Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2011., 09:00   #201
Promjena brave dok ga nema bi prije bila smetanje posjeda.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:16   #202
Kako može biti smetanje posjeda, ako sin/kći nema posjed... ? Nego sam vlasnik. A vlasnik je roditelj.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:54   #203
Kako nema posjed ako zivi u toj kuci? U mirnom je posjedu odavno, sto nema veze s vlasnistvom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:06   #204
Nema posjed, ima samo prekarij, a to bi značilo da mu je vlasnik samo dozvolio da tamo živi do opoziva. On sad to želi opozvati. A prekarij nije posjed. Pravo posjeda izvršava sam vlasnik, u sklopu vlasništva u ovom slučaju. Pa tako nekome može dozvoliti da živi u njegovoj kući neko vrijeme. A o mirnom posjedu se govori ako netko uđe o posjed silom, prijevarom ili zloupotrebom povjerenja...taj posjed postaje miran nakon izvjesnog vremena ako vlasnik ne reagira. Dakle to je kategorija za taj slučaj. A takav slučaj nije ovdje.

Ajde ovako, recimo da vi dozvolite nekoj prijateljici da živi neko vrijeme u vašem stanu besplatno, bi li ona imala posjed?

Zadnje uređivanje Katrin : 04.05.2011. at 14:21.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:29   #205
Ajmo ovako ne mislim po tko zna koji put objasnavati posjed i znacajke istog, mislim da je sve vec nekoliko puta napisano na temi.
Prekarij, kao vrsta ugovora o posudbi, ne moze postojati samo zato jer se netko tako sjetio. Znamo kako funkcioniraju ugovori.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:30   #206
Izbacivanje iz roditeljske kuće

Prvo da se ispričam ako postoji slična tema, ali stvarno nemam vremena za tražiti po forumu jer je situacija hitna i hitno trebam odgovore.
Dakle, da li je moguće i po zakonu da me roditelj izbaci iz stana (koji ne glasi na njegovo ime), ako sam punoljetna, nezaposlena i redovni student? I ako nije po zakonu, što mogu napraviti po tom pitanju, ako dođe do izbacivanja?
Živim s oba roditelja, majka je invalid, a s tatom nisam u dobrim odnosima i on prijeti izbacivanjem.
Možda je nespretno postavljeno pitanje, ali ako se nekom da odgovoriti bila bi zahvalna jako!
Jane Doe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:35   #207
Isto tako ne može se netko pozivati samo tako na posjed kad se sjeti. Nije svaka faktička vlast na stvari posjed. Onda zaštita prava vlasništva ne bi imala smisla. A ugovori mogu biti i usmeni i pismeni. U svakom slučaju... činjence kakve god bile treba i dokazati.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:57   #208
Quote:
Jane Doe_ kaže: Pogledaj post
Prvo da se ispričam ako postoji slična tema, ali stvarno nemam vremena za tražiti po forumu jer je situacija hitna i hitno trebam odgovore.
Dakle, da li je moguće i po zakonu da me roditelj izbaci iz stana (koji ne glasi na njegovo ime), ako sam punoljetna, nezaposlena i redovni student? I ako nije po zakonu, što mogu napraviti po tom pitanju, ako dođe do izbacivanja?
Živim s oba roditelja, majka je invalid, a s tatom nisam u dobrim odnosima i on prijeti izbacivanjem.
Možda je nespretno postavljeno pitanje, ali ako se nekom da odgovoriti bila bi zahvalna jako!
Ako si redovan student....
Obiteljski zakon
Članak 210.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.
(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.
(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.
(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 15:15   #209
Hvala ti puno!
Na što se odnosi uzdržavanje, osim na mjesto za stanovanje i hranu, mislim kakve on ima obaveze prema meni, odnosno da li ja smijem tražiti određeni novac od njega kao džeparac, ili je to njegova dobra volja?
Jane Doe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 15:29   #210
Quote:
Jane Doe_ kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno!
Na što se odnosi uzdržavanje, osim na mjesto za stanovanje i hranu, mislim kakve on ima obaveze prema meni, odnosno da li ja smijem tražiti određeni novac od njega kao džeparac, ili je to njegova dobra volja?

Pa hm, mislim da se uzdržavanje odnosi na to da ti pruža ono osnovno za život, dakle stan, hrana, odjeća... A na koji način će ti to ispunjavati, ovisi o njemu i njegovim mogućnostima. Ako te ne želi u stanu, trebala bi moći od njega tražiti određen iznos potreban za tvoje uzdržavanje... bar tako mislim. Nisam skroz sigurna.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 15:51   #211
Okej, hvala ti puno još jednom
Jane Doe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 16:20   #212
Quote:
Jane Doe_ kaže: Pogledaj post
Okej, hvala ti puno još jednom
Nema na čemu. Ako sam uopće kaj pomogla.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 17:15   #213
Quote:
tonchica kaže: Pogledaj post
Nije svaka faktička vlast na stvari posjed. Onda zaštita prava vlasništva ne bi imala smisla.
Fakticka vlast na stvari JE posjed. Vlasnistvo s tim nema veze nikakve, ne moras biti vlasnik da bi bio u posjedu stvari. Molim te da procitas temu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 17:41   #214
Da, vlasništvo ne mora nužno podrazumijevati i posjed, odnosno to su različita pojma, s time da pravo vlasništva u sebi sadrži i ovlast posjedovanja ( ius possidendi). Da, posjed je faktična vlast na stvari. Ali nije svaka faktična vlast i posjed, tj. faktična vlast na stvar je širi pojam. Dakle, pravo ne priznaje svaku faktičnu vlast kao posjed i shodno tome joj ne daje pravnu zaštitu. Evo primjer, pomoćnik u posjedovanju. To želim reći. Pa sam čovjeku htjela savjetovati što bi mogao iskoristiti u njegovom slučaju. Jer ne vidim po kojim temeljima bi mu sin imao posjed... premda posjed ne mora imati pravni temelj, ali onda bi se radilo o nezakonitom posjedu. To što se radi o vlasnikovom sinu ne predstavlja baš nekakvu osnovu, punoljetan je, ne školuje se...
Vi možda imate jedno tumačenje, ja imam mogu imati drugo tumačenje, a sud odlučuje koje je ispravnije. Lijep pozdrav!
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:27   #215
Zivis u kuci cijelo vrijeme i samo tako te izbace, stvar je u tome sto su ljudi pozvali zastitare i kad sam ja zvao policuju nije mogla nista i kako bi
tebi bilo da ti tvoje stvari netko baca van kroz prozor a policija gleda i nista ne poduzima, kuca je i dalje na sudu i mislim da se nista nemoze desavait
dok sud neodluci jer je plomba na kucu stavljena.
zacko0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:30   #216
nemoj me krivo shvatiti , ali ja zaista neznam po kojem bi ti osnovu mogao ostati u kuci
razumijem da ti je tesko , ali ljudi su dosli na svoje vlasnistvo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:36   #217
Malo je veca tu zavrzlama, osoba u koju se zaljubila je bivis policajac koji je zvarsio sam u zatvoru zbog krsenja svojih ovlasti, on se povezao s gradevisnkom
mafijom koja tako lako obraduje bakice i na taj nacin oduzimaju imovinu (ljubav), sto sam god bio prijavio bivsi policjac je sve prepravio uz pomoc
korumpiranih policajaca, cak me prvi odvjetnik otkazao zbog 3000 eura sto mu je da taj policajac, sve ima svoje dokaze, ona je umrla a navodno kad je potpisiavala ugovor je bila 100posto zdrava, ali samo nerazumijem kako policija nemoze nista uciniti ako stoji Zastitar i ekipa koja izbacuje stvari,
stari mi je prolupao ima i ptsp tako da nece biti dobro ako mu se neko zamjeri i bojim se jos toga da ce samo sve zacrniti ako nesto pode pode po zlu, a
znas kako nasa drzava funkcionira samo lova i veza.
zacko0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:43   #218
prejak je igrac u ovoj drzavi i novcano je nadmocniji samo ga niko NEVIDI
od ovih nasih KRIM policajaca, a nadam se jednog dana budu.
zacko0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:47   #219
u pravu nije bitno sto znas , nego sto mozes dokazati
zvuci okrutno i zvuci neljudski , ali je tako i za sad ne postoji bolji nacin
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:53   #220
Dali je moguce uopce bacati stvari tude, gledajuci da danasnji zakon stiti i osobe koje su samo 30 dana u necijoj kuci, ali ja tamo zivim 27 godina i mama 35, neznam di je tu logika da nitko te nemoze stitit, dali je moguce kako sam sad ajmo reci neka vrsta socijalnog slucaja jer zivim sad u viksi od prekjucer di nema ni struje a ni vode, dali je moguce sam se na sudu braniti jer mi je dosta i odvjetnika i njegovih novaca, za jednu radnju pisljivu 2000kn trazi.
zacko0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.