Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 13:28   #21
Quote:
heureka kaže:
o pravoslavlju, priznajem, najmanje znam... nisam nikad ni zeljela da ucim zbog toga sto su pravoslavni svecenici u bosni stajali iza srpske armije za vrijeme agresije i genocida nas nesrbima... (sto ne znaci da su svi pravoslavci iza toga, naravno)....
E sad te vec mnogo bolje razumem.Kao sto ce i u mojoj glavi i dusi,negde duboko svi muslimani biti Turci. Mada, borim se dosta protiv tih predrasuda, i nadam se da ce mi Bog pomoci da ih prevazidjem.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:09   #22
Quote:
heureka kaže:
....... rekla sam da je problem krscanstva to sto se pojavljuju razne seksualne afere sa onima koji krscanstvo pretstavljaju...

...... al meni nije bliska ideja da izmedu covjeka i Boga moze biti posrednik....
mnogi oni tvrde da prestvaljaju kršćane, ali takvih je uvijek bilo jako malo.

ideja da će Krist biti Posrednik je najvažnija istina naše vjere.bez toga je sve ništavno.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:15   #23
Quote:
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?
svaka cast, meni je ovo najabolje pitanje u zadnje vrijeme!!


a obzirom da me u zadnje vrijeme muce slicne dvojbe, evo najboljeg odgovora koji se meni pruzio u liku danasnjeg misnog citanja. (to bi ti ujedno bilo i moje osobno iskustvo, tj. cesto ti se bas pravi odgovor na neke dvojbe ponudi u vidu nekog teksta ili racenice (ili barem poticaj na razmisljanje).)

"...18 Doista znam da dobro ne prebiva u meni, to jest u mojem tijelu. Uistinu: htjeti mi ide, ali ne i činiti dobro. 19 Ta ne činim dobro koje bih htio, nego zlo koje ne bih htio - to činim. 20 Ako li pak činim ono što ne bih htio, nipošto to ne radim ja, nego grijeh koji prebiva u meni.
21 Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo. 22 Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim, 23 ali opažam u svojim udovima drugi zakon koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima. 24 Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga? 25 Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

(Rim 7,18-25)..."



mene ovo tjesi.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:23   #24
Sve u granicama umjerenosti.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:27   #25
...s druge strane tesko se odreci uzitaka, bilo onih tjelesnih, bilo bilokakovih drugih vrsta, koji nas udaljavaju od Boga. znam da jest, probala sam, ali ipak ne onako do kraja. uvijek je bilo nesto cega se nisam uspjela-htjela-mogla odreci.

lijepo kazem "Boze to sam ti ja, sta mogu, trudit cu se vise, molim te da mi i Ti u tome pomognes"

tesko je slijediti Isusa,znas. On daje sve, ali i trazi sve, a malo tko od nas je spreman sve mu dati, cijeli svoj zivot.

evo jos jedan citat za kraj:

Gospodine, ti si bacio oganj svoje Riječi na zemlju. Njime si zahvatio srca mnogih ljudi. Zagrijao si mnoge grudi ledene i one su planule nošene snagom tvoga ognja. I u našem vremenu ima takvih ljudi koji svijetle i u čijoj se blizini možemo ogrijati na plamenu što gori u njihovoj nutrini. Neka i mene tvoj oganj ražari i učini djelatnim apostolom. Ali još uvijek u našim sredinama ima i onih koji su hladni i smrznuti u svom svijetu i koji su nesretni zbog toga. Boje se prepustiti tvom ognju. Nažalost, mnogi koji su se hrabro "zapalili", brzo su se ugasili od straha da ne bi izgorjeli za tebe, pa onda dime oko sebe. Umjesto da gore i izgore, oni su se ugasili i postali ugarci koji prljaju sve one koji ih se dotaknu.
"Gori i izgori, pa što košta da košta"

brrr

__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:43   #26
Da bi postigla veće užitke moraš se odreći onih koji ti smetaju na tom putu.Nešto moraš žrtvovati, jedan svijet moraš izgubiti.To ti je tako.Ne znam kakav je tvoj status i kakva sve imaš iskušenja ali sve se može pobijediti.Postoji oganj koji nas nadahnjuje da činimo dobre stvari, zar ne?
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:52   #27
znam teoriju, Jurislave, bolje receno ucim. a iskusenja su svakodnevna. ali iskustva su predivna i ja sam vec sretna da sam uopce krenula grebuckati ispod povrsine.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 15:54   #28
Quote:
putnica kaže:
znam teoriju, Jurislave, bolje receno ucim. a iskusenja su svakodnevna. ali iskustva su predivna i ja sam vec sretna da sam uopce krenula grebuckati ispod povrsine.
iskušenja se istope kad nađeš nešto drugo što ti je bolje i zanimljivije.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 16:31   #29
Quote:
putnica kaže:
svaka cast, meni je ovo najabolje pitanje u zadnje vrijeme!!


a obzirom da me u zadnje vrijeme muce slicne dvojbe, evo najboljeg odgovora koji se meni pruzio u liku danasnjeg misnog citanja. (to bi ti ujedno bilo i moje osobno iskustvo, tj. cesto ti se bas pravi odgovor na neke dvojbe ponudi u vidu nekog teksta ili racenice (ili barem poticaj na razmisljanje).)

"...18 Doista znam da dobro ne prebiva u meni, to jest u mojem tijelu. Uistinu: htjeti mi ide, ali ne i činiti dobro. 19 Ta ne činim dobro koje bih htio, nego zlo koje ne bih htio - to činim. 20 Ako li pak činim ono što ne bih htio, nipošto to ne radim ja, nego grijeh koji prebiva u meni.
21 Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo. 22 Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim, 23 ali opažam u svojim udovima drugi zakon koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima. 24 Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga? 25 Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

(Rim 7,18-25)..."



mene ovo tjesi.
Kako dobar deo. Evo sad sam ga citala, i nisam mogla da verujem da mi ranije nije upao u oci. Verovatno zato sto svako vidi i razume ono sto ga u trenutku muci i zanima.

Tacno je, mi cinimo ono sto zapravo mrzimo, i onda nalazimo zakone koji nas opravdavaju. Kako je covek jadan i dobar u isto vreme.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 17:13   #30
Quote:
Minatallah kaže:
A znas li zasto ne moze da postane svestenik dok se ne ozeni? I da li je tako i kod katolika?

Znaci monasenje se zove kad se one odluce posvetiti Bogu. Mirjanke ste vi koje niste casne sestre, jeli tako? E sad ta djevojka kad kazes da je volju potcinila "naodredjenim" na koga tacno mislis?

Ja sam isto cula da se casne sestre cuvaju za Isusa. Da li je to tacno? Ako jeste, onda mi molim te objasni, ili ti ili neko drugi, svejedno.

Hvala
Morala bih da se raspitam, da li moze da postane svestenik, iako nije vencan. Mislim iskreno da moze, ali nikad nisam videla niti cula za nekog nevencanog. Cekaj malo...hmm...a sta je sa patrijarhom?Da li je on nekada imao familiju?To bih morala da proverim. Sad i mene zanima.

Monasenje je kad neko ode u manastir. "Umre" za ovaj svet. Odrekne se svih ovozemaljskih blaga, nema nikakve imovine licne, promeni ime, vise nije cak ni clan svoje familije, naravno samo zakonski.

Mirjani su ljudi koji se ne zamonase, kao sto sam ja na primer. Mi smo izabrali "gresniju" varijantu zivota, vencavamo se, radjamo decu,i uzivamo i u ovozemaljskom blagu. Mi necemo jednako biti osudjivani na velikom sudu. Monasi i monahinje ce biti strozije osudjivani jer su se oni posebno zarekli Bogu da ce posvetiti zivot samo ispunjavanju njegove zelje. Mirjani to ne obecavaju.

Ne znam kako je kod katolika.

Ta devojka, koja je potcinjena "nadredjenima"...probacu da objasnim, mada se plasim da to nece biti bas precizno.
Inace, mirjani se ne razumeju toliko u zivot monaha i monahinja, recimo da nas to suvise ne zanima, isto kao sto njih ne zanima nas nacin zivota. Ono sto ja znam o njihovom nacinu zivota saznala sam uglavnom iz citanja zitija svetih ljudi, i iz nekih razgovora sa njima. Najcesce, mnoga nasa pitanja ostanu neodgovorena, sto se njihovog nacina zivota tice.

Dakle, kad neka devojka zeli da se zamonasi, ona prolazi vise stepena , da kazemo, duhovnog razvoja. Na samom pocetku, ona treba da nadje nekog duhovnog oca, i da svojevoljno odluci da potcini svoju volju njegovoj. Tako se na pocetku odvikava od svog ega, uci se poslusnosi i bogobojazljivosti. Jer njena slobodna volja cesto nije dovoljno jaka da bi ona sama postigla neke duhovne ciljeve, pa joj je na pocetku potreban "ucitelj".

Primer. Poznato je da se u srpskom manastiru Hilandaru, i jos mnogim manastirima, obrok zapocinje molitvom, i kad "najstariji" medju njima podigne kasiku i pocne da jede, i ostali pocinju. Onog trenutka kad on spusti kasiku, svi moraju da prestanu da jedu, i time je gotova vecera.

Huuuh..o ovome bi se mnoglo puno pricati..pa ako imate zelju, mozemo da otvorimo temu o zivotu monaha i monahinja.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:03   #31
Quote:
Mr_Jones kaže:
i ako uzmemo (ne mogu izdržati) da se časne sestre u neku ruku "udaju" za boga, tako i muškarci, možemo zaključiti da je bog biseksualac
U kom smislu mislis udaju i zene za Boga Da li bas vjeruju da ce posle smrti biti udate za Boga. Za muskarce ne kontam
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:04   #32
Re: Re: Pitanje za krcsane

Quote:
jurislav kaže:
Rimokatolički se ne žene i ne udaju jer im je papa zabranio.
Zasto?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:07   #33
Quote:
žabica kaže:
Najzanimljivije su mi Isusove male sestre za koje često ne bi ni rekli da su redovnice. Imaju suknje do ispod koljena od materjala sličnog traperu, plavu košulju i istu takvu maramu na glavi. [/B]
Isusove male sestre? Jeli to neka druga sekta ili ? Po cemu su drugacije od drugih sem imena?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:09   #34
Quote:
Minatallah kaže:
U kom smislu mislis udaju i zene za Boga Da li bas vjeruju da ce posle smrti biti udate za Boga. Za muskarce ne kontam
Ma nije to nikakav brak u pitanju, sta vam je. To je jednostavno put koji te devstvenice biraju (svojevoljno se odlucuju da se odreknu svega zemaljskog i okrenu se samo molitvi i Hristosu) i onda se za njih kaze da su "neveste Hristove". Naravno da nije nikakav brak u pitanju, vec vise posvecenost.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:10   #35
Quote:
Minam kaže:
E da, ko zeli da postavi pitanja nekim pravoslavnim svestenicima i pravim vernicima moze to da ucini na forumu za koji se link nalazi u mom potpisu, ali bih vas molila da vodite racuna kako se obracate pri postavljanju pitanja, dakle bez vredjanja i ponizavanja.
Nadam se da nisam postavila takvo pitanje niti mi je bila namjera vrijedzanja. Pitam samo sto ne znam i sto me interesuje
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:12   #36
Quote:
jurislav kaže:
već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.
Zasto onda rade po nekom drugom zakonu? Da li je zakon Pape vazniji od Bozijeg zakona?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:15   #37
Quote:
jurislav kaže:
Da bi postigla veće užitke moraš se odreći onih koji ti smetaju na tom putu.Nešto moraš žrtvovati, jedan svijet moraš izgubiti.To ti je tako.Ne znam kakav je tvoj status i kakva sve imaš iskušenja ali sve se može pobijediti.Postoji oganj koji nas nadahnjuje da činimo dobre stvari, zar ne?
Tacno tako da bi se postigao neki uzitak mora se necega i odreci. E tako je bas i u Islamu. Jedan svijet moras izabrat. Jeste tesko i svi se mi borimo sami sa sobom.
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:18   #38
Evo odgovora za dragu heureku, onoliko koliko je to u mojim mocima...

"vidim da vjerujes u Boga i zbog toga mi je jako drago... pretpostavljam da volis Boga... al nije mi jasno kako pored toga neke prolazne uzitke pretpostavljas Bogu.. (ne samo ti... dosta ljudi na ovom forumu)...
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?"

Jedno je logika, a drugo je covekova slabost. Vera nije nesto za sta sam se odlucila jednom, i nikad je vise ne dovodim u pitanje. Bas naprotiv, ja se svaki dan iznova odlucujem za svoju veru, i to ne svaki dan samo, vec pri svakoj odluci. Kad god treba da odlucim da li cu "levo ili desno", da li cu Bozijim putem ili svojim, ja moram da odlucujem da li sam pravoslavna ili ne. A slab sam ti ja covek, dodju nekad periodi kad me svakodnevnica i slabos moje volje odvuku daleko od puta kojim bi zelela da idem. I dalje sam svesna da Boga volim ali se osecam tako mala i udaljena od njega, prevladaju moje zelje...onda se izgubim neko vreme u neverju, pa kad se ubrzo osetim jadno i bedno , ja se opet okrenem Bogu, i on me ponovo primi. I tada molitvom, postom, ja se cistim. I onda osetim kolika je Njegova ljubav prema meni, i moja prema njemu. Ali kao i u svemu u zivotu, i vera ima padove i uspone...ne radi se tu samo o sexu pre braka, radi se i o sitnijim stvarima. Ponekad bivam recimo iznervirana..i onda ako dopustim da me neko izazove na svadju, ja istog trenutka odstupam od Boga...odlucujem se za svoj neki put. A ako uspem da se smirim i da ucinim onako kako bi On to zeleo, onda biram Njega...a odluka je puno, i covek je slab.
Ali ja jesam i slaba, i gorda, i ponosna, i lenja...ali nikad, nikad, nikad ne bih rekla nesto protiv Boga, niti bih posumnjala u Njega. To nikad.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:19   #39
Quote:
Minatallah kaže:
Nadam se da nisam postavila takvo pitanje niti mi je bila namjera vrijedzanja. Pitam samo sto ne znam i sto me interesuje
Ma nisi naravno, vise sam mislila na one koji se zgrazavaju, vredjaju i pljuju po recima drugih. Ma znate vec na sta mislim...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:21   #40
Minam kaze:"Mirjani su ljudi koji se ne zamonase, kao sto sam ja na primer. Mi smo izabrali "gresniju" varijantu zivota, vencavamo se, radjamo decu,i uzivamo i u ovozemaljskom blagu. Mi necemo jednako biti osudjivani na velikom sudu. Monasi i monahinje ce biti strozije osudjivani jer su se oni posebno zarekli Bogu da ce posvetiti zivot samo ispunjavanju njegove zelje. Mirjani to ne obecavaju."

Zasto mislis da si izabrala gresniju varijantu ako se vjencavas, i radzas djecu? Kad bi svi bili monasi i monahije, svijet bi izumro. Bog nas je stvorio da mu se molimo i da produzavamo vrstu. Grijeh nije radjati i biti vjencan. Islam potice muskarce i zene na brak i radzanje djece. Ja mislim da su brak(sretan) i djeca najbolja blaga ovoga svijeta. Moze se Bogu posvetiti i tako.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.