Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2009., 16:47   #41
Ja imam fibroadenom otkriven prije 6 mjeseci.
Ne znam točne dimenzije, ali bio je manji od 1 cm (mislim 0,6 ×0,8, tako nekako).

Uglavnom, imam osjećaj da se sada povećao, čak mi se čini da ga ponekada i osjetim (ne znam je li to samo pshički) kao da me "žulja".
Namjeravam sutra otići doktoru zbog toga.

Prije 6 mjeseci su mi rekli da ga neće vaditi, jer nije velik.
Sada vidim da vas je dosta to operiralo, pa me zanima zbog čega ga meni nisu odmah izvadili.
Mislim, ne kužim - kaj čekaju da naraste, pa da ožiljak bude što veći ili kaj?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 20:23   #42
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ja imam fibroadenom otkriven prije 6 mjeseci.
Ne znam točne dimenzije, ali bio je manji od 1 cm (mislim 0,6 ×0,8, tako nekako).

Uglavnom, imam osjećaj da se sada povećao, čak mi se čini da ga ponekada i osjetim (ne znam je li to samo pshički) kao da me "žulja".
Namjeravam sutra otići doktoru zbog toga.

Prije 6 mjeseci su mi rekli da ga neće vaditi, jer nije velik.
Sada vidim da vas je dosta to operiralo, pa me zanima zbog čega ga meni nisu odmah izvadili.
Mislim, ne kužim - kaj čekaju da naraste, pa da ožiljak bude što veći ili kaj?

najčešće se ne vade ako su manji od 2 cm i ako nemaju naznake degeneracije,ja sam imala četiri od kojih 2 velika (5x3 i 5x) i mala,ne znam dimenzije koje sad nisu dirali. moze brzo rasti jer su meni od zadnjeg uzv do operacije a proslo je nekih mjesec i pol narasli gotovo jedan cm.
studentica_ivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 20:49   #43
eto, čitam ovo jer sam prije cca desetak dana napipala kvržicu
No, ajde, ajmo pričekati da dođe menga jer su mi grudi bile jako napete i tvrde, pa rekoh, možda i zbog toga.

Sada se nadam UZV-u ovaj tjedan i da je riječ o sasvim nečem bezazlenom

Nego, htjedoh pitati, ti si išla na UZ samo ili?
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 22:05   #44
Quote:
Pixie777 kaže: Pogledaj post
eto, čitam ovo jer sam prije cca desetak dana napipala kvržicu
No, ajde, ajmo pričekati da dođe menga jer su mi grudi bile jako napete i tvrde, pa rekoh, možda i zbog toga.

Sada se nadam UZV-u ovaj tjedan i da je riječ o sasvim nečem bezazlenom

Nego, htjedoh pitati, ti si išla na UZ samo ili?

da,u biti dovoljno je,osim ako na uz ne kazu da nisu sigurni jer se dosta dobro moze razlikovati dobrocudni od zlocudnog. a mamografija se ne preporucava prije 40-e godine najranije
studentica_ivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 22:55   #45
OK, hvala ti
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 00:09   #46
Quote:
Pixie777 kaže: Pogledaj post
Nego, htjedoh pitati, ti si išla na UZ samo ili?
Ja sam išla i na punkciju.
Na mamografiju te neće slati 100 %.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 11:58   #47
Evo i mene s firbroadenonom. bio je na jednoj dojci 0,5 pred 12 godina, sada je 1,2 cm....neki kažu operirati neki kažu ne samo pod strogu kontrolu..da, još mi je napisano na mamografiji gusti žlejzdani crtež to nemam pojma što znači?
__________________
bože, meni tako malo treba,
ispod ovog svetog neba,
topla postelja i....(T.P.)
mppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 18:50   #48
mali fibroadenomi se ne operiraju ako su mali i slabo se povecavaju.samo ako jako rastu il se sumnja da je nesto drugo a ne fibroadenom.prije s eon uvijek operirao jer se nije znalo puno o tome.danas se zna da je on dobrocudan i da ne moze prijeci u maligno stanje.
nastaje pod utjecajem hormona estrogena koji se u odredjenim fazama jako povecao u organizmu.
fibroadenom je vrlo cesta pojava u mladih zena i ne treba previse se brinuti nego ga pratiti kako dokor kaze(to bude najcesce svakih 6 mjeseci uzv)
tijekom ovulacije zna malo vise narasti pa se opet kad prodje vrati u prvotno stanje.

sto se tice samog samopregleda dojki najbolje je raditi ga 7.dan menstruacije svaki mjesec.na taj nacin i pratiti fibroadenom pa ako se primjeti da se jako povecao javiti se prije odgovorene kontrole.

na operacije najcesce odu cure jer im to pravi psihicke probleme.sam taj osjecaj da imaju tumor u svome tijelu.to govorim za one koje imaju mali fibroadenom i niej potrebna operacija.

tezina operacije je u samom njegovom smjestaju....jer moze biti potkozno a moze biti smjesten duboko u tkivu dojke.

uglavnom cure,nemojte se jako brinuti zbog toga jer potpuno je dobrocudan tumor i nece vam stvoriti velike probleme.na vama je da odlucite hocete li otkloniti i onaj mali.

koja god ide na operaciju...drzim fige neka sve prodje u najboljem redu
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:48   #49
Ja sam prije godinu dana operisala fibroadenom dojke,tada sam imala 17 godina.Posto imam tu naviku da vrsim samopregled,za vrijeme tusiranja sam ga napipala,otisla kod doktorice i ona me odmah uputila na mamografiju,nakon 7 dana sam otisla na operaciju.Tumor je bio velicine 13 mm,na svu srecu bio je benigni.Bio je to prilicno tezak period za mene,psihicki sam bila veoma nestabilna.Moj problem je bio i taj sto nisam dozvoljavala ljudima da mi se priblize,zatvarala sam se u sebe,pravila se da se nista ne dogadja i prezderavala se.U toku toga perioda sam se udebljala 10kg.Sad je sve u redu,ponekad na promijenu vremena me ziga.Oziljka skoro da i nemam,posto su mi radili neki poseban rez,da mi ne ostane oziljak posto sam mlada.Na pocetku je bilo samo crveno,a danas ga skoro ni nema.
Sto se tice same operacije,nije bila strasna,trajale je oko sta vremena,bila sam pod anestezijom i sljedeci dan sam izasla iz bolnice.
Nadam se da se nece vratiti i da ce sve biti dobro...
Boogaboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:57   #50
ja sam prije 3 godine imala fibroadenom.nekih 3-4 cm.
operirana sam u institutu pod općom anestezijom.nisam imala nikakvih problema oko oporavka.ožiljak je jedva vidljiv.

znam da mi je najgore bilo čekati nalaz jel dobroćudno il ne.
hvala bogu bilo dobroćudno no sad se nažalost borimo s maminim karcinomom dojke.
redovito idem na ultrazvuk 2 put godišnje..po preporuci doktora...

doktor mi je sam rekao da je vrlo vjerojatno da će se ponoviti.samo se nadam da neće biti zloćudno.

pusa svima
vita-vita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:25   #51
da li mi netko može napisati koji dan ciklusa se treba vršiti samopregled dojki, znam da je stajao neki dan u brošurama, kao najbolji tj. da se najlakše napipaju eventualne kvržice
__________________
dormit aliguando ius, moritur nunquam
Bože brani je od zla, Boze, kad ne mogu ja
Salji andjele cuvare svoje jer je dusa duse moje
elpidika is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:51   #52
elpidika, u tim brošurama se navodi 5-10 DC

Hvala curke za pp-ove, ovaj tj bih trebala izgleda na UZV. Sutra ću znati točno kada
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 20:04   #53
Quote:
elpidika kaže: Pogledaj post
da li mi netko može napisati koji dan ciklusa se treba vršiti samopregled dojki, znam da je stajao neki dan u brošurama, kao najbolji tj. da se najlakše napipaju eventualne kvržice
samopregled dojki najbolje je raditi ga 7.dan menstruacije svaki mjesec
bitno ga je raditi redovito da se naviknes na tkivo dojke pa ces tako najlakse moci razlikovati ako se pojavi nesto sumnjivo
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 20:34   #54
Evo mene opet s novosti.

Bila sam na kontroli svog fibroadenoma, jer me počeo žuljati.
Ispalo je da se povećao - sa 17×6 mm na 25×6,5 mm.
Uglavnom, moram ga vaditi - tako kaže doktorica koja mi je radila ultrazvuk (bila u Petrovoj).
Čitajući ovdje neke postove, mislim da se brzo povećava, jer je narastao gotovo za centimetar u manje od godine dana.
To mi je i napisano u nalazu.

Samo bih nešto htjela pitati, iako je totalno offtopic, nadam se da mi se neće zamjeriti. Pitanje je kratko.
Nemam dopunsko osiguranje, ali ga sada planiram uplatiti (zbog tog vađenja, jer pretpostavljam da bih poprilično morala nadoplatiti).
Znate li možda počinje li to dopunsko vrijediti odmah kada ga uplatim?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:01   #55
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Evo mene opet s novosti.

Bila sam na kontroli svog fibroadenoma, jer me počeo žuljati.
Ispalo je da se povećao - sa 17×6 mm na 25×6,5 mm.
Uglavnom, moram ga vaditi - tako kaže doktorica koja mi je radila ultrazvuk (bila u Petrovoj).
Čitajući ovdje neke postove, mislim da se brzo povećava, jer je narastao gotovo za centimetar u manje od godine dana.
To mi je i napisano u nalazu.

Samo bih nešto htjela pitati, iako je totalno offtopic, nadam se da mi se neće zamjeriti. Pitanje je kratko.
Nemam dopunsko osiguranje, ali ga sada planiram uplatiti (zbog tog vađenja, jer pretpostavljam da bih poprilično morala nadoplatiti).
Znate li možda počinje li to dopunsko vrijediti odmah kada ga uplatim?
mislim da treba oko mjesec dana da se rijesi to s dopunskim
sretno s vadjenjem fibroadenoma
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 16:30   #56
ja mislim da ti dopunsko vrijedi od dana kada napraviš prvu uplatu, barem je tako pisalo kod nas u rijeci na ppoliklinici, kao da oni koji nemaju karticu dopusnokog trebaju pokazati uplatnicu prve premije
__________________
damica bebač
Nessych is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 17:53   #57
Je, tako je bilo prošle godine (ljetos). Uplatiš ratu i počne vrijediti. A sad, ne znam jel se možda u međuvremenu nešto promijenilo, s obzirom da s našim zdravstvom nikad ne znaš
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 18:03   #58
ja sam uplatila dopunsko prije dva mjeseca, odmah mi je teta u hzzo-u na šalteru dala i papir na kojem je pisalo da polica dopunskog osiguranja počinje vrijediti neka tri tjedna nakon te moje uplate, dok mi na kućnu adresu ne stigne iskaznica. međutim, ja sam s tim papirom hodala po pregledima i ultrazvuku i ništa nisam plaćala. kad su me pitali imam li dopunsko, ja sam izvadila papir i to je bilo to.. i prijatelj je išao na manji operativni zahvat, također bez kartice, samo s tim papirom od hzzo-a. tako da pričekaš najviše mjesec dana na karticu, ali kažem ti, možeš i samo s papirom, po mom iskustvu, doktori su prilično susretljivi u vezi toga
zerzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 18:11   #59
i da, također i ja imam fibroadenom, u desnoj je dojci i trebalo bi ga operirati.. čitala sam da su nekima od vas radili posebne rezove i unutrašnje šavove da nebi ostao ožiljak. e sad, drage su mi jako moje dojke pa me zanima trebam li sama tražiti od kirurga takve rezove i šavove? ili je normalno da će raditi tako da ožiljak bude što manji?
zerzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 20:39   #60
Quote:
zerzie kaže: Pogledaj post
i da, također i ja imam fibroadenom, u desnoj je dojci i trebalo bi ga operirati.. čitala sam da su nekima od vas radili posebne rezove i unutrašnje šavove da nebi ostao ožiljak. e sad, drage su mi jako moje dojke pa me zanima trebam li sama tražiti od kirurga takve rezove i šavove? ili je normalno da će raditi tako da ožiljak bude što manji?

trude se oni da se oziljak sto manje vidi.al da sam na tvom mjestu(mozd i budem uskoro...ovisi o sljedecem pregledu)ja bi kad dodjem dogovoriti operaciju i na pregled kod kirurga jednostavno ga pitala kako to rade...tj na koji ce tebi nacin sivati i da bi htjela da se manje vidi oziljak ako je moguce.nemas sta izgubiti
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.