Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2010., 11:15   #1
Zimske gume po ljeti

Zanima me jel se može voziti na zimskim gumama po ljeti i ako ne zbog čega???Ja sam čuo ali ne znam da li je to točno da gume čim pređu 3 god. treba ih se rješavati bez obzira na veličinu ripni a da su zimske gume sasvim ok po ljeti i da je sve izmišljotina zima-ljeto da bi se ljudima uzimao novac!!!?
krlerki is offline  
Old 29.03.2010., 11:30   #2
Nije 3 godine granica nego 5, neki bi rekli 4, al ajde.
Ako si ikad snažnije kožio s zimskima po užarenoj žegi znat ćeš i sam zašto zimska ne valja po ljeti.
Neki dan se baš vozim na biciklu kad jedan čiča naglo zakoči jer skreće, a ovaj ga iza opazio u zadnji tren. Jel ti moram reć da po zvuku guma sam znao da je na zimskima?! Iako je bilo svega 20-tak stupnjeva.
__________________
All generalizations are false, including this one.
-dominic- is offline  
Old 29.03.2010., 11:45   #3
ok što su malo bučnije ali mene zanima koliko se troše po ljeti i kakva je sigurnost?recesija pa pomislih zašto kupiti ljetne možd mogu nastaviti na zimskim se voziti ali prvo da vidim jel se isplati
krlerki is offline  
Old 29.03.2010., 11:49   #4
Ma možeš. Zakon te ne priječi u tome.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Old 29.03.2010., 11:55   #5
Quote:
krlerki kaže: Pogledaj post
ok što su malo bučnije ali mene zanima koliko se troše po ljeti i kakva je sigurnost?recesija pa pomislih zašto kupiti ljetne možd mogu nastaviti na zimskim se voziti ali prvo da vidim jel se isplati
prijatelju, recesija je svima i nažalost teško se izdvaja za sve. ALI! ako puno vremena provodiš u automobilu moraš uložiti u njega jer ti on čuva glavu u jednu ruku. Zimske gume će po vrućem asfaltu slabije prijanjati i imat ćeš duži zaustavi put i možda ti baš ta 2-3 metra spase glavu ili novčanik...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Old 29.03.2010., 11:58   #6
glupost je po ljetu vozit na zimskim, em se troše ubrzano (lamele), lošije ležanje i veća potrošnja
nenocutlas is offline  
Old 29.03.2010., 12:55   #7
Quote:
krlerki kaže: Pogledaj post
ok što su malo bučnije ali mene zanima koliko se troše po ljeti i kakva je sigurnost?recesija pa pomislih zašto kupiti ljetne možd mogu nastaviti na zimskim se voziti ali prvo da vidim jel se isplati

Ne postoje bezveze zimske, ljetne, slick, terenske i slicno... gume.
Istina,sve su one crne i okrugle, ali postoje velike razlike medju njima.

Dal je to pametno voziti zimskim gumama ljeti... nije.

Naravno da mozes voziti sa zimskim gumama po visokim temperaturama i suhom asfaltu. Autu nece biti nista. Jer po suhom asfaltu je i losa guma dobra guma. Ali kad si na kisi, kad se zesce vozis ili dolazi do nenadanih situacija.... tad ti mala razlika u gumama moze znaciti veliku razliku u novcaniku,ponekad i zdravlju.



Ako su ti zimske gume sada vec potrosene i mislis da vjerojatno nece biti dobre za sljedecu ,onda te nitko ne sprecava da kroz poljece,ljeto i jesen potrosis gume,pa pred zimu opet stavis nove zimske.


A ako gume planiras koristit i slijedecu zimu, znaj da se zimske gume zbog puno mekse gazne povrsine i manjih blokova trose daleko vise od ljetnih.
I to da su na suhome losije (dulji zaustavni put,losije drzanje u zavoju), da su i na kisi losije od ljetnih.

Ljeto ce ti pojest zimske gume,ko da si ih tri zime vozio.

Po zakonu u HR dubina profila mora biti najmanje 4 mm (bilo za ljetnu+lanci bilo za zimsku) da bi se onda smatrala ispravnom za zimske uvjete na cesti.

---------
Znam da je skupo svake godine 2x mijenjat sve 4 gume (na proljece cca 200 kuna, na jesen cca 200 kuna), pa imam set ljetnih guma na alu felgama te set zimskih guma na celicnim. Svake godine ustedim na neplacanju za balansiranje i montazu jednu jeftinu alu felgu (400 kuna).
klinsider is offline  
Old 29.03.2010., 13:01   #8
Nešto se brže troše, nešto su bučnije, imaju nešto veći otpor kotrljanja.

A kočioni put, ležanje i slično.... nije ni blizu katastrofalno kao što se misli. Vozio sam prošlo ljeto na zimskim. Gotovo nikakva razlika.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 29.03.2010., 13:05   #9
Thumbs up

hvala na objašnjenju!!
krlerki is offline  
Old 29.03.2010., 13:22   #10
Naravno, ovisi od guma do guma. Michelin Alpin su mi bile ljeti na mokrom znatno lošije, Sava Eskimo su bile solidne. Za osobe koje "normalno" i oprezno voze - sve u redu....
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 29.03.2010., 13:34   #11
Quote:
krlerki kaže: Pogledaj post
Zanima me jel se može voziti na zimskim gumama po ljeti i ako ne zbog čega???Ja sam čuo ali ne znam da li je to točno da gume čim pređu 3 god. treba ih se rješavati bez obzira na veličinu ripni a da su zimske gume sasvim ok po ljeti i da je sve izmišljotina zima-ljeto da bi se ljudima uzimao novac!!!?
probaj ti provest ljeto na plaži u bucama ili zimu na kontinentu u japankama.
kad uspiješ, onda buš se mogel bez problema voziti na jednim gumama cijelu godinu.
I wonder is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.