbiljno i znanstveno prouciti mentalitet zrtve u Slavena.
Netko bi triba pogledat probleme koje su Slavenski narodi riješili kroz povijest i imat sposobnost vidit uzročno-posljedničnu vezu a ni malo znanja iz vojne domene ili psihoanalitike u tom slučaju nebi bilo naodmet. Do tad ti kao sudac ka i krava na kakvoj livadi koja pase i muče - ništa

Sposobnost razmišljanja koju si ovdi demonstrira ovdi je toliko nešta jednostavna i uvjetovana da ti nemože ni omogućit vidit ikakve kompleksnije procese koji se okolo odvijaju ali bi moga možda udrit kakvu slikovnicu

U 15g Putinove vlasti koju Ameri sa vazalima (Zapad) nisu uspili sabotirat nisu imali druge nego se poklonit i Rusku državu nakon samo 15g Putinove vlasti (niti 2 desetljeća) nazvat - VELIKOM !!! The Great - silom. Potpuni slom jedne politike koja je sad constrainana i pod pritiskom - sad će i ona dobit svoj egzistencijalni okvir čije početke već gledamo.

Razlozi zašta je to tako je nešta o čemu san dosta tipka ovdi a sad to svi novinarčići i vide i nemogu više ni zanijekat osim onih koji niti ne znaju šta se događa hahaha al to su već idioti.

I sad neke priče ovo ono jeli je opravdano obazirat se šta je Zapad ili Istok zatvoria nekakvog zapadnog ili istočnog špijunčića sa opravdanim ili neopravdanim dokazima u uvjetima kada stojimo na rubu nuklearne razmjene bliže nego za vrime Kubanske krize - je smišno da buden pristojan

Opet imamo sukob dvi fundamentalno drugačije ideologije. Dva fundamentalno drugačija načina razmišljanja, dvi različite volje tj dva različita svijeta. Dvi civilizacije di jednu zagovaraju Ameri s vazalima a drugu ekipa iz SCO/BRICS/CIS/CSTO i onda dio ekipe na koje se utječe/uvjerava/ucjenjuje/obojene revolucije i sl gluposti do otvorenih prijetnji - postojanjem ... samih država u slučaju ovog ili onog. (zašta je to tako i jeli ispravno jedno ili drugo i šta jedno i šta drugo je - je jedina prava priča)

Moralnost i etiku upravljanja državom/kolektivom koja se nalazi pod egzistencijalnom prijetnjom nemoš stoga preslikat nikakvom analogijom na etiku i moral samog pojedinca za kojeg se na temelju nekakvih sumnji opravdanih ili ne smatra - ugrozom. Tada i u svakom društvu i u prirodi općenito sloboda pojedinca postaje pretpostavljenja interesima skupine. Isto predstavlja glavni razlog uspješnosti ljudskog roda kao vrste a istih primjera u prirodi imaš koliko hoćeš i razlikuju se samo u načinima implementacije.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill

Zadnje uređivanje Konev : 28.01.2018. at 15:00.
Konev is offline  
Old 30.01.2018., 13:21   #7236
Bogami, kakva histerija velikih i malih putinovih podrepnih muha pravi se po svim ama bas svim prorezimskim medijima u RUS povodom "Kremaljskog spiska"
Odmah su nestali "ponosni" putinoljupci koji su vatreno uzvikivali "Hajdite, upisite i moje ime na vasu crnu listu! Boli me za sve!" Sad kazu kako Ameri ne smiju praviti nikakve spiske
Cirkus, nema sta
Problem je, medjutim, u tome da citava prica najvjerojatnije rezultirat ce "granatiranjem Voronezha" (c), tj visebilijunskom naknadom "stete" putinovim tajkunima i cinovnicima i to iz drzavnog proracuna (citaj, iz dzepova raje), a i nastavkom krsenja prava i sloboda obicnih Rusa

UPDATE
Evo reakcije Putina "(Ameri) su upisali na listu svo stanovnistvo Ruske Federacije" https://echo.msk.ru/news/2138842-echo.html
Lik stvarno zivi u paralelnom svemiru gdje se stanovnistvo Rusije sastoji od 210 njegovih prijatelja, partnera i ljubiguza
Q.E.D.
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 30.01.2018., 14:27   #7237
Evo brzog dokaza.
Evo zasto mrzim Putina i njegovu bandu https://twitter.com/twitter/statuses/957914147844313088
Poilicajac je zaustavio vozilo hitne s oboljelom bebom za omoguciti neometani prolazak sluzbenih vozila nekih drzavnih duznosnika.
Za Cara, "novo plemstvo" i za tisuce pandura, udbasa, gardista i td koji ih cuvaju, obicni ljudi su smece
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 30.01.2018., 14:50   #7238
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Evo brzog dokaza.
Evo zasto mrzim Putina i njegovu bandu https://twitter.com/twitter/statuses/957914147844313088
Poilicajac je zaustavio vozilo hitne s oboljelom bebom za omoguciti neometani prolazak sluzbenih vozila nekih drzavnih duznosnika.
Za Cara, "novo plemstvo" i za tisuce pandura, udbasa, gardista i td koji ih cuvaju, obicni ljudi su smece
Jesi siguran da se to ne bi desilo i u bilo kojoj drugoj državi na svijetu? Ne vjerujem da igdje u svijetu štićene kolone staju igdje osim na odredištu?
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Old 30.01.2018., 15:42   #7239
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se to ne bi desilo i u bilo kojoj drugoj državi na svijetu? Ne vjerujem da igdje u svijetu štićene kolone staju igdje osim na odredištu?
U vecini upravo demokratskih zemelja taj bi duznosnik bio primoran podnijeti ostavku
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be
Ivan Grozny is offline  
Old 30.01.2018., 15:50   #7240
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
U vecini upravo demokratskih zemelja taj bi duznosnik bio primoran podnijeti ostavku
Pa ne regulira dužnosnik promet. Taj Putinov aparatičak teško da je znao da hitna čeka da on prođe a i da je znao mislim da neodlučuje on već zapovjednik osiguranja.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.