Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2013., 11:48   #1481
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne bih htio omalovažavati ničiju profesiju, ali onaj tko zna sam spojiti adsl i eventualno dodati dns servere, jailbrakati iphone ili staviti custom rom na android će naučiti instalirati sustav za nadzor u vrlo kratkom roku.
radio sam u tehničkoj zaštiti i znam o čemu pričam (da ne idem sad u off topic sa objasnjavanjem), treba imati iskustva i jako puno znanja, niti ja niti moj šef (obojica s fakultetom) se nismo mogli mjeriti s glavnim tehničarom (lik ima SSS) kad je u pitanju neki slozeniji projekt, upaliti alarm i ustekati zicu u struju moze svako, ali ovo ostalo bas i ne....

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
pričaš o hrv jel? ovo ne stoji za swe
da, u hrvatskoj je tako....

Quote:
stepskivuk76 kaže: Pogledaj post
I meni je ovo malo nelogično.

Jasno je da se ne može prekvalificirati sa manjeg na više- neko tko ima III st. ne može se prekvalificirat za nešto za što je predviđen IVst.
...al da ne može sa većeg na manje!???
E sad kako se prekvalifikacija preko biroa financira iz državnog/lokalnog proračuna, treba naravno maximalno srezat broj kandidata.
pa ako cu biti pošten i nije toliko nelogično (iako mi to ne ide na ruku), najvise nezaposlenih ima SSS, logicno je da onda prvo njih zele maknuti s burze....
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:55   #1482
...

Gledam u zadnje vrijeme poslove zavarivaca za buraza. Uglavnom ne traze neki certifikat i ne pitaju da li si zavrsio tecaj, nego traze radno iskustvo ili im moras prije zaposlenja pokazati sta znas. Tak da, sto se zanata tice, vaznije je znati nesto raditi nego imati papir o zavrsenom tecaju.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 12:11   #1483
Quote:
GLAVATAR kaže: Pogledaj post
radio sam u tehničkoj zaštiti i znam o čemu pričam (da ne idem sad u off topic sa objasnjavanjem), treba imati iskustva i jako puno znanja, niti ja niti moj šef (obojica s fakultetom) se nismo mogli mjeriti s glavnim tehničarom (lik ima SSS) kad je u pitanju neki slozeniji projekt, upaliti alarm i ustekati zicu u struju moze svako, ali ovo ostalo bas i ne....


da, u hrvatskoj je tako....



pa ako cu biti pošten i nije toliko nelogično (iako mi to ne ide na ruku), najvise nezaposlenih ima SSS, logicno je da onda prvo njih zele maknuti s burze....
Kak se na švedskom kaže taj posao tehničke zaštite? kod nas je to tehničar zaštite osoba i prostora, a kak je to na švedskom?
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 18:53   #1484
Ekipa super ste, svaka vam čast! Mnogo mi pomažete dajući mi sve ove informacije.

Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Inače, iz čega točno su ti tvoji magisteriji? Jer ako su iz nečeg šta se može predavati u školi, ne moraš gledati zanate, možeš se bez problema "prekvalificirati" u nastavnika.
E, tek TO bi bio neočekivano izvrstan rasplet događaja - da nađem gore nešto što bi moglo spadati u moju struku. Dakle, struke su mi sociologija i povijest. S tim da već imam položene ispite koji su potrebni za biti nastavnik u školi (u diplomi mi i jest navedeno: profesor sociologije), što bi značilo da mi prekvalifikacija nije ni potrebna. Ipak, mislim da ću teško naći neki posao u vezi predavanja u školi (bar u početku) jer mi je švedski trenutno tek na razini oko B1; no konstantno radim na poboljšavanju jezika.

Iako, zbunjuje me to što si napisala: "Meni su kad sam išla na test za SFI nudili neko sranje gdje se kombinira učenje švedskog i prekvalifikacija u nastavnika i možeš početi raditi za 6 mjeseci". Ispravi me ako griješim, ali tebi su planirali omogućiti predavanje u školi tek 6 mjeseci nakon što si imala prvi kontakt sa švedskim jezikom? S obzirom da meni prekvalifikacija u nastavnika nije uopće potrebna, to bi značilo da bi moj švedski razine oko B1 bio sasvim dovoljan za raditi isto to što je tebi ponuđeno. Ovo je stvarno odlična vijest!

Quote:
avid kaže: Pogledaj post
"nemoj se s tim opterećivati, kad počneš raditi, možeš predavati sve društvene znanosti i jezike koje znaš"
OMG! Koliko god čudno ovo zvučalo, toliko je i izrazito povoljno u mom slučaju.


Dakle, da sumiramo. Ideja o prekvalifikaciji na HZZ u SSS pa nakon toga otići raditi u Švedsku i nije tako loša, ali s obzirom da naši ovde iz Zavoda ne dopuštaju downgrade sa VSS na SSS, to ne prolazi. No, ako čovjek zna švedski, onda može čak i sa mojim skromnim diplomama imati pristojne šanse za zaposliti se u širokoj lepezi nastavničkih predmeta po školama koji se tiču društvenih znanosti, pa čak i jezika.

Sad je samo pitanje koliko dobro znanje švedskog oni zahtijevaju ako osoba želi predavati u školi. U početku sam očekivao da čovjek mora biti na razini od barem C1, ali nakon avid-inog posta vidim da je dovoljan već A2. Sama ta činjenica stubokom mijenja pravac kojem ću posvetiti svoje vrijeme i energiju: umjesto da trošim vrijeme u razne prekvalifikacije na SSS (što je bila moja inicijalna namjera), možda se mogu već sada početi javljati na natječaje za nastavnika po švedskim školama.
beaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:32   #1485
Quote:
beaf kaže: Pogledaj post
umjesto da trošim vrijeme u razne prekvalifikacije na SSS (što je bila moja inicijalna namjera), možda se mogu već sada početi javljati na natječaje za nastavnika po švedskim školama.
Odlična ideja. Postavi CV na eures. Ne znam kako potvrđuješ znanje jezika, tj. trebao bi odraditi "švedski ielts".
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 20:46   #1486
Uf beaf, ti si mene dosta krivo shvatio. Nije da je situacija beznadna, ali nije baš ni tak svijetla kak si ti to zamislio.

Da bi predavao u školi, treba ti službena učiteljska kvalifikacija. Istu možeš dobiti ako imaš neku diplomu predmeta koji se predaje u školi i ako u trenu kad se upišeš na SFI potpišeš da ulaziš u program osposobljavanja za to, znači, da paralelno slušaš SFI i kolegije na Sveučilištu koje kad položiš dobiješ tu kvalifikaciju. Već za vrijeme programa možeš početi raditi u vidu plaćene prakse.
Ne možeš se ti prijavljivati za te poslove sad, mislim možeš, ali nitko te neće ni dvaput pogledati. Prvo ti treba personnummer i upis u taj takozvani Svenska för pedagoger (tu ti je link pa vidi http://sfx-yrke.se/vara-kurser/svenska-for-pedagoger). To je program što ga sufinancira država pa je zato to tak..recimo da kontraintuitivno (i meni je suludo da bi oni mene s mojim švedskim poslali u razred srednjoškolaca).

Isto, nemoj idealizirati. Nisam ja tad ni blizu imala prvi kontakt sa švedskim jezikom, završila sam prije već B1 u njemačkom govornom području, jer je meni nezamisliva ta ideja da se preselim u Švedsku, gnjilim dok ne dobijem personnummer i onda krenem na SFI i tamo učim švedski. Ja sam počela učit švedski kad sam upoznala sadašnjeg muža Šveda, a na SFI sam išla ravno pa dana, i to zato što sam namjerno malo glumatala na testu, budući da sam ja u skupini viza koje dobivaju 12 000 za završen SFI, na koje nemaš pravo ako u startu preskočiš SFI i ideš na SAS (znam za ljude koje je zapala takva sudba kleta jer su previše znali ), tako da se meni baš i nije dalo zbog vlastite nadobudnosti popušit tu lovu :balkanka:. Tako da je žena kad mi je to rekla računala da ja počinjem kao napredni SFI D, a ne kao početnik.

I druga stvar - mene za tih šest mjeseci (a nije ti to samo šest mjeseci, meni je trebalo šest tjedana da dobijem personnummer, a onda još dva tjedna do termina za početi SFI) ima tko uzdržavati, ako tebe nema, taj plan ti je u startu osuđen na propast jer ako u to uđeš, podrazumijeva 30h tjedno nastave, nemaš kad raditi da se uzdržavaš.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 07:51   #1487
Ah, tu smo. I mislio sam da sam nešto krivo shvatio jer je zvučalo predobro. Znači, da bi kod njih čovjek predavao u školi trebaju bar tri stvari:
1. švedska službena učiteljska kvalifikacija koja se polaže 6 mjeseci usporedo sa SFI, tj. ne mogu doći sa hrvatskom učiteljskom kvalifikacijom (koju već imam) jer šveđani zahtijevaju isključivo svoju
2. položen test švedskog jezika u Švedskoj, tj. ne mogu doći sa certifikatom iz Hrvatske da sam položio švedski B1 ili čak B2 jer to za njih nije dovoljno
3. personnummer koji se uglavnom dobiva na način da čovjek već nađe posao u Švedskoj ili da ženidbom/udajom dođe tamo.

Heh, ta ideja znači propada i zapravo me vraća na početak - pokušat se nekako prekvalificirat u neki zanat koji je kod njih tražen pa se pomoću toga pokušat zaposlit tamo. Sudeći po Gortyninom postu, njima je bitnije znanje i sposobnost, nego činjenica da li si do diplome došao regularnim putem kroz srednju školu ili putem nekakve naknadne prekvalifikacije.
beaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 10:28   #1488
Al to je ono šta meni nije jasno da me ubiješ kod svih tih planova. Jel ti baš moraš pod svaku cijenu sutra u Švedsku? Jer bježiš od rata u Hrvatskoj?? Bez posla, bez para, bez jezika, bez stana, ali bitno da se sutra preseliš? Bi li te ubilo kad bi i ti ko svi ostali smrtnici s visokim obrazovanjem koji su se iz bilo kojeg razloga selili u Švedsku u životu nešto ranije nego su se zapravo i preselili tamo počeo učit švedski, uštedio nešto love, položio TISUS (to ti je neki B2, i navodno je bitno lakše ako se polaže izvan Švedske Imaš primjere na netu i ispiti stvarno jesu drugačiji, a sad teži lakši ko će znat), prijavio se na faks direktno na te iste kolegije na koje ovi SFIovci šalju te svoje "pedagoge", samo na neku long distance varijantu da možeš to ili od doma ili radeći uz to (nije to neka velika tajna, razlika u odnosu što može netko koga nije grad Stockholm upisao u svoje metode smanjenja nezaposlenosti imigranata je što da se upišeš moraš prvo položiti švedski, jer pretpostavljam da za ove u SFP vjeruju da će ih ovi naučit, dok vanjske aplikante provjeravaju sami) sve skupa bi ti možda trebale dvije godine stvarno marljivog rada (s tim da bi duži krak bio koliko bi ti trebalo da se spremiš za TISUS) i eto te u poziciji da se prijavljuješ za poslove profesora, i vjerojatno ih dobiješ.

Da sažmem - nit je SFI jedino mjesto na svijetu gdje se uči švedski (štoviše, to je mjesto za učenje koje je krajnje neprilagođeno osobama koje su motivirane jezik brzo naučit, jel ti zbilja misliš da oni plaćaju ljudima 12 000 kruna da se maknu otamo zato što su dobrog srca, a ne zato što većina ljudi hoda na to ko muha bez glave godinama bez da nauči reći dobar dan), nit je dobit švedsku učiteljsku kvalifikaciju rezervirano za odabrane, može se svatko za to prijavit, samo što moraš prvo zadovoljiti uvjete za upis na fakultet, o tome smo pričali par stranica dalje, nije to neka umjetnost, samo što ako želiš studirat na švedskom, moraš imati položen TISUS.

A učitelja fakat fali, ako to sve i pozavršavaš i ako onda ne budeš izbirljiv gdje točno radit, mislim da nemaš beda.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 12:04   #1489
Jedini problem sa bit učitelj je da je ponašanje dječurlije u školi ispod svake kritike i nesmiješ ništa osim se smješkat i onda trpit sranje jer svi u razredu imaju žnj ocjene pošto neki maloljetni kreten radi sranja na nastavi.

Za učitelje idu desperatni ljudi ili oni koji su totalno ludi pa vole to. U svakom slučaju kad kažeš da si učitelj svi te gledaju sa sažaljenjem tipa "jao glupson".
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 07:58   #1490
@ avid
Dosta dobar plan. Ovaj forum je stvarno super mjesto; meni nikad ne bi pala na pamet ta kombinacija onako kako si ju ti opisala. Thx! OK, znači nastavit učit švedski, položit TISUS, onda položit kurseve za SFP putem long distance learning i nakon toga ću imat sve šta mi je potrebno da bi me primili kao nastavnika. Sounds like a plan. Hvala još jednom.

A što se tiče onoga u vezi prekvalifikacije za neki zanat... Valja bit otvoren i prema tome pa ako se ukaže prilika za steći struku u nečemu što njima fali, ne bi ni to bilo naodmet. S obzirom da smo ovdje više-manje ustvrdili da Švedi nemaju ništa protiv principa prekvalifikacije i da čovjek sa čak i takvim certifikatom ima poštene šanse zaposliti se u nečemu gdje njima nedostaje radnika, uputno je i tu mogućnost imati u vidu.

@ AxMi-24
Ni kod nas nije puno bolja situacija što se tiče školaraca, samo što je ovdje ponašanje i djece ali i odraslih ispod svake kritike, dok gore barem odrasli znaju šta čine. U svakom slučaju, hvala na upozorenju. Doduše, uz ovu soluciju sa učiteljevanjem planiram se uskoro početi prijavljivati i za doktorske studije po Švedskoj, pa ćemo vidjet što će prije upalit od to dvoje. Uvijek je dobro imati više otvorenih opcija.
beaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 21:25   #1491
Nisu ni u švedskoj odrasli ništa bolji. Ja se sjećam kad sam tamo bio 8 i 9 razred. Majko mila. Klinac psuje cijeli spisak (opširni) nastavnici i sjebe cijeli sat. Kad mu pozovu roditelje u školu ovi napadnu sve žive i mrtve da šta oni muče sina da je on anđeo i sve u tom stilu (prosto čovjeku dođe da ih preunaprijedi u anđele). Danas je situacija sto puta gora.

Prije par godina je bilo da je đak bacio stolicu nastavniku u leđa. I ovaj je dobio otkaz i išo na sud jer je debila malog uhvatio za ruku i izbacio iz razreda. Da kako se usuđuje koristit nasilje nad jadnom dječicom. Da sam bio ja mali bi sada hranio crve.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 07:27   #1492
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
prosto čovjeku dođe da ih preunaprijedi u anđele


Uh, ta epizoda sa bacanjem sjedalice je... gadna, u nedostatku bolje riječi. Ja sam također čuo o slučaju u Hrvatskoj gdje su učenici zagrijali kvaku od učionice tako da se nastavnica dobrano opekla kada je uhvatila da će otvorit vrata. Heh, toliko o tome da "na mladima svijet ostaje".

Zadnje uređivanje beaf : 09.07.2013. at 07:33.
beaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 21:20   #1493
Jedno pitanje. Imam SSS, bez radnog iskustva. Imam novca za odlazak i jedno 3mj života. Kakve poslove mogu dobit?
aragon6151 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 22:23   #1494
Zanima me koliko dugo mogu ostat u Švedskoj bez da se prijavim?Ja sam gore od 15.7 do polovice 9 mjeseca, koliko mi je poznato na onaj migrationsverket moram se prijavit samo ako sam više od 3 mjeseca u državi dal je to točno?
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 23:26   #1495
3 mjeseca godišnje je turistička viza. Tako da nema frke ako se nećeš vraćat neko vrijeme.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 15:09   #1496
Quote:
aragon6151 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje. Imam SSS, bez radnog iskustva. Imam novca za odlazak i jedno 3mj života. Kakve poslove mogu dobit?
To ne možeš znati dok ne probaš. Našao sam na netu iskustva drugih ljudi, ali ona ne moraju ništa značiti jer su ljudi različiti, kao što su i očekivanja različita. Te dvije rečenice su uvod u ono što vjerojatno ne želiš čuti, a to je da 20 od 20 ljudi koji su pokušali to što namjeravaš - nisu uspjeli ostati u Švedskoj. Neki bi i uspjeli naći trenutne poslove tipa perača čaša u pubu, pomoćnih radnika i sl. za sitnu lovu koja bi jedva pokrila trošak najma stana iako su živjeli s cimerima. Kako trenutno stvari stoje, ako u Hr imaš krov nad glavom i topli obrok - ne isplati se otići u Švedsku. Jedino ako imaš osiguran posao tj. ideš u okviru napredovanja u firmi i sl.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 20:41   #1497
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
To ne možeš znati dok ne probaš. Našao sam na netu iskustva drugih ljudi, ali ona ne moraju ništa značiti jer su ljudi različiti, kao što su i očekivanja različita. Te dvije rečenice su uvod u ono što vjerojatno ne želiš čuti, a to je da 20 od 20 ljudi koji su pokušali to što namjeravaš - nisu uspjeli ostati u Švedskoj. Neki bi i uspjeli naći trenutne poslove tipa perača čaša u pubu, pomoćnih radnika i sl. za sitnu lovu koja bi jedva pokrila trošak najma stana iako su živjeli s cimerima. Kako trenutno stvari stoje, ako u Hr imaš krov nad glavom i topli obrok - ne isplati se otići u Švedsku. Jedino ako imaš osiguran posao tj. ideš u okviru napredovanja u firmi i sl.
Onda mi se bolje čini probat u Češkoj. Bliže je pa se lakše vratim ako ne uspijem. Nadam se da ima neki posao di je dovoljan engleski jezik. Uglavnom nemam kaj izgubit, tu ionako nemam posao.
aragon6151 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 22:23   #1498
citala sam nekih 20ak stranica unatrag tu i misljenja su podijeljena oko toga moze li se uspjeti u SWE ili ne..

mene ineteresira koliko je otprilike potrebno novca na racunu da bi se mogao poslati zahtjev za personalni broj bez kojeg se vidim nista ne moze tj. sigurno je tesko i dobiti neki posao,ici doktrou itd. zna li netko koliko bi bilo dovoljno?

ja znam perfekt engleski i njemacki te razumijem pomalo i holandski.. vijerujem da mi ucenje jezika ne bi predstavljano nikakav problem i kroz godinu dana bi ga sigurno odlicno pricala.. nemam neko obrazovanje,skole niti faksove jer sam Balkan napustila sa skoro 19god i isla se sama snalaziti po "svijetu".. imam iskustva sto se tice djece tj. Au Pair kao i nekoliko godina u kemijskoj cistionici ili sto bi svedjani rekli kemptvätt

sad ce mozda netko tu reci kako tu vec ima nezaposlenosti i sto ja znam ali ne vijerujem bas da svi oni koji se vode kao nezaposleni u biti uopce i zele raditi..

uglavnom imam vec ponudu za raditi u Londonu opet kao nanny ali to mi je toliko komplicirano i nicemu ne vodi jer mi je vec skoro 31god.. to ce opet biti jedna godina koja ce proci u nicemu..niti mogu ustedjeti nesto niti napredovati no to je nebitno..

u Svedskoj nisam nikad u zivotu bila ali to mi ne predstavlja problem..ionako sam vec vise od 10god osoba koja se sama bori i snalazi pa ni ovo mi nece tesko pasti.. ali jedino me zanima ta suma koja je potreba da bi se moglo aplicirati za taj "carobni broj".. sto se mora imati 50 tisuca kruna ili koliko otprilike?
mare-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 21:05   #1499
mare, kad planiraš u swe? u sličnoj smo situaciji.. meni ugovor na brodu završava krajem osmog ili početkom devetog, pa ako hoćeš harati švedskom tjedan-dva u to vrijeme javi se na pp.
carlos caliente is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 22:52   #1500
Jobb i Malmo

Imate na facebooku odličnu stranicu :
Jobb i Malmö
...na kojoj se nalaze linkovi poduzeća, agencija za zapošljavanje itd.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.