Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2007., 10:49   #1
Fibroadenom / Operacija dojki - fibroadenomi, dobroćudni tumori itd.

Hm...imam to, zna li netko nesto o tome?
labella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 12:35   #2
Imam ja, ništa strašno!
Javlja se kod mladih djevojaka kao posljedica djelovanja hormona.To ti je u biti bujanje vezivnog tkiva. Nema šanse da postane maligan. Treba ga pratiti jer ako naraste može smetati i boljeti.
korina15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 14:00   #3
Imam i ja.
Kad sam bila na pregledu, rekli su mi da se to ambulantno operira i da nije nista strasno. Ja se jos uvijek nisam usudila otici da mi to izvade.
mikaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 14:48   #4
Moja ga je poznanica operirala kad je imala 17 godina. Sada opet narastao, jedan kirurg predlaže operaciju(i to klasičnu kao i prvi put), drugi preporučava praćenje, ako puno ne raste, ništa ne dirati.U dilemi sam, ali mislim da ga za sada neću operirati. Inače mi ništa ne smeta.
lucija80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 14:54   #5
Ne treba ga operirati dok ne naraste da smeta ili boli. Prije se operirao sad više ne jer su skužili da se vraća.
korina15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 16:44   #6
na kojem dijelu tijela se pojavljuje?
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 19:11   #7
Ja imam na desnoj dojci i sad me pocelo malo boljet. Nista strasno, ali onako...Malo , jako malo neugodno
labella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 12:52   #8
Imam i ja tu neku kvržicu. Veličine je 1.60 i doktorica kaže da bi trebala napraviti punkciju jer da ne zna da li je mastopatija ili fibroadenom!
Međutim ja sam tu negdje pročitala da dosta cura nije ni radilo punkciju ako su im te kvržice tako male nego da ih samo drže pod kontrolom, eh sada ne znam ni sama što da napravim??
Da li bi možda neki drugi doktor mogao vidjeti bez punkcije što je?

što mi savjetujete?
da li da probam sa nekim drugim mišljenjem?
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 13:20   #9
ja imala i nestalo samo od sebe,bio je na desnoj dojci 2cm
pola godine smo to pratili mislim kod doktora,hvala bogu nije se više vratilo
e i imala sam tada 16 godina
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 03:49   #10
I ja imam fibroadenom vec 8 godina. 5mm velicine. Ne rasti i ne boli me (hvala bogu) tako da i zaboravila sam da ga uopste imam
bicini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 15:55   #11
što mislite, mogu li planirati trudnoću iako imam fibroadenom veličine 1.50 cm.
naime, doktor mi je preporučio da ga prije trudnoće izvadim, a kao obrazloženje na moje pitanje zašto, rekao je da će mi poslije trudnoće, kad ga budem išla vaditi biti veći ožiljak i ništa drugo
pa što vi mislite da ili ne
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:06   #12
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
Imam i ja tu neku kvržicu. Veličine je 1.60 i doktorica kaže da bi trebala napraviti punkciju jer da ne zna da li je mastopatija ili fibroadenom!
Međutim ja sam tu negdje pročitala da dosta cura nije ni radilo punkciju ako su im te kvržice tako male nego da ih samo drže pod kontrolom, eh sada ne znam ni sama što da napravim??
Da li bi možda neki drugi doktor mogao vidjeti bez punkcije što je?

što mi savjetujete?
da li da probam sa nekim drugim mišljenjem?
A koja je razlika izmedju mastopatije i fibroadenoma?
anaani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:13   #13
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
Imam i ja tu neku kvržicu. Veličine je 1.60 i doktorica kaže da bi trebala napraviti punkciju jer da ne zna da li je mastopatija ili fibroadenom!
Međutim ja sam tu negdje pročitala da dosta cura nije ni radilo punkciju ako su im te kvržice tako male nego da ih samo drže pod kontrolom, eh sada ne znam ni sama što da napravim??
Da li bi možda neki drugi doktor mogao vidjeti bez punkcije što je?

što mi savjetujete?
da li da probam sa nekim drugim mišljenjem?
Punkcija stvarno nije nikakav bauk. Ja sam ti užasna kukavica, a punkcija mi je bila piece of cake. Nije apsolutno nimalo boljelo.

Odi ti fino na punkciju jer je to jedini način da pouzdano znaš da nije ništa zloćudno. Btw, fibroadenom navodno (tako je meni doktorica rekla) u trudnoći brže raste, valjda pod utjecajem hormona , pa zato preporučuju da se vadi prije trudnoće.

Moj je (iako nisam bila trudna) dosta brzo rastao tako da sad imam veći ožiljak umjesto da sam ga odmah išla vaditi čim su ga otkrili.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 21:14   #14
Thumbs up

Ja također imam fibroadenom i bila sam na operaciji ali su se opet novi pojavili koji rastu i bole me.
Ines040 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 23:18   #15
Bok,
i ja imam sličan problem. Na ultrazvuku su mi pronasli kvržicu ili
bolje rečeno malo veću kvržicu 2,8 cm na desnoj dojci. Uopće me
nije bolila ali sam išla prekontrolirati zbog drugih stvar (imam
tragove na grudnjaku kod bradavica, sumnjali su na povišeni
prolaktin ali nije, pa sam išla na ultrazvuk). Sad su mi predložili
punkciju (nadam se da ne boli jer je kvržica i na nezgodnom mjestu
ispod bradavice). I predložili su mi da izvadim jer je dosta velika. Doc. kaže da se sve preko 2 cm vadi.
Molim vas za savjet u kojoj je to bolnici najbolje napraviti i kakv je to
zahvat, koliko traje oporavak?
karamela_kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 13:00   #16
Operirala sam ga prije 8 god . Nakon što mi je dijagnosticiran , pratila sam ga 6 mj. Obzirom da je za taj period dosta narastao , a i cijelo vrijeme nisam imala mira (a šta ako je nešto opasno....) ja sam ga lijepo izvadila . Dobila sam lokalnu anesteziju u dojku i tri šava koja sam nakon cca 2 tjedna izvadila. Nisam imala nikakvih problema. Ako vas to psihički muči , čini mi se da je bolje odstraniti ga i ne razmišljati više o tome (uz naravno uobičajene godišnje kontrole).
hm00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 15:45   #17
Hvala na savjetu, i ja ću ga sigurno vaditi. Nisam imala predodžbu kakav je zahvat, mislila sam da je totalna anestezija i malo duži oporavak a sad mi je lakše. Sutra idem na punkciju i nadam se da će to proći ok. za početak.
karamela_kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:58   #18
Pozdrav svima!

Imam 25 godina. Također sam napipala kvržicu na lijevoj dojci. Bila sam na pregledu i ultrazvuku kod privatne liječnice, koja sumnja na fibroadenom. Čeka me punkcija. Ona kaže da je, prema ultrazvuku, poprilično sigurna da se radi o fibroadenomu. Veličine je 1,5 cm sa 6 mm, što je u biti vrlo malo.
E sad, njezina je preporuka da to operiram, jer kaže da to sigurno neće nestati samo od sebe, već može samo početi rasti i da se ne dam nagovoriti na "praćenje", već da to odmah vadim.

Punkciju sam mislila također privatno obaviti, ali sam čula da takvi nalazi od privatnika ne važe i da ću definitivno morati punkciju ponoviti u bolnici.
Je li to istina?

Nadalje me zanimaju vaša iskustva - da li da inzistiram da se to odmah vadi i postoji li kakva mogućnost da se to zakomplicira ukoliko mi ne budu htjeli vaditi.
Ja bih to definitivno htjela odmah riješiti dok je još malo, da nemam kasnije nekakvih ogromnih ožiljaka i tko zna kakvih komplikacija.

Imam prijateljicu koja je to operirala - nije nikada rađala, otkrila je fibroadenom koji joj je u kratkom vremenu narastao do veličine oraha!
Imala je cijelu kvrgetinu na sisi. Tako da, izgleda, može početi brzo rasti bez obzira na trudnoću.

Inače, ja nisam rađala, niti namjeravam - taj podatak je vjerojatno relevantan za ovaj problem.

Dakle, vaša mišljenja, inzistirati na operaciji ili ne (ako me ne budu voljni operirati)?
Gdje ići na punktaciju, hoće li mi se u bolnici priznati nalaz od privatnika?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 17:15   #19
ne brini, nitko ti to nece odbiti operirati!

ja sam sa 16 godina izvadila jedan, al nakon 2 godine mi je opet narastao novi na istom mjestu, i jos pokoji na svakoj dojci.

i nis, sad ih uzgajam
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 20:37   #20
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam 25 godina. Također sam napipala kvržicu na lijevoj dojci. Bila sam na pregledu i ultrazvuku kod privatne liječnice, koja sumnja na fibroadenom. Čeka me punkcija. Ona kaže da je, prema ultrazvuku, poprilično sigurna da se radi o fibroadenomu. Veličine je 1,5 cm sa 6 mm, što je u biti vrlo malo.
E sad, njezina je preporuka da to operiram, jer kaže da to sigurno neće nestati samo od sebe, već može samo početi rasti i da se ne dam nagovoriti na "praćenje", već da to odmah vadim.

Punkciju sam mislila također privatno obaviti, ali sam čula da takvi nalazi od privatnika ne važe i da ću definitivno morati punkciju ponoviti u bolnici.
Je li to istina?

Nadalje me zanimaju vaša iskustva - da li da inzistiram da se to odmah vadi i postoji li kakva mogućnost da se to zakomplicira ukoliko mi ne budu htjeli vaditi.
Ja bih to definitivno htjela odmah riješiti dok je još malo, da nemam kasnije nekakvih ogromnih ožiljaka i tko zna kakvih komplikacija.

Imam prijateljicu koja je to operirala - nije nikada rađala, otkrila je fibroadenom koji joj je u kratkom vremenu narastao do veličine oraha!
Imala je cijelu kvrgetinu na sisi. Tako da, izgleda, može početi brzo rasti bez obzira na trudnoću.

Inače, ja nisam rađala, niti namjeravam - taj podatak je vjerojatno relevantan za ovaj problem.

Dakle, vaša mišljenja, inzistirati na operaciji ili ne (ako me ne budu voljni operirati)?
Gdje ići na punktaciju, hoće li mi se u bolnici priznati nalaz od privatnika?
Bok,

ja na kraju nisam obavila punkciju. Obzirom da sam se odlučila vaditi ga van, a to su mi svi preporučili, punkcija je suvišna a i nije baš ugodna pa ako se odlučiš za operaciju onda ne moj ni ići na punkciju. Jer kad ga izvade, onda će ga detaljno analizirati. Obzirom da je moj duplo veći od tvog, skoro 3 cm, meni su savjetovali da je punkcija suvišna jer se može desiti da te iglom 'piknu' u dva mjesta a uopće ne mora značiti da ti je cijeli fibroadenom građen od istog tkiva. Bolje ga izvaditi i onda ga u potpunosti analizirati pa si mirna.
Ja idem na operaciju u utorak 08.04. u Kliniku za tumore u Ilici. Rekli su mi da je to ambulantna operacija i da kad se probudim idem doma. Izvadila sam sve nalaze i u utrak ujutro idem u bolnicu. Nadam se da će sve dobro proći. Javim se poslije kad dođem doma, pa ću reći utiske...
karamela_kiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.