Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2012., 20:36   #8481
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
pozdrav.
mene bi zanimalo, kakve su prognoze kada rak debelog crijeva nakon operacije, stome i nekoliko ciklusa kemoterapije metastazira na pluća i jetru?
radi se o mom tastu, nemam kod sebe nalaze, ali ovo je ukratko situacija nakon pet-scana. čovjek živi blizu Sl. Broda, liječen je u brodskoj bolnici, a sada ga njegov onkolog šalje u KB Dubrava kod kirurga da se vidi hoće li se opeirati te matastaze.
osim prognoza, zanima me i zašto je baš preporučena Dubrava, je li to opravdano.
puno hvala.
Metastatska bolest je sama po sebi otegotna okolnost i u tom smislu se prognoze pogoršavaju, jer se bolest zakomplicirala i teže se liječi.

Kod metastatskih kolorektalnih karcinoma kod nas je uvedena terapija liječenjem pametnim lijekovima Avastin i/ili Erbitux koji je indiciran ako K-RAS test tumorskog tkiva pokaže da se radi o wild tipu stanica kod kojeg je ovaj lijek pokazao učinkovitost.

Moram ukazati na jedan bitan moment- naime događalo se da su ljudima kojima su operirane metastaze odbijali dati ove lijekove, iz, po mom osobnom mišljenju, posve pragmatičnih birokratskih razloga uštede sredstava zbog rupe u propisima koji kažu da su ovi lijekovi za metastatske bolesti, no nije izgleda definirano dal se to odnosi na one pacijente kojima su metastaze uklonjene operativnim putem, iako, medicinski gledano, ti ljudi imaju metastatsku bolest. Oba lijeka su vrlo skupa, na bolničkoj listi ljekova, i zato tako štede na ljudima, neopravdano.
Imajte ovo na umu i tražite terapiju i obavezno da se napravi K-RAS test za Erbitux!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 06.11.2012., 03:24   #8482
Quote:
ivonag kaže: Pogledaj post
Draga Sanja...
Za đumbir znamo,pije od prve terapije,predložili su nam to na odjelu gdje prima kemo...
Ostalo ću svakako poslušat.

Žao mi je zbog tvoje situacije,stvarno nije lako. Stvarno se trudim biti uz nju,biti za nju snažna,ali situacija kao što je jučer je bila užasna za gledat.Nisam joj to pokazala,držala sam ju za ruku kroz sve,samo eto,bilo je neočekivano.Upozorili su nas na mučnine,ali ne i na ovo.
Valjda je to ipak bilo za očekivati.

Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
tučeno laneno sjemenje otopljeno u mlakoj vodi pola sata (pije se procijeđena tekućina), kokice pečene na vrućem zraku (postoje aparati, dosta jeftini), coca cola.
.
Ok,zasad radimo sve dobro onda. Đumbir pije,jede kokice,2-3 gutljaja coca-cole također.Što se tiče ulja-zapisano! Hvala ti

Reglan je pila dosada,ali joj nije baš pomagao.Sad su nam preporučili Ondantron (ne znam jesam li dobro napisala,tako nešto je)
Normabel pije,a Peptoran je jučer uzela i tad se smirilo.Večeras je uzela ranije i nije bilo ništa slično jučerašnjem danu.Podrigivala je malo,ali evo sad spava i sve je oke.

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Koju terapiju prima ?
U prvu ruku može od LOM/dr. opće med. dobiti Regan.
Dobila je 4 ciklusa po AC-protokolu,adjuventna. No,danas smo bile kod onkologa i dobile smo nalaze tumorskih stanica. Prije kemo CEA je bio 5,32 nakon 4.kemo je 6,36.
CA 15-3 je sa 11,07 skočio na 15,3.


Zbog ovih nalaza,oštećenja srca koje je pokazao UZV,te mučnina,onkolog je preporučio prelazak sa AC na ACT protokol sa lijekom Taxolom. Ali to još nije sigurno.
__________________
Be careful who you save, you might be interrupting their karma.
Sany Enola is offline  
Old 06.11.2012., 16:30   #8483
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Za smislem odg. potrebno je puno više podataka.
znam to, ali zanimalo me čisto informativno. nalazi nisu kod mene jer bih onda to svakako priložila. idući tjedan će gospodin doći u Zg kod kirurga pa ću probati kopirati nalaze i onda ponovno pitati.
u svakom slučaju, hvala.
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Metastatska bolest je sama po sebi otegotna okolnost i u tom smislu se prognoze pogoršavaju, jer se bolest zakomplicirala i teže se liječi.

Kod metastatskih kolorektalnih karcinoma kod nas je uvedena terapija liječenjem pametnim lijekovima Avastin i/ili Erbitux koji je indiciran ako K-RAS test tumorskog tkiva pokaže da se radi o wild tipu stanica kod kojeg je ovaj lijek pokazao učinkovitost.

Moram ukazati na jedan bitan moment- naime događalo se da su ljudima kojima su operirane metastaze odbijali dati ove lijekove, iz, po mom osobnom mišljenju, posve pragmatičnih birokratskih razloga uštede sredstava zbog rupe u propisima koji kažu da su ovi lijekovi za metastatske bolesti, no nije izgleda definirano dal se to odnosi na one pacijente kojima su metastaze uklonjene operativnim putem, iako, medicinski gledano, ti ljudi imaju metastatsku bolest. Oba lijeka su vrlo skupa, na bolničkoj listi ljekova, i zato tako štede na ljudima, neopravdano.
Imajte ovo na umu i tražite terapiju i obavezno da se napravi K-RAS test za Erbitux!
puno hvala na odgovoru iako znam da nemam nikakve konkretne podatke. ovo o testu za lijekove ću svakako proslijediti.
još se ne zna hoće li ići na operaciju ili ne. o tome trebaju odlučiti u KB Dubravi idući tjedan.
iako..imaju li te operacije smisla?
gosp. zapavo od kad je bolestan nije nimalo promijenio svoje ponašenje niti prehranu, iako sam probala nešto sugerirati iz literature..međutim oni se drže samo onoga što je doktor rekao..ide na kemoterapiju i to je to. zapravo..momentalno su mu ukinuli terapiju dok se ne vidi što će reći ovi u Zg.
ti.bi is offline  
Old 06.11.2012., 18:09   #8484
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
z


puno hvala na odgovoru iako znam da nemam nikakve konkretne podatke. ovo o testu za lijekove ću svakako proslijediti.
još se ne zna hoće li ići na operaciju ili ne. o tome trebaju odlučiti u KB Dubravi idući tjedan.
iako..imaju li te operacije smisla?
gosp. zapavo od kad je bolestan nije nimalo promijenio svoje ponašenje niti prehranu, iako sam probala nešto sugerirati iz literature..međutim oni se drže samo onoga što je doktor rekao..ide na kemoterapiju i to je to. zapravo..momentalno su mu ukinuli terapiju dok se ne vidi što će reći ovi u Zg.
Operacija itekako ima smisla ukoliko se da nešto operativno odstraniti. Kako god da bilo, nastavak onkološkog liječenja je neupitan, samo je pitanje hoće li to biti avastin i/ili erbitux ili ukoliko zauzmu pragmatični birokratski stav (ako bude operacije) neku drugu terapiju.
Što se promjene stila života i stavova tiče, to je ipak nešto vrlo vrlo intimno. Iz iskustva znam da guslati samo i jedino sve što i kako ti dr naredi nije dobro, no ako je to stvar osobnog izbora oboljele osobe, mora se to prihvatiti kao tako i poštivati.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 06.11.2012., 19:50   #8485
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Operacija itekako ima smisla ukoliko se da nešto operativno odstraniti. Kako god da bilo, nastavak onkološkog liječenja je neupitan, samo je pitanje hoće li to biti avastin i/ili erbitux ili ukoliko zauzmu pragmatični birokratski stav (ako bude operacije) neku drugu terapiju.
Što se promjene stila života i stavova tiče, to je ipak nešto vrlo vrlo intimno. Iz iskustva znam da guslati samo i jedino sve što i kako ti dr naredi nije dobro, no ako je to stvar osobnog izbora oboljele osobe, mora se to prihvatiti kao tako i poštivati.
naravno da o svakome ovisi koliko će se angažirati po pitanju svoje bolesti. i ja poštujem njegov odabir.
ako preporuče operaciju on će sigurno to prihvatiti. a ja onda jedino mogu preporučiti da inzistiraju kod svog onkologa na ovom testu i lijekovima.
ti.bi is offline  
Old 07.11.2012., 15:11   #8486
Mama se sinoć vratila iz Zg-a s kema, vidim u Povijesti bolesti da je uz ovu TH dobila Setronon (intravenozno), od tableta i dalje ostaje Reglan kojeg pije redovito 3x dnevno prije jela, Tramadol kod bolova, Zypantola je zamijenjena Nexium-om? Zvala sam njenog onkologa i rekao mi je da krajem mjeseca treba doći na "kompletnu obradu" pa ćemo vidjeti što će dalje biti (iz Povijesti se vidi da se traži ponovni UZW abdomena i RTG pluća). Nekako mi se čini da jutros opet malo teže diše pa me je strah da se nije opet nakupila voda...
ivonag is offline  
Old 07.11.2012., 15:15   #8487
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Sve to stoji što ste napisali, samo ja to ipak zovem realnost. Naravno su mogući svakakvi ishodi.
Inače mislim da je najbolji taj direktan pristup, naravno NE doći i reći: Dobar dan,vaš otac ima rak jetre i pokupiti se van iz sobe. Treba tu naravno empatije,ali sve ima svoju granicu.
Mene je baš slično dočekala njena doktorica u Šibeniku, s vrata mi je rekla: Vaša mama ima jako povišene tumorske biljege, ima maligni tumor 7x4 cm na desnom plućnom krilu, čekamo nalaz CT-a da vidimo da li se proširio na kosti pa ću Vam reći da li ćete u Jordanovac na operaciju ili na kemoterapije, moram ići, jako mi se žuri! I ode ona ostavivši me doslovno u šoku... Hvala Bogu da nisu svi lječnici takvi!!!
ivonag is offline  
Old 09.11.2012., 15:14   #8488
Već sam spominjala da mi tata ima mikrocelularni. Do sad je primio 2 kemo koje je dobro podnio i 25 zračenja. Zadnji dan zračenja primijetio je, tj napipao kvržicu na vratu koju su odmah punktirali i utvrdili da je to metastaza u limfnom čvoru. Nakon toga je dobio i treću, jaču, kemo koju je malo teže podnio, odnosno 2. dan nakon kemo je povraćao , nije mogao jesti ni piti. Treći dan je već sve bilo ok.
E sad, ta metastaza... Ljuta sam jer je on 1,5 mjesec ležao na Jordanovcu i na kraju je on sam bio taj koji je napipao tu kvržicu. I sad mene brine, tko zna je li metastaza samo tu?! Nisu ga slali na neke daljnje pretrage. Bi li pet scan tu pomogao da se vidi koliko se točno i gdje sve proširilo? Nije mi jasno da nakon otkrivene metastaze su to ostavili samo tako?! Za 3 tjedna opet dolazi u Zg na pretrage i 4. kemo.
I još nešto, dosad je dr bila jako pozitivna, jako je dobro sve išlo. Nakon prve kemo nije se više širilo, a nakon 2 kemo i nakon 10-ak zračenja, kad su ponovili nalaze, mi je čak rekla da se malo povuklo. Pa otkud onda sad ovo, kako odjednom? Mislim, svjesna sam da je kod mikrocelularnog sve odjednom, ali baš nas je ovo sad šokiralo. Znači li ta metastaza sad da on kreće prema mozgu ili se to ipak može nekako zaustaviti, usporiti bar?
*Lilly* is offline  
Old 09.11.2012., 16:25   #8489
Quote:
*Lilly* kaže: Pogledaj post
Već sam spominjala da mi tata ima mikrocelularni. Do sad je primio 2 kemo koje je dobro podnio i 25 zračenja. Zadnji dan zračenja primijetio je, tj napipao kvržicu na vratu koju su odmah punktirali i utvrdili da je to metastaza u limfnom čvoru. Nakon toga je dobio i treću, jaču, kemo koju je malo teže podnio, odnosno 2. dan nakon kemo je povraćao , nije mogao jesti ni piti. Treći dan je već sve bilo ok.
E sad, ta metastaza... Ljuta sam jer je on 1,5 mjesec ležao na Jordanovcu i na kraju je on sam bio taj koji je napipao tu kvržicu. I sad mene brine, tko zna je li metastaza samo tu?! Nisu ga slali na neke daljnje pretrage. Bi li pet scan tu pomogao da se vidi koliko se točno i gdje sve proširilo? Nije mi jasno da nakon otkrivene metastaze su to ostavili samo tako?! Za 3 tjedna opet dolazi u Zg na pretrage i 4. kemo.
I još nešto, dosad je dr bila jako pozitivna, jako je dobro sve išlo. Nakon prve kemo nije se više širilo, a nakon 2 kemo i nakon 10-ak zračenja, kad su ponovili nalaze, mi je čak rekla da se malo povuklo. Pa otkud onda sad ovo, kako odjednom? Mislim, svjesna sam da je kod mikrocelularnog sve odjednom, ali baš nas je ovo sad šokiralo. Znači li ta metastaza sad da on kreće prema mozgu ili se to ipak može nekako zaustaviti, usporiti bar?
Draga moja Lili, kod ove dijagnoze se stvari najčešće samo usporavaju
Mislim, šta da ti još napišem, i sama sve znaš. Postoji protkol liječenja i pošto se pokazalo to novo žarište tj. nova metastaza, zaključili su da je na prethodnoj terapiji došlo do relapsa i stavili su ga na drugu liniju liječenja. I da se išlo na pet i pokazalo još mjesta, isto bi postupali, dobio bi isti nastavak terapije.
No ipak, porazgovarajte s dr. o svemu, pa i tim pretragama i što bi se time dobilo.
Ovo "kreće" prema mozgu, se ne može tako objasniti, jer tumorske stanice su u krvi i metastaza se bilo gdje može napraviti, ne ide to kao po nekim autobusnim postajama. To je poremećaj na staničnoj razini cijelog tijela.
Nadajmo se da će ipak ovo novo dati bolje rezultate i da će se stvar smiriti i zaustaviti na što dulje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 09.11.2012., 16:53   #8490
Poštovanje

Do neki dan nisam znao tocnu diagnozu, pa sam citao sve zivo i nezivo. tako sam negdje (mislim na forumu udruge za novi dan al vise ne mogu nac taj post) procitao o slucaju gdje je covjeku diagnosticiran neoperabilini tumor na plucima a razlog neoperabilnosti su bile metastaze na nadbubreznoj zlijezdi. Kao sto rekoh ne mogu nac taj post pa pisem iz sjecanja a glava mi puna svega. Medjutim nasao se doktor koji je rekao da to vjerojatno nisu metastaze i sad se ja vise ne sjecam sto je doktor rekao sto bi to moglo bit a niti se sjecam kako je taj slucaj na kraju zavrsio.

Uglavnom ja imam karcinom nemalih stanica neoperabilan zbog metastaze na nadbubreznoj zlijezdi. Ta metastaza je diagnosticirana na osnovu snimke CTa no nije napravljena punktacija niti je to citoloski potvrdjeno.

S obzirom na prvu pricu i ovo:

"Metastaze u nadbubrežnim žlijezdama se relativno česte (33%) kod bolesnika s rakom pluća. Svaka sumnjiva tumorska masa koja se pronađe dijagnostičkim postupkom, treba biti bioptički provjerena kako bi se isključila česta mogućnost benigne tvorbe."
preuzeto sa http://drugidoktor.hr/vodic-o-bolest...malih-stanica/

mene zanima kolika je sansa da se tu ipak radi o benignoj tvorbi a ne meastazi i kod koga bi ja trebao traziti da se to provjeri, da li kod pulmologa ili je to zadaca onkologa kod kojeg tek trebam ici?
podspeed is offline  
Old 09.11.2012., 18:58   #8491
Quote:
podspeed kaže: Pogledaj post
Poštovanje

Do neki dan nisam znao tocnu diagnozu, pa sam citao sve zivo i nezivo. tako sam negdje (mislim na forumu udruge za novi dan al vise ne mogu nac taj post) procitao o slucaju gdje je covjeku diagnosticiran neoperabilini tumor na plucima a razlog neoperabilnosti su bile metastaze na nadbubreznoj zlijezdi. Kao sto rekoh ne mogu nac taj post pa pisem iz sjecanja a glava mi puna svega. Medjutim nasao se doktor koji je rekao da to vjerojatno nisu metastaze i sad se ja vise ne sjecam sto je doktor rekao sto bi to moglo bit a niti se sjecam kako je taj slucaj na kraju zavrsio.

Uglavnom ja imam karcinom nemalih stanica neoperabilan zbog metastaze na nadbubreznoj zlijezdi. Ta metastaza je diagnosticirana na osnovu snimke CTa no nije napravljena punktacija niti je to citoloski potvrdjeno.

S obzirom na prvu pricu i ovo:

"Metastaze u nadbubrežnim žlijezdama se relativno česte (33%) kod bolesnika s rakom pluća. Svaka sumnjiva tumorska masa koja se pronađe dijagnostičkim postupkom, treba biti bioptički provjerena kako bi se isključila česta mogućnost benigne tvorbe."
preuzeto sa http://drugidoktor.hr/vodic-o-bolest...malih-stanica/

mene zanima kolika je sansa da se tu ipak radi o benignoj tvorbi a ne meastazi i kod koga bi ja trebao traziti da se to provjeri, da li kod pulmologa ili je to zadaca onkologa kod kojeg tek trebam ici?
U prvom redu treba odrediti ev. hormonsku aktivnosti opisanih tvorbi.
Može onkolog ili endokrinolog.
hrvoje dr. is offline  
Old 10.11.2012., 12:45   #8492
Pozdrav svima, nisam dugo pisala, ali srećom imam dobre vijesti pa sam htjela podijeliti . Tata se oporavlja, nakon dvije amputacije i zračenja svakim danom je sve bolje. Rak se povukao, konačno mu se izreguliralo protrombinsko vrijeme, počeo je jesti, snažniji svakim danom. Dekubitus i rana su mu se skoro pa zatvorili i čim se zatvore otići će izvaditi one trombove u drugoj nozi. Još samo da to sredi pa da ga samo oporavak, vježbanje i hodanje sa hodalicom čeka.
Baš sam sretna što konačno sve dolazi na svoje mjesto i što je preživio sve što su rekli da neće.

I htjela sam još reći da treba vjerovati i imati nade i kada svi govore da je gotovo! Treba vjerovati u naše najdraže jer nas nekad znaju iznenaditi.
Želim svima puno hrabrosti, snage i vjere.
blue-bird is offline  
Old 10.11.2012., 13:15   #8493
Quote:
blue-bird kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, nisam dugo pisala, ali srećom imam dobre vijesti pa sam htjela podijeliti . Tata se oporavlja, nakon dvije amputacije i zračenja svakim danom je sve bolje. Rak se povukao, konačno mu se izreguliralo protrombinsko vrijeme, počeo je jesti, snažniji svakim danom. Dekubitus i rana su mu se skoro pa zatvorili i čim se zatvore otići će izvaditi one trombove u drugoj nozi. Još samo da to sredi pa da ga samo oporavak, vježbanje i hodanje sa hodalicom čeka.
Baš sam sretna što konačno sve dolazi na svoje mjesto i što je preživio sve što su rekli da neće.

I htjela sam još reći da treba vjerovati i imati nade i kada svi govore da je gotovo! Treba vjerovati u naše najdraže jer nas nekad znaju iznenaditi.
Želim svima puno hrabrosti, snage i vjere.
Ajme baš sam se pitala što je s vama i nisam se usudila postati upit. Baš mi je drago da je sve puno puno bolje. Ma tvoj tata je junačina Biti će on još dugo s vama i još n puta vas iznervirat
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 12.11.2012., 05:14   #8494
Pozdrav grupi!
Ovako ukratko, bolujem od malignog melanoma Clark/Breslow III, uklonjen madež, drugom operacijom proširen rez i uklonjeno dosta tkiva, ispod pazušne jame uklonjena dva limfna čvora. Nalazi su za sada ok, nisam zračena, nisam primala kemo. Po svemu da se zaključiti da sam se izvukla, no vrijeme će pokazati. Nadam se najboljem. Sve u svemu da se zaključiti da sam stabilno i fizički i psihički. Vratila sam se na posao. Ono što me brine je okolina, tj. pojedine osobe na poslu koje me na dnevnoj bazi konstantno podsjećaju na moju bolest. Veliku večinu sam otkačila, ali jedna, visoko rangirana osoba, jako je opterećena mojim zdravstvenim stanjem i svakodnevno koristi svaku priliku kako bi do besvijesti razglabala o svakom detalju moje bolesti. Velim, veliki sam borac, vjernik sam, i znam da me dragi Bog od samog početka štiti, jer mi je i samoj misterija kako sve ovo prolazim sa takvom neopisivom lakočom. Hvala Mu.
No, zaista mi je počelo smetati dušebrižništvo osobe koja me nametljivo "ranjava" svojim uplitanjem u nešto što ju se uopće ne tiče. Sada sam svjesna da mi je to počelo jako smetati i poslije tih njenih monologa znam biti rastresena. Došlo je vrijeme da je "grublje" odgurnem i kažem na lijepi način da "sjaše". Dosta je pipkavo jer je to osoba kojoj sam prije bolesti bila podređena, a onda sam radi dugotrajnog bolovanja zatražila premještaj jer mi je taj posao bio vrlo stresan, a što mi sada, u bolesti ne ide pod ruku, što bi značilo da je lako moguće da ću jednom ponovno, kada se potpuno oporavim opet biti vraćena na tu poziciju. Znači, kako izvesti taj "zahvat" bez krvi i grubosti.
Hvala na prijedlozima,
lp Paw.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Old 12.11.2012., 13:07   #8495
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Pozdrav grupi!
Ovako ukratko, bolujem od malignog melanoma Clark/Breslow III, uklonjen madež, drugom operacijom proširen rez i uklonjeno dosta tkiva, ispod pazušne jame uklonjena dva limfna čvora. Nalazi su za sada ok, nisam zračena, nisam primala kemo. Po svemu da se zaključiti da sam se izvukla, no vrijeme će pokazati. Nadam se najboljem. Sve u svemu da se zaključiti da sam stabilno i fizički i psihički. Vratila sam se na posao. Ono što me brine je okolina, tj. pojedine osobe na poslu koje me na dnevnoj bazi konstantno podsjećaju na moju bolest. Veliku večinu sam otkačila, ali jedna, visoko rangirana osoba, jako je opterećena mojim zdravstvenim stanjem i svakodnevno koristi svaku priliku kako bi do besvijesti razglabala o svakom detalju moje bolesti. Velim, veliki sam borac, vjernik sam, i znam da me dragi Bog od samog početka štiti, jer mi je i samoj misterija kako sve ovo prolazim sa takvom neopisivom lakočom. Hvala Mu.
No, zaista mi je počelo smetati dušebrižništvo osobe koja me nametljivo "ranjava" svojim uplitanjem u nešto što ju se uopće ne tiče. Sada sam svjesna da mi je to počelo jako smetati i poslije tih njenih monologa znam biti rastresena. Došlo je vrijeme da je "grublje" odgurnem i kažem na lijepi način da "sjaše". Dosta je pipkavo jer je to osoba kojoj sam prije bolesti bila podređena, a onda sam radi dugotrajnog bolovanja zatražila premještaj jer mi je taj posao bio vrlo stresan, a što mi sada, u bolesti ne ide pod ruku, što bi značilo da je lako moguće da ću jednom ponovno, kada se potpuno oporavim opet biti vraćena na tu poziciju. Znači, kako izvesti taj "zahvat" bez krvi i grubosti.
Hvala na prijedlozima,
lp Paw.
Kulturno. Kada slijedeći put počne pričati, objasni kako ti je sada dobro i kako je savjet liječnika da se okreneš životu i ne razglabaš više o tome jer te opterećuje, a svako dodatno opterećenje ti škodi. Zahvali od srca na podršci i zanimanju za tvoje stanje i zamoli za razumijevanje te izrazi želju da se okrenete životnijim temama, što je zapravo i zaključak iznešen iz tvog iskustva- kako je bitno živiti svaki dan punim plućima i uživati u onim malim životnim stvarima.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 12.11.2012., 22:33   #8496
And now something completely different … mislim da ne prođe dan da ne pročitam vaše, naše postove. Nekada krenem pisati, nekada dođem do pola, nekada ne napišem niti pola rečenice i odustanem ... većina vas ne zna “našu priču”, ona je počela tako davno da se ni ja sama gotovo ne sjećam početaka. Znam da sam umorna, premorena ... Znam da mi je dosta čekanja, strahova kada zazvoni mobitel u neko čudno doba ... ne mogu više podnijeti neizvjesnost i jednostavno više ne mogu ... premorena sam od svega, od strahova od nadanja od iščekivanja, od svega ... želim živjeti bezbrižno, želim ne vidjeti bolesne ljude, ne slušati jaukanja od bolova, toliko to ne želim da se uhvatim u misli kako ne želim više živjeti samo da osjetim mir, bezbrižnost. Želim se posvetiti sebi, svom životu ... sigurno ste pomislili kako sam jedna sebična kuja, ali iskreno nakon osam godina dajem si to pravo, upravo to poželjeti ... svoj život, svoje najljepše doba koje bespovratno prolazi … nemam potrebu više davati sebe, ne na takav način … želim svoju mladost, je li to tako ružno od mene? Je li to nešto nenormalno? Želim svoja popodneva i vikende posvetiti sebi, svojim prijateljima, stvarima koje me vesele, ljubav koja mi ne dolazi u život otkako je bolest došla u naš život … samo želim da se sve hebeno završi … na ovaj ili na onaj način …. Jednostavno više ne mogu, ne mogu više … ne mogu sama ponijeti ovo breme, više jednostavno ne mogu … gadi mi se sve … sve mi se gadi … osjećam se kao polunapuhani ili ispuhani balon koji u sebi nema dovoljno snage čak ni da bi puknuo … evo najvećeg priznanja, počela sam joj zamjerati što je bolesna, da, eto … uzela sam si i to čak za pravo … znam, ja sam jedna grozna osoba, ali jednostavno si više ne mogu pomoći … i nemojte mi molim vas trabunjati kako ona nije kriva i kako moram biti jaka i kako mi se nakupilo nakon svih ovih godina, jer sve ja to znam i svega sam svjesna, ali više ne mogu … čak, više mi se ne da … možete li zamisliti to …
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Old 13.11.2012., 11:46   #8497
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
And now something completely different … mislim da ne prođe dan da ne pročitam vaše, naše postove. Nekada krenem pisati, nekada dođem do pola, nekada ne napišem niti pola rečenice i odustanem ... većina vas ne zna “našu priču”, ona je počela tako davno da se ni ja sama gotovo ne sjećam početaka. Znam da sam umorna, premorena ... Znam da mi je dosta čekanja, strahova kada zazvoni mobitel u neko čudno doba ... ne mogu više podnijeti neizvjesnost i jednostavno više ne mogu ... premorena sam od svega, od strahova od nadanja od iščekivanja, od svega ... želim živjeti bezbrižno, želim ne vidjeti bolesne ljude, ne slušati jaukanja od bolova, toliko to ne želim da se uhvatim u misli kako ne želim više živjeti samo da osjetim mir, bezbrižnost. Želim se posvetiti sebi, svom životu ... sigurno ste pomislili kako sam jedna sebična kuja, ali iskreno nakon osam godina dajem si to pravo, upravo to poželjeti ... svoj život, svoje najljepše doba koje bespovratno prolazi … nemam potrebu više davati sebe, ne na takav način … želim svoju mladost, je li to tako ružno od mene? Je li to nešto nenormalno? Želim svoja popodneva i vikende posvetiti sebi, svojim prijateljima, stvarima koje me vesele, ljubav koja mi ne dolazi u život otkako je bolest došla u naš život … samo želim da se sve hebeno završi … na ovaj ili na onaj način …. Jednostavno više ne mogu, ne mogu više … ne mogu sama ponijeti ovo breme, više jednostavno ne mogu … gadi mi se sve … sve mi se gadi … osjećam se kao polunapuhani ili ispuhani balon koji u sebi nema dovoljno snage čak ni da bi puknuo … evo najvećeg priznanja, počela sam joj zamjerati što je bolesna, da, eto … uzela sam si i to čak za pravo … znam, ja sam jedna grozna osoba, ali jednostavno si više ne mogu pomoći … i nemojte mi molim vas trabunjati kako ona nije kriva i kako moram biti jaka i kako mi se nakupilo nakon svih ovih godina, jer sve ja to znam i svega sam svjesna, ali više ne mogu … čak, više mi se ne da … možete li zamisliti to …
Draga moja, bezbrižnost je ideal koji smo izmislili i koji ne postoji.
Prije njene bolesti, postojalo je to vrijeme, zar ne? I onda ga je prekinula brutalna reala i spoznaja da nešto nije uredu.
Zapravo nikad nije sve u redu. To je spoznaja koju sam ja dobila kad sam prošla kroz to što ti sad prolaziš. Stvari se događaju, a između tih stvari živi se život punim plućima, ostvaruje se sve ono što se želi i treba, i ne, to nije sebično. Zapravo to kako se sada osjećaš umorno i polumrtvo je produkt onako od same tebe postavljenih stvari. Dušo draga, danas smo tu hodamo sretni i veseli idemo na kave s frendovima,a sutra više ne moramo biti. Dolazili su neki ljudi posjetiti moju mamu, s mišlju kako su došli oprostiti se s njom, a na kraju je ispalo da se ona oprostila s njima, umrli su prije nje, iznenada.
Danas je pet godina kako nema više moje stare, sve je prestalo, i da i ja sam joj poželjela da napokon umre, više nisam mogla, svako jutro sam se budila s jednom misli "koliko još Bože moj, čemu ovo sve, čemu ovakav život njoj i meni...." ....i sad je nema već pet godina, nema je više i užasno me i danas boli kako je sve skupa bilo. I nakon što je umrla imala sam jedan taj period kad sam mislila kako ću možda imati mira, no došli su novi pozivi mobitela, nova sranja, i to velika....to je život. I pošto se život baš tako postavi da ti sam pomrsi račune, nemoj ti sama sebi još dodatno otežavati. Radi što ti je potreba, bez pardona, ako više ne možeš, nemoj, jednostavno nemoj. Pohvataj sve sate koje možeš da ih učiniš onakvima kako tebi odgovaraju.

Na žalost, ja više nikad nisam nakon svega našla onu životnu radost koja mi više nedostaje nego bezbrižnost, i to je ono što me najviše boli. Imam dijete, volim ga i veselim mu se, ali one radosti koje sam u sebi jednom nosila jedonstavno više nema, zagazila je životna nepravda i bol, i bojim se da kad mi je dijete nije vratilo, više nikad je neće biti i ostati ću ovako pola sebe što sam nekoć bila, i moj suprug me nikad neće upoznati potpunu. Možda sam sama kriva što sam je izgubila, jer nisam se bavila dovoljno sobom i jer sam na sebe preuzela teret odbijanja prihvaćanja nekih univerzalnih činjenica koje se mogu samo prihvatiti ako želiš nastaviti dalje normalno živjeti.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 13.11.2012., 17:23   #8498
Ivanicapeca, neda se ova moja, čini mi se da blago ignoriranje daje rezultate, za sada. Ovo što si mi napisala sam izvela bar par puta, nema učinka. Izgleda da ljude treba početi ignorirati da bi shvatili da su pretjerali, žalosno je to (po njih), ali efikasno po mene. Nisam nikada mislila da ću nekoga ignorirati sa osmijehom na licu, a da me to uopće neće dirati na emocionalnoj osnovi, reklo bi se žalosno je to (po mene), evoluiram... u kromanjonca.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Old 13.11.2012., 19:06   #8499
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Ivanicapeca, neda se ova moja, čini mi se da blago ignoriranje daje rezultate, za sada. Ovo što si mi napisala sam izvela bar par puta, nema učinka. Izgleda da ljude treba početi ignorirati da bi shvatili da su pretjerali, žalosno je to (po njih), ali efikasno po mene. Nisam nikada mislila da ću nekoga ignorirati sa osmijehom na licu, a da me to uopće neće dirati na emocionalnoj osnovi, reklo bi se žalosno je to (po mene), evoluiram... u kromanjonca.
Onda budi direktna i reci da si ljubazno zamolila da te vise ne uznemiruju i jednostavno odbij razgovor o tome,decidirano i produlji dalje hodnikom.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 13.11.2012., 21:51   #8500
Dobar dan svima ovdje, svekru je dijagnosticiran rak adenokarcinom, tekucinom putuju metastaze tako da ima roblema s izljevom vode u pluca, donekle sanirano...Ima75 god. u, <u <rijeci nam je receno nista od operacije, zracenja, samo palijativna kemoterapija i cca 6 mj... ako mozete pomoci kome po drugo misljenje u zagreb i na koji nacin, svaka pomoc je vise nego dobrodosla, na pp. Inace su sahranili kcer prije par god su 42.godini od tumora na mozgu umrla, mislila sam imat ce barem starost bez patnje i teskih bolesti...
Jass is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.