Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2005., 13:38   #1
Operacija/odstranjivanje žučnog mjehura/žučnjaka

Pozdrav svima,uskoro me očekuje operacija žući(nadam se laproskopska) pa me interesiraju vaša iskustva i saznanja.
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 18:20   #2
Operacija žuči ( cholecystectmia ) radi se u općoj anesteziji klasičnom ili laparoskopskom metodom. Morala si od kirurga saznati što će tebi uraditi mada mislim da je LPSC vjerojatnija ukoliko je stvar "hladna", dakle nema nikakve upale ili perforacije žučnjaka. LPSC se radi najčešće kroz tri do četiri "cijevi" koje se minimalno invazivno plasiraju kroz kožu, peritoneum u abdomen. Klasičnom laparotomijom rez ide ispod desnog rebranog luka i pristup je dakako puno agresivniji.
Kirurg puno više voli klasičnu metodu jer je tu sve jasno, sve se vidi dok kad "škiljiš" kroz cijevi ili stvar gledaš na monitoru sve je to drugačija perspektiva i tu je rizik za nešto "zakačiti" značajno veći. No LPSC u rukama iskusnog kirurga je ipak danas rutinski zahvat.
Neovisno koja je metoda, preipreme idu kao da će se raditi klasična operacija. Naime, u svakom trenutku kirurg se može, ukoliko je to neophodno, odlučiti da izvadi laparoskopske cijevi iz tebe i zahvat završi na klasičan način ( nešto puklo, prokrvarilo, pokido se instrument...).
Pripreme prije operacije uključuje klasičnu preoperativnu pripremu - rutinski laboratorij, internistički pregled i/ili pregled anesteziologa. Dan prije operacije je karencija s obaveznom lavažom crijeva ( najčešće nekakvim koloklensom ili portalakom ). Na dan operacije ideš pred op. salu, postavlja se venski put, dobivaš lijekove za premedikaciju, slijedi odlazak u salu i spavanac.
Nakon operacije prisutne su klasične postanestezijske komplikacije - mučnine, povraćanja, bolnost u grlu uslijed postavljenog endotrahealnog tubusa, dezorjentacija u vremenu i prostoru te uobičajene postoperativne poteškoće tipa boli u području operativnog zahvata, žeđ...Nekakvu tekućinu na usta dobivaš otprilike drugi dan i to ukoliko ti je prisutna peristalitika tj. crijeva ti rade. Tijekom dana prijeći ćeš na pasiranu a pomalo i na krutu hranu, naravno prilagođenu tvom stanju sad kad si bez žučnjaka ( nama masti, nema "hard-core" klope ).
Ovisno o načinu urađenog zahvata kući ideš nakon 3-4 dana od operacije ( LPSC ) ili nakon 6-7 pa i više dana ( klasična laparotomija ).
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 19:30   #3
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 19:51   #4
Quote:
lucija02 kaže:
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
Ne bi trebalo biti. LPSC metodom ne reže se koža, mišići niti potrbušnica kao kod klasične laparotomije. I sam odlazak kući ranije govori u prilog tome da je metoda puno manje agresivna.

No bol postoji, daleko od toga...Al isto tako malo da se osvrnem na tu problematiku...

Uvriježeno je mišljenje koje i velika većina zdravstvenjaka potencira da "nakon operacije mora boljeti".
Međutim, nakon operacije ne mora boljeti ili makar ne mora boljeti niti približno da se čovjek osjeća nemoćan i da trpi danima....

Stvar je skoro isključivo u "pain-menađmentu" odnosno nerazvijenosti tog područja u nas.

Bol je subjektivan osjećaj i nitko osim tebe ne može reći boli li te nešto i koliko jako te boli i koliko ti treba analgetika da bol mine. Stvar je dakle individualna. Dok netko nakon neke operacija osjeća minimalnu bol drugi može biti danima prikovan za krevet bolovima.

Nažalost kod nas individualni pristup tome praktički ne postoji, naročito ne na kirurškim odjelima. Naime, kirurg ode u salu i nama ga cijeli dan do večernje vizite. Sestra osim što može biti arogantna u stilu ( pa dobili ste lijek ne može vas boliti ) niti ne smije na svoju ruku ordinirati drugi analgetik. Dok o nekakvoj kontinuiranoj analgeziji tipa intravenski analgetik kontinuirano na perfuzor ili PCA pumpi možemo na kirurgiji samo maštati.

Informacije o ovoj problematici dakle o analgeziji možeš danas uglavnom dobiti u anesteziološkim ambulantama ili ambulantama za liječenje boli koje danas djeluju uglavnom po svim većim bolnicama pri odjelima anestezije.
Tko zna? Možda će se baš za tebe naći neki oblik analgeziji koji će se moći uspješno koristi nakon operacije.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 13:00   #5
bila sam na klasičnoj operaciji (ne znam stručan izraz)
nakon operacije sam ostala 6 dana u bolnici
sve je lijepo prošlo, i sraslo i zaraslo
na noge sam stala drugi dan nakon operacije (imala sam 20 godina, druge tete su bile starije pa su one ustajale kasnije)
jedino mi bilo muka od one anestezije
kad bi me baš zaboljelo tražila sam nešto protiv bolova
i čim bi mi dali to nešto protiv bolova ja bih povraćala nešt zeleno

imam ožiljak od neki 13-14 centimetara, al' meni to ne smeta
u početku je bio naravno crven, sad je posve iste boje kao ostatak moje kože

nakon operacije sam mogla jesti sve što prije nisam mogla

što se bolova tiče...to već znaš, stvar je posve individualna

moj otac je imao kamence i rikao je ko vol od bolova kad bi imao napadaj (a imao bi napadaje samo kad bi se nahladio, zanimljivo, mogao je jesti sve uključujući ćevape s lukom, i ne bi ga nikad zaboljelo)

ja sam već od svježeg kruha znala dobit napadaje bolova, bili su jaki al' ne toliko da sad ukućani ne mogu spavat od moje dernjave

bolovi nakon opercije su bili manji od bolova pri žučnom napadaju
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:19   #6
uklanjanje žućnjaka

Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!
TINA 0211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 22:13   #7
Quote:
tinavukusic kaže: Pogledaj post
Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!
laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..
__________________
sve sto kazem bice upotrebljeno protiv mene.
abuxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 23:19   #8
ovisno o tome što se radi kod tebe,ali općenito je bolji poslijeoperacijski oporavak nakon laparoskopske tehnike s obzirom na manju invazivnost tehnike...no nije uvijek moguće
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 23:49   #9
Quote:
abuxl kaže: Pogledaj post
laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..
Ne znam zašto misliš da bi svakom tko ide operirat žuč morao se napraviti ERCP? Ako netko ima jasno sliku, šta ja znam, kamenaca...zašto da ga se "masakrira ERCP-om?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 11:21   #10
Evo, ja sam prije dva tjedna operirana laparoskopski. Imala sam 4 rupice; jedna uz pupak, jedna na desnom boku ispod rebara, jedna na sredini uz ošit (najveća i najbolnija) i jedna cca 3 cm desno od ove. Sad se već jedva vide jer su se kraste oljuštile.
Obavila na KBC Rebru, a odmah su me i ispuhali (upuhuju CO2 u utrobu radi lakše obrade). Operirana u petak, puštena u nedjelju. Jedino kaj sam niskotlakaš i sklona švindlanju, pa mi je trebalo skoro tjedan dana da odem u šetnju van stana.
Moram priznati da se gospođa operirana klasično (no, napravljen joj je rezi manji nego što je uobičajeno) digla iz kreveta prije mene. Najviše su me smetale dvije gornje rupice; bilo za ustajanje, kašljanje, brisanje nosa, povremeno i disanje. No ja imam 47kg i utegnuta sam. Netko malo "labaviji" ima vjerojatno više lufta za istezanje.

Ožiljci više ne bole. Samo me povremeno štrecnu, ali znam osjetiti mjesto gdje je bila žučna vrećica, pa me boli na leđa. Nadam se da će i to prestati.

Ak te još nešto zanima, pitaj.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 01:12   #11
beboje, koje su ti upute dali u vezi prehrane?
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 18:58   #12
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto misliš da bi svakom tko ide operirat žuč morao se napraviti ERCP? Ako netko ima jasno sliku, šta ja znam, kamenaca...zašto da ga se "masakrira ERCP-om?
mislio sam na vensku holangiografiju a ne na ERCP

toje stvar bezbednosti hirurske prakse
za ercp postoje indikacije,
a venska holangiografija je nesto drugo, u venu se ubaci kontrast i potom slika na rendgenu bilijarno stablo....
__________________
sve sto kazem bice upotrebljeno protiv mene.
abuxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 22:18   #13
Svejedno. Holangiografija se uvijek može napraviti intraoperacijski. Dobar UZV + klinička slika sasvim je dovoljan pokazatelj. Kirurg radio klasično ili LPSC uvijek može uraditi holangiografiju u operacijskoj sali ukoliko je u dvojbi .
OK, takva je praksa u mojoj ustanovi. Ne smatram da je pogrešno ako netko radi drugačije ali mislim da bolesnik s tim ništa ne dobiva na sigurnosti, tek se rutinski nepotrebno zrači + izlaže riziku nastanka alergije za RTG kontrast.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 23:12   #14
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Svejedno. Holangiografija se uvijek može napraviti intraoperacijski. Dobar UZV + klinička slika sasvim je dovoljan pokazatelj. Kirurg radio klasično ili LPSC uvijek može uraditi holangiografiju u operacijskoj sali ukoliko je u dvojbi .
OK, takva je praksa u mojoj ustanovi. Ne smatram da je pogrešno ako netko radi drugačije ali mislim da bolesnik s tim ništa ne dobiva na sigurnosti, tek se rutinski nepotrebno zrači + izlaže riziku nastanka alergije za RTG kontrast.
Sad si me dotakao teme jer i ja radim u med ustanovi kao izvodjac gore navedenih radova...
odredjeni profesori cije misljenje ja postujem i podrzavam kazu "holangiografija " se uvek radi pri operativnom zahvatu holecistektomije
bolovi tipa kolike koji se sire u ledja mogu bit znak i pankreatitisa( upale pankreasa) i holedoholitijaze( kamenja u zucnim putevima)
a eho abdomena je po procentima validan za holedoholitijazu do 65 %
ja ne bih bas bio opusten da mi pacijent pozuti posle operacije ili dobije bilom ( kolekciju zuci) jer nisam slikao holedohus(zucovod)
__________________
sve sto kazem bice upotrebljeno protiv mene.
abuxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:13   #15
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
beboje, koje su ti upute dali u vezi prehrane?
Nemasna prehrana uz šetnje.

Kad sam vadila konce kirurg je posebno napomenuo da izbjegavam koru od jabuke. Kud se baš toga sjetio?

No, sad već jedem normalni ručak na poslu i pijem Colu. Sve OK. A nekad boli ni od čega. Cola mi olakšava probavu, a čak mi se niti ne podriguje (iako mi se podriguje i od čaja?).

No, sad ste mene zabrinuli s tim kamencima u žučnim vodovima. Nitko mi ih nije spominjao, a pretragu - pretpostavljam - nisu ni napravili u operacionoj sali. Pri zahvatu su bacili oko na vanjski izgled organa i to je to.

Kod nas sve po kratkom postupku. Nisu mi ni rane provjeravali nakon operacije - ajde doma i to je to. Možda sam ja ta koja previše komplicira?
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 18:33   #16
Operacija žuči

Pozdrav ljudi!

Znatiželjna sam jako,u utorak idem na operaciju žuči(nadam se da će biti laporaskopsi),a ne klasični rez,već mi je 3 puta odgođena operacija u 2 mjeseca.
i svaki puta kada se psihički pripremim,onda mi odgode.

E sad mene bi zanimalo nečije iskustvo-ko je to sve prošao,jer čula sam svašta i svakakve gluposti koje me još više zabrinjavaju.

Da li dobijem tubus,da li mi stave kateter kad me uspavaju,i da li sam potpuno gola tokom operacije?

a drugi dio me zanima,mogu li već 1.dan do wc-a sama,naravno to sve ovisi o bolnosti,ali zanima me da li dopuštaju.

Možda se nekima čini sve ovo smiješno,ali nije mi niti najmanje,imam 21.godinu,i sami pojam na kateter,pelene i druge gadosti ne užasava.

Ja sam lijepo u svojoj glavi zamislila,da ću doći tamo praznih crijeva i mjehura jer dan prije imam čišćenje ,lijepo legnem na stol,skinuta do struka,izmjere tlak,uspavaju me,operiraju i probudim se ošamučena i da mogu do wc-a sama otići ako ću trebati
debsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 23:45   #17
prvo dođeš u dvoranu pripremljenaraznog debelog crijeva i mjehura,u sali se skineš gola i legneš na krevet,onda te oni prekriju...uretralni kateter moraš imat, onda dobiješ intravensku anesteziju(indukciju:3 lijeka,ne zanima te) onda te intubiraju i ide operacija
nakon operacije se budiš ili u sali ili u recovery sobi, dođeš sebi i ideš na odjel,ovisno o tvom općem stanju ustaješ se isti dan,prije il kasnije tijekom dana...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 14:33   #18
ma joj skinem se ja njima u sobi pa nek me furaju pokrivenu.Nema sanse da me ni tlak bude dobar za anesteziju ak ću ja morati gola hodati pred njima u sali

a joj taj kateter to mi mama dobila prije nego su nju uspavali veli da boli za krepati
debsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 14:39   #19
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
prvo dođeš u dvoranu pripremljenaraznog debelog crijeva i mjehura,u sali se skineš gola i legneš na krevet,onda te oni prekriju...uretralni kateter moraš imat, onda dobiješ intravensku anesteziju(indukciju:3 lijeka,ne zanima te) onda te intubiraju i ide operacija
nakon operacije se budiš ili u sali ili u recovery sobi, dođeš sebi i ideš na odjel,ovisno o tvom općem stanju ustaješ se isti dan,prije il kasnije tijekom dana...
ureteralni kateter
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 14:08   #20
operacija žuči

Bila sam prije 2 godine. U sobi dobiješ haljinu na vezanje u kojoj si na pola gola i injekciju za hrabrost. Odvezu te do operacijske sale (ili prošetaš u mantilu - kako u kojoj bolnici, mene su odvezli ja sam bila u Merkuru). Tamo ti stave kateter i dobiješ anesteziju. Nakon operacije te još na stolu probude da vide jesi li OK. Onda te odvezu nazad u sobu. Do navečer se očekuje da ćeš ustati sama. Kad ustaneš malo ti se vrti od anestezije, pa zamoli nekog da bude uz tebe (seku ili cimericu). Mene su operirali u utorak, a u četvrtak sam već bila doma.
Sretno!
lijepa.cura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.