Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2004., 10:56   #1
Question Auto na leasing, ali malo drukcije

Mislim da cemo se brzo sloziti da je kupovanje potrepstina (recimo auta) na krediti ili leasing skupo, i s toga sa financijskog stanovista fuj.

Medjutim, ima jedna zanimljiva varijanta: Vecina ponudjaca leasing ugovora na aute nude mogucnost (zapravo zahtijevaju) veliku prvu ratu. Ako se ta prva rata poveca na dozvoljenu visinu (to je vrijednost auta nakon leasing roka, kod 48 mjeseci / 15'000 km godisnje je to u mojem primjeru 57%), mjesecne rate padaju na vrlo nisku razinu. Sad, racunica je ta da je kamatna stopa zapravo jos uvijek zamjetna (u mojem primjeru 5.9%), ali apsolutni iznos kamata dosta nizak, zato sto je kreditirani iznos nizak. Sto to donosi? 43% kapitala manje koji je vezan, a to je kod skupih auta dosta love, koja se onda moze uloziti u pametnije (ali manje sexy ) stvari.

Dali biste se slozili sa ovakvom racnunicom? Ili negdje grijesim?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 11:07   #2
To je i smisao leasinga.
Btw. u leasingu nema kamate, samo najamnina - isto kao i kad si podstanar pa plaćaš mjesečni najam.
Normalno, ta najamnina se najlakše izračuna da oni u formulu ubace kamatu koja je ustvari njihova marža.
I ne, nije skupo. Ja plaćam 3,75% "kamatu".
__________________
niš pametno
linol3um is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 17:58   #3
zanimljivo .. nikad nisam isao u tu dubinu izracuna leasinga .. ali me zanima zasto neke leasing kuce rate obracunavaju po srednjem tecaju HNB-a a neke po prodajnom banke u cijem su vlasnistvu tj. poslovne banke?!

Ima li mozda kakav zakonski okvir kako bi se trebale rate preracunavati u domacu valutu ili se to iskljucivo ostavlja samoj firmi da svojim internim propisima odredi?!
 
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 15:47   #4
Re: Auto na leasing, ali malo drukcije

Quote:
Secundo kaže:
Mislim da cemo se brzo sloziti da je kupovanje potrepstina (recimo auta) na krediti ili leasing skupo, i s toga sa financijskog stanovista fuj.

Medjutim, ima jedna zanimljiva varijanta: Vecina ponudjaca leasing ugovora na aute nude mogucnost (zapravo zahtijevaju) veliku prvu ratu. Ako se ta prva rata poveca na dozvoljenu visinu (to je vrijednost auta nakon leasing roka, kod 48 mjeseci / 15'000 km godisnje je to u mojem primjeru 57%), mjesecne rate padaju na vrlo nisku razinu. Sad, racunica je ta da je kamatna stopa zapravo jos uvijek zamjetna (u mojem primjeru 5.9%), ali apsolutni iznos kamata dosta nizak, zato sto je kreditirani iznos nizak. Sto to donosi? 43% kapitala manje koji je vezan, a to je kod skupih auta dosta love, koja se onda moze uloziti u pametnije (ali manje sexy ) stvari.

Dali biste se slozili sa ovakvom racnunicom? Ili negdje grijesim?
Slozio?
Covjece, ako nisi u stanju kupiti "barom", onda placas porez na budale!
T.
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 15:05   #5
leasing

Bok,
može li mi netko pomoći. Naime, htio bi prodati auto, akoji je kupljen na leasing. Zapravo, dao sam učešće 30 %, a otplaćeno je nešto više od 1/3 leasinga. Kako je moguće prodati automobil i kakva je procedura.

Hvala i pozdrav.
__________________

ruther is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 20:21   #6
Quote:
ruther kaže: Pogledaj post
Bok,
može li mi netko pomoći. Naime, htio bi prodati auto, akoji je kupljen na leasing. Zapravo, dao sam učešće 30 %, a otplaćeno je nešto više od 1/3 leasinga. Kako je moguće prodati automobil i kakva je procedura.

Hvala i pozdrav.
najednostavnije je pitati gdje si ga i uzeo na lizing.moje iskustvo je da kada nađeš kupca isplatiš leasing do kraja i dobiš papire sa kojima ga možeš prenjet na kupca.sve se obavi za 2 dana.ovisno o leasingu uzimaju ti 1-2% za prijevremeni prekid leasinga.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:43   #7
operativni leasing?

kupujem novi auto...dali su mi mogucnost otplate preko operativnog leasinga Hypo banke ili klasican kredit...zanima me koja je fora s operativnim leasingom, ŠTO JE TU PREDNOST A ŠTO MANA? mislim obecaju brda i doline a siguran sam da postoji neka caka..

bdw. mozda sam morao ovo napisati pod automobili,al tu cu mozda dobit kvalitetnije informacije...hvala vam najljepsa!
__________________
?????lovac na pacijente?????
qsebastian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:50   #8
Quote:
qsebastian kaže: Pogledaj post
kupujem novi auto...dali su mi mogucnost otplate preko operativnog leasinga Hypo banke ili klasican kredit...zanima me koja je fora s operativnim leasingom, ŠTO JE TU PREDNOST A ŠTO MANA? mislim obecaju brda i doline a siguran sam da postoji neka caka..

bdw. mozda sam morao ovo napisati pod automobili,al tu cu mozda dobit kvalitetnije informacije...hvala vam najljepsa!
slučajno sam dvaput kliknuo i postavio dvije iste teme, a neznam kako da jedni obrisem, na edit pise edit/delete al neznam di je taj delete, stoga molim moderatora da obrise jednu temu...hvala!
__________________
?????lovac na pacijente?????
qsebastian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 17:35   #9
kod operativnog leasinga imaš samo rate najma (od kojega se 70% prizna u troškove), a vlasnik ostaje leasing kuća. Na kraju otplate odlučuješ da li ćeš auto otkupiti od njih po umanjenoj cijeni na kraju razdoblja ili ćeš auto ostaviti njima. Nema cake, po meni to je najbolji način kupnje auta preko firme.

Još bolji je operativni leasing sa ostatkom vrijednosti. Unaprijed dogovoriš ostatak vrijednosti (tj. vrijednost auta nakon isteka leasinga) i na tebi je da li ćeš to platiti ili ćeš produžiti leasing, ili ćeš zamijeniti za novi auto ili 'stari' auto ostaje njima. Prednost toga je da dobar auto dobiješ po vrlo povoljnoj mjesečnoj rati, jer ne plaćaš ratu na ostatak vrijednosti, (cca 20-30% vrijednosti auta). Tako npr kod Zubaka Audi A4 sa full opremom dobiješ već za nekih 200-300 EUR mjesečno. Super jer ne opterećuje budžet, a lovu namijenjenu autu vrtiš u poslovne svrhe (što je i glavna svrha operativnog leasinga).

Rekao bih još i da je oper. leasing kod nas povoljniji način kupnje nego u većini drugih zemalja jer kod nas priznaju 70% rate u trošak, što vani nema skoro nigdje
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 22:23   #10
hvala na odgovoru...
jos bi me samo zanimalo, odgovor na isto, gore navedeno pitanje, al u slučaju fizičke osobe...dakle kad netko tko nema firmu ili obrt, a kupuje auto preko autokuće i preko leasinga Hypo banke....hypo leasing?

meni kazu da, auto ako stoji bez pdv 100 000kn, učešće je 25 %, znaci 25000 kn koji im uplatim...e sad, na 122 000kn (100 000 + pdv), oni izvuku mjesecne rate koje im ja placam(meni se cini da bi trebli izvuci mj.rate iz 100 000kn,al eto mozda nisam dobro cuo)...e sad, kad prodje 5 godina, ako zelim dobit auto u vlasnistvo, moram njima platit 22% na ono ucesce...tako da na kraju ja njima dam jos 5500kn (22% od 25000 kn) a oni meni vrate moje ucesce od 25000 kn...jesam li dobro shvatio? jel to sve ili ima jos caka?
__________________
?????lovac na pacijente?????
qsebastian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 16:26   #11
..a sta je sa financijskim lizingom pri kupovini auta na firmu?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 14:02   #12
Operativni Leasing za automobil

Pozdravljam vas lijepo i molim za iskustva sa operativnim Leasingom.

Ono što me tu najviše zanima je operativni Leasing sa ostatkom vrijednosti, tj. želim kupiti vozilo (na firmu) na taj način, pri čemu bih htio platiti REALAN gubitak vrijednosti vozila kroz 4 godine, a ne cijelu vijednost, ili neke druge kombinacije (iznos jamčevine i ostalo). To bi po definiciji bio PRAVI leasing i pitam se da li netko ima iskustva s time ili općentio sa operativnim leasingom.

Je li netko koristi operativni leasing da bi npr. svake 2 godine mijenjao auto?

Informacije koje dobijem od leasing kuća ću staviti ovdje.

Hvala unaprijed
Dumba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 10:46   #13
plaćaš rate samo na dogovorenu sumu, a ostatak vrijednosti (npr. 10-15-20% od početne vrijednosti auta) na kraju perioda ili platiš u cijelosti ili produžiš leasing na taj ostatak ili ostaviš auto njima (pa ga prodaju i uzmu si lovu). To je i namijenjeno zamjeni auta svakih nekoliko godina.

Jamčevinu uglavnom moraš platiti na početku da im garantiraš otplatu (vraća se na kraju, mislim da kod Zubaka ne treba). Inače bi čovjek uzeo novi BMW, vozio ga kao jeftini rent a car par mjeseci i vratio.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 23:50   #14
Question Operativni leasing, jamčevina, ost. vrijednosti, akontacija, mini. rata...savjet

Molim pomoc ako netko ima vise iskustva sa operativnim leasingom.

Naime, zelim uci u redoviti ciklus u kojem cu na pocetku uzeti novi auto, i onda ga svako 3-4 godine zamjeniti novim. Dakle, cilj mi nije otplatiti auto do kraja i postati njegovim vlasnikom, vec placati najmanju mogucu mjesecnu najamninu, i svako toliko vratiti rabljeni auto leasing kuci i uzeti novi (u biti nesto kao rent-a-car).

Koliko sam shvatio, operativni leasing je namjenjen bas za to. No, moze li netko dati konkretan savjet, kako proci najjeftinije moguce, tj. kako svesti mjesecnu ratu na minimum?

Na stranicama leasing kuca naisao sam na pojmove kao sto su jamcevina, akontacija i ostatak vrijednosti.

Sto je tocno jamcevina? Ako sam dobro shvatio, to je neki iznos, cca X% vrijednosti auta koji za cijelo vrijeme trajanja leasinga ostaje kod leasing kuce kao jamstvo iz kojeg se oni mogu naplatiti ako ne placam rate. Tocno?
Da li visina jamcevine na ikakav nacin utjece na visinu mjesecne rate?

Pod objasnjenjem ostatka vrijednosti stoji da je to dogovorena vrijednost auta po isteku leasinga. Kljucna rijec u definiciji cini se dogovorena? Sto to konkretno znaci? Da li taj iznos ipak odredjuje leasing kuca, tj. da li postoje neke granice koliko najvise % to moze biti?

Ako sam dobro shvatio akontaciju, to bi bio iznos od X% koji ja platim leasingu i koji umanji vrijednost samog auta i logicno samim time mjesecne rate. No, sto se dogadja sa akontacijom u slucaju kada nakon X godina vracam polovni i uzimam novi auto? Da li se akontacija prenosi i na novi auto ili ne?

Kakva je situacija sa trajanjem leasinga. Logicno, sto je duzi period to je manja mjesecna rata. No, sto se dogadja ako npr. leasing dogovorim na 5 godina a odlucim polovni auto zamjeniti novim nakon 3 godine (kod iste leasing kuce)? Da li je to uopce moguce, i da li se isplati?

Recimo da novi auto s PDVom kosta 100, a ja sam spreman najvise 33% tog iznosa odvojiti za jamcevine, akontacije ili sto god treba kako bi osigurao dugorocnu (ne samo za prvi koji sada kupujem, vec i za iduce aute) minimalnu mjesecnu ratu. Leasing naravno ugovara pravna, a ne fizicka osoba.

Unaprijed zahvaljujem na pomoci i savjetima!
adria333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 00:05   #15
ak želiš manju najnižu leasing ratu, uzmi najjeftiniji auto

daklem,

Iznos financiranja, dakle onaj dio koji se ukamačuje, i o kojem ovisi visina mjesečne rate, direktno je ovisan o iznosu jamčevine i ostatka vrijednosti.

Ako ti je zbroj jamčevine i ostatka vrijednosti, recimo 50%, u financiranje ulazi preostlaih 50%. Ako je zbroj recimo 40%, u financiranje ulazi 60%

e sada:

Kta na 60% vrijednosti auta sigurno je veća nego na 50% vrijednosti, ako govorimo o istom periodu finaciranja i samim time je rata veća

Ukupno plaćena kamata na rok od 60 mjeseci sigurno je veća nego na rok od 36 mjeseci, ali je zato iznos rate manji nego na 36mjesci, jer istu glavnicu plaćaš u više obroka nego na 36 mjeseci

E sad, ak si poduzetnik, u interesu ti nije plaćati više kamata. Također ti nije ineteres niti platiti preveliki % jamčevine, jer si blokiraš cash koji možeš korisiti u poslovanju. ali, tkaođer ti nije u interesu niti platiti preveliki % ostatka vrijednosti, jer taj iznos moraš platiti odjednom, a mogao si ga kroz redovnu ratu financiranja

No, koliko vidim tebi je sasvim nebitno kolike izađu kamate na kraju i kolik će te taj auto zapravo koštati, već ti je interes samo da ti rata bude niže.

Sukladno tome uzmi najveći mogući % jamčevine i ostatka vijednosti i najduži rok financiranja koje nude, i imat ćeš najmanju ratu.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 09:20   #16
Mislim da ti je % jamčevine nekako uvijek vezan za PDV i zapravo otprilike 18%, makar u dosadasnjim primjerima kojim sam ja prisustvovala, a bilo ih je desetak.

ako se moze to korigirati onda se potpuno slazem sa EDGAR-om
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 18:09   #17
Operativni leasing

Imam jedno pitanje vezano uz moju firmu. Uzeli bi ured na operativni leasing na 10 godina. Naš referent u leasingu kaže da uzmemo i poseban leasing na 5 godina za opremanje ureda, a mi smo ga htjeli opremiti vlastitim sredstvima. On kaže da je to nepovoljno za nas, jer nekretnina nije u našem vlasništvu, nego od leasinga, pa da je teško za knjiženje, kao i za trošak. Ima li netko tko se razumije?
mihač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 17:25   #18
a zašto ne uzmete financijski leasing, u tom ste slučaju vi vlasnici

ako imaš ugovor o najmu prostora - ugovor s leasing kućom koji glasi na ime poduzeća bez brige možeš nabavljat opremu za ured i to ti normalno ide u troškove i dugotrajnu imovinu

Zadnje uređivanje goga_25 : 03.10.2008. at 17:31.
goga_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 10:31   #19
Operativni leasing s ostatkom vrijednosti

Otvorila sam ovu temu i pod automobili, no možda ću ovdje dobiti bolje informacije.

Naime, nude me u autokući financiranje putem Operativnog leasinga s ostatkom vrijednosti na fizičku osobu.

Spominju mnogo povoljnosti od kojih je i jedna da mi banka ne vidi administrativno ikakve mjesećne blokade na računu, tj. rate leasinga, a kako se mislim u dogledno vrijeme od godinu dana upustiti i u kupnju stana to je uisitnu jedna prednost.

No svejedno mislim da postoji kvaka.

- Namijenjen je fizičkim i pravnim osobama koje vozilo ne žele kupiti, već koristiti.
- Predujam naknade (Učešće) od 0 do 40%.
- Rok trajanja Ugovora je od 36 do najviše 60 mjeseci.
- Ugovor ne predviđa otkup vozila.
- Obvezno je kasko osiguranje vozila. Porsche leasing ima sklopljene Ugovore za osiguranje s više osiguravatelje, kojima Vam omogućuje povlaštene uvjete za osiguranje.

Prednosti za fizičke osobe:
- jednostavna i brza obrada
- bez jamaca
- niski troškovi zaključenja ugovora
- predujam naknade (učešće) od 0%

Posebnost u predmetnom proizvodu je unaprijed ugovoren ostatak vrijednosti pojedinog vozila prema godišnjoj kilometraži, a s obzirom da se mjesečnim ratama ne otplaćuje ostatak vrijednosti, mjesečna rata je znatno niža nego kod ostalih načina financiranja.

Ostatak bi bio cca 30 000 kn, je je moje vozilo 90 000 kn, a mjesećna rata tijekom 5 godina bi mi bila cca 1350 kn, kako govore poslje isto tako mogu produžiti novim leasingom na rate mjesečno, a ukoliko želim prodati auto, da ga mogu preprodati njima.


-Je li auto mora imati 100% kasko osiguranje svih 5 godina?

-Je li mogu koristit bonus (OSIGURANJE)ako ga već od prije imali jer auto ne glasi na vas vec na leasing kucu?

-Mogućnost prijenosa vlasništva po isteku trajanja ugovora jedino na treću osobu?

-Je li ja uopće mogu prodati automobil prije isteka tih 5 godina ako je - Pravni i ekonomski vlasnik vozila je leasing?

Što je sa kamatama, da li je ona fiksna ili?

Ne vidim što je povoljnije ili nepovoljne od financiranja auta klasićnim kreditom na 7 godina?
eyeZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 11:58   #20
Quote:
eyeZ kaže: Pogledaj post
No svejedno mislim da postoji kvaka.

- Namijenjen je fizičkim i pravnim osobama koje vozilo ne žele kupiti, već koristiti.
...moje vozilo...
Kao što si i napisao u prvoj rečenici nema "tvojeg vozila" operativni lizing je najjednostavnije rečeno dugoročni rent a car. Mislim da sam vidio da i neke rent a car kuće nude takvu mogućnost.
Znači ne možeš ni prodati tuđi auto, niti prenijeti bonus...
Ako se ne varam mislim da ima i klauzula koliko godišnje km smiješ napraviti.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.