Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2008., 21:19   #1
revolucije po sv gori atosu

Grčki pravoslavni manastir Esfigmen na Atosu od 1.lipnja pod totalnom je policijskom blokadom grčke policije.Obustavljeno je snabdijevanje hranom i lijekovima,prekinute su sve električne,telefonske i internet veze tako da se s oko 100 monaha uopće ne može komunicirati.Manastir je pod jurisdikcijom Carigradske patrijaršije,ali oni odbijaju poslušnost patrijarhu Bartolomeju optužujući ga da je svojim ekumenizmom i kontaktima s Katoličkom Crkvom i protestantima pao u tešku herezu kojom je otpao od pravoslavlja.Bartolomej je za nedavnog boravka u Ateni zatražio od grčkih vlasti nasilno iseljenje neposlušnog monaštva i useljenje novog igumana sa svojim bratstvom odanim Carigradu.
Na manastir je postavljen veliki transparent na kome piše:Pravoslavlje ili smrt!Ovi pobunjenici također optužuju politički vrh Grčke i odbijaju svaki kontakt i dijalog s nepravoslavnim kršćanima.

bilo je više okušaja da ih se makne iz samostana, neuspješnih, imaju gadnu podršku od strane nekih crkava i samostana.

a zamislite, navodno se tamo nalazi i jedan hrvat iz zagreba.
text je djelom s križ-života

btw. kako se grčka policija može mješati u teritorij monaške republike?
što vi mislite o tome??
__________________
Vladiko, vičnaja vam pamjat!

Hristos moja sila - Krist moja snaga!
protosinđel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:50   #2
Zanimljivo je ovo "Pravoslavlje ili smrt". I ja bih isto izabrao kao i ovi atoski monasi, ostati dosljedan svom ucenju, vjeri, Bogu! Danasnja bludnica tj svijet moderni donio je samo patnju i nesklad. Mnogi izjedaju pozitivne strukture iznutra sluzeci necastivome. No znamo da ce neskladu morati doci red. Uskoro, veoma uskoro.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 00:38   #3
Koliko ja znam, taj Hrvat je u Hilandaru. A sto se tice Esfigmena, njegovo monastvo bruka Pravoslavie, zapali su u pravu pravcatu jeres! Nema krscanskih vrlina bez poslusanja>
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 01:14   #4
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, taj Hrvat je u Hilandaru. A sto se tice Esfigmena, njegovo monastvo bruka Pravoslavie, zapali su u pravu pravcatu jeres! Nema krscanskih vrlina bez poslusanja>
tako je. nisi siromašniji ako prihvaćaš druge, takvi stavovi nikome ne koriste, a ponajmanje ugledu sv mjesta.
nemogu se oni pozivati na pravoslavlje, ili uopće autentično kršćanstvo, ako ne poštuju nadležnog episkopa.
__________________
mi chiamo bafollino, peche mi porto bafi
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:56   #5
U duhu je Pravoslavne Crkve da zeli da i drugi udju u liturgisku zajednicu sa Njom! Sveti Nektarij Eginski, savremeni pravoslavni svetitelj (svetac) lijepo je rekao da ne mozes za sebe reci da si pravoslavan ako se ne radujes tome da i drui ljudi, a posebno krscani, zele postati dijelom tvoje liturgijske zajednice. Krscanin, da bi bio krscanin, mora zeleti i druge da budu sa njim, da budu dijel njegove zajednice, inace nismo krscani (pravoslavni). Esfigmeniti to ne zele, oni su postali negacija prvoslavia, posto sve druge denominacije gledaju sa osudjivanjem, postali su hermeticki zatvorena skupina, koja nikoga ne prima sebi (sustinski), potpuno samodovoljna i egocentricna. Pravoslavie sve to nije, i zato su esfigmeniti pretstavnici necega sto bi moglo da se nazove "unutarpravoslavna sekta". "Puna su im usta imena Bozjeg (tj. Pravoslavia-RK), ali im je srce daleko od Mene", govori Gospod.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 08:15   #6
Čudne stvari se tamo dešavaju. Na atosu je imao i pop bend sastasvljen od monaha, snimili su par CD-a i bili su popularni. Rade znaš li šta je sa tim bendom sad?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 08:22   #7
Nisam cuo da je postojao takav bend.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.